Bijvoegsel vao J Zaterdag 25 April Waarschuwing 1925 No. 17 Politieke ontwikkeling. Merkwaardige verschijnselen. Gemengd Nieuws. Burgemeester en Wethouders brengeü ter algemeene kennis, dat het ten strengste verbodenis zonder bijzondere vergunning van Burgemeester en Wet houders op alle gronden der gemeente dus ook op de gronden gelegen op de bladen 1, 2, 4, 4, 5, 8 en 9 van sectie H van het kadaster, grenzende aan de gemeenten MaasheesOverloon, St. Anthonis, Bakel en Deurne: te loopen, te rijden of vee te laten loopen, struwelen of heide te hakken, turf te steken of te baggeren. Tegen overtreders zal procesverbaal worden opgemaakt. Venray, 23 April 1925 Burgemeester en We houders voornd. O VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat dooi den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 2 Januari 1925 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der Verordening lot heffing van Rechten (Keurloon en Leges) in verband met de uitvoering der Vleeschkeuringswet, Staatsblad 1919, No. 524, zooals die is vastgesteld door den Raad 29 Septem ber 1922. Artikel 1. In artikel 2 van boven genoemde verordening wordt achter 1 A sub g het navolgende ingelascht: «Betreft het gestorven of in nood ge- doode dieren, dan bedraagt de heffing slechts de helft van de hierboven ge stelde tarieven". Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met den eersten dag der maand volgende op die, waarin zij wördt afgekondigd. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 Maart 1925, No. 70, waarbij de verordening van 29 September 1922, houdende voorschriften, naar welke de réchten zullen worden ingevorderd, is aange haald. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 April 1925. De Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Hand- en Spandiensten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen bij deze ter openbare kennis, dat het kohier van hand- en spandiensten voor het dienstjaar 1925 1926 door den Raad der gemeente in zijne vergadering van 18 April 1925 ..is vastgesteld, en vestigen de aandacht -van belanghebbenden erop, dat een ieder zich binnen een maand na de ■dagleekening van het aanslagbiljet (zijnde 1 Mei 1925), dus lot 31 Mei a s. van de le zijnen laste daarop vermelde diensten kan vrijkoopen door bij den Gemeente-ontvanger te storten Voor eiken dag handdienst f2. Voor eiken dag spandienst met een paard f8 Voor eiken dag spandienst met twee paarden f 12. Indien de afkoop van de hand- en spandiensten plaats heeft binnen 24 uren, nadat de oproeping tot den dienst heeft plaats gehad, welke spoedeischen- de gevallen uitgezonderd, minstens drie maal 24 uren van te voren wordt ter kennis gebracht, bedragen de afkoop sommen Voor eiken dag handdienst f2.50. Voor eiken dag spandienst met een paard f10. Voor eiken dag spandienst- met twee paarden f 15. Degenen, die opgeroepen zijn, om handdienslen en spandiensten te ver richten en binnen vier en twintig uren deze diensten niet hebben afgekocht, moeten, indien zij op den bepaalden tijd voor het verrichten der diensten niet verschijnen, betalen Voor eiken dag handdienst f3.50. Voor eiken dag spandienst met een paard f 13. Voor eiken dag spandienst met twee paarden f18. Venray, 20 April 1925 De Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Vergunningsrechten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de vergunninghouders dezer gemeente, dat de vergunningsrechten ingevolge de Drankwet vóór 1 Mei a.s. moeten zijn voldaan ten kantore van den Ge meente-ontvanger en dat de vergunnin gen, waarvan de verschuldigde rechten •voor dien datum niet zijn betaald, van rechtswege zijn vervallen. Venray, 20 April 1025 Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangifte verhuizingen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk 2 der Alg Politiever ordening de gezinshoofden verplicht zijn om binnen 8 dagen ter Gemeente secretarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen, of