Kloven en ruwe handen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. KLOOSTERBALSEM Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerkelijk Leven. De Kippenhouderij op het platteland AKKER'S Waarschuwing. Zaterdag 20 Deceember 1924 4Ce Jaargang No 51 H0NNFMHNTSPR1JS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooiuitbetaling) f 1,3o afzonderl. nummers 5 c, PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon SI. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cl elke regel meer 7l/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. 21 December. 4de Zondag van den Advent. PAARS. Tweede gebed van de H. Maagd. Derde gebed voor de Kerk of^voor den Paus. Geen Gloria. Credo. Prefatie der Allerheiligste Drievuldig- In het blijde vooruitzicht van Jezus' geboorte zingt de H. Kerk reeds nu den lof des Zaligmakers en wenscht zij Maria geluk met haar maagdelijk Moederschap. Om haar onderricht over de komst van Christus te eindigen, stelt zij nogmaals Joannes voor, die den Zaligmaker aankondigt. (Evangelie. Bereidt den weg des Heeren"); en wijst zij ons met de woorden van den H. Paulus op de tweede en laatste komst des Heeren ten oordeel. (Epistel). 22 December. Maandag. H. Tho mas. Apostel. ROOD. Tweede gebed van den dag; Gloria. Credo. Prefatie der apostelen. De H. Thomas is even bekend om zijn twijfel aan Jezus' Verrijzenis als om zijne daaropvolgende heerlijke geloofsbelijdenis, (toen hij uitriep »Mijn Heer en Mijn God". Z. H. Paus Pius X verleende aan alle geloovigen, die de H. Hostie onder de H. Mis, op het oogenblik der opheffing, met ge loof, godsvrucht en liefde aanschou wen, en daar bij die woorden uitspre ken, telkens een aflaat van 7 jaren en 7 X 40 dagen aan hen, die dit iederen dag doen, eens in de week een vollen aflaat op voorwaarde, dat zij de H. Communie met de vereischte ge steltenis ontvangen). Bij zijn geloofsverkondiging drong de H. Thomas zelfs tot in Indië door. Met reden mag hij, met de andere apostelen, een der fundamenten der Kerk heeten. De Apostelen genieten een groote vereering in de H. Kerkreeds van ouds werd hun naam in den Canon (zie de verklaring van dit woord in het nummer van 7 December) vermeld. Want indien er ooit groote Heiligen, indien er ooit machtige Heiligen, indien er ooit Volksheiligen, indien er ooit heiligen geleefd hebben, waaraan we veel verschuldigd zijn, dan zijn het voorzeker de apostelen geweest: zij immers hebben de Kerk van Christus, de Katholieke Kerk, geplant met hun bloed, (want allen apostelen waren martelaren.)" 23 December. Dinsdag Yan den dag. (H. Mis als op 4den Zondag van den Advent). PAARS. Tweede gebed van de H. Maagd. Derde gebed voor den Paus. Geen GloriaGeen Credo, Gewone Prefatie. 24 December. Woensdag. Voor avond van Kerstmis. PAARS. VASTEN- EN ONTHOUDINGSDAG. Geen Gloria Geen Credo. Gewone Prefatie. Daags voor Kerstmis bemoedigt de H. Kerk ons met de zekerheid, dat Christus komen zal. Mogen wij Hem dan met een blij en gezuiverd gemoed opnemen, opdat Hij als Vredevorst Zijn rijk van genade in ons hart vestige, en wij Hem eenmaal gerust als Rechter mogen tegemoet zien. 25 December. Dondeidag. Hoog feest van Kerstmis. (Feest van 'a Hee ren geboorte). Geboden Feestdag, te vieren als Zondag). WIT. Gloria. Credo. Prefatie van Kerstmis. 1. Inhoud van de nachtmis U is heden een Zaligmaker geboren, die Christus de Heer is. Maar bij de krib be van Jezus vergeet de Kerk geen enkel oogenblik de goddelijke afkomst van haren Zaligmaker en zij beroept er zich dan ook met fierheid op. Tevens leert zij ons, dat de menschwording van Gods Zoon eene volmaakte veran dering en bekeering van ons leven moet teweeg brengen. 