Jai E. Poels-JaDsen H. OUDENHOVEN Lzn. A. H. de Haen A. H. Martens BOUWMATERIALEN. I LOKKEN Maagpijn Schoenwerk F. H. van Enckevort. lers Fr. Sijbers-Poels Winkelmolen van den Beuken GRANEN EN HEEL VOEDERARTIKELEN KUNSTMESTSTOFFEN, AannemersEigenbouwers BOUWPLANNEN BESTEKKEN 11. Oudenhoven Tzn. ONs: Phoeoix en Teutonia Naaimachines Stoom-Timmerfabriek Gementwaren. Bouwmaterialen. H. GAIVIPS, Horlogerie Th. VringerHelmond TeL 219- Er. Winckens, Overl. weg tL W. VAN AARSSEN spek svet MIJNHARDT's Reparatiën Wed. KESSELS, Kruisen. Peer Dragoon Rijwielen Magazijnen Schoolstraat en te Oostrum - Levert alle voorkomende Timmerwerken en Bouwmaterialen billijk en vlug. "SETTEEM, M.CAMES beste Naaimachine (voorheen Groenendael Martens) VENRAY. Steeds in voorraad alle OOSTRUMVenray Telef. 501. Speciaal adres voor het maken van Beton Gierkelders, inrichten van Stallingen leggen van Beton Vloeren en verder alle voorkomende Betonwerken. Reuzensorteering I Aparte modellen Groote Straat. Alle Prijzen prima kwaliteiten ■I BOEKBINDERIJ Ba Vakkundig adres voor inbinden van alle Boekwerken. jlemniert v8ardoor rfi; janvallen Krim beid om Rugpij" iar voor :ich nog leeftijd, in nieuw 'ns| Foster's worden, ieren en of inge- glazen verkrijg- :ijt geen eeJeontvan- 34 UStU8 st ipoi eenige ;ijt ^ar was. sli jk druk iven. Het ook niet ïtel nl|kries ko Golf van session we van 360 Tromp mijl had, ihtlr 40 uur maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust Gebruik MAAGTABLETTEN Pee koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 246—15 /"kndergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van In bruin en zwart ('handwerk) worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd Manszolen en hakken f 2.25 Jongens idem van No 3639 f 1.95 Dames idem f 1 50 Meisjes idem van No 3235 f 1,25 Jongens idem van No 3235 f 1.25 idem van No 2831 f 1,10 idem van No 2427 f 0,85 Aanbevelend, 15 Wasschen en Strijken Boorden. Manchetten. Gordijnen enz Geregeld verkrijgbaar Bruinkoolbriketten, Stukkolen, Vetnootjes en Anthraciet Ringsloten, Rokvlinders, Rij wielspiegels, Stuurmandjes, Kinderstoeltjes, Seinlichtjes, Kinderwagenband, Bagagedragers voorwiel, Bagagedragers achterwiel, Prima Vaseline, Naaimachine-Olie, Terry Zadels, Brooks Zadels vindt U steeds voorradig bij Groote Straat VENRAY een zeer goed Rijwiel voor billijken prijs. leveren aan laagste markt prijzen alle alvorens elders te koopen, eerst prijsvragen bij is in Uw eigen belang. Steeds voorradig Hout. Gips, Kalk, Grèsbuizen, Pannen, Tegels, Plavuizen, Dijckerhoft cement en andere soorten concurreerende prijzen. Aanbevelend Machinale Houtbewerking. Telefoon 57 even maffen. Dit rusluurtje btkwa mij best, want toen ik bij drieën weer aan dek verscheen, was ik weer zoo lekker als kip beter gezegd zalm. We voeren aldus nog steeds in de Golf van Biscaije. Ik staarde over boord in de onmete lijke golven. Allerlei zonderlinge ge dachten deden mijn hoofd op hol gaan en als ik een diepe zucht loosde, dacht ik Dus, dus, zijn we dan werkelijk in de Golf van Biscaij, het Matrozen graf?.Of liever, zoo zeggen de oude Peelbewoners, het gevaarlijke kuiltje, waarin reeds menig matroosje den dood gevonden heeft. Doch dan richtte ik me ernstig over eind en wist die angstaanjagende ge- dachtenwisseling uit mijn hoofd te ver bannen. Immers wanneer men zich in het centrum eener groote wereldstad bevindt en dan 'rachten wil door hel drukke verkeer de straat over te steken, dan heeft men toch evenveel kans om van het aardrijk te