KERKELIJK LEVEN. Duivensport. Gemengd Nieuwe, Nieuw grenskantoor. De Kamer van Koophandel voor Noord Limburg heeft zich lot den Mi nister van Financiën gewend met ver zoek aan den weg HeringenVenlo een grenskantoor te vestigen. De handel in de export maakt van dezen weg een veelvuldig gebruik als zijnde de kortste verbinding met de Duitsche plaatsen Kempen, Crefeld, Düsseldorf en vele andere steden in het Roergebied gelegen. Bij terugkeer in het land kunnen de vrachtautomo bielen en andere voertuigen, die de emballage steeds terstond mede terug brengen, niet langs deze weg ons land binnen rijden, maar zijn gedwongen bij gebrek aan een Nederlandsch grens kantoor een ander en langere route te nemen. Hierin verbetering te brengen is het doel van het schrijven der Kamer. Brand. Te Helden zijn Maandag huis, schuur en stalling van den landbouwer J. Ver linden afgebrand. Verzekering dekt de schade. De „Dageraad" te Heerlen. Men meld uit Heerlen Op het terrein van de coöperatie «Gluck Auf" te Heerlen heeft Zondag de aangekondigde vergadering plaats gehad van de Dageraad. Er was een groote politiemacht. Op het terrein waren ruim 300 personen waaronder zoo goed als geen Katholieken. De katholieke Devolking had zich van deze protestmeeting niets aangetrokken, zelfs om het terrein waren geen menschen. Sprekers waren J. Hoving, A. L. Constandse en H. Croiset, die de ge wone onzin over het katholicisme ver kondigden en de katholieke geestelijk heid door het slijk haalden. Goed afgeloopen. Te Beringen (L.) botste een personen auto, door te ver uitwijken tegen een boom. De beide inzittende heeren wer den er uitgeslingerd doch bekwamen geen letsel. De auto is grootendeels vernield. De kippenziekte te Simpelveld o.o Omtrent het voorkomen eener ziekte onder de kippen te Simpelveld, Spek- holzerheide enz. vernamen we nog enkele bijzonderheden. Bij enkele kippenhouders, welke invoer van kippen uit België gekregen hadden, deed zich een vreemde ziekte onder de kippen voor. In een korte tijdsruimte, ongeveer zes uur, stierven de aangetaste dieren. Enkele overleden kippen werden opgezonden om te onder zoeken welke ziekte het was. Geant woord werd, dat men met kippencholera te doen had Bij nader onderzoek bleek, dat dit niet het geval was. De ziekte verschijnselen waren anders dan die van cholera. Ander pluimvee werd niet besmet, enkel onder de kippen kwam de ziekte voor, en wel bij kip pen houders, welke dieren uit België be trokken hadden. Bij navraag bleek dat door de Bel gische regeering aan de Rijks-serum inrichting in ons land gevraagd was of er een serum was tegen kippen- pestziekte. Daar deze ziekte in ons land niet voorkomt, kon aan het verzoek niet voldaan worden. Door deze vraag had men een nader onderzoek ingesteld en kon worden vastgesteld, dat de ziekte onder de kippen op sommige plaatsen in Zuid-Limburg de pest-ziekte was. Ook in de omstreken van Eijsden zou de ziekte zijn voorgèkomen. Met het koopen van kippen in België, waar de ziekte veel voor komt, dient men dus voorzichtig te zijn. Komt de ziekte in een stal voor, dan gaat heel de stal spoedig ten gronde. Om de ziekte buiten ons land te houden, zou de beste oplossing zijn, tijdelijk de invoer van kippen uit Bel gië te verbieden, of een strenge controle toe te passen. Yrygesproken. Uitspraak doende in de strafzaak tegen den student F. J. J. M. ten B. uit Almelo, wien was ten laste gelegd dood door schuld van zijn vriend E. uit Horst met wien hij motorreed werd ten B- te dier zake vrijgesproken terwijl zijne zaak voor wat betreft de ten