de gemeente mei der woon verlaten. Verder zijn de gezinshoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen op te geven elke verandering in het perso neel van hun gezin, dienstboden, kost gangers en huurders van kamers daar onder begrepen, dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid of knecht, of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemand in het gezin komt vanuit Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt, moet hiervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven. Voor een goede bevolkingsboekhou ding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de inge zetenen, dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatig heid onmiddellijk procesverbaal zal worden opgemaakt. Venray. 20 April 1925 Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aan den vooravond der stemming. Morgen (Zondag) zal in alle af'dee- lingen van den R. K. Kiezersbond voor Limburg de stemming plaats hebben voor de samenstelling der officieele katholieke candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing. In het stembureau der Kiesvereeni- ging ontvangen de leden een stembiljet met 17 namen er op. Voor alle namen staat het bekende witte puntje in een zwart vierkantje. Maar bovenaan staat nog een afzon derlijk zwart vierkantje met wit puntje er in. Door dit puntje zwart oi' rood te maken, stemt men op het Politiek Advies in zijn geheel. Men kan even wel ook zijn stemt uitbrengen op een der afzonderlijke candidaten van het Politiek Advies, die bovenaan op het stembiljet staan in de volgorde, waarin zij worden aanbevolen, nl. dr. Nolens, Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck, ir. Bongaerts, H. Hermans, J. Anient, P. J. Rutten, Mr. Waszink, Majoor Lani- booij en J. Schoonbrood. Door op een dezer candidaten afzonderlijk zijn stem uit te brengen, stemt men ook op het geheele Politiek Advies. Maar of men op het Politiek Advies in zijn geheel, op een der afzonderlijke candidaten van net Politiek Advies of op een der daarop volgende alfabeti sche candidaten stemt, steeds houde men in het oog, dat men van het ge heele stembiljet maar EEN puntje zwart (of rood, naar gelang van het gebruik in de kiesvereeniging) mag maken. Anders stemt men ongeldig. Het is dus morgen weer een ge wichtige dag in onze katholieke poli tieke organisatie. De leden worden opgeroepen tot het vervullen eener belangrijke functie, waarop hun katho lieke staatsburgerschap hun recht geeft, een recht, tevens van gewichtigen inhoud. Dat daarom geen der katho lieke mannen en vrouwen van Limburg, leden der Kath. Kiesvereeniging aan het stembureau ontbreke, zoodat de uitslag der stemming een weerspiege ling weze van hetgeen omgaat in het katnolieke volk. Terwijl vroeger onze leden bij een tweetal stemmingen in de organisatie beslisten over de samenstelling defini tieve candidatenlijst, wordt thans bij de ééne op morgen plaats hebbende stemming uitgemaakt, welke tien can didaten op de katholieke lijst zullen worden geplaatst en in welke volgorde. De vroegere stemming waarbij men aan de candidaten rangcijfers kon toe kennen, de z.g. tweede stemming, is dus vervallen. Morgen komt derhalve de lijst vast te staan, waarmede Katholiek Limburg den a.s. stembusstrijd ingaat. Daarna wordt aan die lijst niets meer veran derd. Laten wij dus zorgen die lijst zoo degelijk mogelijk te maken. Dat is natuurlijk de standvastige wil van eiken katholieken kiezer. Maar even natuurlijk is het, dat aan het katholieke volk, evenals dat in andere gewichtige dingen geschiedt, voorlichting wordt gegeven. Dit ge schiedt in den vorm van het z.g. Politiek Advies. De Katholieke Staats partij heeft dezen vorm van voorlich ting, sinds de Evenredige Vertegen woordiging werd ingevoerd, steeds gewild. Er zijn wel eens stemmen tegen op gegaan, vooral van de zijde van personen, wier eigenbelang door dat Advies niet werd gediend, maar de Katholieke