tweede Meisje vergadering ij „St. Anna" einde Schietwedstrijd Honing-Centrale prima Raathoning Slingerhoning OPENING van den Landbouweursus mm&m 6 a 7000 Guidon dik vet spek Th. Pouwels Hebt U noodig Gemengd Nieuws. Landstormcorps Limburgsche Jagers Bezoek van H.M. de Koningin Districts-arbeidsbeurs aeroaiairaiaTOia, Nini Esser André Joosten fr. Regalatus Hazebroek Maandag 5 October der vrijwilligers, die in 1918 naar den Haag zijn geweest. Zondag 3 October .Herwonnen Levenskracht" Zondagmiddag 3 Oct. LEUNEN-VENRAY. LEUNEN. A.s. Dinsdagavond GEVRAAGD Te huur gevraagd prima Vruchtboömen R. R. van Leuven Oatvangen nieuwe Blikgroenten afgeloopen week. Beide deze week gehouden markten hebben zich gekenmerkt door eene buitengewone drukte. Op de paarden markt van Maandag stonden circa 200 stuks aan de lijn. Jammer genoeg viel deze markt, evenals het vorig jaa: waderom samen met een Israelietischen feestdag (Groote Verzoendag) en waren er dus niet zooveel kooplieden als we gewoon zijn. Toch was er nog een levendige handel en werden vooral veel veulens verkocht, speciaal voor Duitsch- land. De kwaliteit van de aangevoerde paarden was, zooals trouwens altijd puik. Wij hebben heel hooge verwach tingen van onze Novemberpaardenmarkt (4 November) en vertrouwen, dat dan wederom voor een flinken aanvoer zal gezorgd worden. Een zoo drukke veemarkt als die van Woensdag zagen we in Venray nog niet. Nimmer nog werd zoo veel en zulk allerbest vee aangevoerd. En wat meer zegt, de handel was zeer vlot bijna de helft van het aangevoerde vee veranderde van eigenaar. Van zelfs zeer ver waren kooplieden aanwezig. Uit alles blijkt, dat de markten van Venray meer en meer gaan beschouwd worden als zeer belangrijk en als het centrum van den paarden- en veehandel van geheel deze op dat gebied zoo hoogstaande en steeds nog vooruit strevende streek, terwijl uit den bij elke markt te constateeren vooruitgang blijkt, dat die markten eene groote toekomst tegemoet gaan. Alhier is eene afdeeling gevormd van de Limburgsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Ruim 30 personen zijn reeds als lid toegetreden. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde H. R. 20 jaar, fabrieksarbeider te Venray, tot 4 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest wegens diefstal van een gevonden portemonnaie met geld. Tegen J. A. 18 jaar te Venray, thans gedetineerd, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens heling van een gedeelte van dat geld. De Winterdienstregeling, die morgen Zondag 4 October in werking treedt, brengt voor het station Venray geen veranderingen in de vertrekuren. Dinsdagmorgen kwam een vracht auto met aanhangwagen vanaf Deurne. Tusschen Nachtegaal en Heide, slin gerde deze wagens van links naar rechts over den weg, zoodat fietsers en voetgangers een goed heenkomen zochten. Ten slotte reed het gevaarte tegen een telefoonpaal, die afbrak. Door den schok werden de bestuur der en nog twee inzittende personen wakker. Zij waren op de lange reis vanaf Hellevoelsluis in slaap gevallen, zoodat de wagen aan zijn lot was overgelaten. Nog 'gelukkig afgeloopen! Op de Zondag gehouden schiet wedstrijd der schutterij «St. Anna" werden de prijzen behaald als volgt: le G. v. Dijck2e H. Arts3e Jos. Keyzers; 4e E Beerkens5e Alb. van Boven. OOSTRUM. Naar aanleiding van de verlaging der rente bij de Centrale Boerenleenbank to Eindhoven, verga derden de leden der Boerenleenbank alhier op Zaterdag j.l. Na toelichting werd besloten om de rente van alle spaargelden te verlagen zooals die door de C. B. verlaagd worden en wel als volgt Direct opvorderbaar deposito van 3i/t pCt. op 3 pCt. Deposito met een half jaar opzegging van 3s/4 op 3i/t pCt. en deposito met een jaar opzegging van 4 op 33pCt. Tevens werd besloten om de rente van voorschotten ook te