mum Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtFQMft KERKELIJK LEVEN. Adverteert in dit blad t) MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET i MANUFACTUREN WXMELlGSm Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Vergadering Paarden- en Veeverzekering te Venray PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 61. i BLIJKEN TOCH HET 14 Maart. Vierde Zondag van den Vasten. (Zondag »Laetare") PAARS; tweede gebed a Cunctis; derde Omni- potens; geen Gloria: Credo; Prefatie van de Vasten. Epistelde H. Apostel Paulus bewijst door de zinnebeeldige toepassing eener gebeurtenis uit het leven van Abraham, dat wij, christenen, kinderen der vrij heid zijn, omdat wij geboren zijn uit het geestelijk Jerusalem, de H. Kerk, die geene dienstmaagd is, maar de vrije bruid van Jezus Christus. Wanneer wij door de zonden slaven van den duivel en van onze driften worden, dan zouden wij, gelijk de zoon der diensmaagd van Abraham (Ismael, zoon van Agar) ver- 8looten kunnen worden, en onwaardig verklaard mede-erfgenaam te zijn van Jezus Christus. EvangelieJezus spijzigt op wonder bare wijze meer dan 5000 menschen met 5 gerstebrooden en 2 visschen. Dit mirakel is hel zinnebeeld van een veel grooter wonder, waardoor Christus zich zeiven dagelijks aan duizenden en duizenden te nuttigen geeft in het II. Sacrament des Altaars. o— 15 Maart.Maandag der vierde week van de Vasten. PAARS, (zwart); tweede gebed a cunctis; derde omnipolens vierde voor den Paus; geen gloria; geen Credo; Prefatie van de Vasten. Epistel Verhaal van het Sajomons- oordeel. Evangelie De ISmpelreiniging, welke hier verhaald wordt, had plaats in hel eerste jaar van Jezus' openbaar leven. De goddelijke Zaligmaker voorspelt hier zijn dood en zijn verrijzenis. Was Salomon een wijze koning, hoe veel te meer moet dit niet gezegd wor den van Christus, die allen kent en niemands getuigenis noodig heeft, om dat Hij weet, wat in den mensch is. o 16 Maart. Dinsdag dor vierde week van de Vasten. PAARS; tweede gebed a cunctis; derde omnipolens; vierde voor den Paus; geen Gloria; geen Credo; Prefatie van de Vasten Epistel Mozes bidt voor het zondige volk en God laat zich verzoenen. Zoo smeekt ook de Priester in dezen heiligen boetetijd om vergeving en genade. Evangelie: De Joden weigeren Jezus te erkennen; zij ergeren zich over zijne wonderen en willen hem gevangen nemen. Jezus bevesiigt zijne goddelijke zending. o— 17 Maart. Woensdag. 11. Gertrudis. Maagd. WIT. Tweede gebed van den dag; derde ter eere van de II. Patricus vierde voor den Paus; Gloria; geen Credo; Prefatie van de Vasten; laatste Evangelie van den dag. Ook mag de II. Mis van den dag gelezen worden. De H. Gertrudus, dochter van Pepijn van Landen, werd in het jaar 626 te Landen geboren. Zij weigerde een vorstelijk huwelijk aan te gaan om enkel als bruid van Jezus te leven. Na den dood van haar vader trad zij met hare moeder in het klooster van Nijvel, door den TI. Amandus gesticht. Op 21-jarigen leeftijd werd zij tot abdis gekozen. Na een bestuur van 10 jaar vertrouwde zij het bewind aan haar 20 jarige nicht Wulfetrudis toe. Zij ontsliep zacht in den Heer op 33 jarigen leeftijd, in het jaar 659, na een leven rijk aan verdiensten en mirakelen. H. Palricius, waarvan heden de ge dachtenis in Engelend geboren en opgevoed, werd door den II. Paus Celeslinus Bisschop gewijd en als geloofsvèrkondiger naar Ierland gezon den. Door zijn Evangelischen arbeid bekeerde hij geheel dit land, dat door zijn voorspraak immers onwankelbaar