Abdijsiroop Ijsvermaak voordat het te laat is!! T geeft ruwe huid La&t U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem Gemengd Nieuws Hoesten is een verschijnsel van den strijd, dien het lichaam voert tegen alles wat de ademhaling belemmert. Zuiver Uw luchtwegen en kom de natuur te hulp met de slijm- oplossende en ontsteking genezende Overat per koker 1.50 £2.75 f4.50 De grootc flacon» lijn voordee^geri enkele oogenblikken geschorst. Ka heropening der vergadering deelde de heer Stoot mede, dat de commissie de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, de heer W. Wijnhoven had onder zocht en deze behoorlijk in orde had bevonden en adviseerde zij mitsdien den Raad de heer Wijnhoven als raads lid toe te laten, waartoe dan ook met algemeene stemmen werd beslopen. Vervolgens wijdde de voorzitter bij deze gelegenheid de volgende woorden van afscheid aan den heer Winters «Nu, de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, de heer Willen Wijn hoven zijn goedgekeurd, zij het mij vergund een enkel woord van afscheid ie wijden aan het scheidend lid de heer Winters. De heer Winters werd voor de eerste maal onder de oude Kieswet als raads lid gekozen in Juni 1916 en nam op 31 Juli da.v. zitting Sindsdien was hij onafgebroken lid van den Gemeente raad, zijn mandaat werd bij élke ver kiezing door de kiezers hernieuwd. Ilij nam van den beginne eene voor name plaats in in dit college en heefl aan de beraadslagingen en werkzaam heden dezer vergaderingen ruim aandeel genomen. De heer Winters gaf herhaal delijk blijk, wanneer hij hel woord voerde, het onderwerp, waarover hij sprak, te hebben bestudeerd. Hij bezat eene zelfstandige meening; had hij een maal een standpunt ingenomen, dan was het moeilijk hem daarvan af te brengen hij week niet spoedig voor de argumenten dergenen, die hel niet mei hem eens waren, doch verdedigde zich tot het uiterste, laai, hardnekkig en welsprekend. Hij was een impulsieve natuur, die ook tot uiting kwam in zijn betoogtrant en in het vuur zijner rede liet hij zich wel eens te ver mee- sleepen door z'n temperament. Een te hartstochtelijk woord vergaven wij hem echter gaarne, omdat wij wisten, dal het niet zijne bedoeling was te krenken en hij het eerlijk meende De heer Winters heeft gemeend wegens drukke werkzaamheden zijn mandaat te moeten neerleggen en wij hebben dit besluit, dat hem zonder twijfel moeite zal gekost hebben, te eerbiedigen. Ik durf gerust zeggen, dat wij den heer Winters in ons college, waar hij als ijverig raadslid aan zoovele belang rijke besluiten heeft medegewerkt, zullen missen. Dankbaar zullen wij in herin nering houden het vele, dat hij in hel belang der gemeente heeft gedaan. Ik spreek den wensch uil, dat hot den heer Winters verder moge wel gaan en ik ben er zeker van, dat ook hij met Torold het huis. Toen Beaufort alleen was, wierp hij zich op de knieën en dankte God in een vurig gebed, dat eindelijk zijne onschuld aan het licht gekomen was. Jarenlang had hij geleefd onder voort durende vrees, aangeklaagd te zullen worden als moordenaar; nu zou die drukkende last van zijn ziel genomen worden. De beide mannen slapten flink door naar het kasteel van Torold, dat even buiten Heaton lag. Toen zij in een stille laan gekomen waren, die naar het kasteel voerde, ontwaarden zij een zonderling schouwspel. Zij zagen een man in hooge mate opgewonden heen en weer springen, terwijl hij zijn ge balde vuisten dreigend ten hemel ver hief. De scherpe oogen van Berger hadden den man terstond herkend. Heel mooi gedaan. Cicero Gramp, zeide hij, toen ze naderbij gekomen waren. Oefent ge u in het balletdansen? De man bleef als aan den grond ge nageld staan en keerde hun zijn gelaat toe, dat geheel verwrongen was. Ik zal het hem betaald zetten, schreeuwde hij en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Zoo.n schob- bert. Zoo'n gemeene schurk. Zoo'n Ju das. Gaat maar door, heeren, en laat een ongelukkige zijn grenzelooze wan hoop, zijn waanzinnige gemoedsbe weging alleen botvieren. Mijn ziel.... mijn geest.... mijn.... Je schijnt min of meer gek ge worden te zijn, viel Alex hem in de hij degenen, met wien hij in de Raad zaal samenwerkte in vriendschap zal blijven gedenken en de verdere ontwik keling onzer gemeente met belangstel ling zal blijven gadeslaan." Algemeene instemming. 