Akker s Abdijsiroop Elke lepel helpt Een pot Kloosterbalsem in buis is °een groot gemak De Kippenhouderij op het platteland Kostelooze Koepokinenting 118 punten in dertig pijlen. Personeele Kampioen, le pr. J. Arts, Merselo met 42 punten 2e pr. P. Wijnhoven, Venray met 41 p. in 10 pijlen. Personeele baan. le pr. C. Kessels, Merselo 23 punten 2e pr. J. Arts, Merselo 4 rozen 3e pr. S. Willems, Nachtegaal 4 vieren 4e pr. H. Swinkols, Leunen 4 drieën 5e pr. P. v. d. Vorle, 4 tweeën. Ge pr. M. Duijkers, Castenray 3 eenen in 5 pijlen. GEVONDENeen rijwielplaatjo, een bedrag aan geld. Inlichtingen Mare chausseekazerne. GEVONDEN een regenmantel. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. Zondagavond gaf de Tooneel- vereeniging »St. Servaas" met mede werking V8n Venraysch Fanfarecorps een uitstekend geslaagde uitvoering in het prachtige niohwe feestgebouw van het St. Servatiusgesticht. Het tooneelspel »De zoon van den tyran" met de prachtige costumeering cn tooneel, viel buitengewoon in den smaak. Ook de klucht Koning Stoffel de Eerste" en de muzieknummers der fanfare oogstten veel bijval. Jammer dat niet een talrijker publiek was op gekomen, vooral daar de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers der stormramp. Toch kon men nog f 135 voor dit doel afdragen. Aan de leden der tooneelclub en fanfare, benevens aan de Eerw. Broe ders van het St. Servatiusgesticht, komt hiervoor wel een woord van hulde toe 1 Lotcry Landbouwtentoonstelling Venray. De trekking zal plaats hebben op Maandag 14 September 1925 des nam. 4 uur, ten Raadhuize alhier. Het publiek kan hierbij tegenwoor dig zijn. Venraysche Mutsen cn Toeren. De St. Ganisius-feesten le Nijmegen zijn door duizenden uit alle deelen des lands bezocht. Men zag er honderden vrouwen in,de eigenaardige kleederdracht van de streek waar zij woonachtig zijn. Een opmerkenswaar dig feit is het dal de Venraysche mutsen en toeren de meeste bewonde ring mochten genieten en verreweg hel schoonst en bevalligst werden geoordeeld. Het is wel te hopen dat nog velen zich zullen houden aan deze inderdaad fraaie en smaakvolle dracht. Handelscursus. Men gelieve toch vooral goede nota te nemen van de advertentie aangaande den Handelscursus. Telken jaremolden zich nog nieuwe leerlingen aan, als de examen-dag reeds voorbij is. Dezulken worden, daar men toch niet telkens opnieuw examen kan afnemen, weieens in een klas geplaatst die later blijkt voor hen te laag te zijn geweest. Dus Dinsdagavond a.s. om halfzeven precies. De Zondag gehouden collecten in de kerken der gehuchten, voor de slachtoffers van de stormramp heeft opgebracht als volgt: Leunen f 527. Oirlo f 225. Merselo f 186. Castenray f 86. Ysselsteyn f 35.58 In de Paterskerk bracht do collecte f 165op. In de Parochiekerk wordt morgen voor dit doel gecollecteerd. - Belanghebbenden herinneren wij er aan, dat heden avond om 7 uur in het Patronaat de Boerenleenbank zal vergaderen. Bij het repareeren van een benzine-reservoir in de werkplaats van P. en T. alhier sprong dit Dinsdag met een hevige knal uit elkaar, waarbij J. II. een beenkwetsuur bekwam. Te Veltum geraakte mej. S. van hier, met haar voet onder een pas- seerende kar. Met een gebroken teen, werd zij huiswaarts gebracht. Op het groot Handboogschutters concours te Zeelst bij Eindhoven, be haalde de Handboogschutterij St. Anna alhier den lOen korpsprijs met 96 p., in 5 pijlen, terwijl de koning Th. Siebers aldaar de Koningsster behaalde met 22 p. in 5 pijlen. Bovenstaande bewijst wel, dat daar uitstekend geschoten is. De wedstrijd TerwinselenD.S.O. gewonnen door D.S.O. met 50, ornrede Terwinselen niet gezorgd heeft voor tijdige registratie van haar leden bij de R. K. L. V. B. LEUNEN. Bij den op 8 Sept. ge houden schietwedstrijd ter gelegenheid van het lOjarig bestaan van het Landstormkorps »Limburgsche Jagers" op de Melicker Heide bij Roermond, werden door de afd. Leunen de vol gende prijzen behaald 7e korpsprijs H. Verhallen 48 pnt., medaille van Dr. Poels. 