trouw bleef aan het katholieke geloof o 18 Maart. Donderdag. H. Cyrillus Bisschop van Jerusalem, Belijder en Kerkleeraar. WIT. Tweede gebed van den dag; derde voor den Paus; Gloria; Credo; laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. De H. Cyrillus, omstreeks 313 geboren, ward in 348 op den Bisschoppelijken zetel van Jerusalem verheven. Drie maal werd hij uit zijn bisdom verban nen, wijl hij met kracht de ketterijen der Arianen besireed. Hij heeft ons zeer kostbare onderrichtingen over de voornaamste geheimen van ons H. Geloof nagelaten 387. o 19 Maart. Vrijdag. H. Jozef, Brui degom der H. Maagd Maria, Belijder. WIT. Tweede gebed van den dag; Gloria; Credo; Prefatie van den II Jozef; laatste Evangelie van den dag. Over den TI. Jozef kan men meer lezen achteraan. o— 20 Maart. Zaterdag. H. Landoaldus en gezellen. WIT. Tweede gebed van den dag; derde a cunctis; vierde voor den Paus; Gloria; geen Credo; Prefatie van de Vasten. Laatste Evangelie van den dag. De H. Landoaldus, Priester der Kerk van Rome, sproot voort uit het adellijk geslacht 'der Lorgobarden. Hij werd, met nog eenige gezellen, door den II. Paus Marlinus, aan den II. Amandus als medewerker gege^n, om in onze gewesten te arbeiden aan den oogst des Heeren. Op aanvraag van den H. Remaclus, Bisschop van Maastricht, bewerkte hij uilsluitend zijn bisdom. Hij stierf omstreeks 667 en werd be graven te Wintershofen, in de kerk, door hem gebouwd, waar ook zijn gezellen bijgezet worden. Zijn Tï. over blijfselen berusten te Gent. De H. Jozef. 19 Maart. Byzonder vereerd op de Smakt. Van de maatschappelijke levensom standigheden van den H. Jozef welen we zeer weinig de H. Schrift zwijgt daarover. We weten alleen, dat hij was uit het koninklijk geslacht van David, en timmerman van beroep; de II. Maagd was door 's hemels beschikking en volgens het gebruik van haar volk, als erfdochter met een echtgenoot van haar stam uit Davids huis verloofd, heigeen volgens de Israëlische wetgeving tevens de beteekenis van het Joodsche wettige huwelijk bezat. Volgens de vrome over leverng hadden beiden wederzijds de beloften van eeuwige zuiverheid afge legd. De H Kerk herdenkt die verlo ving der reinste echtelieden door een niet algemeen verplichtend kalenderfeest op 23 Januari. Van St. Jozefs verder leven behalve dan wat we uit de H. Schrift kennen, in verband met Jezus' leven weten we nietsvan zijn dood en begrafenis enz. wordt geen melding gemaakt. Men heeft, zeer terecht, verondersteld, dat hij is geslor ven vóór den dood van Jezus. Anders zou deze ook wel zijn lieve Moeder Maria niet aan den H. Joannes hebben toevertrouwd. Men ziet dan ook Maria en Jezus vaak afgebeeld bij het ster! bed van St. Jozef. Men zou de vraag kunnen stellen Hoe komt het toch, dal de H. Jozef zoo laat vereerd is geworden Immers, voor de IXde eeuw wordt in hel Oos ten geen melding gemaakt van de vereering van St. Jozef;- en in het Westen begint deze pas op te komen in de XlIIde eeuw, vooral bevorderd door de orde der Franciscanen, Carme- liete'n en Augustijnen, en door groote schrijvers, als Dionysius den Karthuiser, uit Roermond, door Petrus Canisius (onlangs heilig verklaard) en de groote H. Theresia van Spanje. De voornaamste reden is wel deze, dat in de eerste eeuwen van het Chris tendom alleen gevierd werd de sterfdag der martelaren, reden, waarom we dan ook zelfs geen Mariateest aantreffen. Verder geeft men nog als reden op: zoo zou het aan de wereld duidelijk worden, dat Jezus naar het vleesch geen