swarft Turf LOTEN F. H. van Enckevort. mmsmsia. JAARMARKT VENRAY Prima droge Witte Kruis G. Verstralen Nieuwe Reisgidsen G. W. Sijbers ThVring er, Helmond Er. Winckens, Overl. weg Gementwaren. Bouwmaterialen. II. W. VAN AARSSEN BH boekbinderij hl HET VADERLAND VAARWEL. Woensdag 15 Juli Veenderijen en Turfstrooisel fabrieken Gemeente Deurne trekking 20 Juli Firma van den Munckhof Dik vet inlandsch spek Inlandsch varkensvet Droge Metworst Sprutol OOSTRUMVenray Telef. 501. Speciaal adres voor het maken van Beton Cierkelders, inrichten van Stallingen leggen van Beton Vloeren en verder alle voorkomende Betonwerken. Vakkundig adres voor inbinden van alle Boekwerken. Gemengd Nieuws. is STEEDS te bekomen langs den harden weg Deurne—Venray nabij „Kraayenhut". Te bevragen enz. bij Joh. Janssen in Kraayenhut. 322 De Directeur, W. KORTOOMS. Kiespijn en Aangezichtspijn verdrijlt men spoedig me! Mijnhardt's »A SANAPIRIN- Tabletten I 371—11 van het zijn verkrijgbaar bij den Agent Eindatraat VENRAY. 317 Zomerdienstregeling der Spoorwegen, 25 cent per stuk 55 cent per pond 50 cent per pond f 1 per pond. verdwijnen spoedig r 1 dooreen pot 490-10 Electrische Fabriek van Limonades en Oaseusche dranken. Specialiteit in de verfrisschende niet overtroffen drankengeperst uit sinaasappelen en uit citroenen Handel in Heineken's Bieren Minerale Wateren enz. Vertegenwoordiger voor VENRAY en OMSTREKEN Heeft geregeld in voorraad aan scherp Concurreerende prijzen Prima Portland CEMENT mars Dljckerhof, Thayngen, Plramld Zakkalk. Klultkalk, Gegoten Kalk. Asphalt, Gips, Beton Ringen, Putten, Bulzen en Veedrlnkwaterbakken. Gresbuizen, Koe- en Varkensbakken, Schoorsteenkappen enz. Terrazzo Tegels, Cement Tegels, Plavuizen ln rood en blauw. Alle soorten Dakpannen aan de laagste prijzen. IJzeren Glasramen, Dakramen, Glaspanoen enz. enz. Beleefd aanbevelend, 62 Patersstraat VENRAY zoeken die bereid was hem deze reke ning te voldoen. De patroon is stuk werker in dezen zin, dat hij zich be taling verschaft naar gelang van het geen zijn bedrijf gemaakt heeft en afhankelijk van den prijs die hij daar voor weet te bedingen. Deze omstan digheid zet hem aan tot zoodanige inspanningom een product te verkrijgen en het vervolgens op een manier te verkoopen, waarbij hij zooveel mogelijk winst maakt. Naast zijn vakkennis en zijn werklust werkt dus nog een andere factor bij hem mee, die wel eens wordt cangeduid als de prikkel van hel eigenbelang. Personen die het thans algemeen ge bruikelijke stelsel van productie afkeu ren zeggen, dat het eigenbelang bij de voortbrenging niet noodig is en vak kennis en werklust daarvoor volstaan. Dit zijn zoo van die opvattingen waar over men heel lang maar meestal zonder veel succes kan praten. Er zou ook wel b.v. de stelling verkondigd kunnen worden, dat de mensch geen reukzintuig behoeft te hebben, dat indien alle menschen zonder reukzin- tuig geboren waren, de wereld ook wel zou kunnen bestaan. Het is vol strekt niet onmogelijk, maar de nor male mensch wordt nu eenmaal niet zonder, maar met een reukorgaan ge boren en evenzeer is een normaal mensch behebt met de eigenschap die »eigenbelang« heet. Nu willen wij de zaak eens anders om beschouwen. Veronderstel eens, dat de mensch, die niet afkeerig_is van het persoonlijk voordeel dat zijn werken hem biedt, voortaan niet meer medeprofiteert van de mate waarin zijn arbeid vruchten geeft, zou men denken, dat hij dan toch steeds dezelfde toewijding voor zijn werk zal blijven behouden Nu wordt er van de zijde dergenen die het werken voor winst afkeuren vaak op gewezen, dat