Het Patersklooster. Onze afwatering. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Adverteert in dit blad Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dankbetuiging. Aanmelding van Leerlingen Waarschuwing. Politieke Ontwikkeling. De Kippenhouderij op het platteland PEIL EN MAAS PER KWARTAAL: PRIJS DER voor VENRAY 65 c. ADVERTENT1EN Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 81. De Burgemeester der Gemeente Wanssum heeft mij, namens den Raad der Gemeente Wanssum, verzocht, de leden van het Gemeentebestuur, de leden van den Gemeenteraad, de Ge meente ambtenaren en alle ingezetenen der Gemeente, oprechten dank te be luigen voor alles wat door hen tijdens den watersnood gedaan is, om te hel pen en te redden, om den nood te lenigen en de schade te herstellen in die gemeente. Gaarne geef ik daaraan gevolg en voeg daar mijnerzijds een woord van oprechten dank aan toe. Ik ben er trotsch op, dal eenieder naar vermogen er naar gestreefd heeft, hel leed in onze zustergemeente te verzachten. Namen wil ik niet noemen, zelfs niet van degenen, die het eerste het mooie voorbeeld gaven, overtuigd als ik ben, dat dit hel meest overeenkomstig het verlangen is van die weldoeners. Ik maak tevens van deze gelegen heid gebruik om aan alle ambtenaren, bijzonder rijks- en gemeentepolitie, die in de dagen van watersnood zeer zwa- ren dienst hebben verricht, mijn dank hiervoor te betuigen. Venray, 11 Februari 1926. De Burgemeester van Venray. O VAN DE LOO aan de Openbare Lagere School te Venray-Kom. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis van ouders, voogden en verzorgers, die hunne kinderen aan de O L. School te VENRAY—KOM op 1 Maart a.s. als leerling wenschen te zien aange nomen, dat zij hiervan aangifte moeten doen bij het Hoofd der School, den Heer J. J. Henderickx, en wel zoo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 21 Februari a.s. De kinderen, die niet tijdig worden aangemeld, kunnen later niet meer worden aangenomen. De kinderen moeten op 1 Maart den leeftijd van zes jaar hebben bereikt (ze moeten dus geboren zijn voor of op 1 Maart 1920) Venray 9 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN TIAAREN. De burgemeester van Venray waar schuwt nogmaals, dat het streng ver boden is op het bezaaide grasveld te loopen naast de O. L. School in de Schoolstraat. Bij overtreding zal proces verbaal worden opgemaakt Venray 9 Februari 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerl. Stand en Gemeente-Ontvanger. De Secretarie is voor liet publick geopend iederen dag van 9 lot 12 voormiddag en ven 2 tot 4 namiddags. Zaterdags alléén van 9 tot 12 voor middag. o Het Kantoor van don Gemeente- Ontvanger is voor het publiek geopend, met uitzondering van den laatsten dag van elke maand van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tol 3 namiddag. Zaterdag alléén van 9 lot 12 voor middag. o Na drie uur is dus het Kantoor van den Gemeente Ontvanger en na vier uur de Secretarie voor het publiek GESLOTEN. V. Wanneer de stichting heeft plaats gehad en de gebouwen zijn opge trokken, dan wordt gewoonlik een kloostergeschiedenis eentonig. Kan het wel anders Waar toch lijkt de eene dag trou wer op d: andere, dan in een kloos ter Buitengewone feiten, die het ver melden waard zijn, grijpen slechts zelden plaats. Daarbij komt, dat van het klooster te Venray waarschijnlik in de Franse tijd alle archiefstukken zijn verloren gegaan, zodat we tans genoodzaakt 2 ijn de geschiedenis samen te stellen naar berichten, die overal heen verspreid liggen. Het Klooster te Venray was krach tens zijn stichting een assistentie- klooster, d.w.z. de