S Kranten OOSTRUIS Pinksteren- wÈL^m Behoudeois Nieuwe kerk te Ysselsteyn. fiEZOEKT in JUNI en JULI a.s. de GIFTEN Jubilè-Aflaal, [JACfONQi^l Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. LL' Ei ODMiiitü wet OpialieUipelii 7SHBAT. weg MANUFACTUREN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der voor de nieuwe kerk ie Ysselsteyn Uit Venray's verleden. fc.£$Jé 1 Iflflrn De Kippenhouderij op het platteland NlEMEIJER'S h jieder togen ning schiif Worden gevraagd JOL,L. j MANUFACTURE i BLIJKEN TOCH HET WMELIGST/ PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET ÜYÖORDEELrt PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7»/i ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct n nost 75 ct bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct' I Manufa DE ONDERVINDING IS pE BESTE LEER! Ruim 40 jaren lang wordt beweerd: Wil men iets koopen, mooi, degelijk en goedkoop, dan moet men zijn bij "VTJSJCENT PYLS, voorb.. P. Camps-Delhougne, Groote Straat 14 Telefoon 10 Postrek. 74991 Manufacturen, Dames- en Kinderhoeden, Mantels, japonnen, Regenjassen en Mantels, Stukgoederen, Ondergoed, Naaislersfournituren, Molton Wollen Gestikte Dekens, Bébe-artikelen Kom, o Heiige Geest, en daal Op ons neer, en zend een straal Van uw goddelijk hemellicht. Kom, der armen Vader teer, Kom, Genadengever, neer, Kom, o Glans, Die het harte richt. Beste Troost in 's levens last Onzer ziele zoete Gast, Zachte, frissche hemeldauw. In den arbeid schenkt Gij rust, Die den brand der driften bluscht En de tranen droogt in rouw. Dring, o Licht, uw zaalge gloor Tot in 't diepst der ziele door, Van geheel uw christenrij. Verleden Maandag had alhier een zeer gewichtige vergadering plaals. Alle hoofden van gezinnen van Ysselsteyn waren opgeroepen om met den ZeerEerw. Heer Pastoor, de Ileeren kerkmeesters, de EdelAclub. Heer Bur gemeester en Heeivn Wethouders te komen spreken over dt n Louw van een kerk en rectorswor.ing. Omstreeks half 6 waren ongeveer GO mannen van Ysselsteyn present in de zaal van den Heer Keyzers. De ZeerEerw. Heer Pastoor opende de vergadering met den christelijker» groet en zetie uiteen de plannen die bestonder. om binnenkort tot den bouw van ke»k en rectoraat over te g§an Steun zal gevraagd worden aan regee ring', provincie en gemeente maar ook de bewoners van Ysselsteyn zelf zullen naar krachten moeten bijdragen. Gezien echter do eensgezindheid welke hier heerscht en de vasten wil de handen in elkaar te slaan, twijfelt de ZeerEerw. Heer Pastoor er niet aan of de ke k zal er komen. De Edelachtb. Heer Burgemeester zegt daarop den vollen steun toe van de gemeenle, hij zal alles doen wal in zijn vermogen is om een ilinke subsidie voor don bouw le verkrijgen alsook een jaarlijksche toe lage, voor de eerste jaren althans, voor den te benoemen rector. De Heer Jan Poels brengt nog even in herinnering wal hier in Ysselsteyn in de nauwelijks 6 jaren, dat het be staat, tot stand is gekomen en zegt zijn volle steun toe, daar waar hij kan. Als medestichter van dit nieuwe Peeldorp, aldus spreker, voel ik de rnoreele plicht op mij rusten, hier te helpen, zooveel ik kan. Een hartelijk applaus was een leeken voor de drie sprekers, dat hunlfcwoord ingang had gevonden. Nu nam de Heer van Dijck, voorzit ter van den Boerenbond van Ysselsteyn het woord om le bedanken voor alles wat hier in Ysselsteyn gedaan was door de a inwezige Ileeren; nu zou de bouw der kerk de kroon op het werk zetten. Gaarne zouden de bewoners van Ysselsteyn meehelpen maar in gelde lijke bijdragen zou deze hulp niet groot kunnen zijn; wel zouden allen gaarne bereid zijn door vrachten, of dergelijke mede le doen. De ZeerEerw. Heer Pastoor wees nog op iets wal in verschillende rectoraten van Venray bestaat b.v. in Leunen en Castenray, dat namelijk van de opbrengst van eieren, melk,en boter iets wordt voor de kerk of den rector, dit is een bijdrage die niet gevoeld wordt en toch een aardige som kan opbrengen. Hierover moeten de mannen eens in de Pinksterdagen