laste gelegde overtreding der motor en rijwielwet werd verwezen naar het Kantongerecht te Venlo. De eisch van den Officier van Justitie luidde terzake dood door schuld vier maanden gevan genisstraf. Overreden en gedood. Zaterdagmiddag werd de 8-jarige E. Derksen, toen zij plotseling een zijweg uitkwam op den Bennekomschen weg te Oosterbeek door een auto overreden en onmiddellijk gedood. Bekneld geraakt. Maandagmorgen geraakte te Helmond een 5-jarig meisje met haar been tus- schen de ophaalbrug bekneld. Het been werd verbrijzeld. De toestand van het kind is levensgevaarlijk. Laffe moordaanslag te Eindhoven. Zondagavond omstreeks tien uur had in de Hemelrijken te VVoensel een laffe 2 Augustus. Negende Zondag na Pinksteren en eerste Zondag van Augustus. (ZondagZder beweening van Jeruzalem). GROEN. Tweede gebed ter eere van den H. Alfonsusderde ter eere van den II. Stephanus. Vierde a DomoGloriaCredoPrefatie der Allerh. Drievuldigheid. Het Evangelie van dezen Zondag herinnert ons aan de tranen, welke Jezus stortte over Jerusalem en aan de verschrikkelijke onheilen, die Hij, tot straf harer wederspannigheid, aan die stad voorspelde. De ondergang dezer ongelukkige stad is een der vreeselijk- sle lessen der geschiedenis. De H. Paulus, die de bedreigingen kende, welke Christus tegen het Joodsche volk had uitgesproken en die wist, welke kastijdingen het meermalen om zijne boosheden had ondergaan, waarschuwt in den Epistel der H. Mis de bekeerde heidenen, zich niet plichtig te maken aan de misdaden van het Joodsche volk, zoo zij de straffen willen ontvluchten welke God aan de Joden had overge zonden en nog zou overzenden. In hare zangen spoort de Kerk ons aan de geboden des Heeren te onder houden en ons vertrouwen op den bijstand en goedheid Gods te stellen. En opdat het gebed harer kinderen niet onverhoord zou blijven, smeekt zij, dat de Heer ons zou laten vragen, wat Hem welgevallig is, terwijl zij er ons aan herinnert, dat de ware bron van heil en leven het offer is, waardoor ons het H. Sacrament van Christus' lichaam wordt geschonken. De H. Alfonsus Maria de Liguori Bisschop, Belijder en Kerkleeraar, waarvan wij heden de gedachtenis vieren, werd in het koninkrijk Napels in Italië geboren- Hij zegde aan de gevaren der rechtspractijk vaarwel, om zich geheel aan den dienst van God en het heil der zielen te wijden. Pries ter geworden, was hij vooral bewogen door den ongelukklgen staat van on wetendheid en zedeloosheid, waarin de lagere klassen der maatschappij ver keerden aan haar vooral wijdde hij al zijp zorgen en hij stichtte de Con gregatie des Allerheiligste Verlossers (C.S.S.R. ook wel Redemptoristen ge naamd) om in de geestelijke behoeften dier klassen te voorzien. Bij dit alles De 20-j. A. C. J. Bronswijk, een ge wezen kantoorbediende, had namelijk aldaar de 21-jarige Wilhelmina Baudoin, fabrieksarbeidster te Eindhoven, wonen de in de Heemskerkstraat 33 overvallen, met een geopend mes in de hand om haar daarmede een diepe steekwonde in den rechterbovenarm toe te brengen, zoodat het mes doordrong tot aan de borst door haar kleeren heen. B. bekende het meisje te hebben willen vermoorden en daarna zelfmoord te willen plegen. Hij bleek verkeering gehad te hebben met het meisje, doch sinds Eindhovensche kermis was de verkeering uitgeraakt. Verlegging van den Provinciale weg Helmond—Deurne Aan het verslag van de zes afdeelin- gen der Provinciale Staten van Noord- Brabant ontleenen wij het volgende Gevraagd werd, of het niet wensche lijk is, den weg van Helmond naar Deurne gedeeltelijk te verleggen, te weten onder Helmond tusschen de twee overwegen, waar de weg thans den spoorweg HelmondDeurne snijdt. Het lid hier aan het woord, achtte het niet uitgesloten, dat, in samenwer king met de Gemeente Helmond en met de spoorwegen, een groote verbe tering van het verkeer op dien weg met weinig of geen kosten te verkrijgen zou zijn. De Commissie acht het wenschelijk dat de Ged. Staten een onderzoek in deze instellen, en zich met dè Gemeente Helmond in verband hiermede in ver binding stellen. Diefstal en gros. