LEZING Provinciaal Nieuws. CONCERT met Tconeeluifvoerinp Oirlo-Castenray. Mathieu v. d. Beuken Stoomzuivelfbr. Oostrum Spoeling-verkoop ZADEN Rullenraad, Stationsweg Jan Kessels eu Zondagsblad H. vaD den Boom Vrijdag 20 Februari 1925 met Lichtbeelden Zangvereen. Ons Genoegen Oirlo-Castenray, op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari WINKEL heeft geopend in Ijzerwaren, Emaille-, Glas, Porceiein- Aardewerk, Alle soorten Manden, Dakpannen, Voeder bakken enz. Maandau 16 Fcjbr. ONTVANGEN eene chique keuze in Seizoen Hoeden gras- en klaverzaden, serradella, lupinen, en zaaihaver. Schoenmakerij Oostrum Op Marktdagen to Venray, Losse Nummers VENRAY, 14 Februari 1925. Ouderdomsrenten. De vierwekelijksche uitbetaling der Ouderdomsrenten ten postkantore vindt plaats op Dinsdag, Woensdag en Don derdag a.s. en wel van 14 nam. Naar wij vernemen bedroeg de netto opbrengst der filmvertooning »Adoro Te" in het Patronaat alhier het belangrijke bedrag van f 670,20, dat voor de noodlijdende kerken in Lim burg bestemd is. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot agent van politie te Ven- ray, de heer Stereman uit Amersfoort, vroeger marechaussee te Horst. De agent van politie Janssen, is bevorderd tot hoofdagent alhier. Naar wij vernemen hadden zich voor deze betrekking ruim 80 sollicitanten aangemeld. Wegens omstandigheden is de vergadering, uitgeschreven ter nadere bespreking van den alhier dit jaar te houden groote Landbouwtentoonstelling, bopaald op heden Zaterdag 14 Febr. om 7 uur in het Patronaat, (dus niet Donderdag 19 Febr. a.s.) Wij verwachten, vooral van belang hebbenden, eene flinke belangstelling. De hevige storm-van Maandag op Dinsdagnacht heeft ook hier evenals elders veel schade aangericht. Van bijna alle woningen gingen pannen verloren en werden vele ruiten vernield. Verschillende boomen werden ontworteld en afgebroken. Van de onbewoonbaar verklaarde woning aan de Langstraat stortte een zijgevel in. Ook aan den Spurktweg waaide van het huis van S. de gevel in. Te Leunen viel een boom op een kippenkooi, en doodde een 5 tal hoenders. Op de steen fabriek aan het Veulen waaiden eenige steenhutten uit elkaar Te Oirlo stortte een schuur tegen den grond. Ook te IJsselsteijn werden meer dan ergens pannen verloren. Gelukkig, zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Woensdag had in het St. Ser- vatiusgeslicht de plechtige inzegening en opening plaats van het flinke nieuwe concert- en tooneelgebouw. -Dezer dagen werd door den alhier gestationneerden Rijksveldwachter bri gadier onder deze gemeente een per soon bekeurd wegens jagen zonder jachtacte en zonder vergunning. Geweer en patronen werden in beslag genomen. Dinsdagj bij gelegenheid van het huwelijk van den Koning der Schut- t'erij »St. Anna" alhier, werd het bruidspaar, door de Schutterij, met trom en vaandel afgehaald en kerk waarts gebracht. Nadat het huwelijk was ingezegend werd van de mooie groep voor het Gildehuis eene foto genomen door de Gebr. van Bergen alhier. Ten huize van het bruidspaar feliciteerde de heer Henri Odenhoven namens de Schutterij het jonggehuwd paar. Als eene zeldzaamheid kan wel vermeld worden dat op de boerderij van het St. Servatiusgeslicht dezer dagen eene koe drie flinke kalveren ter wereld bracht. MERSELO. Vorige week had de landbouwer A. Philipsen het ongeluk bij het hout hakken zich met de bijl ernstig aan het been te verwonden, zoodat hij geruimen tijd zijne gewone werkzaamheden niet zal 'kunnen ver richten. Nadat het bloed zooveel moge lijk gestelpt was, verleende Dr. Struben geneeskundige hulp. Een tweede ongeluk trof Ph., daar door den hevigen storm zijne geheele bijenhut werd omgeworpen. BERGEN. De storm van 9 op 10 Febr. heeft heel wat schade aangericht. Er is bijna geen enkel huis of er zijn pannen afgewaaid bij enkele zijn zelfs glasruiten verbrijzeld. Bij A. J*is een schop ingevallen. Nog zijn er een paar hooibergen omver gewaaid. Men deelt verder