Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerkelijk Leven. De Gulden Mis. De Kippenhouderij op het platteland Raad van Arbeid. In den tuin. Een onverwachte verrassing Zaterdag 133Deeeember 1924 4Ce Jaargang No 80 ARONNEMKNTM'RIJS PEK KWAK l AAL voor VENRAY t>5 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooiuitbeiaiing) f 1,30 afzondert. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon BI. PRIJS OER ADVERTENTIEN 1 8 regels 60 cl elke regel meer 7ct Advertentiëo bij abonne ment groote reductie. 14 December. 3de Zondag van den Advent. PAARS of ROZEROOD. Tweede Gebed van de Octaaf van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Geen Gloria Credo Prefatie van Allerheiligste Drievuldigheid. De intrede-zang (of het intrede =-be- gingebed) van deze H. Mis begint met de woorden Gaudele verheugt U. We zijn nu halverwege den adventstijd, daarom wil de H. Kerk, dat wij ons over de aanstaande komst van Christus verblijden. (Iels dergelijks gebeurt midden in den H. Vastentijd; dan be gint ook de H. Mis met de woorden Laetare verheug U, om de vreugde uit te drukken, dat de boetetijd reeds voor de helft achter den rug is). Daar om laat de H. Kerk toe, dat heden de paarse kleur van boete door het roze rood wordt vervangen en ontlokt zij vreugdetonen aan hare orgels. De H. Paulus wekt in het Epistel de christe nen op tot heilige onbezorgdheid en blijmoedigheid terwijl in het Evangelie wordt verhaald van den H. Joannes den Dooper, die zegt de komst van den Verlosser voor te bereiden. 15 December.Maandag. Octaafdag van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria(H. Mis als op 8 December). WIT. Tweede gebed van den dag; Derde gebed voor den Paus, Gloria Credo Prefatie van O. L. Vrouw. 16 December. Dinsdag. H. Euse- bius, Bisschop en Martelaar; ROOD; (Zwart). Tweede gebed van den dag Derde gebed van de H. Maagd Vierde gebed voor den PausGloriageen Credogewone Prefatie. Het leven van dezen Heilige, die Bisschop was van Vercelli in Italië, is een voortdurende strijd geweest tegen de ketterij der Arianen (die ontkenden dat Christus God was en zeiden dat de tweede persoon der Allerh. Drievuldig heid slechts een schepsel was). De menigvuldige vervolgingen, welke hij van hen had te verduren (waaronder zijn verbanning naar Palestina en Egypte) verwierven hem den eeretitel van Martelaar (f 371). 17 December. Quatertemper- Woensdag van den Advent; PAARS. VASTEN- en ONTHOUDINGSDAG Tweede gebed van de H. Maagd Derde gebed voor den Paus. Geen Gloria Geen Credo Gewone Prefatie. De Quatertemperdagen hebben waar schijnlijk hun ontstaan hieraan te dan ken, dat men zich gedwongen voelde op vaste lijden van het jaar God te huldigen als den Gever van alle goed, Zijn zegen af te smeeken, en Hem door vasten als de eerste vruchten van den oogst te offeren* De tegenwoordige beteekenis is meer die van boete en gebed. Op den Zondag, voorafgaand aan de Quatertemperdagen, moet op voorschrift van den Bisschop, het ge bed voor Priesterroepingen vanaf den preekstoel gebeden worden; om te bid den voor Gods oogst; dat er genoeg arbeiders (=Priesters)in Zijn wijngaard mogen zijn. Want op de Quatertemper dagen werden vroeger de H. Priester wijdingen toegediend. In de overschoone Misgebeden van dezen dag bidt de H. Kerk, in plaats van voor tijdelijke vruchtbaarheid, dat hemel en aarde mogen samenwerken om spoedig den Zaligmaker voort te brengen. Dauwt, hemelen, van boven en dat de wolken regenen den Gerechte; de aarde opene zich en doe den Ver losser ontspruiten") den Vredevorst, onder wiens regeering er vrede zal heerschen, zoodat men de wapenen in landbouwgereedschap zal omsmeden. De wonderbare geboorte van Christus uit eene Maagd wordt aangekondigd (Epistel; Evangelie]: mogen wij hem een rein, gezuiverd en vernieuwd harl aanbieden. Vandaag wordt in alle vroegte met plechtigheid de zoogenaamde Gulden Mis gezongen. Daarvoor wordt genomen de Votiefmis ter eere der H. Maagd (van den Advent tot Kerstmis). WIT; Tweede gebed van den Quatertemper- woensdag; Derde gebed ter eere van het Allerheiligste Sacrament (wegens de Uitstelling); Gloria; Credo; Praefatie van O. L. Vrouw. Men kan over deze gulden mis meer lezen achteraan. 