Q-emengd Nieuws. Modern Apostolaat. atD' Een tragisch afscheid. Door den trein gegrepen. Zondagmiddag om zes uur is vrouw Teunisser. bij den overweg Kerkweg— Maanen onder Ede door den trein, welke naar Utrecht vertrok, doodge reden. Zij had een familielid naar den trein gebracht en stond bij de genoemde overweg om nog eens voor het laatst afscheid te wijzen. Vermoedelijk heeft zij zich toen te dicht op de rails ge waagd en werd toen door de trein ge grepen en overreden. De vrouw was onmiddellijk dood. Mijnramp in Westfalcn. Zeventien menschen omgekomen. Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft in de mijn «Holland" der Phönix A.-G. fiir Bergbau und Hiittenbetrieb bij Wattenscheid (Westfalen), waar schijnlijk ten gevolge van explosie van mijn gas, een ontploffing plaats gehad. Hierbij zijn volgens de Crl. 17 perso nen om het leven gekomen voorts zijn 2 mijnwerkers ernstig gewond, waar van er één in levensgevaar verkeert. De reddingsbrigade was direct ter plaatse. In de afdeeling waarin de ont ploffing is geschied, bevonden zich circa 50 man. Het betreft hier een gesloten afdeeling, die geen directe verbinding met andere afdeelingen heeft, waarin talrijke mijnwerkers ar beidden. De lijken zijn grootendeels verkoold en ernstig verminkt. Dank zij het voor treffelijke werk der reddingsbrigade, slaagde men erin, reeds Maandagmor gen om 4 uur alle lijken te voorschijn te brengen. Onmiddellijk na het bekend worden der ramp had zich voor de poorten der mijn een reusachtige menschenmenigte verzameld. De mijn werd door de politie afgezet. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af bij het bekend worden van de namen der slachtoffers. Moordaanslag. Maandagnacht te half dén, bevonden zich in de Rabenhauptstraat te Gro ningen twee maréchaussed's in burger, in gezelschap van twee meisjes. Deze wilden naar huis, hetgeen niet naar genoegen was van de begeleiders. Toevallig passeerden twee broers van een der meisjes. Zij bemoeiden zich met het geval waarop de 23-jarige maréchaussée D. Z., zijn revolver trok en eenige schoten loste. De 26-jarige M. K. werd door drie kogels in de hartstreek, de buik en don arm getroffen. Zijn broer de 32 jarige B K. kreeg een kogel in het been. De maréchausséa's vluchtten. De recherche arresteerde hen weldra in de maréchaussee-kazerne. De toestand van M. K. is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Het weer in October. Blijkens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Met. Inst te De Bilt week gemiddeld over de geheele maand de temperatuur weinig van de normale of; de tweede decade was 2 3 graden te koud, de laatste 3 4- graden te warm. In de eerste decade viel nage noeg geen regen, daarna vrij veel, zoo dat het normale bijna we^d bereikt, in het Noord-Westen viel slechts 2/3 van normaal, in het Oosten 6/5. De Bilt had 112 uren zonneschijn, tegen 101 uren normaal. De talrijke nachtvorsten waren niet zwaar. De graanoogst valt tegen. Uit Moskou wordt aan de Roel ge" meld Volgens de officieele statistische ge gevens is de oogst der sovjet-unie van de dochter van Achilles Lestrange. Die door Richard Marlow werd vermoord I voegde Lestrange er giftig bij. Ja, ja, ik heb nog een paar troeven in de hand. Ik sla je de tanden uit je bek, knarste Joseph en trad een stap naar voren. Je bent een gemeene leugenaar, kapitein Lestrange! Een leelijke, el lendige schoft en dat ben je van kinds been af geweestMijnheer Marlow.... Beaufort! verbeterde Lestrange met een veelzeggende blik op Torold. Nu, mijnentwege Beaufort, ging Joseph voort, zonder van zijn stuk te geraken. Ja, ja, je behoeft niet te den ken dat ik lieg. Dus.... mijnheer Beaufort heeft geenszins Achilles Lestrange ver moord En dat weet jij wel, smeerlapl Laat mij hem bij de kladden pakken, mijnheer Torold. Neen, peen, JosephAlex hield met moeite den nu razend geworden ouden zeeman in bedwang. Wij zullen met dat heerschap op een andere wijze afrekenen. Ga zitten, Joseph, terwijl wij over de zaak spreken. Joseph knikte, nam een stoel, plaatste dien vlak voor de deur en nam erop Met een blik, die genoegzaam bewees, dat hij dit oogmerk begreep, en die handelwijze hem mishaagde zette Le strange zich weder. Hij was schrander genoeg om te zien dat Josephs sluw heid zijne plannen geheel en al ver ijdelde. Hij scheen echter vast besloten, den strijd lot het einde toe vol te houden. Voorloopig zweeg hij. Eerst wilde hij tioeKnanaei van uen jviuuc&uui. i.' 