MMj' [oosterbalsa Het ongeevenaarde middel Tweede blad. AbdusiroOP Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De zilveren bruiloft ten Hove. Boerentrots. FEUILLETON. Hoe moeten we eten 47e Jaargang No. 7. ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per posi 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL AAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1 —8 regels 60 et elke regel meer 7*/t ci Advertentiën bij abonne ment groote reductie. In den intiemen kring der konink lijke familie werd Zondag op het Loo het zilveren huwelijksfeest ge vierd van Koningin en Prins. Het is nu vijf en twintig jaren ge leden, dat de twintigjarige koninklijke Bruid met haar jeugdigen Bruidegom in de sprookjesachtige gouden koets te midden van een schitterenden stoet door Amsterdams straten ter bruiloft reed, na Gods zegen te hebben afgebeden over het gesloten huwe lijk. Nederland was gelukkig met zijn Vorstin en verwelkomde den Prins als haar doorluchtigen Gemaal. De koninklijke jonkvrouwe had toen twtee jaren den koninklijken schepter gevoerd. Zij verheugde zich in de vurige liefde van haar volk, dat van zich zelf getuigen mocht, hoe geen Vorst in eenig land ter wereld meer bemind werd dan Nederland zijn jeugdige Koningin vereerde en lief had. En heel deze kwarteeuw door is het koninklijk gezin gedragen geweest door de genegenheid van het volk. Vreugde en leed in de Koninklijke familie was vreugde en leed voor Nederland, blijdschap en rouw van het volk beteekenden blijdschap en rouw ook voor het koninklijk echt paar. Het huwelijksleven van H. M. de Koningin en Prins Hendrik is gedu rende deze kwarteeuw omweven ge weest met een krans van geluk, maar tusschen. de liefelijke bloemen der vreugde staken scherpe doornen omhoog. Paleizen van koningen zijn even min beveiligd voor zorg en leed als de hut van den minste der onder danen en ook een koningskroon is vaak zwaar te dragen. Vreugde, uitbundige blijdschap was er vooral, toen na een achtjarige echtverbintenis de hoop van het vaderland eindelijk werd vervuld, en op 30 April 1909 het koningskindje werd neergelegd in het wiegje, dat zoo lang ledig was gebleven. Nederland jubelde bij de geboorte van prinses Juliana, die eenmaal God geve het, maar de ure zij nog verre den troon der Oranje's zal beklimmen en de roemrijke tradities harer Vaderen zal voortzetten. Vreugde was er in zoovele oogen blikken. Herinneren wij nog slechts aan het eeuwfeest van Nederlands onafhankelijkheid, aan het zilveren jubilé van de troonsbestijging der Koningin, welke gebeurtenissen door (Naar het Duitsch.) De oude boerin zag haar dochter dikwijls verschrikt aan, als ze hoorde, hoe ruw en bitter zij legen haar man sprak, die toch niets als goede woorden voor haar had. Stina, Stina, wat heeft je man je toch misdaan. Maak hem toch z'n thuis niet tegen. Maar de jonge vrouw lachte slechts kort en hard. Ik heb het hem niet tegen ge maakt, moeder. Hij doet het zelf. Maar laat me maar met rust. Daar kan toch geen mensch iels aan veranderen." Stina had hBar eersten kerkgang ge daan maar haar gezicht was zonder vreugde, toen zij r.aast haar man in haar Zondagsche kleeren over den smalte weg tusschen de heggen liep, en slechls hij het dankgebed van den pastoor »voor de gave van een gezond kindje in een familie van de parochie" keek ze wat vriendelijker. 't Was kort na dien Zondag, dat Stina en Daan samen naar den Beuken hof liepen, waar ze tegenwoordig zoo zelden kwamen. Op de hoeve was alles in zwaren rouw, de jonge beukenboer was aan z'n verwondingen overleden. Vorstin en Volk één van zin werden gevierd. Maar ook kommer en leed is het deel geweest van onze geliefde vorstin en haar gezin. Angstige zorg kwam al sproedig aankloppen aan de koninklijke woning Hare Majesteit werd getroffen door een kwaadaardige besmettelijke ziekte, die haar leven in gevaar bracht. En ademloos verbeidde het volk dag aan dag d; berichten, die het van den toestand zijner vorstin op de hoogste stelden. Gelukkig heeft God haar leven gespaard tot vreugde van het volk. Zorg drukte het koninklijk hoofd, toen de oorlog uitbrak en bijna ge heel Europa werd meegesleurd in den rampzaligen krijg. Maar groot was onze Koningin in dien tijd van gevaar. Fier verdedigde zij Nederlands rechten en handhaafde krachtig met hare raadgevers de Nederlandsche neutraliteit. En ons land bleef een