18 December. Donderdag; Yan den Dag; [H. Mis als op Zondag 14 Dec.); PAARS; Tweede gebed van de H. Maagd Derde gebed voor den Paus; Geen Gloria, geen Credo, gewone Prefatie. 19 December. Vrijdag, Quatertem- per-Vrjjdag van den Advent; PAARS, Vasten- en onthoudingsdag. Tweede gebed van de H. Maagd; Derde gebed voor den Paus; geen gloria, geen Credo gewone Prefatie. Dé H. Kerk vermeerdert door de ge beden uit deze H. Mis in ons de hoop, dat de Zaligmaker weldra zal komen in den geest en de wijsheid en de kracht en de barmhartigheid Gods. Joannes de Dooper en diens moeder Elisabeth ondervinden reeds de werking Zijner genade, terwijl Hij rog rust in den schoot zijner Moeder (Evangelie]; wel een bewijs, dat Zijne komst rijk aan zegeningen zal zijn. 20 December. Zaterdag Quatertem per-Zaterdag van den Advent; PAARS vasten- en o'nthoudingsdag. Tweede ge bed van den Vooravond Vigilie) van den H. Thomas, apostel; Derde gebed van de H. Maagd, Vierde gebed voor den Paus, geen Gloria, geen credo, ge wone Prefatie, Laatste Evangelie van de Vigilie. Ook mag de H. Mis van den Voor avond (»Vigilie") van den H. Thomas gelezen worden. PAARS Tweede gebed van den Quatertemper-ZaterdagDerde gebed van de H. MaagdVierde gebed voor den PausGeen GloriaGeen Credogewone Prefatie. Laatste Evan gelie van den Quatertemper-Zaterdag. In de Misgebeden van den Quater temper-Zaterdag voorspelt de H. Kerk ons met den Profeet Isaias, hoe Hij, de Verlosser, zal komen uit het hoogste der hemelen als een bruidegom, om onze menschelijke natuur aan te ne men, om allen in het Rijk zijner liefde op te nemen, om ons te vervullen met geestelijke goederen, om de boosheid te verdelgen. I. De naamGulden Mis. De benaming »gulden" mis is niet afkomstig van de gulden letters in de oude misboeken; zij is ook niet afkom stig van de pracht, waarmede die Mis vroeger werd gevierdevenmin van de grootheid van het geloofsgeheim, waaraan die Mis is toegewijd (n.l. aan de Menschwording van Christus in den schoot der Moedermaagd, hetzelfde ge- loofsfsgeheim. dat gevierd wordt op 25 MaartMaria Boodschap) de benaming gulden Mis beteekent eenvoudig voor: treffelijke Mis. We spreken immers ook van een gouden hart voortreffe lijk; een gulden boekske b.v. de Na volging van Christus door Thomas Kempis, omdat het zulk een voortref felijk boekje is wegens wat er in te lezen staat. En de voortreffelijkheid der gulden Mis bestaat dan hierin, dat men haar een bijzondere kracht toekent. Dus gulden Mis voortreffelijke krach tige Mis. II. Welke bijzondere kracht kent men dan aan de gulden Mis toe Dit is verschillend in verschillende tijden en op verschillende plaatsen. Zoo meent men in ons land dat, wie de gulden Mis bijwoont, het geheele jaar geen ongeLukken krijgt. Zij moet ons dus en naar het lichaam en 'naar de ziel bewaren voor rampen. Daarmee hangt dan ook samen de benaming: Schippersmis of Reizigersmis en is het ook wel te begrijpen, dat zeer velen die anders door de week zelden of nooit ter kerke gaan, of misschien 's Zondags wel verzuimen, niet gaarne om die reden het bijwonen der gulden Mis zouden willen missen. De viering der gulden Mis is zeer oud, en omdat zij bij het volk in zeer hoog aanzien stond, werd ze altijd met groote plechtigheid opgedragen. In vioeger jaren (dat het volgend gebruik werd afgeschaft, is nog niet zoo heel lang geleden) was er een zoogenaamd mysteriespel aan verbonden dat wil zeggen, dan werd in de Kerk een spel opgevoerd ter verklaring van het my sterie ot geloofsgeheim dat in de H. Mis werd herdacht. Het geloofsgeheim nu, dat in de gulden Mis wordt her dacht, is de Menschwording van