Paters hadden tot taak de pastoors bij te staan in de zielzorg, door toedienen der H. Sa- kramenten en verkondiging van Oods woord. Als loon 'voor die diensten mochten ze jaarliks de rondgang doen of „termijn houden." Het disfrikt van het klooster om vatte 29 dorpen, gelegen in het tegenwoordige Brabant en Limburg. De werkzaamheid der paters strekte zich echter uit tot ver daarbuiten, vooral in dat deel van Brabant waar de protestanse Staten van Holland regeerden. Met deze algemeenheid hebben we de grootste, maar ook tevens de verdienstelikste taak van het klooster aangegeven. Limburg en Brabant toch waren, naar de mooie uitdrukking van Professor Huijbers, als een schild waarin het opdringend Calvinisme uit het Noorden werd opgevangen. In trouwe samenwerking met de geestelikheid der parochies hebben de paters door onderricht en toedie nen der H. Sakramenten het katholiek geloof in Oost-Brabant bewaard, waar het van predikanten en protes tanse schoolmeesters zooveel gevaar te duchten had. Dat het katholiek geloof daar bewaard bleef, dankt Brabant voor een niet gering deel aan het werken van Venrays kloos ter. In Venray zelf was het werk vrij wel beperkt tot de diensten in de eigen kloosterkerk. Immer was Venray overvloedig van priesters voorzien, zodat de vele stichtingen èn in de parochiekerk èn in de kapellen door eigen geesteliken konden worden bediend. De werkzaamheden in de kloosterkerk waren dezelfde als heden ten dagetoedienen der H. Sakra menten en preken. I11 de oude tijd werd er niet zoveel gepreekt als tans. Preken was toen evenals nu de taak van de herder der parochie, de pastoor, die zijn kudde moest leiden. Doch die taak werd toentertijd ook vrijwel alleen door de pastoor uitgeoefend. Het was een bijzonderheid dat in Venray één kapelaan, die tevens de stichtin gen van het Sint Barbara-altaar be diende, gebonden was Zondagsmor gens ééns na de vroegmis te spreken. Zodoende is het begrijpelik dat in de paterskerk als regel Zondags geen preek was er werd gepreekt ééns per maand voor de leden der Broe derschap van het Koordje en op de z.g. aflaatdagen. Deaflaatdagen waren feestdagen van Heiligen der Orde waarop de gelovigen na gebiecht en gekommuniceerd te hebben een volle aflaat konden verdienen wanneer ze de paterskerk bezochten en daar baden tot intentie van Z. H. Paus een privilege dat met de verplichting der leden van de Broederschap om eens per maand de H. Sakramenten te ontvangen, machtig veel heeft bij gedragen tot het veelvuldig biechten en Kommuniceeren, in een tijd waarin Jansenistiese strengheid de christenen verre hield van de H, Sakramenten. Ook het geven van het Katechis- musonderricht aan de kinderen was vroeger niet zo nauwkeurig geregeld als tans. Het pleit voor de zieleijver van pastoor Verberckt dat hij in overeenkomst met de paters in 1647 bepaalde, dat een pater iedere Zon en Feestdag 's middags van een tot twee uur de Venraysche jeugd in de paterskerk zou onderrichten in de geloofsleer. Dit gebruik werd tot in de franse tijd gehandhaafd. Eens per jaar had de plechtige uitdeeling der prijzen plaats, bestaande in godsdien stige plaatjes, die door de gemeente of weldoeners werden bekostigd. Later schijnt daarvoor een fundatie gemaakt te zijn: aoor wie is me on bekend. De bisschop bepaalde 22 December 1757 dat de pastoor zelf die plechtigheid zou verrichten. Zo leefde en werkte de kleine kioostergemeeiite van Venray ze was niet veel meer dan 20 man groot bijna anderhalve eeuw voort, tot dat de „keizer-koster" Josef II door zijn bemoeizieke maatregelen veran dering bracht. P. LUCIDIUS. „Indien dit geregeld kon worden, dan