Adverteert in dit blad Zes millioen winst en hooge Posttarieven. "Wat elke maand te doen geeft. fagMentaa Htdsiullagta. Qemengd Nieuws. los en... nog driemaal ging het scherm omhoog, want nog zoo lang bleef het Bengaalsch licht branden. Nu eindelijk verminderde de bijvalstorm en bevre digend over het slot der interessante Geesten komedie" gingen de toeschou wers naar huis. Ook ik dacht »eind goed, alles goed," nam mijn hoed en ging insgelijks. Op dat het einde echter werkelijk goed zou zijn, dronk ik in »De Zwaan" nog een glaasje. Daarbij dacht ik echter, »ik moet toch zekerheid hebben, of mijn schoolmakker bij zijn spookach- tigen doodssprong heel gebleven is, d.w.z. of hij geen armen en beenen gebroken heeft." Daarom informeerde ik den volgenden morgen naar de woning van mijnheer Moralh en ging heen. Ik vond den armen duivel in het bed liggen, op de eene zijde van zijn lichaam geheel blauw en van smart kreunend. Evenwel was hij zeer verheugd een oude bekende uit betere dagen te zien en deed juist pogingen om op te staan, toen aan zijn kamerdeur geklopt werd. Binnen." jankte de arme drommel en wie verscheen De Theaterdirecteur. Goeden morgen, mijnheer Morath, zei hij glimlachend, hoe gaat het kunt ge vandaag optreden? Dat is onmogelijk, mijnheer de directeur, antwoordde Morath, ik ben over het heele lichaam als geradbraakt. Wat wilt u dan heden opvoeren Wel, natuurlijk weer Macbeth. Zoo riep de Banco-voorsteller moedeloos, en dan moet ik zeker weer zoo over de tafel vliegen. De directeur knikte glimlachend Nog slechts vijfmaal, mijnheer Morath. zei hij smeekend, dan zijn we voor den heelen winter binnen. Waarom niet voor altijd, riep Morath, geheel ontdaan over deze aanmoediging. »Nooit" Stem toch toe, mijnheer Morath, zei nu de directeur zacht, kijk eens, ik geef u voor iedere voorstelling nog een extra-honorarium van drie mark, toe nou, doe me dat pleiziertje. De blauwe geest van Banco over legde. Goed, zei hij eindelijk, ik doe het. Glimlachend legde de directeur een daalder op het nachttafeltje. Voor de voorstelling van vandaag, mijnheer Morath, zei hij, morgen krijgt u er weer een als u ten minste niets gebroken hebt, en nog spelen kunt. Welwillend knikte de directeur den verzoenden »kunstenaar" toe en verliet wel voldaan de kamer. Maar, vriend, kon ik me nu niet weerhouden te vragen, hoe kun je nu voor een daalder eiken avond je leven wagen Waarom niet? antwoordde de tooneelist vergenoegd lachend, voor een daalder per avond zou ik nog wel meer doen. Overigens is het toch zoo gevaarlijk niet, voegde hij er knip- oogend bij, ik kan me een beetje met watten en lappen opvullen, dan val ik wat zachter. Wil je mij vanavond nog eens zien verschijnen. Wil je een vrijkaart Maar ik dankte er voor, ik had ge noeg van die eene opvoering van den verbeterden Macbeth, dien ik den avond te voren gezien had. Reeds meermalen is uit vergelij kende cijfers gebleken dat Nederland bij een momenteel sterk winstgevend bedrijf hoogere posttarieven hand haaft, dan vrijwel ergens in Europa worden aangetroffen. Toch schijnt de Directie niet be reid, zooals we reeds opmerkten, om in hare binnenlandsche tarieven politiek eenige wijziging te brengen, op grond van vrees voor terugkeer der nadeelige sloten. Wij hebben al uitgerekend, dat bij een verlaging van 25 pet., nog een slordig millioen zou overblijven. Toch is het van groot belang voor handel en nijverheid, dat de Directie terugkeert van de dwalingen haars weegs. Om het daarheen te leiden heeft de Tilburgsche Kamer van Koop handel zich met een adres tot den Minister gewend, waarvan wij hier een overzicht geven Wat wij