OOSTRUM. Onze Parochiekerk. Het stervende land. Provinciaal Nieuws. mgm Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Behoudeois unamDaone it s manufacture! p manufacturen? BLIJKEN TOCH HET '(YQORDEÉLW Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der De Kippenhouderij op het platteland Vergadering R.K. vereeniging. Kies- ec u;gei _cnj wioiTiuio-ai wv'iv Zaterdag Ywfêrwztr X/ i*yOp ~Hrf vvr www; PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PKIJS DER ADVERTENTIEN 1—B reg.ls 60 ct.. per reRel 7'/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p. post 75'ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afr. nummers 5 ct. DE ONDERVINDING IS DE BESTE LEER! Ruim 40 jaren lang wordt beweerd: Wil men iets koopen, mooi, degelijk en goedkoop, dan moet men zijn bij VINCENT 3PYLS, voorll. 3?. CampS-DelhCmg-ne, Oroote Straat 14 - Telefoon 10 - Poslrek. 74991 Manufacturen, Dames- en Kinderlioeden, Mantels, japonnen, Regenjassen en Mantels, Stukgoederen, Ondergoed, Naaistersfournituren, Molton WqlIen Gestikte Dekens, Bébe-artikelen. Manufa den Gevers dank. Mogen de onlbrekende spoedig door edelmoedige Gevers en milde bijdragen der parochianen aangevuld worden. II. Behalve de drie beschreven en de vierde op plaatsing wachtende kerk raam zijn aan de Evangeliezijde van de zijbeuk der kerk nog geplaatst no. 9, waar in den bovenraam de stam boom van Jesse, en in den onderraam de Jacobsladder zich aan onze oogen vertoond. Daaronder het opschrift: John Gas ton Jen kens, geb. Londen 19 Aug. 1878 en Alice Poels, geb. Londen 1 Aug. 1885 en kinderen. o— In de kroon van den bovenraam van venster 10 lezen we het Monogram van Maria en aanschouwen wij witte rozen en leliën. De hoofdvoorstelling hiervan is de Geboorte van Maria. De kleine voorstellingen Noë laat eene duif uil de ark. (Gen. VIII 10) De ezel van Balaam wordldoor een engel terug gehouden (Num. 24) en het Offer van Noë na den zondvloed. (Gen. 1X3.) BrugDe II. Henricus, eene lelie, de H. Joanna. Van den onderraam is de hoofdvoorstelling de Boodschap van den Engel Gabriël aan Maria. De kleine voorstellingen Gedezon's vachl, de vervloeking der slang. Isoïas VII 14. Jerimias XXXI Ezechul XLIV 2. Hel onderschrift is Peter Joh. Poels en Pauline Trynes, Londen 1923. In hel couronnement van den boven raam vind ik de afbeeldingen Toren van David, Gulden Huis, Ark des Ver- honds, in de vierpassen eene roos en in den driepas Rosa Myslica" geheim zinnige roos. De hoofdvoorstelling is: de Opdracht van Maria in den Tempel De kleine voorstellingenIlare hei lige ouders Joachim en Anna bij de gouden poort. Hel Huwelijk van Maria met Jozef, Spiegel der Rechtvaardig heid, de Ark van Noë en de duif met groenen olijftak. Zetel der wijsheid. Vier passen in de brug vas zilveren schenkkan met gouden stralen »spiri- tuale". De hoofdvoorstelling van den onderraam: de vlucht naar Egypte. De kleine voorstellingen: Bezoek van Maria aan hare nicht Elisabeth; de terugvinding van Jezus in den tempel Judith en llolophernes, Esther. Op den achtergrond, opgehangen aan een hoog kruis Ainan, Joodseh altaar, waarvoor rookend wierookvat en zeven-armige kandelaars. Onderschrift: Jan Poels, Venray, 1 Mei 1870 Jeanette Poels, Venray, 26 Juni 1875. o In de kroon van den 12den boven raam zien wij de morgenster, de stra lende zon, de dageraad en de wassen de maan. De hoofdvoorstelling van dit venster: De ontmoeting op den Kruisweg. De kleine voorstellingen: Huisje van Nazareth, Maria onder hel Kruis, ge sloten deur, Aaron's staf, Deur des Hemels. Drie passen in de brugLilium Bloeiende witte lelie, convallium der dalen. In den onderraam