er toch wel voor beelden zijn van leiders van'overheids bedrijven die met veel toewijding hun taak vervullen. Dit zij toegegeven, doch hierbij zijn nog wel andere factoren in- het spel, die den betrokkenen plei- zier in hun werk geven. Daarentegen zal voor den niet in een vooraanstaande positie gestelden werker in het alge meen toch zeker gelden, dat hij zich inspant naar gelang hij betaald wordt. Ook in de maatschappij die op een niel kapitalistische leest geschoeid wil zijn zal het werk betaald moeten worden, rekening houdend met hetgeen is ge presteerd. Doch waar moet in een niet kapita listische maatschappij het deel van het arbeidsinkomen, dat niet voor levens onderhoud noodig is, aan besteed wor den indien particuliere belegging, die persoonlijk kapitaalbezit verschaft, buitengesloten is. Wat blijft er dan nog anders over dan dat het inkomen ten volle verbruikt wordt en dus iets, dat anders zou worden gespaard, ver loren gaat. En zoo zien wij alweer, datde afschaffing van persoonlijk bezit tot de onmogelijkheden behoort. De grens voor klein grensverkeer geopend. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft bepaald, dat met oog op het deelnemen aan feestelijk heden in het gebied van het kleine grensverkeer door Nederlanders, het overschrijden der grens geoorloofd is. Tot bedoelde feestelijkheden behooren kermissen, schuttersfeesten, zangers feesten en wedrennen. Het gebied van het kleine, grensverkeer omvat op Duitsch gebied de gemeenten Kalden- kerken, Straelen, Hinsbeck, Leuth, Kevelaer, Breijel, Bruggen. Op Neder- landsch gebied Venray, Sevenum, Maasbree, Helden en Neer. Bedevaart naar Kevelaer. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede dat voor het loopen- door H. A. VAN DE LEST. (Oorspronkelijk uit het Dagboek van een matroos). Hef^ schip was juist in vollen gang, toen we enkele torpedobooten passeer den, die ons natuurlijk ook verrieden, dat er een in deze omgeving een of meer onderzeeërs rondzwalkten. Een der jagers voer met zijn vaartuig zoo j vlak langs ons heen, dat een jol, welke in de davits aan onze boot hing, de mast van het bootje meenam en deze gelijk het broze riet tot dek afknapte. In den- namiddag genoten we van een zeer aangename demonstratie. Een onderzeeër dook op twee streken stuur boord onder water en schoot op acht streken een torpedo op ons af, hetwelk echter bij wijze van oefening gold. Een rechte lijn van schroefwater kwam op ons af, veroorzaakt door de torpedo. In werkeljkheid zou het beslist raak zijn geweest, zoo werd er beweerd. De in oorlogstijd zoo gevreesde »granaat" kwam aan bakboord weer naar boven, alwaar hij door de torpedojagers werd opgepikt. Deze manoeuvres trokken natuurlijk de jaar de Hooge Intergeallieerde Com missie voor bezette gebieden in het Rijnland wederom vrijgevige voor schriften heeft vastgesteld inzake de toelating van Nederlandsche bedevaart gangers naar Kevelaar. Het verblijf van bedevaartgangers in het bezette gebied mag niet langer dan 4 dagen duren. Waarschuwing. Reeds enkele jaren worden door personen uit Weert, zoo het heet voor een goed doel, platen te koop aange boden. Ze beweren, dat deze platen in een klooster door weeskinderen ver vaardigd worden en de winst ten bate dier arme weesjes is. Tijdens den oorlog was het z.g. ter ondersteuning van Belgische en dade lijk na den oorlog voor Duitsche wees kinderen. Na een nauwkeurig onderzoek ter plaatse blijkt, dal een en ander pure verzinsels zijn. Het is een particuliere onderneming en de winst komt geheel ten goede van de vervaardigers en colporteurs