oase in de oorlogs woestenij. Zorg kwelde onze Koningin, toen het revolutiegevaar dreigde. Zorg overviel haar, toen pogingen tot annexatie eenige deelen van Ne derlands grondgebied dreigden af te scheuren. Hoezeer vorstin en volk toen één waren, toonde de geestdrift van Nederland en van Limburg en Zee land, toen H. M. na de mislukte revolutiepoging en tijdens de spontane bewegihg tot afweer van het annexa tiegevaar te midden van haar volk verscheen. Koningin en Prins deelden de droefheid van het volk, toen de ver schrikkelijke orkaan een deel des lands trof en toen onlangs de nog grootere ramp van den watersnood duizenden in ellende bracht. Een belangrijk feit uit het leven van den Prins was zijn stoutmoedige aanmoediging van de reddingspogin gen, toen het wrak van de Berlin op de pier te Hoek van Holland door storm én golven werd gebeukt. Waren het Koninklijk gezin in Nederland één in het beleven van vreugde en het dragen van rouw, de Koningin was voor haar volk een voorbeeld als christinne. „Christ avant tout", Christus voor alles, was de spreuk, waarmede zij op een welgekozen oogenblik, toen Christus' kruis ais het geschenk eener Zuid-Amerikaanschè republiek was neergehangen in het Vredespaleis harer residentie, indruk maakte op de volken en de diplomatie. Diep hebben het Nederlandsche volk de koninklijke aansporingen tot gebed getroffen tijdens den oorlog, bij zoovele gelegenheden en onlangs nog, toen de watersnood Nederland teisterde. Vorstin en volk, een onverbreekbare eenheid, verheugen zich ook thans gezamenlijk op deze blijde bruiloft. Op „de groole deel stond de kist tus schen kaarsen wier slil brandende vlammen op dien helderen zomerdag zoo'n wonderlijk vreemden en plechli- gen indiuk maakten. Voor de wijdopen deur verdrongen zich de menschen, toen Daan en Stina kwamen, de vrouwen in hun sombere zwart witte rouwkleeren, met in plaats van paarlen aan hun muts slechts smalle witte strookjes over het voor hoofd. De beukenboer ging hen beiden tegemoet, toen hij hen aan zag komen hij zag er oud en gebroken uit, een verbitterde trek lag nu over z'n gezicht in plaats van den welgedanen, gebie denden boerentrots, die het anders kenmerkte. Goeden dag, Stina. Dag Daan, zeide hij langzaam, hoe gaat het? Hoe maakt het de kleine Veel woorden aan verdriel en vreug de verspilden zij niet. Goejen dag. 't Gaai best. De jongen wordt met den dag flinker. Onwillekeurig koek zij door de open deur, waar naast haar schoonzuster de kleine erfgename van de hoeve stond. De jongen keek mei verdwaasde oogen in de kaarsenvlammen en wiegde lang zaam met z'n mismaakt hoofdje heen en weer. De blik van den ouden man volgde den hareneen bittere uitdrukking kwam op z'n gezicht, hij wendde zich plotseling om. De mannen stonden ernstig en be wegingloos, terwijl de oude pastoor sprak, een paar vrouwen snikten. Zij Wij vieren feest met Koningin en Prins, met het gevierde Koningskind, met de beminde Koningin-Moeder, die in hhar ouderdom de weelde mag smaken van het huiselijk geluk van Kinderen en Kleinkind. Ons volk wenscht zijn Koningin en haar Gemaal geluk met dit blijde feest en voegt er de bede aan toe, dat God het dierbare leven van het Koninklijx Echtpaar met nog vele jarén moge verlengen tot eigen wel zijn en tot heil van Nederland. Wij verheugen ons over het geluk en de feestvreugde der Koninklijke Vrouwe, de draagster van het konink lijk gezag bij de gratie van God, Die ons gebiedt dat gezag te eerbiedigen, een last ons zoo licht, omdat liefde meer dan plicht ons drijft tot onder werping aan Haar koninklijke macht. De huldebetuigingen van het Ne derlandsche volk op dezen dag zijn een hernieuwing van de trouw aan de Koningin en haar Huis, dat de rechten van het volk en zijn onaf hankelijkheid tot in lengte van dagen moge blijven bevestigen. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechle spijsvertering is een dosis Poster's Maagpillen. Deze pillen rege len de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 065; in apotheken en drogistzaken. 