TWEEDE BEAD. sAMijsiroopi JAN SCQARESLIEP Ontstoken keel 'n Landbouwbelang PEEL MAAS Zaterdag 15 November 1924. No. 46 Bij Hoest en Verkoudheid Mynliardt's Emsor-Tabletten 35 c. Mynliardt's Salmiak-Tabletten 40 c. Thermo-Tabletten 45 c. Anga-Bonbons 60 c. Bij Apothekers en Drogisten 9 De waterwegen in Limburg en hunne beteekenis. De toestand onzer Nederlandsche rivieren heeft de laatste eeuwen groote veranderingen ondergaan. Werden in de laatste 60 jaren belangrijke nieuwe waterwegen gegraven en anderen zoo danig genormaliseerd, zoodat ons land hierin voor andere landen ten voor beeld werd gesteld, de provincie Lim burg bleef langen tijd een ongunsLige uitzondering vormen. Limburg, dal van Zuid tot Noord door de sterk kronkelende Maas wordt bespoeld, had, wat de scheepvaart betreft, van deze rivier weinig nut. Des zomers op vele plaatsen door waadbaar, verheft de Maas zich des winters soms tot een machtigen stroom, die door overstrooming de vruchtbaar heid der laag gelegen oeverlanden be vordert, hoewel zij bij haar hoogste standen de landbouwende bevolking ook heel wat last veroorzaakt. Gedurende deze hoogwaterperiodes, welke gewoonlijk eemge malen per jaar voorkomen, kiezen de schepen, die van het Belgische industriegebied producten naar Nederland afvoeren, veelal den weg over de Maas, in plaats van over het kanaal LuikMaastricht en de Zuid-Willemsvaart. Weliswaar, is de afstand over de Maas grooter, maar dit bezwaar wordt weggenomen door het feit, dal bij de vaart door de kanalen belangrijk meer tijdsverlies wordt geleden, daar hierin, om het hoogteverschil te overwinnen, in het geheel 26 sluizen voorkomen. Stroomopwaarts is de vaart op de Maas door het groote verval ook in deze hoogwaterperiodes nagenoeg on mogelijk. Werd het gemis aan een goeden waterweg tot voor "dertig jaar in Lim burg slechts weinig gevoeld, sedert dien is hierin een groote verandering gekomen door de ontginning der steen kolenmijnen in Zuid Limburg sinds het einde der 19e eeuw. De vroegere landbouwstreek is her schapen in een industriegebied, dat een der voornaamste des lands mag worden genoemd. Voor de economische ontwikkeling dezer streek is het echter noodzakelijk dat zij beschikt over goedkoope ver keersmiddelen van voldoende capaciteit. De Zuid-Willemsvaart kwam, deels door hare ligging verwijderd van hel industriecentrum, deels door het drukke verkeer, op dit kanaal, waardoor hel maximumvervoer vrijwel was genaderd, niet ernstig in aanmerking. Er moest een andere oplossing gevonden worden, zoodat het voor de hand lag, de Maas voor dit vervoer geschikt te maken. Daar deze rivier tot Maasbracht de natuurlijke grens vormt tusschen Nederland en België met uilzondering van een klein gedeelte bij Maastricht, werd in 1906 door beide landen eene commissie gevormd, welke ten doel had dit vraagstuk in studie te nemen. In 1912 bracht de commissie verslag uit, waarin werd voorgesteld, de Maas van de Belgische grens nabij Eijsden af tot Boxmeer te kanaliseeren. Op grond van dit verslag werden tusschen beide regeeringen onderhandelingen gevoerd, welke echter bij hel uitbreken van den oorlog in 1914 werden afge broken. Aangezien het vervoerprobleem door de zich steeds meer ontwikkelende mijnindustrie moeilijker werd, besloot de regeering in 1915 tot een gedeelte lijke kanalisatie van de Maas over te gaan, nl. van Maasbracht tot Grave en tot het maken van twee kanalen, een verbindingskanaal tusschen de Maas en de Zuid-Willemsvaart en een tus schen Maas en Waal. Met het eerste kanaal beoogde men een directe ver binding te krijgen met het oostelijk gedeelte van Noord Brabant, terwijl het tweede de verbinding met de Waal en de andere groote scheepvaartwegen tot stand zal brengen. De Maas en het Maas-Waalkanaal zullen voor het verkeer van 2000 ton- schepen worden ingericht en het ka- .naal naar de Zuid-Willemsvaart voor ^schepen van 600 ton. Teneinde de kanalisatie van de Maas tot stand te kunnen brengen, moeten