3. Vaststelling der rekening van hel Burgerlijk Armbestuur, dienst 1924. 4. Vaststelling der begrooling van het Burgerlijk Armbestuur 1926. De voorzitter las het rapport der in de vorige vergadering benoemde Com missie van Onderzoek voor en bleek daaruit, dal zoowel de Rekening 1924 als de Begrooting 1926 van het Bur gerlijk Armbestuur in orde waren be vonden en werd geadviseerd deze stukken aldus vast te stellen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten 5. Voorloopige vaststelling der ge meenle-rekening, dienst 1924 en der balans- winst en verliesrekening van het bedrijf der Gasfabriek per 31 December 1924. De voorzitter las ook het rapport der hiervoor benoemde Commissie voor en waren ook deze beide stukken nauw keurig in orde bevonden. Wel was het den Commissie opgevallen, dat in de gemeente-rekening 1924 een post voor kwam van f 500, wegens subsidie aan de Noord Limburgsche Landbouwten toonstelling, waaromtrent de commissie nog gaarne inlichtingen verlangde. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat B. en W. gemeend hadden de aan deze Tentoonstelling verleende subsidie en het gegeven garantiebedrag over twee dienstjaren te moeten verdeelen en daarom hadden zij de toegekende subsidie van f 500 nog op den dienst 1924 gebracht om, indien het verleende garantiebedrag ge heel of ten deele moest worden uitge keerd, dit bedrag alsdan op den dienst 1925 te brengen. Wijl de tentoonstelling nu echter zoo schitterend geslaagd was en er geen nadeelig saldo was, behoefde de gemeente over 1925 daarvoor ook niets meer te betalen De commissie kon zich met deze toelichting van den voorzitter vereeni gen en werd' de Gemr en te-rekening, dienst 1924 dasrop voorloopig vastge steld op a.) Gewone dienst: Ontvangsten f 323032,69 Uitgaven f 235383 44 Batig Saldo f 87649,24 b.) Kapilaaldienst Ontvangsten f 106558,48 Uitgaven f 99165,71 Batig saldo f 7392,72 Rekening Gasbedrijf. De Balanslelling per 31 December 1924 bedroeg f 105262,41 terwijl die der rekening van Verlies en Winst op gemelden datum bedroeg f 34532,83. 6. Aanbieding der Gemeentebegroo- ling, dienst 1926 en der begrooting van het bedrijf der Gasfabriek, diensll926. De voorzitter deelde mede, dat over de Gemeente begrooting niet mocht beraadslaagd worden vooraleer deze 14 dagen ter inzage had gelegen. Evenals vorige jaren zal de begroo ting met memorie van toelichting den leden wederom eerige dagen worden toegezonden, opdat deze haar op hun gemak kunnen nazien. Bovendien zal de secretaris alsmede de directeur der Gasfabriek zich nog 2 avonden beschik baar stellen om de gemeente-begrooling en de begrooting der Gasfabriek den leden nader toe te lichten en zullen deze avonden tijdig worden bekend ge maakt De voorzitter vermeende de bijzondere aandacht der leden te moeten vragen voor den post «Onderhoud van wegen." 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlsging der gasprij zen. Do voorzitter gaf allereerst een over zicht van de capaciteiten der gasfabriek en deelde daarbij mede, dat, wanneer hel gasverbruik bleef toenemen zooals tot op heden het geval was, er in 1927 een tweeden gashouder zou moeten bijgebouwd worden; de bedoeling is om alsdan een gashouder van 600 Kub Meter bij te bouwen die zoonoodig later tot 1000 Kub. meter kan jergroot wor den. Met de maand December er bij Dat zou waarlijk geen wonder wezen, mijnheer Torold. Ik heb dui zenden en nog eens duizenden verloren. Die Lestrange.... Meer bracht Cicero niet over zijn lippen. Zijn ontzettende woede scheen hem te zullen doen stikken en weder om strekte hij weder zijn handen ten hemel. Ei, ei, Lestrange, zeide Berger, die de toestand terstond overzag. Je hebt een schurk leeren kennen, die jou in geslepenheid en boevenstreken de baas is, hé Hij