Het Patersklooster. KERKELIJK LEVEN. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Van enkele proefvelden te Venray. De Kippenhouderij ,op het platteland A B0NNEMENTSPRIJ5 PER KWAK IA AL: voor VENKAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voot uitbetaling) f 1,30 nfzonderl. nummers 5 c. PEEL Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7'/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. in. Drie jaren waren verlopen zins de Provinciaal, P. Simon Jordens, de kloostergebouwen plechtig had ingezegend. Men besloot tans de bouw der kerk te voltrekken. De 6e Maart 1656 werd de eerste steen ge legd van het z.g. Portiuncula Kapel letje. 't Is opvallend, dat in de Neder landse franciskaner kerken in de eerste helft der 17e eeuw het Por- tiuncula-Kapelletje verschijnt. Geleer den beweren dat de oorsprong on bekend is. Miijns inziens is de oplos sing allereenvoudigst. Paus Gregorius XV stond in zijn Breve „Splendor palernae gloriae" van 4 Julie 1622 aan alle geloovigen toe de beroemde Portiuncula aflaat te verdienen, doch alleen in franciskaner kerken. Van daar de geweldige drukte in vroeger dagen op 2 Augustns in al onze kerxenouderen van dagen zulle dat nog beter kunnen vertellen. Nu is het m.i. van zelf sprekend dat men in Nederland ging nadoen wat in Assisië in de eigenlike Portiuncula- kapel geschiedde nm. dat men ook hier de mensen een klein kapelletje, toegewijd aan O. L. ter Engelen liet bezoeken. En dit wordt bijna zeker heid als men weet, dat op Portiuncula- dag het Allerheiligste door Pater koster plechtig fii dezg. Portiuncula- kapel moest worden uitgesteld. Ik herinner me nog goed, hoe enkele jaren geleden in Weert nog mensen uit de omtrek naar het kapelletje achter het altaat hokken om daar de aflaat te verdienen. Langzaam aan werd het Portiuncula-kapelletje hèt officiële Maria-altaar voor de kloos tergemeente, waar bv. de novicen hun godsvrucht jegens Maria's morgens, 's avonds en 's nachts na de Metten moesten voldoen. De kerk werd nu regelmatig afge bouwd en kwam gereed in 4650 zoals het chronicon boven de ingang der Kerk aangeeft Virgin! DoLoroslssIMae saCra. (d.w.z. toegewijd aan de Smartvolle Maagd). Pastoor Verberckt wijdde in opdracht van de Bisschop de 9de Augustus 1660 de kerkklok ter ere der Onbevlekte Maagd en des H. Franciskus. De 3 Julie van het jAr 1661 was het groot feest voor Venray en de Paters. Op die dag werd door Mgr. Z. D. H. Albertus Eugenius d' Allemont bisschop van Roermond, de kerk en altaren gekonsakreerd. Het hoog altaar werd gekonsakreerd ter eer van de Smartvolle Maagd Maria en H. Franciskus het rechterzij-altaar ter eere van S. Antonius en S. Ar- duinus, martelaarhet linkerzij-altaar ter eer van S. Roclius en S. Alexan der, martelaarliet altaar van Portiun cula ter eer van O. L. Vrouw ter Engelen Zo hadden de Palers eindelik hun kerk, groot genoeg voor Venray en omstreken van die tijd, ofschoon de plaatsruimte voor het volk door de plaatsing der koorafsluiting beduidend kleiner was dan taus. Doch hierover meer bij de bespreking van het in wendige der kerk. Tans rest ons nog de oplossing der vraagwaar lag de kapel die door de Palers is gebruikt in de jaren 1647—1660 Naar ik met reden vermoed heeft de sakristie als zoodanig gediend. De muren zelf behoren te oordelen naar de slenen en het metselwerk tot de oudste van allen. Daarenboven is de muur én aan de Oost-, en aan de Zuid-, én aan de Noordzijde een buitenmuur. Van de zes gebrand schilderde ruitjes die in de sakristie waren en die helaas bij de brand verloren gingen, droegen vier het jaartal 1653. In het jaar dat het kloos ter gereed was, stond de sakristie er dus reeds. Toen nu in 1656 de kerk werd gebouwd, heeft men de muur ten westen eenvoudig afgebroken, behalve een smalle strook aan de kant van liet Portiuncula-kapelletje daarna heeft men de eerste steenbeer er tegen gezet door de brand is dat weer los gescheurd