Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Reinigingsdienst Dit nummer bestaat uit twee bladen Instelling Steken van plaggen Vergadering Boerenleenbank Venray. De Kippenhouderij op het platteland huiduitslag altijd direct Kloosterbalsem Provinciaal Nieuws. Zaterdag IB November 1924 43e Jaargang No,40 ABONNEMENTSPRIJS PEK KWAK 1 AAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7'/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. voor de kom der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, da*t door den Raad der gemeente is be sloten om met ingang van 1 Januari а.s. een reinigingsdienst in de kom der gemeente in te richten. De reinigingsdienst zal voorloopig het navolgende gedeelte der gemeente om vatten Kruisstraat, te beginnen bij de brou werij van Hulsman, Paterslaan, Lang straat vanaf Marechausseekazerne, Leeuwstraat, Henseniusstraat, Paters- straat tot Gymdasium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoenderstrast, Bontekoe straat, Eindslraat tot St. Jozefsgesticht, Marktstraat, Markt, Groote straat, Hof straat, Stationsstraat tot St. Servatius- gesticht, Maasheesche weg, St. Odastraat Willemstraat. Gezinnen, die van den Reinigings dienst wenschen gebruik temaken, zijn daarvoor verschuldigd een vergoeding van VIJF GULDEN per kalenderjaar per gezin. Voor een gedeelte van het kalenderjaar is het volle bedrag ver schuldigd, indien de aangifte voor 1 Juli en de helft indien de aangifte op of na 1 Juli geschiedt. Bij samenwoning van niet één gezin vormende personen of van meerdere gezinnen, zal door Burgemeesier en Wethouders worden uitgemaakt, hoe veel gezinnen voor de toepassing der bepaling in de vorige alinea worden geacht aanwezig te zijn. Al degenen, die met 1 Januari bij den Reinigingsdienst wenschen aan te sluiten, moeteu in den loop dezer maand, uiterl\jk 10 December a.s. aan gifte doen bij den Gemeente-Ontvanger en gelijktijdig het verschuldigde bedrag storten. Zoolang het bedrag niet is ge stort, wordt geacht geen aangifte te zijn gedaan. De dienst is als volgt geregeld 1. De huisvuilnis, welke zal worden afgehaald zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huis houdelijk afval. 2. Faecalien of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabrieksafval of van afbraak komende materiaien zullen niet worden aangenomen. 3. De vuilnis zal worden afgehaald eiken Zaterdag tusschen 8 uur voor middag en 5 uur namiddag. 4. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd. 5. Elk aangeslotene kan na deze waarschuwing de vuilnis in een be hoorlijke gesloten bak, ton of emmer welks inhoud niet grooter mag zijn dan 1 tiende M3 buiten de deur zetten. Het buitenzetten van vuilnisbakken op andere tijden is verboden. 7. De ledige bakken moeten terstond worden binnengehaald. 8. Vóór feestdagen of door bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil wor den afgehaald. Voor het afhalen van vuil van fa brieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aardof landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaat sen op hoopen wordt gezet, of in bij zondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de vergoeding f 0.75 per M3 of gedeelten daarvan met een minimun van f 1.50. De aangiften hiervan moeten mins tens 14 dagen te voren ten kantore van den gemeente-Ontvanger geschie den. Eventueel zal later nog gelegenheid worden gegeven om sterfputten of zinkputten, kolken of dergelijke voor zoover die aan of in de onmiddellijke nabijheid van de straat in de kom der gemeente gelegen zijn, op met de vuil niskar bereikbare plaatsen van gemeen tewege te doen reinigen, tegen een vergoeding, welke berekend wordt naar de grootte der putten en bedraagt drie gulden per M3 of gedeelten daarvan, gemeten binnen den rand. Zoodra met deze verrichtingen van gemeentewege een aanvang kan wor den gemaakt, zal zulks nader worden gepubliceerd. Venray 12 November 1924, Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris. y A..xvV0uRD. ^«ilkpooten worden op de wegen vallende onder Staatsboschbeheer. Degenen, welke heide of plaggen willen steken en houwen op de wegen vallende onder het Staatsboschbeheer, moeten daartoe schriftelijke vergun ning hebben van den Boschwachter hij het Staatsboschbeheer, den heer Min. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Zaterdag 8 November nam. 7 uur. De heer Hub. Janssen opende de vergadering met den christelijken groet, heete allen hartelijk welkom en deelde mede, dat hij, wegens afwezigheid van den voorzitter van den Raad van Toe zicht, deze vergadering zou leiden. Verder deelde hij mede, dat de leden op hun convocatiebiljet wel gezien zouden hebben, dat het bijwonen dezer vergadering verplichtend was op eene boete van 50 ct. en was dit volgens een schrijven van de Centrale Bank te Eindhoven. Dus vanaf deze vergadering was het bijwonen der vergadering voortaan op boete verplichtend. Vervolgens" werden door den kassier secretaris de presentielijst en de notulen der algemeene vergadering van het vorige jaar voorgelezen en werden deze laatste zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hem bij het aflezen der presentielijst geble ken was, dat de vergadering zoo slecht bezocht was en was dit zeer te betreu ren. 't Was zijns inziens toch niet te veel van de leden gevergd om eens éénmaal per jaar te vergaderen stuur en Raad van Toezicht moesten schier eiken Zondag vergaderen het belang der leden, terwijl de leden zelf er nog niet zooveel voor over hadden om eens per jaar de algemeene vergadering bij te wonen. Spreker hoopte echter, dat, nu yoortaan het boetestelsel zou worden toegepast, hel volgend jaar de algemeene vergadering beter bezocht zoude zijn. De kassier-secretaris las daarop de balans en verlies- en winst rekening voor, waaraan wij het volgende ont- leenen Spaargelden bedroegen op 1 Jan 1923 f 406288,71 Ingelegd gedurende 1923 1 115448.06 Terugbetaald ia 1923 1 186172,50 Meer terugbetaald dan ontvangen f 70724,44 Saldo der spaargelden op 31 Dec 1923 f335564,27 Aan rente werd betaald of bijgeschreven i 14172,09 Bedrag voorschotten op 1 Jan. 1923 f 250877,50 Nieuwe voorschotten verleend in 1923 f 38745 00 Terugbetaalde voorschotten in 1923 f 36882,96 Bedrag voorschotten op 31 Dec. 1823 f 252739,55 Aan rente was te ontvangen f 12961,92 Saldo der aan de leden in loopende rekening gegeven voorschotten op 1 Jan. 1923 1 9100.00 In het jaar 1923 verleend f 16027,30 In het jaar 1923 terugontvangen f 16070 00 Saldo op 31 Dec. 1923 f 9057,70 Te goed in loopende rekening bij de Centrale Bank te Eindhoven f 28387,89 Het Reservelouds bedroeg op 31 Dec. 1923 f 16126.96 Winst over 1923 f 1871,03 De voorzitter wees op den gunsligen toestand der Leenbank, hetgeen de leden trouwens wel uit de cijfers reeds zou gebleken zijn en vroeg hij of iemand der leden nadere inlichtingen verlangde of eventueele opmerkingen te maken had, zoo niet, dan zou hij gaarne vernemen of de vergadering de balans aldus zou goedkeuren Werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De voorzitter deelde daarop mede, dat het volgende punt van de agenda betrof de verkiezing van 2 leden van den Raad van Toezicht, wegens perio dieke aftreding van de heeren Ant. Wismans en Ant. Droesen en stelde het bestuur voor deze beide heeren bij acclamatie te herbenoemen. Werd goedgevonden. De heer Stoot deelde daarop mede, dat het bestuur voorstelde om voor dit jaar de volgende subsidies te verleenen Groene Kruis Afd. Wijkverpleging f 50 St. Antoniuspatronaat f 50 St. Agnespatronaat f 50 IJsselstein f 50 R.K. Kiesvereeniging f 50 Vereeniging R.K. Studiebelangen f 25 Totaal