is er in Venray 't mooiste werk verricht, dat er gedaan kon worden", alsdan uitte zich de Heer Jan Poets op de eerste bijeenkomst, die gehou den werd tot oplossing van deze moeilijkheid. Konden we 't eens onder cijfers brengen, de schade die er jaarlijks door overlast van water aangericht wordt aan we',- en bouwland, aan ontginningen. We zouden tot een aardig kapitaaltje komen. Vooral dit voorjaar laat het zich weer aanzien, dat er weer heel wat gesukkeld zal moeten worden, 't Orondwater is ongekend hoog. Onze overnatte akkers langs de afwateringen zullen in 't voorjaar niet op tijd bewerkt en bezaaid kunnen worden en toch is dat voor verschillende gewassen ge- wenscht. En ook de weiden zullen laat in werking komen, wat weer mee brengt, langere en duurdere stalvoeding en mindere melk. Maar is 't eigenlijk wel noodig uit te wijden over deze schade. Is niet ieder en in 't bijzonder ieder belan- hebbende overtuigd hiervan. Ons dunkt van wel. Daarom deed Oostrum goed, nu deze zaak aan de orde was, goed eens 'n praatavond hierover te houden, 't Was alleen maar jammer, dat niet- alle oudere landbouwers aanwezig waren. Op duidelijke wijze leidde een der jonge boeren dit punt in, waarbij vooral gewezen werd op de oplossing van deze moeilijkheid door onderlinge samenwerking van de be langstellenden, de boeren en de ge meente. Iedere landbouwer de eene meer, de andere minder is gebaat met een goede afwatering, leder voor zich kan deze echter niet bereiken. Trouwens, dat is ook niet meer van onzen tijd. iedere stand en in 't bij zonder de boer is tegenwoordig aan gewezen op samenwerking. Niet het minst bij de oplossing van deze moeilijkheid. Ook de gemeente, die over 'n groot complex grond beschikt en haar ontginningen jaarlijks ziet uitbreiden is hier om dezelfde redenen als iedere boer, belanghebbende. Daarnaast is voor haar de ver betering van de afwatering ook een algemeen belang, immers Venray is en zal in de naaste toekomst gelukkig ook nog wel blijven, een landbouwers gemeente. Onze Burgemeester wees er met de tentoonstelling nog zoo juist op, Venray's welvaart is voor een groot deel afhankelijk van de gesteldheid van den boer. „Gaat het den boer goed, dan gaat 't alle stan den goed." Mag hier dan nog langer gewacht worden om tot een goede oplossing te komen Moet er niet in ieder gehucht '11 flink bezochte vergadering worden gehouden om dit alles beter dan dit op papier mogelijk is toe te lichten Als al onze Boerenbonden 't over deze zaak eens zijn, dan zal 't ge meentebestuur zich niet onbetuigd laten. Daarom Jonge Boeren, Boeren bonden aan 't werk. In do toekomst vooruitzien, voortdurende actie. Ernstige ttfd. De helft van Februari is thans on geveer voorbij. Het goede seizoen voor het houden van vergaderingen loopt weer ten einde. Na Paschen komt daar gewoonlijk zoo heel veel niet meer van. Maar we hebben de Vasten nog voor ons. Voor de Katholieke Kiesvereni gingen zijn dat nog een uitstekende zes weken om tenminste één vergade ring te beleggen. Van vele Kiesverenigingen hebben we na de Kamerverkiezing van Juli 1925 niet veel meer gehoord. Komen deze in Februari of Maart niet bijeen, dan zal er weldra een vol jaar ver- loopen zijn, waarin geen vergadering werd gehouden. Toch dient geen Kiesvereniging hare jaarvergadering voorhij te laten gaan. De besturen moeten er hunne eer in stellen, aan deze verplichting te vol doen, ook om aan de leden rekening en verantwoording te kunnen geven over de financiën der vereniging. Het is overigens weinig plezierig, dat elk lid eener Kiesvereniging van een bestuur kan zeggen, dat het de plichten niet nakomt, die het