verdwijnen. Op mijn beurt noem ik zoo'n gevaarlijk kruis punt: het graf van het grootsteedsche volk. Maar als heter op aankomt, vindt ik het allemaal onzin. In ieder geval zullen we dan toch maar zeggen, dat wij met onze Tromp in het Matrozengraf zitten, of beter gezegd d'r boven Het water ging d'r trouwens ook erg ruw te keer, dat moet gezegd worden Aan dek werd alles vastgesjord Den anderen dag was alles weer nor maal, m.a.w. het weer was tamelijk j/e/. Horlogerie 'Z/Yvor - 52 vjenïaacp: jr/fóef - zijn merken van waarvan de honderden gebruikers te Venray en omstreken hebben on dervonden dat ze voldoen aan de hoogste eischen die men aan eene stellen kan. Daarbij zijn de prijzen laag en kan men ter plaatse alle mogelijke onderdeelen verkrijgen of reparatie laten verrichten. Aanbevelend, goed, echter alleen in den voormiddag. Van verre ontwaarden we eene kleine vloot van Portugeesche handelsschepen. Een tamelijk ferme bries kwam opzet ten, zeer niet naar den zin der aan komende Portugeezen. Een hunner scheen met zijn vaartuig eenigszins uil den koers te geraken en liet waarachtig zijn metgezellen links liggen. De wind werd al sterker en sterker en de Portugees dreef met zijn scheepje geheel naar onze zijde af. De golven deinsden al woeder en woeder. Er kwam storm, al meer storm, het werd inder daad stormweer. Het scheepje kwam steeds dichter naar Trompeen zeil scheepje was het. In vollen ernst ver keerde het in een hoogsfgevaarlijke situatie. Want verbeeld je dat zoo'n scheepje door de golven tegen Tromp werd opgegooid. Dan zou er niet veel van over blijven De lieden die het bootje bevoeren, zaten in doodsangst. De een liet het roer los en de ander wierp met de zeilen, een derde riep om hulp. Wat een spannend oogenblik. Nog een paar golven en het scheepje zou tegen ons worden opgeworpen. Goddank, zoover kwam het nog niet. De boot streek op het nippertje langs ons heen en de schippers ontsnapten voorwaar letterlijk aan den dood. Het is ook te verwonderen, dat ze met zulke kleine vaartuigen zee durven kiezen. Aan bakboord had ieder van ons al beenen gemaakt, want we dach ten dat het bootje dadelijk vierkant op dek werd gezet, want wind en golven waren reusachtig sterk. Het zeilscheepje had nu de baan weer vrij, doch de Heeft geregeld in voorraad aan scherp concurreerende prijzen Prima Portland CEMENT mer* Dljckerhof, Thayngen, Piramid Zakkalk. Kluitkaik, Gegoten Kalk. Asphalt, Gips, Beton Ringen, Putten, Buizen en Veedrinkwater bakken. Gresbuizen, Koe- en Varkensbakken, Schoorsteenkappen enz Terrazzo Tegels, Cement Tegels, Plavuizen in rood en blauw. Alle soorten Dakpannen aan da laagste prijzen. IJzeren Glasramen, Dakramen, Glaspannen enz. enz. golven waren daarom nu juist nie minder mak. Omstreeks twaalf uur kregen we dan eindelijk de Spaansche kust in zicht. Prachtig was het effect van die hnoge zwarte rotsen, die zoo duister afstaken tegen lucht en water Het weer bleef nog steeds even ruw. Derhalve moesten we ons plunje-wasschen maar zoolang uitstellen. Later ondervonden we echter dat hier van uitsiel geen afstel kwam Zulke spreekwoorden kent Jantje niet. Den 6en Mei was het prachtig weer, tenminste in den loop van den dag. Als we nu ter hoogte van Lissabon gekomen zijn nog verre van de kust verwijderd heerscht er weer een ruwe bries. Dezen avond moest ik me in het tusschendek ter ruste begeven goed dat ik dit ook maar gedaan heb, want die op dek sliepen werden allen door Neplunus gedoopt, 's Nachts was het wat rustiger. Het was een mooie stille