Paardenmarkt GebrJeuken Jaarmarkt PUROCÉ£ Honing-Centrale te VEN RAY Fotografie- alle Foto-artikelen. te VENRAY Woensdag 4 November a.s Varkensmarkt Groentemarkt prima laatfooning Slingerhoning moestonnen, spek kuipen giertonnen VoorR E^NJ A SS'ÊT en OVERJASSEN Groote sorteering Lage prijzen Soliede afwerking Alle Mode-Artikelen. Om gezond en krachtig te blijven. Gemengd Nieuws. Maandag 2 Nov. LEUNEN-VENRAY. Woensdag 18 Novemb. Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten Gratis onderricht aan amateurs. Bezoekt ons atelier. GROOTE sligen invloed op de weligheid van een erwtengewas, en buiten dit om ook nog op de vorming van zaden in dier voege dus, dat bij een gelijk weligheid de zaadopbrengsl grooter zal zijn naar mate een voldoende hoeveelheid op neembare kalk ter beschikking gestaan heeft. Deze meststof draagt dus bij erwten langs twee wegen tegelijk bij tot het verkrijgen van een goed be schot. Br. De dagel\jksclie vier oefeningen. Een bekend uian op het gebied der gymnastiek zond aan het «Handelsblad" de hiernavolgende bijdrage over een viertal oefeningen, bestemd om den mensch gezond en krachtig te doen blijven. Hetgeen hierover geschreven wordt, is geenszins alleen bestemd voor kinderen, maar zelfs in de eerste plaats voor ouderen. Ten einde lot op hoogen leeftijd ge zond en elastisch te blijven verdient het aanbeveling dagelijks enkele gym naslische oefeningen te doen. Voorden doorsneemensch komen oefeningen voor de ontwikkeling van spieren en kracht pas in de tweede plaats in aan merking. Daarom zijn halters voor den zwoegenden stadsmensch, die door gaans over weinig tijd heeft te beschik ken, slechts relatief aan te bevelen. De volgende vier oefeningen moeten feitelijk door iedereen dagelijks worden uitgevoerd, onafhankelijk van leeftijd, onverschillig of schoolkind of ouders. Daarvoor is slechts vijf minuten per dag noodig. Algemeene opmerkingenfrissche lucht is eerste vereischte, dus oefenen in de open lucht of bij open ramen (niet in den tocht), of ten minste in een goed gelucht vertrek. Gemakkelijk ge kleed of liever zoo min mogelijk ge kleed, en niet met volle maag, dus minstens 2 uur na den maaltijd, 't Beste oefent men met leege maag en ingewanden. Oefening I. Sta in ongedwongen houding, beenen iels verspreid Buig nu het bovenlichaam in de heup zoo ver mogelijk naar reehls en strek den rechterarm zoo ver mogelijk naar be neden. De linkerhand wordt gelijktijdig onder den linker oksel gebracht en daarbij diep ademhalen. Dezelfde oefe ning naar de andere zijde. Afwisselend naar elke zijde tienmaal Duur in 't geheel één minuut Daarna één minuut pauze Oefening II. «Houthakken". Hef de gestrekte armen met gevouwen handen hoog over het hoofd, daarbij diep en vol inademen. Sla dan, zooals bij het houthakken, met een diepe rompbuiging (daarbij krachtig uilade men) ver lusschen de gespreide beenen door naar achteren. Dagelijks tienmaal, duur één minuut. Daarna één minuut pauze, gemakkelijk gaan zitten en alles, lichaam en geest, geheel ontspannen. Oefening III. Ga lang uit op den grond liggen, adem diep in. Bij het uitademen breng de beenen over het hoofd, tot zij den grond raken. Dan langzaam weder terug. Achtmaal. Duur één minuut. Daarna één minuut pauze zooals bij No. 2. Oefening IV. Diep ademhalen. Dit is de voornaamste van alle gymnas tische oefeningen. De longen bewerk stellingen de verwisseling van gas koolzuur er uit en zuurstof er in. Alleen door overvloedig ademhalen kan het bloed de zoo noodige zuurstof in de organen brengen. Aan te bevelen is diep ademhalen geregeld 's morgens en 's avonds bij open ramen, buitendien bij elke ge legenheid waar frissche zuivere lucht is. Wyzc van uitvoering: Goede doch ongedwongen houding, handen op de heupen, hoofd iets naar achteren. Diep en vol door den neus inademen, borst hoog uitzetten. Adem ongeveer vijf seconden, later tien seconden inhouden. Dan krachtig door den mond uilademen. Het is doelmatig bij het uitademen de handen bij de schuins naar omlaag gestrekte armen tot vuisten te ballen, eenigszins op de teenen te slaan en krachtig den buik in te trekken, 's Mor gens en 's avonds vijf- tot tienmaal. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft October). Heel den herfst en den winter door wordt bemest, zoowel met stal- als met kunstmest. Geen boer, die met zijn lijd meegaat, zal kunstmest aankoopen of gebruiken, waarvan niet een monster aan het Proefstation is onderzocht. Daarom koopt hij aan in vereeniging met anderen, de kosten worden dan gezamenlijk gedragen. Van groot belang is, dat de monsterneming naar be- hooren geschiedt; anders heeft zij weinig of geen waarde. Men volge dus precies de voorschriften dienaangaande van het Proefstation te Maastricht. De directeur hiervan, Dr. Knuttel, zegt in een publicatie, dat aan het nemen van kalkmonslers groote zorg besteed dient te worden, omdat deze meststof, in zonderheid groote partijen ervan, moei lijk goed te bemonsteren zijn. Voorts wordt deze raad gegevenwie kalk bestelt, zegge nadrukkelijk wat hij verlangt; wenscht hij vrije kalk (calciumoxyde), dan eischt hij onge- bluschte kalk; wenscht hij calcium- hydroxyde, dan vrage hij gebluschte kalk. Öngebluschte kalk (ruw cal ciumoxyde) moet 75 pCt. vrije kalk bevattengebluschte kalk 75 pCt. calciumhydroxyde. Bij het blusschen wordt uit 100 K.G. ongebl. kalk onge veer 132 K.G. gebluschte kalk ver kregen. In dezen tijd wordt ook veel kaïniet gestrooid. Weet de lezer wel, dat deze meststof thans ook aangewend wordt tegen de ritnaalden of koperwormen, dit zijn de larven van de bekende kniptor? Wat kunnen verschillende gewassen door dit ongedierte geteisterd worden 1 Alfred Wiegand inThüringen strooide op li/4 H.A. bieten 750 K.G. gewone kaïniet, en begoot daarna den akker. Het sterk aangetast gewas werd geheel gezuiverd. Op een ander veld werd hetzelfde gunstige resultaat verkregen met fijn gemalen kaïniet. Hier werd niet ge gotenna een paar dagen volgde regen, waardoor de meststof oploste en de rilnaald vernietigde. Op groote perceelen kan stoffijn kaïniet dus dienen: volgt dan neerslag, dan zal het effect spoedig merkbaar zijn. Grove kaïniet kan hier niet gebruikt worden, tenzij men het begieten toepast, maar dat zal meestal wel te bezwaarlijk zijn. Er wordt nu nog veel geoogst, van den akker en uit den hof. Men doe dit zooveel moge lijk bij droog weer, maar ook vóór de vorst schade kan doen. Daarom rooie men de late aardappelen vóór Novem ber. Zijn ze bestemd voor den verkoop dan levere men ze direct af, om ge wichtsverlies, arbeidsloon en kosten van dekstroo te voorkomen. Bewaar uw aardappelen op een koele en don kere plaats I Niet alle soorten zijn voor bewaren even geschikt. Roode Star, Bravo's Zeeuwsche-blauwen en In dustrie zijn o.m. in dat opzicht wel aan te bevelen. Het late ooft wordt nu plukrijp. Schudt het niet af, vooral niet als ge het aflevert. Pluk met zorg: bij droog weer, voorzichtig 1 Als ge dan nog sorteert en naar behooren verpakt, maakt ge veel hoogere prijzen. De koolinmaak zullen de meeste huisvrouwen wel al achter den rug hebben, maar het kan alsnog ge schieden. De «gewone platte witte" is een aanbevelenswaardige soort. Men kan voor don inmaak gebruikenvier vijfde witte en één vijfde savoye; door 'toevoeging der laatste soort wordt de kool smakelijker, hoewel de kleur wat donkerder. Velen zullen versche kool prefereeren boven zuurkool. Hel be waren geschiedt in een kelder niet zoo goed; de lucht is daar veelal te vochtig, waardoor de kool gaat rotten. Inkuilen op een hoog en droog hoekje van den tuin voldoet meestal