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan de Oliefabrieken »'l Hart" en de Zwaan" van de N. V. voorheen A. Honig 300 balen lijnzaadschilfers ge stolen. Men veronderstelt, dat de dieven, die zich vermoedelijk hebben laten insluiten, mintens met hun vieren moeten zijn geweest om het vrachtje te versjouwen. De waarde van hetgesto lene bedraagt ongeveer f 1500. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond heeft te Didam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee dooden zijn te betreuren, n.l. een zekere M. en zijn acht jarige dochter uit Zeddam. De auto was eigendom van Jhr. v. d Poll en werd bestuurd door zijn neef den heer Couwenbergh uit Nederhorst den Bergh. Door een machine gegrepen, Maandagvoormiddag had een droevig ongeluk plaats in de dekenfabriek van de firma Zuurdeeg Zoon aan den Ouden Singel te Leiden. Bij het repareeren van een der machines werd de 26-jarige meester knecht spinner W. W. door een drijf riem gegrepen. Verschillende malen werd de ongelukkige rondgedraaid voor de machine tot stilstand kon worden gebracht. In deerniswekkenden toestand werd de man onder de machine vandaan gahaald en overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden, De man was sinds eenige maanden gehuwd. erwaarloosde hij zijn eigen ziel niet aan een wonderbare onschuld paarde hij een groote boetvaardigheid, hij be zat in verheven graad den geest des gebeds en een vurige liefde tot het H. Sacrament des Altaars. In het jaar 1572 verhief Paus Clemens XIII hem tot bisschop, maar ook nu veranderde hij zijn heilige en streiffee levenswijze niet en scheen slechts toe te nemen in goed voor de belangen der Kerk. Na dertien jaar deed hij afstand van zijn zetel, om weer als eenvoudig klooster ling onder de zijnen te gaan leven. Hij arbeidde bijzonder aan de bekeering der zondaars, zoolang zijn krachten dit toelieten. Een onsterfelijke verdienste heeft hij zich verworven door zijn ge schriften over de zedelijke godgeleerd heid, waarom hem de eeretitel van Kerkleeraar werd toegekend. Talrijk zijn de vruchten van bekeering en zaligheid, door zijne gebeden, zijn predikingen, zijne bediening van het Sacrament der boetvaardigheid (de Biecht) voortgebracht. De H. Stephanus, Paus en Martelaar, waarvan wij heden ook de gedachtenii vieren, bestuurde de Kerk onder keizer Valerianus. Toen de solaten uitgezonden om hem gevangen te nemen, de Kerk binnentraden, had de H. Paus juist het altaar bestegen. Kalm voltrok hij de H. Geheimen en werd na het opdragen van het H. Sacreficie (offer) op zijn zetel onthoofd f 257. 0— 3 Augustus. Maandag. Vinding van den H. Stephanus eerste Martelaar. ROOD. Tweede gebed a Cunctis. Derde naar keuze van den priester. Vierde Domo. Gloriageen Credogewone Prefatie. Vandaag viert de Kerk de vinding van de Reliquiën van den H. Stephanus, eersten Martelaar, door Bisschop Joan nes van Jerusalem, 5 Dec. 415. Door een bovennatuurlijke openbaring was aan Lucianus, priester van Jerusalem, bekend gemaakt, waar de heilige over blijfselen rustten. 