bij deze willen doen. „Reeds jaren, aldus de Kamer, gaan handel en nijverheid gebukt onder abnormaal hooge post-, telegraaf- en telefoontarieven. Telkens en telkens is door Kamers van Koophandel, industriëele en commer- ciëele organisaties op de groote na- deelen gewezen, die de hooge tarieven voor het handelsverkeer meebrengen. „En nog steeds laat de herziening op zich wachten. „Men is geneigd de beteekenis van post-, telegraaf- en telefoontarieven voor handel en nijverheid te onder schatten. „Wat zou 't maken of men 7i/« of 10 cent voor 'n brief, 30 of 50 ct. voor 'n telefoongesprek betaalt? „Die gedachtengang is echter 'n blijk van kortzichtigheid. Dat blijkt onmiddellijk als we ons rekenschap geven van de enorme bedragen, die jaarlijks door het publiek aan post zegels, telegrammen en telefoonge sprekken worden betaald en van deze bedragen komt toch zonder twijfel het leeuwenaandeel voor reke ning van handel en nijverheid. „Op de begrooting voor 1925 vinden we geraamd als ontvangsten van postzegels f 39.000.000 van telegrammen f 6.440.000 van interlocale en inter nationale telefoongespr. f 12.670.000 Totaal f 56,110.000 „Daarbij komen nog andere in komsten, zooals die van telefoon abonnementen, quitantie-inning, rech ten wegens den P. en O. Dienst, die wij hier echter buiten beschou wing laten. „Het hiervoormelde bedrag van f 56.110.000 is voor ons betoog, dat de huidige tarieven een zeer zware belasting leggen op handel en nijver heid, voldoende. „Die belasting kan te minder wor den geduld, waar in het buitenland de tarieven in het algemeen belang rijk lager zijn." Uit een en ander trekt de Kamer de conclusie, dat tariefsverlaging noodzakelijk is. Maar dan voert zij nog eene „bi- zondere reden" aan, welke haar er toe noopt, om op eene radicale her ziening aan te dringen. Zij is deze. In de begrooting voor 1925 wordt als zuivere winst geraamd f 5.777.520 en ook 1924 heeft reeds een batig slot. En toch geeft de „Memorie van Antwoord" op deze begrooting het volgende te lezen„dat verlaging van de tarievenwet der Spoorwegen, Posterijen, Telegrafie en Telefonie, eerst nader zal kunnen worden over wogen, wanneer na het verdwijnen der'tekorten de toestand van's Lands financiën daartoe in staat stelt." Deze gedachtengang nu acht de Kamer terecht kwalijk vereenigbaar met de belangen van handel en nij verheid. „Immers,"aldus luidt het argument op die wijze wordt het batig saldo van bedoelde Staatsbedrijven tot inkomstenpost van de algemeene Staatsbegrooting gemaakt, en de mogelijkheid van tariefsverlaging af hankelijk gesteld van allerlei factoren die daarmede in het geheel geen verband houden. Op handel en nij verheid wordt een nieuwe verkapte indirecte belasting gelegd, om het Staatsbudget mede sluitend te helpen maken. „In de praktijk zal dit voornemen der Regeering, gezien de nog steeds voordurende moeilijkheden, om de inkomsten en uitgaven van den Staat in evenwicht te houden, hierop neerkomen, dat binnen afzienbaren tijd van tariefsverlaging geen sprake zal kunnen zijn. „Ten eenenmale onjuist achten wij het door hooge tarieven, die in een monopolistisch bedrijf alleen te hand haven zijn, winst te maken tot het sluitend maken der algemeene Staats begrooting. De politiek van het over heidsbedrijf moet er op gericht zijn tegen zoo laag mogelijke tarieven zoo groot mogelijke diensten te presenteeren aan het publiek. „Het achterwege laten van door de overheid als noodzakelijk erkende tariefsverlaging^ omdat de bedrijfs winst ten behoeve van andere onder werpen van Staatszorg niet kan wor den gemist, achten wij een averechfsche politiek, die onmiddellijk