Bijvoegsel van L Wijnhoven Zaadhandel Beumées prima Voeders als Land- Tuinbouwzaden Tabak, sigaren en sigaretten. Zaterdag 9 Mei Na de stemming. No. 19 Qemeng'd Nieuwa. ElGW3ia?BlDgHBia. Opfokvoeder Ochtendvoeders Gemengd Voer J. KEIJZERS, VENRAY gras- en klaverzaden. Aanvulling vacature gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem- bureau voor de gemeente Venray als bedoeld in art. 34, 2e lid der Kieswet, brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 12 Mei 1925, des namiddags 5 uur in het Patronaatsgebouw Paters- straat, zal plaats hebben eene open bare zitting van dat hoofdstembureau, in welke zitting zal worden benoemd verklaard tot lid van den. Raad der gemeente Venray ter aanvulling der vacature ontstaan door het vertrek van den Heer A. Verstraelen, de candidaat die voorkomt op de lijst, waarop het uitgevallen lid werd gekozen en die voor benoeming in aanmerking komt. Venray, 7 Mei 1925. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. De Katholieke Kiezersbond voor Lim burg heeft wederom een zeer gewichtig werk achter den rug. De katholieke lijst van tien candidaten is vastgesteld, die op 1 Juli tusschen de lijsten der overige partijen op het officieele stem biljet zal staan. De voorbereiding van de Tweede Kamerverkiezing is daar door een heel stuk gevorderd. Niet minder dan 35554 leden hebben op 26 April aan de stemming deelge nomen. Limburg heeft zich prachtig gehouden. In groep I der Rijkskies kringen was het de kieskring Limburg, waar in verhouding verreweg de meeste stemmen op het Politiek Advies werden uitgebracht, nl. ruim 83 pet. van alle stemmen. In den kieskring 's Hertogenbosch werd 78 pet. bereikt, in den kieskring Tilburg ruim 46 pet. Van de kieskringen, die een zeer be duidend aantal stemmen uitbrachten, bracht alleen Nijmegen, voor zoover wij konden nagaan, een iets hooger percentage op het Politiek Advies uit. In Limburg werd dit Advies dan ook door de stemming niet het minste ge wijzigd. We hebben thans uitgemaakt, welke personen de Katholieke Staatspartij naar de Tweede Kamer zal afvaardigen. Tbans wacht ons nog een hoogst ge wichtige taak. Op 1 Juli heeft de officieele stemming plaats. Dan zal worden beslist hoeveel van de gestelde candidaten in de Kamer zitting zullen nemen. Tot nu toe hebben we binnen de omheining onzer partij aan de voorbe reiding der Kamerverkiezing gearbeid, met den rug naar den vijand als het ware. Nu moeten we ons omkeeren en wordt het een strijd naar buiten, met het gezicht naar den vijand gekeerd. Thans dienen we weer één groote eenheid te vormen, waarbij ieder van ons volkomen vertrouwt op den man achter hem. Het front zij volkomen gesloten. De vastgestelde candidaten- lijst moet nu de lijst zijn voor eiken katholieken kiezer van Limburg. Nog hebben we juist zeven weken den tijd. En zeer veel dient te gebeu ren. Alle leden van den Kath. Kiezers bond moeten zich als gemobiliseerd beschouwen. Van nu af aan moet elk lid gaan zorgen, dat op 1 Juli op de Katholieke lijst zooveel mogelijk stemmen worden uitgebracht. De 35554 kiezers, die op 26 April in de kiesvereenigingen van Limburg hun stemplicht vervulden, moeten er op 1 Juli 139450 worden, en nog veel meer Dat groote aantal immers be haalde de Limburgsche Katholieke lijst bij de Kamerverkiezing van 2 Juli 1922. Maar met hoeveel duizenden zou het aantal kiezers in Limburg in drie jaren niet opnieuw vermeerderd zijn Elk der 35554 leden van 25 April moet dus zorgen voor minstens drie anderen, die op 1 Juli nasr de stembus gaan. En zorgen, dat ze Katholiek stemmen I En omdat er velen zijn, die hun drie katholieke kiezers om verschillende redenen niet op de been kunnen bren gen, moet elk lid er 4 of 5 ja tiental len voor zijn rekening nemen 1 Hel katholieke stemmencijfer moet opnieuw worden opgevoerd Maar men denke niet, dat ze ons vanzelf in den schoot komen vallen. De begonnen actie moet allerkrachtigst worden voortgezet en voordurend groeien, tot ze op den stemmingsdag weer haar hoogtepunt bereikt en de katholieke kiezers met tienduizenden geestdriftig