MARSKRAMER ESSJ": Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. TABAK Dit nummer bestaat uit twee bladen De Mulo-School der E. E. Z. Z. Ursulinen in gevaar. Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY Elk frekie een qlimlachfswMANjivj Zaterdag 14 Maart 192946e Jaargang No. 11. PEEL EN "MAAS abonnementsprijs PER KWARTAAL' ■BBBBBaHM ■MMMUH imxm m w w» v w PRIJS DER ADVERTENTIEN (bij VOO. uitbetaling) 11,30 TTirndvP v«n FIRMA VAN DEN MUNCKHOF. VENRAY Telefoon BI. Adrertentiën bij abonne- „Kennis is macht", luidde een oud spreek woord. Wel heeft de noodlottige oorlogstijd getracht de macht aan 't geld te geven, doch thans in de dagen van nuchtere be zinning is de oude leuze weer in eere her steld. Venray is rijk aan instellingen, die zich ten doel stellen, kennis bij te brengen. Om zijn twee gymnasiums wordt het wel eens genoemd het „Athene van Limburg". De nieuwe landbouwschool is reeds onder dak. Verschillende cursussen worden in 't Patro naat gegeven. En tal van lagere scholen brengen aan het volkskind de zoo zeer noo- dige ontwikkeling. En al heeft Venray nog geen H. B. S., het heeft toch onder leiding der Zusters Ursulinen een Mulo-school, volledig inge richt en aan alle eischen beantwoordend. De Mulo-school in dien vorm bestaat slechts sinds 1922. In 'dat jaar werd op herha'ald aandringen der Venraysche burgerij, die voor 't mid denstandskind meer ontwikkeling verlangde, de oude Mulo omgezet in de tegenwoordige Mulo. Zoo was ook de klacht ondervangen, die wel eens geuit werd, dat n.l. de oude inrichting niet voldoende examen-voorbe reiding schonk de nieuwe Mulo maakte de leerlingen klaar en met succes voor het be kende Mulo-examen. Sinds 1922 was dus de inrichting der scholen zóó, dat er was een nieuwe lagere school en een Mulo de eerste voor kinde ren van 7 (b) tot en met 12 (13) jaar de tweede voor kinderen van 7 (6) jaar tot en met 15 jaar en ouder. Deze scholen werden zoo ingericht, dat zij beide een gelijk leer plan hadden voor de 5 laagste klassen. De leerlingen werden ook niet standsgewijze, maar alphabetisch ingedeeld, zoodat school A (gewoon L. O.) voor elke klas het noodi- ge getal kinderen kreeg, te beginnen met de letters a, b enz., en school B (de 9-klassige) voor die vijf eerste leerjaren de kinderen van de laatste letters van het alphabeth. Na het beëindigen der 5e klas, moesten de kinderen opgeven, of ze na de L. S. nog doorleerden. Zij, die dat wenschten, gingen dan naar klas 6 van school B zij, die slechts L. O. Wilden afmaken, gingen dan naar klas 6 van schoof A. Van de 6e klas af is het onderwijs ver schillend. In klas 6 van school A worden de meest praktische zaken voor 't leven ge leerd in klas 6 van school B worden gram matische vormen en vakken geleerd, die voorbereiden voor uitgebreider onderwijs, vooral met het oog op de vakken van het Mulo-examen. Een woord van hulde werd bij gelegenheid van die hervorming aan de Zusters Ursulinen gebracht, die trouwens altijd ontzaglijk veel voor de vorming van 't Venraysche meisje gedaan hebben en nog steeds doen. En die hulde hadden zij volop verdiend. Ten koste immers van hooge financieele lasten werd de school omgezet in bovenge- noemden geest. De leerkrachlen waren vol komen voor haar taak berekend. Nieuwe boeken, kaarten, instrumenten, enz. werden aangeschatt. Succes bleef ook niet uit. In 1924 slaagden alle candidaten voor het Mulo-examen In Nijmegen met zeer goede punten. Maar wat gebeurde? Hetzij de Venrayers het bestaan dier Mulo-school niet voldoende kennen, hetzij dat zij de weldaad nog niet voldoende be grijpen van meer ontwikkeling voor de meisjes, die eens de echtgenooten zullen zijn der aangroeiende jongens, die zich wel op alle gebied meer ontwikkelen, hetzij de winstzucht der ouders wat groot is en zij daarom voor een luttel maandgeldje hun kind als kindermeisje laten dienen en zoo berooven van een vorming, die aan 't meisje later ten zegen zullen zijnhoe het ook zij,' het feit doet zich voor, het betreurens waardige feit, dat wel elk jaar een groot aantal meisjes zich voor de 6e klas der