is weg, brulde Cicero met een siem als van een woedend geworden stier Ja, ja, zet maar groote oogen op. Met pak en zak is hij verdwenen. Waar naar toe? Dat moge Joost weten. Waarschijnlijk zwerft hij in Londen rond. En mijn geld, mijn lieve centjes.... hij heeft zijn logies bij juffrouw Tim ber met mijn shillings betaald. Wat weerlicht, liep Alex. Maar hoe kwam je er toe, hem geld teleenen? Ik heb geen reden, dat te ver zwijgen, antwoordde Cicero, terwijl hij op den inspecteur van politie uitdagen de blikken wierp. Wij hadden een zaak «en compagnie" Lestrange en ik. Hij had geen geld daarom leende ik hem wat van dat, hetwelk ik van u heb ontvangen, mijnheer Torold. Het was afgesproken, dat ik de helft zou krijgen van het geld, dat hij van me juffrouw Marlow zou bekomen. Een heel mooie compagnieschap, merkte Alex grimmig aan. Je hebt je gerekend zal het gasverbruik dit jaar voor 't eerst over de 200000 Kub. Meter bedragen. Vervolgens besprak de voorzitter nog maals de gasprijzen en deelde daarbij mede, dat, wanneer er niet werd over gegaan tot het leveren van verwar- tningsgas, de voorgestelde gasprijzen toch zouden kunnen gehandhaafd blijven. B. en W. vermeenden echter de invoering van gas voor kamerver warming te moeten voorstellen om de fabriek ook in de toekomst productief te maken en de menschen er thans reeds aan te gewennen om het gas ook voor verwarmingsdoeleinden te ge briiiken. De heer Odenhoyen vond, dat er hierbij maar al te veef met de toekomst geschermd werd. Al hebben we dit jaar ook al een gasverbruik van meer dan 200000 Kub. Meter, toch stelde spreker zich voor, dat het gasverbruik in de toekomst eerder minder in plaats van meer zou worden. Het nieuwe klooster en alle andere nieuwe ge bouwen, welke er eventueel nog gebouwd zullen worden, zullen zijns inziens modern ingericht worden. De heer Sloot zou willen voorstellen om dit punt aan te houden tot nadat de leden de memorie van toelichting van de begrooting der gasfabriek heb ben ter inzage gehad en konden zij alsdan wellicht met degelijke motieven voor den dag komen, terwijl ze thans slechts op onderstellingen konden te werk gaan. De voorzitter kon zich met het voor slel van den heer Stool best vereenigen en werd dan ook beslolen^dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot verkoop van circa 4 II.A. onlginningsgrond aan P. Liljens. De voorzitter deelde mede, dat dit perceel was gelegen te Ysselsteyn en was het natuurlijk zeer wenschelijk dat aldaar zooveel mogelijk ontgonnen werd. De heer Litjens wenschte voor dezen grond te betalen f 250 per II A plus f 35, per H. A. voor',wegen en waterlossingen.. Werd goedgevonden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging der bouwverordening. De voorzittler doelde mede, dat in verband met het in een vorige verga dering vastgestelde Rooilijnenplan de Bouwverordening diende aangevuld en gewijzigd te worden. De voorzillc-r las de voorgestelde wijzigingen en aanvul lingen voor en lichtte deze, waar noodig nader toe, en werden deze met alge meene stemmen goedgekeurd. 10. Rapport van den Gemeente' Opzichter in zake kosten van den aan" leg van wegen. De voorzitter deelde mede, dal door den Gemeente Opzichter een gedélail- leerde berekening was gemaakt van de kosten van aanleg van wegen in deze gemeente. Do berekening werd door den voorzitter voorgelezen^ en nader toegelicht en bleek daaruit, dat de totale kosten van aanleg ^bedroegen f 5266, per K. M. zoodat de opgave van den voorzitter in 'n vorige verga dering van f 4000, per K.M. nog te optimistisch was geweest. De voorzitter deelde nog mede, dal hij deze kostenberekening zou laten overtypen en den leden daarvan een exemplaar zou wörden toegezonden, dan konden deze ze nog eens op hun gemak nazien. Werd goedgevonden. 11. Af- en overschrijving begrooting, dienst 1925. De voorzitter deelde mede, dat enkele af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1925 diende plaats te hebben. Spreker las de betreffende posten voor en werd met algemeene stemmen be sloten deze af en overschrijvingen aan te brengen. 