vader heeft gehad. Dit feit, gansch eenig in de geschiedenis van hel menschdora en geheel in strijd met de wetten der natuur, zou vóór dat het Christendom overal was doorgedrongen bloot staan aan veel tegenspraak en zou voor hen, die nog niet geloovig waren, groote moeilijkheden brengen om het geloof te omhelzen, indien het niet overduidelijk was verval in de leer der Evangelies Daarom bleef de H. Jozef als verborgen in het duister, opdat de afkomst van zijn pleegzoon des te schitterender zou stralen. Doch nu eenmaal de hemelsche afstamming door de Christenen over de heele wereld wordt beleden, nu kan de voedstervader veilig meer op den voorgrond treden en juist ter oorzake en als gevolg van de goddelijke verhevenheid van het Pleegkind wordt de Pleegvader zoo groot. De twee eerelilels. welke geheel de waarheid van St. Jozef 'uitdrukken, liggen opgesloten in deze woorden »Jozef was de man van Maria, uit wie Jezus geboren is." (Matlh. I 16) Echt genoot van de Moeder Gods en bijge volg voedstervader van denzelfden God, ziedaar het geheim van Jozefs zending en heerlijkheid De heiligheid van Maria's bruidegom schetst ons hel Evangelie met dat enkel woord: hij was een rechtvaar dige." Daarom begint ook de TI. Kerk het H. Misoffer met den lof der Recht vaardigen te bezingen, stelt zij ons in de Misgebeden het volmaakt beeld van den rechtvaardige voor oogen en toont zjions, hoe God den gerechle verheer lijkt. Omdat de H. Jozef de voed stervader van Jezus was endeH. Kerk het geheimzinnig lichaam van Christus is, zoo is ook St. Jozef aangesteld door Paus Pius IX, tot patroon der geheele Kerk- Wij vieren dat feest Woensdag voor den derden Zondag na Paschen, plechtigheid van den H. Jozef genaamd wanneer we tevens vieren het algemeen patroonsfeest van St. Jozef der Neder landsche natie. Bovendien wordt St. Jozef nog ver" eerd als patroon der werklieden, vooral der timmerlieden, als patroon van het inwendig leven, als patroon van een zaligen dood, als patroon voor een zaligen levensstaat, als palroon der zuiverheid, als patroon der zuiverheid, als patroon der echtelieden, terwijl Z H. Paus Leo XIII, de paus van hel christelijk huisgezin, hem heeft gesteld tot levenstoonbeeld van alle maatschap pelijke standen We willen eindigen met eenige woor den aan te halen uit het rondschrijven van Paus Leo XIII»In St. Jozef be zitten de huisvaders het meest volko men toonbeeld van vaderlijke waak zaamheid en zorg; de huwelijksstand het uiltnunlendste beeld van weder- zijdsche liefde, eendracht en echtelijken trouw; de ongehuwden een voorbeeld tcgeiijk een beschutter hunner heilige maagdelijkheid." door JOS. BOSHOUWERS tc LENT Barnevelders. Vraag: Weet u ook een middel om te verkrijgen, dat de kuikens goed uil de schaal komen Tiet vorige jaar bleven er zooveel volwassen dood in zitlen. Wij broeden enkel met kloeken L. te L AntwoordEerstens is noodig, dat de eieren sterke kiemen bevatten. Hel eene kuiken komt niet uit, het andere blijft er volwassen in. Deze laatste zijn de zwakkere, over het algemeen ten minste. Zijn de kloeken niet geregeld van het nest af geweest, dan zullen er de meeste inblijven. Het is dus n'oodig de kloeken er nu en dan eens. af te ne men, als ze dat niet uit eigen bewe ging doen Men raadt wel eens aan, de eieren op den 18den dag in eene verzadigde warme soda-oplossing te dompelen, een kwartiertje lang. Hel slechier uitkomen is niet alleen bij Barnevelder eieren, doch bij alle bruinschalige, omdat de vliezen onder de schaal en ook de