Lm Het Groene Kruis Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. OOSTRUM. De Sint Odafeesfen Adverteert In dit blad VINCENT PYL8, voorli. I3. Camps-Delhougne, GrooteJjtraaMd^^Telefoon^O Postrek; 7499I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der ta VENRAY. Is VENRAY. De Kippenhouderij op het platteland PRIJS DEK ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7"/i ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p kwa-toat- voor het buitenland bij vooru*^„.°/ ftr?A 63,ct-' P-post 75 ct. etalmg t 1.30, air. nummers 5 ct. I Manufa DE ONDERVINDING IS DE BESTE LEER! Ruim 40 jaren lang wordt beweerd: Wil men iets koopen, mooi, degelijk en goedkoop, dan moet men Manufacturen, Dames- en Kmderhoeden, Mantels, japonnen, Regenjassen en Mantels, Stukgoederen, Ondergoed, Naaistersfournituren, Molton Wollen Gestikte Dekens Rphe.ort;b0i0„ De vergadering, door den ZeerEerw. Heer Psstoor en den Edelachtb. Heer Burgemeester 1.1. Vrijdag in 't Patro naat belegd, Ier bespreking \an boven' genoemde feesten, mag alleszins ge slaagd heeten De opkomst (we schatten ruim 100 personen) was in één woord acbitierend. Onder de aanwezigen merkten we op verschillende Heeren Geestelijken en vooraanstaande pe sonen vun Venray, Merselo, Heide, Leunen, Oirlo, Ooslrum enz., verder verscheidene dames, waar onder meer een deputatie der Eerwaar de Zusters Ursulinen. Te acht uur opende de Zeereerw. lieer Pastoor met een welkomstgroet de vergadering, zette het plan der uit te voeren feesten uiteen, las vervolgens een middeleeuwsch geschrift voor, be treffende het leven van de H. Oda en gaf daarna het woord aan de verga dering, om zich in deze uit te spreken over het wel of niet vieren dezer feesten en zoo ja, alsdan over te gaan tot het benoemen van een Eere comité, Uitvoerend comité en verdere sub comi- té's. Nadat door enkele heeren eenige nuttige wenken waren gegeven en door den Hoer Burgemeester eenige toelich tingen waren verstrekt, ook in zake gemeentelijke subsidie en garantiefonds, werd het Eere-comité gevormd en den voorzitters der aanwezige vereenigingen verzocht, na afloop der vergadering nog even bijeen te blijven. Hierna bracht de Zeereerw. Heer Pastoor een woord van dank aan Pater Justinus, den maker van het op te voeren Openluchtspel, die niet aanwe zig zijnde, ten spoedigste van het hier verhandelde op de hoogte zou worden gesteld. Vervolgens werd een woord van dank gebracht aan de aanwezige-n voor hunne belangstelling, speciaal de dames en bovenal diegenen, die zich bereid verklaarden zitting in een der comité's te nemen. Hierna sloot de Zeereerw. Heer' Pas toor deze geanimeerde vergadering. o Na vergadering Sint Odafeesten. Benoemd werden in deze vergadering tot Voorzitter van het Uitvoerend Co mité den Heer Dr. H. Sala; ondervoor zitter den Heer V. Pijls; secretarissen de Heeren L van llaaren en J. Hen- drixks; als Penningmeester den Heer J. H. Briels, en toegevoegd de Eerw. Heeren Kapelaans der parochie, als mede Pater Justinus, de Heeren Tim- mermann en Biesmans. Alsnog kan worden medegedeeld, dat de keuze van het terrein, waarop het Openluchtspel zal gehouden, worden, gevallen is op een der bosscnen van den Heer Pijls, die bereid is gevonden dit voor het schoone doel af te staan. De datums van de feesten zullen nader bekend worden gemaakt. De vergaderingen der verschillende comité's kunnen woruen gehouden in den ouden z.g. Burgemeesterszaal in de Schoolstraat, welwillend door Z.Ed Achtbare hiervoor beschikbaar ge steld. Vergadering Zondag 2 Mei. De voorzitter opende de vergadering met den christelijken groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de ZeerEerw. Heer Pastoor Greyraans en de WelEerw. Heer Kape laan Dinckels, die door hunne aan wezigheid op deze vergadering blijk gaven van hunne sympathie voor sociale werken. Tot zijn spijt moest spreker constateoren