Staatspartij lieeft er terecht steeds krachtig aan vast gehouden. De wijze, waarop dit Politiek Advies wordt uitgebracht, heeft zich in de laatste jaren tot een stelsel ontwikkeld, dat ongeveer de algemeene goedkeuring wegdraagt. Steeds is naar grooter waar borgen gestreefd om hét advies zoo deugdelijk mogelijk te maken. Het wordt uitgebracht door 49 per sonen. Hiertoe hehooren vooreerst de bestuursleden van den Algemeenen Bond, die door het vertrouwen van de leden der katholieke rijkskieskring- organisaties als zoodanig zijn gekozen. Dan nemen in dit Adviseerend College uit eiken kieskring zooveel leden plaats als de kieskring leden van het Bonds- bestuur telt. Uit Limburg zijn daartoe benoemd een tweetal der door de Lim- burgsche Bondsvergadering aanbevolen personen. Wij mogen dus constateeren dat het Adviseerend College uil de ver trouwensmannen van de Kiesvereerii- gingen bestaat. Het Politiek Advies is gegeven na zeer rijp en langdurig beraad volgens de voorschriften, die in het nieuwe kiesreglement zijn aangegeven. Het doel van het Politiek Advies is een zoo uitstekend mogelijke Kath. Kamerfractie te verkrijgen, zooals het algemeen belang en het katholiek be lang die elkaar volkomen dekken, het vereischen. En dit belang moet ook de leden der Kath. Kiesvereenigingen leiden bij het uitbrengen hunner stem. Van elk katholiek mag worden ver wacht, dat hij zich niet laat beheer- schen door kleinere belangen, door groeps- of eigenbelang. Elkeen kan van de behartiging daarvan verzekerd zijn, wanneer wij hoogstaande Kamerfractie zullen krijgen, die het Politiek Advies in het vooruitzicht stelt. Wij hopen hij elkeen de overtuiging te hebben gevestigd, dat het Politiek Advies een zaak van groot gewicht is, iets dat niemand zonder eenige over weging zoo maar naast zich neer mag leggen. Men weze in deze oogenhlikken dan ook bijzonder op zijn hoede voor po litieke adviezen van onverantwoorde lijke gelegenheidsadviseurs. Mogen de Limburgsche kiezers mor gen van noord tot zuid eendrachtig hun stem uitbrengen op het Politiek Advies dan zal Limburg voor het gewichtige wetgevend lichaam, de Tweede Kamer wederom candidaten kiezen, waarmede het in den Haag eer zal inleggen. ROELAND. De grootste reserve geboden. Te Montalto Uffugo in Galabrië woont een kleermaker Ajello genaamd, wiens dochter thans 25 jaar oud is. Op 12- jarigen leeftijd heeft zij eenigen tijd aan vallende ziekte geleden en toen zij 18 jaar oud was, wenschte zij in een klooster te treden en werd novice bij de zusters der Congregatie van het kostbaar Bloed te Nocera Pagari. Doch, daar zij zulk een zwak lichaamsgestel had, werd het haar niet toegestaan, haar geloften af te leggen en werd zij naar huis teruggezonden. Sinds dit tijdstip, nu vijf jaar ge leden, is zij voortdurend lijdende en in dezen toestand zou zij zich voort durend overgeven aan religieuse con templaties Al drie jaar lang verkeert zij iederen Vrijdag in de maanden Maart en April in een buitengewonen toestand, waar bij zij bloed zweet. Vooral op Goeden Vrijdag doet zich hel verschijnsel zeer sterk voor. Op Goeden Vrijdag 1.1. zijn de prefect der provincie, dr. Guerreri, zelf een uitstekend geleerde, en verschillende universiteits-professoren, waaronder prof Vincenzo Bianchi, van de universiteit te Napels, en de heele staf van genees kundigen van het voornaamste zieken huis te Gosenza per auto naar Montalto gereden, waar duizenden vreemdelingen aanwezig waren, die per trein, auto, ezelswagen of te voet naar hel plaatsje gereisd waren om van de overal druk besproken gebeurtenissen, zij het slechts indirect, getuigen te zijn. De »Msb." ontleent aan de mede- deelingen van een Italiaansch niet- katholiek blad dat Elena Ajello om 12 uur 's middags »in trance" ging en vrome visioenen kreeg. Niets bemerkend van de menschen, die haar omringden, maakte zij in den geest het heele lijden van Christus mede. Om 3 uur 's middags klaagde zij over