De publieke verpachtingen. Zaterdag 21 November L925 No. 47. FEUtLLPTrON, Het geheim van den miilionnair. Het voorkomen van rheumatiok. ÏÜÜlUllftMMÉ Laat uw lieveling niet kwellen Geef het dadelijk Akker's De Jonkvrouwe van Staeden. Wanneer we over bovenstaand onder werp een ernstig woord wilden neer schrijven, dan hadden we op het oog alleen de verpachtingen van boerde rijen en losse landerijen op termijn en niet de gras- of hooi verpachtingen, die eigenlijk verknopingen zijn van een hoeveelheid veevoeder en buiten onze beschouwing vallen. We zullen ons niet in economische bespiegelingen verliezen, doch ons op praclisch christelijk standpunt stellen Een ieder zal het er mee eens zijn, dat de pachter, wanneer hij ernstig werkt en naast voldoende zorg ook de voldoende kennis aanwendt, zooveel in het algemeen moet kunnen overhouden (als hij de pacht betaald heeft) dat hij zijn gemaakte onkosten goed maakt en in het onderhond van zich en zijn ge zin volgens zijn stand kan voorzien. Het stelsel der publieke verpachtin gen nu dreigt op sommige plaatsen dezen eisch onuilvoerbuar te maken, doordat de pachtsommen zoo hoog worden opgedreven, dat de eerlijke pachter niet meer zijn benoodigd deel kan overhouden van de opbrengst. Waarom pacht de man dan, zal men zeggen Een dergelijke vraag schijnt van louter economisch en obstract-oppervlakkig standpunt mis schien heel natuurlijk, practisch getuigt ze meestal van een zeer zwak inzicht in den feitelijken toestand en is zelfs soms wreed. Aan een voorbeeld willen we dit demonstreeren. Op een pachtgoed woont sinds ver schillende geslachten een boerenfamilie van vader op zoon gaat de boerderij over en met een overgeërfde aanhan kelijkheid aan den pachtheer wordt de redelijke pachtsom op tijd voldaan en het goed als familiegoed verzorgd. Een nieuw geslacht komt er bij den verpachter, hetwelk dat bezit gaat be schouwen louter als geldbelegging. Ze hooren, dat elders heel wal hooger som wordt betaald voor dergelijke boerderij, Welnu ze zullen bij den nieuwen termijn de zaak publiek laten verpachten. Er is gebrek aan boerde rijen en vele gegadigden zijn er, daar bij komen dan bij de mededingers nog soms onedele motieven, als oude veete of afgunst, onder de mededingers zitten er, die maar raak opnoogen, in de hoop, dat later de pacht wel zal afslaan of dat ze door oneerlijke handelwijze wel aan hun bedrag zullen komen En wal is het gevolg? De oude pachter biedt steeds hooger en krijgt de boer derij tegen een bedrag, dut hem en zijn familie tot slaaf maakt. Maar wal moest de man doen Moest hij dan met zijn gezin de straat op? Boer in zijn hart en boer in opleiding, deugt hij niet voor ander bedrijfeen andere boerderij huren is onmogelijk, ze zijn daartoe te schaarsch maakt hij zijn bedrijfsinventaris te gelde, dan ontvangt hij voor deze, die, in het be drijf en aan het bedrijf aangepast, zeer waardevol is, vaak een schijntje. Neen, die man is moreel gedwongen op te bieden tegen den eersten den besten gelukzoeker. De publieke verpachtingen zijn vaak een ramp voor den pachter, maar, en dat is ook alle overweging waard, ook vaak een groot nadeel voor den ver pachter. En waarom Het is ook voor hem van belang, dat zijn eigendom goed wordt onderhouden, dat geen roofbouw de waarde onder mijnt, dat de zorgzame hand van den gebruiker met evenveel liefde het be drijf bestuurt alsof het zijn eigen was, dot er hoerscht een geest van vertrou wen en toegenegenheid. Dat alles gaat verloren, als