8e korpsprijs M. Jenniskens 4-7 pnt. medaille van Generaal G. W. Trisch. 23e korpsprijs P. J. Arts 46 p., 32e W. Swinkels 45 p., 34e H. Voermans 45 p., 35e J. Boom 45 p. 2e personeele prijs P. J. Arts 4-9 p. 19e personeele prijs M. Jenniskens 45 p. In aanmerking genomen dat aan den wedstrijd door ongeveer 400 der beste schutters van het korps uit ge heel Limburg werd deelgenomen, mag dit wel een kranige prestatie genoemd worden. Onze Landstormers-schutters proficiat OOSTRUM. Morgen bij gelegenheid der kermis, zal onze fanfare om 5 uur een volksconcert geven. OVERLOON. Op de Woensdag ge houden siamboekkeuring van het N. R. S. werden 2 koeien voorgebracht en ingeschreven, nl. 1 van Egb. Hen driks en 1 van Th. J. Janssen. VENLO. De autobusdienst Venlo Duisburg (Rhld.) zal a.s. Zondag ge opend worden. Zaterdag 12 September heeft een proefrit plaats. Ernstig ongeluk by Kaldenkirchen. Een bewoner uit Venlo gedood. Maandagavond zijn, na verscheidene uren in café Rathkelller" in het na burige Kaldenkirchen te hebben door gebracht, twee inwoners van Venlo, de heeren Tiggelman en Brijker, toen zij met hun auto naar Keulen wilden rijden, bij hel vertrek uit Kaldenkir chen met groote vaart tegen een boom gereden. De heer Tiggelman werd op slag gedood. De heer Brijker werd met hoogst ernstige verwondingen opge nomen en naar het ziekenhuis teBois- heim overgebracht. De auto is ver brijzeld en ligt ter plaatse. De politie stelt een onderzoek in. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Overal per koker Een wel en een niet goedgekeurd raadsbesluit. Ged. Staten van Overijsel hebben hun goedkeuring gehecht aan het raadsbe sluit der gemeente Kamperveen, waar bij uit de gemeentekas een bijdrage werd verleend tot wederopbouw der door den storm van 10 Augustus ge teisterde streken. De door de gemeente Maasbree ge voteerde som van f 300 tot leniging den nood van de slachtoffers is door Ged. Stalen van Limburg niet goedgekeurd, daar hier geen gemeente belang mee werd gediend. ROERMOND. Op de Coüp. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 1750000 eieren. Groote eieren f 8,80f 9,80 Kleine eieren f 7,50f 8,50. Eendeneieren f 8,80f 8,90. ROERMOND. Zondagnacht trof de politie alhier slapend op een bank aan de 40-jarige J. M. afkomstig uilSiltard, die steeds langs den weg verbleef en den nacht den laatsten tijd geregeld onder den blooten hemel doorbracht, terwijl hij leefde van heigeen de lief dadige hand hem toestak. Alhoewel M. nog in het bezit van 82 millioen mark was, werd hij als zijnde zonder midde len van bestaan terzake landlooperij het Huis van Bewaring opgesloten zulks in afwachting of de rechter hem nog een plaatsje in Veenhuizen, waar hij geen onbekende is, waardig zal achten. SITTARD. In de jongste raadsver gadering werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om de inspectie- en lotingsdagen voor café's zoowel als voor vergun ninghouders een tapverbod in te stel len, geldende van 2 uur voor tot 2 uur na de inspectie resp. de loting