volgens het reglement op zich nam door de benoeming te aanvaarden. Die plicht strekt zich nog tot verder uit: te waken voor de Katholieke par tij en daardoor voor de Katholieke zaak' en voor hare beginselen, te zorgen dat de vijand niet binnendringt in de ge meente en als hij er reeds binnen ge komen mocht zijn, hem met alle kracht voet voor voet 't terrein te bekampen. En de Kamerverkiezing heeft aange toond, dal de vijand in haast elke pa rochie een steunpunt heeft, kleiner of grooter. De besturen der Katholieke Kiesver- eenigingen dragen hier groote verant woordelijkheid. Zij mogen dit beseffen ter handhaving van Limburg's katho liciteit Eenige belangrijke vergaderingen werden den laatsten tijd gehouden. Met veel genoegen hebben we de herop leving gezien van de actie in den Kies kring Weert, een der katholieke bol werken van Limburg. Een stevige actie moge dien kring deze vooraanstaande plaats doen behouden. Actie, voortdurende actie blijft het parool voor geheel Limburg. De tijd staat niet stil. Langzaam naderen de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, die het vol gend jaar worden gehouden. Deze eischen van onze politieke or ganisaties een bijzondere voorbereiding Zij moet voorloopig op de voornaamste plaats hierin bestaan, dat in onze ge meenten een atmosfeer van eensge zindheid worde gewekt, welke bij deze verkiezingen en bij de gemeenteraads verkiezingen vooral, het moeielijkst wordt verkregen. De katholieken moeten op politiek gebied langzamerhand zoover worden ontwikkeld, dat zij politieke zaken in de Kiesvereeniging leeren behandelen en zich niet daarbuiten begeven op hel pad der dissidenten. Onderlinge oneenig- heid toch schaadt de katholieke zaak en blaast den wind in de zeilen van den polilieken vijand. Ook het Bondsbestuur is bezig met de voorbereiding van de Staten- en Raadsverkiezingen. Zooals men weet, is het kiesreglement voor de verkiezin gen van de leden der Tweede Kamer vóór de laatste verkiezing, gewijzigd. Voor de beide andere verkiezingen geschiedde dit tot dusver niet. Werd het kiesreglement niet veranderd, dan zou het oude nummer- en puntenstelsel moeten worden toegepast. Theoretisch is dit wel het beste, omdat hel den invloed van den kiezer op de aanwijzing der candidaten zoo groot mogelijk maakt, maar na de invoering van hel algemeen kiesrecht en het vrouwen kiesrecht, is deze wijze van stemmen wel wat omslachtig geworden, waarom ze ook voor de Kamerverkiezing door een handiger en eenvoudiger methode vervangen werd, al vindt ook deze lang geen algemeene bevrediging. Tijdig moet derhalve voor een nieuw systeem worden gezorgd. Het Bonds bestuur heeft een commissie benoemd om het van advies te dienen bij zijne voorstellen aan de algemeene vergade ring, welke commissie hare werkzaam heden weldra zal aanvangen. De Algemeene Bond van R.K. Rijks- kieskringorganisaties, waarvan Jhr. Mr. Gh. Ruys de Beerenbrouck voor zitter is, houdt zich intusschen bezig met een reorganisatie van de Katholieke Staatspartij, een groot probleem, dat ernstige overweging vereischt en ook aan de beslissing van alle Kath. Kies- vereen'gingen zal moeten worden on derworpen worden. De tot dit doel benoemde commissie is met haar rap port gereed gekomen, waarvan binnen niet le langen tijd de openbaarmaking kan worden verwacht. Er is dus alle reden om werkzaam te zijn en de organisatie tot in haar kleinste onderdeelen in stand te houden. Door actie binnen de organisatie moeten we haar sterk maken, zoodat ze zooveel mogelijk alle katholieken omvai. Door actie naar buiten moeten we de aan vallen der politieke tegenstanders afweren. Het uiteengaan