Tweede blad. EKIS-"' Weekblad voor VEJVRAY, HORST en Omstreken, «r H. Landstichting. Het geheim van den millionnair. Behandel huiduitslag altijd direct Kloosterhalsem Zaterdag 23 Mei 1926 46e Jaargang No. 21. PTfllüT"RN M AAS ■MMIMBI■HHüHB ■HHMiH HBVHI §®i W IHflH PKijS ADVEKTENT1EN ISritSêS"* Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 61. ^lT"ZVlt°rT Aanneming van leerlingen aan de 0. L. School te Venray (Kom). Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis van ouders, voogden of verzorgers, die hunne kinderen aan de o.l school te VenrayKom op 1 Juni a.s. als leer ling wenschen aangenomen te zien, dat zij hiervan aangifte moeten doen bij het Hoofd der school den Heer J.J. Henderickx en wel zoo spoedig moge lijk, uiterlijk 28 Mei a.s. De kinderen, die niet tijdig worden aangemeld, kunnen later niet meer worden aangenomen. De kinderen moeten op 1 Juni den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Venray 13 Mei 1925, Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aanbesteding van kolen. Burgemeester en Wethouders van Venray zijn voornemens aan te besteden de voor den publieken dienst en scholen benoodigde kolen. Ge'everd moeten worden magere huisbrandkolen, en wel dubbel gewas schen an trachiet van prima kwaliteit,, afmeting 50/80 of 30/50. Indien geleverd wordt uit Limburgsche mijnen, bij vooikeur Mijn Wilhelmina, Dominiale mijn of Oranje Nassau II. Benoodigd zijn zes wagons, welke geleverd kun nen worden direct na de gunning en uiterlijk 15 September e k. De op zegel van f 0,50 gestelde inschrijvingsbiljetten, waarop vermeld moet zijn de mijn waaruit geleverd wordt, moeten in gesloten verzegelde enveloppe vóór Vrijdag 29 Mei a.s. des voormiddags half elf zijn gedeponeerd in de daarvoor bestemde gesloten bus ter gemeente-Secretarie. Onmiddellijk daarna dus 29 Mei half elf zal in het openbaar ten Ge meentehuize worden overgegaan tot opening der ingekomen -biljetten. De gunning4volgt later. De offerten moeten zijn franco plaatsen van bestemming in de gemeente. Er wordt nader opgave verstrekt welke hoeveelheden in elk der scholen en publieke gebouwen moeten worden gebracht. Voor het binnendoen der kolen ter plaatse van beslemming zorgt de ge meente zelf. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen ten kantore van Gemeentewerken onder den Boog. Venray 13 Mei 1925, Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN IIAAREN. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90" Maag-Tabletten. .751* Zenuw-Tabletten ?75« Laxeer-Tabletten .-.60e* Hoofdpijn-Tabletten 60 a Bij Apoth. en DrogUten 291—10 K KI T I T j IKJTO N 7. Wie was die patiënt? Dat is het allervreemdste van de geheele zaak, die patiënt was Brown, de stille heer. Mevrouw Warren, die, zooals ge wel kunt begrijpen, geheel en al van streek is, vertelde mij, dat haar man haar dat zelf gezegd had. En juffrouw Martin bevestigt, dat dok ter Warren te negen uur daar geweest is, doch den heer Brown niet meer thuis getroffen heeft. En wat gebeurde er toen vroeg Alex, die met gespannen aandacht ge luisterd had, naar hetgeen de oude pastoor zeide. Zooals juffrouw Martin zegt, vroeg dokter Warren, welken weg mijnheer Brown had ingeslagen. Daar zij dit niet wist, zei dokter Warren over een uur terug te zullen komen, waarop hij zich verwijderde. En sedert is hij spoor loos verdwenen. Had dan Brown om hem gestuurd? Dat kon juffrouw Martin niet zeg en zij zelve had eene dusdanige oodschap niet overgebracht. Was Brown