De platen zijn vervaardigd van ge perforeerd papier met'was. Ook worden er geleverd met muziek. Op een der platen staat een schiet gebedje, waaraan volgens opschrift een volle aflaat zou verleend zijn. Dit is onjuist. Landbouw en de weerberichten. Naar gemeld wordt, zal de coöp. zuivelfabriek te Gendringen voortaan de radiotelefonisch van de Bildt opge ntomen weerberichten, tweemaal per dag aan de leden bekend maken door middel van de stoomfluit der fabriek. Door middel van lange en korte stooten op de stoomfluit, welker beteekenis de boeren zullen moeten leeren, zullen zij op de hoogte worden gesteld van de weersverwachting. Onveiligheid op de wegen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heeft de volgende circu laire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland betref fende de onveiligheid op de wegen in verband met het motorverkeer »Het zal ook aan uw aandacht niel zijn ontgaan, dat in de laatsten tijd de dagbladen herhaaldelijk melding maak ten van min of meer ernstige onge lukken, door het gebruik van motor rijtuigen veroorzaakt. In vele gevallen zijn deze ongeluk ken te wijten aan onvoorzichtigheid of roekeloosheid van de bestuurders dier voertuigen, die zich niet storen aan de bepaling van art. 15 der Motor- en Rij wiel wet, krachtens welke het aan bestuurders van een motorrijtuig of rijwiel verboden is, daarmede over den weg te rijden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd, of in gevaar gebracht, noch aan de voor schriften der gemeentelijke politiever ordeningen, welke in het belang van de vrijheid of de veiligheid van het verkeer zijn vastgesteld. Het is daarom dat ik met nadruk een beroep doe op uwe medewerking om, voor zooveel van u afhangt, te bevorderen dat door een voortdurend en nauwgezet politie toezicht op de handhaving en naleving van voormelde voorschriften aan het zich steeds uitbreidende euvel paal en perk worde gesteld.* Haar trouwring na 44 jaar terug. Bij den goudsmid H. A. A te Does burg vervoegde zich dezer dagen een buitenman, die een gouden ring te koop aanbood. Het verhaal dat deze deed omtrent het vinden van den ring op zijn bouwland en de in den ring gegraveerde letters, deden den goud smid onderzoek doen bij een der stad- genooten en nu bleek, dat de echtge noote van den heer Winterink 44 jaar geleden haar trouwring vermiste. Deze is waarschijnlijk met compost op het land uitgestort en thans weer te voor- schijn gekomen. Terkiezingsvaria. Een inwoner van Gramsbergen had, onze aandacht. Jammer dan ook, dat de onderzeeër met zijne trawantjes ons den rug toekeerden. Ter hoogte van Scheveningen voeren ons eenige kleine visschersschepen voorbij. Wat leken deze toch nietig tegenover onzen grooten lobbes. Het waren slechts kleine lichaampjes, welke d'r eigen niet meester waren, want wind en golven speelden er als het ware mede. Ja, dit »vloot"-panorama deed ons denken aan de langvervlogen tijden van De Ruyter en Koen I Destijds waren de grootste oorlogs schepen, vergeleken bij de huidige, slechts notendopjes, waarmede de on metelijke golven zich kostelijk ver maakten. En die notendopjes zijn thans omgetooverd in drijvende forten For ten, ja vestingen, binnen welke muren zich vele levens veilig mogen wanen. Stel u dan eens zoo'n vloot vooreen samengevoegd aantal van zulke vestin gen, beschut door een aanwezigheid van talrijke kanonnen en andere moordende werktuigen. Zulk een angstwekkend monster was voorwaar ook onze Tromp. Het schip nam ter hoogte van Vlis- singen een fermen bocht en wij stoom den in de richting der Engelsche reeën. Dezen avond ging ik al om acht uur naar kooi, natuurlijk aan dek. Het aantrekkelijke uitzicht, als ik hel zoo noemen mag, lokte mij, en ik staarde naar de Tel. meldt, op zijn stembiljet gezetPs. 