Gf F. H. van Enckevort. HALT! Waarom lijden Atlassen Irvii GRANEN I VOEDERiB KUNSTMEST inlandse LOTEN verkrijgbaar Het Witte Kruis zeer mooie geschenken als Firma van den tackhof Gementwaren. Bouwmaterialen. HACO'S BLOED W IJ N CRES Schoenen W.Swaghoven 3,HAGÖ3S3 Verlangt U JOS. HENDRIK! WiDkiü van dn G. W. M mooie collect Dr. A. Ingezonden Mtieieelingen. Wij vestigen er de aan dacht op, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend ver kocht worden in Lekkr rustig slapen met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. FosterMcClellan Co. London. Gemengd Nieuws fl 3.50 per lot G. Verstralen OOSTRUM—Venray Telef. 501. Speciaal adres voor het maken van Beton Gierkelders, inrichten van Stallingen leggen van Beton Vloeren en verder alle voorkomende Betonwerken. met rubberonderwerk Beslist waterdicht. ambtenaren, postboden en schoolg. kinderen —HET IS DE LEVENSWIJN Bouwplannen, Bestekken en Begrootingen goed Schoenwerk dan is Uw adres Op Marktdagen I Bij niet we tabletten e Onze garai Magazijnen 1 en te Oi Assurai Belasting Kadastnl Koop- en Bi ten enz Gebr. L Dik vet i Spreekuur is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mynliardt's Zenuwtabletten kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 7 dat te betreuren zijn Als het werke lijk met deze menschen zoo erg gesteld is als men het doet voorkomen, dan geenszins. Maar hoe is het dan in 's hemels naam met de christelijke rechtvaardigheid in overeenstemming te brengen, dat het leed en de onder gang van de Drentsche veenbewoners door de katholieke pers en Kamerleden al is het soms dan ook uit onwetend heid, wordt doodgezwegen, ja, door de Regeering zelfs wordt ontkend. Alleen de »Tijd" maakt hierop een uitzondering. Toen in den kieskring Drente de voordracht voor het benoe men van een lid in het Adviseerend College, was opgemaakt, was de »Tijd" er als de kippen bij met haar critiek, omdat de »Hoogere Stand" was uitge schakeld. De »Tijd" gaf hierdoor blijk evenveel met de Drentsche toestanden op de hoogte te zijn als met de don kere wildernissen in Afrika. Dat er in Drente geen hoogere stand bestaat, weet de »Tijd" natuurlijk. Laat de »Tijd" haar aantal abonné's in de ge meente Emraen maar eens bij elkaar tellen, dan krijgt ze misschien eenig idee van een hoogeren stand in het veengebied. Moet de toestand in Drente immer zoo blijven? 't Schijnt wel zoo. Immers de minister heeft op het verzoek van de Landarbeidersbonden om het loon peil te verhoogen, rekening te houden met het verslijten .van veel schoeisel, gereedschappen, onderhoud van rijwie len enz., afwijzend beschikt. Een onder zoek naar de grieven van de arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing, in te stellen acht de minister niet noodig. Dit laatste is toch wel wat sterk. Is de minister van meening dat de arbei ders den minister in hun adres maar wat voorliegen Of zouden de Drent sche toestanden voor de oogen en ooren van anderen moeten verborgen hlijven Als de ambtenaren zoo'n geweldige actie gaan ontketenen, omdat hun be- staansposilie in gevaar wordt gebracht, hoe moet het dan niet gesteld zijn met de veenarbeiders, welke zoo ongeveer van 1/3 gedeelte van het gemiddelde salaris van een gehuwd ambtenaar, een huisgezin moeten onderhouden. Als men daarbij aanmerkt, dat een veenarbeider soms I1/2 tot 2 uur naar zijn werk moet fietsen, veel schoeisel en gereedschappen verslijt, alle risico voor de weersgesteldheid draagt, dan kan men toch niet begrijpen hoe een minister het met de christelijke recht vaardigheid in overeenstemming kan brengen (van de Rerum Novarum nog niet gesproken) om zoo maar afwijzend op bovenvermeld verzoek te beschik ken. Hier ziet men het verschijnsel, dat voor de ambtenaren, pers, Kamer leden enz. in de bres springen en de uitgemergelde veenbevolking aan haa lot wordt overgelaten. Zou hier mis schien een politiek luchtje