„I wollen GD KAR PETTEN Linoleum! De Goedkoope Winkel Venlo. Maiiufactuurhandel P. van Opbergen Fzn. Zaterdag 13 Maart L926. No. 11. Politieke Ontwikkeling. Groote prijsverlaging van Vraagt en ziet onze prijzen en U bespaart geld JOH. CLAESSENS. Hofstraat, VENRA T. SPECIAAL ADRES voor: Popeline, Popèline Travers, Crêpe Marocaine, Gabardine enz, Ruitstoffen, streepen en randen, Mooie sorteering zijden, halfzijden en kunst-1 zijden STOFFEN. Eindelijk het einde. Een verre van vroolyk perspectief Op den langen crisisweg is Neder land langzaam vooruitgesukkeld, drie maanden lang, tot eindelijk aan het einde van het moeilijke pad, eene nieuwe regeering staat. Langs den weg stonden vele be langstellende en belanghebbende toe schouwers. Er waren er tlij. die hin dernissen opwierpen, welke den al zoo zwaren gang voortdurend nog meer vertraagden. Drie geroepenen om den weg te effenen en een op lossing te brengen struikelden zelfs; een aan het begin, die werkte in den trant der oude hardloopers met rin kelende bellen, maar wiens politieken adem te kort school; de tweede hal verwege en de derde met den eind paal in zicht. De vierde nam den last van dezen laatste over en bereikte in een plot selinge eindspurt het doel. Applaus, gejuich, welwillendheid en deernis. Ziedaar gevoelens, die de uitslag opriep. Links klinkt 'overwinningsvreugde, maar als steeds maakt men er zich blij met negatieve middelen van ge not; de coalitie is uit het regeerkas- teel verdreven; de Katholieken zijn in ballingschap gestuurd; Colijn is weg. Vooze blijdschap, want links ligt veel machteloozer dan rechts. Mr. Marchant heeft nog een nega tieve reden tot verheugenis: Mr. Lim burg, zijn geestverwant, is er niet gekomen. De persoonlijke kwestie immers ging Mr. Marchant boven zijn democratie. En de rechterzijde Tamelijk welwillend ontvangt zij het nieuwe ministerie, dat een lang durige crisis sluit. Maar zij staat tegelijkertijd bij de stukken der christelijke coalitie. Reeds nu wordt het gewicht der coalitie hooger beseft dan toen zij regeerde. Aan onzen kant staart men thans op de heilige goederen, die in gevaar dreigen te geraken, niet terstond wellicht, maar als de toestand zich in de verdere toekomst in gelijken zin blijft ontwikkelen en ontwrichten: de christelijke huwelijkswetgeving, de onderwijswetgingen zooveelmeer Wat verkregen is, zal het behouden worden en wat nog moet worden veroverd, za| 't verkregen worden? De voor een zeer groot deel van het liberalisme doortrokken wetgeving van Nederland, zal zij eenmaal door- deesemd worden door't christendom Er zijn toch maar weer vier liberalen in de regeering, die onder christelijk- historische leiding staat, van de chris- telijk-historischen, die het laffe anti papisme niet van zich af kunnen schudden. De Katholieken zijn weer de verma ledijdenj bij socialisten, bij liberalen, bij een deel der rechterzijde zelfs. Zij kunnen wat verdragen, mits dit waarschuwend teeken ter harte worde genomen. Het moge de vele kortzich tige katholieken van thans in 't harte treffen. Zoo zijn er onder ons, die bij de eerste groote stappen voor het effe nen van den weg voor het beginsel der volkomen gelijkstelling op on derwijsgebied slechts zien wat moet worden betaald. Zij mopperen om 't aanspreken der gemeentekas, alsof 't beter ware, dat de bijzondere school maar weer haar tekorten bijeen moest bedelen, terwijl de openbare kas de openbare school betaalt ook met de belastingbedragen der ouders, die in geweten verplicht zijn hun