pürol AbdusïroOP loosterbi Isei Hoesten is gevaarlijk Tweede blad. Mooie Handen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. (JACMfc\ j manufactur&n| Boerentrots. Wat meer spoed. f-m «i (YOtMÊLifóTf Afkappen en opscheren van Heggen y UIIj LEITO NT Over het rooken. Gemengde Berichten. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 61. BLIJKEN TOCH HET Aanmelding van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere Scholen met uitzondering der School te Venray-Kom. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ouders, voogden of verzorgers, die verlangen dat hunne kinderen of pupillen met één April a.s. op eender openbare lagere scholen worden toege laten, daarvan onder juiste opgave van namen, voornamen, geboortedatum, geslacht en woonplaats der kinderen, zoo spoedig mogelyk, uiterlijk 20 Maart a.s. aangifte moeten doen bij het Hoofd der School (Trouwboekjes medebrengen) Venray, 2 Maart 1926 De Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat hij in het jaar 1926 volgens artikel 47 van hei Prov'nciaal Wegenregie ment van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaarlijksche in korting van heggen en struikgewassen langs de kunstwegen. Volgens dat artikel moeten te begin nen van 1894 en telkens het vierde jaar daaropvolgend (dus ook in 1926) vóór 1 Juli, de niet jaarlijks gesehoren wordende hagen en struikgewassen, staande binnen den afstand van 2 M. van de grens van de provinciale wegen de Rijkswegen in beheer en onderhoud bij de Provincie en andere kunstwegen afgekapt worden ter maximum hoogte van 1,50 M. boven den grond, waarop ze geplant zijn, met dien verstande, dat op voormeld tijdstip geen loten van meer dan een half jaar oud boven die hoogte mogen uitteken. Ten aanzien van de jaarlijks gescho ren wordende hagen en struikgewassen dienende tot afsluiting van begraaf plaatsen, wordt de maximum hoogte bepaald op 2 M. boven den grond waarop ze geplant zijn. Op hagen, sedert minder dan drie jaren geplant en struikgewassen tot een bosch behoorende, zijn de voor gaande bepalingen niet van toepassing. Verder blijft onverminderd van kracbt het voorschrift van hetzelfde Provinci aal Reglement, dat al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voetpaden in het algemeen (dus langs alle wegen, zonder uitzon dering, kunstwegen, zoowel als andere en langs alle voetpaden) staande hagen telken jare aan de wegzijde, ter hoogte van minstens 1.50 M. boven den grond waarop ze geplant zijn, moeten opge schoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 M. hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren der heggen en struikgewassen geschikte seizoen, raden wij belanghebbenden aan thans reeds aan hunne verplichtingen Jte dien op zichte te voldoen. Venray 25 Februari 1926 Burgemeester en Wethouders v. Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. (Naar het Duilsch.) 9. Haar vinger sidderde, toen hij bij het langzaam spellen onder de woor den voortschoof. Er stond niet veel in den brief, die uit een hollandsche fabrieksstad bij de grens kwam. Men kon aan de kinderachtig stijve letters wel zien, dat het schrijven daar van zwaar werk voor Daan was. Zwaar der als met den ploeg en bijl om te gaan. »Ik maak het goed," schreef Daan, »ik heb aanstonds werk gevonden en verdien genoeg Op 't eind van deze week stuur ik geld. Je behoeft je niet bezorgd te maken, iedere maand zal ik geld sturen. Waarom ik weg ben, weet je. In den herfst kom ik met de anderen terug.