aanzitten? De veenarbeiders dragen voor den huidigen slechten toestand ook schuld Hadden zij, evenals de ambtenaren hun organisatie groot gemaakt, dan was het zoover niet gekomen. Ook voor anderen, welke een sport hooger siaan op de maatschappelijke ladder, die doelbewust de afbraak der organi satie in de hand werken, geldt het »mea culpa" Doet de regeering dan niets voor de veenarbeiders? O zeker! Er is werk verschaffing (bijna alles is in Drente werkverschaffing) waar hoofden van gezinnen en kostwinners tijdelijk mo gen werken, anders zouden ze van honger immers dood gaan Maar waar om nu geen grooter productief werk aangepakt, waar Drente in de toekomst ook iets aan heeft. Als er geen andere maatregelen ge troffen worden, loopt het in Drente mis. Het veen kort in, de bevolkings aanwas is abnormaal groot. Een ge boortecijfer van 50 60 per duizend zijn in de veenparo^hies welbekend De afgegraven veenplaatsen in cultuu gebracht gaan meestal over aan de Groninger boeren, welke dan zoo'n 15 tot 30 H A. in beslag nemen, waar nog geen 5 arbeiders een heel jaar werk kunnen vinden. Als er maar grooter steden komen, dsn kan op de puike dalgronden van Drente toch wel iets meer verbouwd worden dan aardappel; en rogge. Zou het bevorderen van tuinbouw ook niet een factor kunnen zijn om Drente tot bloei te brengen Laten zij, die iets meer gestudeerd hebben, zich het lot van den Drente naar eens aantrekken. De Drentsche veenarbeiders vragen niet om een aalmoes. Zij zijn steun regeling en werkverschaffing beu, om dat ze daardoor worden overgeleverd aan rijk betaalde directeuren van arbeidsbemiddeling, grondverbeterings- en Heide-maatschappijen. Ze vragen niet anders dan productief werk, waar door ze voor den toekomstigen bloei van Drente en voor vrouw en kroost werken, wat voor hen thans onmoge lijk is. Zijne Excellentie Colijn, moeder der staatshuishouding, heeft de millioenen voor inkomsten en uilgaven zoo weten te verwerken dat hij een sluitend bud get verkreeg, doch wij zouden wel eens willen zien dat deze millioenen-finaji- cier de wekelijksche inkomsten en uit gaven van een huismoeder in de venen zoo verwerkte, dat ook haar begrooling kloppend werd gemaakt. Het spreek woord zegt: van andermans leer valt goed riemen te snijden. Overal staat de veenarbeider ten achter. Wat profiteert hij van onze sociale wetten? In zeer weinig gevallen iets. In dit verband wil ik even wijzen op "de »Landarbeiderswet", waardoor een veenarbeider in staat kan worden gesteld, zich een eigen plaatsje land met woning te verschaffen. Over het algemeen voelt de veenarbeider veel voor een eigen plaatsje, wat ook het groole aantal, op bovengenoemde wijze verkregen plaatsjes in de gemeente Emmen wel bewijst. Den laalsten lijd zijn er door den minister en de uit voerders dezer wet in deze gemeente maatregelen getroffen, welke mede door de steeds dalende volkswelvaart, het aan de veenarbeiders over het al gemeen onmogelijk maken, zich zoo'n plaatsje te verschaffen. Over het stof felijk en groote zedelijk belang wat deze Landarbeiderswet aan Emmen zou kunnen bieden, zal]ik niet spreken; dat kan ieder die^ weet, dat de gemeen te Emmen 29.00ÖiH.A. oppervlakte be slaat, zich indenken. Is er dan geen geld om iets voor Drente's toekomst te doen Ach, dat maakt men de veenbewoners niet meer wijs. Ook zij zien thans, welke groote weelde de departementen van Oorlog en Onderwijs zich veroorloven. In 't begin van mijn schrijven heb ik de ambtenaren tegenover de veen arbeiders geplaatst. Welnu, als de regeering, pers en Kamerleden van oordeel zijn dat een ambtenaar nog meer dan driemaal het loon van een veenarbeider met een talrijk gezin moet verdienen, dan moeten we allen maar trachten ambtenaar te worden. Laat dit echter gezegd zijn van iemand die dagelijks onder de veenarbeiders werkt: dat het bestendigen van den huidigen toestand met zorg voor den a.s. winter, een