f 275 vroeg hij of de vergadering zich daarmede kon vereenigen. Werd goed gevonden. De geestelijk adviseur, de WelEerw Heer Kapelaan Dinkels dankte de ver gadering voor de verschillende subsi dies welke zij thans wederom had toe gekend en speciaal voor de sudsidie aan het St. Agnes-Patronaat, waarvan spreker directeur was, en hoewel Zeer Eerw. over dit bedrag ook ten iprste voldaan was, zou spreker het Bestuur toch een goeden raad willen geven Naar hij vermeende, mocht 1/4 gedeelte van de gemaakte winst aan subsidies besteed worden en werden de resteeren- de 3/4 in het Reservefonds gestort. Dit jaar werd er nu een bedrag van f 275, aan subsidies uitgegeven, zoodat er nog ongeveer f 200, in het Reserve fonds gestort werden, welke ook aan subsidie hadden mogen besteed wor den. Spjeke mu het bestuur dan ook in overweging willen geven om in de toekomst het geheel te vergeven be drag subsidies toe te kennen, daar er wellicht nog wel andere vereenigingen of instellingen waren, die met zoo'n subsidie ten zeerste gebaat zouden zijn. Verder deelde de geestelijk adviseur mede, dat hij eenigen tijd geleden den ZeerEerw. Heer v. d. Marck geestelijk adviseur van de Centrale Boeren leenbank te Eindhoven gesproken had en had deze hem bij die gelegenheid medegedeeld, dat de Centrale Bank te Eindhoven zooveel geld had dat ze er geen raad mede wisten en zou zij in staat zijn om alle belegde gelden bin nen 8 dagen terug te betalen. Spreker vermeende dit hier even te moeten mededeelen, wijl dit een groote gerust stelling voor de leden was. Ten slotte deelde de geestelijk advi seur nog mede, dal hij in den loop der maand Juni eens bij den kassier op 't kantoor was en, alsof het zoo moest zijn, kwam er toen een telegram uit Eindhoven, waarbij de Boerenleen bank te Venray werd gefeliciteerd met haar 25jarig heslaan. Hoewel men er hier niet aan gedacht had, in Eind hoven dacht men er wel aan. Spreker gevoelde zich dan ook verplicht om bij deze gelegenheid namens de geheele vergadering oprechten dank te brengen aan de Boerenleenbank te Venray voor al het goede, dal zij in die 25 jaren verricht had en wilde hij hier speciaal een woord van dank brengen aan die bestuursleden, welke deze vereeniging hier hadden opgericht. Luid applaus bewees dat de geheele vergadering' hiermede instemde. Op een vraag van den voorzitter of wellicht nog iemand iets te vragen had, of nadere inlichtingen wenschte, vroeg de heer W. van Meijel of het niet kon gevonden worden, dat van de meerdere winst iets hooger rente aan de beleggers werd uitgekeerd of dat de intrest van de geldopnemers daar door verlaagd werd. De heer Stoot antwoordde hierop, dat hieraan de eerste jaren nog niet kon gedacht worden en moest dan het Reservefonds nog eerst wat grooter zijn, b.v. f 25000. De voorzitter deelde daarop mede, dat het hem een groot genoegen geda had, dat de geestelijk adviseur hier had medegedeeld, wat ZEerw. van den geestelijk adviseur van de Coop. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven vernomen had en bleek daaruit vol doende, dat den toestand van de Cen trale Bank zeer rooskleurig was en men er gerust zijn geld beleggen kon Ten slotte bracht de voörzilter nog dank aan den WelEerw. Heer J. Dinc- kels, die als geestelijk adviseur der Boerenleenbank steeds trouw op de vergaderingen tegenwoordig was, aan het Bestuur en den Raad van Toezicht voor de genoeglijke samenwerking en niet het minst aan den kassier-secretaris den heer Stoot, voor zijn nauwgezet en accuraat beheer en wijl verder niemand meer het woord verlangde sloot hij de vergadering met den ge wonen groet. i Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt, gij Foster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan ieder een nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen fO,65;in apotheken en drogistzaken. 