JACTOHOi5 jwimiesT/i Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtFQNQft KERKELIJK LEVEN." MANUFACTURE j MANUFACTUREN (VOODDEELlöST/f Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Hoe rijk we zijn De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. ii iiri ir küUUiflLKg™EX: »- Ir (l BLIJKEN TOCH HET EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal; voor Venray 65 ct., p.post 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Hoe rijk we zijn? Ja, dat is moeilijk te zeggen. Hoe groot het vermogen der ge zamenlijke Nederlanders is, kan na tuurlijk slechts bij benadering worden vastgesteld. Bij benadering, want de cijfers moeten aan de beiastingslati- stieken worden ontleend en dan nog alleen aan de statistiek der Vermo gensbelasting, die de lage vermogens niet vermeldt. Of nu alle Nederlanders geheel „naar waarheid', hunne opgaven aan den «fiscus verstrekken 't Blijft de vraag. Maar volgens de aangiften der vermogensbelasting 1924-25 bedroeg liet vermogen der bewoners van orre land op 1 Mei 1924 iets minder dan 12 en 1 kwart milliard gulden of 12259 millioen gulden. Gemiddeld bezit elk Nederlander dus er zijn'er 7 millioen precies f 1750. Maar menigeen zal zich af vragen wie dan zijn aandeel in bezit heeft. Dit gemiddelde cijfer is zeer aan zienlijk. We herinneren ons, dat een dertigtal jaren geleden toen het socialisme nog tamelijk in zijn kin derjaren was en de doorsnee-socialist heilig meende, dat zijn partij een algemeene deeling voorstond in Duitschland werd uitgerekend, dat elk Duitscher daarbij 7 „Pruissische daalders" of 21-mark zou opstrijken. Dertig jaren geleden was het ver mogen van Nederland aanzienlijk minder dan thans, nl. 5. milliard, Onze bevolking bedroeg toen 4r/s millioen, zoodat per hoofd der be volking het bezit f 1222 bedroeg. 't Was in den tijd, dat de Duit- schers van de „steinreiche Hollander" spraken. We spraken wel vergelijkender wijze van een gemiddeld bezit van ons allen. Maar feitelijk zijn het 164.698 aangeslagenen met hunne gezinnen, voor zoover ze niet „al leen ioopen", die heel dien schat van 12 en 1 kwart milliard tezamen bezitten. De meesten hunner zijn kleine rijkaards, die „slechts" een vermogen van hoogstens een ton bezitten. Dan volgen 20.684 personen, die tusschen de ton en het half millioen blijven. Vervolgens zijn 2740, die zwaarder wegen dan een half millioen, maar het millioen niet halen. Boven hen staan 750 millionairs, waarvan er 8 de leiding hebben, die meer dan 10 millioen bezitten. Of hef ook de acht gelukkigste menschen van Nederland zijn 't Is de groofe vraag Want het geluk van den mensch hangt niet af van geld of goed. Er zijn hoogere goederen, die den mensch gelukkig maken. Oelukkiger is wellicht de bewoner van het "hutje op de hei, die tevre den is met zijn schamel bezit en Ood kan dienen met een blij hart. 21 Maart. Passie Zondag. PAARS Tweede gebed ter eere van den H- Benediclus geen Gloria Credo Pre falie van het IT Kruis. EpistelDe H. Paulas maakt eene vergelijking tusschen het bloed der offers van het Oude Verbond, en het goddelijk Bloed, dat Christus op het kruis vergoten heeft. De offers van het Oude verbond hadden uit zich zelf slechts kracht om wettelijke on rein ig- heid te zuiveren Christus' bloed daaren tegen heeft de onreinheid onzer ziel, der zonden afgewaSschen. In het Oude Verbond moest de priester ieder jaar op den