Bijmpl fan „PEEL Ei MMS" C.R.E.S. Schoenen Rijwielen Kachels Fornuizen Inmaakpotten zijn steeds de beste- aeroiiiairaraaiïu schoenmakerszaak Voor den Moest ¥ee» en BOXMEER Goedkoops Winkel J. Coenen-Houtackers W. Swaghoven, Maasheezerweg No 15 s il Banden en alle Onderdeelen Peter Hendrix, Patersstr. 9 ronde en vierkante Stallantaarns. Zaterdag 3 October 1925 No. 40. Oeraerigd Nieuws. Karei Hendrix op Maandag 5 October De wereldberoemde Zeer solied Waterdicht. op te ruimen 300 Petten en zwarte Vilthoeden 3' ?S' w f— f— .22 15 Ontvangen voor het seizoen een groote partij Prima fabrikaat. Lage prijzen. JCoenen-Houtackers De wederopbouw te Zeeland en Langeboom. Aan een correspondentie van een Lijzonderen correspondent van de »Msh" ontleenen wij het volgende: 't Wordt tijd om aan al die goede menschen, die zoo mild hun penningen hebben geofferd voor de wereldvergeten dorpkes in Brabant, eens te vertellen, hoe het slaat met het moeilijke en uit gebreide herstelwerk 1 Wij zijn er eens gaan kijken langs dezelfde binnenwegen, waar nu ruim een maand geleden alles nog in puin en vernieling lag. Vrijdag, toen wij te Zeeland waren, had daar juist het provinciaal hulp comité vergaderd onder leiding van den Commissaris der Koningin, mr. A. baron van Voorst tot Voorst. 's Middags gingen de leden van het comité, begeleid door den architect Danser, de werkzaamheden bezichtigen. Zoo konden wij ineens alle inlichtingen verkrijgen, die wij noodig hadden. Het provinciaal comité heeft, in samenwerking met de plaatselijke steun- comité's aanstonds na de ramp de schade doen opnemen. Met de plaatse lijke gezagdragers heeft het de getrof fenen aangespoord om zoo spoedig mogelijk met het herslelwerk te begin nen. Om leiding tegeven aan het herstel en den herbouw heeft het den Bosschen architect Danser belast met de inrich ting van een bouwbureau, waar alle nlannen en teekeningen worden onder zocht en den noodigen raad gegeven aan de belanghebbenden. Met mede werking van deskundigen zijn de schade- ramingen betaald en is 't bedrag der schade tenslotte vastgesteld, zoowel voor die aan huizen, schuren en stallen, als voor die aan meubelen, vee, oogst, fruitboomen en bedrijf. Watditbeteekend heeft, is moeilijk uit te leggen. Onderlusschen had de genie haar werk verricht, de leden van den Jonge Boerenstand hun prachtige hulp ver leend, waren de wegen vrij gemaakt, veel boomen geruimd, puinen wegge reden, en niet te vergeten: in den eersten nood van tientallen gezinnen voorzien. Dank zij de vrijgevigheid van het Nederlandsche volk kon h°t comité al spoedig het vooruitzicht openen, dat d« getroffenen een ruime bijdrage in de geled 'ii schade zouden ontvangen. Di1 moedigde velen aan, om zoo krachtig mogelijk voort te werken aan hel herstel. En al gaat dit hier niet op zijn Amefikaansch, er bestaat toch niet de minste reden om te klagen over traag heid van het provinciaal comité of van de plaatselijke comité's. Toen de Minister van Waterstaat de geteisterde streek bezocht had, is on middellijk begonnen met den san leg van een losplaats bij de halte Zeeland aan de lijn der voormalige N. B. D. S. Die losplaats moest er toch komen voor de zoogenaamde Peelontsluiting en nu is de aanleg daarvan gelukkig bespoedigd. Omdat de halte ongeveer 3 kilometer van hel dorp ligt, is een smalspoor aangelegd voor den aanvoer van bouwmaterialen. En Jiersteld en gebouwd is er al heel wat! Architect Danser, die dag aan dag te Zeeland en Langenboom werkzaam is, overhandigde den Commissaris der Koningin een volledig schriftelijk over zicht van den stand der werkzaamheden. Honderd vier en dertig huizen met aanhoorigheden (schuren, stallen) ble ken onder de zorg van het bouw-bureau te staan. De schade aan daken en schoorsteenen, schuren en