- Stuur me zoo gauw mogelijk m'n spullen, m'n Zondagsche kleeren en wat linnengoed." Stina las die weinige woorden keer op keer, tot zij ze van buiten kende Zij wist nu tenminste waar hij was, en dat hij zeker terug zou komen. Den volgenden dag stuurde zij hem z'n kleeren en schreef hem ook terug. Dat zij en hei jongske het goed maak ten, dat zij hem groetten en op hem wachtten, anders niets. Zij kón ook MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten60 ct 8 Bij Apoth. en Drogisten !n de laatste dagen van liet oude en het begin van het nieuwe jaar is een groot deel des lands door over strooming geteisterd. Twee maanden zijn voorbij gegaan. In de „Tijd" wordt thans aangedron gen op het maken van spoed bij het verleenen van hulp aan de getroffen landbouwers „Honderden en honderden land bouwers weten niet waar ze aan toe zijn. Staren in een duistere en onze kere toekomst. En de lente naakt, en de zomer komt nabij. Moeten er niet eens spijkers met koppen gesla gen worden Zou het niet de meest sterke aanbeveling verdienen, dat het thans eens spoedig tot spoedwerk kwam Spoedwerk, waarbij bv. in ruime mate gebruik werd gemaakt van de hulp der mannen uit de praktijk, die den polsslag voelen van het getroffen boerenvolk Ik denk hier aan de leiders en de hoofd bestuurders van de boerenorganisaties in het Brabantsche, Limburgsche en Oeldersche. Als ge weet wat bijvoor beeld, de andere provinciale bonden niet te na gesproken, de Noord- Brabantsche Christelijke Boerenbond de verloopen maanden verrichtte en deed, dan weet ge ook, dat de leiding van dien bond in alles bereid zal zijn tot onmiddellijke hulp en medewerking het beproefde boeren volk wacht. Het wacht, en loopt niet te hoop achter 'n groote vlag en schoolt niet tezaam in 'n duizend koppige menigte ergens op 'n plein aan 'n Binnenhof. Maar waar blijft de oproep, die de leiders en de vrienden van dit volk noodt naar Den Haag •oefen dadelijk verzorgd wor den. Wrijf de verstuikte deelcn opwaarts met Akker's Kloos terbalsem en zwachtel ze. Doe dit 3 morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Klooster- balsem maakt Uw spieren weder lenig en is een heerlijk wrijfmiddel bij spil, stramheid in de ledematen, stijven nek, spierpijn, ischias, rheumatiek, jicht, lendepijn. AKKER's I ook onovertroffen bij brand- j en snijwonden, huiduitslag, j zweren, aambeien en win- terhanden en voeten. In potten van 20 Gr. fQ.50._50 Gr. fl.- niet meer schrijven. Zij wilde hem alles zeggen, wal haar op het hart lag, als hij terugkwam. Zoo wachtten Stina en Fritsje dan op den herft. Stina ging zelden het huis uitzij kon niet verdragen, dat de menschen haar nazagen en achter haar rug fluisterden, als zij voorbijging. Zij hoefde niet meer zoo te werken als eerst. Daan verdiende veel en stuurde haar genoeg om van te leven. Dat was maar goed ook. Stina voelde zich dikwijls akelig en ziek gedurende den zomer. Eigenlijk was zij, sedert dat de jongen was geboren, nooit meer zoo gezond en frisch geweest als te voren, de zorgelijke gedachten, waar mede zij zich kwelde, maakten dat ook niet beter. Zij kreeg dikwijls steken in haar borst en was moe. Nu kwam dat herhaaldelijk voor en wSrd steeds erger, maar ze nam het zoo ernstig niet op. Hoogstens dronk ze wat warme kaïnil- lenthee, dat moest maar genoeg zijn Een dokter wilde zij nietwanneer er geen sprake was van doodgaan, was die nog niet noodig. 