Balsem op de wonde PU ROL JAN SCHARESLIEP KLOOSTERBALSEM ftlDUaiOTBimSKk H. Smits, Meubelmaker mooie collectie Rachels, Th, van Opbergen Zaterdag 17 Januari 1925 De verdwijning van den makelaar Busch. KböUIIjIjBTON. Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop De tien geboden voor den wielrijder. De tien geboden voor den voetganger. AKKER'S levert alle Meubelen, Gtebr. Lucassen Heerencostuums en winterkleeding naar maat Mooie collectie Stalen mager stukkolen, vetnootjes, bruinkoolbriketten en turf. Fr. Sijbers-Poels. Zijn lijk gevonden. Men zal zich misschien herinneren, dat den 22en October 1915 te Amsterdam spoorloos verdween de toen 48-jarige makelaar G. A. Busch. Busch was iemand, die in den ket- tinghandel van het eerste oorlogsjaar groote zaken deed, soms zeer berooid, om dan plotseling, als hij weer «goede zaken" gedaan had, weer ruim in zijn middelen te zitten en daarmee goede sier te maken. Kort voor zijn verdwij ning had hij weder door groote smok- kelzaken een belangrijk 'bedrag ver diend. In den avond van den 22en October heeft Busch een bezoek gebracht bij den makelaar v. M., van wien bekend was, dat hij dikwijls met Busch zaken deed. Deze v. M. woonde destijds aan den Overtoom no. 28 in 'een nieuw perceel, waarachter zich toen reeds een garage bevond welke echter nog niet in gebruik was genomen. Na dit bezoek is Busch verdwenen. Uitgebreide nasporingen, welke in verschillende richtingen werden inge steld bleven vruchteloos en men nam jarenlang de mogelijkheid aan, dat B. naar Amerika was getrokken en nog in leven was. Het onderzoek der politie leidde dan ook tot nietsaanleiding om v. M., die wel verdacht werd van de zaak meer te weten, te arresteeren werd niet gevonden. Hoewel de zaak steeds de aandacht der Centrale recherche in beslag bleef nemen, kon na eenigen tijd van een geregeld voortzetten van het onderzoek geen sprake meer zijn en moest de politie zich bepalen tot het telkens weer onderzoek van geruchten waarbij ecbter nooit eenig positief resultaat werd bereikt. Eenigen tijd geleden doken er opnieuw geruchten op, die de recherche er toe leiden in den grond onder de garage van Overtoom 23 te gaan graven. Quasi voor rioleeringsdoeleinden, werd de grond opgebroken en een groot aantal putten gegraven. Zaterdagmiddag stuitten de werklie den op een groote pakkist met afme tingen van 90 X 60 X 50 c.M. Aan stonds werd de chef der recherche, de heer Pateer, gewaarschuwd en in zijn bijzijn werd de dichtgespijkerde kist geopend, waarin een verschrikkelijke vondst werd gedaan. Daarin lag met opgetrokken knieën het geraamte van een man, geheel gekleed, met een over jas aan. De schoenen zaten nog aan dè voeten; aan een der vingers vond men een ring met groote briljant, in de das een gouden dasspeld in den vorm van een vliegtuigschroef. Een en ander, alsmede de initialen in de kleeding deden het onomstootelijk vaststaan, dat men het lijk van den in 1915 verdwenen makelaar Busch had gevonden. Boven de kist was eerst grond gestort en alvorens daarbij te komen had men een betonnen plaat moeten verwijderen van grootere oppervlakte dan de kist. Of deze er is aangebracht door degenen die het lijk destijds hier verborgen hebben, of dat ze er later is gemaakt, staat nog niet vast. Hetzelfde geldt voor de gemetselds muurtjes waartus- schen de kist werd gevonden. Deze bevond zich feitelijk in een geheimen grafkelder en als men ter plaatse niet zoo grondig aan het zoeken v/as gegaan, zou het lijk zeker nooit gevonden zijn, zoolang de fundamenten Door Dr. A. S. 10. De haai, die een schip met volle zeilen Pompernelleke zou gaarne willen zeggen «binnenslikt I" En eindelijk het wreedste van die allen, de mensch, die menschen slacht en eet, en zijn vinger en duim lekt aan dat middagmaal. Brrr, dat is akelig