op bepaalde plaatsen in de rivier stuwen worden gebouwd, welke de rivier tol zoodanige hoogte kunnen opstuwen, dat 2000 tons-schepen (schepen met een lengte van 100 M., eene breedte van 12 M. en een diepgang van gemiddeld 2,60 M.), zonder gevaar voor vastraken, ten allen tijde kunnen varen. Door berekeningen kwam men tot het resul taat, dat deze stuwen moesten worden gebouwd te Linne, Roermond, Belfeld, Afferden en Grave. De opstuwing zal geschieden tot eene hoogte van 2 3 M. boven den mid delbaren rivierstand. In iedere stuw zal een scheepvaartopening worden ge spaard van ongeveer 60 M., terwijl de openingen tusschen de pijlers 17 M. zullen bedragen. De laatste openingen dienen alleen voor waterafvoer. De stuwen zullen zijn van een beweegbaar type. De openingen zullen worden afgesloten door schuiven. De stuw te Grave zal worden gecombineerd met een vaste brug over de rivier, zoodat hier een vaste verbinding wordt ge vormd in den Rijksweg Nijmegen 's Hertogenbosch. Wanneer in den winter de afvoer zoo groot wordt, dat er voldoende diepte aanwezig is, kunnen de schuiven in enkele uren worden getrokken en de jukken van de scheepvaartopening, waartegen de schuiven steunen, worden neergelaten, zoodat de rivier dan haar gewonen loop herneemt. Om echter zoo weinig mogelijk stroom te hebben, is het gewenscht de stuwen zoolang mogelijk gesloten te houden. De stuw te Linne is derhalve zoo geconstrueerd, dat dit kuns'werk slechts gemiddeld eenige weken per jaar geheel behoeft te worden opgeruimd. Naast iedere stuw zal, om van hel eene stuwpand in het andere te kunnen komen, een schutsluis worden gebouwd van zoodanige afmetingen, dat twee 2000-tonsschepen met sleepboot tege lijkertijd geschut kunnen worden. Bij het ontwerpen der sluizen te Linne en Roermond is het ontwerp zoo gedacht, dat belangrijke bochten van de rivier zullen worden afgesneden. De sluis te Linne vormt de verbinding tusschen de uileinden van een in de rivier aanwezige 6 K.M. lange bocht, waardoor de weg voor de scheepvaart belangrijk wordt verkort. Eveneens werden te Roermond twee belangrijke bochten uit de rivier weggewerkt. De bewegingsinrichlingen, zoowel voor stuwen als sluizen, worden elee trisch gedreven, waardoor alle bewe gingen in den kortst mogelijken tijd worden uitgevoerd en het met de be diening belaste personeel slechts tot 2 of 3 'man beperkt blijft. De sluwcomplexen te Linne en Roer mond, welke door den Rijkswaterstaat in eigen beheer werden uitgevoerd, zijn thans voltooid. De stuw te Belfeld en de slnis-le Grave zijn in uitvoering terwijl de werken te Afferden in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren, zoodat met de uilvoering vermoedelijk het komende jaar een aanvang kan worden gemaakt. In 1930 zullen vermoedelijk alle sluizen en stuwen zijn voltooid en kan het gedeelte van de rivier Maasbracht Grave voor schepen van 2000 ton laadvermogen in gebruik worden ge nomen. De verbindingskanalen MaasZuid- Willemsvaart zullen vermoedelijk reeds in 1928 zijn voltooid. De kosten dezer werken zullen, globaal genomen, 30 millioen gulden naderen. F KTTTTLBTON Door Dr. A. 3. De smid voorzag de oude ganzen roeren de docter cabaleerdede smid sleep eens per week eenen ouden hu zaren sabelde smokkelaar bracht de nieuwste tijdingen van geene zijde der grens over. Niets van al wal Hollandsch was, kon de blaffers aan; wij bedriegen, ons, de Schiedammer alleen sloeg er dagelijksch eenige, in de hitte der redeneering, onder de tafel, en gewoon lijk kwamen dan de kijvende huis vrouwen onze dappere revolutionaire kinderen weghalen, in de luren en te slapen leggen. Vele jaren zijn sinds dat woelig tijd stip verloopen de anti nationale koorts heeft in onze dorpen sedert lang op gehouden. Telkens als ik er nu den voet zet, en vele jaren is dit reeds zoo, hoor ik met de dwaasheden van 1830 lachen, de revolutionairen zijn reeds ten grave gedaald, en Nederland en Oranje vinden thans verkleefde onder