verlagen met een half pCtmits goedkeuring van de Centrale Bank die zal worden aan gevraagd. Niettegenstaande het slechte weer is het feest der H. Kindsheid alhier j.l. Zondag goed geslaagd. De optocht was zeer mooi, wat voor een groot deel te dankeft is aan het onderwijzend personeel en Juf. Maria Houba, alsook aan de Ouders die een offertje over hadden voor de mooie costuums. En wat de collecte voor de Missie betreft, heeft Oostrum weer trouw zijn liefda digheidgeest getoond, want deze bracht niet minder op dan f 177,05. Hierbij hébben zeker de mooie predicaiies van Pater Bertinus ook invloed gehad. Dinsdag had te Sevenum hel eindexamen plaats van de centrale melkcursus, gegeven vanwege de Zuid Ned. Zuivelbond, waarbij onze dorpsgenoot de heer Th. Camps Gz. het diploma behaalde voor voormelker en wel met het hoogste aantal punten. Voor het toelatings-examen voor de R. IC. ICerkmuziekschóol te Utrecht, slaagde de jongeheer S. Lemmens van hier. HORST. Onze dorpsgenoot de eerw. pater L. van Well vertrok deze week naar de Flores-missie. WELL. Bij de groote drukte van aardappelen rooien alhier op het land goed van Mejuf. van Ophoven, was een tekort aan arbeidskrachten. Zoodoende werden deze week door tusschenkomst van den Directeur der Districts Arbeidsbeurs te Venray 14 Poolsche meisjes te werk gesteld, om hiermede behulpzaam le zijn. OVERLOON. Op het j.l. Dinsdag te Sevenum gehouden examen van den melkcursus voor voormelkers, slaagde onze dorpsgenoote, Maria Goemans. De geslaagde proficiat. Wij twijfelen er niet aan of de ge slaagde zal, met medewerking van een landbouwonderwijzer voor de theoreti sche leasen, de veehouders van Over- de melksters en melkers een plaatse lijken melkcursus te doen volgen. Moge het bij den oproep voor dien cursus aan deelname niet ontbreken, daar goede melkwinning toch van 't grootste belang is. Opening Y. H. T. De tweede Venlosche Handelsten toonstelling zal Zaterdag 5 uur voor genoodigden worden geopend, om 7 u voor het publiek. Groenten-export. VENLO. Onder de tuinders bestaat groote ongerustheid ten gevolge van de verhoogde Duitsche tarieven voor invoer van groenten fruit enz. die Donderdag in werking traden. Dit staat vast, blijven ze gehandhaafd, dan zal ^onze tuinbouw er enorm onder leiden. Wal het worden moet begrijpt niemand. Verwacht wordt de eerste dagen een geweldigen terugslag op onze veilingen. Weinig exporteurs zul len het wagen de eerste dagen groen ten uit te voeren. Zij zullen eerst de kat uit de boom willen kijken. Ver wacht wordt tevens groote stagnatie aan de grens waar men met te weinig personeel voor massa meer werk komt te zitten. Bezoek van H. M. de Koningin aan Yenlo. Het bezoek van H. M. de Koningin zal niet plaats hebben op 20 Oct. maar op Donderdag 22 October a.s.Op 20 Oct. komt H. M. naar Limburg en bezoekt Roermond en de Maaswerken te Linne, verder reist zij naar Maas tricht. Op de terugreis 22 Oct. wordt Venlo, Venray en Mook bezocht. Het bezoek hier ter stede zal slechts een paar uur duren. Moordaanslag te Helden. Dinsdag is de 18-jarige landarbeider L. J. uit Helden, ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Roermond. L. J. heeft Zaterdagavond bij een vechtpartij den 21-jarigen landbouwer W. J. met een mes dermate in de lin kerborst gestoken dat voor zijn leven wordt gevreesd. L. J. ontkent den steek te hebben toegebracht. Het mes, waar mede de daad is begaan, is in beslag genomen. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 1075000 eieren. Groote eieren van f 10 tot f 12 Kleine eieren van f 7,50 tot f 9 Eendeneieren van f 7,50 tot f 9,20 Doodelyk ongeluk. Op de Staatsmijn Hendrik is Dins dagavond bij Schacht II dood gevonden de werkman F. H. uit Spekholzerheide die in dienst was bij den aannemer van de werkzaamheden. De ongelukkige laat een weduwe en een kind na. Hoe dit ongeluk zich heeft voorgedaan is nog niet opge helderd. Doodelyk ongeval, Op de Staatsmijn Mauri ts werd de werkman C. uit Maastricht door den electrischen stroom gedood. De onge lukkige laat een vrouw met vier kin deren achter. Het Koninklyk bezoek aan Limburg. Bij het bezoek van het Koninklijk gezin aan Maastricht zal Prinses Juliana nabij Borgharen de eerste spade in den grond steken voor het naar haar genoemde Kanaal van Maastricht naar Maasbracht. Smokkelen. Er wordt weer druk gesmokkeld naar Duitschland en omgekeerd. Voorname lijk koffie en tabak zijn gewilde artikelen. Bij Simpelveld werd een bendo smokkelaars op heeterdaad be trapt. Niet minder dan 20 personen konden worden gearresteerd. In Eiienhof bij Aken deed de Duitsche politie huis zoeking in de woning van een bekend smokkelaar. Groote kwanta Nederland- sche koffie werden in beslaggenomen. 'n zeldzaam gewicht. Bij den slager Zuidhoff te Roosendaal werd Woensdag voor den slacht aan gevoerd een rund (Schot) van het res pectabele gewicht van 855 K.G. Over de knie of over'de tong? Men deelt het Hbld. mede, dat in de laatste dagen hier en daar moeite doen ongemerkt in school achter te blijven om opgesloten te worden, en het mid delpunt van de belangstelling le worden en zoo »in de krant" te komen. Het schijnt de redactie van het blad evenwel beter toe, dat ze over de knie komen. Menigmaal wordt door malle kinderen misbruik gemaakt van een of ander krantenbericht. Toen het .kortgeknipte haar mode begon te worden, hebben tal van meisjes, die geen verlof tot knippen laten konden krijgen, zichzelf het haar afgeknipt, waardoor de ver halen van «vlechtenknippers" in de mode kwamen. Hier en daar hebben menschen, die door zoo'n leugenachtig meisje waren aangeduid als »dader" er last mee gehad. Ook met ontvluchtingen en ontvoerin gen kunnen dergelijke naaperijen ge beuren. De ouders zijn dus gewaar schuwd. Brutale autobandieten. Dinsdagmorgen reed de heer Bis serene directeur eener waterleiding maatschappij, met zijn auto door Choisy-le Roi met een tasch met 90,000 francs bij zich, bestemd voor de uilbe taling van zijn personeel. Eensklaps werd zijn wagen door een andere auto achterop gereden. Uitstappend om te was, bevond de heer Bisserene zich tegenover twee der inzittenden van de andere auto, die revolvers op hem richtten en hem met den dood bedreig den als hij een woord sprak. Intus- schen maaklen twee andere bandieten zich van de tasch meester. Na de banden van de auto van den bestolene te hebben stukgesneden, ging het viertal er in volle vaart vandoor Arbeiders, die in de nabijheid werk ten en hettooneel hadden gadegesla staken geen hand uit om te helpen. Zij meenden, zoo meldt het Hbld., met een filmopneming te doen te hebben Van hun dwaling genezen, zetten zij de auto op hun fietsen achterna, doch zonder haar te kunnen inhalen. De auto hadden de bandieten zelf weer aan een Parijseh schouwburg directeur ontstolen. By de Koppensnellers. Zooals bekend is, waren de Marin- dineezen of Kaja-kaja's van Zuid-Nieuw Guinea bij de komst der missionaris sen nog echte koppensnellers. Voor elk kind moest men een afgesla menschenhoofd hebben ter «bescher ming van het kind en om het een naam te geven." Evenveel menschen als er dus op de Zuidkust leefden, evenveel koppen waren er gesneld. Men snelde in het verre binnenland, welks bewoners dan ook zoo goed uitgeroeid zijn. Geen wraak of wreed heid was de drijfveer, maar eenvoudig een barbaarsch bijgeloof. Eindelijk is de Nederlandsche regee ring streng opgetreden tegen dit on- menschelijk bedrijf, zoodat schrik voor bestraffing het heeft doen ophouden. Honderden menschenhoofden heb ik aldus in de hutten zien hangen, beke ken, betast. Nu zijn ze geheel uit de hutten verdwenen. Hollanders of andere vreemdelingen snelde men niet (zoodat ook wij daarvoor geen schrik behoefden te hebben), tenzij zij, door eigen schuld of wangedrag, de woede der wilden gaande maakten. De inlanders worden over 't alge meen niet erg oud, meestal niet ouder dan 60 jaren zij zijn vroeg ontwikkeld doch ook vroeg versleten. Sterk en lenig van bouw, hebben ze weinig weerstandsvermogen bij ziekten. Den ouderdom der menschen moesten we in den beginne maar schatten op goed geluk af en vaak vergisten we ons erg. 