Op verkiezingsdagen geldt dit verbod van 's morgens tot 's avonds 6 uur. De vergunning- én verlofhouders hielden een protestvergadering tegen dit raadsbesluit en zullen Ged. Staten vernietiging 'daarvan vragen. Doodelyk Mynongeluk. Op Staatsmijn Wilhelmina te Ter winselen is Woensdag te half tien de hulphouwer v. d. Rijd in een opbraak gevallen en gedood. De ongelukkige was gehuwd, had geen kinderen en was 29 jaar oud. Hij was woonachtig te Heerlen. Gemengd Nieuws. Weer een loting ongeldig verklaard Door den commissaris der Koningin in Noord-Brabant is de onlangs gehou den militieloling ie Boxmeer ongeldig verklaard, aangezien de lotelingen uit Rijkevoort, hoewel aanwezig, door mis verstand persoonlijk niet aan de loting Onwillige kiezers. In Haarlem voldeden op 1 Juli j.l. ruim 4000 kiezers en kiezeressen niet aan hun stemplicht. Hiervan zullen naar we vernemen, ongeveer 200 met den kantonrechter kennis maken, om- dat zij geen voldoende reden van hun verzuim kunnen opgeven. Auto-ongeluk. Een doode, vier lichtgewonden. De heer Botto Jordaan, directeur der Spinnerij Deutschland te Gronau is Dinsdagnacht met zijn auto, waarin vier heeren uit Gronau waren gezeten, legen ean boom gereden op den weg tusschen Epe en Rienborg, met het gevolg dat de auto geheel- word ver nield, waarbij de heer Jordaan, die aan het stuur zat, gedood werd. De inzit tende heeren kwamen er met lichte verwondingen af. Noodlottige aanryding. Op den Stolkschenweg nabij Gouda zïjn Woensdagmorgen bij een oprit nabij den Gouderakschen dijk, twee bejaarde vrouwen, die den weg wilden oversteken, door een met melkbussen beladen auto uit Stolwijk, aangereden. Beide vrouwen werden zeer ernstig gewond en bleken bij aankomst in het ziekenhuis reeds te zijn overleden. De slachtoffers zijn de 77-jarige weduwe van Loon, uit Gouda, en de 74 jarige weduwe Alfenaar, uit Haastrecht. De bestuurder zou geen schuld treffen. Het overcompleet aan onderwijzers. De Ghr. Onderw. schrijft: «Volgens matige berekening zullen in 1930 voor ruim 30.000 onderwijzers plaatsen een 50.000 personen beschik baar zijn. Een overcompleet dus aan intellectueelen, alleen nog maar op de onderwijzer8markt. Een treurige toe stand als men daarbij bedenkt, dat op heffing van het zevende leerjaar en de grootere klassen als weer het getal onderwijzersbelrekkingen tot een 25.000 kunnen doen dalen. Duizenden collega's dus weer op de keien, terwijl rijp en groen maar opgeleid wordt, om straks dat groot surplus van ge diplomeerden alweer te vermeerderen. De overproductie van leerkrachten een sociale belemmering voor een onafhankelijken onderwijzersstand, welke door concurrentie en lage loonen gedrukt wordt, terwijl bovendien de staat handenvol geld wegsmijt aan diploma-verkrijgenden, die nooit het onderwijs zullen dienen. Ten zeerste dringen wij bij den nieuwen onderwijs- bewindsman aan op wegneming van dit euvel, om te komen tot een wettige beperking van hetaantal kweekelingen." De toestand te Horculo. In de sigarenindustrie te Borculo is men druk bezig, de fabricage zoo spoedig mogelijk weer aan den gang te hebben. Van de zeven fabrieken werken er nu twee. De overige worden in loodsen en in de leegstaande fabriek der firma Ter Weeme ondergebracht. liet levensmiddelen-comité geeft aan de aanvragers om steun thans geld- bons, waarop ze bij de winkeliers waren kunnen halen. Het comité heeft namelijk de rest der voorraden, welke nogal aan bederf onderhevig zijn, aan de Winkeliersvereeniging overgedaan en daardoor