Chris tus in den schoot der Moedermaagd, welke plaats greep bij de boodschap de boodschap des Engels. Het spel ging aldus in zijn werkDe diaken en tv/ee andere personen, waarvan de een de H. Maagd, de andere de Engel Gabriël voorstelde, droegen al zingende het Evangelie voor. En wanneer dan de slotwoorden werden gezongen #Zie de dienstmaagd des Heeren, mij geschiede naar Uw woord" werd van uit de hoogte met veel licht een nagemaakte duif neergelaten, waardoor dan de H. Geest werd voorgesteld. Op zeer veel plaatsen wordt de gul den Mis aan het Maria-altaar gezongen. En zeer terecht. Want het is een H. Mis ter eere der H. Maagd. III. Hoe komt dat nu bij elkaar: Quatertemper-Woensdag, een Mis ter eere der H. Maagd en tegelijkertijd een nood-mis (zooals de Gulden Mis dan is) Dat zit zoo In de eerste christelijke eeuwen werden te Rome op de Quatertemper dagen de H. Wijdingen toegediend, waarbij dan op Quatertemper-Woensdag van den Advent door het volk werd bijeengekomen (men noemde dat>statie houden") in de Kerk van Sint Maria de Meerdere. Zoo kwam men er toe in de Misgebeden een bijzondere plaats toe te ruimen aan de vereering van Maria. En zoo werd langzamerhand deze Quatertemper-Woensdag een feest dag van Maria (als op 25 Maart), welke zich overal verspreidde. En in Duitsch- land bestond reeds lang een dergelijke Mariamis als een noodmis zoodat deze 3 zaken aldus bij elkander kwamen men ging Maria-mis van den Quater- tember-Woensdag beschouwen en vieren als een noodmis (Gulden of krachtige Mis). Dat de Gulden Mis steeds zoo vroeg wordt gevierd, heeft zijn oorsprong hierin, dat zij vroeger onmiddellijk volgde op de Metten (het eigenlijke Nachtgebed der Kerk, zooals het nu nog in vele Kloosters wordt gebeden). Dat is ook de feitelijke reden, waarom met Kerstmis in alle vroegte de H. Mis wordt opgedragen dat zij vroeger aansloot aan dat nachtgebed. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Hokkenbouw. VRAAG: Hiermede heb ik de eer u te vragen, of u mij aan een teekening van een goede kippenkooi zoudt willen helpen, daar ik er enkele moet maken. Wat dunkt u vaneen beton-dak Geeft z.g. draadglas voldoende licht door? Ik meende dsar hoekpalen van ijzer in te metselen, daar zulks solider en goedkooper is dan houten ramen. Een en ander kunt u wel in »Peel en Maas" beantwoorden, omreden ik daar lezer van ben. H. V. te O. ANTWOORDWij hebben u eene teekening gezonden. Gelieve mij daar voor 25 cents per postwissel of in postzegels voor over te maken, want dat kost mij die teekening zelf ook. Deze teekening kan dienen voor elk getal hoenders. U rekent 4 kippen per v.k. Meter bodemoppervlakte. Voor 40 hoenders dus 10 M2 isbv. 4 X 2,5 M. Voor 60 hoeders 15 M2 is b.v. 4,50 X 3,25 M2. Voor 80 hoenders 20 M2 is 5x4 M2. Voor 100 hoenders zooals de teekening aangeeft. De hoogte aan den achterwand neemt u bij elke grootte 1,50 M., de voorwand 1,50 M. plus zooveel maal 30 cM. als de breedte of diepte 1 M. bedraagt. Is het hok dus 2,5 M. breed of diep, dan bedraagt de hoogte van den voor wand 1,50 M. -f- 2,5 x 30 cM. is 2,25 Meter. Bij eene diepte van 4 M. is dit 1,50 M. -f 4 X 30 cM. is 2,70 M. Het dak make men van riet, en daarboven sluilpannen. Betonnendaken ventileeren niet genoeg en zijn ook niet zoo gezond. Draadglas ken ik niet. Noodig is, dat de volle zonnestralen door het glas heen kunnen gaan. Men neme daarom gewoon glas. De hoekpalen zijn wel goed, dunkt me. Als ze ten minste door de hitte in den zomer niet gaan »werken." De wanden bouwt u toch van hout, nietwaar? Steenen hokken voldoen in de practijk niet zoo goed, de lucht in een steenen hok is nooit zoo droog als in een houten. Daar u voor anderen hokken gaat maken, hoop ik, dat u op de eerste plaats zult letten op de eischen der hygiëne. Als ik eens ooit in Oploo kom, vertrouw ik, daar doelmatige hokken aan te treffen. Het middenschot kan er uitgelaten worden. Zooals u ziet is deze