't Is gebeurd, dat een missionaris een bekeerlinge schatte op 45 jaren. Een paar jaar later werd de moeder ge doopt en... geschat op 40 1 Als de kinderen, wier ouderdom men niet kent, op het zesde of zevende levensjaar naar school moeten (school tjes heeft de missie overal opgericht), dan weten we den ouderdom door het kind met het rechterhandje, over het hoofd heen, het linkeroor te laten aanraken. Kan het zulks, dan is hel minstens zes jaar oud. 't Is te probee- ren met onze Hollandsche Pietjes en Mietjes. De oudjes, als ze het wilde mansleventje wat uitgeleefd hebben, kunnen zoo echt aardig, zacht en goedig zijn net een Hollandsch vadertje of moedertje. (Pater van der Kolk.) WIELRIJDERS RECHTS HOUDEN is PLICHT! Voldoe aan dezen plicht door zooveel mogelijk langs het rechter trottoir te rijden. Alleen LINKS INHALEN is geoor loofd en veilig. Rijd een hoek naar LINKS in een GROOTEN boog; die naar rechts in een kleinen. Snijd nimmer «het hoekje af". Op een KRUISPUNT heeft RECHTS VOORRANG. De Burgemeester van Venray verzoekt de Venraysche leden van het Land stormcorps Limburgsche Jagers en de oud-gemobiliseerden, die in November 1918 naar den Haag zyn geweest, dringend de door Luitenant Jhr. Graef- land belegde vergadering in het Patro naatsgebouw te Venray op Maandag 5 October, 's avonds 7 uur, allen by te wonen, ter bespreking tot het vormen eener eerewacht. Venray 2 October 1925 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. BÏÏE01ELIJSS STANB VSVBAY. van 25 Sept.--2 Oct. GEBOREN Louise J. C. Coenders, Paterslaan. Odilia A. A. Stoks, Langstraat. Henricus J. Baltissen, Merselo. Peter J. Th. v. d. Heuvel, Landweertw. Bertha J, M. Keijzers, Caslcnray. Johanna M. Huiskens, St. Annalaan. GEHUWD: Karei H. J. Jacobs 22 jaar, te Venray en Hendrika J. M. Daniels, 22 jaar te Venray. St. Antonius-Patronaat. Om 8 uur maandelijksche algemeene H. Communie. Om 2 uur Congregatie. Zij die tot heden lid van het Klein-Patronaat waren, worden dezen Rozenkrans-Zon dag in de Congregatie verwacht en behoeven dan niet naar het Lof van drie uur te gaan. Om half vier Klein- en Midden- patronaat Om vijf uur Groot patronaat' De nieuwelingen gelieven thuis te vragen, dat zij een insigne en een Spaarbankboekje mogen aanschaffen. JUWM&JM Parochiekerk Morgen Zondag in alle H. Missen collecte voor de Katholieke Universiteit, 2 uur groote congre gatie, half 3 berhaÜDgscatechismus, 3uur Lof en processie laDgs de Pastorie, volle aflaat zoo dikwijls men de kerk bezoekt voor allen die ge biecht en gecommuuieceerd hebben en bidden tot intentie van Z H. den Paus. Maandag half 8 leesmis. 8 uur Sol. Jaarg voor de Eerw. Heeren Peter Jan en Gerard Jacob Holthuizen. Dinsdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor G. Niessen en echtgenoote. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur leesmis voor Frans Verblakt. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half acht leesmis, 8 uur leesmis voor Frans Verblakt. Vrijdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor Hen- drina Verblakt. Zaterdag komen de kinderen der 5de klas te biechten. Wegens de werkzaamheden in de kerk op de werkdagen geen Lof, uitgenomen op de Zaterdagen ten 6 uur, den rozenkrans zal gebeden worden onder.de H. Missen Tan half 8. Men gelieve eraan te decken heden avond de klok een uur terug te zetten. Paterskerk. Morgen Zondag Hoogfeest van O. H. Vader Franciscus, tevens feest van O. L. Vrouw v. d. Allerheiligste Rozenkrans, om 5, 6 en 7 uur de H. Mis, om 8 uur plechtige Hoogmis waarna processie, om 5 uur plechtig Lof, waaronder feestprsdicatie, daarna de gedachtenis van het ralig afsterven vsn onzeD H. Vader. Op dien dag volle aflaat onder de gewone voor waarden en generale absolutie voor de leden der Derde Orde. Dinsdag feestdag van de H. Franciscus van de vijf wonden, volle aflaat ouder de gfiv/one voor waarden, om half S Hoogmis ter eere van den H. Antonius van Padua Vrijdag om half 8 plechtige lijkdienst voor Her- manus Rongen. Zaterdag feest van de H. Daniel en Gezellen volle afl. o. g. v. Morgennamiddag om 2 uur jongelingen-congre gatie. Deze week iederen avond om 6 uur Lof en Rozenhoedje met gebeden der Octobermaand. Worden gevraagd Sigarenmakers hand en vormwerkers Sleepers voor de Staatsmijnen 1 dienstmeisje voor Blit'erswijk 1 nette bakkersleerling 6 burgerdienstmeiden voor Paschen 1 Meisje 1314 jaar voor Pascben (boerengezin). 2 Jongens van 13—14 jaarv boerenwerk 2 huishoudsters 3 huishoudsters voor R.K. geestelijke 2 burgerdienstmeideo voor dadelijk 6 grondwerkers Bieden zich aan 1 dienstbode 17 jaar. burgerdienst 1 dienstmeisje 14 jaar voor Paschen 1 burgermeisje 18 jaar voor dadelijk 1 jongen 15 jaar voor boerenwerk 1 Timmermansleerling 1 jongen 15 jaar voor Paschen 1 nette dienstbode voor Venlo 1 boerenknecht voor klooster (Paschen VERLOOFD en HORST VENLO, Oude Markt 24 Ontvangdag 18 October, van 12—2 uur Venlosche weg, Horst. Niet in staat mijn vele vrienden en kennissen in Venray persoonlijk te bezoeken, neem ik bij dezen van allen hartelijk afscheid. o. f. m. 's avonds 7 uur in het Patronaat Het Oranje Comité. zal in VENRAY de gehouden worden ten bate van Wij sporen eenieder aan, door he' koopen van een speldje mede te wer ken aan de bestrijding der Tubercu" lose. 18 Het Plaatsel. Comité. Nog prachtige prijzen beschikbaar. HET BESTUUR.! Gevestigd nabij de School te Leunen Steeds verkrijgbaar (los) en in flacons van 1 pond bij groote en kleine hoeveelheden. 323 WINKELIERS speciale prijzen. om half zeven in de zaal. Zij, die zich hiervoor op gegeven hebben, worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. 22 HET BESTUUR. voor 1 November aanstaande of later eene R.K. nette en een net R.K. van goede getuigschriften voorzien en niet beneden de 20 jaar. Adres: Notaris A. J. DERKS, Lenculenstraat 15, Maastricht. als eerste Hypotheek op een groot nieuw pand en flinken tuin, met ruime overwaarde. Brieven onder opschrift «Hypotheek" aan Bureau «Peel en Maas" 12 desnoods te koop een in de kom van Venray, voor twee dames. Aanbiedingen of inlichtingen ten Kantore der Districts Arbeidsbeurs te Venray. Voor n zuiver inlandsch vet is hel var ouds bekende adres HOFSTRAAT 11 echte blauwe Canada's, Haagdoorn, Haagbeuk, groenblijvende Ligustrum Bestel dan NU bij Boomkweekerij „Dellekamp" MEERLO (L.) 3 Fijne Luxe bussen prima Cacao (1 Kilo) 65 ct. Prima Cacao per half pond 20 cent I Geurige Thee per ons 25, 30, 35 en 40 ct. Koffie zuiversm 72 ct Van Nelle's Thee 30, 35, 40 ct. Fijne Koffie 78, 89, 95 ct I Van Nelle's Koffie blauw 48, groen 50, rood 70 ct per halfpdpk I merk «Beverwijk" als Doperwten, Snij', Spercieboonen, Spinazie I [Andijvie, Postelein, Kropsla, Tuinboonen, Wortelen, Celery au jus [ZALM (Choree Red Alaska) heel blik f 1.05 Sardines 20, 36, 44. (Medium Red) heel blik 78, half blik 52. Garnalen 54 ct (Pink) heel blik 58, half blik 38. Haring in tomaten 60 ct Verder Makreel, Kreeft, Kipgend Herings, Schildpadsoep, Parmesaansche Kaas, Capers, Cayennepeper, Kerry, Cereboszout Champignons, Liebig's en Maggi's Vleeschexlract. Aanbevelend, 60 Henseniusstraat, VENRAY.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2