EKSsuJ'" Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ^^meer Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen Verkoop van aanscheuten Kerkelijk Leven. Kerkelijk Leven. De Kippenhouderij op het platteland aterdag 29 November 1924 4Be Jaargang No 48 PEEL EN MAAS PER KWAKTAAL: WmÊÊÊÊtm m W PRIJS 1>ER iïrXhnunfS's c° Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 31. ^TpMeduX6' Burgemeester en Wethouders ver zoeken al degenen die zoogenaamde aanscheuten van de Gemeente wenschen te koopen, ook degenen welke hiervan vroeg' reeds aangifte lichben gedaan, hiervan nogmaals mededeeling en aan wijzing te doen op het Kantoor van Gemeentewerken. Hiervoor zal speciaal zitting gehouden worden op Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 3 December telkens van 912 uur voormiddag. Venray 26 November 1924 Burgemeester en Wethouders voornd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Iets Nieuws Wij willen er onze lezers attent op maken, dat vanaf heden in ons blad, begonnen wordt met een korte en wekelijksche inhoudsopgave van al datgene, wat er in den H. Eeredienst of Liturgie van onzen H. Godsdienst gebeurt. Wij meenen, dat dit aan zeer velen onzer lezers welkom zkl zijn, nu er een steeds sterker wordend streven merkbaar is onder de geloovigen, zich beter op de hoogte te stellen van en meer belangstelling te loonen in de kerkelijke diensten, de beteekenis van woorden, zaken, feesten, voorwerpen enz., kortom alles wat er in de Kerk gebeurt. En dat beloont zich zeiven hoe beter wij onzen H. Godsdienst be grijpen en leeren kennen, des te mee" ook zullen we er van gaan houden, des te beter zullen we Iiem beoefenen. Het spreekt .van zelf, dat voor die genen, welke reeds een Misboek of Missaal gebruiken, deze wekelijksche Kalender het meest van belang zal zijnbij vele anderen zal hij zeker belangstelling wekken en voldaanheid omdat ze vele dingen beter zullen be grijpen, al zullen er nu ook nog vele onbegrijpelijke dingen in staan. Maar dat komt langzamerhand voor en na wordt alles zoovéél mogelijk uitgelegd. Laat ons dan voortgaan in den naam des Heeren Begin yan het kerkelijk jaar. 30 November. Eerste Zondag yan den Advent. PAARS. Geen gloria. Tweede gebed van de> H. Maagd. (Deus que de Beatoe)Derde gebed voor de Kerk en voor den Paus. (Ecclesiae of: Deus, omnium fidelium pastor)Credo, Prefatie der Allerh. Drievuldigheid. De eerste Zondag van den Advent is de Nieuwjaarsdag van het Ker kelijke jaar; hij opent de heerlijke reeks van feesten, waarmede de H. Kerk in haren liturgischen jaarkring de groote geheimen van het verlos singswerk zal herdenken en ons tevens deelachtig maken aan de ge naden, door Christus voor ons door die gebeurtenissen uit Zijn leven verdiend. Laat ons dit nieuw Kerkelijk jaar met vurigen ijver beginnen en gedu rende den Advent onze ziel van de vlekken der zonde zuiveren (Epistel), opdat wij de geboorte van Christus met een rein hart mogen vieren en met vertrouwen zijn tweede komst op den laatsten dag des oordeels te gemoet zien (Evangelie). 1 December. - Maandag. H. An dreas. Apostel. ROOD. Tweede gebed van den dagGloria CredoPrefatie der apostelen. De H. Andreas, broeder van den H. Petrus, was een der eerste apos telen van Jezus Christus en volgde den Zaligmaker op diens eerste uit- noodiging. (Evangelie). Hij verkon digde het Evangelie in vele streken, zoodat zijne woorden werkelijk weerklonken tot het uiteinde der wereld (Epistel). Hij stierf den mar teldood des Kruises. (X St. An- drieskruis). .2 December. Dinsdag. H. Bibiana, Maagd en Martelares. ROOD. (Zwart): Het H. Misoffer mag ook voor de overledenen worden opgedragen.) Twee de gebed van den dagDerde gebed van de H. MaagdVierde gebed voor den Paus. Gloria; (geen Credo); ge wone Prefatie. De H. Bibiana, eene Romeinsche Maagd, onderging den