dat deze vergadering wederom zoo schaars bezocht was, doch vermeende hij dit aan verschillende oorzaken te mogen wijten, o.a. Horster kermis, Communiefeest enz. De notulen der v.orige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Als punt 2 stond op de agenda Jaar verslag over 1925. De secretaris bracht een keurig en zeer uitvoerig verslag uit over de werk zaamheden en den loestand der ver eeniging in hel afgeloopen jaar, waar aan wij het volgende ontleenen: Bestuur. De samenstelling van het bestuur bleef hetzelfde, doordat het periodiek aftredend bestuurslid de heer de Ilaen met groote meerderheid door de algemeene vergadering herkozen werd. Het bestuur hield twee bestuurs vergaderingen. In de eerste dezer ver gaderingen werd in principe besloten liet bestuur met twee leden uit te breiden en wel met één lid voor Heide IJ8selstein en één lid voor Oostrum, zoodat het bestuur voortaan zou samen gesteld zijn uit 8 leden, van welke drie leden in de kom wonen en op de ge huchten Oostrum, Oirlo, Leunen. Mer selo en Heide IJsselstein elk één lid. Tot geneeskundig adviseur werd door de algemeene vergadering aangewezen de Heer Dr. Janssen, die deze benoe ming aanvaardde. Leden en Inkomsten. Het ledental bedroeg op 31 December 1925 970, dus eene toename van 38 tegenover hel vorige jaar. De contributies bedroegen f 977 45 terwijl de Eminabloemcollecte f 71 60 netto opbracht. Verdere inkom sten waren, behalve de subsidies van Rijk en Gemeente, de bijdragen van de verschillende Boerenleenbanken in deze gemeente n.l. van Venrsy-Dorp f 50, van Leunen, Merselo en Oirio ieder f 25, voor welke bijdragen nog maals hartelijk dank werd gebracht. Magazijn. Het magazijn van ver- plegingsarlikelen verkeerde in een goeden staat vsn onderhoud en werden meerdere artikelen, vooral gummi artikelen aangekocht. Er hadden 358 uitleeningen plaats, terwijl op 1 Januari nog 102 voorwerpen in bruikleen waren Wijkverpleging. Door de zusters werden afgelegd 6207 bezoeken voor wijkverpleging en 3238 bezoeken voor de Tbc. bestrijding, dus gemiddeld 26, bezoeken per dag. Dit cijfer bewee? voldoende, zoo zulks nog noodig ware, de groote toewijding, waarmede onze drie zusters haar omvangrijk werk verrichten. Aan de zusters werd dan ook namens bestuur en leden hulde en dank gebracht voor haar groolen ijver. Zooals reeds in het vorig jaarverslag werd vermeld, was zuster Herefrida in October 1924 begonnen den cursus voor het diploma tuberculose-huisbezoekster te Sittard te volgen, welke cursus on geveer een jaar duurde. Op 15 October 1925 had het examen plaats en behaalde zuster Herefrida het diploma. Daar mede was de mogelijkheid geschapen om aan zuster Clarita, wier arbeids veld tot nu toe de geheele gemeente besloeg en voor wie dit werk te zwaar werd, hulp te bieden. In een conferentie tusschen de Overste van het St. Joseph gesticht, de Zusters en het Bestuur werd besloten het werk nu aldus te verdoelen: Zuster Bartholomea behield de wijkverpleging in het Dorp, Oostrum en OirloZuster Clarita het tuberculose- huisbezoek in het Dorp en de gehuch ten gelegen ten Oosten van den grint weg naar Maashees en den grintweg Venray—LeunenVeulen; Zuster Here frida kreeg wijkverpleging en Tbc. huisbezoek ten Westen van genoemde grintwegen. In de bestuursvergadering van 29 October j.l. werd naar aan leiding van het verkrijgen van het diploma als Tbc. huisbezoekster door zuster Herefrida, besloten haar salaris in overeenstemming te brengen met dal van zuster Clarita, terwijl ook 3/5 dei opleidingskosien voor rekening der vereeniging werd genomen. Over de Tbc. bestrijding valt nog te vermelden, dat 87 gezinnen met 79 patiënten onder toezicht staan, dat één patiente voor rekening der afdeeling werd verpleegd in hel Sanatorium te Hom van 24 Maart tot 31 December en dat een bedrag van f 293,07 werd uitgegeven voor versterkende