bij die vereeniging een tegoed verkregen. Van de voorraden, welke daarvoor geschikt zijn, wordt een reserve voor den winter gevormd, daar dan de steun belangrijk zal moeten worden uitgebreid. Gasverstikking. Te Eindhoven is Woensdagmorgen de 12-jarige dochter van F. van Oers dood in bed gevonden. Het bleek dat gasvergiftiging de oorzaak van het overlijden was. Trap van een paard Onder de gemeente Weerselo kreeg de melkrijder W. een trap van een paard tegen het onderlijf, welke zoo ernstig aankwam, dat de man aan de gevolgen is overleden. Het drama te Rotterdam. De schipper J. S., die Maandagnacht zijn vrouw heeft neergeschoten en dsarna zich zelf ernstig heeft verwond weigert aan de politie alle inlichtingen te geven. Zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. Bij onderzoek is gebleken, dat hij drie schoten op de vrouw heeft gelost. Een er van heeft haar gedood, het tweede is in den muur terechtge komen, naést een waschtafel en hel derde in der. spiegel. Rare gebruiken Vrijdagavond heeft te Soerendonk een voorval plaats gehad, dat een eigenaardig licht werpt op de onlwik- ke mg van een deel der bevolking aldaar. 6 In de M. Ct. lezen wij hierover de volgende bijzonderheden Omstreeks 8.30" uur werd met hoorn- muziek alarm geblazen. In een mini mum van tijd waren naar schatting pl.m 200 peraonen ter been, die door de klanken van loetera en andere in strumenten vergezeld, door hel dorp trokken. Gekomen zijnde bij de woning van een .Ooslganger", werd er »hair gecommandeerd. Eenige seconden later werden de vensterluiken opengegooid en begon men het huis met zware steenen te bombardeeren. Het Iaat zich begrijpen dat geen enkele ruit heel bleef. Hiermede niet tevreden, nam de woedende menigte een gevulde beerton en wierp den inhoud door de venster- kozijnen naar binnen. Nog niet levreen zijnde trok de stoel naar de pas nieuw gebouwde keel, loebehoorende aan den Ooslganger." Deze keet werd in eenige seconden door een heische macht van stormram enz., totaal onderst boven gehaald en geheel vernield. Na afloop De politie van Budel die le laat ge- waarschuwd was, maakte in een mini mum van tijd een einde aan het be drijf. Elkeen werd van de straat ver wijderd. Een streng onderzoek wordt ingesteld om de juiste personen, die debet zijn aan deze vernieling, te pak ken te krijgen. De schade, die op dien avond werd teweeggebracht, wordt geschat op f350. Naar verluidt is de oorzaak dezer houding van het publiek hieraan te wijten, dat de koloniaal zich ophoudt met andere vrouwen. De M. Ct. plaatst boven dit stukje «Beleedigd zedelijkheidsgevoel". Het korfit ons voor dat de uiting hiervan ook niet erg pleit voor het «zedelijk heidsgevoel" der daders. De stormramp te Zeeland. De menschen zitten nog steeds by de puinen. Men schrijft uit Zeeland: Hoe worden de door den cycloon dak loos gewordenen wederom in het bezit gesteld van een woning? Deze vraag drong ons op de lippen, toen wij een tocht maakten door de verwoeste gebieden dezer gemeente. De toestand is nog verre van roosklenrig; wel hebben vele liefdadigen uit den omtrek veel werk verzet, de genie soldaten den van have en goed beroof den een tijdelijk onderdak bezorgd, de wegen wederom berijdbaar gemaakt enz. enz. maar hoe zal het verder gaan? Aan een persoon, die bij een tot aan den grond afgebroken woning neerzat, stelden wij de vraag, of hij niet spoedig begon met den opbouw. Het antwoordt luidde: Hoe zou ik daaraan kunnen begin nen, vanwaar zou ik de centen halen? Ik moet geduldig