goed. Men neemt de kooien met de wortels uit den grond, behandelt ze voorzichtig en plaatst ze in voren, met het wortel- gedeelte naar boven. De gele bladeren slaat men om de krop heen, daarna dekt men met de aarde uit de voren. Begint het weer tamelijk vorstig te worden, dan is afdekken met droog blad noodzakelijk. Wie aldus zijn roode, savoye en witte kool kan bewaren, eel den geheelen winter versche groente. Ruwe en SchraleHuidj DOOS 30, 60,90 Cent. èlj Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr. A.Mijnhordt Zeist 272—9 Langs de spoorbaan ryden is gevaarlijk. De spoorwegarbeider Lenders te Weert reed Vrijdagochtend per rijwiel langs den spoorweg Weert-Eindhoven nabij wachtpost 21. De eerstkomende personentrein uit Eindhoven greep hem in den rug en wierp hem met zijn rijwiel in een sloot. Met gebroken ruggegraat werd de ongeluklcige opgenomen en naar het St. Jans Gasthuis te Weert overgebracht. Waarschuwing voor landarbeiders. De landbouwers op Pruisisch gebied die buitenlandsche arbeiders bij hun bedrijf aan het werk hebben ontvingen de waarschuwing van overheidswege, dat de hun verleende vergunning met 15 December as. vervalt, en dat zij om deze arbeiders in 1926 te bezigen voor 26 October een vergunning moeten aanvragen bij de bureaux voor arbeids bemiddeling. Eerst wanneer blijk», dat geen andere binnenlandsche werkkrach ten te bekomen zijn worden deze buiten landsche werkkrachten weer toegelaten. Militairisme. Hel Volk publiceert een briefje van een harer lezers, waaraan het volgende is ontleend «Vrijdag j.l (26 Sept) tijdens de her halingsoefeningen*, waarvoor ik onder de wapens moest komen, wss ik zoo brutaal om als gewoon soldaat een lunch te gebruiken in het Oranje-Hotel t.o. het Station Ermelo-Veldwijk. Terwijl ik onder het genot van een kopje koffie een sigaret rookte, kwamen er ook nog eenigtf officieren binnen, .o. een groot-majoor. Tot goed begrip dienen, dat er ook nog eenige handelsreizigers hun lunch gebruikten. Onder den aanroep van «Psst, vent, hé daarwerd mij door den majoor verzocht naderbij te komen. «Zeg kerel, zou je misschien direct hiervandaan willen gaan. Een beetje vlug hé?" Op mijn opmerking, dat ik toch het recht had te eten waar ik wilde, kreeg ik ten antwoord niets mede te maken en onmiddellijk vertrekken, anders zal ik dit hotel voor verboden terrein voor gewone soldaten laten verklaren." En, daar in den dienst eerst een be vel moet opgevolgd worden en dan pas gereklameerd mag worden, bleef mij niets anders over dan te vertrekken. Dit is het juiste weergegeven relaas." Als het waar is, dient hier ingegrepen te worden. De paardenfokkerij. Voor de hengslenkeuringen, die van wege het stamboek van het Neder landsche Trekpaard, lusschen 20 en 30 October in de provincie Zeeland en verder te Zevenbergen, Roermond en Maastricht worden gehouden zijn 425 hengsten aangegeven, waarvan alleen in Zeeland 32Ó, waaronder 120 twee- en een half jarigen, die voor de eerste maal aan de keuring deelnemen. De getallen demonstreeren de groote ontwikkeling der paardenfokkerij in deze deelen van ons land. Doodelyk ongeluk. Maandagmorgen raakte de fabrieks arbeider G. Vervoort, werkzaam bij de N. V. voorheen Janssen en Dings onder een met klei geladen kipwagen, ten gevolge waarvan hij zoodanige inwen dige kneuzingen opliep, dat hij eenige uren later overleed. Handelsregister. Vele ingezetenen schijnen nog niet in te zien, dat de inschrijvingen in het Handelsregister een wettelijke ver plichting is. Dezer dagen zijn te Venlo wegens het niet voldoen aan deze verplichting 12 firma's gedagvaard. De steenkolenvelden in het Deelgebied. Als één der belangrijkste resultaten van den Rijksopsporingsdienst voor Delfstoffen kan men de ontdekking van de steenkolenvelden" in het z.g. Peelge bied noemen. Over