danen in hunne zonen. Op eenen schemeravond zat do zoo feheelen Compagnie dal oud vader- ijk woord, 't welk nu door het groot- scher klinkende woord sociëteit vervan gen is in de gelagkamer van het Molentje. Daar zaten rond de tafelde docto; een klein mager manneke, met scherpe snuifneus, zwarte bakkebaarden, groot opengespalkt kalfsoog, hetwelk u scheen te verraden, dat papa Esculaap meer in de sneeuwballetjes, dan wel in Grotius, hel volkenrecht bestudeerde; de vurige en driftige schoolmeester, de flegmatische oud kleerkooper, wiens gekromde neus het geslacht Israel's verried, en dia er een onbeschrijfelijk genoegen in vond, even als de siekelige brouwer, den opvliegenden docter tegen den nog opvliegender schoolmeester in het harnas te jagen. Daar zaten nog de bleeke, deftige secretaris en de revolutionaire kleer maker, die zich nooit met de politiek had bezig gehouden, maar sedert eenigen tijd ijverig de voetslappen der alwijzen volgde en gedurig over »de Mogendheden" redeneerde, zonder te weten of dat baardscheerders of per- rukiers waren zonder politieke zin speling, lezer. Men rookte uit lange pijpen, op de tafel lagen eenige met varinas gevulde koralen tabakzakken, of zij hingen statig, aan een der knoopen van den jas, op het hart, te hlinken in hel midden der tafel stond het koperen compfoor, waarin de lurfklomp gloeide. De kasteleinjnet een haardbranderke in den mond, eene blauwe wollen slaapmuts op en den witten voorschoot aan, scheen in lengte te willen zege pralen boven do lange, magere kolom kachel, met koperen ornamenten en een koperen appel op den top, en die gedurig, tusschen hel revolutionair ge ilet spreekt van zelf, dat de kanali satie der Maas eerst dan ten volle tot haar recht zal komen, wanneer een verbinding van ons Zuid-Limburgsche industriegebied, niet alleen met de groote Hollandsche rivieren, maar ook met het Belgische en Fransche rivieren en kanalennet zal zijn tot stand ge bracht. De onderhandelingen tot dit doel met België over de kanalisatie van de ge meenschappelijke Maas werden echter 1919 met negatief resultaat afge broken. In 1919 werd echter door de Kamers een wetsontwerp aangenomen, waarbij werd besloten tot het graven van een verbindingskanaal MaasbrachtBorn het kanaal BomMaastricht, hel eerste voor schepen van 2000, het tweede voor schepen van 1000 ton. Ook hier zijn de voorbereidende werdzaamheden in vollen gang. De vordering en de eventueele beëindiging dezer werken zal afhangen van het tempo, waarmee de wetgevende macht de hiervoor noodige bedragen zal wen- schen te voteeren, zoodat een eind datum vooralsnog niet kan worden genoemd. N. K. Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest iebruik hiertegen Mynliardt's Angn-Siroop f 1.75. By Apoth. Drogistc Influenza en griep Gebruik hiertegen Mynliardt's Angn-Siroop f 1.75. By Apoth. Drogisten kan men het beste_ bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogts- het uittreden van Limburg en Noord- contact met de leden te blijven. Een ten. 5 bij geen ntbreken. Brabant een groot aantal leden, zoodat flink pluimveeblad moest de eertijds zoo roemrijke vereeniging enkelen pluimveehouder vurioi-cn.cu. haar bestaan bedreigd zag en eenigen Maar of wij dit al schrijven I De onder- .a loch .niel veel gpbruikb tijd later nam dan ook de V.P.N. het vinding zegt ons dat de groote helft If 1^1 „non 1 .,'pJUI).-„ U. is het begin Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudhèid. Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de sli jmoplossendeverzachtende Akker' De Pluimveehouderij in Limburg. ii. In het jaar 1919 werden de eerste onderhandelingen gevoerd tusschen den L.L.T.B. en N.C.B. om de G.R.E. een instelling te maken van genoemde bonden. De C.R.E., welke eertijds heel afzonderlijk stond, meende in 't belang der organisatie en den grooten steun, welke zij door die samensmelting kon krijgen, een gedeelte harer zelfstandig heid te moeten prijsgeven en zoo wer den in een algemeene vergadering van 27 Sept. 1919 de statuten goedgekeurd, waardoor de C.R.E. een instelling werd van genoemde bonden. De verplichting om een gedeelte van de winst af te dragen aan beide bonden, kon zij des te beter aannemen, daar overeen gekomen werd, dat die gelden werden aangewend ter verbetering van den pluimveestapel in Limburg en Noord- Brabant. Deze bedragen zijn dan ook steeds voor 't allergrootste gedeelte besteed tot heffing en bloei van 't fokstation te Horst. Reeds toen werd besloten, dal de voorlichting der kippenhouders zou worden opgedragen aan afzonderlijke vereenigingen te Noord-Brabant en Limburg, welke steeds in nauw contact bleven. Op een algemeene vergadering van 8 Mei 1920.werden dan ook de statuten van den Bond van Pluimveehouders en Konijnenfokkers van den L.L.T.B. goedgekeurd. De V.P.N. verloor door besluit tot liquidatie over te gaan. We zullen thans nagaan wal de V.P.L. doet voor haar leden. Er werd gezorgd dat op de meeste afdeelingen cursussen i pluimveeteelt werden gegeven zoo- ■el voor mannen als voor vrouwen. En ook thans nog, nu door de nood zakelijke bezuiniging van Regeerings- wege het houden van die cursussen ten zeerste wordt bemoeilijkt door het heffen van een flink lesgeld, is het de Pluimveebond, die in de bres springt om voor hare leden die lasten zoo ge ring mogelijk te maken. Het lesgeld van f 2.50 werd voor de helft overge nomen door den Bond. Levert het fokstation jaarlijks een groot aantal eendaagsch kuikens en broedeieren aan hare leden, het is evenwel niet in staat om ook maar eenigszins aan de vele aanvragen harer leden te voldoen. Vandaar dat op ver schillende plaatsen in Limburg (ruim 20) foktoomhouers zijn, wier dieren op huisvesting, uitloop eierproductie, ver zorging enz. van wege den Pluimvee- bond zoo goed mogelijk worden gecon troleerd. Dezemenschen houden kippen, welke afkomstig zijn van goede leg- slammen. Hel fokstation verschaft hun goede fokhanen en zoo dragen zij ook eenigszins bij in de verbetering van 't kippenras. Na eenige jaren zullen deze foktoomhouders veel meer bijdragen tot verbetering van den pluimveestapel. Immers 't ligt in de bedoeling al deze foktoomhouders in het bezit te stellen van de afgewerkte foktoomen van 't fokstation. Wegens plaatsgebrek moeten de fok toomen te Horst na hel derde jaar op geruimd worden. De op te ruimen dieren, die dus na een driejarige zitting over blijven, vormen het allerbeste, waarover het fokstation beschikt. liet zou jammer zijn, wanneer deze dieren voor de slachtbank werden bestemd. Dit is dan ook het geval niet. Zij worden nog één of 2 jaren geplaatst bij die foktoomhouders, die daarvoor het meest geschikt lijken. Deze ont vangen die kippen weer door den steun van den Pluimveebond voor een peul schilletje en nemen enkel de verplich ting op zich de broedeieren uitsluitend beschikbaar te stellen voor de aange sloten leden. Met het toezicht hierop is het Bestuur der afdeeling belast, dat meestal genoemde foktoomhouders bovendien subsidieert. Behalve dezen steun, geeft de Bond jaarlijks nog een subsidie in geld aan de verschillende foktoomhouders. Deze steun wordt be rekend naar een verkregen aantal punten en grootte van den toom en varieerde in 1923 van f 18—f 120. Het fokstation fokt jaarlijks een 1500 tal kuikens, waaruit 't 400 der beste neemt voor eigen instandhouding. De overige zeer geschikte hanen en hennen worden beschikbaar voor de leden. Waar de kippenhouder thans wel tol besef is gekomen, dat hij zijn kippen- stapel reeds verbetert door hel aan schaffen van uitstekende fokhanen, kan het fokstation de vele aanvragers niet voldoen. Deze dieren worden aan de leden voor de helft van den kosten- deu prijs geleverd. De andere helft betaalt de Pluimveebond. Deze hanen afstammende van de beste op de leg gecontroleerde kippen en hanen, waar van bewezen is dal de nakomelingen een hooger eierprodruclie geven, zijn van niet weinig beteekenis voor