groot gevaar is voor Kerk en Maatschappij. De toekomst zal dan leeren dat men een ijverig en stoer volk aan het socialisme en anarchisme heeft prijsgegeven. Ik hoop dat de regeering, bijgestaan door de Kamerleden en de pers, een weg zal vinden orn de toekomst voor Drente te verzekeren. Het is heel ge makkelijk zooals de burgemeester van Emmen deed, ztjggen dat er duizend gezinnen uit Drente moeten emigreeren, doch waar naar toe, en wat helpt dat nog? Een paar jaar tijds en de bevol king is weer hetzelfde." Onder de kar. Toen Vrijdag, de zoon van de wed. V. te Haaren, een jongmensch van circa 15 jaar, van Oisterwijk, waar hij den slager v. d. E. een kalf had afge leverd, huiswaarts keerde, kwam hij op zijn terugtocht hoe is nog onbe kend van de kar te vallen, kwam onder de wielen terecht en werd ge dood. Het paard met de kar kwam zoo zonder voerman thuis. Men ging zoeken waar de voerman gebleven was en kwam tot gemelde treurige ontdekking. Men kan zich de verslagenheid der huisgenooten voorstellen. De rywielplaatsjes 1925. Van 1 December a.s. af zullen de nieuwe rijwielplaaisjes aan de post kantoren te verkrijgen zijn. Afleveren van vervalschte melk. De avocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot vernietiging "van een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij P. J. L. te Nieuwer- Amstel, tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het afleveren van vervalschte melk. Uitspraak 15 December a.s. De vorst. Men meldt uit Langendijk Voor de bloemkooltelers onder de tuinders begint het er slecht uit te zien. Door de vrij plotseling ingevallen vorst, die zoo hevig optrad, zijn tal van bloemkoolakkers waardeloos ge worden. Bij de hooge prijzen welke de laatste tijden zijn besteed, is dit voor velen een aanzienlijke schadepost. Ook van de andere koolsoortena.zijn nog betrekkelijk groote hoeveelheden buiten. Hoewel deze beter tegen de vorst be stand zijn, is er voor verschillende bouwers nog schade te verwachten. Met man en macht werd alles zooveel mogelijk nog binnen de koolboeten ge haaid. Bloedvergiftiging. Een driejarig kind van den heer v. I D te Heinkenszand kreeg bij het _pelen met een schaar een wondje aan den voet. Daardoor ontstond bloedver giftiging, met het gevolg, dat de kleine spoedig aan de gevolgen overleed, Averechtscli gevolg. In verband met den zeer ongunsligen toestand der gemeente-financiën, was te Maassluis een Raads commissie be noemd, ten einde ook op de salarissen der gemeente-ambtenaren en beambten de grootst mogelijke bezuiniging voor te bereiden. In haar rapport, dat thans is uitge bracht, komt de commissie tol de con clusie, dat... alle salarissen dienen te worden verhoogd 1 (»Hbd.") Ditur openhaar onderwys. Jn de gemeente Zevenbergen bestaat een openbare school voor 15 leerlingen. Het onderwijs kost daar per leerling f665 35 per jaar. Ook de Zevenbergschen Hoek bestaat 'n openbare school van 15 leerlingen. Daar kost een leerling gemiddel per jaar f 340. Ongeval op een locomotief. Op de spoorlijn Dudzeele—Zeebrugge (België) heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een treinstoker was bezig het stookijzer op de bestemde plaats te deponeeren, toen een passeerende loco motief het een oogenblik dwsrs buiten de machine gehouden ijzer greep, met het ongelukkig gevolg, dat den onge- lukkigen stoker een arm letterlijk werd fgerukt. De machinist, die het ongeluk zag gebeuren, viel, op het zien van het rijkelijk stroomend bloed, m zwijm. Gelukkig kwam hij spoedig bij en was hij, kort vóór aankomst op het station Brugge, weer in staat, zijn machine te besturen. De ongelukkige stoker werd in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mynhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Te zwaar beslast Men meldt uit Boxmeer: Zaterdagmorgen heeft een melkver- voerende Duilsche vrachtauto der firma Derks, de veerpont door een te zware