citeoi: h. ouoenhov Adverteert in dit blad le I e -r, I f De Goedkoope Vte S. ME ENS, Firma Loonen óf ST00M-TIMMERFAB1 LOON-ZAGERIJ EN SCHATERE I alle materialen het Bouwvah BOUWPLANNEN Gemengde Berichten. Kerkboeken, Rozenkransen, Srijt Souvenirs, Scapulier-medailles jolii Rozenkrans-étuis, Handtascjiz. ZIET ONZE ETAJE 3 R.I L,3ELT\! 'ff "lp i OPTICIEN T. O. Groote prijsverlaging Vraagt en ziet onze prijz| bespaart geld JOH. CLAESSENS.l De eerste Fransche Automobi;r( serie vervaardigd 10 P.K. Hoofdagent voor Venlo, Yenray isi VENRAY Begrootingen kosteli Vraagt eerst prijzen alvorens el 1 dit is in Uw eigen be Kippenhokken Model Brabant zijn het niet alleen Philips Gloeilampenfabrieken en de ITolland- sche Kunstzijdefabrieken te Breda, doch ook textielfabrieken, chocolade fabrieken, conservenfabrieken enz., die de meisjes van verre halen dikwijls met autobussen. In Gelderland zijn het vooral de Kunstzijdefabrieken te Arnhem en te Ede, die de meisjes uit de verre omgeving naar zich trekken. In de Betuwe, waar vroeger talrijke meisjes waren, die als dienstbode gin gen dienen, trekken de meeste meisjes thans naar Kunstzijde- en andere fa brieken, die met vrouwelijk personeel werken, die de meisjes van de huise lijke diensten afhouden. In Twente en in de Geldersche Achterhoek zijn het textiel- en confectiefabrieken, die haast alle vrouwelijke arbeidskrachten absor- beeren, zoodat men zelfs van elders meisjes laat komen of gezinnen laat overkomen. Daarentegen zijn in Zuid-Limburg, Oostelijk Drenthe en in sommige deelen van Groningen en Friesland, waar sterke arbeiderskolonies zijn gevestigd, nog vele meisjes, die in de omg»vinc geen werk kunnen vinden. Zouden uit deze streken niet meer meisjes tot het dienstbodenvak kunnen worden aange trokken In Oosl-Drenthe, zoo b.v in de gemeente Emmen, is men reeds bezig met de opleiding in z.g. dorps huizen. In de zomermaanden vinden veel meisjes ook een werkkring in z.g. sei- zoenbedrijven (hotels en pensions), in badplaatsen langs de Noordzee en op de Veluwe, in het Gooi en in andere steden van ons land. In deze bedrijven komen echter grootendeeis Duitsche en Zwitsersche vrouwelijke krachten werken. In den laatsten lijd is de trek van Duitsche dienstboden naar ons land eenigszins toegenomen. Echter is dit nog bijna niet merkbaar op net aan bod. Door de Amster.damsche arbeidsbeurs is de stoot gegeven aan de instelling van een commissie, die tot laak heeft de opleiding tot dienstboden te onder zoeken. De dienstbodennood is een algemeen verschijnsel en neemt allengs grootere afmetingen aan. In de steden over- bieden de «mevrouws" elkaar reeds zoodanig, dat de «huismoeder in gezin nen met veel kinderen in den midden stand" alleen nog met groote opofferin gen van geld zich hulp in de huis houding kan verschaffen. Zou het niet gemotiveerd zijn, dat van de zijde der Centrale Overheid, deze aangelegenheid eens onder het oog werd gezien Zou den de vrouwenbonden het initiatief daartoe niet kunnen nemen WANSSUM De heer P.Timmermans onderwijzer aan de openbare lagere school, herdacht verleden week den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst dezer gemeente kwam. DE GRIEP. Meerdere personen overleden. Het aantal gevallen van griep, dat zich onder de mijnwerkers voordoet, is opvallend groot. Alleen op de mijn Willem Sophie te Spekholzerheide zijn meer dan honderd zieken. Reeds meer dere gevallen met doodelijken afloop hebben zich voorgedaan. De lioendcrpest. Te Geulle en omstreken geconstateerd. Te Geulle sterven sinds