'oiuuuwv. —l-*-*- dit jaar iets minder gunstig dan hij volgens de eerste berichten was. Ge rekend was op een oogstopbrengst van 70 millioen tonde opbrengst heeft echter slechts 65 millioen ton bedragen. Verder heeft de graaninzameling een ongunstig verloop; de boeren houden het graan achter in de hoop op een stijging der graanprijzen en ook om de regeering te »dwingen" tot het nemen van maatregelen lot oplossing van de goederencrisis. De staatsinkooporganisalies trachten thans invloed op de markt te oefenen door tijdelijk de inkoopen te staken. In de maand Augustus is door de sovjet-regeering 115 millioen poed, in September 309 millioen poed graan uitgevoerd. Veel liefhebbers. Voor de betrekking van machinist aan het pompstation der Bredasche waterleiding hebben zich bijna 300 sollicitanten aangemeld, waaronder enkele bezitters van het ingenieurs diploma. IJzeren geraamte ingestort. Zaterdagnamiddag stortte te Venlo het ijzeren geraamte in voor een in aanbouw zijnd warenhuis. Ofschoon meerdere arbeiders daar werkzaam waren werd slechts de 20 jarige tuiniers knecht Ch. J. door het vallende ge vaarte getroffen. Hij kreeg een ijzeren bout op het hoofd tengevolge waarvan hij een groote wonde aan het hoofd kreeg. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Er was echter geen levensgevaar. Een meevaller voor Hollandsclie grensbewoners. Uit Zevenaar wordt gemeldVer schillende Ilollandsche grensbewoners, die vroeger rente trokken uit de Duit- sche ongevallen- of invaliditeitswetten, zijn thans, na een opschorting, in de uilbetaling van eenige jaren, opnieuw aangeschreven om die rente in ont vangst te komen nemen op een naburig Duitsch postkantoor. Voor sommige is het een aardig bedrag en vertegen woordigt het een buitenkansje. Max Linder pleegt zelfmoord. Zyn vrouw eveneens. De filmacteur Max Linder en zijn vrouw hebben zich. in een hotel aan de Avenue Kleber te Parijs van het leven beroofd met behulp van narcoti sche middelen en door zich met een dolk de aderen door te snijden. Reeds is de vrouw overleden. Max Linder werd in slapenden toestand naar een kliniek gebracht, waar hij later eveneens overleed. Reorganisatie van het leger. «Het Volk" deelt het volgende mee over de plannen van den minister van Oorlog, de heer Lambooy, in zake legerreorganisatie. Volgens het blad, wil de minister een Iegercommando invoeren, ongeveer als in Indië, waarbij dan het departe ment van Oorlog zijn orders geeft aan den commandant en dezen de verdere uitvoering wordt opgedragen. Indien bij den minister het verlan gen om »doorstrooming" te bevorderen, mocht voorzitten, zou volgens het blad, ontslagaanvrage van een aantal opper officieren, o/jw. luit. generaal M. D. A. Forbes Wells en twee divisie comman danten, te wachten zijn. Voorts zou de minister het leger naar buitenlandsch model willen inrichten, waardoor het aantal compagnieën wordt verminderd. Ook de Dienstplichlwet-v. Dijk zou worden gewijzigd, waartoe het terug genomen ontwerp (wijziging) thans bij het Dept. van Oorlog in bewerking is en binnen niet te langen tijd aan de Kamer ter behandeling zal worden aangeboden. O.m. zouden de eeniga-zoons van den dienst-plicht worden vrijgesteld, K.ndenéieren r iu,3u \kj\ hooren, wat Joseph te zeggen had. Hij achtte het weder raadzaam, zich tot tegenweer te bepalen. Met een gevoel van diepe dankbaar heid in zijn gemoed, erkende Alex, van hoeveel belang het voor hem was, Joseph als'bondgenoot aan zijne zijde tè hebben. Hij had inderdaad een tijd lang in den waan verkeerd, dat kapitein Lestrange Sophie's vader was en al hoewel zij nimmer de bloedverwant schap met dezen man zou hebben erkend, was het toch een groote ver- licnting, te weten, dat de man geen rechten op haar bezat. Dat Lestrange