grooten Verzoendag met het offerbloed binnentreden in het Heilige der Heiligen (waarin de Ark des Ver- bonds geplaatst was)Christus echter heeft zijn bloed slechts éénmaal ver goten, niet voor de Ark, maar voor den troon van God en dit was genoeg om alle menschen van alle tijden te heili gen en te verlossen. Evangelie Dit Evangelie is een vóór spel van Jezus' lijdensgeschiedenis. Hij verkondigt de eene ware leer, en zie, de verblinde Joden willen hem steenigen. In den Passie is lijdens) tijd, welke 2 weken omvat, n.I. de week van Passie- Zondag en de goede week, treurt en louwt de Kerk in al haar ceremonieën en gebeden over het smartvol lijden en den smaadvollen Kruisdood van den goddelijken meester. Bij de rouwinoedig- heid komt een strenge uitdrukking van droefheid. In de gebeden van het II. Misoffer wordt de psalm Judica bij het voelgebed weggelaten en het Gloria Patri wordt overal in het kerkelijke gebed onderdrukt, omdat do glorie der II Drie-eenheid door Jezus verborgen heid en lijden eveneens verborgen schijnt De II. Benedictus, waarvan heden de gedachtenis, de ^Aartsvader der Wes- lersche Monniken" werd te Nurcia in Italië geboren. Hij slichtte verschillende kloosters, waaronder dat van de Monte- Cassino de bakermat werd der beroemde Benedictijner Monniken, f 543. o 22 Maart Maandag na Passie" zondag. PAARS. (Zwart). Tweede gebed voor den Paus; geen Gloria; geen Credo Prefatie van het H. Kruis. EpistelGod Iaat zich verzoenen door boete, bijzonder door de boete van ge heel het volk, van geheel zijne H. Kerk. Evangelie: De Opperpriesters zenden dienaren om Jezus gevangen te nemen; Jezus gaat echter voort met onder richten, omdaL zijn uur nog niet ge komen is. o— 23 Maart. Dinsdag na Passiezondag. PAARS. Tweede gebed voor den Paus; geen Gloria geen Credo Prefatie van het H. Kruis EpistelDaniël, die door God voor een zekeren dood wordt beschermd en uit den leeuwenkuil wordt bevrijd, is eene voorafbeelding van den goddelijken Zaligmaker, Die door den Ilemelschen Vader aan den dood wordt ontrukt. Evangelie: de Joden zoeken Jezus te- dooden omdat echter Zijn tijd nog niet gekomen is, ontwijkt hij hem. o 24 Maart. Woensdag, li. Gabriëi. Aartsengel. WIT. Tweede gebed van den dag; derde voorden Paus; Gloria; Credo Prefatie van het H. Kruis Laatslo Evangelie van den dagook mag de H. Mis van den dag gelezen worden laatste evangelie van het feest. De aartsengel Gabriëi is Gods afge zant voor een groot Verlosserswerk Hij moet aan Daniël het juiste oogen. blik van de komst van den Messias voorspellen. Als de lijden vervuld zijn, verwittigd Hij Zacharias van do geboorl van den Voorlooper, Joannes den Doo per. Eindelijk geniet hij de eer afge vaardigd te worden naar Maria om haar te boodschappen, dat zij tot de Moeder van den Heiland is uitverkoren. Evangelie: van de H. Mis van den dag. De verblinde Joden weigeren Jezus als God, als Messias te erkennen en willen Hem steenigen. o 25 Maart. Donderdag O.L. Vrouw Boodschap. WIT. Tweede gebed van den dag. Gloria; Credo; Prefatie van O L. Vrouw. Laatste Evangelie van den dag. Maria was voorbeschikt om moeder van God te worden en vandaag werd het verheven geheim der mensch- wording van Jezus in Maria voltrokken. Het goddelijk moederschap werd haar, zooals het Evangelie van dezen dag verhaalt, door den aartsengel aange kondigd Het feest van Maria Bood schap is het oudste feest, ingesteld ter eere van de H. Maagd. Evangelie: van de H. Mis van den dag. Dit Evangelie-verhaal, dat wel niet met Jezus' lijden of laatste dagen in verband staat, is alleszins geschikt om ons in dezen boetetijd met een onbe perkt vertrouwen te vervullen. Het verhaalt ons de geschiedenis van de boetvaardige zondares, die in het huis van Simon den Farizeër Jezus' voeten met reukwerk zalfde. 