de eigenaar voor wat guldens meer een anderen liefhebber opzoekt, of door vaak ongemotiveerde concurrentie den pachter dwingt tol bovenmatige prijzen. In het belang van den verpachter achten we het daarom, dat hij onder hands verpacht; dan kan hij zijn men- schen kiezen, waarvan hij weet, dat ze zijn goed zullen verzorgen. Dan laat hij zich leiden niet door de zucht «om te halen wat te halen is", maar door het christelijk beginsel «Leven en laten leven." In het Oude Verbond gaf Mozes dit verbod «dén dorschenden os zult ge niet muilbanden," d.w.z. de ossen wer den rondgedreven over het graan en op deze wijze werd het graan uitge- dorschen. Welnu, God verbood om dergelijke dieren te muilbanden, men moest ze een hap gunnen. Er zijn gelukkig niet zooveel verpachters, die we zouden willen toe roepenmet. een variatie op boven staande: »den dorschenden boer zult ge niet muilbanden." Ge moet hem en zijne familie op uw eigendom niet laten verhongeren, want dat roept wraak tot Hem, Wiens rentmeester slechts ook gij zijt. Op alle verpachters willen we een beroep doen om het stelsel van de publieke verpachtingen zooveel moge lijk te vermijden, op kerkbesturen, rmeninstellingen, gemeenten, maar ook op particulieren. Voor de armbesturen o a. willen we er aan herinneren, dat de Gedeputeer de Staten verlof kunnen geven ook onderhands te verpachten en we twijfelen niet of dit sociaal ruimblik kend College zal hierin gaarne mee gaan. N. K. B. 34. heeft Joseph tegenover Marlow het stilzwijgen Waarom mij en miss bewaard? Hij deed zulks op streng bevel mijnheer Torold. Op wiens bevel Op bevel van Marlow, of juister gezegd, van Beaufort. Berger 1 O, ik begrijp uw verbazing vol komen, merkte Berger op. Ik zelf was bovenmate verbluft den doode nog in het leven, en wel frisch en gezond weer te vinden. Dat is te zeggen, zoo heel en al perplex was ik toch niet, .want ik vermoedde wel eenigszins, hoe de vork aan den steel zat. U vermoedde, dat mijnheer Mar low nog leefde vroeg Alex op zachten toon Toen ik de doodkist onderzocht, gaf Berger glimlachend ten antwoord, vielen mij verschillende dingen op, welke aan de aandacht van pastoor Philips ontgaan waren. In de zijwanden van de kist waren op tamelijk onver dachte wijze gaten aangebracht, ook de looden kist was niet luchtdicht, Dit liet slechts een vermoeden toe. namelijk, dat de man opzettelijk lev. w (MUNHARDT) gemzmdempjjnstiflmde toeaklng tnl: Rheumatiek,Spierpijn Gevatte Koude,Griep,Influenza,Kiespijn en Zenuwpijnen. Buisje75ct.BijApoth.en Drogisten 556-13 Voor den microfoon te Hilversum hield 'uilangs Dr. J. van Breemen een rede over 't voorkomen van rheuma tiek, waarvan we hier den beknopten inhoud laten volgen Rheumatiek komt tegenwoordig zeer veel voor. Dit is o.a. gebleken door de invoering van sociale wetten. Zoo zijn Zweden 10 pCt der rentetrekkers wegens ziekte rheumatieklijders, ter wijl 25 pet tuberculoselijders zijn Toch is de schadepost voor den staat voor rheumatieklijders veel grooter omdat dezen b.v. op 35jarigen leeftijc ziek worden en op 60 70jarigen leef tijd nog stijf zijn, terwijl de tubercu loselijders of nog eeniger» tijd arbeid kunnen verrichten of op jeugdigen leeftijd sterven. Na een bespreking van 't lijden van den rheumatiker behandelt spreker de vermoedelijke oorzaken 1. Bijna steeds een infectiehaard, hetzij zieke amandelen, ontstoken tand vleesch of een infectiebron ergens an ders in het lichaam. 