deze nieuwe terrei nen voor den steenkolenmijnbouw in Midden-Limburg schrijven dr P. Tesch en dr. Th. Reynhold in het «Polytech nisch Weekblad" van 15 October een belangwekkende studie, waarin zij ge legenheid vinden op de geologische formatie van dit deel van ons land en op de beteekenis voor de steenkolen voorziening te wijzen. Het grootste dezer mijnvelden kan op 20.000 H.A. geschat worden en wel 14 000 H.A met een dikte der deklagen van 650—800 M. en 6000 H A. met een dikte der deklagen van 800 lot 1200 M. Tot deze terreinen behooren een gedeelte van het Maasdal tusschen Swalmen en Belfeld en noordwestelijk daarvan een gedeelte van de eigenlijke Peel. Onder de terreinen, welke het eerste voor exploitatie in aanmerking komen zijn te noemen het mijnveld bij Vlodrop van c.a. 1000 H.A. met een gemiddelde diepte-ligging van de oppervlakte van het sleenkoolgebergle van c.a. 550 tot 700 M.; hier is 60 millioen ton kool van 14 tot 18 procent gas, zoogenaamd stoom-of ketelkool, aanwezig. Verder komt in aanmerking de zuidelijke helft van de westelijke Peelschol, naar het noorden reikend tot de lijn Panningen Maasbree, het grootste gedeelte van de westelijke Peelschol, ter grootte van 6000 H.A. reikend van Swalmen in het Zuiden tot noordelijk van Helena- veen in het Noorden. Wat betreft den schachtbouw faal zich met groote waarschijnlijkheid voorspellen, dat de deklagen ernstige, doch geenszins onoverkomelijke moei lijkheden in den weg zullen leggen; een onoverkomelijk bezwaar blijkt de constitutie der deklagen niet te zijn de verschillende methoden voor den afbouw zijn voldoende ontwikkeld om dezen het hoofd te kunnen bieden. Plotselinge genezing. Vrijdag vierde men in het klooster te Witlem het feest van den H. Gerar- dus. Onder de II. Mis van 8 uur, terwijl een enorme menigte bedevaartgangers in de kloosterkerk zalen te bidden, begon opeens een zekere mej. Swanen uit Mechelen, luidop te bidden. Deze dame, die 13 jaren en 9 maanden geen woord had kunnen spreken, had plot seling haar spraakvermogen terug ge kregen. Een hevige ontroering maakte zich van de groote menigte meester. Een groot aantal vrouwen konden hare tranen niet bedwingen. De plotselinge genezen dame zeide ons, dat zij vol vertrouwen zich tot den grooten Heilige had gewend. Een aantal vriendinnen, die haar des morgens hadden vergezeld, brach ten haar luidop biddend naar haar woning terug. Gasyerstikking. De bewoner van een villa in de Groothertoginne8traat te Bussum, be merkte Zaterdagavond laat bij zijn thuiskomst een sterke gaslucht in de keuken. Daar vond hij zijn eehlgenoote en een 4 jarig kind bewusteloos in een stoel. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren Een gaskraantje werd open gevonden. Huis ingestort. Men meldt uit Nijmegen Maandagmorgen is het perceel der firma Vuyck in de Hertogstraat te Nijmegen gedeeltelijk ingestort. Van het huis, dat verbouwd zou worden was de pui uitgebroken. Vermoedelijk door de onvoldoende slutting stortte plotseling het huis in. Het dak viel in stukken en brokken uit elkaar. De aannemer en een zestal arbeiders, die in het gebouw aanwezig waren, kwamen er zonder eenig letsel af. So eine gemeinheit. Het volgende is dezer dagen in den Gelderschen Achterhoek gebeurd. De eierhandelaar S. had van oen Duitscher een belangrijk bedrag te vorderen, dat hij maar niet kon bin nenkrijgen. Dies bedacht hij een list. Toen de Duitscher weer eens voor zaken bij hem was, noodigde hij hem uit voor een auto-tochtje. Eerst ging de rit naar het stadje G., waar deur waarder L. woont. S. wipte even bij hem binnen en ontving den raad, naar een advocaat te Z. te rijden, teneinde door diens tusschenkomst van den president der rechtbank machtiging lot gijzeling te verkrijgen. Aldus geschiedde Hij tufte met den niets kwaads ver