dan ziek? Volgens juffrouw Martin in het Wat elke maand te doen geeft. (2e helft van Mei) In Mei, dan leggen alle vogeltjes een ei. En waar ze ziiten broeien, daar zullen wij niet stoeien, enz. Zoo zongen wij, ouderen, toen we nog op de schoolbanken gezeten waren. En nu moeten wij het onzen kinde ren voorhouden, dat ze geen vogel nesten verstoren en jagen we de katten weg, die loerend in onzen tuin en op ons erf rondsluipen. Land en tuinbouwers moeten ter wille van hun eigen belang vogelbescher mers zijn, en daarom ook het nes telen der vogels bevorderen. Wat maken b.v. spreeuw en roek zich dit voorjaar weer verdienstelijk door het vernietigen van legio emelten, die weiden en akkers teisteren. Men bestrijdt dit ongedierte door uitstrooiïng van tarwezemelen, ver giftigd met Parijsch groen, per Hec tare 25 Kilo zemelen, vermengd met 1 Kilo Parijsch groen. Maar in de eerste plaats moeten we het hebben van onze natuurlijke bondgenooten de vogels en de mollen. Ook deze laatste hebben zich duchtig geweerd. De landbouwers krijgen er oog voor en beginnen ook voor de mollen, die ze een tijdlang als 't ware te vuur en te zwaard hebben vervolgd, op te komen. Zóó is het goed geen verdelging maar bescherming. Aldus blijft het evenwicht in de natuur bewaard. Wat beslist schadelijk is bestrijdt men echter met kracht en volharding. Bijvoorbeeld den runderhorzel of horzelvlieg. Verschillende veehouders zijn er al mee begonnen, toen het vee nog in den stal was; in de wei moet de bestrijding worden voortgezet. De larven welke zitten in de bekende bulten op den rug der dieren, ver- wijdere men door uitdrukken of met een pincet. Wie het kunstje niet goed ver staat, late het zich leeren door een veearts, of een ander die het kent. Uit de larven, die blijven zitten, ko men in deze en de volgende maan den, de horzelvliegen, welke door het gonzen de koeien verontrusten. De gezondheid der dieren en de melkproductie lijden er door. De vlieg legt haar eitjes op het rund, dit likt de eitjes of larven op; de laatste bewegen zich voort door het runderlichaam tot ze in de huid zijn gekomen, in de huid ontstaan gaten. Enorm is de schade, over heel het land in de wormhuiden veroorzaakt. Geen wonder, dat men de vee houders algemeen oproept ter be strijding. Het werk van den enkeling kan niet batenallen te zamen moeten geheel niet. Wij hebben ijverig gezocht zoowel naar Brown als naar dokter Warren, zonder nochtans van een van beiden het geringste spoor te ontdek- ken. Hm, hm, zeide Torold na een poos, ik zou enkel gaarne willen weten, of zij elkaar ontmoet hebben, en samen er vandoor zijn gegaan. Maar beste vriend. Waarheen zouden zij samen zijn gegaan riep de pastoor verwonderd uit Dat weet ik natuurlijk niet kaD het zelfs niet gissen. De geheele ge schiedenis is vreeselijk geheimzinnig. Alex hield eensklaps op en keek den geestelijke aan. Is de sieutei van Mar- low's grafkelder nog in uw bezit. Wel natuurlijk, hij ligt in mijn brandkast. Je doet daar een zonderlinge vraag De jonge man glimlachte. En de reden daarvan is nog veel zonderlinger, hernam hij. Hij haalde vervolgens den brief van Gramp uit zijn zak en reikte dien den pastoor over om te lezen. Wat zegt u daarvan, eerwaarde Wat een keurig schrift, meende de pastoor, Lieve Hemel riep hij on middellijk daarna uit, en las in vliegen de haast verder, totdat hij clen brief met een uitdrukking van ontsteltenis op den grond liet vallen. Alex, stamelde hij buiten zich zei