10 door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Minorca's. VRAAG. Bij ons komt het met de Minorca's heel anders uit, dan u in de Lente geschreven hebt. Wij hebben 10 stuks, geboren 28 Mei. Deze zijn nu aan de leg. Op 6 November begon de eerste en we weten zeker, dat er nu 4 aan den leg zijn. Maar we heb ben geen valnesten, om te controleeren. Deze dieren zijn dus aan den leg ge gaan op .den leeftijd van 5i/t maand. Verderwe nog die 28 Juni geboren zijn, ze zien er uit, of ze haast leggen. Het hok staat vlak bij een bosch van een hal ven bunder. Moderne kooien hebben wij niet, doch u mag gerust komen kijken In totaal hebben wij 120 stuks, 's Avonds hark ik wat mais onder het kaf en krijgen ze om 9 uur het och- tendvoer. Na den middag (2 uur) krijgen ze buiten hardvoer, bij slecht weer binnen. De mais vermengen we met rijst, erwten en kuikenvoer (klein) L. W. te V. Hoeveel hanen? VRAAG. Hoeveel hanen moeten bij de 120 stuks? Bij ons zijn er 3, geen familie van de hennen. Als het jaar om is, zal ik u de eierhjst wel zenden want we schrijven ze goed aan. Wij lezen Peel en Maas. Plaats daar het antwoord maar in L. W. te V. ANTWOORD. Met bijzonder genoe gen zet ik mij neer, om deze vraag te beantwoorden. Dat hadt u zeker niet gedacht, omdat uw resultaat heel an ders (is beter) geweest is, dan ik in de Lente voorspelde. Waarom ik zoo graag tot u spreek Ten le, omdat uit alles blijkt, dat u een echte kippenliefhebber zijt, die het klappen van de zweep kent. Ten 2e, omdat ik een misverstand kan wegruimen. Laat ons eens zien 1 De Minorca's van u zijn van goede stam, zoowel wat sterkte van conditie, als wat eierproduclie betreft. U hebt de kuikens perfect opgepast, misschien wel met even veel zorg als de verlief de jongeling z'n Dulcinea pleegt te doen Vriend, dat willen ze hebben! Dan kun je alles van d'r gedaan krijgen. Maar het gros der kippenhouders gaat nog altijd verschrikkelijk noncha lant met de kippen en kuikens om. En bij zulke menschen hooren de Minorca's niet thuis, want een feit is het, dal de kuikens van vele stam men in de eerste jeugd zwak zijn, lastig doorgroeien en daarom veelal pas met de 7 of 8 maanden aan den leg gaan. Nu is het waar, dat vele stammen door langdurige inteelt be dorven zijn. U zorgt geregeld voor bloedverversching. Uw dieren loopen op zandgrond, dicht hij bosch, dat prachtige beschut ting geeft. U houdt de dieren bij slecht weer binnen. U voert doelmatig. Maar u zijt ook een kippenhouder, zooals ik me dien wensch. Met Leg horns zoudt u minstens even goede resultaten hebben bereikt. De Zw. Minorca's kunnen gerekend worden, tot de hoenders die de zwaarste wiischalige eieren leggen, ook het aantal is soms verbazend hoog. Maar dan vraag ik u: »Heeftuzich nooit verwonderd, dat er niet veel meer Zw. Minorca's gehouden worden? Daar moet toch een oorzaak van wezen. Niet waar? U schijnt een uitgelezen stam te hebben en verzorgt de dieren naar behooren. Vandaar uw gunstig resul taat. Moderne kooien hebt u niet, lees ik, dat is ook niet noodig, ze kunnen toch wel goed zijn Als maar gezorgd wordt dat de dieren bij slecht weer binnen bezig gehouden kunnen worden. In Mei, als de nachtegaal weer slaat, kom ik op 'n Zondag eens naar Venray toe, want uw succes intresseert me. Ik wou, dat mijn hokken ook bij een bosch stondenDaar vinden de dieren eene heerlijke beschutting en blijven ze zelfs bij koud, droog weer ook buiten wel in beweging. 2. Feitelijk moeten er minstens 5 hanen bij 120 Zw. Minorca's zijn. Drie is in elk geval te weinig. U moet dan boffen met de hanen, of er zullen te veel onbevruchte eieren geraapt worden. Goede Minorca-hanen kunt u nog wel bekomen bij Gebr. Meyerink te Elden, gemeente Elst.