een paar weken massa's kippen Bij enkele boeren is het getal tot 70, zelfs tot 100 gestegen. Omtrent een der gestorven dieren, dat voor onderzoek werd opgezonden aan de Rijksseruminrichling te Rotter dam, is bericht ontvangen, dat bet vermoedelijk aan hoenderpest was gesLorven. Velen denken dat deze ziekte een gevolg is van de overstrooming der Maas, aangezien de ziekte het eerst aan den Maaskant werd geconstateerd, waar op enkele dagen tijds bij twee boeren een honderdtal kippen als slachtoffer vielen. De ziekte breidt zich nog steeds uit en treedt nu ook op in meer van den Maaskant verwijderde plaatsen. Het vliegongeluk b\j Beuningen. Men meldt uit Nijmegen Maandagmiddag omstreeks 12 uur kwam bet militaire vliegtuig gemerkt N 493 B.W. 180, bemand door twee aviateurs uit de richting Nijmegen naar Beuningen. Te Weurt vloog het toestel al zoo laag, dat de bewoners vreesden, dat het de boomen zóu raken. Dan van richting veranderend, koerste het naar Neerbosch en steeg ongeveer 60 M. hooger. Plotseling zakte het weer en zag' men het toestel met den kop in den grond schieten. De weinige toe schouwers ijlden toe en vonden het toestel met den kop één Meter in den grond zitten. Van de schroef was niets meer te bemerken. De bestuurder Jansen uit Herwen en Aerdt, een gebreveteerd militair-piloot zat als dood in den stuurstoel. Toen men hem eruit gered had, spuwde hij bloed en gaf onmiddellijk daarop den geest. De mecanicien v. d. Kamp uit Hilversum, zat vlak achter den stuur- hnan en leefde nog. Men kon hem na veel moeite uit het toestel krijgen. Men kon hem na veel moeite uit het toestel krijgen. Men legde hem op den grond en hij overleed binnen een uur zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De Zeereerw. heer pastoor uit Beu- Dingen kon hem nog het H. Oliesel toedienen. De lijken werden overgebracht naar het liefdegesticht te Beuningen. Het totaal vernielde vliegtuig ligt op el weifancTtusschen Beuningen en Wijchen op de zgn. «Ilutgraaf". Soes- lerberg werd oogenblikkelijk gewaar schuwd. Lotcry van Blindeninstituut te Grave. 31 Maart a s. zal de verloting ten bate voor den bouw v. h. St. Henricus- gesticht voor blinden plaats hebben Schitterende prijzen zijn reeds aange kocht welke voor deze verloting zullen tentoongesteld worden. Loten voor dit hoogst charitatieve werk zijn nog steeds verkrijgbaar. Do oanmeldings- en stemplicht. De heer dr. Franssen heeft lot den Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw de volgende vragen gericht lo. Is de Minister, gezien het ant woord inzake de verrichtingen der slembureaux len aanzien van de kiezers, die zich aanmelden, en van hen, welke in gebreke zijn gebleven, niet van oordeel, dat bij handhaving van den aanmeldingsplicht, deze materie spoedig wettelijk geregeld dient te worden, zoo dat deze regeling van kracht zij, wan neer nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, terwijl in ieder geval in 1927 verkiezingen te houden zijn 2o. Is de Minister niet van meening, dat, naar analogie van art. 94» der Kieswet, ook bevoegdheid tot het openen van de ingevolge art. 84* verzegelde pakken met de ingeleverde kaarten moet worden verleend, en dat de ver nietiging van deze pakken eerst moet geschieden, nadat ten volle is afgeloo- pen de behandeling voor den rechter van de zaak van een kiezer wien ten laste is gelegd, dat hij zich niet aan meldde bij het stembureau, opdat aan zulk een kiezer niet de gelegenheid worde ontnomen, dat eventueel afdoen de diens onschuld worde "geconstateerd door de