0— 4 Augustus. Dinsdag H. Dominicus, Belijder. WIT. Tweede gebed a domo Gloria geen Credo gewone Prefatie. De H Dominicus, in 1170 te Calaroga in Spanje geboren, predikte met onver- moeiden ijver tegen de ketterij der Albigenzen en bediende zich daarbij vooral van het geestelijk wapen van landsche regeering voorloopig niet tot afschaffing dezer visa wenscht over te gaan. Evenals de directeuren der arbeids beurzen in Nederland acht de Kamer het in het belang van handel en nijver heid noodzakelijk dat aan de visa-ver plichtingen een einde worde gemaakt. De Kamer ontving op een door haar gestelde vraag van de Direclie der Domaniale Mijnen bericht, dat zij bij afschaffing der pasvisa geen toeneming der Duitsche concurrentie op de ar beidsmarkt voorziet terwijl het de Kamer bekend is dat momenteel ver schillende arbeiders op de mijnen hier te lande weder naar Duitschland gaan arbeiden en vele arbeiders uit het Noorden hier aan het werk gesteld worden. Wat de overige vakken betreft kan veilig aangenomen worden dat concurrentie absoluut is uitgesloten in de bouwbedrijven b.v. worden in Aken en omgeving hoogere loonen uit betaald dan in Zuid-Limburg. De Kamer verzoekt daarom den Minister met den meesten aandrang te overwegen of er geen termen zijn in dezen zijn meening te herzien. Het grensverkeer. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zuid-Limburgsche Mijnstreek te Heerlen heeft aan den minister van Arbeid Handel en Nijver heid een schrijven gericht, waarin zij zegt tot haar leedwezen te hebben ver nomen dat de Minister ofschoon van Duitsche zijde de bereidverklaring be staat om de thans bestaande visaver- plicht in het verkeer met Nederland af te schaffen, van oordeel is, dat tot af schaffing dezer visa voorloopig niet kan worden overgegaan, daar het gevolg hiervan zou zijn dat de concurrentie van Duitsche zijde op de arbeidsmarkt van nadeeligen invloed voor de Neder- landsche werkzoekenden zou zijn, en dat in verband met dit gevaar de Neder- den IJ. Rozenkrans. Hij stichtte de orde der Predikheeren (O.P. Domini canen) f 1221 5 Augustus. Woensdag O.L. Trouw ter Sneeuw. WIT Tweede gebed a Domo. Gloria; Credo; Prefatie van O.L Vrouw. Paus Liberius bouwde te Rome op den Esquifijnschen heuvel eene basiliek, die naar hem Liberiana werd genoemd. In de volgende eeuw bouwde Sixtus III haar om en wijdde haar aan de H. Maagd toe zij heette daarom voortaan Basilica Sanctae Mariaeter onder scheiding van de andere Mariakerken van Rome noemde men ze later Maria de Meerdere. Het Romeinsche Bre vier (het getijden boek, dat de priester iederen dag moet bidden) verhaalt, dat de H. Maagd onder de regeering van Paus Liberius, in 352, aan een aan zienlijk echtpaar van Rome verscheen en last gaf om ter harer eer eene kerk te bouwen op de plaats, welke den volgenden dag met sneeuw bedekt zou zijn. Ofschoon de zomerhitte het hevigst was, vond men den volgenden morgen den Esquifijnschen heuvel met sneeuw bedekt. Paus Liberius deed daar ter plaatse genoemde basiliek, bouwen. o 6 Augustus. Donderdag. Gedaante< verandering van onzen Heer Jezus Christus. WIT. Tweede gebed ter eere der H. Martelaren Xystus en Gezellen (in de stille H. Missen) GloriaCredo Prefatie van Kerstmis. De gedaanteverandering des Heeren op den berg Thabor had voor recht- streeksch doel de daarbij aanwezige apostelen (n.l. Petrus, Jacobus en Joan nes) op bijzondere wijze voor te be reiden tot de groote beproeving, waar aan zij weldra blootgesteld zouden worden door het lijden en den kruis dood van hun Meester. Christus