nu ontmaskerd werd, nam hem een grooten last '"an het gemoeddaardoor toch werd duidelijk bewezen, dat hij hier enkel gekomen was, om Sophie geld af te persen. De brutale bewering, haar vader te zijn, had hij klaarblijke lijk gesteld in de veronderstelling, dat zij met hem naar Jamaica zou gaan, en hem de beschikking over haar ver mogen zou overdragen. Deze berekening was mislukt Lestrange had reeds lang moeten inzien, dat hij in dit op zicht bij Sophie niets kon bereiken. Er bleef hem dus nog slechts de hoop over, dat Sophie om de nagedachtenis van Marlow te behoeden voor oneer en schande, zijn zwijgen zou koopen. Daarop rekende Lestrange, en Alex, die de oogen stijf op hem gevestigd hield, las die gedachte, op zijn gelaat en antwoordde nadrukkelijk Neen, Lestrange, je zult geen penny bekomen. Dat zullen wij eens zien, gaf deze schamper ten bescheid. W 1 IN rVL-l—l i—1\0 Jjjv.v.iu.1. Ij kV. II. H Hoe de naastenliefde in den oorlog verstikt wordt. L. geeft in «Komende Tijden", het volgende gruwelijk beeld van de wijze waarnp zelfs de natuurlijke gevoelens van medelijden voor den lijdenden en stervenden evenmensch verstikt werden, om »het moreel van den troep" te handhaven, m.a.w. om het militair- machinale de overhand te doen behou den op het zedelijk-natuurlijke in'den soldaat: Het gebeurde aan het Westelijk front. 4 Den ganschen dag was er gevoch ten. Stormaanval op stormaanval was gedaan, van weerskanten met wisse lend succes. Totdat eindelijk tegen den avond de strijd luwde. Het gan- sche slagveld lag bezaaid met ge wonden. Toen de ambulances waren ternauwernood begonnen met het wegvoeren der ongelukkigen begon het te sneeuwen. Eerst een enkele losse vlok, doch daarna steeds dichter, en een sneeuwkleed begon zich te vormen over al die levenden, die niet meer in slaat waren zich op te richten, om zich in veiligheid te brengen. Plotseling weerklonk over- Het sneeuwstille veldeen hartverscheuren de wanhoopskreet. En een tweedeen een derde. Het plantte zich voort, tot het geheele slagveld één groot angst- gegil was uit de honderden en dui zenden kelen van die gewonden, welke gedoemd waren jammerlijk om te komen. En de sneeuw bleef maar steeds vallen. Aan weerskanten in de loopgraven ontstond groote ontsteltenis. De of ficieren, die het critieke van den toestand beseften, waren ten einde raaddat gegil van die stervenden dreigde de levenden in paniek te brengen en tot wanhoop Totweige ring misschien om verder door te vechten.... Het moreel van den troep was in gevaar! Tot een van hen op een inval kwam «MuziekLaat de muziek spelen". En alle beschikbare muziek korpsen begonnen te speleü, het een na het ander, met volle kracht. Maar zij konden niet op tegen het ontzet tend gegil, dat oprees van het slagveld. Toen kreeg de artillerie last de kanonnen te laten spelen. En het geschut daverde en dreunde. En nog klonk door alles heen het vreeselijke doodsgegil. Langzamerhand echter begon het te verzwakken, om tenslotte geheel te verstommen. En toen de. muziek en het geschut eindelijk zwegen, heerschlë er doodelijke stilte op het slagveld. Het sneeuwde nog altijd, en de ijzige lijkwade, die zmh over al die levenden gevormd had, werd steeds dikker.... Maar het doel was bereikt; muziek en geschut hadden hun werk gedaan. De paniek was geweken en het moreel van den troep gered. En den volgenden dag kon de strijd met vernieuwde woede worden voort gezet.... Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. 10 (Uit Frankrijk). Zonder bef, zonder cingel, de haren in de war, juist klaar met een ver hooging in elkaar te timmeren en daardoor de handen zwart van 'twerk zit de jonge pastoor bij 't schijnsel van een kaars te soupeeren, met een stuk koud vleesch van 's middags overge schoten, toen opeens de deur met geweld werd opengegooid en de koster buiten adem, binnenstormde Ach, mijnheer pastoor 1 Wat is er gaande De zaal is vol I... meer dan vol en een hoop menschen pruttelen omdat ze er niet meer in kunnen... De pastoor schuift zijn bord terzijde. U gaat zoo toch niet uit, roept de huishoudster Waar is mijn cape Daar. daar