2. Gestel en erfelijke aanleg: 3. Gestoorde circulatie in de huid. 4. Üilwendige oorzaken: klimaat, tocht, vocht enz. Deze laatste patiënten begraven werd. Dat opzet werd uitge voerd door Joseph Brill en dokte Warren. Toen ik van dat geval met den souverein hoorde, kreeg ik terstond argwaan, tegen Joseph, en hield hem in het oog. Wanneer mijn verdenking recht had van bestaan zo<? rede neerde ik dan zou hij vroeg of laat zijn meester achterna reizen. En, jawel hoor, hij ging naar Brighton. Ik volgde hem op de hielen. Hij ging in een privé pension. En dè5r.... vond ik mijn heer Marlow. Herkende hij u Zekertoen ik te Heaton woonde, had ik een paar malen wegens mijn beroep met hem geconverseerd. Hij had niet de minste moeite genomen zich te vermommen, zóó zeker was hij ervan, dat zijn foppen door Lestrange nooit ontkend zou worden Maar, mijnheer de inspecteur, destijds wist u toch niets van Lestrange af? Daarin heeft u weliswaar gelijk, maar ik hoorde er genoeg van. Mijn heer Marlow zelf vertelde mij de ge- heele geschiedenis. Gelijk ge wel be grijpen kunt, was hij ten zeerste ont steld, dat ik hem op het spoor gekomen was. En toen hij geen kans meer zag, om de waarheid nog langer te ont duiken, bekende hij eenvoudig. Zoo kwam ik alles te weten. En hoe heeft hij het aangelegd Wacht even, mijnheer Torold, riep de inspecteur, terwijl hij afwerend zijn hand ophief. Ik wil het lieveraa mijnheer Marlow zelf mij dunk ook jichtlijders, genezen vaak zonder behandeling als zij zich in Canada of Australië vestigen. Door individueele en openbare hy- giënen moet men trachten rheumatiek te voorkomen. In de eerste plaats moet men hel kouvatten voorkomen, dat ongetwijfeld een der grootste oorzaken is In den grooten wereldoorlog is er meer dan voldoende gelegenheid ge weest dit te bevestigen. Dr. Schade meldt, dat van 8000 man troepen, die 'n tijd lang, meer dan de andere aan vochtig weer en koude waren blootgesteld geweest, 2700 als rheumatieklijders terugkwamen. Het aantal aandoeningen van rheu matiek en longontsteking werd in den oorlog vertienvoudigd. Ook Goldscheider, de hoofd arts van het Duitsche leger bevestigt de ver houding tusschen rheumatisme en kou vallen. Aan het kouvatten wordt nog te weinig aandacht geschonken; we zien duidelijke afwijking ontstaan in den weerstand van organisme, bloed en organen. Bij ischias door rheumatische oor zaak spelen meestal kouvatten van de zenuw van het been en gestoorde bloedsomloop van de huid een groote rol. Door harden moeten we dezen bloedsomloop herstellen en ons vrij waren legen rheumatische aandoenin gen- Harden is een beïnvloeding van de huidvalen om den periferen bloedsom loop te verbeteien. Harden voorkomt de inwerking van schadelijke prikkels op inwendige organen. We moeten de huid blootstellen aan rikkels die nog juist verdragen kun nen worden zonder kouvatten. De huid moet leeren reageeren. Op een samen trekking van de huidvalen, waarop geen uitzetten volgt, vatten we kou. Koud water is vooral voor rheuma tieklijders een veel te sterke prikkel we moeten hun liever blootstellen aan frissche lucht, hen in frissche lucht laten oefenen. Zich door dikke kleeding beschermen, heeft het nadeel, dat de huid minder werkzaam wordt. Dit zien we bij Poly nesiërs, die bij 'l dragen van Euro- leesche kleeding, dit vaak moeten loeten met tuberculose. Rheumatische personen wordt aan bevolen wollen kleeding te dragen. De wol houdt de schadelijke prikkels tegen inplaats van de huid het resultaat is echter, dat de huid aan welke deze functie