aanwezigheid van zijn kaart, vermeld in art. 53 3o. Acht de Minister niet, dat bij een herziening der Kieswet dient ver wijderd te worden de zonderlinge bepaling in art. 150, 3de lid. aan het slot, dat «geen straf wordt opgelegd, wanneer de kiezer ten genoegen van den kantonrechter aantoont te vallen in de bepaling van artikel 61," daar de term »geen straf wordt opgelegd" te kennen geeft, dat een overtreding plaats had, maar hij die valt in de bepaling van art. 61, zich geheel naar het wet telijk voorschrift heeft gedragen Zilveren priesterfeest. Dinsdag 23 Maart herdenkt de zeer eerw. heer Pastoor J. Nabben te Stevensweert zijn 25-jarig wijdingsfeesl als priester. Zijn parochianen zullen zeker dezen dag voor den jubilaris niet ongemerkt laten voorbijgaan. Coöperatieve Roermondsche Eiermjjn te Roermond. Het bouwen der nieuwe Mijn is ge gund aan de laagste inschrijvers Firma SmeetsVerhaag te Roermond. Het betonwerk zal worden uitgevoerd door de Bredasche Belonmaalschappij Een paar belangrijke topcijfers Op 13 Maart waren aangevoerd 4.004.607 eier'en. Om al die kisten op 1 rij gezet voorbij te wandelen zou men een uur ver moeten loonen. Eén koopman kocht in eens 2.000.000 stuks of 4000 kisten. Van schrik doodgebleven. Toen Zondagavond de caféhouder J. van H. Bosscheweg, Tilburg, gewaar schuwd werd dat er voor zijn deur een auto in brand stond, schrok hij bij het gezicht daarvan zóódanig, dat hij, door een beroerte gelroffan, op de plaats dood bleef. Een tegenvaller. Een stucadoor H genaamd, wonende te Nijmegen, had in onderneming het slucadoorswerk verricht aan een ge bouw, dat door een anderen aannemer werd gebouwd voor den eigenaar. De aannemer failleerde echter tijdens de uitvoering van het werk, en nu vroeg de stucadoor betaling van den eigenaar uit de aannemingssom. Deze weigerde den stucadoor, die hij niet had te werk gesteld, te betalen en toen werd hij deswege gedagvaard. Voor den Rechter stuitte de voortgang van het proces op de bewering van den aangesprokene, dat de stucadoor het bedoelde geld van hem niet kon vorderen, omdat de wet zulk een vordering wel geeft Legen dm aanbesteder aan de werklieden, die van den aannemer geen betaling kunnen bekomen, maar dat in dezen de stuca door geen werkman was, maar een baas, die het werk weer door zijn knechts deed uitvoeren. Nadat eerst voor de Rechtbank te Arnhem over deze zaak was geprocedeerd en zelf, na ingesteld hooger beroep, ook voor het Gerechtshof was gebracht heeft dit laatste college de meening van den aangesprokene in zoover gegrond ge acht, dat werd aangenomen dat indien de stucadoor het werk door zijn knechts had laten verrichten, hij dan geen werkman was in den zin zooals in de wet ten deze bedoeld. De stucadoor beweerde echter, dat hij wel werkman was en dat hijzelf steeds mede aan het gebouw had gewit en gepleislert, ook al had een knecht hem daarbij geholpen. Het Hof heeft toen den stuca door opgedragen om het door hem ge stelde te bewijzen en toen heeft een lang getuigenverhoor plaats gehad en het resultaat daarvan was, dat de eischer inderdaad zelf in die dagen de stucadoorsjas had aangehad en had medegewerkt. Hiermede was voor hem het grootste deel van het proces ge wonnen, want hij mocht nu zijn werk loon dus op de aannemingssom ver halen. Alleen bleef nu maar de vraag of de aanbesteder de geheele aannemings som reeds had betaald of dat hij daar van nog een gedëelte onder zich had. üii ten sioue JbieeK den financieel zwak stasnden aan nemer steeds vooruit was met betalin gen en dus ter