wachten tot anderen voor mij bouwen, vertelde hij trooste loos verder. Wij, die natuurlijk met onze vraag bedoelden of van overheidswege spoedig zou worden ingegrepen en met den financieelen toestand van den land bouwer eenigszins op de hoogte waren zeiden dat reeds zooveel voor de ge troffenen was bijeengebracht. Dat was ook den armeo boer bekend, doch van de uitkeeringen vormde hij zich slechts zeer bescheiden verwachtingen. Van anderen hoorden we weder, dat met de wenschen van de personen waarvoor gebouwd moet worden en op welke wijze zij hun huis willen in richten zoo goed als geen rekening gehouden wordt. Van een edelaclitbarcn werkwillige. Men meldt uit Zaandam De raadszitting te Zaandam telde Dinsdagavond onder hare S. D. A. P. leden een edelachtbaren werkwillige der noritfabriek. Met groote escorte werd hij naar de zitting geleid en hij deelde op de trap pen van het gemeentehuis reeds eenige xlappen met den gummistok uit aan te lastige achtervolgers. Tijdens de zitting, toen hij zich even verwijderde, raakte hij slaags in de aangrenzende gang met een fanatiek gemeenteambtenaar; het vechtend paar moest met moeite worden gescheiden. Na de zitting had zich voor hel stad huis een 300 koppige menigte ver zameld van stakers en nieuwsgierigen den edelachtbare een warme ont vangst te bereiden. Gelukkig wist burgemeester Ter Laan maatregelen te treffen en werd de gezochte werk willige door een achterdeurtje onder politiegeleide uit het gemeentehuis ge loodst. Toen de menigte hem achterna wilde, vond zij de sluisbruggen afgezet, en toen na eenigen tijd de doorgang weer werd vrijgelaten, had de achter volgde reeds een veilig heenkomen gevonden in den trein naar Wormer- veer. Het feit, dat de voorzitter der raads vergadering geen maatregelen nam tegen het zich bewapend bevinden in de raadszaal van het bewuste lid, was voor den communist Bolhoeve reden» om onder protest de zitting te verlaten^ Het pasvisum voor Duitschland. Naar de Res uit de beste bron ver neemt, zal het pasvisum met Duitsch land binnen afzienbaren tijd worden afgeschaft. Vermoedelijk zal een nieuwe regeling 1 Januari a.s. in werking treden. Overreden. Te Roosteren is zekere H. door de tram overreden en gedood. De rykdom van den ex-keizer. Het proces over de bezittingen van de Hohenzollerns, dat thans 7 jaar heeft geduurd, is geëindigd met een vergelijk, waarbij de rechtbank aan den ex-keizer een bedrag van 600 mil lioen gulden heeft toegekend voor de paleizen, kasteelen en andere eigen dommen, die de Pruisische staat in beslag heeft genomen. Het vonnis moet echter nog door het Pruisische parlement worden goed gekeurd. Een wolkbreuk in den staat Washington. Tot dusver zijn 12 lijken gevonden van de 17 lieden, die omgekomen moeten zijn bij de wolkbreuk van Zaterdag, welke het platteland onder water gezet heeft en een schade heeft veroorzaakt, die op een half millioen dollar wordt geschat. Orkaan in Korea, Reuter seint nit Tokio Hevige stormen hebben op 6 dezor gewoed aan de Zuidkust van Korea ten Noorden van Kuyshi. Twee hon derd vijftig huizen zijn vernield. Vier personen werden gedood en 36 booten sloegen om. Een 'groot aantal visschers- bootcn werden wrak geslagen. Twee treinen ontspoorden de twee machinis ten werden gedood. Een vloedgolt bij Fuaan. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Kloosterbalsem is door zijn bijzondere eigenschappen onover troffen bij ontvellingen, schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rheumatiek. Per groote pot van 20 gram 50 cent. Potten van 50 gr. f 1.