teekening zoo voor een dubbelhok van 2 maal 50 hoenders. Uitzakken Tan den legdarm. VRAAGWij hebben eene kip, die telkens bij het leggen den legdarm uit krijgt. Ik heb dien al eens met den vinger naar binnengewerkt. Het dier heeft pijn, dunkt me. Wat. is er aan te doen en, waar ligt het aan. J. H. te L. ANTWOORDDit wordt„ dikwijls veroorzaakt door groot eieren, die slechts door hevig persen te voorschijn worden gebracht. Kippen, die te veel verhittend voer krijgen* hebben daarvan eerder last dan andere. Te groote vetheid kan ook oorzaak zijn van deze kwaal. In dit geval voere men schraal en geve gedurende een paar weken om den anderen dag een theelepeltje Engelsch Zout. Een windei kan eveneens legnood veroorzaken. Noodig is voldoende kalk te geven (uit oude muren, van eischaal, kort geklopt krijgt en véél groenvoer.) Meermalen herhaalt zich echter de kwaal en blijft er niets anders over dan het dier te slachten. 'nKip door een haan geplaagd. VRAAGEen onzer kippen wordt steeds door den haan gepikt en op allerlei manieren geplaagd. Is daar iets tegen te doen J. H. Ie L. ANTWOORD U kunt deze kip eens een dag of drie met dien haan alléén zetten, zonder dat de haan andere kippen kan zien. Hij zal dan ten slotte met die kip wel paren en meestal ver zet zich de kip dan niet en is de vriendschap ook voor later gesloten. groote bloemen hebben, dan mag er maar één bloemknop op elke stengel blijven zitten. Wij ontvingen van den Raad van Arbeid te Venlo, een weekkalender voor 1925. Het schild is uitgevoerd in steendruk en maakt, wat kleur en lijn betreft een goeden indruk. De ontwerper is ge slaagd een mooi en decoratief geheel te leveren. Het blok vertoont elke week een mooie foto met daarbij passende tekst en is graphisch zeer goed uitgevoerd. De foto's zijn gewijd aan de Vrij willige Ouderdomsverzekering, de Veiligheid (voorkoming van ongevallen) voorzorg van algemeenen aard (hygiëne, openluchtspelen, enz.) en aan sommige wettelijke bepalingen (voorkoming van invaliditeit; invaliditeits- en andere renten). Deze kalender bewijst, dat de'Raden van Arbeid van het voordeel, dat goede reclame altijd oplevert, weten partij te trekken. Er is zorg gedragen, dat het geheel er aantrekkelijk en smaakvol uitziet, zoodat de kalender ongetwijfeld1 in menige huiskamer een plaatsje zal vinden. Een kalender moet' op de eerste plaats aan z'n doel beantwoorden, n.l. het overzichtelijk en goed leesbaar aangeven van data, enz. Ook in dit opzicht is de uitgave als geslaagd te beschouwen. Het grootste gedeelte van den tuin is nu leeg, er staat nog boerenkool, spruitkool en andere kool, wat andijvie wellicht, als de vorst niet al te streng regeert. Hebt ge ook voor spinazie gezorgd Zoo niet, denkt er dan den volgenden nazomer óm, dan kunt ge bij gunstig weer nog laat en lang spi nazie eten en in het voorjaar ook weer vroeg van snijden. Leg het vrijgekomen land nu om, na eerst gemest te hebben. Het onkruid komt dan weg en de grond vriest door Voor vroege aardappelen, peulvruchten (doppers, peulen, tuinboonen) kunt ge ook nu reeds mesten; de mest verteert dan reeds en ge krijgt lekkerder aard appelen. Al wat in verschen stalmest groeit, is niet zoo fijn van smaak en ook niet zoo gezond. Het is nu goed, bij vorstvrij weer, vruchtboomen te planten. Spit daartoe den grond diep om: 4 5 steken, of maakt plantgaten van 1 Meter diep en anderhalve Meter breed. Breng er mest in: allerlei vuil, dat na verteerd te zijn als mest werkt; voorts onder koemest, en verteerden paardenmest. Plant niet te diep, denk er om, dat de boom ook nog zakt. Leg na planting wat blad of strooisel aan den voet van den boom ter bescherming tegen de vorst. In December kunt ge uw wingerd snoeien. Voordat ge hem vastbindt, moet ge zooveel mogelijk de oude bast wegnemen. Smeer dan de takken in met een mengsel van groene zeep, zwavel en houtasch, met water tot een papje gemengd. Zijn de takken