mee, dat te Heijen de molen, waarin zich een massa granen bevon den, vanzelf in beweging is gekomen en is afgebrand. Dc overplaatsing in Gennep. Men schrijft uit Gennep Gedurende deze maand zijn en wor den 15, zegge vijftien spoorwegmannen naar elders overgeplaatst. Een en ander mag met recht een «ontvolking" genoemd worden. Zoo b.v. vertrekken alhier niet minder dan 25 schoolgaan de kinderen en in totaal mag het ver minderde zielenaantal wel op een ruime vijftig geschat worden. Voor 'n stedeke als Gennep dus geen kleinig heid Van verre komt de Gld. nog ter oore, dat de overplaatsingen nog aanhouden totdat de centrale werkplaats gedeelte lijk opgeruimd zal zijn. VENLO. De Nat. Comm. tegen al coholisme heeft zich in een adres tot de Raad gewend met het verzoek het max. aantal vergunningen te verlagen of te oepalen, dat geen nieuwe meer verleend mogen worden. Dit aantal be draagt thans 50. Past op uwe kinderen. Zondagmiddag kreeg een kind van den heer J. te Blerick een pindaschil in de keel, vermoedelijk in de lucht pijp, waardoor het hevige hoestbuien kreeg. De ijlings ontboden geneesk. hulp adviseerde na kort beraad tot over brenging van het kind naar 't zieken huis te Maastricht. Voor dat men even wel hiertoe kon overgaan was de arme kleine in een hoestbui gebleven. ROERMOND. Op de Coop. jEiermijn van Maandag was de aanvoer 1500000 eieren. Hoogste prijs f 9,30. Laagste prijs f 6,20. Door een auto overreden en gedood. Het zesjarig zoontje van den heer V. K. werd te Venlo door een auto overreden. Het, kind werd naar het R. K. Gasthuis overgebracht, alwaar het kort nadien overleed. Gemengd Nieuws. De Bossche Hanzebank. Blijkens de ter griffie van de* Recht bank te 's Hertogenbosch gedeponeerde lijst van krediteuren van de Hanze bank, bedraagt het totaal der erkende schuldvorderingen 25866 tot een bedrag van f23.481.650, dat der betwiste schuld vorderingen 430 tot een bedrag van f971 661. De werkloosheid te Boxmeer. Men schrijft uit Boxmeer Thans zijn op de exportslagerij der firma Lion, alhier nog slechts een 40- tal arbeiders werkend, waar eens zelfs 500 man personeel werkzaam was. Deze overblijvenden hebben bovendien een loonsvermindering ontvangen van 15 tot 40 pCt. De werkloosheid ver wekt in Bcxmeer een heele conster natie. Belastingontwerpen. De Haagsche redacteur van de Stan daard schrijft: Naar wij vernemen zal dezer dagen bij de Kamer inkomen het ontwerp-wet op de Weeldebelasting. Dit ontwerp zal vergezeld gaan van een voorstel tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, die beoogt ver hooging van den aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud voor gehuwden en een belangrijke verhooging van den kinderaftrek. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt de aftrek voor gehuwden verhoogd van f 800.tot f1000.en de kinderaftrek tot f 300.per kind. Tevens wordt ingediend een ontwerp tot verlaging der Successiebelasting en een om de Verdedigingsbelasting II te halveeren. In verband met dit laatste komt er tegelijk een wijziging van -de wet op het Leeningsfonds. Het einde van den zomertijd Ingediend is het reeds aangekondigd wetsontwerp tot intrekking van den zomertijd. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, aan het voorstel van de meerderheid der commissie, om des zomerseden Duitschen tijd en des win ters den Engelschen tijd in te voeren. De minister betoogt echter, dat zoo doende vele van de financieele baten, die in het credit van den zomertijd plegen te worden geïnd, komen te vervallen. De besparing aan kunstlicht wordt aanmerkelijk geringer en wat de andere voordeelen aangaat, deze wor den geneutraliseerd door de nadeelen, die vooral ten plattelande worden ondervonden. Eindelijk is nog van belang de over weging, dat Nederland met het oog op de omringende landen practisch niet vrij is, den aanvang en het einde van den zomertijd naar eigen goeddunken te bepalen. Dit alles in aanmerking genomen heeft de Regeering besloten het