zake van den bouw niets meer schuldig was, zoodat er voor den stucadoor niet meer viel te verhalen Hij heeft dus het proces toch verloren en moet tot overmaat van ramp ook nog de proceskosten betalen. Hot lichtend oog tusschen de straatsteenen. Het aantal hulpmiddelen waarvan de politie zich bedient om te voorkomen dat de menschen op straat zich te veel in de wielen rijden is weer met één vermeerderdWoensdag is men te Amsterdam begonnen op twee plaatsen in de stad als proef een van die voor werpen te plaatsen die wij op de ver keerslentoonstelling hebben kunnen bewonderen en die wij met den niet zeer welluidenden naam van kwallen hebben aangekondigd, schrijft het Hbl. Schildpadden zou men ze, hun vorm in aanmerking genomen, beter kunnen noemende schildpad toch is een minder onsympathiek dier dan de kwal. De ijzeren schildpad, die stukken dik glas in haar huid draagt, waardoor dag en nacht haar innerlijk licht naar buiten kan schijnen, is geplaatst op den hoek van de Hobbemastraat en de Jan Luykenstraaleen collega zal geplaatst worden op de Stadhouders kade tegenover de Berchemstraat. Als een lichtend oog zullen zij daar uit het slraatoppervlak kijken, bestuurders van wagens en fietsen en auto's dwin gende rechts te houden, geen bochten af te snijden en elkaar zoo weinig mogelijk overhoop te rijden. Zoo zal ook deze verkeers schildpad, die op het oogenblik slechts als oen proefneming bedoeld is, het hare er toe bijdragen om het welzijn en de veiligheid van de Amsterdammers op straat te bevorderen. Willem Broekhuys f Alle Nederlandsche gokkers Zijn nu vreeselijk ontdaan Daar de meester-gokkers-fokker Plotseling is heengegaan. Hij, de groote wereldsprinter In den wedloop om het geld Heeft na levenslanger, wedloop 's Levens tolgeld neergeteld. Waar het geld ging.daètrgingBroekhuijs Heel de wijde wereld door, 't Geld van armen en van rijken Was hij altijd op hel spoor. Broekhuijs liet de centen rollen Als een sneeuwbal, werd gezegd Maar het grootste leeuwenaandeel Kwam toch in zijn zak terecht, 't Geld heeft hem niet mogen baten Want, hoe handig hij ook was, Een strijd tusschen dood en leven Was een Broekhuijs zelfs te kras. Maar de Nederlandsche gokker Staat verslagen bij zijn graf En neemt stil voor zijn talenten Eerbiedvol zijn petje af. Bliksemschade van een half miljoen gulden. Bij het naderende onweerseizoen vestigen wij de aandacht van bewoners en eigenaars van landhuizen en van andere geïsoleerde woningen op het feit, dat een gebouw een grootere tref kans voor den bliksem bezit naarmate het zich verder boven zijn omgeving verheft. Hooge en verspreid gelegen huizen loopen derhalve een grooler gevaar. Men bedenke verder, dat het moge lijk is zich tegen dit gevaar te beveili gen door den aanleg van bliksem afleiders. De beveiliging moge niet steeds Volkomen zijn, het groote nul van bliksemafleiders is reeds sinds lal van jaren door deskundigen van grooten naam boven allen twijfel verheven. Voor ons land berekende Prof. van Gulik in 1904 de jaarlijksche bliksem schade op gemiddeld een half millioen gulden. Ilij vond verder, dat de toen malige afleiders de kans op brand bij blikseminslag zes- of zevenmaal kleiner maakten. Sedert hebben de afleiders nog een niet onbelangrijke verbetering ondergaan, en de jaarlijksche onweers verslagen van het Meteorologisch In stituut te Ü8 Bildt leggen, telken jare opnieuw, voor ons land een onbetwist baar getuigenis af van het nui der bliksemafleiders GEZONDHEIDSRAAD. De houding van Wilhelm op de juiste wyze beoordeeld. In