is opgedragen, minder goed gaat reageeren. De kleeding is meer een kwestie van leeftijd. Jongere personen hebben betere huidcultuur en kunnen de schadelijke prikkels beter uitschakelen dan oude ren. Bij temperatuursverschillen neemt de kleeding de prikkels over. Gummi zeer slecht voor rheumatische men- schen. Vochtige woningen zijn een kweek plaats voor rheumatisme; vochtige akens in bed zijn zeer schadelijk acuut gewrichtsrheumalisme ziet men meestal ontslaan in vochtige woningen. Bij inspannende beweging is de kans op rheumatisme veel geringer dan bij stil zitten, omdat door beweging de algemeene bloedcirculatie wordt aan gezet. Rheumatische menschen moeten niet onvoldoend verwarmde vertrekken vertoeven" Het beroep kan ook een schadelijke factor zijn. Gewrichten, die overmatig worden gebruikt, van welke te veel wordt gevergd, hebben minder weerstandsvermogen en worden door gaans het eerst en het ergst aangetast. Als sociaal hygiënische maatregel, wordt in Engeland ingegrepen tegen slechte gebitten. Hel ontstoken land- vleesch geeft aan 't bloed stoffen af, die verderop in 't lichaam rheumatiek verwekken. Ook bij conservatieve behandeling kan in een geplombeerden tand een kleine chronische ontsteking achter blijven, die oorzaak van rheumatiek kan worden. Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm los te maken en te verwijderen. De telkens tcrugkce- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Wat de nieren doen. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezonden krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoo doende voor talrijke pijnlijke en on aangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzet ten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water i het bloed onttrokken worden, waardoor waterzucht ontstaat. Ook andere kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoornissen, blaaszwakle, nier- zand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw .nieren weder gezond zijn. L.aat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op lever, maag of inge wanden. Vrouwen zoowel als manneu kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Lel op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen ver legen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 39 vervolg blijven noemen, overlaten zijn geschiedenis vertellen. Hij kan zulks beter dan ik. En overigens, voegde Berger erbij, na op zijn horloge ge keken te hebben en opstaande, moet ik nu gaan; ik heb nog een presseeren de boodschap in dienstzaken te doen Wat voor boodschap Dal zult ge zelve wel zien. Ik zou u willen verzoeken mij te verge zellen. Aha en waarheen Naar mevrouw Warren. U kunt wel begrijpen, dat het haar echtgenoot was, die mijnheer Marlow schijndood maakte, teneinde Lestrange te foppen, Marlow, die te Jamaica in verdenking stond een moord te hebben bedreven was bang, dat Jean Lestrange hem gevangen zou laten nemen. Dat zou een vreeselijk schandaal veroorzaakt heb ben. Dokter Warren vertoefde ten huize van Beaufort in Falmouth, toen me vrouw Lestrange stierf. Hij is dus van alles op de hoogte. En het is mijn vaste overtuiging, voegde de inspecteur langzaan en met nadruk erbij, dat Beaufort onschuldig is en Warren zulks heeft geweten. Maar mijn waarde heer inspecteur weersprak Alex in dat geval zou War ren toch zeker Marlow de waarheid gezegd, en lean Lestrange belet hebben, onheil te stichten. Volgens mijne meening heeft hij dat ook gekund, maar niet gewild. Mijn