ernstige schade beteekent voor handel en nijverheid, de voornaamste „afnemers" van het bedrijf in kwestie. Op grond van deze beschouwings wijze dringt de Kamer ten slotte aan op verbreking van het onjuist gelegde verband tusschen 's lands financiën en de tarieven-politiek der P. T. en T. Wij deelen deze argumentatie volkomen. Het is onbillijk om, laten we het zacht uitdrukken, een zóó hooge indirecte belasting te leggen op handel en nijverheid, vooral en nu willen we ook nog een opportunistisch standpunt innemen, in de tegeiv woordige tijdsomstandigheden- Waar bij komt en we herhalen zulks voor den derden keer, dat een verlaging van 25 pet nog geenszins verlies op de exploitatie zou beteekenen. Integendeel. (2e helft Juli.) Juli heet Hooimaand wat niet zeggen wil, dat in die maand bepaaldelijk de hooiïng geschiedt of moet geschieden. Men hooit of maait, wanneer in het te maaien gras de grootste massa verteer bare voedingsstof aanwezig is. Is het gras »hard" geworden, dan zit ei te veel ruwvezel in, en .is de verteerbaar heid minder geworden. Tijdig maaien is dus reeds hierom gewenscht, maar heeft nog andere voordeelen. De zode loopt beter uit, wordt dichter en fijner bij vroegtijdig afmaaien er ontwikke len zich meer zij-scheuten en uitloopers waardoor men later een beter sluitende zode verkrijgt. Men blijft ook beter de onkruid planten baas. Wordt telken jare laat gemaaid dan gaat de zode achteruit. Bij tijdig maaien is de vol gende snede vroeger, en geeft door gaans ook meer massa. Een vorigen keer li&dden we het over de ongewenschte boterbloemen in de wei, dit jaar zoo buitengewoon tal rijk. Daartegen wordt nu in het »Alg. Ned. Lbld" aangeraden het afzichten, niet afmaaien, want dan vernietigt men het gras van de boveneinden der doorgeschoten stengels, waaraan de bloemen zitten. Als men dit doet vóór het rijp'worden van 't zaad dan heeft die kamp het volgende jaar minder planten. Het zichten kost weinig tijd en valt juist op een moment dat er niet veel te doen is. EVenweleen gron diger bestrijdingsmiddel blijft het wieden dat men steeds kan toepassen, als de drukte niet groot is. Het zij herinnerd dat de boterbloem vergiftig ishet vee versmaadt het, maar 's winters op stal is het wel gedwongen er van te eten, tot schade der melkgift en den groei. Bovendien komen dan de zoden met den mest op de vaalt, en zoo weer op het land terecht(?) Onlangs maakten we melding van een bielenschoffel, een practische vin ding van den heer J. Doornbos Ez. te Schildwolde, waarvan we nu kunnen zeggen, dat ze ons zeer goed voldoet. Een nieuwe vinding is intusschen in dezelfde provincie gedaan. Door den smid Osinga te Gasselternijveensche mond is een nieuwe aanaarder gebouwd. Bij een gehouden demonstratie voldeed het werk aan de aanwezigen geheel aan de eischen hoewel het werktuig den schofiel niet in alle opzichten kan vervangen. De Commissie ter beoor deeling achtte het vooral voor bezitters van groote bedrijven, die meer schoffel werktuigen bezitten, de aanschaffing van belang. In den hof. Van het zaaien hangt veel af. Dit bleek me dezer dagen op nieuw, toen een goede kennis een be ginneling, klaagde over het niet- of slecht opkomen van vele zijner zaden. Zie hier eenige algemeene regelen! In den regel zaait men te vroeg. Daar zijn er die reeds in April, wanneer het weer bijzonder mooi is, het zaad van fijne bloemen in den grond brengen. In den vrijen grond zaaie men even wel niet eerder dan éinde Mei, in den tijd dat de ergste nachtvorsten voorbij zijn. Men make dan den grond zeer fijn en effen, en zaaie bij voorkeur bij regenachtig weer, liefst in den vroegen