is de hoofdvoor stelling: de graflegging van Christus. De kleine voorstellingen :Piëta Jezus lijk op den school Zijner Moeder, ue nederdaling van den H. Geest, het brandend Braambosch, verzegelde bron en gesloten hof, Gedeon's vlies. Onderschrift: Dr. H. Poels, Aal moezenier geb. Venray 14 Feb. 1868. o Zonder twijfel brengen deze kunst stukken veel bij tol den luister van het statige kerkgebouw. Gode ter eere, De Fransclie Kamerafgevaardigde Henri Michel, die een klinkenden naam heeft op landbouwgebied, slaakte dezer dagen een alarmkreet, die een echo in den lande wekte. Onze dorpen worden ontvolkt, zei hij. Gedurende tien jaar, van 1911 tot 1921. zijn tweemillioen inwoners van het land den akker ontvlucht om zich in nijverheids- en handelscentra te vestigen. Vooral in het Zuid-Oosten van Frankrijk heeft zich die verhuizing geweldig doen gevoelen. Gedurende tien jaar verloor het departement Lot- et-Oaronne 28.000 en Gers-et-Lot 30.000 inwoners. Door den wreeden oorlog, de ziekelijke zucht naar genots-steden en de gruwelijk gewilde onvruchtbaar heid, ging het aantal mannelijke per- sonen, dat in 1911 in den landbouw werkzaam was, van 5.3 millioen terug op 3.7. De in den landbouw werk zame bevolking, die in 1916 nog 76 pet. van het geheel uitmaakte, is thans reeds gedaald op minder dan 50 pet. zoodat de landbouwkrachten met een derde afgenomen zijn. Het land sterft uit. Inderdaad, zoo telt men heel wat dorpen, die nog slechts een vierde van de bevolking van een twintig jaar geleden hebben. Hoewel de akkerlanden uitstekend zijn, zijn er geen handen om ze te bewerken. De boeren gingen heen of wilden niet meer dan één of twee kinderen, wijl deze anders geen have of goed genoeg zouden hebben. En nu zijn er geen krachten om voor 't groote land te zorgen. Bij gebrek aan landbouwers is natuurlijk de opbrengst van den akker merkelijk gedaald. In 1913 had men 6.540.000 hectaren bezaaide graanvelden; in 1924 nog slechts 5.280.000, zoodat men een verlies van 1.200.000 hectaren te boeken heeft. Hetzelfde treurig schouwspel ziet men in de wijnteeit, dié- nog op 34.000 hectaren geschat wordt. Ook de veestapel is erg geslonken; het getal paarden ging van 3.220.000 tot 848.000 achteruitdat der melk koeien van 42 millioen lot 14 millioen, dat der schapen van 16 millioen tot 10 millioen. Natuurlijk heeft de oor log groote schuld aan dezen achter uitgang en vermindering; ook heeft het automobielwezen heel wat paarden nutteloos en overbodig gemaakt nochtans blijft verhuizing van het land de oorzaak en grondslag van den achteruitgang van den veestapel. Hoe paarden, vee en schapen fokken als men geen voerlui, geen koehoeders of schaapherders heeft?.... Hulp-, ja noodmiddelen zijn ver- eischt. De heer Michel zou willen, dat het Parlement zich met dit vraag stuk zou gauw mogelijk bezig hield. Geen wonder! Doch het Parlement maakt geen«poed met zijn verhande lingen. Men redevoert er te veel. Een onderzoek, een grondig en spoedig onderzoek om de oorzaken op te speuren, is dan ook vurig gewenscht. Naar oorzaken tast en gist men. Ondanks alles is er meer welzijn en gemak in de stad dan op het platte land men is er beter, gezelliger gehuisvest, hoewel men in de meeste steden heel ook wat ongezonde krot ten aantreft. In de steden is meer afwisseling en vermaak dan in de dorpen. Een commissie van onderzoek zou spoedig klaar zijn met dit vast te stellen. En hel eenvoudige redmiddel zou luiden, dat men zoo spoedig mogelijk aan het platteland die dingen bezorge, welke de stad aanlokkelijk maken, die het leven zachter en het dagelijksch werk minder ruw doen zijn. Op een Landbouwcongres, dat