spreken en dan verslag uitbrengen aan den Heer Pastoor. Ook zal een oproep voor steun gericht worden lot de bewoners van Venray en rectoraten en een inschrij- vingslijst geopend worden in Peel en Maas voor den bouw der kerk Als eerste giften zullen hierop prijken 1700gulden van de bewoners van Ysselsteyn zelf, en 1000 gulden van een onbekende gever (zooals den verslaggever later werd medegedeeld was deze milde gever niemand anders dan onze Edel achtb, Heer Burgemeester. Iluldo!) De Heer van Dijck stelde nog voor de verschillende Heeren Pastoors uil de plaatsen waarvan menschen naar Ysseistein zijn getrokken, te verzoeken ook daar iets te doen voor het Peeldorp, ook de familieleden der Peeldorpers zouden eens worden aangesproken Nog eenigen tijd bleef men samen en toen sloot de ZeerEerw. Heer Pastoor de vergadering met den gewonen groet. M. de Redacteur, ik hoop dat gij spoedig een extra blad moet uitgeven van wege de vele kolommen giften voor Ysselsteyn. Naar aanleiding van bovenstaand verslag, brengen wij ter kennis, dat het door ons als eene eere beschouwd wordt, te kunnen voldoen aan het verzoek om eene inschrijvingslijst in ons blad te openen, en daardoor eenigszins bijdragen tot den bouw der nieuwe kerk. Geeft dan allen wat, ieder naar zijn vermogen Het geringste offertje van den arme wordt even dankbaar aanvaard en in de courant vermtfld dan de ruime gift van den rijke. 't Is alles voor hetzelfde edele doell Venray's offervaardigheid en vurige Katholiciteit zal zich bij deze gelegen heid zeker n'et verloochenen. Integendeel, wij rekenen er vast op, dat onze goede gemeente zich hierbij zal welen te onderscheiden, door hel bijeenbrengen van eene flinke som gelds voor de kerk te Ysselsteyn. O. v.d. Loo, Burgemeester f 1000 Bewoners Ysselsteyn f 1700 Op hoop van navolging f 10 Totaal f 2710 Zeer toevallig kwamen we dezer dagen in hel bezit van een verhaal over den doortocht en inkwartiering van Spaansche troepen in hel Land van Kessel, bij het beleg van Grave, in het jaar 1586. Daar ook de gemeenten Venray en Horst hierbij nauw betrokken waren, vermeenen wij, dat eene korte beschrij ving van het oen en ander den lezers van Peel en Maas zeker welkom zal zijn. Langen tijd waren de Spanjaarden er op ui^ geweest de vesting Grave, aan de Maas gelegen, le bemachtigen, toen men eindelijk besloot onder Graaf Mansfeld hot beleg voor de stad te slaan. Hoewel sedert ruim een tiental jaren de doortocht van troepen en convuoien in de landen van Cuijck en Kessel menigvuldig waren, nu eens van de Staatschen, dan weder van do Spaan- schen, waren de laalslen wel het toppunt van overlast voor onze dorps bewoners. Reeds uitgeput door allerhande schattingen, het verrichten van diensten en gedwongen leveranliën, zagen zij nog ganscho troepenafdeelingen als vampyrs zich op de plattelandsgemeen ten werpen, om het laatste wat er nog te bekomen was, te plunderen en te vernielen. Geen wonder, dat het alstoen voor de meeste menschen in deze streken een tijd van verdrukking was, en reeds velen op het eerste gerucht van solda ten marschen den angst om het harte sloeg. Zoo kregen de meeste huizen de lastige inkwartiering, meermalen wer den onschuldige personen als gijzelaars weggevoerd, of omdat de oversten in alles hunnen wil niet konden door drijven, of wel omdat de gemeente te weinig contributie of brandschatting betaa.de. Afschuwelijke brand- en plunderings tooneelen waren toen aan de orde van den dag, zooals de beruchte Marten Schenk op Horster marktdag (19 Sept.) 1588 de dorpen Venray en Horst eens teisterde De inwoners, door een al te zwaren last gedrukt, en niet meer in staal zijnde rustig hunne akkers te bebou wen, vluchtten naar elders Hunne gronden en onderpanden werden voor de loopende contribuliën en schattinger? aan de gemeente over gelaten, en deze was blij als zich bij de verpachtingen dier «ledige erven" liefhebbers vertoonden. Ellendiger en meer bedroevende tijds omstandigheden dan in die 80 jaren, zal men nauwelijks onder dit opzicht