morgen, zeer gelijkmatig over het ge- heele perk. Zeer fijne zaden vermenge men vooraf met wat zand, werke die niet onder, doch drukke ze alleen zeer zacht aan met een plankje. Grovere zaden werke men over 't algemeen slechts zoo ver onder, als de eigen dikte bedraagt. Korrels en pitten wor den gepoot. Na de zaaiïng zorge men te groote uitdroging van den grond tegen te gaan. Deze moet vochtig blij ven, wat men het best bereikt, door ,met matten of iets dergelijks te bedek ken en af en toe matig te begieten. Het is een dwaling te meenen, dat bezaaide perken niet begoten mogen worden omdat dan hef zaad zou •ver stoften" bij droog weer is gieten zeer noodig. Men wachte zich echter te gieten, zooals wij dikwijls zagen het water met volle handen uitgudsend uit den emmer. Bij zulk »gieten" is het geen wonder, dat het zaad niet of slecht opkomt, daar het dan goeddeels is uit- en weggespoeld. Zijn de plantjes opgegaan, dan zorge men, alle onkruid bijtijds uit te roeien, opdat niet later door de groote wortel- vertakkingen ook de bloemplantjes mede worden uitgehaald. Ook te dikke stand dezer plantjes moet vermeden worden daar ze zien bij gebrek aan ruimte niet goed kunnen ontwikkelen. Wij herhalen de twee voorname eischen voor het opkomen van bloemzaden zijn niet te vroege en niet te diepe zaaiïng. Onderzoek uw aardappelveldenl Laat, zoonoodig u onderrichten omtrent de kenteekenen van verschillende aard appelziekten, als bladrol, topbont, zwart- beenigheid e.a. Verwijder de zieke planten, om verdere besmetting, ook van het pootgoed voor 't volgende jaar te voorkomen. Het lijdig rooien geeft geen verlies, de andere brengen des te meer op. Het land vrij komende van de vroege erwten, kan nu met andijvie beplant worden eerst den grond goed los maken neem de sterkste planten uit het zaaibed en dun dit tevens uit. Bescherm nu bessen door een net tegen de vogelsze houden vooral ook van de zwarte bessen deze vrucht is, tot gelei bereid, een uitnemend middel tegen verkoudheid. Door linnen gaas langs de boomen te hangen, kunt ge uw perziken tegen de wespen bescher men. Voel niet met de vingers of de perzik al zacht wordtde minste aan. raking geeft later vlekken en rotting. Slachtoffers van rugpijn. Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en de schouders, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen Geen wonder, dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dikwijls de eerste waarschuwing van verzwakkende nieren. Andere zul len spoedig volgen hoofdpijn, duize ligheid, zenuwachtigheid, graveel, blaaszwakte en waterzuchtige zwel lingen. Wacht niet, tot het te laat is Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ont wikkeling tot ernstige nierkwalen be teekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlansch goed te ontvan gen. Prijs f 1.75 per flacon. 32 Onvoorzichtig motorrijder. Voor de vacantiekamer der Roer- mondsche rechtbank had zich te ver antwoorden de 21-jarige student F. J. J. M. ten B. uit Almelo, terzake dat op 1 September 1924 te Venlo op den weg VenloHorst aan zijn schuld de dood van P. J. A. Esser is te wijten geweest. Volgens de dagvaarding was deze tenlastelegging gebaseerd op de volgen de feiten. Op gemelden datum reed bekl. als bestuurder van zijn 2 wielig motorrijwiel op den openbaren weg van Venlo naar Horst terwijl op de duozitting zijn vriend E. uit Horst was gezeten. Bekl. reed met een ontzettend woeste vaart ter rechterzijde van den weg hoogst roekeloos en onvoorzichtig reed hij met die vaart door den scher pen bocht bij het militair hospitaal. Het was tengevolge dier snelle vaart op gevaar van slippen