't Was eindelijk weer herfst gewor den. De gele blaren lagen op den nat ten grond, kraaienvluchten streken neer op het jonge winterzaad en een fijne motregen hing als een grauw gordijn over de bergen. Nu was de lijd daar, dat de mannen uit Holland zouden terugkeeren. Stina had het kleine huis geboend en geveegd, tol alles blinkend en rein was, vanaf het varkenshok tot aan het uiterste hoekje van de groote kast. Zij om te overleggen wat er moet ge-, schieden Waar blijft het persberichl, dat ge wag maakt van een bijeenkomst van regeerings- en boerenvertrouwens- mannen om te komen tot een vlugge en doeltreffende regeling, een rege ling, die een eind maakt aan den werklustigen landbouwersstand neer drukkende onzekerheid Het volk bracht meer dan drie millioen bijeen om te helpen, maar dit bedrag is niet voldoende, om één provincie voldoende te helpen. In het land van Maas en Waal liggen nu nog 3000 H A. verdronken land. Er staan nog 25 millioen kubieke M. water. Talrijke velden zitten diep onder het zand, bv. in het land van Cuyk. En ook in Limburg wacht een massa schade op herstel en vergoe ding. Nadat geheel Nederland op voor beeldige wijze 'geofferd heeft, moge ook het rijk, nu een nieuw ministerie optreedt, spoedig aanvullende hulp verleenen. Uw handen worden mooier en tevens blanker door Doos 30 cent. 9 I Meer en meer breidt de gewoonte van het rooken zich uit onder de vrouwen en meisjes. Dal zij het een genot vinden moet nog bewezen wor den. Een Duitsch professor schreef ook in verband hiermee, een brochure, waarin hij alle gegevens verzameld heeft over het rooken. In dit geschrift behandelt hij niet alleen het resultaat van de navorschingen der laaiste jaren, maar publiceert hij ook een en ander uit eigen rijke ervaring In de laatste tien jaren", zoo ver- lelt hij, »behoort het niet meer lot de zeldzaamheden, dat ook vrouwen zich wegens nicotine vergiftiging onder onze behandeling stellen. Inderdaad kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de inwerking van nicotine op het men- schelijk organisme aanleiding kan geven tot ernstige storingen. Van 't gehalte der nicotine hangt de zwaarte" van het rookmaterical af. De kleur van het dekblad zegt niets. Dikwijls bevatten de zoo gewilde claro soorten veel meer nicotine dan de donkerste Brazilië. Van groot gewicht is de ouderdom der tabak. Hoe frisscher en vochtiger ze is (met een gehalte van 2 tot 7 procent) des te sterker is de uit werking Ook ik ben van meening dat het rooken van sigaretten schadelijker is dan dat van sigaren en dat de rook van een tabakspijp het armst aan nicotine is, dus het meest onschuldig. Van groot belang voor de gezondheid is de manier van rooken. Wie den rook door den neus laat komen, versterkt daarmee eenigszins de giftige werking der nicotine. Gevaarlijker is het in ademen van den rook, zoodat die toe gang krijgt tot de luchtpijp. Deze ge had voor Fritsje, die reeds alleen op z'n dikke beentjes ronddribbelde, een nieuw schortje van kleurig katoen ge naaid, en had hem leeren »vader" zeg gen. En toen zij de hangkast in de kamer schoonmaakte, had zij daarin het groote bordpapieren schild met het gouden »Welkom" erop gevonden, dat op haar bruiloftsdag in het voorhuis hing. Dat had ze nu allemaal klaar gelegd en ook een paar bonte papieren rozen, om het in een frisschen groenen krans boven de deur te hangen, als Daan weer terugkwam. Anders had Daan bijna iedere week geschreven, slechts een paar woorden om haar te berichten, dat hij het goed maakte. Nu had zij sinds drie weken niets meer gehoord. Maar dat gaf niets, hij had laatst toch nog geschreven, dal hij in den herfst met de anderen naar huis kwam. Het gerucht ging door het dorp onze werkers in Holland komen weer terug. Waar een vader of broer werd terug verwacht, heerschte een vroolijke op winding. 