marteldood onder keizer Juliaan den afvallige. Overgegeven aan eene booze vrouw, Rufina, die haar tot zonde moest verleiden, zegevierde de H. Maagd over alle listen en mishandelingen. Eindelijk werd haar vleesch met geeselroeden verscheurd en haar hart met een dolk doorboord, (y 363) 3 December. Woensdag. H.Eran- ciscus Xavcrius, Belijder. WIT. Twee de gebed van den dagDerde gebed voor den Paus. Gloria (geen Credo) gewone Prefatie. Deze heilige was een der eerste, volgelingen van den H. Ignatius, stichter der Jesuitenorde. Brandend van ijver voor de bekeering der heidenen, yoer hij naar Indië, alwaar hij honderdduizenden eigenhandig doopte (y 1552). Paus Pi us X stelde hem aan tot Patroon en beschermer van het Katholieke Missiewerk. 4 December. Donderdag. H. Petrus Chrysologus. Bisschop, Belijder en Kerkleeraar. WIT. Tweede gebed van den dag; Derde gebéd van de H. Barbara Vierde gebed voor den Paus; Gloria Credo Gewone Prefatie. Zooals zijn naam aanduidt (Chryso logus g'ulden mond) bezat de H. Petrus de gave van welsprekendheid in hooge mate. Hij bestuurde als bisschop de Kerk van Ravenna in Italië en verwierf zich, door de de gelijke geleerdheid zijner geschrif ten, den titel van Kerkleeraar. Vandaag tevens sterf-dag (welke de geboorte-dag is voor den Hemel) van de H. Barbara, Maagd en Mar telares. Zij onderging den marteldood in de 4e eeuw. Haar vader voerde haar zelf voor het gerecht wijl zij christinne was en schrikte er niet voor terug, haar met eigen hand te onthoofden. Zij wordt bijzonder ver eerd als Patrones voor een zaligen dood. 5 December. Vrijdag. H. Mis yan den dag. PAARS. (De H. Mis van den eersten Zondag van den advent wordt gelezen); (Zwart); Tweede gebed van den H. Sabbas. Derde gebed van de H. Maagd vierde gebed voor den Paus geen Gloria geen Credo ge wone Prefatie. De H. Sabbas muntte niet alleen uit door zijn groote heiligheid, maar was bovendien een onverschrokken verdediger van het Katholieke geloof tegen de Ketters, die in de vijfde en zesde eeuw den vrede der Oostersche Kerken verstoorden (f 532). 6 December. Zaterdag. H. Nico- laas, Bisschop en Belijder.^WIT. Twee de gebed van den dag; Derde gebed (en laatste Evangelie) van den voor avond van het feest der onbevlekte ontvangenis Vigilie") vierde sebed voor den Paus Gloria (geen Credo) gewone Prefatie. Ook mag de H. Mié van den vooravond (»Vigilie") van het feest der onbevlekte ontvangenis gelezen worden. Tweede gebed van den H. Nicolaas Derde gebed van den dag; vierde gebed van den Paus PAARS. Geen Gloria, geen Credo, gewone Pre fatie. De H. Nicolaas müntte uit door een groote liefdadigheid. Zijn levens beschrijving verhaalt, dat hij bij iemand, die zonder genoegzaam for tuin was, om diens 3 dochters met behoorlijken bruidschat uit te hu welijken, en wier onschuld uit nijpend gebrek anders gevaar liep, des nachts door het venster een groote som gelds wierp. Later werd hij bisschop van Myra in Aziëvele wonderen van redding uit water en vuur worden hem toegeschreven. 342). HET KERKELIJKE JAAR. We schreven bovenaan Begin van het kerkelijke jaar. We dienen dan eerst daarvan een korte verklaring te geven, en zullen derhalve de volgende week meer uitvoerig uitleggen, wat de advent beteekent. Het Kerkelijke jaar begint met den eersten Zondag van den advent (er zijn er 4 voor Kerstmis) en eindigt met den laatsten Zondag na Pinksteren (na Pinksteren kunnen er nog 28 Zondagen zijn). Het regelt zich geheel en al naar het leven van Christus; niet alleen, en zelfs niet op de eerste plaats, om ons geheel dat leven ieder jaar weer opnieuw voor oogen te stellen, zooals Hij dat geleefd heeftin het H. Land, maar ook en vooral, om aan alle geloovigen, die dat leven eer biedig, godvruchtig, aandachtig en wei-voorbereid meevieren, deelachtig te maken aan de genade, welke Chris tus voor ons