onlangs te Chartres gehouden werd, deelde een groote pachter uit het Bourbonsche land mede, dat hij dank zij de inrichting van fraaie woningen, zoovele arbeiders kon hebben ais hij wilde. Iedere werkman heeft er zijn kamer, zijn bed, zijn meubels en zijn electrisch licht. En 's avonds genieten al de werklieden van een heerlijke bioscoop-voorstelling. De bioscoop speelt in ons moderne leven een groote rol. Waarom zou deze dan het uitsluitend voorrecht der stedelin gen moeten blijven? De vroegere minister Chéron was voornemens reizende cinema's in te richten, met 't doel de landelijke bevolking eenig genot, wat verpoozing te verschaffen. Niets houdt het gedijen van ge dachten en plannen tegen, vooral in Frankrijk, waar de gedachte en het initiatief in overvloed aanwezig zijn. Het komt er maar op aan hen niet te ontmoedigen, die werken willen en hen, die reeds in deze richting geijverd hebben, te steunen. Ook dient er uit deze beschouwin gen nog iets onthouder, te worden: In meer dan een opzicht is de land- bouw-toesiand in Frankrijk aller treurigst bij gebrek aan voldoende werkkrachten, die te loor gingen door de kinderbeperking. Zoo is het ook geen wonder, dat in vele goede streken er overgroote cultuurgronden te koop zijn tegen prijzen, die vooral voor de Hollanders, onbegrijpelijk laag zijn. Wij kennen tal van dorpen, waar groote pachthoeven leeg staan, waar uitgestrekte velden braak liggen, onder onkruid bedolven, waar boomgaarden in September zwaar hangen van sappige appels en malsche peren, maar die niet geplukt worden. Kin deren mochten vrij rapen, zelfs was er zooveel fruit, dat er niet genoeg kinderen waren om hun hartjes Ie goed te kunnen doen. Ligt hier niet een redmiddel voor vele Hollandsche arbeiders en land bouwers, die dan ook nog flink door den Franschen Staat gesteund zullen worden. Zelfs is er in Parijs een katholiek comilé met een bisschop aan het hootd om deze verhuizing te bevor deren. Voor vele jongelui ligt hier een mooi arbeidsveld en een schoone toekomst open. Door er heen te gaan, zullen werklieden en boeren het katholieke Frankrijk steunen, dat rekent op katholieke krachten van buiten. De taal is zelfs geen bezwaar, want ze zullen er duizenden Vlamin gen vinden, die er zich vooral na den oorlog gevestigd hebben en rijkelijk hun brood verdienen. Overigens het Fransch is niet zoo lastig. En men voelt er zich spoedig thuis. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Tarwezemelen voor kuikens. Vraag: Zijn tarwezemelen ook voor kuikens een geschikt voer Ik bedoel als bijvoer, naast opfokvoer en kuiken zaad. Een kennis van mij te L. ver telde mij, dat bij altijd een bakje droge zemelen bij de kuikens bad staan. W. te V. Antwoord: Afvalproducten moet men niet te gauw aan kuikens voeren, om dat de voedende bestanddeelen, die daarin aanwezig zijn, vaak moeilijker verteerbaar zijn. Een uitzondering daarop maken echter tarwezemelen die juist een gunstige werking op de spijsverteringsorganen uitoefenen. Het is daarom gewenscht, een bakje met droge tarwezemelen steeds onder het bereik dei kuikens te hebben. Ze pik ken er toch niet meer aan, dan naar behoefte. Zoo nu en dan wat havermout is ook buitengewoon goed voor kuikens. Onbeperkte uitloop aan kuikens. Vraag Raadt u aan, de kuikens al gauw een onbeperkte uitloop tg geven? Of zouden ze in een z.g. kuikenbokje met bodemloos rennelje beter groeien W. te V. Antwoord Een onbeperkte uitloop is in den beginne zeer af te keuren. Eerstens verdwalen er dan kuikens, of worden er weggehaald door ekslers, kraaien, katten enz. Tweedons zullen ze geen voldoende rust hebben, en