Met al die nieuwigheden kun je hier niets meer terug vinden Het is geen pastorie meer 't lijkt wel een bergplaats! Ach als mijn overleden meester dat toch eens zag 1Kijk, daar...? neen 1... De pastoor gunt zich' den tijd niet om te zoekenhij pakt een grijze deken, werpt zich die over de schouders en gaat den tuin in. Het is al nacht... een koude nacht... De hemel, donkerblauw, beziet met zijn heldere sterren-oogen de besneeuw de aarde. Rukwinden striemen het doode landschap. Toch, als men goed luistert... hoort men zooiets als gemurmel dat uit de richting van de markt komt. Dat zijn ze 1 zegt de koster. En ik, die al bang was dat er niemand komen zou I Dat komt door uw bio... of hoe noemt u het Bioscoop. Dat kan ik niet onthouden... Maar 't heele dorp wil er bij zijn U zal wel eens hooren Waar zouden we heen kunnen gaan Ja, er is geen keuze hier 1... De zaal waarin gedanst wordt? Die is nog kleiner, dan de her berg Wacht, ik weet het al... In gedachten verdiept loopt de pastoor den tuin door en recht op de menschen massa toe. Nauwelijks heeft men hem bemerkt, of iedereen stormt op hem aan met die brutaliteit, eigen aan menschen die niets betaald hebben en zich verbeel den nog meer rechten te bezitten. Schandelijk 1... Men noodigt de menschen niet uit als men geen plaats genoeg heeft 1 Men heeft prompt om zes uur gegeten, de kinderen in bed gestopt... en nu... niets I Maar zeker ik heb plaats voor jullie allemaal... Waar dan...? Maar daar De pastoor wijst het marktplein aan, de groote markt met lindeboomen er om heen die sidderen als woest de wind er doorheen giert. U meent... daar...? Ja... ik meen... daar 1 Bent u niet bang 1... Men moet nooit bang zijn Inderdaad., eenige orders... een be roep op enkele stevige armen en het toestel wordt uit de sacristie te voor schijn gehaald, tegelijk met de ver hooging. Maar die verhooging blijkt te klein wegens de glooiing van het tei rein. Iedereen helpt mee... Hm... daar wordt je warm van 1 De wagenmaker stelt voor een stort- kar te nemen. Hijschen jongens De wind doet het scherm bol staan men begiet het linnen om het stevig te maken, maar het water bevriest.de menschen gaan, komen, loopen er voor, er achter, er langs, nieuwsgierig om eens te kijken achter de schermen van een conferentie: Hij doet of hij er verstand van heeft, de pastoor 1 Natuurlijk, wij zullen het nu ter stond zien. Je zult je loon niet ont gaan. Joseph, je beweert dus, dat deze persoon Jean Lestrange is? Ja. Maar, mijnheer Torold, mag ik vragen, wat u eigenlijk van dezen kerel weet? Ik heb de geschiedenis uit zijn eigen mond vernomen, Joseph. Hij geeft zich uit voor Achilles Lestrange, en den vader van Sophie. Zoo'n schoelje. Neen, zoo'n schoelje. Dan zult u zeker ook weten, dat me vrouw Lestrange naar mijnheer Beaufort vluchtte, omdat haar man haar zoo gemeen behandelde? Ik weet. Achilles heeft Zelia goed behan deld, viel de kapitein Alex in de rede, veel ie goed. Dat is alweer gelogen, gromde Joseph. In het eerste jaar van nun huwelijk konden zij tamelijk goed met elkaar overweg. Toen kwam jij daar- tusschen, Jean Lestrange, en maakte Achilles, ijverzuchtig op mijnheer Beaufort. Van dien tijd af behandelde Achilles zijn vrouw wreed en beest achtig. Geen wonder, dat het arme schepsel eindelijk van hem wegliep. Gaf de manier, waarop Achilles zijn vrouw behandelde, aan Beaufort het recht, om hem te vermoorden Hij heeft hem niet vermoord. Dat weet jij goed. Dat heeft hij wel gedaan. Achilles werd dood gevonden op de veranda van Beauforts huis; hij was midden door het hart gestoken. Zelia was dood, en jouw patroon ontvoerde haar kind op zijn jacht. Je waart'dasr aan boord stuurman. Ja, antwoordde Joseph koelbloedig. Ik was aan boord. En dat was je geluk, kapitein Lestrange, want als ik dien avond in de buurt van het huis ware geweest kerel, dan zou het je slecht vergaan zijn. Ik had je den nek omge draaid. Mijn patroon heeft Achilles niet vermoord. Maar er werd toch een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitge vaardigd. Dat weet ik, en jij waart daarvan de aanleidende oorzaak. Ik weet