2. Inhoud van de dageraadsmis (»Herdersmis'\) De Herders waren ge komen om de lichamelijke Geboorte dés Heeren te bewonderen maar toen zij aanbiddend voor zijn armoedig kribbeken nederknielenden, gevoelden zij zich in het diepste der ziel geheel vernieuwd en als herschapen zij er kende God als ook in hun hart gebo ren. En overal verheerlijkten zij God, meldende de komst van den Zaligma ker. (Evangelie). Tweede gebed van de H. Anastasia. 3. Inhoud van de Dagmis Om voor alle volkeren der aarde den roem van Jezus' Godheid te verkondigen, kiest de Kerk uit hare gewijde geschriften de twee verhevenste bladzijden uit, welke ooit over deze waarheid geschre ven worden uit een brief van den H. Paulus, waarin Christus als de Koning der Engelen werd voorgesteld. (Epistel Brief) en het begin van het St. Jans-Evangelie (anders het zooge naamde »Iaatste" Evangelie der H. Mis) waarin wij bewonderen het Goddelijke Woord, voortgekomen van alle eeuwig heid uit den schoot des Vaders, geluk de H. Joannes tijdens zijne bal lingschap hat had mogen zien. (Evan gelie). Laatste Evangelie van Drieko ningen. In de gebeden dezer drie H. Missen herdenkt de H. Kerkde eeuwige ge boorte uit den Vader; de lichamelijke geboorte uit Mariade geestelijke ge boorte in onze harten. Over het Kerstfeest zelve kan men meer lezen achteraan. !6 December. Vrijdag. H. Steplia- nus. Martelaar. ROOD. Tweede gebed van de Octaaf van Kerstmis. Gloria Credo. Prefatie van Kerstmis. Gisteren hebben wij de geboorte ge vierd van den eeuwigen Koning, van daag vieren wij den marteldood van zijn eersten Soldaat. Christus had im mers voorzegd, dat de wereld Zijné leerlingen zou vervolgen, geeseleri, kruisigen en steenigen. Stephanus was de eerste, wien de martelkroon der steeniging te beurt viel. Terwijl men Stephanus steenigde, riep hij met luider stemme: »Heere, reken hun deze zonde niet toe." Onder zijne beulen bevond zich Saulus, die later de groote H. Paulus werd. Zou het vergevingsgezinde gebed van den H. Stephanus niet de bekeering van Saulus tot Paulus tot gevolg hebben kunnen gehad? 27 December. Zaterdag. H. Joan nes. Apostel en Evangelist. WIT. Tweede gebed van de Octaaf van Kerstmis. Gloria. Credo. Prefatie van Kerstmis. De H. Apostel Joannes, die dieper dan de andere Evangelisten die heel het leven, lijden en dood van Jezus hebben beschreven) was doorgedrongen tot de geheimen der Godheid, was om zijne onschuld en deugdzaamheid de meesl-beminde leerling van Jezus, door Wien zijn geest vervuld werd met den geest van wijsheid en verstand. Gevankelijk naar Rome gevoerd werd hij in een ketel met kokende olie ge worpen (van daar de benaming »S. Jan in den olie", ter herinnering waaraan op 6 Mei S. Jan wordt gevierd als martelaar van begeerte, met de roode misgewaden kleur van het bloed of martelaarschap) en, door God ongedeerd bewaard, naar het eiland Patmos ver bannen. In vrijheid gesteld, stierf hij op zeer hoogen ouderdom te Ephese. Hij schreef het boek der openbaringen, drie brieven en het H. Evangelie van Sint Jan dit alles behoorende tot den Bijbel Boek) of de H. Schrift. Kerstmis Driekoningen. Deze twee feestdagen hooren bij el kaar, gelijk we in een der vorige num mers reeds schreven, want beiden heb ben tot onderwerp: de openbaring bekendmaking) van Christus Jesusals de verlosser der wereld. Vroeger werd alleen te Rome op 25 December het Kerstfeest gevierdover al elders werd de geboorte van Chris tus niet door een eigen, afzonderlijk feest gevierd, maar te zamen met een ander feest, hetwelk nu nog heet in de taal der Kerk Verschijning des Heeren en wel op 6 Januari, wat het volk nu Driekoningen noemt. Hoe heeft Cristus zich dan bekend gemaakt of beterwelke openbaring des Heeren werd en wordt op 6 Januari gevierd 1). De doop van Christus in den Jor- daan, waar Hij voor den eersten keer plechtig door God den Vader als zijn ^welbeminden Zoon" wordt bekendge maakt. 