der coalitie werpt een schaduw over ons politieke leven van het oogenblik, wegens de onzeker heid, die de toekomst brengt, Wie weet, hoe spoedig we voor een Kamer ont binding zullen slaan, al verwachten we daarvan weinig verbetering van den polilieken toestand. Moge God alles ten goede leiden. Ook onze politieke organisatie is een werktuig in Zijne hand, waarin Hij van den arbeid der menschen gebruik maakt. Ltten we daarom onze krachten inspannen, opdat elk lid onzer Kies verenigingen en elk dezer organisatie naar eer en plicht hun deel in dezen arbeid mogen vervullen. ROELAND. door JOS. BOSHOUWERS tc LENT Bevroren kammen. VraagWij hebben een haan dood, doordat zijn kam bevroren was." De punten werden blauw, de lellen dik, vies dik, en hij stond eenige dagen te treuren met den kop voorover. Een tweede haan is ook niet goed. Hij heeft het niet zoo erg, doch tier zit er niet in. Hoe kan ik hem het best genezen, want ik kan hem niet missen, daar ik toch al wat weinig hanen heb. Wij lezen Peel en Maas uit Venrav. H. te O. AntwoordAls kammen en lellen bevroren zijn, worden zij eerst donker blauw en voelen koud aan. Later wor den zij warm en het dier lijdt gewel dig pijn, is geheel van streek en ten slotte zwellen ook de bevroren deelen. Ik zou u aanraden deze bevroren deelen eens te wasschen met een op lossing van 1 gram aluin op 100 gram op i/io Liter water. Lang zou ik echter niet aanzien, want het fokseizoen nadert al, u doet daarom verstandiger, intusschen al uit le zien naar een goeden haan van af stamming, want als u later veel onbe vruchte eieren zoudt rapen, hebt u nog meer schade, want niet alleen dat deze eieren weg zijn, maar u moet veel le laat blijven doorbroeden, als u ten minste het gewenschte aantal wilt be reiken. Voor Leghorns is de laatste helft van April en de maand Mei een mooie geboortetijd. Na dien zou ik ni6t meer. voorlfokken. De beste kuikens voor een boerderij vind ik, wat de W.L. betreft, die welke rond 1 Mei of in de eerste dagen van Mei geboren zijn. Houdt daar rekening mee. Hoe lang moet een niet gewenschte haan van de kippen af zyn. Vraag Ik heb Reds en wilde daar van reeds einde dezer maand eieren onder de kloek zetten De haan, die er tot nog toe bijliep, beviel mij niet en heb ik er nu af gezet, en een anderen, er voor in de plaats. Kan ik er nu zeker van zijn, dat op het eind van deze maand de eieren voortaan bevrucht zijn door den nieuwen haan G. te V. Antwoord: Dat is 3 weken, niet waar Welnu, dan kunt u wel rekenen, dat zoo goed ais alle eieren door dien nieuwen haan bevrucht zijn, althans niet meer van den vorigen. Had er eerst geen haan bij de kip* pen geloopen, dan hadt u slechts eene week behoeven te wachten. Met goeden haan bedoelt u toch zeker: goed van afstamming wat pro ductie betreft? Want de boer moei niet le zeer letten op mooie vederteekening en dons. Want dat is bij Reds heel lastig, hoor! Eieren man, eieren op de eerste plaats. Het is dus dwaas veel geld uit te gever voor een haan, alléén, omdat hij op een tentoonstelling eene mooie bekroning (naar het uiterlijk) heeft bemachtigd. Ruwselialige eieren. Vraag: Onder mijne eieren zijn er eenige bij, die wat ruw van schaal zijn. Wat kan de oorzaak zijn? G. te V. Antwoord Waarschijnlijk heeft de kip, die deze eieren legt, een gebrek aan de klieren, die de kalk afscheiding, of is ze te vet? Ik zou in elk geval deze eieren niet voor de bebroeding gebruiken. Bij schouwing blijkt vaak dat deze eieren onbevrucht zijn, of zwakke kiemen hebben. Van vette kippen raapt men meer onbevruchte eieren, dan van normale.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1