eveneens deed men met de tweede: tussen die twee steenberen maakte men een stereotiepe rondboog als ingang naar de Kerk. Mij dunkt, als sakristie én kerk oorspronkelik als één waren gedacht, dan had men nooit zo'n lapwerk kunnen maken nu echter stond er een voorlopige kapel die kapel heeft men willen benutten. Nu ontstaat vanzelf de vraag hoe was dan de verbinding lussen kloos ter en sakristie? Het gangetje dat het oudste kloos terdeel met de sakristie voor de brand verbond, is zo'n lapwerk, dat men onmogelik kan veronderstellen dat liet bij het oorspronkelik plan heeft gehoord. Trouwens de steunberen der kerk, die in de eigenlike kloos tergang ontbreken en in dat hoekig gangetje opeens te voorschijn komen, wijzen er op dat het latere aanbouw' is. Hoe kwam men dan inde sakristie? Naar mijn overtuiging|door het koor, dat volgens de sporen der muren door een deur toegang had in de oude kloostergang. Doch daarover later meer. Wellicht zal iemand vragen, waar al die bouwberekening toedient. Mijn antwoord isdoor de brand komen de naakte muren ons een geschiede nis vertellen, die op papier tot nu toe niet beschreven stond. Die ge schiedenis vast te leggen lijkt me nodig, te meer wanneer de klooster- houw zoveel mocht geleden hebben dat weinig kan behouden blijven. Dan is alle onderzoek onmogelik. Het oude en eerbiedwaardige be houden als het kan; het oude en eerbiedwaardige ten minste beschrij ven als behoud onmogelik is, dat lijkt me plicht jegens ons voorge slacht en jegens hen, die na ons zulle komen. P. LUCIDIUS. 1 Januari. Viijdag. FEEST VAN 's HEEREN BESNIJDENIS en Octaafdag van Kerstmis. WIT. Gloria; Credo; Prefa tie van Kers'mis. Op den achtsten dig na Zijne geboot te, werd het Goddelijk .Kind besneden (een voorschrift der Joodsche wei) en ontving bet den naam Jezus. Dien de Engrl Gabriel uit den hemel gebracht had en die Verlosser,^Zaligmlrker" beteekent. EpistelDe H. Apostel Paulus leert, welke verplichtingen er voortvlijeien voor ons uit de werkdadige lietde vaü Christus tot de menschen. 2 Januari. Zaterdag. OCTAAFDAG VAN DEN H. STEPHANU3. ROOD! Tweede gebed ter ee-e van de H-Maagd, derde voor den Paus Gloria geen Credo Prefatie van Kerstmis. H. Mis als op den Feestdag. 3 Januari - Zondag. FEEST VAN DEN Z» ETEN NAAM VAN JEZUS. WIT Twee de gebed (alleen in stiile H. Missen) var. ders Octaafdag van den H. Joannes. Gloria CredoPrefatie van Kerstmis. Ep:stel. de H. Paulus geneest in den Naam van Jezus een kreupele, en verkon digt, dat er slechts van Jezus' naam hei! en verlossing te wach'en is. Evangelie: Bij Zijne besnijdenis ontvangt het goddelijk Kind den naam van Jczu«, gelijk het door den Engel Gab. iel aan Maria was voorspeld. o— 4 Januari. Maandag. OCTAAFDAG VAN DE ONNOOZELE KINDEREN Rood. H. Mis als op den Feestdag Tweede gebed ter eere van de H. Maagdderde voor den Paus. Gloria; geen C edo; Prefati- van Kerstmis. o 5 Januari. Dinsdag. VIGILIE. (Voor avond) VAN DE OPENBARjNG DES HEEREN. (Driekoningen). Dezelfde H. Mis als op Zondag onder het Octaaf van Kers mis, behalve het Evangelie. WIT. Tweede gebed ter eere van dr-n H. Telesforus derde ter eere van de H. Maagd, Gloria, Credo, Prefatie van Kers'mis. o— 6 Januari Woensdag. OPENBARING DES HEEREN. DRIEKONINGEN. Wit. Gloria; Credo; Prefatie van Driekoningen Aan de Joden had God de Menschwor- ding van Zijnen Zoon bekend gemaakt in den persoon der herders Hij wilde ze ook openbaren aan de heidenen, in dcD per soon der Wijzen uit het Oosten, betiteld met den naam van 3 Koningen, door den Volksmond. De Liturgie van dezen dagherinnest ons nog aan twee andere openbaringen n 1 die gebeurden bij het doopsel van Jezus in de rfvier de Jordaan, toen de H. Geest op Hem nederdaalde en God de Veder sprak de andere op de bru'loft te Cana. waar zijn goddelijke macht op voorspraak Zijner Moeder Maria, z ch bekend maakte door de verandering van water in wijn. Brengen wij ons in herinnering