droog, bind ze dan aan de latten vast. Zijt ge in het bezit van Chrysante- mums? Snijd dan als ze uitgebloeid zijn, den ouden stengel af en plaats ze binnenshuis. Na een poos komen er dan van zelf.jonge scheuten uit den pot te voorschijn scheurt men deze van elkaar, dan kan men elk afzon derlijk in een pot plaatsen; ze kunnen dan in April naar buiten. Wil men De Minister van Waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der. Tweede Kamer betreffende de Waterstaatsbegrooting mede, dat het aanvankelijk óver het loopende jaar op 8 millioen geraamde tekort op de exploitatie der Ned. Spoor wegen naar het zich laat aanzien zal dalen tot omstreeks 4 millioen, wellicht nog tot minder, terwijl bij het uitblij ven van tegenvallers uitzicht op een nog gunstiger rekening over 1925 be staat. Het resultaat, tot nu toe verkregen met benzine-motor-rijtuigen is bevredi gend. Aanmaak van meer zulke rijtui gen is in overweging. Nu de bedrijfsuitkomsten der Ned. Spoorwegen over 1924 en door verhoo ging van de ontvangsten belangrijk minder ongunstig beloven te zijn dan die over 1923, wordt langzamerhand de kans vergroot, dat binnen niet te lan gen tijd tot verlaging van de tarieven zal kunnen worden overgegaan. Be paalde toezeggingen kunnen evenwel nog niet worden gedaan. Wederinvoering vankilometerkaarten ligt niet in het voornemen. Aanleiding tot opheffing van de eerste klasse, welke in 1923 nog f 7,139.000 opbracht, bestaat niet. ZIJ, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschonende num mers GRATIS. VENRAY, 13 December 1924. Rtfwielbelasting. Degene, dié in aanmerking wenscht te komen tot verkrijging van een kos- teloös rijwielplaatje, moet zoo spoedig mogelijk aangifte doen bij den Rijks- Ontvanger alhier. Zondagmiddag bracht St. Nicolaas zijn jaarlijksch bezoek aan onze ge meente. Vanaf het St. Servatiusgesticht begon de Kindervriend omstreeks half twee zijn tocht, vergezeld door zijne bedienden, het St. Nicolaas-comité en voorafgegaan door een heraut te paard, en Venraysch Fanfarecorps. Aan het Pensionaat >Jerusalein" en het St. Josefsgesticht werd het gewope bezoek gebracht. Ook dit jaar was de belangstelling groot. Zondag werd tegen eenige mu ziekanten, die nog eene uitvoering gaven in 't café M. procesverbaal opgemaakt. Voetbal. D. S. O. I—Venlo I 1—2 Zondag speelde D. S. O. I haar derde competitiewedstrijd tegen Venlo I uit Venlo en verloor met 12. Gelijk onze lezers uit een adver" tentie zullen zien, zullen aanvangen de Januari door het Centraal Bureau Instituut Pont te 's Gravenhage, alhier cursussen worden geopend in Stenogra fie en Machineschrijven. Opgeleid wordt voor de Practijk- examens, uitgaande van dat Bureau. Men deelt ons nog nader mede, dat het Centraal Bureau Instituut Pont het leidend lichaam is in de Pont be weging en in zijn tegenwoordigen vorm reeds bestaat sinds 1910. Sedert Juli 1923 is de leiding in handen van den Heer C. H. Boer, die met kracht de uitbreiding heeft ter hand genomen. Voor de Pont-diploma's in Stenografie en Machineschrijven wordt onderwezen aan een 300tal particuliere, handels-, avond- en dagscholen, Mulo en bijzon dere scholen, benevens aan de erkende Pontscholen, welke in de voornaamste plaatsen van ons land zijn of worden opgericht. Voor Stenografie wordt on derwezen volgens het bekende systeem Pont, terwijl voor Machineschrijven het verbeterd 10-vingersystéem (uitvin ding van den heer Boer) wordt gevolgd. De lessen zullen hier gegeven wor den in het Patronaatsgebouw en wel door Mej. C. Wilms, gediplomeerd onderwijzeres Stenografie, tevens ge diplomeerd secretarisstenograaf. Men zie verder de advertentie. Wij meenen hier is eene mooie gelegenheid geboden voor jongelieden, welke in 't bezit zijn van M.U.L.O. of reeds Handelscursus in 't Patronaat hebben gevolgd. Echter kunnen ook kinderen van 12 jaar de cursus met vrucht volgen.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1