12 Laat U een paar Tinaal daags wrijven met Akker's Kloosterbalsem, dat zal Uw spieren weder spoedig lenig maken en de pijn doen bedaren. Akker's zet lot diep in de huid zijne weldadige ge nezende werking voort en is een>ware jKï.Ti „,inisn;trx'lji'!Ioms.1 bii .,beuma,,iclL j ['in porceleinen 'pollen g jicht, spit, stijven nek, stramheid. Vele menschen eten te haastig, ge jaagd door het driftige rhvthme van den huidigen tijd. liet is verkeerd ook voor de voeding van het lichaam moet men zich rust en duur gunnen. Indien wij langzaam eten en het voedsel in onzen mond tot fijn pap verwerken zullen wij er veel meer voeding en nut van hebben dan wanneer wij de spijzen wisten allen wat dit verlies te beduiden had. Niet slechts het persoonlijk ver driet. De groote hofstede was nu zonder erfgenaamde zwakzinnige jongen telde toch niet mee. Voor de deur stond de lage boeren wagen, waarop, in witte falies gehuld, de beide klaagvrouwen, een paar ver wijderde bloedverwanten van de familie. Toen de kist werd opgeheven, snikte de jonge weduwe, die dichter erbij stond, luidop. Stina nam vol medelijden de hand van haar schoonzuster in de hare, als van zelf keek zij naar de mannen, waar ]Daan stond, met den hoed in de hand en met een gOddige ernslige uit drukking op z'n gezicht. Dat ontroerde haar. 't Had toch evengoed kunnen zijn, dat hij daar in die gele kist lag en zij. Ineens was het Stina te moede alsof zij alles kon vergeten, wat haar drukte, wat zij Stegen hem had. Zij had haar man toch nog, ze hielden toch nog van elkaar I En wie weet hoelang ze nog bij elkaar waren. Men kon onverwacht uit het leven worden weggerukt. Als nu haar broer. Zij nam zich voor, goed voor hem te zijn, van nu af aan. En zij gaf zich ook moeite om haar voornemen te volbrengen. 't Was Zondagmorgen, zij zaten samen in de kleine kamer, zoo vreed zaam als in langen tijd niet was ge beurd, toen buiten oen zware stap over tegen hoesten en aandoeningen der luchtwegen is^de'bekende'en alom geprezen Akker's Abdijsiroop. Haar slijmo pïoéVénde^ en ziektekiem* doodende werking„.dankt zij 'aan de kruidenextracten s dieTëen deel van 'de samenstellingvormen. fcevat geen" vargiften of^verdoovende «njddelen'en is'absoluut/onschadelijk. Overal verkrijgbaar a f 1.S0. f 2.75 en t 4.50 per flesch. schrokkig en geheel tegen de christe" lijke wel van zelfbeheersching, matig heid en geduld naar binnen slokken* Voor de afwisseling der voeding dienen wij er op bedacht te zijn, dal, wij behalve water en minerale zouten in elk voedsel voldoende aanwezig ook eiwit, vet en koolhydraten noodig hebben. Eiwit zit voornamelijk in vleesch, melk en peulvruchten, koolhy draten in meelspijzen, granen en ge deeltelijk ook in groenten. Zij, die gelooven dat alcohol voedt, verkeeren in een groote dwaling. In bier is het gehalte aan voedingsstoffen zeer gering, zoodat, wil het bier werke lijk voeden, het in groote hoeveelheden genoten moet worden, waarbij het dan niet alleen veel vraagt van de spijsver teringsorganen en het hart, maar het ook zeer duur zou worden. Men zegt dat alcohol tot den arbeid aanzet, wan neer de krachten uitgeput zijn. Deze bewering is slechts dan juist, wanneer kleine hoeveelheden worden genoten absoluut foutief en verderfelijk, wan neer regelmatig groote kwantiteiten in het lichaam opgenomen worden. Wij geven thans eenige categorische regelen, welke een ieder bij het eten getrouw moge behartigen le. Men moet de spijzen goed kau-| wen. Goed gekauwd is half verteerd. Is het kauwen door gebrek aan tanden niet mogelijk, dan bereide men do spijzen zoo toe, dal zij niet meer ge kauwd behoeven te worden, of make ze zoo fijn, dat het eten er gemakkelijker door wordt. 2e. Eet niet te haastig, niet te warm of te koud. Verzorg den mond voor, gedurende en na den maaltijd. Slapen na het eten is niet zoo goed als een voudig uitrusten. De laatste maaltijd gebruike men drie uren voor het naar bed gaan. 3e. Zorg steeds voor een zuivere iede atmosfeer in de eetkamer. 4e. Netheid en zindelijkheid moeten voor, tijdens en na den maaltijd wor den betracht. Men wassche voor en na het eten de handen. 5e. Een hoofdmiddel om de eetlust te behouden is een veelvuldig spoelen van den mond en gorgelen, in het bij zonder na braken, eventueel met een soda oplossing. 6e. Nooit mag de eetlust van zieken of zwakken met sterk gekruide spijzen geprikkeld worden. 7e. De zieke moet bij het eten zoo veel mogelijk rechtop zitten. 8e. Eet slechts met goeden appetijt. Het is verkeerd zieken en gezonden tot eten te dwingen. 