B- school opgeven, doch, als die klas afge maakt is en de leerplicht niet meer dwingt, verlaten ze de school. En velen volgen hun voorbeeld, als ze in de 7e klas zitten en de moeilijkheden van het huiswerk, van de vreemde talen, enz. zich doen gevoelen. De Mulo-school leidde dus in de laatste paar jaar een teringachtig bestsan, Maar ze bestond dan toch en de weinigen, die ze bezochten, konden ervan profiteeren. In Januari 1926 echter zal de tering acuut worden en de Mulo in haar bestaan zelf bedreigd worden. Immers in Jan. '26 MOET de L. S. van de zoogenaamde kop-klassen (7e, 8e, 9e] gescheiden worden. Dan moet school E twee afzonderlijke scholen worden, met afzonderlijke hoofden, administratie en leer krachten. Doch, zooals de zaken nu staan, bevatten die kop-klassen ongeveer slechts DE HELFT van het MINIMUM der leerlin gen, datnoodig is voor de inrichting en het voortbestaan eener Mulo-school, die dan genoemd zal worden U.L.O.-school. En dan is het helaas te verwachten, dat de regee ring de school zal OPHEFFEN, of teminste verbieden, nog nieuwe leerlingen toe te laten. En nu vragen wij U, Venraysche burgers: MAG dat geschieden? Eerst hebt gij gewenscht en er op aange drongen, dat er Mulo-onderwijs zou komen, en thans zoudt gij 't U weer laten ontvallen, in koelen bloede? Kunt gij dat, gij, vooral Venraysche mid denstanders, verantwoorden voor de toe komst van uw meisje? Immers zonder Mulo zal uw kind 't in Venray niet verder kunnen brengen, dan tot 't gewoon lager onderwijs. Gij wilt, dat uw kinderen 't ver brengen in de wereld. Meent ge, dat zij dit kunnen, zonder goed onderlegd te zijn, zonder kennis genomen te hebben van vreemde talen Zeker, ge knnt ze privaat-les laten nemen. Maar, dat kan hoogstens voor een paar vakken zijn en kost veel meer dan 't bezoe ken van de Mulo-school. Moet nu voor een paar centen, die 't kind kan verdienen, uw meisje een ontwikkeling missen, waarvan 't heel haar leven V-m'profi teeren Profiteeren, ook als Katholiek. Want in 1925 beginnen de R. K. Mulo-examens met godsdienstleer, liturgie en Bijb. geschie denis. Maar dat is lang niet het eenige. Het Mulo-diploma is geheel gelijkgesteld met 't examen H.B.S. 3-jarige cursus en omvat ook boekhouden en handelsrekenen. Zij, die voor de akte onderwijzeres stu- deeren en het Mulo-diploma hebben, worden aanstonds toegelaten tot de 2e klas der kweekschool en hebben op haar 15-jarige medeleerlingen gewoonlijk vóór, dat zij meerdere kennis bezitten van Fransch, Duitsch en Engelsch, vakken, die tegen woordig ook behooren tot het program der acte L. O. Ten slotte, voor de meeste scholen van praktische opleiding (maatschappelijk en huishoudelijk werk, apothekersbediende enz.) stelt het Mulo-diploma vrij van het toela tingsexamen. Men zegt wel eens, dat Venray niet vooruit gaat. Moet nu de opheffing der Mulo-school als nieuw bewijs hiervan aangehaald kunnen worden Neen, dat mag niet Dus, Venrayers, denkt om de eer van Venray en 't belang van uw kindGeeft aan uw kind de zoozeer noodige en zegenrijke vorming! Stuurt ze in zoo groot mogelijk arntal naar de Mulo-school Dan - maar dan ook alleen - kan en zal de Mulo-school der Zusters Ursulinen blijven. L. van den Dinsdag 10 Maart 1925 nam. 4 uur. Afwezig de heeren Stoot en Ver- straelen, van welke eerstgenoemde met kennisgeving. De voorzitter opende de vergadering met gebed en alvorens tot behandeling der agenda over te gaan feliciteerde hij den heer Fonck met het voorspoe dig herstel van het hem overkomen ongeval en sprak hij de hoop uit, dat dit herstel van blijvende aard mocht zijn. De heer Fonck bedankte den voor zitter 'voor de hartelijke woorden tot hem gesproken, alsmede voor de be toonde belangstelling, welke hij zoowel van den voorzitter als van zijn collega's raadsleden na het hem overkomen ongeval had mogen ondervinden. De voorzitter deelde verder mede, dat er van den heer Stoot bericht was in gekomen, dat hij wegens 'n lichte ongesteldheid de vergadering van heden niet kon bijwonen, terwijl Dr. Janssen bericht had, dat hij iets later ter ver gadering zou komen. 