middelen. Een hartelijk en welverdiend applaus viel den secretaris ten deel. De voorzitter bedankte Dr. Struben .voor zijn keurig verslag en bewees het applaus der vergadering zijns inziens voldoende, dat deze daarmede volkomen instemde. Al noemde de secretaris zijn verslag ook een dor verslag, zulks was inderdaad echter niet het geval en was dit zeer interessant en belangrijk ge noeg om aanhoord te worden. Alsdan kwam aan de orde de verkie zing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Jaspars en Nelissen. Voor Merselo werden door het bestuur candidaat gesteld de heeren Jaspars en M. Arts en voor Oirlo de heeren Nelissen en M. Rongen. Bij de daarop gehouden stemming werden de aftredende leden, de heeren Jaspars en Nelissen, met zoo goed als algemeene stómmen herkozen. Op de vraag van den voorzitter of zij hunne herbenoeming aannamen, antwoordden beide heeren bevestigend. De voorzitter feliciteerde de vereeni ging met de herkozen bestuursleden, wijl beiden heeren zich steeds volijverige bestuursleden hadden getoond en, waar mogelijk, steeds de belangen van het Groene Kruis behartigden. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden voor de gehuchten Oostrum en Heijde— Ysselsteyn. De voorzjtter lichtte het bestuurbesluit om ook in voornoemde gehuchten een bestuurslid te kiezen nader toe en was zulks van groot belang voor de vereeniging. Als candidaten werden door het bestuur voorgedragen voor Oostrum de heeren Fr. Poels en W. Loonen en voor HeijdeYsselsteyn de heeren J. Janssen en P. J. van Dijck. Bij de daarop gehouden stemming werd door niet één der candidaten de volstrekte meerderheid behaald en moest eene tweede stemming plaats hebben. Bij deze tweede stemming werden uitgebracht op Fr. Poels 17, W. Loonen 8, J. Janssen 10 en P. J. van Dijck 15 stemmen, zoodal de heeren Fr. Poels en P. J. van Dijck gekozen waren. De heer Fr. Poels, ter vergadering aanwezig, verklaarde op een desbetref fende vraag van den voorzitter zijne benoeming aan te nemen. De voorzitter verzocht den heer Poels aan de bestuurstafel plaats te nemen en sprak de hoop uit, dat deze met succes te Oostrum mocht werkzaam zijn in het belang van de vereeniging. Daarop gaf de penningmeester een gespecificeerd overzicht van de ont vangsten en uitgaven van de Afd Groene Kruis en de Afd. Tuberculose bestrijding Afd. Groene Kruis Ontvangsten f 1942,25 Uitgaven f 800,43 Batig Saldo f 1141,82. Afd. Tuberculosebestrijding: Ontvangsten f 1330,80 Uitgaven f 2411,34 Nadeeling Saldo f 1080,53. Wat de uitgaven der Tbc. bestrijding betreft vermeenen wij speciaal de aan dacht te moeten vestigen op die bedra gen, we'ke direct voor de patiënten zijn uitgegeven, ten einde daardoor aan te toonen, dal deze bedragen nu juist niet zoo geheel gering zijn; o.m. werd uitgegeven aan melk f 268,07; aan geld voor versterkende middelen f 37,50; aan verpleeggeld van een- patient te Horn f 601,98; aan ontsmettingsonkos- ten f 91.48 en aan ontsmettingsstof f 48,50. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn overzicht en deelde mede, dat de afd. Tbc.-bestrijding, wel ke er toch al reeds niet te rooskleurig voorstond, vermoedelijk nog in ongun stiger omstandigheden zal komen te verkeeren, wijl de toelagen van het Rijk uit bezuinigingsoogpunt ook al geringer werden. Hij spoorde daarom allen nog eens aan te strijden voor 't Groene Kruis, opdat deze vereeniging haren zegenrijken arbeid ook in de toekomst kan blijven voorzetten. Het ledental bedroeg thans wel 970, doch was dit voor eene gemeente als Venray tóch niet wat 't zijn moest en kon dit getal nog best tot 1500 stijgen, als iedereen maar wilde medewerken. Namens de commissie van compla biliteit bracht de heer H. Jacobs ver slag uit en deelde mede, dat zij op 27 April j.l. de boeken en bescheiden van den penningmeester nauwkeurig had gecontroleerd en correct in orde be vonden. Zij adviseerden de voorgelezen rekening en verantwoording goed te keuren en den penningmeester onder dankzegging te dechargeeren voor het zoo accuraat gevoerde beheer. Daarna werd de begrooting 1926 voorgelezen en goedgekeurd. Ze luidde als volgt: afd. Tuberculosebestrijding ontvangsten f 800, uitgaven f 2105, vermoedelijk nadeelig saldo f 1305. Afd. Groene Kruis ontvangsten f1250 uitgaven f 550, vermoedelijk voordeelig saldo f 700. Uit deze cijfers blijkt, dat 't vermoe delijk voordeelig saldo der afd. Groene Kruis 't vermoedelijk nadeelig saldo afd. Tbc.