hé... En die Jan Grompel lacht zoo bar- baarsch, dat Nellis bang voor hem wordt, maar hem toch een veeg om de ooren geeft, omdat hij zoo lang met denzelfden aardappel in de hand zit te gapen. Nu wordt het eerst aardig Kom, nog eens gestopt en aangerookt. Er wordt geen vinger lang meer ge sponnen, en vrouw Nellis, die reeds vier lappen van verschillende kleur, op de "broek van Jan Grompel heeft ge naaid, laat de naald steken en leunt met de ellebogen op de knieën. Nu vertelt Pompernelleke van vech ten, branden, doodslaan. Het gaat er geweldig bloedig toe. en het oude manneke staat altijd voorop in het eerste gelid. VoorwaartsEen brandend stuk eikenhout plotseling onder den koeketel uitgetrokken, is de degen van den generaal, de lont van Hen kanonnier. Vuur!... Pif, poef, paf! om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! >0 f2.75 f4.50 De groote flacons der garage bleven bestaan. De justitie is na de verschrikkelijke ontdekking aanstonds in de zaak ge mengd en de substituut-officier, mr. Reijding en de rechtercommissaris, mr. Dons, hebben de leiding van het onderzoek genomen. Naar wij nog vernemen, is de heer v. M. heden te Purmerend door de politie aangehouden. Naar we vernemen, is bij of op het lijk geen geld gevonden, terwijl het vermoeden was, dat B. op den dag der verdwijning f 12.000 bij zich had. De gearresteerde van M. ontkent nog iets van de zaak te weten. Hij houdt vol, dat B. op den avond van den 22en October bij hem is weggegaan, zonder dat er iets bijzonders was voorgevallen. Hij blijft echter in voorloopige hech tenis. Waar sterk vermoeden bestaat, dat B. niet door één persoon is vermoord, verzoekt de recherche, nu de misdaad na 9 jaar is vastgesteld, allen die nog nadere mededeelingen zouden kunnen toen, doch deze tot nu tfte, om welke reden ook, voor zich hebben gehouden, zich op het hoofdbureau bij den chef der centrale recherche te willen mel den. Msb. Rijdt altijd zooveel mogelijk rechts, ook en vooral bij het maken van een Bom, rom, bom nu slaat de storm- marsch. Rette-ré-té't is de signaal- trompet. Vooruit, retireeren, zwenken Het manneke staat recht, met vlammend oog en uitgestrekten arm. Och, dat Pompernelleke kan toch zoo schoon vertellen, maar hij heeft er een zoo wreed pleizier in van te spreken over het snijden, villen, afzagen van armen, beenen, en koppen, dat al de meisjes »foei" roepen, en de aange zichten in den voorschoot of in de 'wee handen verbergen maar Jan Grom pel zou nog wel eens willen lachen, indien hij gedurfd had. En het slaat negen ure op de klok van den Hooiberg, en het houten man neke te paard, rijdt ratelend rond en blijft als de klok stil houdt, ook weer voor op zijn post stil staan. De deernen staan haastig op. Hemeltje lief! is het al zoo laat! Men neemt het spinnewiel onder den arm en op wegHoort ze nu nog een oogenblik lachen en stoeien in het helder schijnsel der maan, onder de hooge krakende boomen. 't Is koud, brrrmaar als men jong is, voelt men geene bibbering. 's Nachts droomde Jan Grompel van het wonderlijke, vreemde land, hij vocht tegen leeuwen, slangen en men schen maar hij was toch geen oogenblik bang geweest, en hij vond zelts een groot plezier in die droomen telkens als hij wakker werd. Slechts toen een haai hem kraakte gelijk een droogen zwavelstok, had hij een oogenblik gekermd »Ah may 1" VIII. 230—8 bocht. Haalt altijd verkeer, dat, vóór u is, links in. Rechts inhalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. Geeft bij het veranderen van richting duidelijk zichtbaar een teeken, en vooral, doet het tijdig. Haal een tram niet links in, als ge daardoor op de linkerweghelft komt. Rijdt een stilstaande tram niet voorbij, tenzij er ruimschoots gelegenheid is voor de passagiers om in- en uit te stappen. Geeft op een kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van u is Rijdt, komende van een zijweg op een hoofd weg, behoedzaam. Geeft steeds, waar gevaar kan drei gen, behoorlijk signalen met de bel. Tracht nimmer tusschen twee elkander passeerende trams of voertuigen door te glippen. Loopt niet op de trottoirs met uw rijwiel aan de hand. Gebruikt de rijwielpaden, waar deze zijn. Die zijn veilig terrein voor u. Rijdt nimmer met meer dan twee of drie naast elkander, en dan nog weest bescheiden en blijft zooveel mogelijk rechts. Laat gearmd rijden na. De openbare straat is geen oefenter rein voor acrobatiek op de fiets. Houdt u aan de regels van den weg. Rijdt kalm en bevordert een veilig verkeer. MIJNHARDTS Staal-Tabletten .90 Maag-Tabletten.15" Zenuw-Tabletten .:i5" Laxeer-Tabletten ...60«« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth..etuDrogUtea 291—10 Loopt niet noodeloos op den rijweg. Houdt rechts op het trottoir. Staat niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere wandelaars belemmert. Staat nimmer op den rijweg stil. Steekt een rijweg loodrecht over. Kijkt eers,' links, daarna rechtsgoed uit, of u veilig kunt oversteken. Springt niet op of van een in bewe ging zijnde tram. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Loopt niet op rijwielpaden. Gaat bij drukke tramhalten achter elkaar in de rij staan wacht nimmer slaande op den rijweg, de komst van de tram af. Kiespijn en Aangezichtspijn verdrijft men spoedig met Mijnhardt's SANAPIRIN- Tabletten 371—11 Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofddijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuiker- de pillen f 065; in apotheken en drogistzaken. 11 heerlijk verzachtend en pijnstillend, mits het de echte Akker's KLOOSTERBALSEM is.-: Geen ander is zoo beroemd bij brand- en snij- wonden, builen, ontvellingen, maar tevens ook voor kloven, ruwe handen, schraalheid en wintervoeten. Een huisapotheek op zich zelf mag dan ook nergens ontbreken Eischt de nieuwe verpakking in cartons: 20 gr. ƒ0,50; 50 gr. I. 100 gr. 1.75. Overal verkrijgbaar! lageisaJaa UadedtoUagea. Noodseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordtHaar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, ver stellen, poetsen en de eindelooze huis houdelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofd pijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwach tigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hóeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel; het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nier en blaaskwalen als nierzand. rheuma- tiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurver- giftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a. f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 31 voor de Handen 397—15 KERKBOEKEN met grooten druk by Firma van dea Munckhof. Hoe Jan Grompel nieuwsgierig wordt naar vreemde dingen. 't Is weer zomer murmelt het rivier- ke, dat nu weer in zijne oevers terug gekeerd is en het water kust, de lieve kleine bloemen blauw, alsdeoogen van Sijraens dochterke. Vogelen zingen weer in de lommerijke takken en achter de bijna altijd kakelende blaad jes. Frissche dauw 's morgens, frisch lommer, frisch water, frissche bloemen leve, leve de weide aan den water kantl Naast de weide van Nellis is de weide van Sijmen gelegen en Hanneke, zijn dochterke het veertienjarige kind, dat Roodkapke van over een paar jaren, hoedt in die vette malsche weide de koeien. 't Is een goed kind, en 't kent Jan wel. 