het sym bool der geschenken, door de Wijzen aan het goddelijk Kind aangebodendoor het goud brachten zij Jezu3 koninklijke eerbe wijzen (het goud beteekent de liefde); door den wierook aanbaden zij Hem als God (de wierook beteekent het gebed); door dc myrrhe erkenden zij Hem als mensch (de myrrhe bete(k<nt de versterving) Epistel De profee.t Isaias voorspeld hier den geestelijken luister, welke aan het nieuwe Jerusalem, aan de H. Kerk, ten deel zal vallen bij de verschijning des Zaligmakers. Dan zullen alle volkeren tot haar stroomen, en de eersten onder hen zullen zijn de Wijzen uit het Oosten, die den pasgeboren Koning vandaag met goud en wierook komen vereeren* EvangelieVerhaalt van de aanbidding der Wijzen uit het Oosten. o— 7 Januari Donderdag. VAN DEN DAG WIT. Tweede gebed ter eere der H. Maagdderde voor den Pau?. Gloria Credo; Prefatie van Driekoningen. (H. Mis als op 6 Jan o— 8 Januari. Vrijdag; 9Januari—Zater dag a's op 7 Januari. wel voldoende uitgespoeld zijn en geen nadeel bij de opkomst veroorzaken. Deze drie proefvelden toonden dus duidelijk de groote behoeften van onze hakvruchlen aan kali. De meeste zandboeron zijn tegen woordig wel overtuigd van do nood zakelijkheid eener flinke kalibemesting bij onze hakvruchten. 't ls vooral de kali geweest, die het hier heeft mogelijk gemaakt, deze ge wassen met goed resultaat te verbou wen. Wat was 't voor een veertig jaren terug mot de opbrengst van perceeltjes bieten. En nu kunnen we wat deze teelt bel reft, met de kleigronden wed- ij ve iv n. Vrijwel algemeen worden hier bieten en aardappelen gemengd bemest met stal- en kunstmest. Dit is ongetwijfeld een goede methode, maar dat er ook enkel mei kunstmest goede n-sultalen te bereiken zijn, werd gepasseerde zo mer door 't Kalysyndicaat op 'n paar proefvelden duidelijk aangetoond. Er weiden twee proeven opgezet met aardappelen bij de Landbouw school en een met bieten bij den heer P. Weijs aan hel Overbroek. De aardappelvelden Roode Star cn Zeeuwsche Blauwen, worden gemest niet 600 kg. palentkali, 800 kg super en 't eene met 400 't Andere met 500 kg. zwavelzure ammoniak per II.A. Bij beide proefvelden werd 1 are niet bemest met kali; wel ontving 't dus super en ammoniak. Duidelijk teekenda dit perceel zich in loofonlwikkeling van 't andore vol ledig bemeste af. Ook in opbrengsten was er groot verschil. Kreeg men bij 't volledig bemestte een oogst van 25500 kg: per H. A, 't niet kali perceel bracht''t maar tot 18000 kg. Een verschil dus van 7500 kg. aard:<pp. |un. Rekenen we deze aan f 1 50, da ij kregen we door de aan wending van d«s kalibemesling een meerdere opbrengst van f 187.50 Daartegenover slaat een meerdere uitgave van 600 kg. patentkali ct f 7.50 is f 45 Door de kalibemesling werd dus een wtnst gemaakt van ruim f140 Bij 't tweede proefveld werd een nage noeg gelijk verschil geconstateerd. Naast de goede bemesting, mag hier de flinke opbrpr.gsi toegeschreven wor den aun T prima, ziektevrije poolgoed, dst was aangewend. Roode Star van Dijk te Alkmaar en Zeeuwsche Blau wen uit den Wilhèlminapolder. Dese zaak, goed poolgoed, wordt vaak verwaarloosd. En toch zal de beste bemesting niet Lot haar recht kunnen komen met slecht poolgoed. Opvullend was wel, dat hel eene veld aardappels leverde in hooge male schurftig en 't andere perceel prachtig blanke. Een duidelijk bewijs, dal we de oorzaak hiervan moeten zoeken in grond. Bemesling en gootgoed waren pan beide porceelen nagenoeg hetzelfde Zeeuwsche Blauwen waren zeker een maand vroeger afgestorven dan de Roode Star. Ook in opbrengst moesten zij 't tegen deze variëteit afleggen. 't Bietenproefveld kreeg een bemes ting van 2000 kg. 20 pcHcalizout, 900 kg. Ihomasslakken ea 600 kg. chili per H A. Ook hier werd weer op 1 are geen kali aangewend. 