asLelading doen zinken. Alleen de deksels der melktuiten staken hoven het water uit. Persoonlijke ongelukken hadden niet Jagerslatijn. De jager S. te Oeffeit had dezer dagen het geluk in één schot een haas en een hermelijn te schieten. Dit bloed dorstige diertje was juist bezig den haas uit te zuigen toen het verraderlijk schot des jagers een einde maakte aan beider leven. Uitzoeken maar. Voor de vacante betrekking van ge meente-veldwachter te Lithoijen hebben zich ruim 100 solicitanten aangemeld. Als eene bijzonderheid zij vermeld, dat onder deze solicitanten ook is, de oud' gemeente-veldwachter, aan wien op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag was verleend. van Trekking 24 November a.s.' 16 Eindstraat VENRAY Kerkboeken Missaals Rozenkransen Bijbelsche Geschiedenis Kookboeken Hef Boek voor Moeder en Dochter •Kinderleesboeken" in zeer ruime sorteering. Sprookjesboeken Prentenboeken vanaf 4 stuks voor 10 cent. Swan Vulpennen Penkala Swan Vul- pollooden Vulpenclips Potloodclips Potloodslijpers Luxe doozen ^Postpapier Corresponden tiekaarten Luxe Schrijfblocs Luxe Potlooden Doozen gekleurde zegellak Sch rijfga rni tu ren Postkaarten-albums Postzegel-Albums Foto-Albums Poësie Albums Schrijfmappen Inktpotten Briefsnijders Postzegelbevochtigers Rembrandt Waterverf School-élui's School tasschen Porlefeuille's Teekenboeken Schetsboeken Doezelaars Doozen teekenkleur Wie voort;EEN GULDEN koop', ontvangt 2 Prentenboeken en 1 doos kleur CADE\U Beleefd aanbevelend, Heeft geregeld in voorraad aan scherp concurreerende prijzen Prima Portland CEMENT merk Dijckerhof, Thayügen, Piramid Zakkalk. Kluitka :k, Gegoten Kalk. Asphalt, Gipst Beton Ringen, Putten, Buizen en Veed^inkwaterbikken. Gresbuizen, Koo- en Varkensbakken, ScboorsteeDkappen enz Terrazzo Tegels. Cement Tegels, Plavuizen in rood en blauw. Alle soorten Dakpannen aan de laagste prijzm. IJzeren Glasramen, Dakramen, Glaspannen enz. enz. Beleefd aanbevelecd, 62 Lees dit s.v.p ALLEENVERKOOP VOOR VENRAY waarvoor ik 8 maanden garantie geef Bijzonder geschikt voor Beleefd aanbevelend, 26 Maasheezerweg 15 als er een middel bij de hand is, om het spoedig te doen ver dwijnen. Ingeval van bloedarmoede, gebrek aan eetlust, sleclito spijsvertering, algeineene zwakte, bleekzucht en dergelijke kwalen, is er geen beter middel dan Haco's Medicinale Grieksclie Bloedwyn, merk De Pleegzuster Alom warm aanbevolen en het eenige merk in de handel dat werkelijk medicinale eigenschappen bezit, het bevat n.l. de zoo waardevolle bestanddeelen voor het organisme IJZER, PHOSPHOR EN KALK. Haco's Bloedwijn werd herhaalde malen op tenlooustel- lingen met de hoogsle onderscheidingen bekroond. Let vooral op het wetlig gedeponeerd handelsmerk als hierbij afgebeeld op het etiket, hals en capsule der flesch. Door het geheele land in alle voorname*zaken verkrijg baar De voortdurende controle van de Doktoren F. Basenau en F.J. Swaab te Amsterdam zijn voor gebruikers een waarborg voor de geneeskracht en de zuiverheid. Neemt eens een proef en U zult verstelt staan over de heilzame werking van Merk „De Pleegzuster" Alom verkrijgbaar, o.a. bij: G. AMBR0SIUS, te Yenray. VOOR HET MAKEN van beveelt zich beleefd aan Piet van Bergen Bouwkundige Willemstraat 2 voor de Volksschool verkrijgbaar bij Firma van den Munckhof. in maat- en gemaakt werk alsook degelijke reparatie, MAASHEESCHE WEG. standplaats Groote Markt. Samengesteld ingrediënten, als De gelei del ijl maag, veroorzaak Wij zijn bereid genezen van het Hoofdpijn, Keu etc. in 5 tot 10 n stoornissen in 10 king dezer tal let de post het gtld 'tUN* «SaS8gga£MlAM>*ftUMl leveren aan i ,s prijzen Schoolitr; ONTIA1 Kolenbakken, Kachelplaten, E Verder voorradig Bascule's, Gier Scherp concuire SMEDERIJ 65 ct p inlandsch Varkeni G. W TANDARTS, Spoorstraat PATEKSSTRAAT 2 namiddags van half c

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6