(O.B.) Met groote belangstelling zie ik uw eierlijst te gemoet. U hoeft niet te wachten, tot het jaar om is. Want dan loopen de legjaren in mekaar, 't Beste is de boekhouderij te beginnen om streeks November en dan vol te houden tot er 'precies 365 dagen voorbij zijn. Om te toonen, dat het mij werkelijk ernst is met mijne sympathie voor serieuse kippenhouders, zond ik deze week voor u een jubileumkalender van Sluis naar den uitgever dezer courant. Dat is een nuttige uitgave voor u, ge kunt ze aan het bureau van dit blad in ontvangst gaan nemen. Hartelijke groeten Gebr. L. te Venray. Zal voor het gevraagde zorg dragen. U zult echter een beetje geduld moeten hebben, want daar is thans overstrooming van copie. intusfish&ji_^Jk op spood..-~ndrin<ren Eerst is het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorfsomt uitbreiding zuivert en geneest want Akker's Kloosterbalsem zal de kwade stoffen, ontsteking en ziektekiemen uit het vleescb trek ken, de pijn en de jeuk dadelijk doen bedaren en de groei van een nieuwe gezonde huid bevorderen. Daarom is Akker's Kloosterbalsem weergaloos bij eczeem, etterzweren, puisten, dauwworm, bloed vinnen, ver ouderde beenwonden,maar ook bij brand- en snij wonden, schrale huid, gespron gen handen, kloven, winterhanden en -voeten* Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten van 50 gram f 1.— en 100 gram 1.75 nog voordeel!ger. Machinaal broeden. NRAAGIn 't voorjaar meende ik eene broedmachine voor 400 eieren aan te schaffen Welke werkjes kunnen mij daarbij van dienst zijn En in welk blad wordt veel geschreven over het werken met de broedmachine? ANTWOORD Schaf u aan le »Het werken der broedmachine" door H. B. Beaufort, uitgave firma J. Leijter—Nijpels, Maastricht, 25 ets. 2e Kunstmatig broeden" door P. Sweers, uitgave drukkerij »de Vlijt" Arnhem, 30 ct. plus porto. Verder wordt in het voorjaar heel veel over het broeden en opfokken geschreven in het mooie geïllustreerde weekblad »De Kleinveeteelt" uitgave drukkerij »de Vlijt" Arnhem. Prijs t 1.40 per 3 maanden, met recht op 'n gratis ad vertentie tot 20 woorden. Iedere flinke kippenhouder moest zoo'n blad lezen. Er komen meer dan 1000 foto's en teekeningen per jaar in. Desnoods kan men met een jaargang volstaan, daar alle onderdeelen der kippenhouderij dan behandeld zijn Bewaar de nos. en u hebt een prachtboek van ruim 1200 bladzijden met inhoudsaanwijzer. Vraag maar eens gratis proefnum mer aan. Alle abonnée's van Peel en Maas moesten dat doen. Men stuurt ze wal graag 1 Bij Gebr. Verhaak te Grave is ook een boekje van mijne hand verschenen 125 bladz. groot, prijs 46 ct. franco. Het heet »Nutpluimveeteelt", practische wenken voor den kippenhouder. U kunt het ook bestellen door tusschen- komst van den uitgever dezer courant. Misschien heeft die ze wel in voorraad, Kalkpooten. VRAAG: Mijn oudere dieren hebben last van kalkpooten. Wat is daar een gemakkelijk middel voor? J. V. te O. ANTWOORD: Neem gewone vrucht- boomcarbolineum, dus van de sterkste waar men de fruitboomen mee bewerkt Strijk dat 's avonds eens flink op de aangetaste pooten en herhaal die be werking nog een paar maal. Kippen met kalkpooten leggen per jaar niet zooveel eieren, dat ze de voederkosten goed maken. VENRAY, 15 November 1924. H. Kindsheid. Men verzoekt ons nog eens te mel den, dat de Kinder-Tooneelvoorstelling ten bate der H. Kindsheid zal plaats hebben in het Patronaat Maandag 17 Nov. a.s. om 4 uur voor de schoolkin deren, Dinsdag 18 Nov. om 7 uur voor de grooten en Woensdag 19 Nov. om 4 uur voor St. Josephsgesticht en Jerusalem. De voetbalvereeniging D.S.O. al- VKAAG. Hoeveel punten moet een f48.14f90.63; f 69.39 f83.69 f70; pakker. Elk lid heeft zijn nummer en Kiem b?j hier zal ook dit jaar aan de compe titiewedstrijden *1N0Vi :.gtTTér-mi:r5V op aar-, de actie on-

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1