schalen'zelve veel harder zijn dan bij witte eieren*. Bij een Barnevelderhaan niet zooveel hennen doen als bij een van de Leg horns. Een radicaal middel kennen wij helaas niet. In de machine is't meestal nog erger dan onder de kloek. Hoeveel eenden per woerd? Vraag: Wij hebben reekleurige Ind. Loopeenden, waarvan wij ook broed- eieren willen verkoopen. Bij onze 17 stuks zijn 2 woerden. Dat is toch zeker wel genoeg? L te L. Antwoord Ja, dat is wel in orde, wat het aantal betreft. Bij eenden neemt men doorgaans één woerd op de 6 Lot 8 5 9 vrouwelijke dieren. En dat blijkt het meest gewenscht met 't oog op de bevruchting. 't Is van den woerd echter eene zéér individueele eigenschap, even goed als bij hanen. De een kan heel wat meer hebben dan de ander. Is levertraan ook goed voor kuikens? Vraag: Reeds meermalen zagen we ongezuiverde levertraan aanbevolen voor de kippen. Is die ook gewenscht voor kuikens? Op welken leeftijd? En hoeveel en fioe te verstrekken L. te L. Antwoord: Ongezuiverde levertraan is goed voor alle pluimvee, jong en oud. Kuikens krijgen er stevige botten van. Wanneer ze een week oud zijn, kunt u er nu en dan een scheutje van door het harde kuikenzaad doen, het mengt gemakkelijk genoeg. Natuurlijk weer niet overdrijven, dat het een papje wordt. Wanneer de korreltjes even glimmen is het genoeg. Mocht onder de kuikens door de een of an dere oorzaak diarrhee optreden, dan alle groenvoer en ook de levertraan achterwege laten Zyn kulkpooten erfelyk Vraag: Wij hebben overjarige kip pen met kalkpooten en de jonge, die daar van afstammen, beginnen het nu ook te krijgen. Is dat soms erfelijk? L. te L Antwoord: Erfelijk niet, maar wel zéér besmettelijk. Wanneer de kloek kalkpooten heeft, krijgen de kuikens ze soms ook al gauw, juist daardoor. De zwaardere rassen hebben er meer last van dan de lichte, omdat daar de soorten van natura al grover zijn. Aan te bevelen is, de kalkpooten in te smeren met pure vruchtcarbolineum en dal een paar keer te herhalen, met tusschenpoozen van een dag of vijf, want den eersten keer doodt men wel de mijt, maar niet de neeten or eitjes, waar na eenige dagen weer jonge mijten uit komen. Vrijdag 5 Maart j.I. werd in hel Patronaat de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de paarden en veeverzekering van den Landbouw bond Venray. De voorzitter, de Heer Vine. Pyls, opent de vergadering met den gewonen christ. groet en een woord'van welkom lot de aanwezige leden, doch vindt het jammer dat er. zoo weinig zijn opga. komen. De nolulon der vorige algemeene vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt door den secretaris het jaarverslag over 1925 voorgelezen waaruit bleek dat het ledental over 1925 met 24 was vermeerderd en be droeg 471 dat der verzekerde paarden met 91 en het verzekerd kapitaal mei f 24098. Onteigend werden 26 paarden, waar voor werd ontvangen f2025 27 en uit gegeven f 11020.50, alzoo een schade vergoeding van f 8995 23, verder waren gevallen 23 veulens beneden 1 maand, waarvoor aan schadevergoeding was betaald f 1507.50, nog werd aan 16 leden voergeld betaald tot een bedrog van f 393.50. De totale uitgaven bedroegen f 14355.02 de ontvangsten f 11905 23, alzoo een nadeelig saldo van f 2449 79. De be taalde premie bedroeg 1 pCt. per half jaar en bracht op f3783 82 en f3638 88. Aangaande dit verslag merkt de voorzitter op dat men gehoord heeft hoeveel paarden er gevallen zijn, dal daaruit gebleken is hoe hoog noodig de verzekering is en bovendien hoe voordeelig de verzekering werkt, aan gezien er ondanks er zooveel paarden gevallen zijn, toch nog maar 2 pCt. premie is betaald geworden. Een ding vindt de voorziller echter jammer dal hij telken jace moet con slaleeren dat zoo weinig leden naar de algemeene vergadering komen, terwijl deze verzekering toch van zoo'n algemeen belang is hij vraagt of daarin geen verbetering te brengen zou zijn door b.v. 