't Volledig bemestte gaf een oogst legen 98700 kg, 't niet met kali be mestte van 63800 kg. per H A, Hier kreeg men dus een verschil van 34900 kg. bieten. Deze gerekend aan f 10 per 1000 kg., geeft 't meer waarde van f 349. De grootere bameslingskosten van dit perceel bedragen 2000 kg. kalizoul h f 2,50 is f 50. Door de kali aanwending werd hier dus een netto winst gemaakt van circa f 300. 't "Kalizoul .werd hier in twee giften aangewend. De helft een week voor 't zaaien ee de rest bij het op en zeilen. Hier bleek dat 't beter is do eerste gift kalizoul wat vroeger te geven. In 't begin stonden de bieten op 't perceel waar geen kali was aangewend beter. Chloor, waar kalizoul rijk aan is, gaat n.l. de ontkieming tegen. Geve we daarom 'l kalizout een 14 dagen voor 't zaaien, dan zal deze meestal iQgaaoadea Msiedesliagsa. Slachtoffers van rugpjju Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen do dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumalische ledematen, pijn in het hoofd en de schouders, waterzuchtige zwellingen en urinesloornissen Geen wonder, dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en's nachts te naar om te slap >n of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weel gij, is dikwijls de eerste waarschuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen hoofdpijn, duizeligheid zenuwachtigheid, graveel, blaaszwakte en waterzuchtige zwellingen. Wacht niet, lot het te laat is! Iedere minuut uitstel kan -.gevaar voor ont wikkeling tot ernstige nierkwalen bc- leekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizen den geholpen en kunnen ook u heipon. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen builenlandsch goed le ont vangen. Prijs f 1,75 pei flacon 31 door JOS. BOSHOUWERS le LENT In den rui gevallen. Vraag Wij hebben dit jaar uit de machine Wit Leghornkuikens gekregen op 13 April. Ze begonnen reeds te leg gen, enkele er van, einde September, doch half October was bijna alles aan den leg aan 't komen. In November beduidend veel eieren, doch in December werd het met den dag minder, ofschoon de huisvesting goed is en de verzorging ook zeor zeker. liet begon me.t kaal worden op den nek en daarna vielen do meeste in den rui Enkele zijn door blijven leggen. Zou het liggen aan het vroege slechte winterweer, of denkt u dat ze te vroeg uitgekomen zijn Zoo dit laatste uwe meening is, vernam ik gaarna, wan neer u het don meest geschiklen tijd acht voor W. L.? W. le V. An twoord I k zou zeer zeker den ken dnt het in den rui vallen hoofdzakelijk op rekening geschreven moet worden van le vroeg gebroed, of beter gezegd, van; van te vroeg voor den winter aan den leg gaan. Zeer zeker kan hel slechte weer ook daartoe meegewerkt hebben, want men ziet nog al eens vaak, dat '11 kip die ophoudt met leggen, meteen in den rui valt, ook ontijdig. Uw W L. kuikens zijn nog voor half April geboren. Zijn ze van goede afstamming geweest, dan zijn zeeerder legrijp dan andere. U hadt daarom m.i. meer succes gehad, als de kuikens van 2 tot 4 weken later het levenslicht aanschouwd hadden. Dc leg was dan later begonnen, maar zou dan ook niet geslaakt zijn gewcr den, althans bij hel overgroote deel niet. Over hot algemeen willen de men schen hun jonge dieren maarzoo vroeg mogelijk aan den leg hebben, zij for ceeren ze als 't ware daartoe. Maar, het wreekt zich op den duur! Ik vind het raadzamer, ze niet zoo le torceeren, doch, nadat ze een paar maanden oud zijn, kalm aan te voeren, niet te eiwitrijk. Dal drijft allemaal te veel. In doorsnee zijn de W. Leghorns 6 maanden oud, voor ze beginnen te leggen. Worden ze geforceerd, dan eerder, inaar dat doen we niet. En daarom houden we ons aan 6 maanden. Wat rond Allerheiligen aan den leg komt, blijft bijna altijd' door leggen. Daarom vind ik rond 1 Mei de mooiste geboortetijd voor W. L. kuikens, 't Is dan vroeg genoeg, ook niet le laat. En we behoeven geen drijvende middelen aan te wenden De dieren krijgen dus meer weerstandsvermogen en zullen niet zoo licht in den rui vallen. Kruisen. Vra8g: Ik heb een W. W. haan ge* loot. Zou ik die nu bij mijn W. L hennen kunnen zetten. Door kruisen krijgen we toch sterkere kippen, die veel leggen H. te G. Antwoord Mijn raad is dien haan te verkoopen aan iemand, die Wille Wyandotte hennen heeft, of hem op te eien. In 't laatste geval zal u blijken Als gé geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebrui ken. Dit geneesmiddel werkt recht streeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verslop- ping. Het geheele gestel wordt ver sterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. 