stallen -is nagenoeg overal hersteld. Met den her bouw van woningen en boerderijen gaat het zoo vlug niet. Juist in de afgeloopen week hebben verschillende aanbestedin gen plaats gehad. Intusschen zijn al veel materialen aangevoerd. Twaalf boeren zitten te wachten op de uit werking der schets, die hun architect gemaakt heeft. Het Provinciaal Comité ging persoon lijk den toestand te Langenboom op nemen en werd daarbij vergezeld door den burgemeester F. baron van Hövell tot Westerfiier. Te Langenboom was het een en al bedrijvigheid. Er wordt gegraven, kalk gebluscht, steenen schoongemaakt, ge metseld, getimmerd, dat het een lust is. Enkele huizen zullen dan ook binnen een paar weken onder dak zijn. De leden van het comité stapten bin nen in herstelde woningen enovekuigden zich ervan, dal alles in orde is. Of zij tevreden was in haar nood woning, vroeg baron Van Voorst aan een vrouwtje. Best hoorvertelde ze, en zij kon het houten huisje goed warm stoken, al zou zij blij zijn, wanneer ze haar eigen haard weer terug had. Zoo werd huis aan huis bezocht en de menschen bleken weer aardig opge monterd. Vooral toen baron Van Voorst tot Voorst hun zei, dat de vergoedingen al waren vastgesteld en dat binnenkort de eerste uitkeering zou plaatshebben. Van Langenboom ging het naar Graspeel en Trent, waar gelukkig ook al flink werd aangepakt. Architect Danser gaf de noodige voorlichting tijdens deze stevige wande ling door de Peelstreek. Langs de wegen werd gewerkt aan de herstelling der fietspaden boeren reden vrachten bak steen en kalk; hier en daar stond het heele gezin te helpen bij den herbouw, die dan wel heel vlug opschiet. Maar bij andere boeren lag alles nog te wachten, bij den een op de teekeningen van den architect, bij den volgende op de vaststelling der vergoeding, niettegen staande de heer Danser zijn best gedaan heeft om wat beweging in de traagste boeren te krijgen. Ook baron van Voorst tot Voorst spoorde hen aan, om niet te talmen, maar aan te pakken. Hij ging in de noodwoningen eens vragen hoe de menschen het daar stellen. Van allen kreeg hij een tevreden antwoord. Ja, van allen zonder uitzondering. Zij heb ben geen last van kou of tocht of vocht. Bij de allerergste »schoeren" (-» regen en onweersbuien) der laatste weken is er wel eens een klein lekje geweest, maar dat was wel te verhelpen, zeiden de boerinnen, die hier zoo welsprekend het woord kunnen voeren. Gelukkig is er geen gebrek aan metselaars en timmerlui, zoodat er geregeld kan worden doorgewerkt, als men maar eenmaal begonnen is. Want hierop komt het aan: zoo vlug mogelijk weer in gewonen doen te-geraken. Het pro vinciaal comité en de gemeentebesturen doen alles om dit te bevorderen. De liefdadigheid dergenen, die gelden zonden aan de steuncomité's, heeft den herstelarbeid aanmerkelijk vergemakke lijkt en bespoedigd. Toch zijn de reeds ingezamelde gelden waarschijnlijk nóg niet voldoende, om alle schade te her stellen. Maar de inschrijvingen zijn nog niet gesloten wij behouden dus de hoop, dat élles terecht zal komen Ratten als ziekteverspreider.i. Zoowel in Engeland als in Indië is de schade, die jaarlijks door de ratten veroorzaakt wordt, zeer groot. Men schat het aantal ratten in Indië op 800 millioen. De schade, die in de laatste twintig jaren door ratten ver oorzaakt is, beloopt meer dan vijfmaal het bedrag van Indië's nationale schuld voor den oorlog. Men neemt aan dat jaarlijks in Indië meer dan een half millioen menschen sterven aan door de ratten overgebrachte ziekten. Opheffing der ruitery by het leger? De socialisten hebben een voorstel ingediend, om de Belgische cavalerie op te heffen, waarbij zij zich beroepen op de ervaringen tijdens de laatste manoeuvres. In het voorstel wordt er op gewezen, dat