den Duitschen Rijksdag sprak een afgevaardigden tegen minister Dr. Kiilz, d'e vroeger monarchist was en wien hij verweet dit niet meer te zijn. Ten slotte begon hij een rede voor te lezen, die de minister van binnen- landsche zaken dr. Kiilz jaren geleden in zijn qualiteit van majoor ter gelegen heid van den verjaardag des keizers had gehouden. Onmiddellijk daarna betrad de minis ter het preekgesloelte. Nooit, zeide hij, heb ik mijn vroegere monarchistische gevoelens onder stoelen of banken gestoken. Maar als keizer, die van millioenen Duitschers heeft verlangd, dat zij hun leven voor de monarchie geven, op het oogenblik, waarop de historie dit voor de eerste maal van hem zelf eischt, naar Neder land vlucht, dan zijn daarmede alle banden verbroken. Het graf van de monarchie staat niet op Duitschen bodem, maar op den weg naar Neder land. De monachistische gedachte zou wellicht zijn herleefd, indien de keizer had gehandeld als Frederik de Groote, die bij Torgau van 's morgens tot 's avonds met bloed en modder bespat met zijn grenadiers meevocht en daar door de monarchie redde. Voor mij ligt de monarchie thans dood op de baar. Spoorwegramp178 dooden. Bij de ontsporing van een pleizief rein nauij oau .msc gen drie rijtuigen uit de rails en vielen van den 50 voet hoogen spoordijk in de rivier Vifilla. Honderd acht en zeventig personen werden gedood, vijf en zeventig gewond. Nu zwygt men Mishandeling der Christenen. Gaat het over het in bezit nemen van geld of goed, zet een vijandig land een stap in 't land van een ander, durft men de rechten schenden van een volk, dan komt het zoogenaamd heel beschaafd Europa in rep en roer en grijpt men reeds raar de wapenen om den onbeschaamden indringer of dief de les te lezen. Hoevele jaren reeds roepen de Chris tenen vervolgd en uitgemoord door den wreeden Turk om hulp en nu.nu is er niemand, die opkomt voor de rechten van dat verdrukte volk. Het rapport aan den Volkenbonds raad, 10 December 11. te Genève, uit gebracht door generaal Daidoffer (Est land), die 't onderzoek aan de grens van Irak en Turkije leidde, bevestigd de deportaties van Christenen door de Turken en verklaart, dat vele dier gedeporteerden in deern iswekkenden toestand vluchtten. Ook zijn er velen dood aan den kant van den weg blijven liggen. De huizen werden geplunderd; de vrouwen werden mishandeld. De christenbewoners in het algemeen waren het voorwerp van wreede ge weldplegingen, die somstijds in 'bloed baden ontaarden. Het rapport voegt hieraan toe, dat de kwestie der christenen oneindig belangrijker is d^n eenige der bekende incidenten, aangezien de deportaties verbittering en agitatie onder de Chris tenbevolking veroorzaken ten Z. van de Brussel lijn en in het Vilsjet Moesoel. Een andere bevestiging is begonnen o.a. door don Chaldeeuwschen priester Paul Bedar, die een rapport heeft uit gebracht, waarin vreeselijke bijzonder heden over de schrikwekkende depor taties der Christelijke bevolking door de Turksche troepen worden gegeven. Meer dan 8000 Christenen zoo ver zekert deze getuige, die vroeger aan de grens van Moesoel werkzaam was werden gedeporteerd grijsaards en kinderen worden met zweepslagen voortgedreven, kinderen, die niet ver der konden, werden door de Muzel mannen voor een spoiprijs verkocht. Vele gedeporteerden stierven onderweg; hun lijken bleven onbegraven liggen. Abbé Bedar doet een beroep op de Europeesche mogendheden. Sedert bijna 200 jaren heeft het Christ ndom zoo zegt hij in Mesopolamië bloeiende gemeenten gehad en de uitroeiing