Stormramp. Ouders Vooruitgang Oproep De Kippenhouderij op het platteland samenwerking bereikt kan worden en wat er door onderling overleg kan daargesteld worden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze tentoonstelling zal voor de verschillende standhouders dat succes afwerpen, hetgeen zij er zich van hebben voorgesteld. Moge zij echter den ongeorganiseerden collega's ook de overtuiging geven hoe noodzakelijk de slandsorganisatie is en wat daar mede kan bereikt worden. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat in overleg met den ZeerEerw. Heer Pastoor en de Eerw. Geestelijken in de gemeente Venray op Zondag 6 September onder alle H. Missen eene schaalcollecte zal worden gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de stormschade van 10 Augustus j.l. De omvang van de ramp, is van dien aard, dat zij groote en belangrijke offers vordert van hel geheele volk. De groote milddadigheid die de bevolking her haaldelijk geloond heeft, schenkt me de overtuiging dat ook ditmaal een beroep op uw liefdadigheidszin niet vergeefsch zal zijn. Moge niemand achterblijven om zijn doel bij te dragen in overeenstemming met zijn krachten, Venray 23 Augustus 1925 De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Herschouw der Waterlossingen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den Hen September 1925 herschouw zal worden gevoerd over de waterlossing genaamd «Schoorsche Beek", voorkomende onder No. 13 in den legger A, voor wat be treft de overtredingen geconstateerd bij de op 17 Augustus 1925 gehouden schouwvoeringen en bij aanplakking op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt, dat op den 12en September 1925 herschouw zal worden gevoerd over de waterlossing genaamd de »Loobeeksche Beek", voor komende onder No. 3 in den legger B, voor wat betreft de overtredingen ge constateerd bij de op 22 Augustas 1925 gehouden schouwvoering, en bij aan plakking op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt. Op de dagen der herschouwvoering en de drie daaraan voorafgaande dagen -moet aan het water in genoemde beken de geheel vrije afloop gegeven worden, voor zoover te dien aanzien geene andere bevelen zullen worden verstrekt. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aan geplakt en aangekondigd in het Week blad »Peel en Maas." Venray 24 Augustus 1925. De Burgemeester en Wethouders voornd O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray den 24en Augustus 1925. De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Goed onderwijs is veel meer waard dan een erfenis. Wie niet degelijk is onderwezen, weet geen raad met belastingkwesties, wets bepalingen en honderd andere dingen. Heeft iemand weinig of geen verstand van Boekhouden, Handelscorresponden tie, Handelsrekenen enz., dan moet hij het aan 't toeval overlaten of zijn zaken vooruitgaan, ja dan neen. Gelieve er daarom aan te denken, Middenstanders, dat binnenkort voor uw zonen en dochters weer begint de HandeLcursus. Duur is de Handelscursus geenszins De lessen vallen in de avonden. De leerlingen worden niet geplaagd met dingen waarvan ze in het praclische leven geen nut hebben. Een verblijdend teeken is het dat ook uit verscheidene landbouwersgezin nen leerlingen den Handelscursus volgen. Dit bewijst een goeden kijk op zaken. Voor de oud-leerlingen van den Han delscursus (en aaderen) iels nieuws. Er zal, althans indien er genoeg deelname is, gelegenheid zijn een cursus ^e volgen in Rekening-Courant. Zoo ook, nfaar op dezelfde voorwaarde, zal er les worden gegeven in Stenographic, en wel door een leeraar van de Erkende Pont-school te Blerick. Eveneens, door denzelfden leeraar, in Machinescliry ven. Wie dus 'lust heeft om zich verder te bekwamen, die kan terecht. Ten slotte wijzen wij erop dat men niet f,e spoedig moet denken alreeds te oud te zijn om den Handelscursus te volgen. Men lette s.v.p. op de advertenties in volgende nummers van deze courant. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den directeur van den Handels- cursus Pr. A. NIELEN. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Tocht in de machine. VRAAGWij hebbeD eene broed machine van het merk X, dat als zeer' soliede bekend staat, doch bij ons gaf ze weinig kuikens, ofschoon de eieren goed bevrucht waren en er onder de kloeken wel dubbel zooveel kuikens uiikwamen. Nu hoorden wij, dat we misschien te veel gevocht konden hebben. Ik dacht, dat men eerder last heeft van te droog. Gaarne vernam ik uwe meening. H. te G. ANTWOORD Er wordt vaak veel te veel vocht toegediend, dat is zoo zeker als 2 maal 2 is 4. Bij te veel vocht heeft er te weinig verdamping in het ei plaats. Den een en twintigsten dag kan het kuiken er niet uit, omdat het geen bewegingsvrijheid genoeg heeft't vult het ei als 't ware- Waarom ook zooveel vocht toedienen Het ei bevat zelf al zoo veel water Wat wel noodig kan zijn Den vloer van de broedkamer steeds goed vochtig houden. En dan verder niets anders doen, dan de wenken der hand leiding opvolgen. Wij hoorden laatst een bekwamen prac ticus, die in de omgeving van Venray ook algemeene bekendheid geniet, vertellen, dat hij in zijne groote machine sommige afdeelingen niet, andere daartegen wel, doch normaal gevocht had, met als resul taat, dat de riiet-gevochte vakken nog de meeste kuikens gaven I Overdrijving schaadt. Men volge zooveel mogelijk de natuur na- Vaak keeren is m.i. wel gewenscht. Vroege leg. VRAAG Bij mijne W. Leghornkuikens zijn er reeds verschillende bij, die erg groote kammen en lellen krijgen. Ik denk, dat er de volgende maand wel aan den leg zullen gaan. Zouden die niet voor den winter gaan ruien H. te G. ANTWOORD Als u daartoe gelegen heid hebt, moet u ze eens in een ander hok plaatsen. En dan niet te veel eiwitrijk ochtendvoer. Daardoor dus als 't ware wat tegenhouden. Die welke na half Sep tember beginnen te leggen, zullen lang niet alle in den rui vallen. De roep is erger dan de daad. althans voor kippen die pa* in de 2e helft van September gaan legg< n De boer in Noord-Limburg doet mee met den tijd, Hij staat niet meer tegen vooruitgang, Hij heeft 't begrepen, hij weet 't nu goed Zöö moet 't, hij begrijpt het al lang. De nieuwe techniek drong ook door lot z'n kop Machine's in schuur en op veld In plaats van 't oude, 't primitief spu Wil hij nu waar voor z'n geld. 0— De tijd was nog pas, 't was treurig gesleli De boer was en bleef de gesjochie Hij ploeterde hard, hij werkte zich dood En nimmer was hij de gezochte. 0— De boer bleef de boer de verschop peling en al| Hij bleef bij z'n koe en z'n geiten, Z'n vee werd gefokt volgens groot vaders Iran En op 't lund krek eendere feiten. 0— Zoo leefde de boer op den zandigen groni In Peelland, langs Maas, op de heide Kende anders geen mest, dan wal d natuur hem bedach En heette: de eigengezeide. 0— Maar nu is 't anders, de boer die komt 0| En lacht om het conservatieve, Hij wil nu vooruit hij kent nu de krach Wat hem zooal is ten gerieve. 0- En dal hij vooruit gaat, dat hij nu »goed boert Daarvan zijn de bewijzen voorhanden De tentoonstelling in »Rooy" was het beste bewijs Ge zaagt toch de diverse standen. 0— De paarden, de stieren, de koeien, de geil De kippen, de bijen konijnen, De wenlelploeg, de kar, de motor machine 't Is de vrucht van hem en de zijnen 0— En hij die 't vergaat als van oudshei gewend Die nog zwoer bij verouderde tuigen, Hij zag 't doel der tenloonsielling juis En.... zal voor het betere buigen. 0— Venray liet zien, wat 't gewest heeft bereikt Dat Noord-Limburgsche landbouw perfect is Dat opfok, organisatie, teelt en techniek Door studie, door werken gewekt is. P. Th. B. ïagssesiaa tfiiedseUagea. Wat de nieren doen. De nieren vereischen steeds onze volk aandacht. Zoo lang zij gezond en kach tig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en ver wijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden uit he lichaam. De nieren behoeden ons zoo doende voor talrijke pijnlijke en onaan gename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzeilen, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kar een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken worden, waardoor waterzuehl ontstaat. Ook andere kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoor nissen, blaaszwakte, nisrzand en -steen ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond zijn Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op df oorzaken van uw kwaal, reinigen df nieren en wekken deze op, doch zi; werken niet op de lever, maag ol ingewanden. Vrouwen zoowel als man nen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen buitenlandsch goed te ont vangen. Prijs f 1,75 per Hacon. 3?

Peel en Maas | 1925 | | pagina 8