door dat leven heeft ver diend en om ons volgens de ont wikkeling, den groei yan dat god- menschelijke leven, Zijn goddelijken geest, Zijn goddelijke deugden steeds beter te doen begrijpen en in ons over te nemen en over le planten. Het Kerkelijk jaar stelt ons dan voor oogen1) het verlossingswerk van Christus, zooals dat door den godge lijken Zaligmaker zelve in het H. Land is voltrokken, van af den tijd dat Hij verwacht werd, Zijne Geboorte, verbor gen en openbar leven, lijden, sterven, dood, verrijzenis, Hemelvaart, Zending van den H. Geest enz,des halve een herinnerings viering van datgene wat vroeger gebeurd is. 2) de uitwerking en ontwikkeling van dat verlossingswerk in de Katho lieke Kerk Kerkelijke tijden (advents, vastentijd), Kerkelijke Feesten (H. Drie vuldigheid, Sacrament, H. Hart enz.); Feesten van Heiligen (H. Maria vooral) enz. 3) De uitwerking en ontwikkeling van dat verlossingswerk in onze eigen ziel. En dit is het voornaamste. Ieder jaar opnieuw moeten we heel dat leven mee leven, van Christus en Zijne heiligen, en ons door steedsgroeien de zelfheiligen (gelijk Christus Leven is gegroeid) God steeds mee te eeren en ons zelf steeds meer gelukkig te maken. Overeenkomstig nu het verloop van dat verlossingswerk als oorzaak en voorbeeld onzer za ligheid, wordt het Kerkelijk jaar ingedeeld in twee groote deelen of kringen, aansluitende aan de twee grootste gebeurtenissen uit het leven van Jezus. I. Kerkkring (niet als middelpunt het Kerstfeest) 1) voorbereiding op het Kerstfeest; de advent (is Komst). 2) Het Kerstfeest met zijn Octaaf (is Kerkelijke naviering van 8 d.) 3) Openbaring des Heeren aan de Heidenen of Driekoningen. 4) Zondagen na Driekoningen. 5) Waar tusschen door verschillende feesten 8 Dec.onbevlekte ont vangenis 26 Dec. H. Stefanus eerste martelaar; 27 Dec. H. Johan nes (is de meest beminde leerling van Jezus)1 Jan. Feest van 's Heeren besnijdenis. Tusscher. 25 Januari: feest van denzoeten naam van Jezus; 2 Febr: Maria Lichtmis of beter Zuivering van Maria en opdracht van Jezus in den tempel. Deze. kring stelt ons dus vooral voor oogen het jeugdleven van den godde lijken Verlo.ser. II. De Paaschkring (met als middel punt Paaschfeesf). IJ Voorbereiding op het Paaschfeest; Voorvasten, 40 daagsche Vasten, Passie- tijd [Passie-Zondag, Palm-Zondag, goede week]. 2] het Paaschfeest zelf nl. twee dagen van boete en rouw [goede Vrijdag en Paasch-Zaterdag] en één dag van jubel Paschen of de Verrijzenis. 3] De naviering van het Paaschfeest 5 weken na PaschenO. L. Heer HemelvaartPinksterfeest. Waartusschen door verschillende feesten en Kerkelijke gebruiken 19 Maart St. Jozef; 25 Maart: Maria Boodschap Kruisdagen H. Drievul- digheids-Zondag, H Sacraments-dag Feest van het H. Hart; Maria ten-, hemel-opneming 15 Augustus Rozen- kransfeest; 1 Nov. Allerheiligen. 2 Nov. Allerzielen, en vele feesten van groote heiligen, vooral orde-stichters. Deze kring stelt ons dus vooral voor oogen het openbare leven van Jezus; de uilwerking en de ontwikkeling van het verlossingswerk in de Katholieke Kerken. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Mooie legeyfers. VRAAG: Hierbij zmid ik u een dupli caat van mijn dagelijks bijgehouden eierlijst. Wij hebben geen andere, dan deze 13 W L. hennen, n.l. 12 jarige van 1923 en 1 oude van 5 jaar. Ze hebben gelegd in December 20 eieren Januari 133 eieren Februari 235 eieren, Maart 269 eieren, April 319 eieren, Mei 332 eieren, Juni 319 eieren, Juli 297 eieren. Augustus 190 eieren. September 87 eieren, Octo ber 70 eieren, November 24 eieren. Totaal 2292 eieren. Wat is uwe meening hier omtrent? J. H. te V. ANTWOORD Op 19 Nov. raapte u het laatste ei. Gemiddeld is dat 2292 eieren: 13 bijna 177 eieren per kip en per jaar. U ziet, die ouwe aftand sche bes heb ik nog voor vol aange zien. Hadt u haar