beste mijnheer Torold die Warren was een geraffineerde oplichter, die, onder het masker van vriendschap, van Mar- lagaiöMea Mededesllagon. (Eene Vlaamsche Sage) door GERARD LEMMENS. De zonne is zacht heengegleden achter de Weslerkimme en hult er, Is afscheidsgroet, den hemel in een majeslueuzen rossen gloedschijn, die weerkaatst op de smalle in lood gevatte zaalruiten van het kasteel Staeden. De deemstering van den avond daalt in hel oosten floersend neer; en schuift langzame toe. De zachte weerschijn van den rossen mij heel wat moeite gekost, mijnheer Marlow tot mijn overtuiging over te halen, want hij stelde een onwankel baar vertrouwen in den dokter. Joseph vertrouwde dien Warren reeds lang niet meer; hij vertelde mij verscheidene staaltjes uit diens practijk op Jamaica, wat mij genoegzaam bewees, dat War ren niet die onbaatzuchtige persoon was, waarvoor hij zich uitgaf. Ik geloof vasten stellig, dat Warren van Beauforls onschuld overtuigd was, doch zulks met voorbedachten rade verzweeg, om voortdurend pressie op hem uit te oefenen en van Marlow een winst gevende melkkoe te maken. Begrijpt ge nu, waarom ik zijn weduwe wil spreken? Neen gaf Alex ten antwoord, die den gedachtenloop van den inspecteur niet vermocht te volgen. Wanneer Warren reeds tegenover Marlow de waarheid verdonkeremaande, zal hij zulks tegenover zijne Vrouw zeker nog wel meer gedaan hebben. Vrouwen praten graag: waarom zou mevrouw Warren een uitzondering op den regel maken Ik geloof niet, dat mevrouw Warren u iels kan mededeeïen.. De mogelijkheid echter bestaat, dat de dokter een schriftelijke bekente nis heeft achtergelaten, viel Berger in Meent ge dat? hernam Alex twijfelend. Dat zou zeer dwaas zijn geweest. Doen misdadigers en booswichten ooit iets anders dan dwaze dingen antwoordde Berger hierop. Een moor denaar keert telkens weer naar de plaats van de misdaad terug; dat is Try- gloed en den floersende deemster die voor de smalle ruiten is gevaren, om vloeit een roerlooze gestalte, en licht het slrak-lurend vrouwengezicht, de zwarte haarlokken krollen van het breede hoofd, opzij van het bleek, nu strak-somberend gelaat. Zwaarmoedig slaat ze, de jonkvrouwe van Staeden, troef peinzend, en ziel uit de smalle venstersdoch ze ziet er niet hoe schoone daar juist de zonnerondo onderging en hoe schoone de rosse gloed is opgeschoten breeduiteen van achter de donkere, golvende kruinenlijn der bosschen, *ot aan de hoog hangende wolken, wier buiken zich koleuren wonder-sprakend in de aanvloeiende avonddonkerte. Zij krolt heure lippen nijdigend om laag een booze trilling vaart er over. Zij breekt den gestilden zachten weer schijn om haar heen heur rechter hand frommelt aan het lang, zwart kleed, dat heur recht en grootgestalie even strak omhangt, laat dan los en balt zich tesaam, lijk of ze iets te bersten wil nijpen. Wederom vaart de booze trilling over heur lippen. Zo slaat de gebalde handen in de ledige hoogte, ze draait.zich almeteens om en roept «01 gij Boudewijn... Waarom ben ik uw geliefde niet meer? Waarom erlaat gij mij, terwille van Alijs het reemde meisje, dat jonger is... dat schooner is door heur jonge jaren en doller rondspringt... dat ik op uw ver zoek, ondankbare, gastvrij op mijn kasteel ontving en onderdak gaf... en dat nu zoo snood is..." En zij herinnert zich, hoe Boudewijn op een dag tot haar was gekomen en haar had gevraagd: «Machtelde, mijn ieve, zeg me eens I Wilt ge niet aan een jong meisje van adelijke huize, dat alleene