onmogelijk, althans zeker niet wenschelijk, in die bocht de rechterzijde van den weg te nemen, zoodat hij genoodzaakt was de linkerzijde te nemen. De scherpe krom ming en ter plaatse staand struikgewas belette hem het uitzicht, zoodat hij niet kon zien wat van de tegenover gestelde richting kwam aanrijden. Een en ander had tot gevolg dat hij met zijn motorrijwiel in botsing kwam met een 4-wieligen motorvrachlwagen die ter rechterzijde (voor hem bekl. de linkerzijde) van den weg, komende uit de richting Horst kwam 'aanrijden; zoodat E. met zijn hoofd tegen dien vrachtwagen kwam, van het motorrij wiel werd geslingerd en schedelbreuk kreeg en eenige oogenblikken later overleed. Beklaagde die in zijn woonplaats als een woest rijder bekend stond en deswege reeds vroeger was veroordeeld had ook gedurende zijn verblijf ten huize van zijn vriend E. in de buurt een zekere reputatie van op het ge bied van hard rijden. In deze zaak waren 11 getuigen, w. o. 3 deskundigen gedagvaard. De ooggetuigen waren het allen eens dat ontzettend hard gereden was. De bocht noemde men uiterst gevaarlijk en met een groote vaart niet te nemen Alleen over de snelheid waarmede de bocht wel te nemen was, was men het niet geheel eens. De een motorrijder noemde 35 tot 40 K.M., de ander acht te het met een vaart van 40 K.M. on mogelijk. Bekl. zelf verhaalde slechts met een vaart van 20 of 30 K.M. gereden te hebben. Hij was van meening geweest den wagen nog goed te kunnen pas seeren. Het O.M. achtte het tem laste geleg de veroorzaken van den dood door schuld voldoende bewezen en wijzende ep de omstandigheid dat bekl. op het gebied van motorrijden als een woes teling bekend stond en deswege hem het recht om een motor te berijden reeds bij vonnis was ontzegd, eischte het vier maanden gevangenisstraf. In tegenstelling met het O.M. was beklaagdes rasdsman mr. Janssen, ad vocaat en procureur te Roermond, van raeening, dat men er niet in geslaagd was door al de getuigen het wettig en overtuigend bewijs bij te brengen .en concludeerde tot vrijspraak. Zeer sub- sidair drong pl. nog op een voorwaar delijke veroordeeling aan. Zeldzaam jubileum. Maandag herdachten de heer en mej. J. Zandee-Rottier te Koudekerke (Zee land), hun 65-jarig huwelijksfeest. Beiden zijn zeer gezond en zonder gebreken terwijl zij de laatste 45 jaar nimmer een dokter noodig hadden. Ongeluk. Bij de kanaalwerken te Wessem ge raakte Vrijdag de 19-jarige arbeider P. B. tusschen een paar kipwagens be kneld. Hij is aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. Ernstig ongeval. Te Oostburg (Z.) heeft Zondag een treurig ongeval plaats gehad. Een vrouw reed daar met een dochtertje achter op de fiets, welk kind met haar schoenen tusschen de spaken kwam. Zij vielen. Een auto, welke achter op reed, wilde de gevallenen ontwijken, doch reed het kind nog aan. De bestuurder, zekere G. L. L. te Antwerpen raakte het stuur kwijt. De auto sloeg in een sloot over den kop. De bestuurder was direct doodae andere inzittenden, vrouw van L. en kinderen bekwamen ernstig letsel Het aangereden dochtertje is ook overleden. Luchtdienst Amsterdam-Essen-Berlyn. De Nederl. Wereldverkeers-mij. opent op 15 September haar luchtlijn Amster damEssenBerlijn, waarop zij een dagelijkschen dienst heen-en-weder zal onderhouden voorloopig met drie vlieg tuigen, gebouwd onder Junker's patent in Zweden. Genezing te Lourdes. Een der onzen is te Lourdes en heeft daar var. nabij een genezing meegemaaktde Croix de Lourdes, welke hij overzendt, geeft er verslag van. Toevallig heeft onze zegsman de dame gezien, toen zij aankwamwij zeiden nog tegenelkaar, schrijft hij