ven, wat... wat... wat.., De jonge man raapte het blad op. en legde het op de tafel. Zooals u ziet, schrijft die vent, het werk ter hand nemen. Na midden Mei kan men op kleigrond kool rapen zaaien. De grond zij diep losOp het zand wachte men nog tot de 2e week in juni. Koop het zaad onder garantie; 't is gebeurd, dat winterraapzaad werd geleverd, en in een geheele streek het gewas mislukte. Zaai op rijen tot 50 c.M. van elkaar, de planten in de rij 30 tot 40 c.M. Gebruikt men een paarde- of handzaaimachine, waarmee het Werk vlug opschiet, dan heeft men 2i/t tot 5 Kilo zaad noodig. Men kan thans weer~asperges steken, waarvoor een speciaal lang, smal mes wordt gebezigdsteek ze niet te lang, dan zoudt ge de wortels beschadigen, en raak ook niet de er naast staande vrucht. Steek drie maal daags, dan oogst ge blanke, goed smakende asperges. We willen hopen, dat de erge nachtvorsten nu uitblijven, en kunnen dus thans onze boo men leggen; doe het bij gedeelten, dan oogst ge lang versche, malsche vruchten. Voor postelein is het nu ook tijd wanneer het althans warm weer is; anders wachten we nog gerust. Deze groente gedijt slechts met warmte, dan ontkiemt ze snel, soms in één dag, en is spoedig oogstbaar. Na het zaaien het zaad wat doorharken en den grond aandrukken schijnt de zon, dan het bed met vochtige zakken bedekken. Warmte en vocht zijn noodig. Kent ge bindsla? Mis schien niet; weinigen telen ze in België. Frankrijk en ook in Engeland kent men ze beter. Men kan ze in deze maand op vochthoudenden, vruchtbaren grond zaaien, 't Worden ook kroppen die zoowel rauw als gestoofd genuttigd kunnen worden. De meesten zullen echter wel de kropsla als slagerechf prefereeren men kan dan de bindsla stoven. Om ze te doen „kroppen" is het aanleg gen van een band dikwijls noodig vandaar de naam. 't Werk gaat nu geregeld door in den tuin, zaaien en plantenwieden, hakken, en schoffelen. Verschillende groenten zaait men af en toe, om ze den geheelen zomer door te kunnen oogsten, of steeds jong en malsch groen te hebben. Zoo b.v. worteltjes om de drie weken, kropsla om de 14 dagen; postelein en kervel e.a. Wie zijn bedden vrij houdt van on kruid bevoordeelt zich zeer't is geen prettig werkje, maar 't loont en geeft veel plezier en voldoening. Is het weer gunstig dan brengen we al eenige bloemen op de perken, b.v. de Pelergonium Zonale. Met een rand van goud- of zilverbonte Zonalen maakt men een mooi perk, zet de grootste achteraan I De hoog ste planten komen in het midden geen twee planten van een bloemen kleur bij elkaar. Wij brengen voorts in de perken: Verbena's, Petu dat het lijk van Marlow gestolen is. Heeft u wellicht vernomen dat er in den grafkelder ia ingebroken Neen, neen, in het geheel niet, riep de pastoor uit. Kom in mijn stu deervertrek, Alex. Wij zullen onmid dellijk nazien of allea in orde is. Het moet in orde zijn, zeide hij met na druk. Ik draag den sieutei van de brandkast steeds aan mijn horloge ketting. Niemand dus kan erin komen. Hij liep ijlings de kamer uit, gevolgd door Alex. Een fluks ingesteld onderzoek in de brandkast overtuigde hem, dat de sieutei nog op zijn plaats lag. Dèhr, zie je wel, riep de pastoor, en hield hem triomphantelijk omhoog. Hier is hij. Ik zei het immers reeds, dat de deur niet zonder mijn sieutei geopend kon worden. Maar hoe staat het met jou sleutel, Alex? Die ligt in mijn schrijftafel thuis, eveneens veilig achter slot, zei de jonge man haastig. Ik zal vanavond er dade lijk naar kijken. Neem