'n paar glazen bier te geven aan ieder lid ter vergadering aanwezig. Anderen stellen voor een kleine boete le heffen. Sommigen zouden liever elk lid b.v; 50 cl. of 25 ct. geven. Het Bestuur stelt, na voldoende beraadslaging voor om 25 ct. te geven, dat wordt aangenomen. De voorzitter brengt een woord van dank aan de Commissie van Compta biliteit, die de administratie van den secretaris heeft nagezien en in orde bevonden en stelt voor een nieuwe commissie te benoemen Daarop worden herkozen de heeren II. VVeijs Steeg en Ant. Derks Vellum en daaraan toege voegd den Heer Ant. Poels, Hofstraat. Daarna komt in behandeling het al of niet uitkeeren van schadevergoeding aan het lid P. Philipsen KI. Oirlo, wiens paard gevallen is. Aangezien dit paard bij de laatste algemeene schatting niet aanwezig is geweest en de eigenaar nadien ook geen herschatting heeft aangevraagd, zou feitelijk hel paard niet verzekerd zijn en dus ook geen schadevergoeding behoeven worden uitgekeerd. Aangezien het Bestuur echter, meent dat Philipsen le goeder trouw heeft gehandeld, omdat hij wel van wil is geweest het paard verzekerd le houden, heeft het gemeend om toch een zekere straf voor nalatigheid toe te passen, het paard van f300 op f200 le schatten en daarom 80 pCt. of f160 uit te keeren, behoudens goedkeuring der algemeene vergadering. Bij gehou den stemming wordt besloten gemelde uilkeering te geven. Naar aanleiding hiervan wordt be sproken een termijn vast le stellen binnen welken de paarden nioeten her- schat zijn. Wordt aangenomen, dat paarden, die binnen 8 dagen na schrif telijke waarschuwing door den Secreta ris niet ter herschatting zijn aangemeld, niet meer verzekerd zijn. De voorziller brengt in herinnering, wat nagenoeg ieder jaar op de alge meene vergadering wordt aangehaald, dat het maar al te dikwijls voorkomt, dat leden, wanneer een paard dood gaat, het dier niet den hals afsnijden, en zorgen dat hel uitbloedt. Ieder jaar wordt daardoor aan de verzekering heel wat schade berokkend. Wanneer een paard goed uitbloedt, brengt het allicht nog f 60 lot f 100 op. Zelfs lot een half uur na den dood is 't nog tijd genoeg om den hals door le snijden. De secretaris doet voorlezing van een request van de Limb. Ver. tot bescher ming van dieren, afd. Venray, die f 25 subsidie vraagt. De voorzitter geeft nadere verklaring van de werking der vereeniging en meent, dat aan deze nuttige instelling wel eenige subsidie mag worden ge geven. Uit de vergadering komt een voorstel om f 20 te geven, dat is voor ieder lid maar ongeveer 5 ct. Een ander steil voor om de gevraagde" f25 te geven. In stemming gebracht wordt aangenomen f 25 te geven voor 1 jaar. Tenslotte komt uit de vergadering nog een voorstel om bij een volgende jaarvergadering een spreker te laten komen ter behandeling van het paard. Wordt algemeen goedgevonden. Na gedane rondvraag wordt de ver gadering der paardenverzekering ge sloten en overgegaan tot de veeverze kering. De notulen der vorige algemeene vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Uit hel jaarverslag bleek dat de verzekering bestond uit 133 leden met 373 koeien, tot