12. Ingekomen stukken en mede- deelingen. De voorzitter deelde mede, dat was ingekomen een dankbetuiging van de Patronaatscommissie voor de toegeken de subsidie, alsmede eene dankbetuiging van de bewoners van Merselo voor de toegezegde medewerking in zake den aanleg van den kunstweg over den Haag te Merselo. De voorzitter deelde verder nog mede, dat B. en W. zich op verzoek van den beer Stoot tot Ged. Staten hadden ge wend om dezen te vragen of het moge lijk was, dat aan de beslaande belaslingverordening op openbare vermakelijkheden eene dusdanige bepaling werd toegevoegd, waarbij aan de plaatselijk bestaande en erkende vereenigingen, die eene uitvoering wenschten te geven om hunne vereeni ging in stand te kunnen houden, vrij- Lestrange gesproken en hem gezegd, dat hij geen farthing bij zijn pogen tol afzetten zou winnen. Waarschijnlijk zag bij na zijn gesprek met mijin.dat hij zijn spel verloren had en achtte hij het geraden, zich uit de voeten te maken, En. ik zou ook jou dringend aanraden, zijn voorbeeld te volgen. Ook ik kan niet anders, dan je zulks aanbevelen, voegde Berger er veelbeteekenend bij, anders laat ik je als landlooper zonder vast beroep en zonder genoegzame middelen van be slaan, oppikken. Ik ben professor in de fraaie uil- spraak en in de welsprekendheid, riep Cicero, met een poging om zijn waar digheid op te houden, terwijl zijn gelaat nochtans bij die bedekte bedreiging aschvaal werd. U moogt mij niet arres teeren. En gij, mijnheer Torold, zal het berouwen, als ge mijne diensten stelling van belasting werd verleend, doch was daarop berient van Ged. Staten ingekomen, dat zulks niet mogelijk was, wijl dat in strijd was met het daaromtreut bepaalde in de Grondwet en bleken Ged. Staten een zelfde meening te zijn toegedaan als B. en W. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat er een schrijven was inge komen van het Gemeentebestuur van Deurne, waarbij gevraagd werd of het niet mogelijk zou zijn eene overeen komst te treffen, dat kinderen uit die gemeente en wonende aan deKraaycn- hut, de O. L. School te Ysselsteyn zouden kunnen bezoeken, wijl zij van die school slechts 20 minuten en van die te Deurne I1/2 uur yerwijderd waren. De voorzitter lichtte een en ander nog nader toe en deelde mede, dat B. en W. er principieel niet op legen waren om die kinderen op de School te Ysselsteyn toe te lalen en met de gemeente Deurne eenzelfde overeen komst aan te gaan als de gemeente Maashees met onze gem< ente heeft aangegaan ter zake van de kinderen van de Smakt. Alvorens die overeen komst echter te kunnen aangaan moest eerst machtiging van de Kroon worden aangevraagd. De vergoeding welke de gemeente Deurne daarvoor zal moeten betalen bedraagt f 25. per kind. Werd goedgevonden B en W. op te dragen de vereischte machtiging van de Kroon aan te vragen. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlan gende sloot de voorzitter de vergadering met gebed. verzacht mimi geneest 588-22 Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Dec.) Wij zijn in den overgang van herfst tot winter; wij, veehouders, bedoel ik. De herfstvoedergewasson zijn of raken op, onze slaldieren krijgen meer droog- voeder. Die overgang dient zoo geleide lijk mpgelijk te geschieden, om darm stoornissen te voorkomen. In den herfst wordt weieens wat veel van de ver schillende voedergewassen gevoederd; ook hebben de beesten dan soms veel te lijden van het natte koude herfst weer. Gevolg o.m.: vuil worden van den uier, vuil- en mesldeelljes in de melk. Dan wordt heel wal zorg ver eischt door den veehouder om de melk behoorlijk te winnen, dat is: zindelijk en gezond. Toch is dit noodzakelijk en 't is goed, dat hierop steeds meer toe zicht wordt uitgeoefend. Melk, boter en kaas zijn uitstekende producten, mits de melk afkomstig is van gezonde dieren en goed gewonnen wordt. In den winter valt dit gemakkelijker dan in 't voor- en najaar. De darmstoornis sen houden dan op en een goede vee houder houdt .niet alleen zijn stal schoon, zorgt bovendieii