in onze geschiedenis terugvinden Dusdanig was de toestand van het Kesselland o.a. in de eerste helft van 't jaar 1586, toen van alle kanten vaandels aansnelden, om zich voor de stad Grave te legeren. Reeds in de maanden Februari April lag gedurende 9 weken een raiment Italianen en Waelen te Ven ray, onder bevel van den bekendèn Camillo Cappazuchi, welke niet alleen in kost en drank voorzien moesten worden, maar daarenboven nog eene uitgave van 1333 gulden (eene voor dien tijd zeer hooge som) vorderden. Natuurlijk werd ook hier bij niet directe inwilliging der overdreven eischen geweld gebruikt. Geei), wonder, dat de Schepenen, Kerk- en Gildemeesters van Venray zich met een smeekschrift lot Karei Graaf van Mansfeld wendden en hem kwijlslag vroegen voor de uitgeschreven contributie, daar zij de onmogelijkheid inzigen zulks op te kunnen brengen, wijl de meeste bewoners hunne huizen verlaten hadden. Dat scheen een beetje te helpen. Bij opostille van 23 Februari 1586 werd hun de restanten kwijtgescholden als zij op het oogenblik 500 gulden betaalden. De oorspronkelijke brief was onder teekend Garll graff zu Mansfeldlt. De Graaf, die toen zijne huisvesting had op het Kasteel der Wittenhorslen te Horst, deed alsnu de vendels die te Venray lagen, vandaar vertrekken, terwijl hij hier en op de overige dor pen ter beschutting eene »salvegarde" legde, die echter dikwijls niet veel beter was dan de rest. Ook liet hij langzamerhand de mees te troepen langs den linker Maasoever optrekken. De overige dorpen waren natuurlijk genoodzaakt mede in het onderhoud van deze legerafdeelingen te voorzien. Hoeveel tonnen bier, ponden vleesch eD andere mondbehoeften deze troepen verslonden hebben, staat nog te be rekenen. En dat alles moest toch enkel door de inwoners worden opgebracht. V Na de verovering van de stad Grave Juni 1586 was de belegering van Venlo aan de beurt, wal gedurende de maand Juni eene nieuwe troepenbe weging in deze streken veroorzaakte. Verschillende inwoners van het Kesselland werden alsnu gedwongen om hand en spandiensten le verrich ten in de schans voor Venlo, in den Somp gelegen. Ja, men noodzaakte hen zelfs, om het noodige te bezorgen voorde keuken van Ridder Cidogna, super-intendant der contribuliën, Eenigen tijd later liet de ontvanger Willem van Oeijen te Venray eene executie (geldafpersing met geweld) doen, door de compagnie van Appio Conté, welke over de 400gulden moest opbrengen. Bij deze gelegenheid schenen enkele inwoners van Venray zich verzet te hebben, althans wij lezen, dat alstoen een bejaard persoon, de vader van Peter Berberen, door de Spaansche soldaten werd doodgeslagen. Deze enkele staaltjes mogen vol doende zijn om zich eenig denkbeeld te vormen, hoevele moeilijke dagen, enorme geldsommen en hoeveel lijden en rampspoed, deze droevige tijden aan onze voorvaderen gekost hebben. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Kuikens, die drie weken in leeftyd verschillen. VRAAGIk heb kuikens, die vier weken oud zijn en andere, die eene week oud zijn. Het is me moeilijk ze apart te houden. Zou het erg zijn, als ik ze nu bij mekaar deed? De jongste zitten nu onder de kunslmoeder en de andere onder eenige kloeken. Gaarne vernam ik in Peel en Maas wat u er van dacht. De oudste zijn Barnevelders de andere Witte Leghorns. H. te V. ANTWOORD: Het spijt me wel, dat ik u geen raad kan geven, die u blijkbaar het liefst ontvangen zou. Wanneer kuikens van 1 en van 4 weken onder mekaar worden grootge bracht, dan komt er van de jongste ongetwijfeld niet veel terecht. Ik raad het bijeen brengen dus be slist af. Al veroorzaakt het u misschien een beetje moeite, en mogelijk ook wal kosten, toch zou ik er een mouw aan zien te passen, zoodat ze gescheiden opgroeien. Houd ze later ook zoo lang mogelijk van de groote kippen vandaan. Wat een gemak is het dus, een flink getal eendaags kuikens tegelijk in één groote kunstmoeder op te fokken. Mei kloeken komt men bijna altijd in de groote moeilijkheid, die u nu onder vindt. Windeieren. VRAAG: Den laatsten tijd rapen wij nogal veel windeieren en er is toch genoeg oude kalk in de nabijheid. Het vorig jaar heb ik een heelen hoop bij mekaar gezet vgn een ouden stal. Ik zie de kippen er dikwijls aan pikken en krabben en toch nog veel wind eieren. Ze liggen meestal 's morgens het hok onder de zilstokken, ook wel eens 's avonds vroeg. H.