naar de stembus doet stroomen. Het geheele raderwerk onzer organi satie moet dus opnieuw in beweging worden gebracht om tot de hoogst mogelijke productie komen. De Kiesvereenigingen moeten verga deren. De sprekerslijst der organisatie biedt een keur van woordvoerders. De propagandaclubs moeten nu den oogst binnenhalen. In elke Kiesver- eeniging moet er thans een zijn. De besturen dienen te beseffen, welke verantwoordelijkheid zij voor de katho lieke zaak op zich namen door de leiding te aanvaarden. Van hen mag gedurende eenige weken de uiterste krachtinspanning worden gevraagd. Besturen en propagandaclubs moeten zich van de kiezerslijsten op de hoogte stellen. In grootere plaatsen zullen zij deze moeten splitsen en onderling verdeeien. Een goede propagandaclub kent de kiezers, weet wie moet worden aangespoord, waar zij op den dag der stemming zijn, geeft voorlichting, hoé geldig wordt gestemd, stelt zich op'de hoogte, wie om zijn gebrekkigheid naar de stembus moet worden vervoerd, wie hulp noodig heeft bij het stemmen, hoort naar de bezwaren of vooroordee- len van sommige kiezers, geeft acht, waar de vijand binnendringt, wie door hem wordt besmet, is een steun voor de zwakken broeder, die uit ontevre denheid weifelt om ook met zijn stem zich uit te spreken voor de katholieke beginselen, zooals hij toch eiken dag doet zoo dikwijls hij een Onze Vader bidt. De echte propagandist is vinding rijk, omdat de liefde vindingrijk is, de liefde voor de katholieke zaak. Ook de Kiesvereenigingen, die op 26 April nietaan de stemming hebben deelgenomen en zij op de eerste plaats moeten haar ijver aanwak keren. Er moest nu eenmaal een grens worden gesteld, wat de betaling der contributie aangaat, waaruit het leden tal moet blijken, waarvoor stemmaie- riaal wordt verstrekt. Zij hebben een deel der actie in te halen. Mogen zij niet in gebreke blijven. Het zal opnieuw een hevige strijd worden, nog heftiger dan in 1922. Geen wapen zal worden ontzienjom de christelijke partijen in de minderheid te brengen en sqfcialist en liberaal ie laten triomfeeren. Tegen die poging mogen de Katho lieken van Limburg vast aaneengesloten staan. Alle Katholieken één, zij weer het oude parool 1 Aan het werk dan met troffel en zwaard, opdat iedéfre Kiesvereeniging van Limburg in den avond van lJuli zal kunnen getuigen, tevreden te mogen zijn over zich zelf. ROELAND. In school opgesloten. De »Tel." meldt uit Dordrecht Het 9-jarig meisje C. K. moest in de R. K. School aan de Vlietsche straat nablijven. De onderwijzeres, mej. van K., verliet het gebouw om elders les te nemen en vergat de vrouw, die be last was met de sluiting van de school, ervan op de hoogte te brengen, dat zich nog een kind in de school bevond. Te ruim 5 uur moet het kind, angstig geworden en overal de deuren gesloten vindend, een bovenraam hebben weten te bereiken, waarvan het van een hoogte van circa 8 M. moet zijn ge vallen of gesprongen. Het meisje kwam met gebroken onderbeen op de speel plaats terecht, waar het ontdekt werd door voorbijgangers. Het kind is door den geneeskundigen dienst in het ziekenhuis overgebracht en heeft een rustigen nacht gehad. Een politieonder zoek is ingesteld. Men meldt nog nader uit Dordrecht Naar wij vernemen heeft het school bestuur zich terstond bemoeid met hetgeen eergisteren aan de school in de Vlietsche straat is voorgevallen. De betrokken onderwijzeres blijkt reeds meerdere malen schoolblijvende kinde ren vergeten te hebben, wat echter dan door de directrice werd bemerkt. De onderwijzeres is over die handel wijze dan ook meerdere malen ernstig onderhouden en de laatste maanden had het schoolbestuur geen klachten over deze vergeet-gewoonte. Thans echter heeft het schoolbestuur niet gedraald onmiddellijk in te grijpen en is de onderwijzeres tijdelijk in haar functie geschorst. Ontslagaanvrage zal dan ook wel volgen. 