niet enkel voor een droge ligging, maar onderhoudt ook zijn beesten zelf zoo als't behoort De aardappels zijn geoogst en ge borgen, maar hoe? Hierop dient vooral ook gelet door hen, die last hadden van «onderzeeërs" van ontijdige knolvorming; de planten komen in het geheel niet -.of zeer slecht op en spoedig na het poten worden jonge knollen gevormd. Vooral de vroege soorten en speciaal He Schotscho muis lijden soms sterk aan dit euvel. De wijze van bewaring zoo is gebleken heeft hier veel invloed op. Zoo koel mogelijk bewaren, maar toch vorstvrij, kan als eer:le middel genoemd worden ter voorkoming van onderzeeërs. Ver der heeft het onderzoek uitgemaakt, dal bewaring in het licht de kans op vorming van onderzeeërs vermindert. Daardoor toch wordt het sterk ui llo open der oogen verminderd en behoeft men niet de spruiten meermalen weg te nemen dit laalste bevordert de vorming van onderzeeërs. Er dient derhalve gezorgd te worden, dal de lichttoetreding zoo groot mogelijk is. Er is buiten voor den landbouwer nog wel wat te doen. Wij noemen dit maal het slechten der molshoopen, een nuttig werk. 't Is goed dat de mollen het grasland dat anders licht te dicht zou worden, toegankelijk hou den voor de lucht. Dat wroeten en maken van ritten en gangen kan in sommige tijden onpleizierig en schade lijk zijn, maar met dal al blijven de mollen onze vrienden. Waar mollen zijn, hui/en ook emeller, veenmollen, engerlingen, rilnaalden, enz. welk on- luig door de mollen wordt vererberd. Enkele jaren geleden voerde men een verdelgingsstrijd trgen de mollen, maar bij vele boeren die door de ervaring wijzer zijn geworden, zijn de diertjes weer in eere gekomen. In den tuin Zie, wat aan onkruid zieke planlendeelen in uw tuin is achtergebleven, en vernietigt het vooral niet op de mestvaalt! Ook niet de kool wortels met knolvoeten, die eveneens onschadelijk gemaakt moeten worden, Bij *los weer kan men bemesten met stal- en kunstmest en spitten de tuin kan in winterbedden worden ge legd. Ook uw frambozenbedden kunt ge reeds behandelen, beter zelfs dan in 't voorjaar, omdat de worlels hoog den grond zitten en licht worden beschadigd; dus nu, ook ondiep spitten bemesten. Ook nieuwe rijen kunt ge nu aanleggen, 't kan op \erschil- lende wijze: op pollen of op rijen waarlangs een ijzerdraad, waaraan de stengels worden vastgelegd. Sommigen leggen ijzerdraad of lat zóó, dat de stengels min of meer vlak komen te liggen. Hierover misschien nader men kan, zoo noodig, de stekken alvast be stellén. Draag zorg voor uw vruchtboomen Velen willen wel vruchten zien liefst vele en mooie maar hebben er vaak geen arbeid <>f kosten voorover. Zoo klaagde Mevrouw H. legen haar tuin man, telken jare weer, over half uit gegroeide wormstekerige vruchten. Op haar vraag «Is daar niets aan te doen?" antwoordde de tuinman geregeld «Zeker wel, mevrouw" en hij gaf dan ijn mecning. Dan liep mevrouw \veg zonder bescheid. Tot zij eindelijk den tuinman vrijheid van handelen gaf. Nu kregen de boomen een goede beurt: zij werden doelmatig bemest met stal kunstmest, werden flink gesnoeid en afgeborsteld, en er werden rupsen banden omgelegd. Wat zagen de boo n er'opgeknapt uil! In 't voorjaar prijkten ze met gezonde bladeren cn bloesems, en in den oogsttijd1 plukte men niet slechts een paar wormstekige half uitgegroeide peren, maar wel een honderdtal mooie, gave vruchten. Hnismoeder, wilt u we'en, hoe ge uw winteraardappelen eenvoudig en lang kunt bewaren, zonder dat ze dus zoo gauw uitspruiten? Dr. Schiller beval sanbewaring in een kist, met een voldoend aantal galen in den bodem om de lucht toegang te geven de kist plaatsen op baksteenen of tur ven. Voorts op den flink doorboorden bodem een lasg cokes van pl.m. 15 c.M. dikte, en hierop de aardappelen. De cokes mogen niet te fijn zijn, zoo groot als een walnoot. Dr. S. paste deze methode jaren achter een met succes toe. het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijk* verlichting geeft en afdoend geneest

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2