14 3, d.i. »Hij zocht alom, maar ach hij vond er geen, want alle vleesch is trouwloos afgeweken. Het land is vol van stin kende gebreken. Geen sterveling wil 't pad der deugd betreen. Ja zelfs niet één.« Uit Nijmegen wordt aan het Hbld. gemeld Door onjuiste ihdeeling van de stem- districten in de gemeente Nijmegen is de toeloop aan het stembureau Dobbel- manweg zoo groot geweest, dat er kiezers zijn geweest, die 5 uur hebben staan wachten alvorens zij aan de beurt kwamen. Verscheidene vrouwen zijn flauw gevallen. Om 5 uur werd de toegang gesloten. Er waren toen nog zooveel liefhebbers, dat eerst tegen 9 uur ieder der aanw.ezigen had gestemd Men schat het aantal van hen, die wilden stemmen, maar geen 5 uur den tijd hadden en weer zijn weggegaan op 200. Schandelijke woekerpractyken in de hoofdstad. In »de Schakela, het gemeenschap pelijk orgaan van de Amsterdamsche Instellingen voor Maatschappelijk Hulp betoon, wordt de aandacht gevestigd op een bepaald soort spaar- en crediet- banken, administratiekantoren, bemid- delingsbureaux en »lusschenpersonen« van allerlei slag, die getooid met de mooiste firmanamen, overal in de stad opduiken en verdwijnen. Deze obscure »instellingen« schijnen geen ander doel te hebben, dan zich te verrijken ten koste van hen, die in maatschappelijken nood zijn. De zaken worden door den x>directeur« in zijn x>privekantoor« met de klanten behandeld of in een café Wie b.v. geld wil leenen, vindt bij hem een aandachtig gehoor. Waarschijnlijk kan hij een leening bewerkstelligen, slechts dienen vooruit informatiekosten te worden voldaan. Het bedrag varieert van f 2 50 tot f 20. Na een week ver neemt men dan, dat de informaties niet gunstig genoeg waren. Sommigen echter worden aan het lijntje gehou den en mogen dan nog eèns f25 tot f40 offeren »voor voorschot of afsluit- provisid.* Alles natuurlijk met negatief resultaat. Andere »tusschenpersonen« specialiseeren zich op het zoeken van -betrekkingen voor werkloozen. De f 2.50 a f5 voor »inschrijvingskosten«, die de werklooze op het allernoodigste levensonderhoud van zijn gezin uit spaarde, verdwijnen natuurlijk in des bemiddelaars welgevulde zakken. Gemoedsbezwaren. Dat gemoedsbezwaren niet altijd echt zijn, blijkt uit het volgende Een A.-R. juffrouw van ongeveer 40 jaar te R(ijsoord) wilde niet gaan stem men, wegens gemoedsbezwaren* zoo heet het. Een propagandist van de kiesver- eeniging bezocht haar en zeide, dat ze dan f3 aan boete zou moeten be talen. Ze schrok. »Watriep ze uit. »Drie gulden I Maar dan zal ik die 's even gaan ver dienen. En dadelijk ging ze zich kleeden en haastte zich naar het stembureau. t (Rotterd.) Aan brandwonden overleden. In 't groote Ziekenhuis te 's Herto genbosch is overleden de werkman G. Kooien, die Vrijdag in de mandenfa- briek der Firma van Wagenberg te Vlijmen in een ketel kokend water viel. Nieuwe hittegolf in Amerika. Een telegram uit New-York meldt, dat Amerika opnieuw door een hitte golf wordt bezocht. Te New-Yoik zijn reeds tweepersonen tengevolge van het warme weder over leden en vijf bewusteloos neergevallen. Te Chicago zijn twee personen ge storven. Hevige stormen in Italië. Hevige stormen hebben Noord-Italië geteisterd. De oogst heeft veel geleden, aldus meldt een bericht uit Rome. steeds op de voortrollende golven. Het scheen alsof we geankerd lagen, gelet op de bewegingen van het water, dat