behandeld, zooals het behoort, d.w.z. afgeslacht, dan was het gemiddelde nog hooger geweest. Of was 't een exemplaar, dat op d'r ouden dag maar steeds als broedkip bleef fungeeren Dan heb ik niets gezegd, 't Ziet er allerbest uit, met uw blanke dametjes. Daar zit nu nog eens couragie in. En dan samen maar 16 v.k. Meter ren! U kunt ten volle con tent zijn over dit personeel. Na zoo'n drukken tijd zullen ze nu wel een poosje vacantie nemen, denk ik. U gaat ze nog een jaar aanhouden. Die aftandsche ook? Ik ben benieuwd naar uw eindcijfer van het volgende leg- seizoen. Bij korte dagen voert u 's avonds om 10 uur bij kunstlicht. Wat zeggen ze daar wel van in de Grootestraat? Uit lachen kunnen ze u toch niet met eeres Daar zijn de cijfers te mooi voor. Laat ze 't maar eens nadoen 1 Ik bedoel niet leggen, maar doen leggen 1 Wie veel zorg aan z'n kippen be steedt, heeft er ook veel plezier en veel profijt van. En wie ze niet behandelt, zooals 't behoort, enkel chagrijn en nadeel. Als ik iemand maar over z'n dieren hoor praten, dan weet ik ook al hoe hij ze behandelt, en hoe ze hem behandelen. Dank voor uw schrijven 1 Tegenslag. VRAAGIk heb Sabelpootkrielen, die kalkpooten kregen. Er werd mij gezegd stop ze met de pooten in de petroleum. Dit nu heb ik gedaan en bracht denzelfden dag in de ren kort- gesneden stroo. Een paar dagen later bloedden er 2 stuks (1 hen en 1 haan) aan de pooten. In 't begin dezer week, juist met die kou, zag ik dat deze 2 stil en dik zaten te treuren. Ik heb ze afgezonderd en gaf ze in 't drinkwater kalium permanganaai, doch het mocht niet baten, 's Middags leek het net, of ze bijna geen lucht konden krijgen en 's avonds waren ze dood. Zou dit ook snot zijn.? Ik geef ze ochtendvoer en parelvoer (gebroken mais, rijst enz.) en 's avonds boekweit, gerst en hennep, gemengd, volop te eten, nooit alles op. In het nachthok heb ik zaagmeel. Ik wenschte nu Kriel Wyandotte te nemen, maar men zegt mij, dat die 's zomers erg broedsch zijn is dat zoo Wat dunkt u het beste voor mij, en hoeveel in de ren Kan u mij ook adressen opgeven Ik lees Peel en Maas. M. L. te V. ANTWOORD Als men dieren met veeren aan de pooten heeft (zooals bij uw krieltjes) dan is het bestrijden der kalkpooten altijd hoogst lastig. Dit is ook ééne der redenen, waarom nut- hoenders kale beenen moeten hebben. Ook lijden ze veel lichter aan snot, dan andere dieren, omdat de pooten veel langer koud en nat blijven, 's Avonds komen ze melde natte veeren op de hort en gaan met het lichaam op die natte veeren zitten, ook overdag nu en dan. U begrijpt, dat het niet aangenaam en goed voor die beesten kan zijn. Krielen met veeren aan de pooten hooren daarom thuis in een overdekte, steeds droge ren, en het bestrijden der kalkpooten moet gebeuren in het be gin, dus niet, wanneer er dikke korsten aan zitten. Dit mogen gewone kippenhouders zich ook aantrekken. U hebt ze in de petroleum gestopt. Daarbij zijn de veeren erg nat van petroleum gewor den, misschien, de dieren gaan eraan pikken en krijgen zoo te veel petro leum in de krop. Deze werkt alsdan niet meer naar behooren. Bij uw dieren zat daar misschien ook nog een hoop zaagsel in. Ik houd niet van zaagsel en zeker niet, om er het voer in uit te strooien. 't Zal wel een fijn koekje geworden zijn in de krop, dat houtzaagsel, ver mengd mol petroleum. Geen wonder, dat ze 't benauwd hadden 1 Of 't snot geweest is ook nog? Kan best zijn dooi- die bevederde en steeds natte poolen. Dun hebben ze 't ook benauwd. En wanneer ze* te vet gevoerd zijn, ook ui. Dit laatste is niet onmogelijk. Want u zegt: nooit op! Boekweit en hennep zijn nog straf voer bovendien. Wyandotkrielen zijn nog al vaak broedsch, dat is zoo. U zou beter Java- kriel kunnen nemen. Enfin, u schrijft maar eens naar den heer Werner, kapitein der Maréchaussee te