0»k op den be- wusten middag heeft de directrice de school geinspecteerd,, doch daarbij werd zij weggeroepen en toen zij geen hoedje of manteltje in de daarvoor bestehide plaats zag, meende zij wel te kunnen heengaan. Het schoolbestuur heeft tevens terstond zware en afdoende verplichtende maatregelen gesteld, waardoor de veiligheid der kinderen in den vervolge gewaarborgd wordt. De toestand van het meisje is goed. Een „gravin*'-leidster eener inbrekersbende. Voor het strafgerecht te Berlijn is op het oogenblik een inbrekers-affaire aanhangig, die van meer dan gewone beteekenis is, wegens de kwaliteit van personen, die er bij betrokken zijn, alsmede door het eigenaardig licht, dat ze werpt op zekere Berlijnsche zeden. De Duitsche «diva" Else Stutz, eertijds een beroemdheid in de Berlijnsche opera-wereld, leidde een dubbel leven. Zij verwisselde haar plebejischen naam voor den meer aristocratischen van gravin Colonna en stelde zich aan het hoofd van een bende inbrekers, in vereeniging met haar vriend junker Joachim von Boettischer. In"één geval wist zij op sluwe wijze het hof te maken aan een fabrikant, hem zijn sleutels af te troggelen en die uit het raam te werpen, waarvoor de junker op post stond. Dit heerschap toog met «betrouwbare" mannetjes naar 's fabrikanten rijke woning en stal deze geheel leeg. Deze inbraak bracht de politie op het spoor van een heele reeks andere inbraken, waarvan «gravin" Colonna de organisatrice was. De «gravin" is inmiddels gevlucht. Men heeft slechts haar medeplichtigen achter slot en grendel kunnen zetten. Behalve de 20-jarige junker behooren tot die medeplichtigen verscheidene individuen, die tot de geregelde bezoe kers van een zeker soort danshuizen behoorden. Hoog water. Wij vernemen uit Grave dat daar door geweldigen was van de Maas de omgeving weer blank staat. Lager ge legen weilanden zijn ondergeloopen het vee moest er weer uitgehaald worden. Vry willige verhongering. Te Hoek heeft zich het oud-raadslid D. K., die den laatsten tijd als kluize naar leefde, laten verhongeren. Hij is Woensdag overleden. Reeds een jaar te voren had hij een dergelijk voor nemen, doch heeft toen ten slotte weer voedsel tot zich genomen, meldt de «Midd. Crt." Slapte by de wolfabrieken. Wegens slapte zijn bij drie wol- fabrieken te Veenendaal 140 man ont slagen. De Subsidie voor de Olympische Spelen verworpen. De Tweede Kamer heeft Woensdag het wetsvoorstel, strekkende subsidie te verleenen voor de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam, met 48 tegen 36 stemmen verworpen. Door den bliksem getroffen. Dinsdag ontlastte zich boven de ge meente Olst een hevig onweder. De landbouwer W. Willink stond met zijn kind in de achterdeur, toen een bliksemstraal hem trof. Beiden vielen dood neer. Brand werd niet veroorzaakt. Ongeluk by schommelen. Zondagmiddag had te Handel een treurig ongeluk plaats. Toen de kinde ren bij de familie B. aan het schom melen waren viel een balk naar be neden en kwam op het hoofd van een der kinderen N. die aan de gevolgen overleed. Verdronken. Maandagmiddag reed op het Zandpad te Maarssen de melkwagen van den veehouder S. door schrikken van hel paard in de Vecht. De veehouder zelf er zijn twee jeugdige zoons werden gered. Toen de knecht vanonder het paard werd vandaan gehaald bleek hij reeds te zijn overleden. Pols verrekt. De Prins van Wales heeft door de vele en krachtige handdrukken, welke hij de laatste dagen in Zuid-Afrika heeft moeten wisselen, zijn pols verrekt, zoodat hij den rechterarm in een draagband moet houden. Tegen te hard ryden. Wanneer overal opgetreden werd tegen het woest rijden, zooals te Veghel, dan zou er de lust gauw uit zijn. Zoo werd L. v. d. H. alhier veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis en G v. d. H alhier tot 2 maal f20 boete of 2 maal 20 dagen hechtenis. Steeds voorradig voor Kuikens van 1 tot 14 dagen 2 tot 8 weken los en verpakt. KUIKENZAAD in zakjes van 5 pond 82s cent 10 pond f 1.60 per zak van 100 pond f 9 75 los per pond 11 ct. Maïs, Gerst, Tarwe, Kippenrijst, Hennep, Zonnepitten, Wit en zwart zaad, Kanariezaad, Merelvoer enz. enz. Aanbevelend, 39 EINDSTRAAT 7 Geregeld verkrijgbaar alle Verder Beleefd aanbevelend. 223

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6