min- derheidsvoorstel der Tijdcommissie te aanvaarden en dus voor te stellen den zomertijd af te schaffen. Tragisch. Terwijl te Breda de ouders op de fabriek waren, neeft zich een 15-jarig zoontje, dat alleen in huis was, opge hangen. Hij had spelenderwijze een lus gespannen over het hoofd en had op een omgekeerde emmer plaatsge nomen. Deze emmer gleed uit en de jongen vond op deze wijze den dood door ver stikking. Verdronken. In de Maas bij Grave is een zekere A. v. L., van de kade gevallen en ver dronken. Vrouw verbrand. De alleenwonende 89-jarige vrouw Olislagers te Gronsveld, die met haar kleeren te dicht bij de gloeiende kachel kwam, waardoor deze in brand geraak ten en de vrouw ernstige brandwonden kreeg, is in het hospitaal Calvariënberg aan haar wonden overleden. Kolendampvergiftiging. Toen Donderdagmorgen de woning van dominé Bussemakér te Hindeloopen gesloten bleef, verschafte de politie zich toegang en vond ze mevrouw B op den grond voor de deur buiten be wustzijn, terwijl haar man buiten ken nis op bed lag. Vermoedelijk is kolen dampvergiftiging van een en ander de oorzaak. De dominé is overleden, zijn echtgenoote is nog steeds bewusteloos. Het parket uit Leeuwarden arriveerde ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Duurder schoenwerk. Fe Tilburg is Donderdag een ver gadering gehouden van schoenfabrikan ten, waarin men overeenkwam met ingang van 21 Februari a.s. de schoen- prijzen over de heele linie te verhoogen met ongeveer 10 pet. Ernstig ongeval. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur, bij het verrichten van herstellingswerken aan de spoorbrug over de Vecht nabij Zwolle, sprong een zuurstofapparaat met het gevolg, dat de loswerkman Seine uit Zwolle op slag werd gedood. Zijn lichaam werd geheel uiteengereten. Een andere arbeider werd levensge vaarlijk gewond en naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar been ook het lijk van S. werd overgebracht. Eenige andere werklieden bekwamen lichte verwondingen. DoodeFyk ongeluk door den storm. Te Zevenaar heeft de orkaan veel schade aangericht. Bij den heer A. op de Zweekhorst is het voorgedeelte van de boerderij ingestort en werd een 17-jarig dienst meisje daarbij gedood. In een onderhoud met den heer A. vertelde hij het volgende aan de »A. C.": Maandagnacht lagen we te bed en zal het zoowat kwart over twaalf ge weest zijn, toen we gewekt werden door het geraas van de dakpannen, die van het dak gerukt werden. Mijn vrouw en kind stonden op en ik riep het dienst meisje, dat boven sliep, om ook op te staan. We wilden ons uit de kamer begeven, toen wij een hevig gekraak hoorden, gevolgd door een ontzettenden slag. De gang was versperd en we moesten over steenen en balken naar buiten komen. Het bovengedeelte van het huis was ingestort. Toen wij wat tot bezinning kwamen, gingen ik en de knecht naar de kamer van het dienst meisje en vonden haar dood op den grond liggen, met één kous aan en één in de hand. Zij was opgestaan en bezig zich aan te kleeden en heeft waar schijnlijk een balk van het dak op het hoofd en borst gehad. Het meisje is naar het ziekenhuis te Zevenaar gebracht. De boerderij wss in 1914 gebouwd, dus geen oorlogsbouw, maar naar een deskundige beweerde, was er een fout bij het bouwen ge maakt. Zoo verschrikkelijk heeft de wind huisgehouden, dat een groot ge deelte van het dak ongeveer een 25-tal meters verder neer gesmeten is. Ook de nieuwgebouwde boerderij van den heer H. heeft het moeten ontgel den. Honderden dakpannen zijn afge rukt en een schoorsteen afgeknapt als een houtje, maar bleef op de binten van het dak liggen. Loonsverliooging. Het loon van de tuindersknechts in de omgeving van Delft is met f2 per week verhoogd. Ingaande 15 dezer zal het weekloon 31 Maart f25 bedragen daarna, tot 31 Aug. f 28 per week. Per rywiel naar België. Zij die gedurende 1924 met hun rij wiel in België wilden komen moesten toen niet minder dan 20 pet. der waarde van hun rijwiel ten