is en geen woonst heeft, gastvrijheid verleenen, tot we zullen uwen Dan zult ge opzien 1 En ook mij zult ge er een groot genoègen mee doen." Zij had toegestemd, voor Boudewijn. En dien avond hadden beiden wat geroeid op de stille kas teelvijvers; de anders zoo drukke Boudewijn was zoo stil geweest en gelukkig-kalm van dankbaarheid. Geruischloos had hij na eenige slagen de boot laten drijven, onderwijl de starren aan den hemel ontwaakten, en de nevelstrenen zacht opwentelden uit het rimpelloos watervlak, alleen de slil-deinende zwanen doorlatend. Alijs was toen gekomen. En het had naar in den beginne zoo verwonderd, hoe zeer zij, Boudewijn en Alijs, op elkaar leken van gelaat en van leutige zinne... En nu? Boudewijn verlaat haar! gaat tot Alijs 1 Rukkend beweegt zij zichheur hand zoekt naar iets onder het kleed. Glinstert er in de duisterende avond schaduwen van het vertrek niet een eminel? Zij houdt het tuig een wijle heur hand geklemd, ziet toe en peinst grimmend... Doch dan werpt ze opeenen het valsch wapen weg, dat het staalpunt blijft steken in den vloer. Neen," mompelt ze luidt denkend, dat niet! Dat ware te duivelsch. Dan ben ik moordenares." En zij zinkt neer in den zetel, die achter haar staat, het hoofd buigt diep voorover, de ellebogen punten scherp gebogen op de knieën, en de handen omknellen nuk hel gelaal. Zoo blijft zij roerloos zitten, en weet zelf niet, dat de blik heurer groot opengesperde oogen stoot tegen den vloer. Het draait en roert in heur hersenen.... De dagklaarte is nu geheel wegge gleden, een diepe deemstering spint toe, vezelt heur grauwe nelten door het zaalgewelf en floerst er neer een duistere stilte van een onbegrijpelijke mysterie De rosse gloed in het weslen is ge broken en brokt rap weg. De starren zijn alleweeg boven komen uilpinken, en schitteren bij miljoenen. De mane schijn is met bleeke helderheid over alles henen neer komen druipen; da ching verwart zich nu in de takken van de westelijke kasleelbeuken. Plots rijst ze op, met woedende oogen die blinken in donkerte. den. De handelingen der menschen zijn meestal totaal onberekenbaar, mijnheer Torold. Het zou mij volstrekt niet verwonderen, als plotseling bleek, dat Warren, bijvoorbeeld een dagboek had nagelaten, hetwelk die geheelo geschiedenis behelst, Wanneer dat zoo dan moet zijn vrouw dje a.anteeke- ningen gevonden hebben, en 28.1 zo, daar ben ik zeker van, gaarne vei" koopen. Natuurlijk tegen een respec tabele som. Wanneer zij zulk een bekentenis hadde gevonden, dan zou ze reeds lang mij of miss Sophie daarvan in kennis hebben gesteld. Waarom? Wanneer zij wist, dat Marlow nog in leven is, dan zou zij zulk een bekentenis natuurlijk als zeer kostbaar beschouwen. Maar zij denkt immers, dat hij dood is. Hm, zeide Alex peinzend, u schijnt er bijna van overtuigd te zijn, dat zulk een document inderdaad beslaat. Wellicht ben ik daarin te optimis tisch, gaf Berger toe. Mijnheer Marlow heeft mij alles uitvoerig verhaald, wat op dien bewuslen avond, toen Achilles Lestrange vermoord werd, gebeurd is. Hij zwoer met een duren eed, dat hij onschuldig was. Deze dokter Warren daarentegen, is een doortrapte schurk, en ik geloof dat hij, zooals alle schur ken plegen te doen een bevestiging van zijn schurkerij zwart op wit heeft nagelalen. Wanneer dat zoo is, dim kan in Marlow's onschuld bewijzen, en kan hij Lestrange het hoofd bieden ""TV?-''7'7 ..-..juiK.rv/, oi UViqv""- gtmp

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5