2). De bruiloft le Cana, waar Chris tus zijn eerste wonder deed, en aldus gelijk de Evangelist Joannes zegt, >zijne heerlijkheid openbaarde", zijne goddelijke almacht toonde. 3), De aanbidding der Wijzen (»Drie koningen"), de bekendmaking aan de heidenen, dat n.l. Christus gekomen was, niet alleen voor de Joden, maar voor alle menschen. En hierbij dacht men van zelf aan de geboorte van Jesus, welke immers kort te voren had plaats gehad. Langzamerhand trad dit laatste meer op den voorgrond en ging men de geboorte van Christus als een afzonderlijk feest vieren, gelijk dit allang te Rome bestond. En zoodoende kreeg men op den duur overal twee aparte feesten van 25 December en 6 Januari. Op het treffende gebruik, dat op Kerstdag iedere priester drie H. Mis sen mag lezen, wezen we reedshoe zou ook de H. Kerk beter hare erken telijkheid kunnen beluigen, dan door aan God den Vader 3 X de waardigste dankbetuiging aan te bieden, welke Christus zelve ter harer beschikking heeft gesteld het Eucharistisch offer der H. Mis. Het is dan ook passend en heilzaam, dat de geloovigen op Kerstdag zich met den priester ver eenigen om eveneens 3 X de H. Mis tevens als een offer van dankbaarheid aan God op te dragen. Mogen verder de geloovigen andere schoone gebruiken van den Kersttijd in eere houden, waaronder vooral en op de eerste plaats het Kerstkribbetje, gelijk dit het eerst gebouwd werd ter openbare vereering van het Kerstkindje door den H. Franciscus van Assisiein het bosch van Greecio. Want het is jammer, dat veelal het Kerstkribbetje de plaats moet ruimen voor den Kerst boom, hoewel we ook daaraan christe lijke beteekenis kunnen hechten. Zoo mag de Kerstboom ons herinneren aan den »boom van kennis van goed en kwaad" uit het aardsch paradijs, waaraan de verboden vrucht hing (de gouden appelen aan den Kerstboom) maar tevens ook moet hij ons dan nog meer herinneren aan den >boom des Kruises", waardoor de tweede Adam, die Christus is, de menschen weer heeft verlost. De lichtjes aan den boom wijzen ons dan op Christus die het Licht der wereld is, de geschenken wijzen ons op de genadegave, welke Christus ons door zijne geboorte in onze harten komt brengen. Ten slotte nog dit: de naam Kerst feest komt van Krest Krist Christusfeest, gelijk we immers nu nog spreken van Kerstenen is Christen maken. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Eierlyst. VRAAG 1. Hierbij ontvangt u de eierlijst. Wat dunkt u ervan, zoudt u aanraden, de kippen 's avonds nog eens te voeren met de lamp? 2. Hoe komt het, als de kippen een kapot ei in hebben Zoo hadden wij dezer dagen een geval bij een jonge hen We hadden de schaal verwijderd maar het dier is gestorven. Van den zomer hadden wij zoo nog twee geval len. Is er ook iets aan te doen? Wat kan de oorzaak wezen W. le V. ANTWÓORD: 1. Uw eierlijst ziet er prachtig uit, dat moet ik zeggen. Bij een 86-tal kippen een gemiddelde jaar- lijksche opbrengst van circa 175 eieren per kip is werkelijk schitterend. Ik maak hieruit op, ten le dat u dieren hebt van goede afstamming; ten 2de, dat ze bij slecht weer voldoende be schutting kunnen vinden; ten 3de, dat de verzorging ook in orde is. Goede hokken