—: 100 gr. (1.75. Hoe grootcr hoe voordeellgcr. Alom verkrijgbaar De immigratie in de Ter. Staten. Uit de immigratie-statistieken blijkt, dat de nieuwe Amerikaansche immi- gratiewet erin geslaagd is, den toevloed van vreemdelingen te stuiten. In bet jaar, dat voor Juni afgeloopen is, zijn er 294.000 personen binnengekomen, hetgeen 68 pet. minder is dan het vorige jaar, terwijl er 92.000 personen naar hun vaderland zijn teruggekeerd. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Luis op de kippen. Vraag Op mijn kippen zitten luizen, vooral aan het achterdeel van het lichaam. Hoe bestrijd ik die het best? L. te V. Antwoord Als de kippen van luis te lijden hebben, zullen ziekten niet uitblijven. Eiken nacht en ook overdag heeft bloedafzuiging plaats, waardoor volkomen uitputting moet volgen Een van de meest doeltreffende bestrijdings middelen is wel, het meermalen be spuiten van de hoenderhokken, leg- nesten enz. met eene vruchtboom carbolineum-oplossing of met 3 tot 5 pet. creoline in water. Er zijn daarvoor practische hand spuiten in den handel, ook pulverisators. Op de laatste tentoonstelling te Venray zijn deze zeer zeker te bezichtigen ge weest. Bevindt de luis zich op de hoenders, dan brengt men op de plaatsen, waar de luis zich ophoudt, met een fiets- oliespuitje een beetje spiritus. Bij de bestrijding der luizen moet men er wel aan denken, dat de behan deling na eenige dagen nog eens herhaald móet worden, want bij de eerste spuiting gaan wel de luizen dood, maar niet de eitjes of neten. Hieruit komen nog jonge luisjes, die bij de tweede spuiting, b.v. na een dag of vijf, gedood kunnen worden. De luizen kunnen ook de ziekte van hel eene dier op het andere overbren gen. Broedmachines. Vraag: Zijn de Muijserlsbroed- machines naar uw oordeel goed L. te V. AntwoordZeker wel. De aller kleinste voldoen echter iels minder dan de grootere, daar ze bij heel koud weer niet zoo gemakkelijk op tempera tuur te houden zijn. Die van 110, en meer eieren werken best. Beenkleur W. Wyandotte. VraagBij mijn W. W. zijn de pooten der hennen mooi geel, doch die van de hanen eenigszins rose. Is dat een fout? L teV. Antwoord: Verlangd worden de beenen en voeten hooggeel en de nagels wit. Maar bij de hanen komt meestal de rosetint voor, wat geen ernstige fout is. Ze worden er op de tentoonstellingen niet voor uitgesloten. De ernstige fouten bij W. W. zijn de volgende Leghornstype eekhoorn staart; been- of leenbevederingwit of geel in de oorschelpen andere dan rozekam of over een zijde vallende, of zóó breed, dat hij hinderlijk is voor het gezichtandere dan witte veeren lichaamsgebreken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der openbare scholen aan eenieder, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal worden gegeven lot kostelooze inenting en herinenting te Dorp Woensdag 16 Sept. a.s. 2uurn.m. Oostrum Donderdag 17 Septa.s. 4 uur n.m. Oirlo Donderdag 17 Seüt. a s, 6 uur n.m. Leunen (Jongensschool) Vrijdag 18 Sept. a.s. n.m. 4 uur. Castenray Vrijdag 18 Sept. n.m. 6 uur Ysselsteyn Maandag 21 Sept. a.s. n.m. 4 uur. Heijde Maandag 21 Sept a.s. n.m. 6 uur Merselo Dinsdag 22 Sept. a.s. n.m. 4 uur Belanghebbenden moeten a. medebrengen het tiouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. b. op dezelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, das voor het Dorp op Woensdag 23 Sep tember voor Oostrum en Oirlo op 24

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2