intusschen dezer sleutel, mijnheer pastoor, wij zullen naar den grafkelder gaan. Stilzwijgend stapten beide heeren naast elkaar naar het kerkhof Onder weg wekten zij Jacks, den doodgraver. Deze kleedde zich schielijk aan en kwam met een lantaarn buiten, om zich bij de twee bezoekers te voegen, niet zonder zijn verwondering te ken nen te geven over deze ongewone rust verstoring. Spoedig waren zij bij de Maria kapel nia's, Heliktropen ze komen in den vollen grond, dus moeten uit de potten gedaan worden. Ook de Laurier, Phormiuns, Aloe's en andere koude kasplanten mogen op de be stemmingsplaats voor den zomer gebracht worden. Ingwonden Midadsali&gsn. Hoedt U voor nierzwakte Al wordt onnoemelijk veel last ver oorzaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak verwaarloosd. De zorgen en eischen van het hedendaagsche leven leiden tot nierzwakte, tengevolge waar van bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongeneeslijke nierkwalen aanleiding geven. Rheumatische pijnen, hoofdpijn, rugpijn en kwellende blaaskwalen zijn er het gevolg van, gij wordt zenuw achtig, prikkelbaar en moedeloos, ver moeid, afgemat en zwak, de eenvoudig ste taak schijnt u een zware last. Het is gevaarlijk deze waarschuwin gen te veronachtzamen het verstan digst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver sterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelftal van men schen in uw omgeving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op de verpakking in glszen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1.75 per flacon. 34 Als een teeken aan de hemel.. Hoog stijgen de slanke torens van den heuvel; tegen de blauwe lucht.. als zuilen, vierkant, met het Oostersche kruis in den spit3. Zij trotseeren tijd en elementen. In dreigende grauwe luchten verheffen zij hun fiere vormen en staan als stoere strijders in het geweld... buigen, wijken niet. Als bij avond de lichten in de stille basiliek branden, schemert de zachte lichtspeling naar het duistere buiten en straalt uit de glazen koepel, spiegelt weerglans. Uit het donkere landschap gaat dan een lichtbaken.... als voorlichtend weg wijzer voor zoekenden naar den waren weg. Het is symbolisch licht voor dwalen- den in den nacht van het niet-weten waarheen. Daar vlamt een lichtbron, welke duizenden leiden kan uit de duisternis van een wereld, waar men blind rond tast naar waarheid, welke lichtend en koesterend kan zijn voor arme, nood lijdende, niet-beter-wetende zoekenden naar geluk, dat blijvende is. Hoevelen weten niet waarheen, staan vreemd en ja vreezend tegenover groo- gekomen, vanwaar men het Mariowsche praafgraf kon zien. Pastoor Philips wenkte Jacks, de lantaarn omhoog te houden, hetgeen deze onijer voortdurend brommen en mopperen deed. Eindelijk was de deur open, en de beide heeren volgden Jacks, die metae lantaarn voorop ging. De koude graflucht en het akelige gevoel, zich in een doodenkelder te bevinden, deed den beiden nachtelijke bezoekers sterk aan. Jacks, die aan de aanwezigheid van lijken gewoon was, strompelde vooruit, zonder andere gewaarwording te ken nen te geven dan die van knorrigheid. Hij zwaaide triomphantelijk zijn lan taarn naar een nis, waarin de kist stond. Wacht even, zeide Alex en trad naar voren. Laat het licht op het dek sel van de kist vallen, Jacks. Hé! Het deksel ligt los 1 Opengeschrosfd. Los, opengeschroefd, kreet de pastoor zwak. Ge zult u ver....vergissen, Jacks. Neen, neen, mijnheer de pastoor, hij