den kippenhouder. Maandelijks verspreidt de V.P.L. een gratis vlugschrift onder hare leden. Dit blaadje is eenvoudig, wordt op de minst kostbare manier aan de leden bezorgd en beval enkele nuttige wen ken, die de kippenhouder naar gelang het seizoen, moeten in acht nemen. Men meende hierdoor den leden iets te geven, dat zij zeker zouden lezen, orn aat het zoo beknopt is samengesteld en de redactie zich gemakkelijker en bevattelijker voor haar leden kon ver staanbaar maken. Bovendien leek het de geschikste manier om in nauwer Last vao gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hier tegen de zopder eenige kramp werkende Mynliardt's Laxeertabletten. Doos 60ets. Bij apoth. en drogisten. 7 sprek, een eentonig gebrom liet hooren. 't Was wel is waar in de schoone dagen der lente, maar een weinig vuur was des avonds nog recht welkom. Liet nu de kachel een gebrom van af of goedkeuring hooren? Gloeide zij op hare twee kaken van schaamte over de ten toon gespreide waanwijsheid dor dorpspoliliekers, of wel van zalig genot over het verhan delde Luister en misschien zult gij daarna hel moeilijke problema kunnen oplossen, lezer. Men zegt dat de kielmannen (zoo noemde men de Belgen) weer over de grens gekomen zijn, zegde de secretaris terwijl hij bedenkelijk de blauwe wol ken van den tabak deed opwalmen.Ze hebben te Bergeyck andermaal eenen boer uitgeplunderd en gedreigd hem aan den vlierboom op te hangen. Dat is eene rechtvaardige wraak 1 liet er een ander op volgen, die be roerde Van Speyk heeft er zooveel naar de andere wereld gezonden. Ja, dal is waar I riep de kleer maker. Ja, maar als 't mij toch voorviel.... onderbrak de schoolmeester. Van opgehangen te worden vroeg de brouwer spottend. Ik vocht me 't hart uit het lijf. Jij. hervatte de onderbroker lachend en den Hollandschen tongval naboot sende, jij zoudt ook al wat geraas maken, als je in een brouwersketel zat. Wat? Zoudt ge denken, dat.... 'k Peis ekik, zegde de docter, da gay mor goe zayt, om in den krieke- Vooreerst geeft het afwisselend optel- een oïander bïaad]e°op" l.eUe- 'en, en aftrekken aanleiding lot in UnL het maken van fouten en ten tweede nooit bied der kippenfokkerij in handen krijgt en velen het dikwijls door al le groote uitgebreidheid niet behoorlijk ezen. Hiermee meenden wij in hoofdzaak voldoende te hebben uiteengezet de roote voordeelen te zijn aangesloten bij een der Pluimveehoudersbonden van L.L.T.B. en N.C.B. welke bonden daarvoor de luttele contributie eischen van 50 ct. per lid en per jaar. Limburgius. IV. Heeft men, zooals we in ons vorig artikel aantoonden, a.h.w. de dagelijk- sche geschiedenis van zijn bedrijf, dan is het verder zaak te zorgen, dat deze geschiedenis ook overzichtelijk wordt. En dit is ze in ons dagboek geenszins. Het is dus noodig, dat de daarvoor in aanmerking komende posten verwerkt, worden. Dit zijn die posten, welke werkelijk eene verandering gebracht hebben of in de bezittingen of in de schulden der zaak. Posten, die dii niet gedaan hebben,zooals 't reedsgenoemde presenleeren, of trekken van wissels, waren slechts aangeteekend, om er le zijner tijd aan herinnerd te worden Zij blijven in het dagboek slaan zonder meer. De andere posten echter worden voor een groot deel overgebracht naar het Kasboek, dat we thans zullen be schouwen. Het Kasboek dient in de eerste plaats lot controle over de geldmiddelen. Iemand die geen boekhouden geleerd heeft, zal toch wel bij machte zijn de controle over ontvangsten en uitgaven van geld en eveneens de controle over in- en verkoop van goederen te kunnen uitoefenen. Voor de controle der geld middelen gebruiken we het Kasboek. Met behulp van dit boek dus moet de koopman de vraag kunnen beantwoor den, hoe zekere hoeveelheid geld voor komende op de balans aan 't begin vsn 't jaar, is veranderd in de hoeveelheid voorkomende op de balans aan hel einde des jaars, De controle over het ;eld kan gehouden worden in tweeër- ei vorm en wel in