26 Maart. Vrijdag Feest van O. L. Vrouw der 7 Smarten. WIT. Tweede gebed van den dag derde voor den Paus. Gloria; Credo; Prefatie van O. L Vrouw. Laatste Evangelie van den dag. Ook m8g de H. Mis van den dag gelezen worden. Laatste Evan gelie van het Feest. Twee dagen vóór de goede week, waarin de H. Kerk uitsluitend de Passie van haren hemelschen bruide gom herdenkt, stelt zij ons de Moeder van Smarten voor oogen. Zij herinnert ons aan hare deelname in de smarten van haren Zoon, in het goddelijk Ver lossingswerk en de vruchten, welke zij daardoor ons verworven heeft. De 7 Smarten van Maria zijn als volgt: 1. de lijdensvoorzegging door Simeon; 2. de vlucht naar Egypte; 3, verlies van het goddelijk kind; 4. ontmoeting met 'den kruisdragenden Zaligmaker; 5. Maria onder het kruis; 6. Maria omvangt haren goddelijken Zoon; 7. Maria bij 'sHeeren grafleg ging. Waartegenover gewoonlijk gesteld worden (maar hiervan is geen kerkelijk feest) de 7 vreugden van Maria, welke zijn als volgt1. De blijde boodschap; 2. het bezoek van Maria aan hare nicht Elisabeth; 3. de geboorte van Christus; 4. de aanbidding der Wijzen uit het Oosten; 5. Verrijzenis des Heeren; 6. Nederdaling van den H. Geest; 7. Kroning van Maria. Wanneer we daar nog bijvoegen de geheimen of mysteriën van den Rozen krans (al hebben ze niet allen betrek king op Maria), voor eiken dag der week te bidden, dan hebben we een wonderschoon geheel, hetwelk ons het geheele leven van Maria voor geesten hart voorste.t De 5 blijde geheimen: 1. De bood schap van de Engel Gabriëi aan Maria; 2. het bezoek van Maria aan hare nicht Elisabeth; 3. de geboorte van Jezus; 4. de opdracht van Jezus in den tempel; 5. de wedervinding van Jezus in den tempel, (te bidden Maan dag en Donderdag). De 5 droevige geheimen De dood strijd van Jezus in de Hof van Olijven; 2. de geeseling van Jezus; 3. De doornenkroning van Jezus; 4 de kruisdraging van Jezus; 5 de kruisi ging en de dood van Jezus, (te bidden Dinsdag en Vrijdag). De 5 glorievolle geheimen 1. De Verrijzenis van Jezus; 2. de Hemel vaart van Jezus; 3. de nederdaling van den II. Geest; 4 De opneming van Maria ten hemel; 5. de kroning van Maria in den hemel, (te bidden Woensdag, Zaterdag, Zondag). o— 27 Maart. Zaterdag. II. Joannes Damascenus. Belijder en Keikleeraar. WIT. Tweede gebed van den dag; derde voor den Paus; Gloria; Credo; Prefatie van bet H. Kruis; laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. De H. Joannes, te Damascus geboren, stelde zich in zijn geschriften te weer tegen de beeldstormers der achtste eeuw, reden, waarom hem door de ketters de rechterhand werd afgekapt. (Opdat hij niet meer zou kunnen schrijven). Het inleidingsgebed der IT Mis zinspeelt op de wonderbare gene zing, door God den volgenden nachL bewerkt, f -754. Evangelie: van de H. Mis van den dag; Jezus trekt zegevierend Jerusalem binnen. Weldra zal Hij sterven, niet alleen voor de Joden, maar ook voor de heidenen en- door zijne dood den hemelschen Vader verheerlijken Hij voorspelt Zijnen kruisdood en verbergt zich voor zijne vijanden. door JOS.