wilde deze uitverkorenen, door de heerlijkheid welke Hem om straalde en door het getuigenis van Zijn hemelschen Vader zoodanig in hun geloot bevestigen, dat zij niet te zeer geschokt zouden worden door de vernederingen van Zijn H. Lijden. Maar ook wilde Hij aan allen een voorsmaak en onderpand geven van de verheer lijking, welke ons wacht, zoo wij Hem getrouw blijven. Daarom is deze gebeur tenis van zoo groote beteekenis, wijl zij ons moet bemoedigen te midden van de beproevingen des levens en in ons 12 uur 24 min. 26 sec. Laatste duif 1 uur 12 min 10 sec. De Kampioenschappen derjarige duiven werden behaald doo 1e Kampioenschap den Heer J. Kusters. 2e Kampioenschap den Heer J. Oudenhoven. Den Heer J. Kusters behaalde voor 't tweede jaar met de zelfde duif No. 5 24 13072 het kampioenschap. Deze duif behaalde in 1924 en 1925 de volgende prijzen. 1924. 15e Jemeppe. 26e So'.re. 1e Momignies. 2e St' Quentin. 2e Compiegne. 6e St Denis.. 1925. 5e Jemeppe. 1e Noyon. 1e Compiegne. 13e St. Deni9, 6e Toury. 1e Orleans. Wij^wen9chen dezen duivenliefnebber nog vele jaren zoo'n mooi succes. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. R.JK. Turnclub „Sint Christoffel" Naar ik onlangs in Uw geëerd blad las, zal de Venraysche Turnclub bin nenkort deelnemen aan het groote Concours te Roermond. Het is mij een behoefte om langs dezen weg die flinke Turnclub mijn beste wenschen mede te geven. Deze week was ik namelijk op een afstand getuige van de Oefeningen dezer jongelieden op het Sportterrein. Worden de Vrije Oefeningen zóó uitgevoerd, zóó fraai en correct, dan moeten zij (ongelukkige omstandigheden buiten gesloten) wel de palm der victorie be- lalen. Het exerceeren ook was, niet tegenstaande de warmte, na een heeten werkdag, uitstekend goed en allen lof waardig. Nogmaals mijn beste wenschen. OUD-MILITAIR. Iedereen heeft bij lijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen ver zekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 11 Zondag hield de Postduivenvereniging „de Zwaluw" haar laatste wedvlucht met jarige duiven van uit Orleans (Frankrijk) afstand 508 KM. De prijzen werden ver diend als volgt: 1e J. Kusters. 2e J. Eibers. 3e J. Ouden hoven 4e en 6e H. Strijbosch 5e L. Ku9 ters. 7e J. Arts. Duiven los 6 uur. Aankomst eerste duif lagtn&fca MisMeeltagsa. Maak een einde aan die noodelooze pjjn. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellendige rugpijn Van dat gij opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmat tende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgan Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke rug pijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal. Meer dere waarschuwingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind komen, zenuwachtigheid, rheumatische pijnen, graveel en waterzuchtige zwel lingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaarloozing. Laat zich geen chronische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. Foster's Pillen hebben duizenden blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen ver legen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 31 de hoop levendig te houden op de onsterfelijke glorie, die Christus voor ons verworven heeft. De H. Paus Xystus II, een Athener van geboorte, ontmoette, toen hij ter strafplaats werd geleid, zijne diaken Laurentius, aan wien hij den martel dood voorspelde. Xystus zelf werd op dezen dag met zijndiaken Feiicissimus en Agapitus om het leven gebracht f 258. o 7 Augustus. Vrijdag. H. Cajetanus. Belijder. WIT. Tweede