ook, dat je hier gekomen bent, omdat je het portret van mijn patroon in een geïllus treerd blad hebt zien staan. Wij wis ten, dat je zoudt komen, mijnheer Jean. Stond dat in den brief, die West Indië kwam? vroeg Alex. Ja, mijnheer Torold. Mijn patroon kreeg van een vriend op Jamaica een brief, waarin stond, dat dje kerel daar op weg was naar Engeland, teneinde hem te beschuldigen van moord op Achilles Lestrange. En dat is een verd... de groote leugen, voegde Joseph grimmig bij. En wie zou dan Achilles vermoord hebben? vroeg Lestrange schamper, trillende van woede. Weet ik het? gaf Joseph droog weg ten antwoord. Ik was niet in huis anders ware ik het wel te weten ge komen. Mijn patroon liep eenvoudig weg, omdat hij wist dat jij van f en gal overkropte schurk hem v«u de misdaad zoudt betichten. Mijnheer Barkham uit Falmcuth, hield mijn Men verliest hem geen minuut uit het oog, vooral als hij het licht regelt, dan wat naar voren... dan wat naar achteren... Nu opgelet! het is klaar. Eerste protectie.. Mijnheer pastoor wenschte zijn paro chianen goeden avond I (Gelach). En de vrouwen uit de parochie? ook 1 Dan komen er op 't doek reuzen druiven gefotografeerd op de laatste landbouwtentoonstelling, heel groote appelen en pereneen pompoen die grooter is dan het doek. De boeren beginnen er zich warm voor te makenslaan zich op de dijen. ....Neen I.... maar die pompoen 1 Zeg eens vadertje Mouillard, maak je er ook zulke 1.... Attentie 1.. Oh!... wat een vies beest!.... Van alle kanten: Wat is dat Dat is de luis die uw appelboomen verwoest.... roept de pastoor een mon nik heeft dat bestudeerd 1.Hier ziet ge de witte worm bah 1 de phylloxera 1 Allen tegelijk: Oh!... De wind kan bulderen... de kou de wangen bijna doen bevriezen... alle halzen zijn gerekt, alle oogen strak op 't doek gevestigd!.. Dus, dal is nu de phylloxera hé... Die batterij van zuigorganenl... dat is nog erger dan onze afgevaardigden Léonline, kijk maar niet!... Een oogenblik van opwinding... Een naar huis terugkeerende bruiloft stoet. Guitenstreken van een paar boerenjongens op 't donkere marktplein.. Maar, opeens, hoort men uitroepen, patroon voor onschuldig; hij wist ook waar, en onder welken naam, hij ver blijf hield. Hij schreef naar mijn pa troon, dat kapitein Lestrange op weg was naar Engeland, om onheil te stich ten. Barkham, mompelde Lestrange. Zoo, dus was hij geen vriend van mij. Zulk een duivel als jii bent, ka pitein Jean, za! nooit in zijn leven vrienden hebben, merkte Joseph na drukkelijk aan. Geloof je dan, Joseph, dat die brief van Barkham oorzaak is geweest van Marlow's dood vroeg Alex. Gelooven mijnheer. Ik ben er zeker van. Nadat mijn arme patroon in twintig jaren geen stom woord ver nomen heeft, komt me daar opeens zoo'n tijding. U begrijpt, dat die een doodsteek voor hem was. Dan was hij ook schuldigriep Lestrange triomphanlelijk. Wie een zuiver geweten heeft, behoeft niet be vreesd te zijn. Het geweten van mijn patroon was tienduizend maal zuiverder dan het jouwefoeterde Joseph. Maar hij wist, dat iedereen op Jamaica hem beschouwde als Achilles' moordenaar, wegens die geschiedenis met diens vrouw. Mijn patroon evenwel heeft dien moord niet bedreven, daarop zweer ik den heiligsten eed. Eerder heb jij zelf dien gedaan, voegde Joseph met een blik vol verachting erbij, ofschoon ik bij jou niet zooveel courage veronder stel, om een man den dolk in het hart te stooten. Jij zoudt dat hoogstens doenv door hem van achteren aan te vallen. Wordt vervolgd. gevolgd d< Het is beeld... H het witte bewegen... - Wat Dat is d kende van Behalve men Hem domheden minachten onderwijze Het is meer poëli de Pyran moeder, 1 tegen zich de pooten Wat ve het zand recht de 1 windje is i Daar on Gelukkig i Het Lijder een knech zicht slaat uit de schi Een dri nadert. Applaus, van alle t tert in eeij Stat Cru: Is het Hoelang duurd? Dat zijn! steld. En dan witwatlig straten, ov over opee van een o lijke weze de oogen. Vrouwen Hij v Jonge weend he hun donki zoo iets ouden cenl - Hij Zoon van Losse nun aan ht

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2