- BOSHOUWERS te LENT Eenden. Vraag: Zoudt U in Peel en Maas (VenPay's Weekblad) mij eens willen mededeelen, hoe jonge eenden op te fokken. Kunnen Indische Loopeenden zonder water zijn Kunnen eenden, des winters in een hok verblijven waar het bij geringe vorst in vriest? P. J. te M. Antwoord Uw briefkaart kwam de vorige week te laat, om nog beant woording te kunnen vinden in de rubriek van Zaterdag j.l. Jonge eenden kan men op dezelfde wijze opfokken als jonge kipkuikentjes, alleen moet het week voer, het zooge naamde opfokvoer wat vochtiger wor den aangemaakt, het moet haast slobber zijn, in elk geval heel wat natter dan voor kipkuikens. Deze laatste geeft men hel bij voorkeur zelfs geheel dróóg U moet het maar eens probeeren, dan zal U gauw blijken, hoe ze. het 't liefst hebben. Nu do tweede vraag: of Indische Loopeenden zonder water kunnen zijn. Kijk eens hier: een Ind. loopeend is en blijft een eend, een watervogel, die in elk geval dringend behoefte heeft, om een bad te nemen. U moet dus voor een badgelegenheid zorgen. Anders haalt het niets uit. Maar een zwemgelegenheid kunpen ze wel missen, als men ten minste voert, zooals noodig is. Natuurlijk volgt hier uit, dat losloo pende Ind. Loopeenden, die vrij kunnen rondzwemmen in water met veel groen en ongedierte daartusschen véél goed- kooper te onderhouden zijn en door de verscheidenheid van voedsel niet licht iets te kort zullen komen, en dus meer eieren leggen ook. Doch, ook zonder zwemwater kun nen Ind. Loopeenden een aardig getal eieren produceeren Het ochtendvoer is daarvoor absoluut onmisbaar, 't Moet flink vochtig worden aangemaakt. Een goede portie visch- meel er doorheen is zeer gewenscht Ook dient u steeds een bak met ge malen zeeschelpen onder d'r bereik te hebben. Zij hebben daar nog veel grooler behoefte aan, dan kippen. Het hardvoer kan bestaan uit enkel mais, tegen den avond. Ik veronderstel dat ze overdag volop groenvoer aan kunnen, m.a.w. Ioopen, waar gras groeit. De derde vraag beantwoord ik aldus Bij strenge vorst en langdurige sneeuw gaan de eenden veel spoediger van den leg 8f, dan de kippen, die goed gehuis vest zijn. Ofschoon ze weinig last van ziekten hebben, kunnen ze toch slecht tegen vorst er. sneeuw. Het hok moet vooral goed droog en tochtvrij zijn. Een flinke laag droog krabsel of turfmolm op den bodem is dus noodig. En het dient ook vaker ververscht te worden, dan voor kippen, want eendenmest riekt zoo sterk. En bovendien, ze bevuilen alles ook meer door het drinkwater. Wanneer de winters zacht zijn, blijven de Indische Loopeenden, die op tijd gebroed zijn, en ook behoorlijk dierlijk voedsel krijgen, doorgaans aardig aan het doorleggen. Ook wel bij een beetje vorst, maar anders niet. Een eend, die niets vindt, die dus alles moet krijgen uit de hand van den eigenaar, is nog al een dure koslgan- Ser- En de wintereieren van eenden zijn altijd heel wat lager in prijs dan die van kippen. Toch kunnen wij vele boeren wel eanraden, ook eens wat eenden te fok ken. Juist, omdat daar deze dieren een groot deel van 't jaar heel wat zelf kunnen opzoeken, dat niets kost. Maar. men beginne in het klein en denke ook hier, dat de afstamming véél gewicht in de schaal legt. In Gelderland neemt de eendenteelt sterk toe, vooral in den Achterhoek, eene streek, die bijzonder veel