daardoor een bedrag van 50 millioen francs zal kunnen worden bezuinigd. Opleiding van landverhuizers. Uit Melbourne wordt gemeld dat de immigratie-overheid daar geen instem ming beloont met het Engelsche plan, dat kort geleden opgekomen is, om menschen die als landverhuizers willen heengeen, in het Vereenigde Konink rijk op te leiden voor hun nieuwe om geving ;en omstandigheden. In Engeland acht men dit vooral noodig in verband met de andere gereedschappen en land bouwmethoden, die in Australië ge bruikt. Intusschen zijn al Engelsche scholen begonnen met landverhuizers op te leiden tot veldarbeiders in overzeesche gewesten Doodclyk ongeluk. Woensdagmorgen had de knecht H. op de Heng. Coöp. Melkinrichting te Hengelo het ongeluk met een drijfas in aanraking te komen, met het gevolg, dat hij spoedig een lijk was. Hooge boete. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch werd in hooger beroep tegen P. v. d. H.J. v. D. en C. v. D. han delaren in gedistilleerd te Tilburg ieder f 13.959 boete geëischt wegens over treding der wet op het gedistilleerd. Het radio-station te Sambeek. Naar wij vernemen, zijn de resten van het gewezen Rijks-Radiostation bij Boxmeer, dal officieel werd opge heven, publiek verkocht. De 60 M. hooge antenne-masten, vijf jaar geleden opgericht, brachten nu bij openbaren verkoop de som van f 25 op. Yeesmokkelary aan de Duitsche grens. Men meldt uit Oost-Gelderland Eenigen tijd geleden werden in het Nederlandsche grensgebied voortdurend uil DuitschlanJ runderen naar ons land binnengesmokkeld. Het is in de geheele grensstreek bekend, dat Duit sche runderen werden verhandeld, en zelfs kan aan de soort van het dier de herkomst worden opgemerkt. Opgemerkt is het, dat de verhoudin gen nu plotseling zijn gewijzigd en wel in de male, dat het de moeite loont, Nederlandsche runderen uit te voeren naar Duilschland. De nieuwe Duitsche tariefwet zal ongetwijfeld wel haar invloed laten gelden en een smokkelarij van vee uit ons land in de hand werken. Hier en daar duiken ook reeds Duitsche veekoopers op, om Hollandsehe koeien op te koopen en uit te voeren. Roeiboot overvaren. Dinsdagavond had op den Rijn voor Millingen een droevig ongeluk plaats. Een roeiboot, waarmede zich 4 Milling sche arbeiders van hun werk naar huis begaven, is door een sleepbi overvaren. Twee der inzittenden heeft men nog kunnen redden de andere twee zijn jammerlijk verdronken. Een der lijken, dat van zekeren L. is spoe dig daarna opgevischthet andere is nog niet gevonden. Motor-ongeluk. Men meldt uit Oeffeit: Dinsdagavond is de motorrijder G., uit Maashees, op den Rijksweg alhier met groote snelheid tegen een neerge laten sluitboom van den overweg bij S., opgereden, met het gevolg, dat hij op de rails terecht kwam en bewuste loos ernstig verwond werd opgenomen, De gewonde werd per auto door den rijwielhandelaar H. alhier naar Maas hees vervoerd. De tmotor was slechts weinig be schadigd. Amerika koopt Duitsche kolen. Sander A. Wertheim, president van Gebr. Burns te Naw-York, de grootste Amerikaansche kolenhandelsfirma, is te Parijs aangekomen en zal zich naa hel Roergebied begeven, om 250.000 ton Roerkolen, ter waarde van circa 3,000,000 dollar voor Amerika aan te koopen. Wertheim is van meening, dat de huidige mijnwerkersslaking de grootste is, die ooit in de Vereenigde Staten is uitgebroken, en dat zij slechts kan worden gebroken door den invoer van Engelsche en Duitsche kolen. Ten einde nu met dezen invoer op groote schaal een aanvang te maken, zal Wertheim de voornaamste kolenpro- duceerende landen bezoeken. Drama van een krankzinnige in een Carmelietenklooster. Dezer dagen heeft door een deel der pers een verhaal de ronde gedaan om trent een moord, die in hel Carmelieten klooster te Lemberg door