-bestrijding voor ongeveer de helft zal dekken, zoodat door 't bestuur niet zonder reden een beroep gedaan werd op alle leden om steun en mede werking ten einde het ledental op te voeren, en daardoor de inkomsten te verh Dogen Tot leden der controle-commissie voor 1926 werden aangewezen de heeren R. Lemmens, F. Verkleij en W. Camps die verklaarden deze benoeming aan te nemen. De secretaris deelde hierna mede, dat het beslaande huishoudelijk regle ment verouderd en onhoudbaar was in verband met de nieuwe statuten en had het bestuur besloten een nieuw ontwerp in te dienen. Het concept huishoudelijk reglement werd daarop voorgelezen en goedge keurd Bij de rondvraag stelde de heer Jacobs de vraag of hij van het bestuur zou mogen vernemen op welke gron den de verkoop van het Emmabloempje op het laatste moment was afgestuit, waarop door den secretaris de ver schillende moeilijkheden werden uit eengezét. De ZeerEerw. Heer Pastoor bedankte den voorzitter voor het hartelijk woord van welkom hem bij het begin der vergadering toegesproken en gaf de verzekering, dat het bestuur steeds op zijn volle medewerking kon rekenen. De WelEerw. Heer Kapelaan Dinckels vroeg, hoe oud de meisjes zouden moeten zijn, die zich eventueel mei den verkoop der Emmabloempjeszouden mogen belasten, wijl het plan bestond, dal de leden der Maria Congregatie zich in de toekomst ook meer op sociale werken zouden gaan toeleggen en konden deze zich wellicht met den verkoop der bloempjes belasten. De voorzitter bedankte kapelaan Dinckels voor zijne inlichtingen en zou het besuur daarvan ter gelegener tijd volgaarne gébruik maken. De geestelijk adviseur der vereeniging de ZeerEerw. Heer Rector Goossens bedankte daarop voorzitter en bestuurs leden voor al het goede wat zij in het afgeloopen jaar wederom uit liefde lol God en tot den evenmensch hadden verricht en sprak de hoop uit, dal hel Groene Kruis ook in de toekomst onder Gods zegen nog veel nuttigs mocht tot stand brengen. Ten slotte bracht de voorzitter nog maals hartelijk dank aan de aanwezi gen voor hunne tegenwoordigheid en vermeende hij deze leden te mogen beschouwen als echte propagandisten en pionniers van het Groene Kruis. Wijl verder niemand meer het woord verlangde sloot hij de vergadering met den christelijken groet. Wij vermeenen dit verslag echter niet te mogen beëindigen alvorens de leden nog eens dringend te hebben aangespoord om in de toekomst de ééne jaarlijksche algemeene vergade ring der vereeniging toch trouw bij te wonen; immers het kan bij het bestuur geen pretligen indruk versligen, als het telken jare opnieuw moet consta teeren, dat er van de ongeveer 1000 leden slechts 'n dertigtal ter vergade ring verschijnen en daaruit moei concl udeeren, dat de leden al heel weinig belangstellen in zijn werken Hoewel wij er geen oogenblik aan twijfelen, dat het werken van het bestuur er minder om zal zijn, toch zal een druk vergaderingbezoek hel bestuur loonen, dat de leden ook belang stellen in zijn werken en dit weten te waardeeren. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Grutjesvoeding. Vraag: Mijn kuikens loopen los. Kan ik nu niet volstaan met enkel grutjes te geven en wat rijst? Later dan gemengd fijn graan. Of moet ik om sterke kuikens te Krijgen, ook nog opfokvoer geven H. W. te V. AntwoordAlgemeen erkent men dal de oude methode, om enkel grutjes en wat rijst te geven onvoldoende is. Krachtig voedsel is noodig voor een algeheele, geregelde en voorspoedige ontwikkeling van het lichaam. Alleen dan voorkomt men ziekte en sterfte, en ook alleen dan fokt men sterke kuikens, die vroeg en veel eieren leggen. Wat u aan het kuiken doet, Wordt later door de kip vergoedt. Ik raad u dus aan, opfokvoer en ook kuikenzaad te verstrekken. Vinden uw kuikens véél degelijk voer, dan kunt u natuurlijk met minder volstaan, maar 't geheel achterwege laten, dat ontraad ik u ten sterkste. In goed opfokvoer vinden de kuikens dierlijk voedsel, eivoer en kalkhoudende baslanddeelen, voorts ook meestal gedroogde gist en levertraan, een en ander onontbeerlijk voor een goede beender- en vedervorming. Denk er verder aan, dat zindelijkheid even noodig is als goed voer. Nu al op de zitstokken? Vraag: Mijn eerste kuikens, Barne velders, zijn geboren den 30en Maart. De- kloek laat ze al loopen, ofschoon ze nog maar 5 weken oud zijn. Over dag is ze er nog wel meestal bij, doch 's avonds gaat ze op den zitstok, en blijven de kuikens onder. Een enkele gaat al langs hel trapje naar boven. Zou dat kwaad kunnen H. W. te W. Antwoord Die kip laat d'r jongen toch wel bijzonder vlug aan d'r lot over, vooral omdat het nog vroeg in 't Ijaar is. Ze is zeker gauw aan den leg gekomen. Beter was het, dat ze daar nog een paar weken met gewacht had, want nu zullen de kuikens het's nachts nog te koud hebben, vre.es ik. Het vroegtijdig laten roesten der kleintjes tusschen de groote kippen is hoogst af te keuren. De groei zal nu wel stilstaan, vrees ik. Jonge kuikens hooren niet tusschen de oude thuis Men laat ze wel meer op betrekkelijk jeugdigen leeftijd reeds roesten, doch dan op zitlatten van 8 tot 10 c.M. breed; anders deuken de teere borslbeenen te- gauw door. De eieren byna alle bevrucht, doch de kuikens sterven in den dop. Vraag Ik heb W. W, die eieren leggen, welke bijna allemaal bevrucht zijn. De meeste kuikens s erven echter af, ik denk op den 16den%of 17den dag, zoowel onder de kloek als in de machine. Waar zou dat toch aan kun nen liggen Niet 1/5 deel is volwassen. De kippen loopen los. P. te G. Antwoord Zijn de dieren, haan of hennen, niet véél te jong, z.g. laat- broed van hel vorig jaar? Of hebt u misschien van den winter de ziekte er onder gehad? Toch van den winter den leg niet geforceerd met kunstlicht- voedering? In elk geval, de kiemen ?ijn te zwak, wat m.i. rneer aan de gestellen der dieren moet 'liggen, dan aan de voeding, daar ze los loopen en dus toch wel voldoende groenvoer zullen vinden. Meer kunnen wij er ook niet van zeggen. Als het nu alleen in de machine slecht uitviel, zouden wij daaraan de schuld kunnen geven, do^h nu het onder de kloeken al net eender is, zal het meer aan de eieren liggen. Vechfcn tot bloedens toe. Vraag Ik heb vanaf Augustus vorig jaar 4 witte leghorns, een paar maan den later 2 andere kippon, een soort koekoeks in mijn hok en'dat ging samen goed, wel een beetje pikken de eerste dagen, maar dat was spoedig fgeloopen. Maar van af April heb ik er nu weer 2 Patrijs leghorns bij en nu is het niets dan vechten, tol bloedens toe. De eene kip haar nek was geheel open gepikt. Het eieren leggen van allemaal wordt nu minder. Wat hier tegen te doen Een haan heb ik er niet bij, en mijn ren is 4 M. lang. H. te O. Antwoord: Als er een haan bij was had het misschien niet zoo'n vaart ge- loopen. Maar het troepje is zoo klein, dat ik die er nu ook niet bij deed. Liever nam ik de kippen, die gepikt werden maar voor goed weg. Als de andere er eenmaal de zang ophebben wordt het meestal eer erger dan beter. Die kippen welke er bij geplaatst zijn, mankeeren toch niets Zwakke of ziekelijke moeten liet gewoonlijk het meest kunnen. m

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1