dit' is voor jonge kuikens toch ook noodig. Met een kuikenhokje beeft men alles veel beter in zijn macht. Men kan het hokje telkens verplaatsen, als men dat noodig oordeelt. Zoo krijgen de kuikens toch altijd »verschen" grond. Een ren- netje zonder vasten bodem is het beste, dan is er heelemaal geen sprake van verontréinigden vloer. Kan men het kuikenhokje niet eiken dag verplaatsen, dan moet men dage lijks de uitwerpselen uit bet rennelje wegharken. Niels is beroerder bij het opfokken van kuikens dan onzindelijk heid. Losloopende kuikens worden soms door een regenbui overvallen ofloopen, zonder men er erg, in heeft, door het natte gras. Voor de gezondheid der diertjes is dat zeer slecht. Vele kuikens gaan halfwas nog dood, omdat ze te vroeg door het natte gras hebben geloopen. Kunstmoedcr. Vraag: Ik heb eene Ajam kunst moeder, die mij al jaren lang goede resultaten heeft opgeleverd Wat is de beste bodembedekking in het koude gedeelte En van het warme gedeelte W. te V. AntwoordIn het warme gedeelte een flinke laag scherp zand en hierop zaagsel, stroohaksel of fijn gemaakt turfmolm. lederen morgen moet u de uitwerpselen er tusschen uit harken. In de koude afdeeling kunt u ook zeer gevoeglijk een laag scherp zand brengen, waarop heel fijn stroohaksel of tarwedoppen. Hierin wordt steeds het hardvoer gestrooid, dan hebben de kleintjes eene prachtgelegenhejd om te scharrelen en 't is een lust om te zien, hoe ze den ganschen tijd in beweging- zijn. Is er weinig of geen krabsel op den hardenvloer dan gaan de teentjes gauw krom staan en loopen de kuikens op de hielen. Dit laatste gebeurt ook, als hel voer te arm aan kalk is. Het op fokvoer moet daarom steeds wat phosphorzure voederkalk bevatten of visch- en garnalenmeel. In boekweit- grutten en kanariezaad komt o(»k be trekkelijk véél kalk voor. Het voedsel wordt uitsluitend in de koude afdeeling verstrekt. Anders ver zuurt het eten te gauw, en ook, de kuikens moeten zich harden, du? niet te véél in het warme gedeelte zijn. Diarrliee b\j kuikens. VraagWat raadt u mij aan, als de kuikens soms slijmerige diarrhee krijgen. Daar hadden wij nog wel eens mee te tobben. Nu echter nog niet, gelukkig. W. te V. Antwoord Karnemelk te drinken geven. Kunt u daar goed aankomen, dan gaf ik ze dat altijd maar. Want het is niet alleen een goed bestrijdings middel, maar ook, ja vooral, een goed voorbehoedmiddel. Karnemelkkuikens groeien doorgaans zonder stoornis. Statenkieskring Horst. Op Zondag 2 Mei zal te Well de jaarvergadering der R.K. Kiesvereeni ging uit den Statenkieskring Horst gehouden worden. De H. E. G. Heer Henri Hermans, Lid der Tweede Kamer is bereid ge vonden op deze vergadering de afge vaardigden toe te spreken. In den korten tijd dat de in Juli 1925 ver kozen nieuwe Kamer bijeen geweest is, is er op politiek gebied zooveel belang rijks voorgevallen, dat een lezing daar over zonder twijfel de belangstelling der kiezers zal wekken Ook in de partij zelf is iets in wording, dat gewichtig genoeg- is om op een algemeene vergadering behan deld te worden, namelijk de Reorgani satie der Partij. ITet is dan ook te hopen dat allen die iets voelen voor R K. practische politiek deze gelegenheid niet onbewust voorbij laten gaan, om deze leerrijke lezing bij te wonen en aan de bespre kingen deel te nemen. VENRAY, 1 Mei 1926. TURF STEKEN. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat wederom gelegenheid zal worden gegeven lot het steken van turf in de Peel tegen eene vergoeding van f 2.per dag. Zij, die hiervan wenschen gebruik te maken, moeten zich aaamelden Woensdag 5 Mei a.s. tusschen 5 en 6 uur namiddag ten kantore van den Gemeente ontvanger «Onder den Boog" Aanwijzing zal worden gedaan Za terdag 8 Mei a.s. des voormiddags 8 uur aan de Kraayenhut. De daarop volgende week moet de turf worden gestoken. Het zoogenaam de korten of steken mag slechts door één persoon tegelijk geschieden. Na Woensdag a.s. zal geen gelegen heid tot het verkrijgen eener vergun ning tot turfs'eken meer worden ge geven. Venray 29 April 1926. Burgemeester en Wethouders v. Venrav, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREX. HUWELIJKSTOESTEMMING. Burgemeester en Weihouders vail Venray brengen ter algemeene kennis, dat de toestemming tot een huwelijk, te geven door vader, moeder of voogd, alléén dan door den Ambtenaar van den Burgelijken Stand ten huize van den belanghebbende schriftelijk zal worden opgemaakt, indien uit eene door een geneeskundigeafgegeven verklaring duidelijk is gebleken, dat belangheb bende niet in staat is zich tot het geven der mondelinge toestemming bij het verrichten van het huwelijk, zooals gebruikelijk, persoonlijk, buiten zijne woning te begeven. Venray, 27 April 1926. Burgemeester en Wethouders v. Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN IIAARKN. Pauselijke onderscheiding. Dinsdag j 1. herdacht de Heer Hen drik Gussen te Leunen, met zijn 80en verjaardag, dat hij 40 jaren kerkmees ter is van de kerk der H. Catharina te Leunen. Bij deze gelegenheid werd hij vereerd met het gouden Kruis »Pro Ecclesia et Pontifice." Deze onderscheiding werd hem ten huize van den Eerw. Heer Rector, onder toepasselijke woorden overhandigd terwijl het kerkelijk zangkoor hem een feestlied toezong, 's Avonds bracht Leunens Fanfare hem eene serenade. Posttarieven. Op de kantoren der Posterijen zijn verkrijgbaar gesteld overzichtelijke wandtabellen van de voornaamst»' ta rieven voor briefpostzendingen enz. in het binnenlandsch en het internatio naal verkeer. De prijs van deze labellen hedraagt 5 cent. Zondag hield de Poslduivenver* eeniging »d<s Zwaluw" een wedvluch vanuit Solrée (België). De prijzen wer den behaald als volgt le J. Creemers; 2e, 4e G. v. Dijck; 3e, 8e, 13e F. Vermeulen; 5e, 6e. 9e, 19e W Manders; 7e, 21e, 22e II. Strij- bos; 10e, 16e St Servatiusgeslichl; 11e J. Goumans; 12e J. Arts; 14e, 20e J. Eibers; 15e v. Mill; 17e, 22e A. Jarfsën 18e E. Vermeulen; 24e, 25e P. Kersten Duiven los half 9. Aankomst le duif 10.46.4 Laatste 11.17.54 Op de Vrijdag te Tien ray gehou den premiekeuring van stieren werden de premiën behaald als volgt le no 16 met 83.77 punten, eigenaar Slierhouderij Leunen. 2e no. 3 met 82.69 punten, eigenaar Slierhouderij Broekhuizen, 3e no 27 met 81.01 punten, eigenaar Slierhouderij Leunen, le reservepremie no 24 met 80.07 punten, eigenaar Slierhouderij Oirlo- Castenray 2e reservervepremie no 28 met 77.70 punten, eigenaar G.Janssen, Wansum. 3e reservepremie no. 25 met 77 35 punten, eigenaar G. Camps, Oostrum Jonge stierenle premie no 11 met 76.55 punten, eigenaar Slierhouderij te Meerlo. Blijkens achterstaande adverten tie zal {het Gemengd Koor Polyhym nia" het uitgestelde concert met tooneeluitvoering geven in de zaal van de Wed. Joh. Schaeffers op morgeu Zondag. Wie mooie zang wil hopren en eens hartelijk wil lachen, raden wij een bezoek ten zeerste aan. Op het Ilenseniuspleiu is geplaatst de schouwburgtent van Bakker, wolk gezelschap een drietal avonden tooneel- uitvoeringen zal geven. Volgons de recensie's in de verschillende bladen oogstte dit gunstig bekend staande gezelschap, overal waar het optrsd zeer veel succes. Moge dit ook hierbij hun eerste optreden het geval zijn.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1