11 dat Wyandottes heerliike boutjes leveren. Kruisen moet u niet doen. U zou meer broedschheid in uw dieren krijgen. Ook zouden de jongen niet zoo vioeg aan den leg gaan mis schien en zullen en kruislingen eerder last hebben van vervetting, dan uw zuivere Leghorns. Neen, ook de boer moet in hel ras fokken. Dan krijgt hij uniforme beesten, die dezelfde verzorging behoeven Ik heb al zoo vaak gezien, dat de resultaten ellendig zijn, waar alles maar door elkaar loopt, groot en klein, dik en dun. t Kan ook niet anders VENRAY, 1 Januari 1926. Dispensatie in dc Onthoudingswct op 1 Januari. Krachtens Apostolische macht ver- leenen Wij hierbij aan alle geloovigen van ons Bisdom, dispensatie in de out- houdingswet op 't feest van O. L. II. Besnijdenis, 1 Januari 1926. Roermond, 28 December 1925. t LAURENTIUS, Bisschop van Roermond. Ouderdomsrente. Met ingang van het jaar 1926 wordt de ouderdomsrente ten postkantoro al hier uitbetaald op de daarvoor bepaalde dagen van 1 lot 3 uur des namiddags De eerstvolgende betaling heeft plaats op Dinsdag 19, Woensdag 20 en Don derdag 21 Januari. Een K. K. Krankzinnigengesticht te Noordwjjk. De Congregatie der Zusters van Liefde te Venray heeft het voornemen om onder Noordwijk een R. K. Krank zinnigengesticht op te richten plaats biedend aan 6 700 vrouwelijke pa tiënten. Waarschuwing. Door de politie is tegen .ceq tweetal personen procesverbaal opgemaakt lor zake zich niet op de vereischte tijd met hunne voertuigen van de trambaan te. verwijderen wanneer een tram nadert. Waarschuwing. De Miriisier van Justitie brengt ter kennis en waarschuwt, dat volgens bericht van den Nederlandschen Gezant te Madrid zich weder gevallen hebben voorgedaan, waarbij uit Spanje pogin gen tot oplichting van Nederiandscho onderdanen gedaan zijn door het schrij ven van brieven met bedriegelijke voor stellingen door zg. Spaansche schat gravers. Ditmaal wordt aan geadres seerde medegedeeld, dal een familielid in Spanje overleden is, wiens vrij belangrijke erfenis beschikbaar komt; voor de afwikkeling van eenige forma liteiten is echter nog een klein bedrag benoodigd hetgeen men wanneer men den eersten brief beantwoord heeft in een nader schrijven verzocht wordt over te maken. Bij A. II. de Haen, Groote Straat alhier, worden de nog voorradige kachels aan spotprijzen opgeruimd. Maandag werd door den Architect A. II. Martens alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan den Stationsweg, voor rebening van den heer B. van Opbergen, Maasheezer weg. Ingeschreven werd als volgt: P. v. Bergen en Th. Janssen f 8570 Gebr. Oudenhoven f 8180 Piel Spee f 8435 Th. Maassen—Gebr. Vollenberg f 8335 G. VerstralenJ. Oudenhoven f 8189 Tacken en Siebers f 8010 Arn. Pijpers f 7994 Piot Wijnhoven f 7932 A. II. Maassen f 7894 Gunning 8 dagen beraad. Dinsdag werd aanbesteed lie1 sloopen en opruimen van het afge" brande Paterskloosler en kerk. Het muurwerk wordt afgebroken tot onder de zolder.s Ingeschreven werd als volgt G. Poels f 3400 P.'Wijnhoven f 3330 Arn. Pijpers f 2355 TackenSiebers f 2285 G. Verstralen—J. Oudenhoven f 2200 MaassenGebr. Vollenberg f 1595 Gebr. Oudenhoven f 1150 Gebr. Jacobs f 960 Tot directeur van de fan faro' St. Oda te Morselo is benoemd de heer Van Opbergen le Ovorloon. *'-j* li «nu. ii li li <l II 'Si 'ir "II" Ml £41 Tf I „n

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1