gebed ter eere van den H. Donatus. Derde a Domo Gloria geen Credo gewone Prefatie. De H. Cajetanus, in 1480 te Vicenze geboren, leerde te Rome den bisschop van Theate, Petrus Caraffa, kennen, die later onder den naam van Paulus IV den Pauselijken zetel beklom. Met dezen bisschop ontwiep hij een pNlan, eene orde van reguliere priesters te stichten teneinde de apostolische zeden onder de geestelijkheid te doen herleven. Deze orde moest zich vooral onderscheiden door het beoefenen der volmaakte ar moede; hare leden mochten geen tijde lijke goederen bezitten, zelfs geen aal moezen vragen, maar moesten zich geheel .op Gods voorzienigheid verlaten Zij werden daarom in het begin «Broe ders der goddelijke voorzienigheid", genoemd, later naar Petrus Caraffa, bisschop van Theate, Theatijnen 1547. De H. Donatus, bisschop en marte laar, waarvan wij heden de gedachtenis vieren, vluchtte, toen zijn ouders voor het geloof in Jezus Christus waren ter dood gebracht, naar Arrezzo, waar hij tot bisschop gekozen werd. Wijl hij weigerde, de afgoden te aanbidden werd hij onder keizer Juliaan den af vallige onthoofd f 362. o— 8 Augustus. Zaterdag H. Cyrianus, Largus en Smaragdus, Martelaren. ROOD. Tweede gebed van de Vigilie van St- Laurentius. Derde Concede Vierde a Domo Gloria geen Credo gewone Prefatie. Laatste Evangelie van de Vigilie. De H. Cyrianus was diaken der Ro meinsche Kerk en ging met twee ge- loovigen, Largus en Smaragdus, dage lijks liefdegaven brengen aan de Christenen, die als slaven moesten arbeiden aan het paleis, dat keizer Diocleliaan liet bouwen. Het heilig drietal ward echter door den heiden ach te put STREKE) mij gevei en bevei verrichten gebied vj schen opzichter ontdekt en lot den zelfden slavendienst veroordeeld. Later werden zij in de gevangenis geworpen waar een blinde door den H. Cyriacus wonderbaar genezen werd vele zieken werden nog genezen. Ook bevrijdde hij de dochter van keizer Diocletiaan van een boozen geest, die haar kwelde en werd nu met zijn twee gezellen uit de kerker ontslagen. Later opnieuw ge vangen genomen, stierven zij den marteldood met nog 21 andere Chris tenen f 303. Het H. Misoffer tot aan de Offerande* I Voorbereidende gebeden tot het Offer. 1 Afzonderlijke gebeden als voorbe reiding tot de H. Mis door den priester alleen. 2 Zuivering der aanwezigen door de besproeiing met wijwater (des Zondags vóór de Hoogmis). II Inleiding. 1 Gebeden aan den voet des altaars (waarvan het voornaamste is de geza- melijke schuldbekentenis: Confiteor Ik belijd mijne zonden. 2 De priester gaat biddend het al taar op, kust de reliquiën, daarin be waard. 3 Bewierooking van het altaar en van den priester (onder de Hoogmis) III Voormis of mis der Geloofsleerlingen 1 Openingsgezangen. a Zang bij de intrede. (Introitus). b Kyrie eleison: Heer ontferm u onzer. c Gloria in excelsis Deo: Eere zij God in den Hooge. 2 Openingsgebed of collecte. 3 Gewijde Lezingen (uit het oude of nieuwe Testament. «Epistel"), 4 Gewijde gezangen. 5 Het H. Evangelie. 6 Preek of Homilia (verklaring van het Evangelie). 7 Geloofsbelijdenis of Credo Ik geloof. Ziedaar in het kort, wat er geschiedt tot aan de Offerande. We herinneren er nogmaals aan, dat we als model genomen hebben de Hoogmis, waaruit de stille Mis is ontstaan. We gaan nu achtereenvolgens da verschillende ge beden en handelingen na en zullen dan gelegenheid hebben ook iets te vertel len van vroeger, over de beteekenis en het gebruik van verschillende zaken als wijwater, wierook enz.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2