over eenkomst heeft met de omgeving van Venray. Nieuwe spoorwegtarieven. Mel 1 Juli a.s. worden de nieuwe spoorwegtarieven ingevoerd De prijs verlagingen betreffen zoowel het reizi gers- als het bagagevervoer. Er is een geheel nieuw stelsel van tarieven ontworpen, zoowel voor reizi gers als voor goederen- en bagagevcr voer, waarbij tevens nieuwe verhou- dingscijfers zijn ingevoerd voor de tarieven le, en 2e en 3e klas. Volgens de thans n'og geldende tarieven is deze verhouding 1li/t2, met andere woorden a!s het tarief 3e klasse als norm wordt genomen, is de prijs der 2e klasse lilt maal zooveel, en der eerste klasse tweemaal den norm, be houdens de gebruikelijke afrondingen. Deze verhouding wordt thans: 11.4 1.77. Hieruit volgt dus, dat de tarieven 2e en le klasse het meest verlaagd worden. Dit is geschied met de bedoe ling, om het reizen per 2e of le klasse meer aan le moedigen. Is er dus wijziging in de onderlinge verhouding der tarieven gekomen, ook de norm, dus de 3e klasseprijs is verlaagd. Voor 4 tot 150 K.M. wordt de le klas per K.M 4 875 "ent, 2e klas 3,875 cent en 3e klas 2 75 cent; voor 151 300 K.M. wordt de le klas 3.9 cent. 2e klas 31 cent, en derde klas 2 2 cent; voor méér dan 300K.M. wordt de eerste klas 2 925 cent, de 2e klas 2 325 cent, en de 3e klas 1.65 cent alles per Kilometer. Ter vergelijking mogen hieronder volgen de zelfde cijfers van het oude tarief, dat thans nog geldt4200 K.M.le klas 6 5 cent, 2e klas 4 875 cent, 3e klas 3.25 cent201300 K.M. le klas 4.785 cent, 2e klas 3.65 cent, 3e klas 2 45 cent, eveneens alles per Kilometer. Uit de hierboven gegeven cijfers kunnen aan de hand van het spoor boekje, waarin de kilometerafsland tusschen de verschillende plaatsen is aangegeven, alle gewenschte tarieven worden berekend, dat wil zeggen, hoe veel men na 1 Juli as., wanneer het nieuwe tarief zal worden ingevoerd, voor een kaartje naar een willekeurige plaats zal hebben te betalen. De herhalingsoefeningen in 1926. Welke lichtingen opkomen. Voor herhalingsoefeningen zullen dit jaar onder de wapenen worden geroe pen Van de infanterielichtingen 1920 en 1923 gedurende 17 dagen en lichting 1921 slechts bij twee divisiesde hos pitaal-soldalen (verplegers): lichting 1920 voor 17 dagen lichtingen 1921 t m. 1925 zijn vrij van herhalingsoefeningen. Regiment Wielrijders lichting 1920 en 1923 voor 17 dagen. Onbereden artillerie, genie, motor- dienst en intendancelichting 1920, behalve torpedisten, voor 17 dagen (kusl-artillerie 13 dagen); lichting 1923 voor 17 dagen. Bereden artillerie: lichting 1919 voor 13 dagen (alleen dienstplichtigen, afkomstig van de cavalerie, die bij de treinafdeelingen behooren); lichting 1920 voor 13 dagen; lichting 1923 voor 17 dagen. Cavalerie lichting 1919 voor 13 dagen (alleen dienstplichtigen die bij de irein- afdeeling behooren); lichting 1923 vqor 27 dagen De officieren en onderofficieren komen, gelijk bekend, zeven dagen langer onder de wapenen. Bij de Ie, lie en Ille divisie worden de herhalingsoefeningen gehouden in het tijdvak van 9 tot en met 25 Sepl bij de IVe divisie in het tijdvak van 19 Augustus tot en met 4 September. Belasting-ontduikingen. Voor de Rechtbank te Maastricht werden Dinsdag behandeld de belas ling ontduikingen aan de mijn »Laura en Vereeniging" te Eygelshoven. Het eerst had zich te verantwoorden de heer P. H. Pierre, directeur generaal der mijn en