1. Notulen. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en na enkele op- en aanmerkingen van de heeren Winters en Oden hoven goedgekeurd. 2. Vaststelling der vergoedingen voor de bijzondere scholen der Eerw. Zusiers Urpulinen en het St. .Toseph- gesticht overeenkomstig Art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. De voorzitter deelde mede, dat dè bedragen dezer vergoedingen zouden moeten worden vastgesteld op f2935,09 voor de Eerw. Zusters Ursulinen en op f 1409,68 voor de Eerw. Zusters v.h, St. Josephgesticht. Werd goedgevonden. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond in de Peel aan P. Janssen te Oploo. De voorzitter deelde mede, dat er na het opmaken van de agenda nog een tweede aanvrage om aankoop van grond te IJsselsteijn was ingekomen en hij zou willen voorstellen deze aanvragen thans ook te behandelen, waartegen geen der leden bezwaren opperden. De voorzitter zeide dan verder, dat genoemde P. Janssen van de gemeente wenscht te koopen circa 40 aren grond tegen den prijs van f 550 per H.A., om daarop eene bakkerij te bouwen. De tweede aanvrage was van Frans van Soest te Veniay, voor aankoop van circa ll/2 H.A. grond tegen een prijs van f 350 per H.A. B. en W. stelden nu voor om tot verkoop dezer perceelen tegen voren genoemde prijzen over le gaan, onder de uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat op die perceelen binnen één jaar een huis gebouwd wordt. Hij vertrouw de dat de Raad zich hiermede wel zou kunnen vereenigen. Werd goedgevonden. 4. Voorstel van B. en W. tot uitbe taling van een som overeenkomende met de aankoopsom plus rente aan de Erven Ph. Esser, wegens een aan hen toebehoorende verkochte strook grond. De voorzitter deelde mede, dat dit een kwestie van zeer ouden datum was In 1911 had er door de gemeente Ven ray een groote verkoop van gronden plaats gehad, en nu was bij dien ver koop ook een strook grond aan Joh. Leijssen Schoor, verkocht, welke op naam stond van de heeren Jos. en Ph Esser, thans Erven Ph. Esser. De ge meente had hier dus grond verkocht, welke haar niet toebehoorde. Daar deze vergissing pas enkele jaren na den verkoop ontdekt werd en tijdens den oorlog het bijwerken der kadas trale kaarten zeer langzaam geschiedde was deze kwestie zoolang blijven han gen. B. en W. hadden dit punt gron dig onderzocht en hier was werkelijk andermans eigendom verkocht. B. en W. hadden nadien overleg gepleegd met de Erven Esser en nu was men overeengekomen, dat de gemeente aan de Erven Esser hetzelfde bedrag zou betalen, wat zij er voor ontvangen had vermeerderd met de rente over die jaren, dit beliep te zamen een bedrag van f 160, zijnde f 99 voor koopsom en f 61 voor rente. Wijl B. en W. dit bedrag zeer bil lijk vonden, stelden zij den raad voor hun te machtigen tot uilbetaling van dit bedrag over te gaan. Weïd goedgevonden. De heer Dr. Janssen kwam thans Ier vergadering. 5. Voorstel fot rooiing en verkoop van 34 iepenboomen aan het Station. De voorzitter deelde mede, dat de mooie iepenboomen aan het station doeleinden niet al te gestreng te willen toepassen. Spreker had daarover enkele serieuse landbouwers bij zich gehad, die hem hadden medegedeeld, dat het zeer bezwaarlijk was om de in de politieverordening aangegeven afstan den in sommige gevallen toe te passen. Bovendien vermeende spreker, dat de landbouwers daarvoor toch zelf hel risico droegen en hun premie aan de brandverzekeringsmaatschappijen be taalden. De voorzitter zeide, dat dit ook geens zins de bedoeling was, maar dat er door de Arbeidsinspectie op gewezen was, dat er door sommige loondorschers maar al te roekeloos met die motoren werd omgegaan op plaatsen, wsar ook voor andermans eigendommen gevaar ontstond. Na deze toelichting van den voorzit ter werden de voorgestelde wijzigingen zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 7. Voorstel tot wijziging der Motor en Rijwielverordening. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. voorstelden om de Motor- en Rij wielverordening eenigszins te wijzigen en daarin de woorden «met het kenne lijk doel die plaatsen te verhuren" (voor auto's met meer dan 8 zitplaatsen) te doen vervallen. Werd goedgevonden. 