stoffel- en. in scontrovorm. Hoewel de naam van den eersten vorm niet zoo bekend zal zijn, is de vorm zelf toch van algemeen be kendheid. Deze vorm, ook wel traplad- dervorm genaamd, komt o.a. steeds voor bij spaarbanken en heeft daar 't on miskenbaar voordeel, dat men steeds onmiddellijk het bedrag van het te goed kan zien. Wil men na een Kas boek in dezen vorm houden, dan be gint men met het kasgeld aan te teeke nen, dat bij het begin van zelcer tijd perk aanwezig is, en dat men dus haalt van den inventaris of van de balans. Hieronder zet men elke plaats vindende uilgaaf of ontvangst en trekt af of telt op. Zoo doorgaande met aftrekken of op tellen bekomt men ten laatste het be drag, dat in contanten aanwezig moet zijn onder voorwaarde, dat men bij ontvangen of uitgeven, bij optellen of aftrekken geen abuis gemaakt heeft. Het bedrag, dat volgens hel Kasboek aanwezig moet zijn, noemt men het saldo. Eene uitgaaf vermindert het saldo, eene ontvangst vermeerdert dit. Meer uitgeven dan ontvangen in niet mogelijk. Ofschoon deze vorm van het Kas boek eenvoudig is en het reeds ge noemde voordeel biedt, dat men steeds onmiddellijk het saldo ziet, wordt hij is de vorm niet overzichtelijk. Uitgaven of ontvangsten van dezelfde soort slaan nooit bij elkaar. Een tweede vorm van het Kasboek de scontrovorm. Scontro beleekent tegenoverstelling. Een Kasboek in scontrovorm wordt gehouden op twee tast elkaar liggende bladzijden De linkerbladzijde bevat de ontvang sten, de rechler de uitgaven. De eerste post van de zijde der ontvangsten is 't saldo, dat volgens de voorafgaande balans aanwezig is. Bij het afsluiten van het Kasboek plaatst men, het be drag, dal dan in Kas aanwezig is, aan de rechterzijde. Zoodoende krijgt men links en rechts gelijke totaalbedragen, alweer alleen als er geen fouten ge maakt zijn. Begint men eene nieuwe kasrekening, heropent men de Kas, dan plaatst mer. het bedrag, dat in contanten aanwezig is, weer op de bladzijde links. De gegevens waaruit we het Kasboek samenstellen halen uit het dagboek. Elke post uit het dagboek, waarbij uitgaaf of ontvangst van geld te pas kwam, wordt in het Kasboek verwerkt. Na boeking plaatst men bij den post in het dagboek een teeken, dat hij overgeboekt is. Dit teeken kan zijn 't nummer der blad zijde uit het Kasboek, terwijl men dan in het Kasboek voor den post de blad zijde zet van het dagboek. Zoo vindt men over en weer eene aanwijzing, vanwaar of waarheen de post kwam of ging. Doorstrepen der dagboekposten is slordig en geeft aanleiding tot onduide lijkheid. Naast de controle over de geldmiddelen is nog noodig controle over vorderingen en schulden. Elke schuldeischer of crediteur en elke schuldenaar of debiteur krijgt in een bepaald boek een vast plaatsje op twee neast elkaar liggende bladzijden. Boven de bladzijden plaatst men naam en woonplaats van den persoon. Elke vordering komt links te slaan, elke betaling van den debiteur aan ons rechts. Met onze schulden gaat het juist omgekeerd. Elke schuld van ons komt op de betreffende bladzijden folio genaamd, rechts le staan, elke betaling van ons links. Het verschil van rech ter- en linkerkolom duidt dan aan de schuld of de vordering, die we hebben. Is 't linkerbedrag grooter, dan hebben we te vorderen, is het rechter grooter, dan hebben we nog eene schuld. Be trekkelijk eenvoudig is het wel eene schuld of vordering aan te teekenen en bij betaling het bedrag door te strepen. Wordt echter slechts ten deele betaald, dan komt men er met door strepen niet. Daarom neme men als regel aan niet door te strepen, doch telkens bij te schrijven. De gegevens voor debi teuren en crediteuren halen we weer uit het dagboek. Nemen we nu nog een voorraadboek, waarin we gekochte en verkochte goederen aanleekenen, dan hebben we wel voldoende controle op onze bezittingen. Rest ons nog de winstbepaling, na verloop van zekeren tijd. Dit zullen we in een slotartikel beschouwen. P. N. Overspannen zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwster kend middel noodig. Mynliardt's Zenuwtablctten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 9 Ingezonden EidedaeHngen. boom gesteken te worre en de musse bang le möke. Ahwel, 'k zou ekik wel is wille zien, datter zes dozayn Ollan- ders tegen éénen Bels zauën derven opkomen. 