tevens grootste aandeel houder. Uit het getuigenverhoor blijkt dat de directeur, behalve een tracle- ment van f 33 000 nog f 29.000 tan tièmes per jaar kreeg, waarbij dan nog representatiekosten worden vergoed. Beklaagde had o.a. als tantièmes maar een bedrag van f 23 000 opge geven, dus f 6000 te laag. Het O. M. eischle 2 maanden gevangenisstraf. Voor eenzelfde feit heeft zich te ver antwoorden A. H. G., hoofd ingenieur mijndirccteur der mijn »Laura en Vereeniging". Beklaagde had een inkomen van f 22000 aan salaris en f 13.000 aan tantièmes en had voor inkomstenbe lasting opgegeven f 16.000 en f 11.000 voor het jaar 1923'24 en ook voor 1924—'25. Het O M. eischte 2 maal 2 maanden gevangenisstraf. Ernstige vechtpartij. Maandagavond bemerkte de 40 jarige koopman L. H. uit het woonwagen kamp le Eindhoven dat zijnzwager.de 40jarige H. v. S., in zijn wagen aan het uitvaren was tegen zijn vrouw. H. wierp daarop zijn zwager buiten den wagen. Er ontstond een worstelpartij, waarbij H. plotseling zijn mes trok en van S. ernstig in den buik verwondde. Vervolgens nam hij een zware hout blok en bracht daarmede v. S. nog een zware hoofdwonde toe Men vreest voor diens leven. H. is in verzekerde bewaring gesteld. DE TABAKSWET. Afschaffing banderollestelsel Gelijk bekend, is in Febr. 1925 door den toenmaligen minister van Finan ciën H. Colijn een commissie geinstal- leerd welke een onderzoek had in te stellen naar de mogelijkheid van een systeem belastingheffing op ruwe tabak zonder dat de opbrengst daarvan lager zou zijn dan die van de huidige banderolle belasting. Naar wij vernemen heeft deze com missie uit haar midden een sub-com missie benoemd, om aan de Staatcom- missie voornoemd omtrent bovenstaande kwestie le rapporteeren. Deze sub-com missie, waarin vertegenwoordigd de 3 groepen sigarenfabrikanten, sigaretten- fabrikanten en kervers, heeft ongeveer 4 maanden geleden een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij concludeert tot de wenschelijkheid van afschaffing van het banderollestelsel en een systeem belastingheffing ontwikkelt gaande in de richting van heffing hij de bron. Haar rapport berust thans bij den voorzitter der Staatscommissie, het 2de Kamerlid mr. Van Schaik, die het nu ongeveer vier maanden onder zijne be rusting heeft, zonder in dien tijd de Staatscommissie ook maar eenmaal bij een te roepen. Meer spoed ware o.i. wel gewenscht. Overtreding Warenkeuringswet. 800 gulden boete geëischt. Voor het kantongerecht te Maastricht werd Zaterdag o.a. de uitgestelde zaak behandeld tegen deu bakker J. Th., Maastricht, tegen wien procesverbaal was opgemaakt, omdat in zijn winkel was aangetroffen eene hoeveelheid brood, waarvan het percentage aan droge stóffen te laag was. Het O. M. bij het Kantongerecht, waargenomen door mr. Liesker, eischle een boete van niet minder dar. f 800.—, terwijl het in beslag genomen brood was vernietigd. Beklaagde had zich verantwoord, dat het in beslag genomen brood geen af gewerkt product was, gereed om als brood te verkoopen, maar een half- product, dat den volgenden dag, in plakjes gesneden als beschuit zou worden verwerkt. De zaak was toen uitgesteld, om nog een deskundige te hooren. Pe ambtenaar van het O.M. was van meening, dat men dan van alle brood wel beschuit kan maken z.i. lijkt de van dit brood gebakken beschuit meer

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1