Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerkelijk Leven. De EL Adventstijd- „St Michaël" en het Bondsbestuur. De Kippenhouderij op het platteland Steunt de Missie. Zaterdag 6]Deeeember 1924 46e Jaargang No 49 AHONNtM NTH'KIJS I'EK KWAK 1 AAL: voor VENRAY 65 c. franco per pust 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f t,3ö afzooderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. prijs oer advertentien 1—8 regels 60 c> elke regel meer 71/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. 7 December. 2de Zondag van den Advent. PAARS. Tweede Gebed van den H. Ambrosius. Geen Gloria Credo, Pretatie van de Allerheiligste Drievul digheid. In de gebeden der H. Mis voorspelt ons de Kerk, dat de komst van den Verlosser aanstaande is. Zij leest ons het getuigenis van Christus voor (Evangelie) dat Christus zelf gaf van zijn voorlooper, den H. Joannes den Dooper, den strengen boeteprediker, aan wiens dringend vermaan we ook in dezen Adventstijd mogen herinnerd worden ter voorbereiding op de komst van Christus in onzen geest en in ons hart met Kerstmis. De H. Ambrosius, Bisschop van Milaan, is een der vier groote Kerk leeraren van de Westersche Kerk. Hij verdedigde het Katholieke geloof tegen de ketterseen zijner groote verdiens ten is de bekeering van den H. Augus- tinus (f 397). 8 December. Maandag Onbevlekte Ontvangenis van Maria. VOORNAAM STE PATRONES VAN ONS BISDOM. WIT. Tweede gebed van den dag GloriaCredoPrefatie van O. L. Vrouw. Door de (vooruitwerkende) kracht van de verdiensten van Christus bleef Maria vrij van de erfzonde Onbe vlekte Ontvangenis) en werd zij met alle genaden vervuld, omdat zij de Moeder van God moest worden. Vragen wij met de H. Kerk in hare Misgebeden aan God, dat Zij door hare voorspraak in ons de wonden der erf zonde geneze en ons voor persoonlijke zonden beware. Paus Pius IX heeft 8 Dec. 1854 de Onbevlekte Ontvangenis van Maria plechtig tot een geloofspunt verheven 9 December. DinsdagVan de Octaaf(H. Mis als op 8 Dec.)WIT. Tweede gebed van den dagDerde Gebed van den H. Geest; Vierde gebed voor den Paus Gloria; Credo Prefatie van O. L. Vrouw. 10 December. WoensdagVan de Octaaf; (H. Mis als op 8 Dec.); WIT. Tweede gebed van den dagDerde gebed van den H. MelchiadisVierde gebed voor den Paus Gloria ;- Credo Prefatie van O. L. Vrouw. 11 December. Donderdag H. Da- masus Paus en BelijderWIT Twee de gebed van de OctaafDerde gebed van den dag; Vierde gebed voor den PausGloria Credo Prefatie van O. L. Vrouw. De H. Damasus bestuurde de Kerk onder haren opbloei na de bloedige vervolgingen. De H. Hieronymus, die van hem de opdracht gekregen had om de H. Schrift te vertalen, noemt hem een uitstekend man en den maag delijken leeraar der Kerk. (f 384). 12 December. VrijdagVan de Octaaf; (H. Mis als op 8 Dec.); WIT. Tweede gebed van den dagDerde gebed van- den H. Geest Vierde gebed voor den Paus Gloria Credo Prefatie van O. L. Vrouw. 13 December. Zaterdag H. Lucia Maagd en Martelares ROOD Tweede gebed van de Octaaf; Derde gebed van den dagVierde gebed voor den Paus; GloriaCredoPrefatie van O. L, Vrouw. Blijkens zeer oude geschriften werd deze maagd onder de beroemdste mar telaressen geteld, en ook haar naam wordt in den Canon genoemd (CANON dit woord beteekent in het Grieksch Vaste regel, omdat deze gebeden nooit veranderen) bevat een reeks van gebeden, welke de H. Kerk van ouds ij het opdragen van het H, Misoffer heeft gebruikt als voorbereiding tot en sluiting van de Consecratiehij bevat het heiligste en voornaamste deel der H. Mis. In het gedeelte vóór de Consecratie worden opgenoemd om ons hier op aarde te vereenigen met de zegevierende Kerk in den Hemel de H. Maagd Maria, de H. Apostelende vijf eerste Pausen na den H. Petrusen vervolgens de voor naamste martelaren van de Kerk van Romein het gedeelte na de Consecra tie worden de namen van martelaren van andere Kerken opgenoemdwaar onder de H. Lucia). De