er van is een schande voor de Europeesche beschaving. Zelfmoord uit verveling. Te Como heeft een millionair zelf moord gepleegd, omdat de verveling hem te machtig werd. Op zijn lijk werd een som van meer dan 2 millioen lire aan bankpapier gevonden en een ge schrift, waarin hij de reden van zijn dood aangeeft. «Zoolang ik Ie New-York hard werkte, was ik gelukkig, maar sedert ik rijk ben en geen zorgen meer heb, verveel ik me zoo, dat ik het niet langer kan verdragen." Kwade droomen. Uil een causerie van Tangkan over den geneesheer in het Indische leven, leekende de «Java-bode" het volgende typeerende fragment aan Op een keer werd ik geroepen bij een zeer gegoeden Boeginees. Het was al een oude man. Deze had oorspron kelijk een abces gehad aan zijn voet, hetwelk op den langen duur was door gevreten met gevolg, dat de verzwering zich voortzette tol op halve dijhoogte. Het eenige wat mij in dit geval over bleef, was oogenblikkelijk amputatie van het been. Hierin echter wilde noch de man zelf, noch zijn familie toestemmen, en zelfs op het dreigement, dat het dien dag nog moest gebeuren, daar het anders te laat was, veranderde men niet van meening. Wel deelde men den arts mede, dal dit geval toch reeds lang beschouwd werd als niet te gene zen en dat men zich op den dood van den oude had voorbereid. Om hem ech ter de geweldige pijn te besparen, vroeg men den dokier obat toe te willen dienen, opdat dit de pijn mocht ver zachlen. Den volgenden dag stierf de oude. Bij nadere informatie kwam men op den langen duur te weten, waarom men de hulp van den dokter middels amputatie niet had willen accepteeren. Het -was hier weereen geval van volks bijgeloof. Eertijds nl. woonde de oude Boegi nees aan de zeekust. Op een goeden nacht werd hij wakker, schreeuwende, een krokodil heeft mij bij mijn been te pakken. Het was een droom. Hier aan nu had men de volgende uitleg ging gegeven Die droom beteekende, dal een kro kodil eens werkelijk zijn been zou afbijten. Het was een teeken van de goden Alles werd in het werk gesteld om het aan den geteekende mogelijk te maken aan zijn noodlot te ontsnap pen en hij verhuisde naar de bergen waar geen krokodil hem meer bereiken kon. Op een goeden dag zittend op den drempel van zijn huis, werd hij uit speelschheid geslagen door een kind, met een slok, aan welks uiteinde een krokodillentand zich bevond. Hij kreeg een wondje aan zijn voet, dat weldra zweren ging. Hieruit ontstond de ge weldige besmetting van zijn been. Het lot had zich voltrokken en daarom, zeiden zij, kon niets of niemand hem meer helpen. 11 ontvangen HET W0NDEH.-VOOR lEIEREErr ~sxrvL 'EI 0 M Nesteieren, alluminium- en celluloid Kif Zinken emmers, Waschketels en Was< Ontvangen een partijtje mooie H welke wij aan zeer lage prijzen ZIET ONZE ETALAGES! Kapstokken, Handdoekrekjes, Meelscheppe :ls, Boterspanen en -Kneders, Botervlooten, Eter H vlooten, Slijpplanken, Closetplanken, Kleerha rdij knoppen, Dienbladen, Strijkplanken, Hoek-et ipla ders, Bezemstelen, Poetsdoozen, Kambakji Droogrekken enz. enz. Ha len, Tor| Cab Torpedo „Tout acier" 5 pl. f 2100 id. met vierwielremmen f 2300 id. type Commercial, de aange wezen wagen voor reizigers f 2300 Conduite Interieurs met vierwielremmen f 2950 Transformable systeem Bach f 3200 Vraagt gratis demonstratie of prijscourant flin| eenige verplichting, aan den l Telefoon 413, of Garage, VRNRA TELEFOON No. 57 STEEDS VOORRADIG aan de bekende verlaagde prijze worden geheel compleet gelever

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6