een geestelijke op een confrater zou zijn bedreven. Van iemand, die op het oogenblik, dat deze misdaad gepleegd zou zijn, te Lemberg vertoefde, vernam de Msb. over het geval een omstandig relaas, waaraan het volgende is ontleend: Van een eigenlijken moord in zooverre hiermee een moedwillige daad van een volkomen toerekenbaar persoon bedoeld wordt is geen sprake. Een kapelaan uit Lublin, die in het klooster vertoefde, is door een anderen geestelijke, die aan een soort vervolgings waanzin leed en indertijd in het kloos ter is opgenomen, in een vlaag van verstandsverbijstering gedood. De kapelaan uit Lublin vertoefde ter ontspanning eenige dagen te Lemberg en zou den 19en en 20en September in het Carmelietenklooster doorbrengen. Zaterdagsavonds, toen de klooster lingen aan tafel zaten, werden er door de kapelaan tegenover den zonderlingen kloosterbewoner, wiens ernstig verstands defect de gast wellicht niet kende, grappen gemaakt, loo moet de kapelaan gezegd hebben: »Ik heb zoo'n idee, dat ge binnen een paar dagen dood zult zijn". Dit gezegde heeft den aldus aan gesprokene blijkbaar sterk aangegrepen en onder den uitroep»Ge gaat eerder dood dan ik 1" stond hij van tafel op en ging heen. Daar hij meer zulke zonderlijke dingen deed, schonk niemand veel aandacht aan deze woorden. Des nachts evenwel schrok plotseling de prior wakker door het gekraak van het linoleum, dat den vloer van zijn slaapkamer dekte. Opslaande meende hij een gedaante uit zijn kamer te zien vluchten. Niets bespeurend bij nader onderzoek ging de prior weer rusten. Na een paar uur werd in het kloos ter alarm gemaakt door de politie. Deze hadden den zonderlingen priester aan getroffen in reiscostuum op de stoepen van het politiecommissariaat, waar hij op de vraag, wat hij daar verrichtte, mededeelde, dat hij zich kwam aan melden als moordenaar van een fijner broeders. In het klooster, waar de politie zich meldde, trof men in de logeerkamer inderdaad den kapelaan aan, badend in zijn bloed. Zijn hoofd was met een bijl doorkliefd en van de hand, welke hij blijkbaar ter bescherming voor hel hoofd had gehouden, waren de vingers afgeslagen. De ongelukkige, die de daad bedreef, toonde veel berouw, doch deelde tevens mede, dankbaar te zijn jagens God, die zijn plannen verijdeld had door den prior te wekken. Hij vertelden 1. voor nemens geweest te zijn, om én den prior én alle overige medebroeders te dooden. Den prior omdat deze hem met Paschen een berisping gegeven had. De justitie ën allen, die zich met het geval bezig houden, beschouwen het droevige feit als de daad van een onge- lukkigen krankzinnige. Alle Poolsche bladen, van welke richting ook, spreken insgelijks niet over een moord, of mis daad, maar over een waanzindaad. De ongelukkige is dan ook naar een krankzinnigengesticht vervoerd. Ondergeteekende maakt bekend dat hij de van zijn vader heeft overgenomen en thans gevestigd is HENSENIUS- STRAAT. Hopende door nette afwerking en vlugge bediending veler gunst waar dig te worden, 218 Henseniusstraat. Longo Drop Bruine Candij Zwarte Hoestbabbelaars Salmoniak Pastilles Weibert Tabletten Abdijsiroop Druivenborsthoning Ilaverstroopilten enz HOFSTRAAT. 19 TE EXTRA AANBIEDING in inmaakpotten en glazen, appelboren en koolmessen GROOTE SORTEERING IN hang- en staande lampen stalluchten, branders, glazenkatoenpitprima batterijenzaklantaarns. Hofstraat 12 Teléf. 44 ONTVANGEN eene groote partij aan lage prijzen Aanbevelend, 1 12 Verkrijgbaar bij Aan hetzelfde adres 42 s» co O) a> £L o CarbidlantaarnsElectr. Lantaarns, Kaarslantaarns, Zaklantaarns. Solar Carbid los en bussen Pertrix Batterijen de beste Rijwiel', Rijtuig- en gewone kaarsen UJ <u n u S3 E "5 es Z Aanbevelend, 46

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6