vergist zich niet, gaf Alex ten ant woord en maakte zich gereed het dek sel op te tillen. Het lijk is gestolen 1 Niet waar, krijschte Jacks boos, terwijl hij het schijnsel van de lantaarn in de kist liet vallen. Daar ligt ie, rustig en vreedzaam hé wat is dat? de oude man trad ontsteld terug hij ligt er heel anders in, als ik hem.... De pastoor en Alex keken erin. Het Eerst is het een klein plekj'e maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen deomringendehuid besmetten voorkomt uithreidin zuivert en geneest want Akker's Kloosterbalsem zal de kwade stoffen, ontsteking en ziektekiemen uit het vleescb trek ken, de pijn en de jeuk dadelijk doen bedaren en de groei van een nieuwe gezonde huid bevorderen. Daarom is Akker's Kloosterbalsem weergaloos bij eczeem, etterzwcren, puisten, dauwworm, bloed virverouderde beenwonden,maar ook eij brand- en ."- Gijwonden, schrale Luid, gespron gen aan.'cu, kleven, winterhanden en -voeten. oruoft pit van 20 pram 50 cent. Alom vetxrijgbaar. •-'x.-i 5. ra„, J,en 1C0 gram f 1.75 nog voordeeliger. te levensvraagstukken, weten van ge loofswaarheden nog niet den buiten kant, staren zich blind op mytische verdichtingen en fantastische bijbelver halen, van hen, die niet weten of wil lenswaarheid met valsche leer ver mengen en putten uit troebele bronnen van atheistische geschriften. Hoevele zoekenden kennen den Chris tus der Evangeliën in zijn hoogste hoe danigheden Hoevele geloovigen verwarren zich in netten van onvolgroeide wetenschap of van half-vergeten leer. Hoevelen zouden het Christendom nader willen treden. Maar hoe? In aanschouwelijk onderricht. De eenvoudige menschen moeten aanschouwelijk, klaar en helder voor oogen gesteld worden, wat hun dikwijls op vage en onbegrijpelijke wijze ver teld wordtin de heilige boeken. Nog zouden hun de beelden en groe pen de gebouwen en kapellen der H. Landstichting niet genoeg zeggen, wan neer hun geen geleiders, die zich door grondige studie in het wezen der H. Landstichting verdiept hebben, geen voorlichting gaven bij het bezoek der terreinen en de bezichtiging der ge bouwen. Voorlichters, als de stichter zelf, de zeereerw. heer Vicaris Arnold Suys en de zeereerw. paters van het gezelschap van Maria, de eerw. paters Monforta. licht viel juist op het gelaat van den doode. En plotseling riep pastoor Philips uitBarmhartige God, dat is... dok ter Warren V. Den volgenden morgen was heel Heaton in rep en roer. Jacks had na tuurlijk geen oogenblik tijd verloren om het nieuws verder te vertellen en dit had zich als een loopend vuurtje overal verspreid. De oude man bracht het grootste gedeelte van dezen dag door in de herberg »De barmhartige Samaritaan" en liet zich door iedereen wien hij de ijselijke geschiedenis mee deelde, onthalen op een glas bier. Juffrouw Timber hield hem in de gelagkamer vast, zoolang ze kon, want Jacks oefende vandaag een groote aan trekkingskracht op hare klanten uit. Alleen het denkbeeld dat er een van mijn lijken gestolen is, kraaide de oude man met zijn schelle stem. Men schen, menschen, ir. heel mijn leven is mij zooiets niet gebeurd nog nim mer heb ik zooiets gehoord. Waarom dat geschied is, gaat mijn verstand te boven. Het is mij volstrekt geen raadsel, wierp Timber op haren nadrukkelijken toon daartegen in. Ik weet wie het lijk gestolen heeft. Gij Ge weet niemendal, kreet de doodgraver nijdig. Niemand weet het, niet eens de pastoor en dan zoudt gij

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5