9e. Is de eetlust slecht, gebruik dan den tijd, dat hij er is, zonder u aan regelmaat in het gebruik der maaltijden te storen. de deel klonk. Weldra werd de deur zonder kloppen geopend, de oude beukenboer kwam binnen. Hij kwam maar zelden. Alleen bij plechtige gelegenheden, zooals laatst bij den doop van 't jongske. Daan en Stina begrepen niet goed wat dit bezoek had te beduiden. Een beetje verlegen schoof Daan hem den eenigen rieten stoel toe. De oude man zei niet veel. Hij ging eerst zitten, trok aan z'n pijp en keek naar den kleine, die smakelijk dronk en zoo nu en dan met een klokkend geluid adem schepte. Ineens nam de boer z'n pijp uit den mond en schraapte z'n keel. Ik moet je eens wat zeggen Stina. Jou en je man, zeide hij dan langzaam, ik heb er den laatsten tijd al dik wijls over gedacht. Frits is nu dood.... Z'n stem stokte even, toen ging hij weer bedaard voort. Ik ben een ouwe man, het zal met mij niet zoo lang meer duren en Frils z'n zoon jullie weet wel dat die jongen maar een onnoozele is Die kan de boerderij niet krijgen. En. nu dacht ik zoo, Stina, jij bent^m'n oudst meisje en de kleine is gejond. Die zal eens den hof krijgen. Hij zweeg weer en zag beiden scherp aan. Daan keek voor zich uit. Stina had zich over het kind heengebogen. Jouw jongen, Stina, sprak de boer verder, maar daar zit nog wat aan vast. Als hij den hof eenmaal moet erven, dan kan hij nu geen daglooners- kind meer blijven, hij moet als mijn erfgenaam worden opgevoed, op de 10e. In het algemeen moeten de ge zonden en de zieken op regelmaat in hel nemen hunner maaltijden letten, die bij gezonden ten getale van 34 bij zieken ten getale van 6—8 dagelijks moeten gebruikt worden. Het liefst gebruike men bij zieken de morgenuren voor het eten, 's nachts late men de spijsverteeringsorganen met rust, len- miuste wanneer dat niet speciaal door den geneesheer is voorgeschreven. Hoe grooter de maaltijd is, des te langer moeten de pauzen er tusschen duren. Niemand neme binnen het uur den eenen maaltijd na den andere. Tot zoover de hygiënische voorschrif ten. Zij stemmen overeen met die der christelijke moraal. Een ieder volge de gematigdheid, welke deze voorschrijft. Ook houde hij zich, zoo hij gezond is, aan de Vastenwet, welke de gezondheid eer bevordert dan tegenwerkt. Men onthoüde zich voorts van snoeperijen buiten de gewone maaltijden. En onder de goede manieren bevordere men vooral het aandachtig tafelgebed voor en na het eten. Dus niet den mond vol water met het schrokkig oog op de spijzen gericht, en niet al een tafelge sprek begonnen of een opmerking over het menu gemaakt, voordat het gebed geëindigd is, noch een kruisteeken ge slagen zoo slordig haastig of men een vlieg wegjaagt laginafoB ÜMeMiagsü. Wat de nieren doen. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoo doende voor talrijke pijnlijke en onaan gename kwalen. Doch wat gebeurt, alsde nieren traag 'werken en zich vergiften in het bloed ophoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoen de hoeveelheid water aan het bloed 'onttrokken worden, waardoor waterzucht ontstaat. Ook andere kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoornissen, blaas- zwakte, nierzand en-steen, ischias, spit- hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig, 'heid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of inge wanden. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen ver legen buitenlands^h goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 39 boerderij. Je moet mij den jongen af staan. Je kunt hem verder opzoeken en te zien krijgen, zoo dikwijls als je maar wilt. 't Bleef een oogenblik stil 'Toen stond Daan ineens op. Vader, zeide hij ernstig, ik weet wel dal ge het goed meent, maar dèt gaat niet. Mijn jongen is 'n dag- loonerskind, en dat zal hij ook blijven. Hij hoeft zich niet over z'n ouders te schamen. De oude man was ook opgestaan, zijn gezicht was bruinrood, hij deed een paar stevige halen san z'n pijp. Stina, zeide hij, heb je 't ge hoord Wat zeg jij ervan? Stina antwoordde niet, ze zag met bange oogen op het kind neer. Daan ging naast haar staan. Nee vader, zeide hij rustig, ge bent wel bedankt. Maar onzen jongen moeten wij houden. Zoo lang als Stina en ik onze armen nog kunnen roeren en ons werk kunnen doen, geven wij dien niet af. Nu dan goejen dag samen Zonder verder iets te zeggen nam de boer z'n pelsmuts van de tafel en ging naar buiten. Stina keek hem voor het venster na, terwijl zij het kindje op haar arm wiegde.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5