nacht. Ik zag ook nog van die licht beestjes in het water; een soort glim wormen, die met millioenen vereenigd een gloeiende massa vormen. Prachtig was het dan ook, wanneer de koppen der golven uit elkaar spatten, dan geleek het een groote vuurgloed. Den 7en Mei stond ik voor het eerst aan het roer. We zagen een troepje dolfijnen, die zeker zoo groot als een mensch waren. Waren het niet de tropische vogels, dan toch zeker was het de drukkende warmte, die ons deed getuigen dat we de tropen naderden. Befeefd aanbevelend, 62 Alléén Electrische Fabriek van Limonades en Gaseusche dranken. Specialiteit in de verfrisschende niet overtroffen drankengeperstuit sinaasappelen en uit citroenen Handel in Heiueken's Bieren Minerale Wateren enz. Vertegenwoordiger voor VENRAY en OMSTREKEN Palersstraat VENRAY 8 Mei. We varen heel langzaam, ongeveer drie mijlen per uur, daar we anders te vroeg zouden aankomen. Nog steeds zagen we geen land. De konstabels, je weet wel die lui die met kanonnen om gaan, hadden gierschijfschieten, terwijl wij wat dat vak betreft, daarin waren wij leek maar even van de gelegenheid gebruik maakten om te looden. Hoe dat in zijn werk gaat? We namen een liin met aan het eind een lood van twaalr pond en gooiden dat over boord. Als we nu naar de merken keken, konden we zien hoe diep het water was. Maar o jeeHet touw was veel te kort. Op 9 Mei hadden we mooie kalme zee Ik werd benoemd tot zeuntje, d. w. z. de man van het eten. 10 Mei. In den voormiddag kregen we de hooge bergen van Sancta Cruz in zicht. Daar moesten we zijn. Enkele uren latei en we lieten in de ree van Sancta Cruz het anker vallen. We losten twaalf saluutschoten en heschen de Spaansche vlag. De Spaan sche consul, dien we uitgenoodigd had den, kwam ons met zijn jacht tegemoet. Van het fort wapperde de Holland- sche driekleur. Wij hadden de wacht en konden dus niet de wal op Hier in de haven was het erg warm. We zagen er zelfs eenige maatjes zwemmen. De haven waarin we hier lagen, schonk ons een prachtig uitzicht. Vooral die hooge zwarte bergen, waar tegen de talrijke kleine witte huisjes als aan vastgeplakt waren. Hoe gaarne zouien we de wal op gaan. Doch geduld Jantje, morgen is het jouw beurt... En het werd morgen" Zondag 11 Mei, en we gingen op avontuur uit. We maakten kennis met de bergen, die we nog nimmer in ons leven gezien hadden, tenzij in onze schooljaren bij meester op de groote landkaart, die ons menig nablijvertje gekost heeft 1 We zagen ze in werkelijkheid, die hooge bergen de vulcanische sleenen, begroeid met één meter-hooge cactussen en drooggras. We stegen al maar hooger en hooger. Hoe prachtig strekte zich nu beneden ons een schoon panorama uit van de onmetelijke zee de haven konden we ook nog onder scheiden, en ja, daar een zwarte stip, dat was Tromp Het hoogste punt bereikt hebbende, zagen we ter eener zijde de groote stad met hare vierkante blokhuizen en ter andere zijde de wijde zee. We probeerden nog even met Tromp te seinen, doch we werden niet begrepen. De terugweg was wat meer vol variatie. We moesten langs onbegaan bare wegen. We moesten ook soms door ravijnen en nu en dan beefden we, wanneer zoo'n rotsblok los raakte en met donderend geraas naar beneden stortte. Ook zagen we eene partij klappcr- boomen, sinaasappelen en toma ten. (Wordt vervolgd) i) »Lem lem" is een vocht, uit limoen geperst en is een probaat middel legen scheurbuik, wat een gevolg kan zijn van voortduren braken hij zeeziekte.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 3