H. Lucia werd door hare moeder streng en vroom opgevoedreeds vroegtijdig besloot zij zich aan den Heer loe te wijden. Maar de jongeling, voor wien men Lucia ten huwelijk had bestemd, was heiden en klaagden haar aan als Christinne. De rechter veroordeelde de kuische maagd om in een slecht huis te worden gebracht maar haar goddelijke Bruidegom be schermde haar tegen alle oneer. Ge folterd en gansch met wondep over dekt werd zij in de gevangenis geworpen' waar zij in 304 overleed. —0— Als algemeene regel mogen we dit zeggen: hoe grooter het geheim is, dat gevierd wordt (b.v. het geheim der menschwording met Kerstmishet geheim der Verrijzenis met Paschen) hoe grooter de genade-uitwerking is op dien dag hoe grooter ook de plech tigheid zal zijn, hoe grooter ook en noodzakelijk de voorbereiding op dat feest moet zijn. En zoo is het met Paschen (voorbe reiding Groote Vasten); zoo is het met Kerstmis (voorbereidingAdventstijd). De Adventstijd is dus niets anders dan een tijd van voorbereidiug, van ver langend uitzien, van verwachting naar de komst, (Advent komst) naar de openbaarmaking van den Verlosser. In vroeger jaren duurde de Advents tijd langer dan nu oqk vastte men toen (zonder verplichting) op Woensdag Vrijdag en Zaterdag. Men begon hier mee daags na St. Martinus 11 Nov. (St. Maertens Vasten). Deze vasten kennen we nu niet meerhij bestaat alleen nog min of meer in de klooster orden. We hebben nu een Adventstijd welke 4 weken, of beter. 4 Zondagen duurt. Waarom 4 Zondagen Men geeft daarvoor dikwijls de vol gende reden, welke, al is ze niet heel juist, toch gerust uit vrome overwegin gen mag gehouden wordengelijk vanaf Adam's zondeval (toen de Ver losser beloofd werd) tot aan de werke lijke komst van Christus in den eersten Kerstnacht de mensehen een langen tijd van 4000 jaren hebben moeten wachten, zoo ook moeten wij nu een langen tijd van 4 weken wachten, eer de Verlosser komt. Welke is nu het algemeene karakter van den Adventstijd en hoe drukt de H. Kerk dat uit? Al is het niet zulk een strenge boete tijd als de groote Vasten, toch wekt de H. Kerk ons ook hu op tot een stem ming van boetvaardigheid en van vurig verlangen tevens. De stemming van boetvaardigheid, welke blijkt uit de ge beden, welke zij in haar officieele ge bed bidt n.l. in de H. Missen en in het Breviergebed van den priester. En zij, die een misboek of missaal gebruiken, zullen dan zien, hoe er door de Mis gebeden der Adventszondagen in ons moet worden opgewekt een geest van boete, van geloof, van vertrouwen en vurige verwachting, zoo herhaaldelijk uitgedrukt in dien kreet van verlangen: VENI Domine, noli tardare Kom toch, Heer, wil niet lan^ uitblijven dat wij in ons den waren christelijke geest moeten vernieuwen vooral door ver sterving aan de zonde. Verderde H. Kerk zelve kleedt zich in de kleur der boetehet Paars (in de Adventsmissen); zij laat verschillen de zaken achterwege, welke min of meer iets vreugdevols aan zich hebben geen bloemen op het altaarbeperkt orgelspel, geen plechtige inzegening van het huwelijk, geen vreugdezang Gloria in excelsis Deo eere zij God in den hooge, geen jubelend Te Deum laudamus o God, loven wij enz. Wel blijft de Alleluja Zang behouden, omdat niet alles droefheid behoeft te zijn, zooals in den Vastentijd, (met het oog op het aanstaande lijden en dood van Jezus.) Op welke komst van Christus bereidt de H. Kerk ons voor Eigenlijk is de Advent als voorberei dingstijd ook nog bedoeld voor het Feest van Driekoningen. Want daar zit meer achter, dan de aanbidding der drie Wijzen uit het Oosten. Eigenlijk zouden we Kerstmis en Driekoningen bij elkander mogen nemen en ze noe men de openbaring bekendmaking) van Christus als verlosser en heilig maker der zielen. En zoo worden we dan voorbereid op een drievoudige komst of bekend making van Christus met Kerstmis. 