't Mag zelfs den jongen heel goed lijden, al is vader nog zoo helsch kwaad op den «scheersliep". Waarom zou Jan, de gracht, die de twee beemden van elkander scheidt, niet eens over springen en een buur praatje houden Zoo gezegd zoo gedaan. Het meisje zit onder het lommer van eenen berk, om zich tegen het steken de zonneke te beschutten en heeft een boek op de knieën liggen, waarin zij schijnt te lezen, want zij houdt het hoofdje zoo diep gebogen, dat men niets van haar aangezicht kan zien. Wat hebt ge daar? vraagt de jongen die naast haar stil staat. Wel, dat ziet ge weleen boekl is het antwoord, en Hanneke heeft het hoofd opgelicht. Kunt gij lezen wat er in staat? vraagt Ian. Het meisje knikt en trekt de oogen wijd open, als wil zij zeggen, dat hoo- vaardig ding 1 'k geloof het wel." Wel, wat staat er dan in O, zoo'n schoon dingen, van.... Hanneke slaat de blauwe oogen naar boven, om woorden te vinden, die al het schoone kunnen uitdrukken, en zij bloost ligtelijk, nu zij die woorden niet vindt. Kunt gij niet lezen De jongen schudt het hoofd, en er speelt een bittere lach om zijn mond. Maar ik zou het wel willen leeren wanneer er in de boeken zoo'n schoone dingen staan als Pompernelleke weet te vertellen, voegt hij na een poos bij. Jan Grompel heeft zich traag op het gras laten neerzakken en den koehoorn aan de kempenkoord ten eenemale op den rug schuivende, buigt hij zich over het geopende boek en plaatst den wijs vinger op eene der letters Zie, wat is dat? dat lijkent wel een boonstaak te zijn En het meisje buigt ook het lokkig kopke, om het beter te zien en zegt: Dat dat is eene 1. heel fier, om dat het zoo goed geleerd is en zoo krek weet te antwoorden. Zoo, zoo, en dat paardsoog dan Och, kom dat is eene O. Dat 'saardigi En die dan daar, die er uitziet als de stok met den appel van menheer pastoor 1 Nu moet het meisje toch lachen MARKTSTRAAT 4 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantoorameuble menten van eigen fabrikaat, geen buiten- landsch goed. Verder Ledikantpooten. Tafelpooten, Ledikant en Meubelbeslag, Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer- artikelen. Spiraalmatrassen, bovenmatras- sen. alle Stoffeerwerk aan concurreerende nriizen. Beleefd aanbevelend ONTVANGEN Kolenbakken, Vulemmers, Kachelplaten, Ellebogen enz. Verder voorradig Bietensnijders, Bascule's, Gierpompen enz. Scherp concurreerende prijzen. SMEDERIJ LEUNEN Kleermaker Hoenderstraat beveelt zich beleefd aan voor het maken van Voor den a.s. Winter Voor degelijk werk en goed passen wordt ingestaan. Vraagt prijzen. Minzaam aanbevelend. STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen wordt aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend wel dat is een i. Ik heb er niets tegen, niets, hoe genaamd. Och, hemeltje liefl zie die daar dat is een aardige 1 't Is precies het korte, dikke burgemeesterswijf, met eenen pluim op haren kop. Ja, dat is een g.t Hoe zegt ge dat?... Nu dat zal ik wel onthouden. Zoudt ge niet den ken, Hanneke, dat ik het zal leeren? Gij moest het al lang kunnen zoo een groote jongen. Ja, dat is waar, maar ik ben nooit naar de school geweest, den volgenden winter mag ik naar de avondschool gaan... Och, zie daar eens dat zwem mende eendeke1 Och, gij lacht er mee 1 een zwem mend eendeke't is een a. Ge weet dat maar goed, bijkans zoo goed als de meester, niet waar Zie eens, wat is dat daar Dat ziet er uit als de vier roeien van den molen 1 Dat is eene x, en dat is een s. 't Lijkent veel op het haantje van den toren, en die daar? Dat is zeker de toren met de kerk er achteraan Och neen, dat is een h. 't Is toch aardigMaar er zijn zoo veel letters, en Jan denkt nu, dat hij eerder het rivierke zou kunnen leeg drinken, dan zich dat alles in het hoofd prenten. Nu geeft Hanneke hem een blad een enkel van het boek; en ziet, nu ligt hij onder het lommer van het elzenloof, en zijn oog is strak op de letters gericht, en als hij er zich ééne na lang dubben herinnert, glinstert er vreugde op zijn wezen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5