douanekantore storten. Thans heeft de Belgische Staat bepaald dat er voortaan 12i/t francs per K.G. zal worden geheven. Daar een rijwiel pl.m. 15 K.G. weegt, moet elkeen die met het rijwiel in België wil komen 180 francs storten. De Toeristenbond vanr Vlaanderen is evenwel voor onze Hollandsche fiet sers zeer behulpzaam en stelt elkeen in gelegenheid tegen betaling van 12i/* francs lid te worden van hun Bond om zoodoende voor dit luttel bedrag een jaar België te bereizen per rijwiel. Een burgemeester, die ook burgervader is. Men meldt aan de Msb. De vrijzinnige burgemeester van het hoogst vrijzinnig Oud-Karspel heeft op verzoek van een zeer kleine katholieke minderheid in zijn gemeente, de op voering van Allerzielen verboden. Gevaarlijke schietoefeningen, een sergeant gedood. Tijdens te Midlaren gehouden sdhie1- oefenmgen is per ongeluk, de sergeant Feitsma uit Groningen door een schot van den luitenant gedood. Afschuwelijk. Een dame, die te Aken het graf ging bezoeken van haar meisje, dat pas ter aarde besteld was, zag het kind van den grafmaker met een pop spelen, die geleek op het speelgoed, dat, samen met het lijkje, in de kist gelegd was. De bedroefde moeder riep het kind en herkende de pop. Een klacht werd ingediend en het parket vond het graf ledig. Zestien andere kindergraven waren eveneens geschonden. Aangehouden, bekende de grafdelver, dat hij de kinderlijken aan de zwijnen toewierp. Het onderzoek wordt voort- Gedaalde graanprijzen. Aan de Msb. wordt uit Chicago ge seind Op de graanbeurs te Chicago heersch te een paniek-stemming. Mei-tarwe liep tot 1.85 dollar per bushel terug, hetgeen 21 Am. cents Jager is dan de hoogste koers var. de laatste week. De uiterlijke stoot hiertoe gaf de aankomst van groote verladingen uit Argentinië. In wezen is de daling echter het gevolg van de overspeculatie, die reeds maan den duurt. Er vonden enorme reactie- en gedwongen verkoopen plaats, waar voor echter geen nieuwe koopers te vinden waren.^De stemming bleef tot het slot koortsachtig en opgewonden. Yrceselijkc mijnramp te Dortmund. Woensdag zijn door een mijngasont- ploffing in de mijn «Minister Stein" te Dortmund ruim 136 mijnwerkers omgekomen. Een schandelijke overval. Naar uit Koblenz aan de Frankf. Ztg. wordt gemeld, is door een geluk kig toeval de negentienjarige dochter van een boer te Bernsdorf ontrukt aan de handen van een handelaar in blanke slavinnen. Het meisje, dat disnstbode te Rhein- bach was, zag, toen zij uit was om boodschappen te doen, op den straaU weg een auto stilstaan, terwijl een der reizigers schijnbaar bezig was een defekt ie herstellen. Toen het meisje even ging kijken, werd zij plotseling door den tweeden automobilist aange grepen en in den wagen getrokken, die daarop in razende vaart wegreed. De auto werd toevallig in een andere gemeente door politie aangehouden voor het verifieeren van nummer en eigenaar: daarbij werd ontdekt, dat behalve dit meisje nog een andere jonge vrouw, bewusteloos in den wagen lag. De mannen werden gearresteerd en de auto werd in beslag genomen. H. Hart-Standbeeld. Vorig bedrag f 349.04 W. tot zekere intentie f 1.50 K. uit dankbaarheid f *2 50 Offerblok Paterskerk f 13.86 Totaal f 366.90 Ingezonden. Buitan verantwoordelijkheid der Redaotie, Noodkreet Wij zitten nog altijd te wachten op verbetering van den weg, die het Schoor met Overbroek verbindt. Daar werd in de laatste vergadering weer over ge sproken. De Heer Nelissen meende, dat die weg klaar zou zijn, dat heele- maal niet is. De Heer Pubben zou het eens probeeren met sintelsdaar die wegen toch op vele plaatsen goed zijn, en dat ook met den heelen Raad goed gekeurd is. Dat weet toch iedereen, want dat heeft publiek in de krant gestaan, dat die weg verhard zou worden met sin tels en tot nog toe niets als gaten en modder 1 Het is wel treurig. Wij ver wachten spoedig verbetering. Bewoners van het Overbroek. BÏÏBSmiJKS 3MB VESSAY. 