zijn een uitkomst in den winter. Wie dicht bij een bosch woont heeft veel voor, omdat er vele gure en winderige dagen in 't jaar zijn, dat de hoenders daar toch vol doende beschut zijn. Hierin de Betuwe begint men steeds meer en meer ook met kunstlicht te voeren, te Doornenburg en Gent bv. reeds de meeste groote boeren. Wanneer men eenmaal groote en luchtige hokken heeft, naar de eischen des tijds ingericht, dan gaat dat ook heel gemakkelijk en is 't zelfs een lust voor den kippenhouder. Maar anders gaat het niet goed. Het is ook niet bepaald noodig. Ook zonder kunstlicht zijn wel goede resultaten te verkrijgen, dat ziet men wel aan uw volkje. Uw lijst zegt me echter, dat er in den winter betrekkelijk weinig eieren gelegd zijn, n.l. in December vorig jaar 156; in Januari 293. Dat is te weinitj voor zoo'n groot aantal kippen doch het zal m.i. voor een goed deel hieraan toe te schrijven zijn, dat er te weinig vroegbreed jonge kippen bij zijn. In de zomermaanden is 't echter schitterend geweest. 2. De kippen, die 's anderendaags leggen, hebben reeds legen den avond bij het naar stok gaan een ei met schaal in. Nu kan het vooral in kleine hokken met weinig vliegruimte gemak kelijk voorkomen, dat de kip bij het op of van stok gaan ergens hard tegen aan vliegt en zoodoende de schaal kwetst. De mogelijkheid bestaat, dal ook de teere wanden van den legdarm daarbij eene blessure oploopt, die tot '«Avonds inwrijven met Akker's Kloosterbalsem '«morgens weer beter! Bijt niet, docb verzacht voorkomt en geneest Geen beter middel tegen winterongemakken als: winterhanden, wintervoeten, winterooren. schraal heid, springende handen en springende lippen, dan maar ook tegen rheumatiek. jicht, spit, lende- pijn, stramheid en pijn in de ledematen. Eischt de nieuwe verpakking in cartons: 20 gr. ƒ0,50; cfc 50 grI,— 100 gr. 1,75. Overal verkrijgbaar! gevolg kan hebben, dat er ontsteking plaats gaat hebben. In dit geval zal het dier daaraan kunnen sterven. Ook is het mogelijk, dat er een ei den weg zit, dat te groot en te dunschalig is. Hiertegen wordt natuur lijk sterk geperst, misschien wel zoo, dat de schaal breekt en de eierleider gekwetst wordt. Vooral bij eieren, die gedeeltelijk vlies, gedeeltelijk schaal hebben. Verder kan een of ander dier (hond, bunzing) de kip in d'r achterste ge beten hebben. N.B. Uwe vraag, of ik ook getrouwd ben, kan ik zéér bevestigend beant woorden I Wij zijn dus lotgenooten in dit opzicht. VRAAG: Van mijn Barnevelders raap ik tegenwoordig aanhoudend wind eieren. Ook vaak met dunne schaal, die dan 's morgens stuk onder de zit stokken liggen. Wat moet ik daar tegen doen H. te G. ANTWOORD Uw Barnevelders zijn hoogstwaarschijnlijk te vet, vandaar die dunschalige en die windeieren. Bij gelijke voeding heeft het eene ras meer aanleg tot vervetting dan het andere. Ik raad u aan, de mais voor- loopig eens te vervangen door haver. Ook moet u tusschen het zachte voer eens eene flinke hoeveelheid krijt doen of heel fijngemalen droge eierschalen als u die hebt. VRAAGOnder mijn kippen zijn er, die 't snot hebben. In de keel en op de tong zit bij een paar een gele korst Ze hebben het benauwd en eten weinig Weet u een heel gemakkelijk toe te passen middel H. te G. ANTWOORD Indertijd hebben wij in >Peel en Maas" nog een zeer uit voerig artikel gewijd aan de bestrijding der snotziekte. We gaven toen den raad, dit nummer te bewaren. Hadt u dat gedaan, zoo was u misschien veel leed gespaard gebleven, want dan hadt inlusschen de daarin gegeven wenken reeds hunnen opvolgen. Alle zieke of eenigszins verdachte dieren