8. Behandeling schrijven Nationaal comité tegen alcoholisme tot ver minderingvan het aantal vergun ningen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. zich ter dezer zake wenschen te houden aan de Wet en derhalve voor stelden dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Werd goedgevonden 9. Verzoek van den Centr. Bond van Nederl. Post-. Telegraaf-en Tele graafpersoneel inzake de uitvoe ring der voorstellen commissie Nolting. De voorzitter deelde mede, dat dit verzoek thans geen zin meer had, wijl x/ MMm ÜFAB.IMD. j Marskramer 1 ook het loodje hadden moeten leggen en door de iepenziekte waren aange last. Om echter lot rooiing en verkoop dezer bosschen over te gaan, had men de goedkeuring van Heeren Ged. Sta ten noodig. Was die goedkeuring ver kregen, dan kon men, in overleg met het Staatsboschbeheer, die boomen, waarvan men zeker wist, dat zij dood waren, rooien en verkoopen en kon men dan de andere nog laten slaan. De heer Winters vermeende echter dat het beter zou zijn om alsdan alle hoornen maar in eens te rooien, want als er nu misschien enkele bleven staan, dan stierven die misschien het volgende jaar af en waren dan de bij- geplante jonge boomen misschien ook al weer door de ziekte aangetast. Spr, zou dan ook willen voorstellen om alle boomen thans maar te rooien en te verkoopen en er dan 'n ander soort boomen, kastanje-boomen of andere te planten. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit eigenlijk ook wel de bedoeling van B. en W. was, doch moest men ter dezer zake overleg plegen met het Staatsboschbeheer. Werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 6. Voorstel tot wijziging der alge- meene politieverordering De voorzitter deelde mede, dat door Heeren Ged. Staten enkele opmerkingen waren gemaakt betreffende de redactie van de in de vorige vergadering vast gestelde wijzigingen en moest Art. 77 met een paar woorden worden aange vuld. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat enkele bepalingen der politiever ordening thans bij de wet strafbaar waren gesteld, zoodat deze in de ver ordening konden vervallen. De heer Pubben verzocht den voor zitter om de bepalingen betreffende het plaatsen van motoren voor landbouw de betreffende motie reeds in de Twee de Kamer was aangenomen. Hij stelde mitsdien voor dit verzoek voor kennis geving aan te nemen. 10. Schrijven Gemeentebestuur van Heemstede tot bestrijding van annexatieplannen. Ook dit schrijven werd op voorstel van den voorzitter voor kennisgeving aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den huurprijs der woning, bewoond door den Rijksveldwach ter of toekenning eener gratificatie De Voorzitter deelde mede, dat hij terzake van dit punt gaarne enkele woorden in geheime zitting wenschte te zeggen. Hij stelde daarom vooreerst de volgende punten van de agenda af te werken en daarna in besloten ver gadering over te gaan. Werd goedgevonden. 12. Rekwest H. Weijs c s. inzake ver betering weg SteegSteegsbroek. De voorzitter las dit rekwest als mede het door B. en W. op 'n voor gaand rekwest gegeven antwoord voor en deelde daarna mede, da' er met het bestuur van den Boerenbond te Leunen inzake de hand- en spandiensten eene conferentie had plaats gehad en was daarbij een regeling getroffen, die een betere medewerking deed verwachten dan tot op heden was ondervonden. Wat echter de verharding van den weg over de Steeg betrof, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. op het standpunt stonden, dat er niet aan te beginnen was om dergelijke wegen van secundair en tertiair belang te gaan verharden; B. en W. stonden echter niet op het standpunt om in de toe komst aan het bestaande wegennet geen uitbreiding meer te geven. We mogen thans echter 2 zaken niet uit het oog verliezen en wel ten eerste, dat het onderhoud jaarlijks grooter wordt en op de tweede plaats, dat, wanneer er wordt overgegaan tot verharding van wegen, die niet van specifiek algemeen belang zijn, er