-te V. ANTWOORD: Gebrek aan kalk is eene der oorzaken van hel windeieren leggen, doch er zijn er meer. De kalkafscheiding- kan door bepaal de afwijkingen in den gezondheids toestand der hennen worden belem merd, soms geheel belet, ook al word voldoende kalk in het voedsel toege diend. Het meest voorkomende geva is wel dat van te vette dieren. Een zijdige voedering maakt de dieren we eens vet en dat kan het leggen van windeieren tengevolge hebben. Deze beide oorzaken zijn wel de meest bekende. Het is thans gebleken, dat er nog een derde oorzaak is, op wier rekening ook vele windeieren ge bracht moeten worden. Deze oorzaak is nog in onderzoek Zij werkt 't meest in Mei en Juni en is toe te schrijven aan een soort van insecten, die de dippen eten, voornamelijk glazenma kers. Maar nog eens, we weten er nog niet veel van. Ik zou u in overweging willen geven een zakje gemalen zeeschelpen te halen en dit een bakje steeds onder 't bereik der hennen te houden. En dan eens na le gaan of u niet anders moet voeren. Welk merk broedmachine VRAAG't Is nu te laat, maar tegen het volgend jaar zou ik wel een broedmachine willen aanschaffen, daarom vernam ik gaarne, welke adressen de beste zijn. II te V. ANTWOORDDaar blijven wij builen. Ik raad u aan, hier en daar eens te gaan zien en hooren bij vrien den of kennissen, die reeds eene machine gebruiken. Er zijn eenige oude firma's hier te lande, die steeds vele machines blijven afleveren, ook Pruimtabak aan dezelfde klanten. Mij dunkt, dat zegt toch wel iets. Een goede machine is niet gauw te duur, eene slechte altijd, al kreeg je nog geld toe. Nu zijn niet alle machines slecht, waar eens weinig kuikens uitkomen. Volstrekt niet. Het ligt voor een zeer groot gedeelte ook aan de kwaliteit broedeieren. U zult dus bij meer dan een persoon moeten gaan informeeren. Echter niet bij hen, die agent zijn, want ieder prijst nu eenmaal z'n eigen waar. Als u eens een "keer het fokstalion te Horst gaat bezoeken, kunt u er den Heer Directeur eens over spreken. Die kan u beter raad geven in dezen, dan wij in de krant. Deze aflaat kan 2 maal verdiend worden door alle geloovigen. Eens voor zich zelf of voor de geioovige zielen en eens voor de geioovige zielen. A. Voor degenen die afzonderlijk den aflaat willen verdienen: le Waardig biechten en communi- ceeren. 2e Op 5 verschillende dagen, welke niet onmiddellijk op elkaar behoeven te volgen, 4 maal per dag de parochie kerk bezoeken. 3e Bidden volgens de meening van Zijne Heiligheid den Paus dit is: voor de uitbreiding van het Katholiek geloof, voor de vrede en de eendracht onder de volkeren, voor de rechtmatige rege ling der rechten van de katholieke kerk op de Heilige plaatsen van Palestina. 5 maal Onze Vader, 5 maal Wees Gegroet en 5 maal Eere zij den Vader. B. Voor degenen die op de Pinkster dagen in processie den aflaat willen verdienen le Waardig biechten en communi- ceeren. 2e Op de Pinksterdagen in processie 3 maal de parochiekerk bezoeken. 3e Bidden volgens de meening van Zijne Heiligheid den Paus. (Zie verder onder A). VENRAY, 22 Mei 1926. Door de Maréchaussée werd alhier zwervend en bedelend aangetrof fen A. W. J afkomstig uit Deurne, die reeds eenigen lijd doelloos in deze omgeving rondzworf. Hij is ter beschik king der Justitie naar Roermond over gebracht om daar af te wachten of de Politierechter hem op zijn bejaarden dag een plaatsje in Veenhuizen kan bezorgen. Zeer zeker zal men vroeger niet gedacht hebben dat voor dezen gegoeden man een dergelijk lot zou zijn weggelegd. Retraitehuis „Manresa" Venlo. 26—29 Mei. Limb. Land- en Tuin" bouwbond.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1