1). een herinneringsfeest van wat 1925 jaren geleden gebeurd is te Bethlehem in den Kerstnacht. En daar om vieren we het Kerstfeest 's nachts of ten minste heel vroeg in den mor. gen daarom zetten we KerstkribbetjesJ en niet alleen Kerstboomen. 2). de jtkomst van Christus in onze harten, om de genaden, door deze ge wichtige gebeurtenis uit Zijn Leven voor ons verdiend, ook in onze zielen uit te werken. Hoe beter voorbereid derhalve, hoe meer genaden. 3). de komst van Christus bij het laatste oordeel, als rechter in volle majesteit, om te komen oordeelen de levenden en de dooden. En ziedaar, hoe verstandig, hoe secuur prize Moeder de H. Kerk te werk gaat een goede telken jare terugkeerende voorbereiding met Kerstmis, door de Christenen tijdens hun leven hier op aarde jaren lang verricht, zal hen vanzelf goed voorbe reiden op die allerlaatste en alles-be- slissende komst op het einde der wereld Over de openbaring (is bekend making) des Heeren met Driekoningen en de beteekenis daarvan spreken we later. Het Bondsbestuur beschouwt »St. Michaël" als een onafhankelijke partij, waarmede geen relaties kunnen wor den onderhouden. »He' Centrum" bericht, dat het be sluit der Bondsvergadering in zake >St. Michaël" is genomen met zeer kleine meerderheid. Eenige bladen hebben het besluit reeds gecommentarieerd. Het Huisgezin" acht het >geen ge lukkige beslissing". Het blad heeft geenszins bewondering voor de formatie van »St. Michaël" en kan de >afkeuring', wel begrijpen. Maar het Bondsbestuur gaat verder en noemt >St. Michaël" een zelfstandige politieke partij. Dat nu acht het >Huisgezin" ongemeen ernstig. Niet het meest wat het afwijzen der verantwoordelijkheid betreft, evenmin ter zake van het weigeren van'alle betrekkingen, maar ten aan zien van de verklaring dat het Ver bond St. Michaël een zelfstandige politieke partij is. >In zijn tegenwoordige gedaante", staat er bijbeteekent Jit, dat het Bondsbestuur zich een andere con structie gedacht en in concreten vorm uitgewerkt heeft, die St. Michaël voor de Staatspartij wel aannemelijk zou maken? Het vonnis zooals het luidt lijkt ons buitengewoon streng. Dit niet alleen we vragen ons af (we missen immers de motiveering): kan de Staatspartij aan een groep leden, die in het verband willen blijven en er niet aan denken het te verlaten, beduiden, dat ze in de Staatspartij niet thuis hooren M.a.w., houden zij op leden van de R.K. Staatspartij te zijn, omdat zij zich voor een concreet doel tot een club samengroepen het concrete doel is hier het bevorderen der can- didaatstelling van personen van een bepaalde schakeering, als men van denkrichting liever niet spreken wil Voor heden kunnen wij het besluit van het Bondsbestuur geen geluk kige beslissing noemen. Menschen uitdrijven, die niet uit gedreven willen worden en die, voor zoover wij het kunnen overzien, niet uitgedreven behoeven te worden, lijkt ons geen prijzenswaardig bedrijf. De >Maasbode" acht het besluit der vergadering juist en meent, dat ook de speciale vergadering van den Bond de conclusie van het Bondsbestuur zal moeten aanvaarden Het blad is echter zeer ongerust. Het is een in-droevige geschiede niswant men houde wel in het oog, dat het hier louter gaat om een vorm-kwestie. Wat de Michaë'listen beoogen wij herhalen het voor de zooveelste maal kunnen zij, voor zoover hun invloed reikt, volkomen en allicht beter hereiken ook zonder dat ze zich in een zelfstandige orga nisatie vereenigen. Te meer is daar om dit hardnekkig vasthouden aan een autonoom verbond te betreuren. Want komt men niet tot bezinning, dan dreigt een des te meer noodlot tige immers absoluut niet nood zakelijke versnippering aan de stembus. Wij zouden toch met klem de vraag willen stellenis daar nu toch niets aan te veranderen Moet dit onbegrijpelijk misverstand nu maar blijven voortwoekeren Hech ten de Katholieken van Nederland dan volstrekt niet meer aan hun politieke eenheid »St. Michaël hecht er zeer zeker wél aanhet doet niets anders en niets méér dan datgene waartoe het nieuwe kiesreglement het recht"geeft en waar toe dit heele reglement trouwens is ingesteld. De Tel. vermeldt nog, dat in de ver gadering algemeene afkeuring werd uitgesproken over de Alkmaarsche redevoering van den heer Yan Wijn- bergén. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Ochtendvoer. VRAAG: Van een kennis ontving ik de volgende samenstelling voor och tendvoer 7 kilo Liebigs vleeschmeel en 10 kilo tarwezemelen, en 6 kilo maismeel en 6 kilo soyameel en 10 kilo gerstemeel en 3/4 kilo phosphorzure voederkalk. Is dat werkelijk een goed ochtendvoer? Wij wilden het dan zoo mengen en verkoo'pen. Geen plaats naam vermelden s.v.p. X. ANTWOORD Dat is inderdaad een goed ochtendvoer, als u ten minste echt Liebigs vleeschmeel neemt. Den laatsten tijd is dat moeilijk te bekomen en daarom offreert men andere soorten vleeschmeel* die wij niet durven aan te bevelen. In plaats van 7 kilo Liebigs vleeschmeel kan men ook nemen 9 h 10 kilo ontvet of vetarm vischmeel. De firma H. Hennekan uit Rotterdam levert dat aan verschillende groothan delaars en ook wel aan particulieren. Naar de tentoonstelling. VRAAGWij wenschten een trio Patrijs Leghorns in te zenden op de pluimveetentoonstelling te Boxmeer op 28 December. Zou u in »Peel en Maas" niet even willen aangeven, waar wij zooal op letten moeten J. te O. AN TWOORD Haan Pooten en teenen hooggeel. Halsveeren donker oranje en zwarte strepen er door heen. Schouderveeren donkerrood. Rug en vleugeldekveeren, donkerrood, vleugel- schilden staalblauw, een breeden dwars- band over den vleugel vormend. Groote slagpennen zwart met kastanjebruine zoom aan den onderrand. Kleine slag pennen buitenslag donker kastanje bruin, binnenslag en punt zwart. Zadel- veeren dezelfde teekening als de Halsveeren. Staartdekveeren zwart. Sikkelveeren, borst en onderzijde glin sterend groenzwart. Hen kop- en halsveeren citroen of goudgeel, elke veer met een overlang- sche breede streep, spits toeloopend. Rug-, vleugel- en staartdekveeren bruingrauw, met fijne overlangsche strepen. Borst zalmkleurig, met smalle lichte schachtstreepjes, naar buik en achterlijf geleidelijk bruingrauw wor den. Oorlellen bij haan en hen wit of lichtgeel, glad, zonder roode strepen of vlekken er in. De staart bij de hanen niet steil, ook geen scherpen hoek vormend met den rug, doch geleidelijk overgaande. Eenigszins fazantachtig, zonder te hangen. Bij de hennen ook geen steile of hoekige staarten. Op de vleugels der hennen geen roestvlekken. Dat is voor de tentoonstelling een ernstige fout. Niet alzoo voor de nut- fokkerij. De kammen fijn, en voorzien van diepe insnijdingen en scherpe punten bij de haan rechtopstaand, bij de hen nen eenigszins over het eene oog hangen, duslicht gebogen. Ook niet te groot. Kieskeurig. VRAAGIk voer mijn kippen zoo, als u onlangs eens hebt aangegeven, doch na dien tijd nemen ze van hét ochtendvoer lang zoo veel niet op als voorheen, 's Avonds strooi ik wat hard voer in het kaf en werk dat met den voet er onder, 's Morgens gaan ze daar dadelijk in aan het krabben. Om 9 uur krijgen ze het ochtendvoer, ongeveer 1 pond per 15 kippen, aangemaakt met water tot een kruimelig deeg. Tegen den avond volop graan, weer in het kaf. Wat is uwe meening omtrent deze voederwijze P. te V. ANTWOORD: Deze voedermethode is goed, als u bij eiken maaltijd maar de noodige maat houdt. Graanvoerhebben de kippen altijd bijzonder graag. Wan neer men ze daar volop van geeft' laten ze meestal het ochtendvoer frootendeels staan. We moeten dat us wel in 't oog houden. In den win ter, als 't koud of vochtig weer is, moet men de kippen 's morgens zoo vroeg mogelijk aan den arbeid zetten. Dit kan geschikt gebeuren met graan onder haksel of kaf. Ook wel op turf molm, waar men een schob langstroo over heen werpt. Maar 't doel mag alleen zijnin beweging te brengen. Dus weinig verstrekken, b.v. 10 gram per kip, d.i. een pond of zoo per 50 kippen. Iets van niks, zult