't Was allemaal in arbeiders gezinnen. Stina had het 't eerst door een paar menschen hooren zeggen, die het huis voorbijkwamen, toen zij met een emmer water van den put afkwam. Haastig zette zij den emmer neer en riep de mannen aan, heelemaal haar menschen schuwheid vergetend. Jawel, vrouw Pöhler, riep er een haar toe, de Hollandgangers komen terug, vanavond nog. Tegen zeven uur zullen zij bij de herberg zijn. Vanavond I Het bloed vloog Stina want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bij uit nemendheid, doordat het de slijm oplost !en de ademhaling ruimer maakt. Neemtvda*romf oort Uw fiöett, bronchitis, catarrh, ItjpjAocit of (tithmtu woonte treft men veel aan bij sigaret lenrookers. Dc z.g. »longrooker" kan achtmaal zooveel nicotine opnemen als de normale rooker. Niet alleen het rooken zelf, reeds verblijf in een vertrek, dal vol labaks- walm hangt, kan bij gevoelige perso nen vergiftiging tengevolge hebben. Een leege maag verhoogt de inwerking der nicotine. Ook is het aan te bevelen voor hen, wier organisme gevoelig blijkt te zijn voor de gevolgen van hel rooken, om altijd gebruik temaken van een sigaren- of een sigaretten pijp, waarin een stukje watten is geschoven. Over het aangename van het rooken heerschen nog de meest uiteenloopende verklaringen. De meeste rookers zeg gen »Het is lekker Anderen beweren dal een pijp of een sigaar de zorgen doen vergeten, een derde categorie houdt van rooken omdat het »opwekt". Nu is het een bewezen feil, dal nico tine niet alleen niet opwekt, maar veel eer geestdoodend werkt. Het genot van het rooken moei ge zocht worden in de reuk- en smaak zenuwen en berust voor het overige op suggestie. Behoefte aan rooken heeft niemand, zoomin als men behoefte kan hebben aan bet gebruik van alcohol. Verder behandelt de brochure, zoo wel gevallen van acute nicoline-ver gifliging als voorbeelden van een lang zaam, maar noodlottig ziekte proces, ontslaan door te veel rooken en zij eindigt met een woord van ernstige waarschuwing aan meisjes en vrouwen, die, heel dikwijls ten koste harer ge zondheid, willen meedoen aan deze modegril. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65in apotheken en drogistzaken 12 De griep in de Mijnstreek. In de mijnstreek breidt het aantal griepgevallen zich onrustbarend uit Vooral in Kerkrade Gheviemont en Eygelshoven doen zich zeer veel ge vallen voor. Verschillende scholen zijn gedeeltelijk ontvolkt, terwijl men over weegt deze voor eenige dagen te sluiten*, om verdere besmetting te voorkomen. naar het gezicht van vreugde. Vlug liep zij de kamer binnen, nam het jongske op, dat op den grond speelde en zwaaide het hoog door de lucht. Fritsje, vader koml, vanavond! riep zij lachend. Vader Ber. je nou niet blij, ventje? Het jongske kraaide luid, toen hij haar zoo vergenoegd zag, hij riep vader, vader! en wilde weer omhoog, toen zij hem had neergezet. Het regende buiten, maar Stina stoorde zich daar niet aan Zij sloeg haar grooten blauw en groen geruilen mantel met den dikken geplooiden kraag om haar schouder en een doek om de breede linten van haar muls. Zij voelde den regen heelemaal niet, die haar in 't gezicht spatte, toen zij de richting van Beukenhof opging om wat groen voor haar krans le halen. Zij dacht er slechts aan, hoe Daan wel zou zijn, als hij terugkwam, en dat het nu allemaal anders en mooier zou worden zoo mooi als zij hel zich voorstelden, toen zij elkaar nog heime lijk 's Zondagsavonds in het zijstraatje achter het dorp ontmoetten. Haar korf was boordevol meigroene takjes, toen'zij, wel door en door nat maar toch met glanzende oogen en roode wangen, terugkwam. In den gang bond zij den krans bij elkaar, terwijl Fritsje voor haar voelen rondkroop en met de takjes en blaadjes speelde, die zij liet'Vallen. Dan klom zij den ladder op, en hing het omkranste Welkom" boven de deur. Het was reeds heelemaal