een verzekerd kapitaal van f 112.745. Onteigend werden J6 koeien, waar van de uilgaven bedroegen f 4825,68 de ontvangsten f 13*17,60, zoodat de schade bedroeg f 3508.08. De totale ontvangsten bedroegen f 5026.63, de uitgaven f 4750,27, het batig saldo f 275,86. De voorziller zegt dat de bestuurs leden Joh. Peelers, Heide en Lamb. Willems, Brukske, wegens vertrek hunne functiën niet langer kunnen waarnemen, zoodat in hunne plaats twee nieuwe bestuursleden moeten ge kozen worden. Hij brengt een hartelijk woord van dank aan de aftredende bestuursleden voor hunne diensten aan de verzekering bewezen. Bij stemming worden gekozen de heeren Mart. Poels, Heide en Mart. Swinkels, Brukske.| Voorts wordt besloten om evenals bij de Paardenverzekering aan ieder lid dat ter vergadering is, 25 ct te betalen. Nog wordt beslolen om bij de eerst volgende schatting de koeien op de horens te nummeren. Tenslotte zegt de voorzitter, dat wal gezegd is van de paarden, om bij voor komende sterfgevallen de dieren on middellijk na den dood den hals af te snijden, ook op de koeien van toepas sing is, omdat dit van groot belang is voor de verzekering. Na gedane rondvraag sluit de voor zitter de vergadering met den christel. groet. VENRAY, 13 Maart 1926. Op Zondag 14 Maart zal Zj D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond, in de ,Klooslerkerk der Minder broeders te Weert het Subdiaconaat toedienen aan fr. Octavius Wismans «n fr. Alfonsus Vermeulen, beiden uit Venray en het Diaconaat aan fr. Va- lerianus Spee uit Venray. Ons Noord-Liinburgsch Kamerlid. Uit goede bron verneemt de N. L. dat de Hoogedel Gestr. Heer P. J. Ruiten te Wanssum, als Kamerlid zal aftreden om plaats te maken voor ex- minister Bongaerts. Liefdewerk Oud Papier. Om dit liefdewerk, dal in den laai* sten tijd hier ter plaatse veel aan be langstelling heeft verloren, wederom nieuw leven in te storten, vergaderden Dinsdagavond eenige vooraanstaande en actieve Heeren, met medewerking van Pater Benjamin Hoefnagels o.fm. Bereids werd een voorloopig comité gevormd, dat belooft de zaak flink aan te pakken. Nadere bijzonderheden zullen in een volgend nummer vermeld worden. Een beruchte in- en uitbreker. Zaterdagavond werd door de mare chaussee te Venray aangetroffen een vreemdeling waarvan spoedig bleek dat hij deserteur was van de Huzaren ij uil Deventer. Hij werd in het cachot onder het gemeentehuis opgesloten en zag kans in den nacht van Zondag op Maandag daaruit te ontvluchten Zijn vrijheid was echter kort van duur want Dinsdagmorgen werd hij door de Marechaussees van Horst aldaar opge pikt en naar Venray overgebracht. Tevens bleek dat mijnheer als militair verschillende inbraken had gepleegd waarvoor zijn aanhouding per radio was verzocht. De Marechaussees hebben hem naar zijn garnizoen teruggebracht. Alhier werd zekere M. R. uit Grathem aangehouden, die nog 2 maan den gevangenisstraf te goed had en hier Ihar.s onder een valschen naam verbleef. R. werd naar de gevangenis le Roermond overgebracht. Zeden misdrijf. Terzake alhier gepleegde misdrijf tegen art. 247 wetboek van strafrecht luidde eisch tegen den gedetineerden werkman L. E. uil Vierlingsbeek, drie maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Hoofdkcuring van springstieren. De voorschreven hoofdkeuring van springstieren in 1926 zal plaatshebbeu op de navolgende plaatsen, dagen en uren op Donderdag 22 April, le Venray, Henssniusplein, des voormiddags le 9 uren

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1