6—13 Febr. GEBOREN Maria H. Martens, LaDgs'raat Gertruida M J Arts, Heuvelstraat Paulina H. Goumans, Akkerweg Johannes P. G Sijbers, Hensenius- plein Antonius G. Verheijen en Gertruda W. Verheijen, IJsselsteijn Johannes A. Gossens, Hofstraat. GEHUWD Antoon Jans-Beken, 28 jaar, arbeider en Ar- noldina M. Haanen, 25 jaar, beiden te Venray Petrus H. Janssen, 40 jaar, koopman en Mech- tilda Maurus, 32 jaar, beiden te Venray OVERLEDEN Bernardus G Thijssen, 2 md.. Merselosche weg Johannes C. W. Voermans, 9 md Zwarte Klef Maria Scbobbers, 11 dagen. Schoolstraat 1 patiënt St. Anna, 1 patiënt St. Servatius Burgerlijke Stand Maaskees-0verloon. GEBOREN Martha Jacoba d.v. M. H. Jacobs Lindere Lamberdina Maria Johanna d.v. P. C. CruijsenVerhaag Louisa Geertruda d.v. H. A, LeD8senBaltiesen Wilhelmus Antonius z.v. A. KeizersDaverveld Anna Wilhelmina Catharina d v. A. Ruttenr d. Boom Alida Maria d v M. H. van Staverenvan Son Theo dora Josepha Maria d.v. F. R. Kerstenv d. Heuvel GEHUWD Hubertus Johannes Mulder oud 22 jaar en Johanna Theodora Zegers oud 19 jaar. KSJUnUJSl DIHSSTES VSÏT3AY. Parochiekerk Morgen Zondag 2 uur groote Congregatie, half 3 herhalingscatechismus. 4 uur H. Familie. Maandag half 8 leesmis, 8 uur besteld Jaarg voor M JansseD, kwart na 4 Lof. Dinsdag half 8 leesmis. 8 uur Jaarg. 2de klas voor J. Rongen en Wilh. Broeks. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor E. Wisman8. Donderdag 7 uur te Vellum H Mis, half acht leesmis, 8 uur Jaarg. voor L Dericks. Vrijdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg voor G. F. Aerts en sijna Echtg. M. A Michel» en F. H. Janssens. Zaterdag komen de kinderen der 6de klas te biechten Paterskerk Morgen Zondag om 5, 6 en 7 uur H. Mis met onderrichting, om 8 uur plechtige Hoogmis, welke wordt opgedragen voor de leden der Aartsbroe derschap van het Koordje. Na de Hoogmis de processie De zangers der Derde Orde worden dringend verzocht zonder uitzondering de repetitie mee te maken, wegens reorganisatie van het Koor. Om kwart over negen H. Mis sn vergadering voor de Jonge Derde Orde, om 5 uur Lof. Maandag half 8 plechtige Requiem voor onze overledene Minderbroeders en Weldoeners. Dinsdag 2e Dinsdag der Novene ter eere van den H. Antonius, om half 8 Hoogmis met korte toespraak en gebeden der Novene. Om 6 uur Lof. Donderdag feesdag v.d. H. Conradus. Volle afl. o.g v., om 6 uur Lof. Vrijdag om half 8 Hoogmis, om 6 uur Lof en Kruisweg. A.s. Zondag is in deze kerk 40-urengebed. St. Antonius-Patronaat. Zangrepetitie. Om kwart over negen H. Mis en vergadering voor de Jonge Derde Orde. Ook de anderen worden dringend aangespoord er bij tegenwoordig te zijn. De Bibliotheek begint heden pas om elf uur. voor Spinazie en Radijszaad, 0 I Kers, Tuinboonen, Stoksnijboonen, Pronkboonen (rood-, paars- en witbloeiende) Nog eenige telers voor erwten. Hooge contractprijzen. Inlichtingen bij LeunenVenray. 18 zal to BOXMEER in den R. K. Volkshond door den ZeerEerw. Pater Jae. J. ZEIJ. S. J. van Mariëndaal een gegeven worden over Het H Misoffer of het Se Boek van Vondels Altaargeheimenissen. Ter opluistering muziek en zang van de R. K. Gemengde Zangvereeniging Boxmeer. AANVANG 7 UUR Entree f 1 te geven door de in het Bondsgebouw te OIRLO. Aanvang beide avonden om 6 uur precies. Zaterdag uitsluitend voor de H.H. Honoraire Leden. 24 Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Oirlo en Castenray bekend dat hij een Hopende door een prompte bedie ning de gunst van eenieder te ver werven, hoogachtend Slation Oirlo-Castenray. 28 (onder de leien) 14 nam, 4- uur bij Wed. TH. CAMPS HET BESTUUR. bij G. AMBR0SIU8 Patersstraat 25 16 Ret beste adres voor vervormen en opmaken. Steeds uit voorraad te leveren alle soorten Aanbevelend, 318 biedt aan prima vetleeren WERKSCHOENEN van f 5.50 en f 6. prima Box PANTOFFELS f 4.75 Alles solied eigengemaakt handwerk. Standplaats Groote Straat. van het geregeld verkrijgbaar aan het Rureau van dit Blad. Zie

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2