ons, hoe is het mogelijk, dat zoo'n mensch de reis maakt. Zij lag als hulpeloos op een draagbaar en zag er doodziek uit. Later hebben wij gehoord, dat het mensch een hartkwaal had, overge houden uit de griep in 1918hare dokters, vertelt de Croix, de heeren Pommeret en Bosc hebben zich met hand en tand tegen de reis verzet, maar zij, mej. Percevault, heeft tegen allen haar wil doorgezet Hat leven was haar een last, zij lag dag aan dag roerloos op bed en bij de minste in spanning bonsle haar hart geweldig. De dokters hadden voorspeld, dat zij de reis niet overleven zou en in geen geval een onderdompeling in de piscine zou kunnen verdragen. Zij is dadelijk in het bad gegaan en volkomen genezen eruit gekomen. En nu wandelt zij frisch en wel in Lour des rond en verzamelt haar mede pelgrims zij behoort tot de processie uit Tours telkens weer rond de grot ten einde O L. te danken Mej. Perce vault is 50 jaar oud en komt uit Bossaysur-Claise in het Bisdom van Tours. Voor de blinden. Wat een prachtig stel blinden heb je daar voor je winkelraam, meneer Rozijn. Zullen je ook centjes gekost hebben 1 Neen, toch niet, die hebben mijn klanten me cadeau gedaan. Hoe zoo... Wel, ik heb een busje in mijn winkel geplaatst met het opschrift Voor de blinden. Ziedaar de resultaten. Verdwaald jongetje. Waarom huil je zoo, kereltje Ik ben verdwaald, meneer. Waar woon je dan Dat... weet ik niet; we zijn juist vandaag verhuisd. Hoe heet je dan Dat..', weet ik ook nietmama is pas hertrouwd. De tyden veranderen. Parvenu (die voorheen houthandelaar was en in den adelstand is verheven). Zoo veranderen de tijden. Vroeger droomde ik van boomstammen, nu van stamboomen. Het geheimzinnige werken van de bjjen in dienst van het landbouwbedrijf. Van de bijen weten de meeste leeken slechts, dat ze honing en was leveren, maar meer niet. Het verdere nut van de bijenteelt, die de gemeenschap zeer ten goede komt, wordt vaak over het hoofd gezien. Toch moest elke land bouwer een geboren bijenkweeker zijn. De bijenteelt brengt door de bevruch ting van milliarden bloesems het grootste nut, dat nog lang niet vol doende gewaardeerd wordt. Bijen en bloesems voeren onderling een politiek van »do ut des" »Geef mij, later geef ik u." Zij zijn op elkaar aangewezen. De bijen vinden in de bloesems hetgeen zij voor eigen leven en voor het aankweeken van de wor dende generaties absoluut noodig hebben nectar en stuifmeel. Daaruit vormen ze door bijmenging van water het voedsel voor de jonge bij De bloesem dankt aan de bij, het leven, de bevruchting. Het is toch algemeen bekend, dat de insecten voor de bevruchting van de meeste bloesems absoluut noodzakelijk zijn. Men heeft in den laatsten tijd in Duitschland en Zwitserland, maarvooral in de groote ooftplantages van Amerika en Australië proeven genomen. Rijke lijk bloeiende fruitboomen werden met groote kosten met een heel fijn gaasnet overspannen, dat wel licht en zonne stralen doorliet, maar absoluut geen insecten. Daarnaast stonden even rijkelijk bloeiende boomen van dezelfde soort, maar vrij en toegankelijk voor de bijen. De laatsten leverden heerlijk fruit in overvloedde eerste echter brachten slechts enkele verschrompelde vruchten voort Van alle insecten, hommels, wespen en vlinders, is het echter de bij alleen die het leeuwenaandeel in de bevruch ting heeft, omdat zij in gezelschap leeft en dagelijks een geweldige menigte van arbeiders naar het veld van den gemeenschappelijken arbeid sturen kan. Vooral de fruitbloesems en ook de bloemen van de meeste groenten en landbouwplanten hebben zich in de

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2