u zeggen, ja, 't is niet veel, maar toch juist ge noeg, om ze aan den arbeid te zetten" Tegen den avond volop hardvoer, is ook goed. Maar 't mag weer niet zoo veel zijn, dat er een por(ie blijft lig gen, want dan is 't rantsoen den mor gen daarop wederom te groot. Ze ver zadigen zich dan grootendeels en zullen dus van het zoo noodige ochtenvoer riiet veel oppikken. Mijn meening is, dat u 's avonds te veel neerstrooit, of 's morgens te veel, of misschien allebei de keeren wel. Ook kan het natuurlijk liggen aan de kwaliteit van het ochtendvoer Nu de beste bestanddeelen daarvan (vleesch- of vischmeel) beduidend in prijs zijn gestegen, komt de minder bonafide handelaar al gauw in de ver leiding om de kwaliteit van het och tendvoer te verminderen, om niet ge noodzaakt te zijn den prijs te verhoo- gen. Toch denk ik, dat u de oorzaak der kieskeurigheid uwer hennen meer moet zoeken in de te groote hoeveel heid hardvoer, dan in de slechte kwa liteit ochtendvoer. Rui, VRAAG: Ik heb nog eenige kippen, die laat in den rui zijn gekomen. Hoe knap ik die het vlugst op. P. te V. ANTWOORD Natuurlijk bij het minste guur weer vasthouden, want ze hebben nog te weinig dons en krijgen dus buiten een te groot warmteverlies. Verder flink eiwitrijk ochtendvoer geven en hieronder wat lijnmeel en een snuifje zwavelbloem mengen. Steunverleening aan Nederlanders in het Roergebied. Reeds zeer vele malen is door he' Comité ter Uitzending van Nederland* sche Kinderen. Dortmund-'s Graven- hage een oproep om hulp gedaan. Het resultaat hiervan was wel bevre digend, doch nog niet toereikend om afdoende hulp te kunnen verleenen. De winter heeft reeds zijn intrede gedaan en zich daarbij duchtig doen gevoelen. Gelukkig zijn wij nog in de gelegenheid ons behoorlijk te voeden, te kleeden en te verwarmenmaar velen onzer arme landgenooten in het Roergebied hebben niets van dat alles. Slechts met zeer weinig schraal voedsel moeten zij zich tevreden stellen. Het Comité doet alle mogelijke moeite om het bestaan dezer ongelukkige men schen te verzachten. 2 wagons met levensmiddelen zijn als Sint-Nicolaas- verrassing naar het Consultaat der Nederlanden te Dortmund afgezonden, ter verdeeling onder de arme en be hoeftige Nederlanders, aldaar. Geachte lezer(es) bedenkt toch dat het onze landgenooten zijn, die daar in ellende verkeeren. Het is te hopen, dat een ieder zal begrijpen, dat hij, zooveel in zijn vermogen ligt, hier moet helpen. Het is een nationale plicht. Nederland, het gastvrije land, heeft reeds vele jaren getoond, iets voor zijn medemenschen te gevoelen en heeft dit ook met daden getoond. Zie b.v. de hulpactie voor Duilschland, Oostenrijk, Hongarije, Rusland, Japan, enz. Voor waar, het is nu toch zeker den tijd, om te toonen, dat wij ook onze land genooten in het buitenland niet ver geten. Dringende hulp is noodig. Indien er niet spoedig wordt geholpen, ziet het er voor deze arme menschen treurig uit. Daarom wordt U allen opgewekt tot het zenden van een gift, hetzij groot of klein. De gelden worden be steed voor den aanköop van levens middelen. Zeker, in goeden staat ver- keerende gedragen kleeding is ook zeer welkom. Giften, enz. kunnen worden gezon den aan het Algemeen-Secretariaat van het Comité, Stortenbekerstraat 21 te 's Gravenhage. Indien een ieder medewerkt, is het mogelijk, dat tegen Kerstmis a.s. den menschen aldaar, wederom een ver rassing wordt bereid. Bij voorbaat hartelijk dankend, voor de eventueel te verleenen hulp. Namens het Comité, C. F. POORTVLIET. Algemeen-Secretaris. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de R. K. Studentenclub wederom een prachtige avond onder de Kerst- vacantie georganiseerd. De zeer beken de liturgist, de ZeerEerw. Pater O. Huf, S. J. zal den 30 Dec. in 't Patronaat een lezing met lichtbeelden houden over de H. Priesterwijding. De Zeer Eerw. Pater zal ons een veertig tal

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1