middelen zullen moeten gevonden wor den om die kosten te bestrijden. B. en W. achtten het niet mogelijk om der gelijke wegen te onderhouden uit de gewone belastingen. B. en W. hebben zich principieel wel eens uitgesproken voor een weggeldbelasling en wanneer er wordt overgegaan tot het verharden van voorname lapdwegen, dan zal het daartoe op den duur wel moeten komen De heer Winters vermeende, dat men zich te dezer zake moest laten leiden door de omstandigheden, de Steeg be hoorde bij het dorpje Leunen en de toegangsweg tot verschillende buurt schappen. Hij oordeelde dat er voor dezen weg toch wel een oplossing kon gevonden worden en zou willen voor stellen een kostenbegrooting te laten opmaken f en te onderzoeken wat be langhebbenden in deze wenschten bij te dragen. De voorzitter zeide, dat de kosten f 6 f7 per strekkende meter zouden be dragen, deze kosten konden misschien tot f 6 gereduceerd worden, wanneer belanghebbenden buiten hunne gewone Hand- en Spandiensten nog extra diensten wilden verrichten,' B. en W. zouden echter gaarne nog nader met belanghebbenden in overleg treden. De heer Winters zeide reeds ten volle bevredigd te zijn door de toezegging van den voorzitter, doch voor een weg geld belasting gevoelde spreker niet veel. De voorzitter vermeende, dat men meer voelde voor bijdragen in den vorm van belasting dan voor eene bij drage in eens. De heer Fonck was van oordeel, dat er op een of andere manier iets op gevonden zou moeten worden, want zonder extra belasting zou het zijns inziens op den duur niet meer gaan en konden de bedragen voor onderhoud en verbetering van wegen niet meer opgebracht worden, te meer wijl in 1923 de opcenten op de Rijksinkomsten- belasting verlaagd waren. De heer Odenhoven stelde voor om den knoop maar ineens door te hak ken en aan belanghebbenden vragen wat zij er zelf voor over hebben. Men moest er niet al te luchtig over den ken, want vandaag werd er weer iets aan dezen en morgen aan dien weg verbeterd. De heer Pubben zeide voor eenigen tijd terug een raadsverslag der ge meente Horst gelezen te hebben, waar de raad besloten had de kiezel te koopen, doch belanghebbenden moes ten deze ter plaatse brengen. Hij vroeg of dit hier wellicht ook kon gebeuren. De Voorzitter antwoordde hierop, dat B. en W. voor kleinere weggedeelten reeds jaren aldus gewerkt hadden, op deze wijze waren de wegen te IJssel steijn en aan de Heijde aangelegd en verder doorgetrokkenverder zeide spreker toe, dat hij deze wijze van werken ook voor dezen weg niet vooraf zou uitsluiten, wellicht dat dan den aanleg over enkele jaren verdeeld kon worden. De heer Winters zeide met genoe gen vernomen te hebben dat de ver betering van den Overloonschen weg ook de aandacht had van B. en W., doch ter hoogte van de beek bevond er zich zulk een heuvel in dien weg dat men, wanneer men daar per motor of auto passeerde, minstens 20 cM. van zijn zitting vlooghij vroeg of dat niet verholpen kon worden. De Voorzitter zegde een onderzoek toe, doch betwijfelde of er momenteel iets aan te doen zou zijn. De heer Fonck vermeende, dat de teer van de Gasfabriek toch niet veel opbracht en vroeg hij of deze niet gebruikt kon worden op de sintelwegen zooals dat op meerdere plaatsen ge beurde. De voorzitter zeide, dat dit wel goed was voor wegen waarover geen zware vrachten vervoerd werden, doch voor andere wegen had Het weinig nut. 13 Wijziging en aanvulling der be grooting dienst 1924. De voorzitter deelde mede, dat enkele af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1924 moesten plaats hebben en wel tot een bedrag van f2310. Dit be drag moest worden afgeschreven van den post «Onvoorziene Uitgaven" f2210, en van den post «Aankoop van rente- gevend goed" f 100 en worden overge schreven op de volgende hoofdstukken tot de daarachter vermeld bedragen. Onderhoud van Straten en Pleinen f1300. Kosten v d. Gemeentereiniging f 100. Onderhoud en Administratie van be zittingen niet voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtin gen geheel of voor een groot gedeelte

Peel en Maas | 1925 | | pagina 7