kinderen uit die openbare sch'ool te houden. Moet men dan het besef van die heerlijke overwinning op het strijd- veld van een eeuw laten vertroebelen door minder gelukkige bepalingen in de wet, die het beginsel had uit te werken Er zijn er verder helaas ook onder de onzen, die de beteekenis van een nieuw ministerie afwegen naar de de vraag, wat het beteekenen zal voor „onze salarissen I" Kortzichtigheid van belangenpoli- tiek I Inderdaad, grooter waren wij, ka tholieken, als eenheid genomen, in den strijd, dan toen wij de overwin ning hadden behaald en stonden aan het begin van de daad, toen de chris telijke beginselen in Nederland aan de stembus begonnen te zegevieren. Maar trok later b.v. bij het wets voorstel, dat een betere Zondagsrust en Zondagsheiliging zou bevorderen, niet bij velen op de eerste plaats de vraag de aandacht hoeveel krijg ik daardoor minder in mijn buidel Zoo diep zitten de sporen van het libera lisme, dat het openbare leven heeft ontkerstend. Is de sociale wetgeving, die vooral onrecht moet herstellen en verder onrecht voorkomen, voor velen der onzen niet een voorwerp van kort- zichtigen wrevel en spot Hoe wei nigen van hen beseffen de bittere noodzakelijkheid van die wetgeving, welker reglementen voor negen tien de noodig zijn, omdat die spotters zelve niet billijk willen handelen, zooals de christelijke beginselen van hen vragen. Anderen weer haken naar samen werking met de sociaal-democratie het moderne heidendom, die meer christenen ongeloovig maakte dan de Hervorming der 16e eeuw. Katholieken, verdoen wij onze krachten niet in onderling krakeel, in peuterwerk. Leeren wij het volk onze beginselen zien en beleven en con sequent toepassen, ook al zou van persoonlijk eigenbelang een offer worden gevraagd. ROELAND. L, L UUlUlUUUj Nesteieren, alluminium- en celluloid Kippenringen, Zinken emmers, Waschketels en Waschtobben. Ontvangen een partijtje mooie HOUTWAREN welke wli aan zeer lage prijzen opruimen. ZIET ONZE ETALAOES! Kapstokken, Handdoekrekjes, Meelscheppen, Paplepels, Boterspanen en -Kneders, Botervlooten, Etenstampers, HaK- vlooten, Slijpplanken, Closetplanken, Kleerhangers, Gordijn knoppen, Dienbladen, Strijkplanken, Hoek-etagères, Traplad ders, Bezemstelen, Poetsdoozen, Kambakjes, Eierkasten, Droogrekken enz. enz. VOORRADIG 84 Desverlangd wordt ailos op eigen atelier naar maat vervaardigd. Gestreepte en Na turel Karpetten 3 bij 4 f 6.90 Tapis Beige Karpetten alle kleur. 3 bij 4 f 8.75 Tapis Beige Kar petten moderne dessins 3 bij 4 f 14.50 Tapis Beige Kar petten moderne teekening 3 bij 4 f 22.50 Tapis Beige Kar petten zware kwaliteit 3 bij 4 f 18.50 Tapis Beige Kar petten zuiver wol 3 bij 4 f 16.00 Axminster Karpetten zeer voordeelig 3 bij 4 f 15.90 Axminster Karpetten mooie dessins 3 bij 4 •f 19.50 Axminster Karpetten groote sorteering 3 bij 4 f 22.50 Axminster Karpetten nieuwste kleur stelling 3 .bij 4 f 35.00 Axminster Karpetten moderne teekening 3 bij 4 f 45.00 1 Bouclé Karpetten 3 bij 4 f 39.00 Groote sorteering Zeil 183 cM. breed f 1.45, 98 Zware kwaliteit Linoleum 50 dessins 2 M. breed f-"2.40, 1.80 Graniet inlaid Linoleum pracht sortiment 2 M. breed f 3.40, 3.10 Nieuwste dessins inlaid Linoleum f 3.60 Inlaid Linoleum in de nieuwste dessins 2 M. breed f 4.40 Masen Linoleums pracht parketten f 4,90 Enorme sorteering in Vitrages, Allovernets, Peluche zijden stoffen, Landhuisstof. Al dc I>ü ons gekochte goederen worden j gratis per eigen auto aan huis bezorgd. '16

Peel en Maas | 1926 | | pagina 9