pijn in haar handen en voeten, alsof deze met nagelen doorboord werden. Tenslotte slaakte zij een smartkreet en het was haar of de kroon van doornen die zij op haar hoofd voelde, dieper in haar vleesch drong. Op dat oogenblik zweette er bloed uit haar voorhoofd, uit haar knieën en haar voeten en zij bleef drie uren lang bloed zweelen, voornamelijk uit haar hoofd. De geleerden, die de verschijnselen waarnamen, verklaarden, dat deze met de gewone pathologische constateerin gen in strijd waren. Volgens deze heeren zouden de verschijnselen le verklaren zijn door het aannemen van een materieel effect der psychische oorzaken. Professor Biancha van Napels zou van plan zijn, een wetenschappelijke verhandeling over het geval te schrij ven. De Kerkelijke autoriteiten hebben zich over de verschijnselen nog niet uitgesproken en natuurlijk is de groot ste voorzichtigheid in de appreciatie van deze gebeurtenissen geboden. Stationschef aangehouden. Naar het Hbld. van Antw. meldt, is de 40 jarige H. de G., stationschef te Dongen, te Antwerpen aangehouden. Hij was er met de kas, ongeveer f2000, vandoor gegaan. De Nederlandsche justitie zal zijn uitlevering vragen. Louis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester gaat snel achteruit. De a. s. canonisaties. Een particulier telegram uit Rome d.d. 22 dezer meldt aan de Msb. In de consistorie-zaal werd heden een voorbereidend consistorie gehouden, betreffende de aanstaande canonisatie van de gelukzaligen Vianney, Petrus Canisius, Johannes Eudes, Maria Mag- dalena Postel, Sophia Bazat, Theresia Van het Kind Jezus. Na een toespraak van den H. Vader, brachten de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen, daartoe door den Paus uitgenoodigd, hun stem uit ter zake van deze canonisaties Toen daaruit bleek, dat allen een stemmig deze heiligverklaringen ver langden en goedkeurden nam de Heilige Vader opnieuw het woord, om de data der groote plechtigheden dezer canonisaties definitief vast te stellen. Deze zijn Zondag 17 MeiHeiligverklaring van de Zalige Theresia van het Kind Jezus Donderdag 21 MeiHeiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius Zondag 24 Mei Heiligverklaring van de Zaligen Maria Magdalena Postel en Sophia Barat Zondag 31 MeiHeiligverklaring van de Zaligen Johannes Eudes en Johannes Vianney. Geen peren jaar? Vorig jaar is er overvloed van peren geweest. Ditmaal dreigt het een arm perenjaar te worden. Zoowel in Betuwe als Maas en Waal is de bloesemknop der vroege peren heel wat minder dan vorig jaar.. Pater G. van den Eisen f Maandagmorgen is de zeereerw. heer G G. van den Eisen, stichter van den Nederlandschen Boerenbond, oud superior van de abdij van Berne te Heeswijk, officier in de orde van Oranje-Nassau, zacht -en kalm in de abdij ontslapen. Zaterdagmiddag had de geneesheer alle hoop opgegevenhet hart was zoo zwak dat elk oogenblik de scheiding kon worden verwacht. De zeereerw. heer G. G. van den Eisen werd in 1853 geboren (de vorige week herdacht hij zijn 72en verjaardag). In 1876 priester gewijd en in 1888 benoemd tot supprior der abdij. Jacht op een deserteur. De politie te Beverwijk bemerkte in een der straten zekeren v. d. W. wiens aanhouding wegens desertie in het Alg Politieblad werd verzocht. Toen de agent van politie echter tot arrestatie zou overgaan zette de deserteur het op een loopen, achtervolgd door den poli tieman. De jacht, welke aldus ontstond voerde over hekken en dwars door landerijen, totdat de vluchteling terecht kwam in een tuin, waar hij zich ach ter eenige tonnen verschool. De politie ontdekte zijn schuilplaats echter spoedig, waarna hij geboeid naar het politiebureau werd overgebracht. Op weg daarheen echter ontmoette men den vader van den jongeling, die in een stortvloed van scheldwoorden aan zijn ontstemming jegens den politie man lucht gaf. Ook de vader werd even later daarom gearresteerd en

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5