moedenden Duitscher naar Z., waar hij stopte voor de woning van mr. N. Deze was spoedig op de hoogte gebracht en begaf zich naar den president om de vereischte machtiging te vragen. De president was echter niet aanwezig en zou na een psar uren terug zijn, welke tijd door S. besteed werd om den Duit scher ook eens de stad D. te laten zien. Toen hij met zijn passagier weer in Z. kwam, was de president teruggekeerd. Onmiddellijk gaf deze de gevraagde machtiging en de Duitscher werd in hel huis van bewaring opgesloten, alwaar men hem tot zijn groote ver bazing meedeelde, waar het om ging. Na eenige oogenblikken het interieur van een Hollandsche cel bewonderd te hebben, koos hij eieren voor zijn geld... hij gaf S. het geld voor zijn eieren en werd daarop weer uit de hechtenis ontslagen. Toen S. betaling had ontvangen, is hij thans zonder passagier, naar huis gereden, terwijl de Duitscher een kaar.je naar zijn «Heimat" moest koopen. «So eine Gemeinheit" moet hij toen gemompeld hebben. Naar de Missie. Men meldt uit Weert Op 28 dezer zullen per s.s. Flandria uit Amsterdam naar Brazilië vertrek ken de hoogeerw. Pater Paulus Slein O.F.M., die hier het Kapittel heeft bijgewoond, en verder de zeereerw. Paters Franciscanen Julius Berten, commissaris van het H. Land, Hilardon Verheij, Florianus Groen, Chrysostomos Beverborg, Valentinus Hoffmans en Liberatus Franken. Door een auto aangereden. Een doode, een gewonde. De 11 jarige J. Wierenga, wonende in de Barestraat te Groningen werd Zaterdagavond door een auto op den Verl. Heereweg te Helpman aangereden. Hij bekwam een schedelbreuk. Zondag is hij in het R.K. ziekenhuis overleden. Zijn kameraad, de 17 jarige J. Melis- hoek werd eveneens aangereden. Deze kreeg een gebroken linkerbeen en een ernstige hoofdwonde. lagwsadiB MtfieïssUagsa. Maak een einde aan die noodelooze pijn. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellendige rugpijn Van dat gij opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmat tende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende Waarom niet de oorzaak aangetast Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Dia doffe, onophoudelijke rug pijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal. Meer dere waarschuwingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind komen, zenuwachtigheid, rheumalische pijnen, graveel en waterzuchtige, zwel lingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaarloozing. Laat zich geen chronische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitstel te hulp Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. Foster's Pil len hebben duizenden blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij» zeker zijt geen verlegen builenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1.75 per flacon. 32 Voetbal. Zondag 11 October speelde D.S.O. een wedstrijd tegen C.C.V. Cuyk. Deze zeer spannende r wedstrijd eindigde in het voordeel van D.S.O. met 10. Verleden Zondag ging D S.O. naar Gennep, en speelde aldaar haar tweede competitiewedstrijd tegen de Gennepsche Boys. D.S.O. kwam met 3 invallers uit terwijl Gennep voltallig op het veld verscheen, ook daar wist D.S.O. de niet verwachtte overwinning te behalen met 21. A.s. Zondag komt Olympia uit Box meer en kan men genieten van een fraaie en spannende wedstrijd. Dus allen op n aar de Leunsche weg 1 en Gevestigd nabij de School t e Leunen Steeds verkrijgbaar (los) en in flacons van 1 pond bij groofe en kleine hoeveelheden. 323 WINKELIERS speciale prijzen. Zeer voordeelig te koop in alle grootten. 400, 500, 600 Liter Aaabevelend, 19 Jac. v. d. Tillaart Kuiperij Hofstraat VERKRIJGBAAR KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVERHOOGING. blijft toch HET BE8TE ADRES

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2