donker, toen zij eindelijk op weg ging naar de Op de mijn Laura en de Dorniniale mijn is circa 8 pCt van het aantal arbeiders aangetast De ziekte is dit maal niet kwaadaardig; na enkele dagen herstelt de patiënt. Doodelijke gevallen deden zich nog niet voor. I)e vlcoschuitvoer naar Duitschland. Kan de Duitseher het niet meer betalen Z Men meldt uit het land van Cuijk Tengevolge van het geldgebrek en de omvangrijke werkloosheid in Duitsch land wordt de export van vee en varkens naar dat rijk beduidend minder en. dalen in verband daarmede de prijzen. In de afgeloopen week is de prijs van vette varkens met 5 cent per Kilo Omlaag gegaan, terwijl een nog verdero daling wordt verwacht. Inbraak in een postkantoor. Zaterdag op Zondag hebben zich dieven toegang verschaft in het Post kantoor le S wal men bij Roermond Door het uitsnijden eener ruit hadden zij zich toegang verschaft. Toen zij echter de deur naar het postkantoor wilden forceeren, werden zij verrast. Zij gingen aan den haal met achter lating van breekijzer en boor. De daders zijn onbekend gebleven. Onvoldoende Rykssteiin. Bij het gemeentebestuur van Vaals is ingekomen een missive van Ged. Stalen, in welk schrijven de wijze waarop en de voorwaarden, waaronder hel Rijk bereid is steun te verleenen, wordt uiteengezet. Zoo zal Vaals zijn vermenigvuldigings- cijfer moeten verhoogen van 3 op 4. Aan Vaals zal dan een leening worden toegestaan, welke iets hooger is dan het bedrag van de gemeente-begrooting. Deze voorwaarden worden onvol doende geacht. De burgemeester, een der wethouders en een raadslid zijn dan ook reeds Woensdag naar Den Ilaag geweest om met den betrokken minister le overleggen. Valsclie 5-markstukkcn in de Duitsche grensplaatsen. In de naburige Duitsche grensplaat sen zijn thans valsche 5 markstukken in omloop, die \zoo mooi zijn afgewerkt, dat men ze van de echte nauwelijks kan onderscheiden Ze zijn alleen te scherp gemunt, terwijl het gewicht van de echte belangrijk verschilt. 12e eeuwfeest van St. Oda. te St. Oedenrode. Maandagavond hield het comité voor den historischen optocht ter gelegen heid van het 12e eeuwfeest van St. Oda in Mei a.s. eene groote propaganda- vergadering ten einde nog meerdera belangstelling vóór en deelname aait dezen groot opgezetten optocht te wek. herberg. Zij had een brandende lamp aan de deurpost opgehangenalles moest er helder en vriendelijk uitzien als Daan thuiskwam. Voor de herberg stonden reeds een hoop raönschen, meestal vrouwen en kinderen de schijn van de lantaarn boven de deur schokte glinsterend over de vele opgestoken parapluies, waarvan het water langzaam naar beneden droop. Stina bleef eerst wat achteraf, ze stond niet graag tusschen de andere menschen in. Na een tijdje kwam er iemand nsar haar toezij wist eerst niet wie het was, toen herkende zij Anna Vos. Het goedig meisje vatte haar bij de hand en trok haar met zich mee. Kom, Stina, met een gezellig praatje duurt de tijd niet zoo lang. Ben je ook zoo blij als ik M'n aanstaande komt hé en jou man, Stina 1 Was 't maar vast zoover Stina stond tusschen de vrouwen, die opgewonden door elkander praatten, maar zij hoorde er niets van, zij luis terde slechts steeds of zij nog geen wielen hoorde rollen en keek naar den kant, waar ze vandaan moesten komen. Een half uur verliep, en nog een ha f uur. De dorpsklok had reeds lang acht uur geslagen, als van verre een zacht rollen van wielen weerklonk. Ze komen Ze komen Door de stilte vol verwachting, die er op dat oogenblik heerschte, hoorde men de wielen reeds dichterbij, daar tusschen door zweepklappen, gejoel en zingen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5