't Zayn kadées de Belsen, zulle 1 Ja, dat is waar, riep de kleer maker. 't Zijn duivels 1 hervatte de brou wer. Ja, gloeiende duivels, riep een derde. Nah, zegde de Jood spottend, tank aan mijn rooi Engelsche rokken. Ja, ik zeg ook, dal hel duivels zijn, opineerde de bleeke secretaris, herinner u maar hoe zij in de maand November in de schuur van den bak ker verborgen, de patrouille kurassiers op het lijf vielen. Dat ginger van poef paf Ja, dat is waar I schreeuwde de kleermaker en begon nu te tieren tegen den hospes die zeker tien minutenlang vergat zoo belangrijk was het ge sprek om den gedurig ledigen hal ven liter van meester vingerhoed te gaan vullen. Het was klaarblijkend beslist dat de Belgen «duivels" en nog jvel van eene «gloeiende soort" waren, en de docter besloot dan ook categorisch aan den schoolmeester de vraag le doen Zayn het duyvels, ju of neeë? Gereed om des noodig met de vuist le bewijzen, dal er legen die beslissing geen appél was. Nah, sarde de Jood, zich tot den kindervorst richtende, ik sou 't vaar- achlig soo licht toch niet pekennen. Zayn het duyvels? hervatte de docter opvliegend, en gereed om den schoolmeester aan het lijf te willen. Wel ja 1 antwoordde de magister, die de wijste partij koosmaar ik zeg, dat ik mij niet zou laten ophangen, aonder.... Zonder te appelleeren op de Mogendheden, ja, dat is waar 1 onder brak de kleermaker; maar duivels zijn het toch. Ja rechte duivels 1 riep een nieuw aangekomene. 't Was den dikken smokkelaar, welke van tijd tot tijd over de grenzen ging, en dan ook gewoon lijk het groote staalkundige nieuws van Potterken en Gapeaumonl meebracht, en daarenboven niet zelden eene oude krant, welke met zooveel gretigheid verslonden werd, als bevatte zij nieuws uit de andere wereld. Onder het uitspreken der woorden, wuifde de smokkelaar met een nummer van den Antwerpenaar, en tien handen grepen gelijktijdig naar het blad. De docter sprong er heen, gelijk een uitgehongerden poedel naar een stuk brood, en er straalde een zegenpralende glans over zijn aangezicht, toen hij het kostbaar papier bemachtigd had. De hospes slak de vetkaarsen aan. De deur werd op slot gemaakt, men zog in alle hoeken en onder de stoelen, gelijk onder de tafel, of er geen spion nen aanwezig wuren de kleermaker wierp zelfs, ais wij het goed voor heb ben, een onderzoekenden oogslag in de blikken zwavelstokbak en nu, nu ging men zijn hart lucht geven in liefde voor die goede Belgen, waarvan er eenigen bijna dagelijks de mensch- Door overspanning en zorgen. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende om standigheden gewerkt. Zij raskien overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijn selen alshoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, gra veel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwalerzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezig heden enz., wendt U dan met vertrou wen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken h fl,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 32 lievendheid hadden, de dorpelingen van hunne kippen, hammen en van hun spek te komen ontlasten. Staat er niets in van de Mogend heden vroeg de kleermaker. Neen, lees iets van de konse- kwentic van Londen en van de proto collen 1 zegde de smid. Ik hoor liever wat nieuws van Potterken I viel de brouwer in de rede. Kom, do*ler lees.... Maar neen, laat de schoolmeester lezen, die kan dat zoo, hoe heet het ook weer, zoo kunstmatig voordragen 1 zei de brouwer. Neen, dst niet I riep de smokke laar, die leest dat to Hollandsch 1 Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5