schijnbaar voorbij stroomde. Doch neen, het was gezichtsbedrog. We gingen voorwaarts de wereld in. De boot wiegde mij als het ware in slaap. Mijn nachtrust was echter van slechts korten duur, want reeds om drie uren werd ik plotseling uit mijn slaap ge wekt door het schrille gefluit van Tromp. Dit middernachtelijk signaal klonk griezelig in deze plechtige don j kere stilte, die nu en dan door hevige windvlagen onderbroken werd. Bij het aanbreken van den dag was het erg mistig geworden, dat den roerganger veel nadeel richtte. Het was een eigenaardige mist, die niet geleidelijk dik en dun was, maar onregelmatig verstrooid Het waren mistbanken, die hier doorschenen en daar weer met het scherpste licht on- doorboorlijk waren. Dien dag konden we derhalve weinig van de zee verkennen. Den volgenden dag reeds vroeg in den morgen, passeerden we Dover. Passeerden wil zeggendat we er tegenover, maar nog ver, heel ver van verwijderd waren. Aldus waren we in Het Kanaal Ik kan me geen denkbeeld vormen, dat het hier nu een kanaal is. Je moet namelijk weten, den geheelen dag konden we geen der kusten ontwaren Slechts bij nacht ontwaarde ik even den vuurtoren van Galais. Des morgens was de mist eenigszins opgetrokken. Op honderd meter afstands ontmoetten we enkele oliebooten, die ons langdurig salueerden met behulp van het op en neer halen onzer natio nale driekleur. Op deze wijze van groeten waren ook wij even zeer be leefd. Precies acht uur moesten wij, de Hollandsche Janmaten aan de wasch Ditmaal was het ons plunje. De kolen- pakjes, die wij bij het kolen laden gebruikt hadden, waren meer zwart dan wit. En om deze nu zoo maar blank te krijgen, valt heusch niet mee, hoor Daarvoor moet je Jantje heeten 1 Om half negen ontmoetten we de Saland, van de Rotterdamsche Lloyd. Ja, en toen dat handgewuif en zak- doekgezwaai van weerzijden.... Toen ik hef verschil tusschen de richting van de Saland en die van Tromp duidelijk besefte, ja, ik moet het werkelijk be kennen, toen kwam er als het ware een vlaag van weemoed mijn humeur benevelen, maar die dan ook weer ver- dweend naarmate we verder gingen en de Saland mijn gezichtseinder naderde. In de namiddag kregen we de En- elsche kust in het oog en aan stuur- oords^ijde ontwaarden we eene reeks van schilderachtige krijtrotsen, welke zoo majestieus afstaken bij het donker groene water. Dan voeren we langs het eilandje Wight, waarna Engeland weer lang zamerhand uit ons gezicht verdween. We konden onze oogen of rechts of links wenden, geen enkele blik reikte een der kusten. Bij het vallen van den avond namen we eenige prachtige natuurverschijn selen waar. Aan het donkerblauwe hemelgewelf verrees een prachtige, kleurrijke regenboog. Even daarna aanschouwden we het ondergaan der zon. Schitterend was dat; het scheen alsof de gloeiende vuurbol verdween achter een donkergrauwe berg, in werkelijkheid den horizont der water vlakte. Van zeeziek gesproken, nou daar had ik tot nog toe geen last van. Eerst dezen avond werd het wat duizelig om me heen. Maar ofschoon somwijlen een geheel firmament van sterren voor mijn oogen schitterde, toch bleef ik bij mijn positieven. Dezen avond sliep ik aan dek. Hadde ik dit echter niet gedaan, zoo ware ik den volgden morgen niet zoo ziek ge weest. Want zelfs in mijn nachtrust werd ik reeds gestoord. En des mor gens was ik zeer onwel. Een en ander deed dan ook niet uitblijven, dat ik om het half uurtje kostelijke offertjes aan Neptunus moest brengen I Doch de God der zeeën scheen niet thuis te zijn. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2