Nijmegen, Voorstadslaan. Die vertelde mij laatst, dat hij van verschillende krielsoorten te veel heeft. Hij zal geen luxe-prijzen vragen, al heeft hij eerste klas goed. Ook Hollandsche patrijskriel was mis schien wel iets voor u. Veel ruimte hebben ze niet noodig. Krielen zijn in dit opzicht zeer be scheiden. Als u gemiddeld 1 v.k. Meter ren kunt geven, is dat zeker voldoende. Wanneer kuikens? VRAAGIk heb eene broedmachine en zal daar het volgend jaar W. L. kuikens mee broeden. Wanneer denkt u, dat het 't best is in te leggen, om geen gevaar te hebben, dat ze te vroeg zijn II. B. te O. ANTWOORD Een der mooiste tijden voor de kuikens van dit ras om geboren le worden is m.i. de laatste helft van April. Ik zou u daarom aanraden, de machine in 't einde van Maart vol te De dieren hebben dan een mooien langen tijd voor zich, Jom flink te ont wikkelen. U behoeft ze dan in den zomer niet te forceeren. Want dat heeft nadeelen. U geeft ze van den beginne af uitstekend opfokvoer, doch als ze ongeveer 2i/t k 3 maanden oud zijn, dan niet te veel krachtvoer geven. Voor Barnevelders en Wyandottes is de meest geschikte tijd een week of j twee, drie vroeger. Isgeiosfon üdriseUsjsn., Foster's Maagpillen regelen de leve en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dsn een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van. vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. 10 VENRAY, 29 November 1924. Militaire Vooroefeningen. Maandag en Dinsdag j.l. is er exa men afgenomen. Kapitein en luitenants waren dit jaar niet zoo tevreden als vroeger steeds het geval was. Het vermoeden is uitgesproken^dat onze Venraysche jongens verwend»oor het feit, dat hier steeds allen ijsjjbt examen gelukkigslaagden,.dsarom nun zaken niet zoo goed leerden en ook nogal eens de oefeningen verzuimden. Dit zal hopelijk beter worden. Tien zijn er geslaagd, van welke een paar maar zoo eventjes. Gelukkig mogen de vier niet-geslaag- den over korten lijd nog eens examen doen en zullen dan, naar wij vast hopen, het gewenschte doel bereiken. Het wordt tyd. Dienstplichtige jongelui van minstens zeventien jaar (of die binnenkort zeventien worden) kunnen zich dage lijks in het Patronaatsgebouw, Paters- straat, aangeven voor de Militaire Vooroefeningen. Het is niet meer zoo gemakkelijk als vroeger om uit te maken of men dienstplichtig is of niet. Aan genoemd adres kan men zijn mooilijkheden op geven. Wie de vooroefeningen naar be hooren gemaakt heeft, die hoeft, als hij er in-loot, maar zes weken te dienen. Degenen, die het anders zeg gen, weten er niets van. Men talme nu niet 1 Er zyn Maatschappijen in Koloniale Waren, die het heele jaar door aan hun klanten tien procent kor ting geven. En dan geven ze nu en dan nog cadeaux. En ze leveren goed koop en ze brengen de waren thuis. Er zijn Maatschappijen bij die jaren en jaren bestaan en bloeien en niet eens andermans geld riskeeren. Hoe kan een gewone winkelier daar tegen op Al is hij ook nog zoo be kwaam en ijverig? Even goedkoop verkoopen, hij misschien wel, maar dan zijn de verdiensten veel te klein. Toch zou er op dit gebied veel te bereiken zijn, ja misschien alles, in dien de Middenstand eensgezind samen werkte. Woonwagen werk in Limburg. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen heeft be noemd tot directeur van het woonwagen- werk in Limburg den zeereerw. pater Hadalinus Ariaens, O. F. M. te Ophoven Sittard. Belasting betalen. Ter voorkoming van onkosten wordt den belastingschuldigen aangeraden de Grondbelastingen Personeele Belasting af te betalen. Voetbal. D. S. O. IConstantia II 0—6 Zondag speelde D. S. O. een Compe titie-wedstrijd tegen Contstantia uit Venlo en verloor met 0—6. Over het algemeen werd aan onze zijde slecht gespeeld. De scheidsrechter was niet

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1