moet u bij elkander plaatsen in een apart, droog en tochtvrij vertrek, De hokken daarna flink reinigen en ontsmetten. Het verdient aanbeveling de grond rondom het hok om te spit ten en te begieten met eene 5 pCt creoline-oplossing. Zoodra bij een der gezonde dieren een verdacht verschijnsel wordt opge merkt, moet dit dier onmiddellijk bij de zieke gebracht worden. De zieken kunnen behandeld worden door dagelijks de gele korsten of an ders gezegd het kaasachtige beslag in den bek af te krabben en deze daarna met jodium-tinctuur te penseelen. Deze behandeling, trouw toegepast, geeft indien de ziekte een niet al te kwaad aardig karakter heeft en niet te diep gezeteld is, b.v. in het strottenhoofd, m den regel succes. VRAAG: Ik heb een partijtje groene erwten. In welke hoeveelheid kan ik die aan de kippen voeren H. te G. ANTWOORD Natuurlijk geeft u voldoende ochtendvoer. Hiernaast kunt u geven 1 deel groene erwten, 1 deel haver en 1 deel tarwe of gerst. Liefst alles afzonderlijk en dan zooveel als ze telkens met graagte lusten De Commissaris van Politie te 's Her togenbosch, waarschuwt bij deze tegen de praktijken van verschillende te 's Hertogenbosch wonende kooplieden in sigaren, die het geheele land be reizen sommige per automobiel. Zij trachten bij het te koop aanbieden van sigaren het vertrouwen te winnen door allerlei voorgevens als dat zij bestuurders zijn van den R. K. Sigarenmakersbond dat zij sigaren verkoopen ten bate van de werklooze tabaksbewerkers; 4dat zij in hun haiidel gesteund wor den door Bossche autoriteiten, waarbij somtijds namen worden genoemd als van den Burgemeester en een der Wethouders en dat zij onder controle zouden staan van autoriteiten dat zij komen namens de firma Goulmy en Baar en zij sigaren ver koopen voor de werkloozen van de fabriek dier firma. Deze en zooveel andere voorgevens waarvan die kooplieden zich bedienen, zijn zooals reeds herhaaldelijk bij onderzoek gebleken is. bijna zonder uilzondering geheel of ten deele in strijd met de waarheid. Bedoelde koop lieden zijn in den regel in het bezit van een register of lijsten waarop namen en adressen van personen, die sigaren van hen hebben gekocht van welke registers of lijsten zij zich bij het te koop aanbieden van sigaren bedienen, doch het is ook reeds voor gekomen dat die registers of lijsten onware mededeelingen bevatten. Ook aangaande de kwaliteit der sigaren zijn reeds meermalen klachten ingekomen. Het publiek wordt in overweging gegeven in twijfelachtige gevallen, eerst inlichtingen te vragen aan voornoem den Commissaris van Politie. Met deze waarschuwing worden niet bedoeld de reizigers van de bekende sigarenfabrieken, die zich trouwens van soortgelijke voorgevens als hier voor omschreven, ook niet zullen be dienen, doch de reizigers, die de sigaren betrekken van werklooze sigarenmakers, die zelf met het fabri- ceeren van sigaren zijn begonnen. De Commissaris van Politie voornoemd, VAN DAM. VENRAY, 20 December 1924* Wethouder Hubert Janssen 70 jaar* Heden 20 December viert onzen Wet- houder den EdelGrootachtbaren Heer Hubert Janssen Lid der Provinciale Staten van Limburg zijn 70sten ver jaardag. Behalve de verschillende functies die hij vervult van Rijk, Provincie en Gemeente heeft de Heer Hubert Jans sen tientallen jaren zeer nuttig werk verricht meestal in het belang van Landbouw en Veeteelt, hij is dan ook op dit gebied een groote persoonlijk heid, zijne adviezen worden steeds dankbaar aanvaard, en immer is hij bereid eenieder zonder eenig persoon- rTOlfc

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1