van „PEEL EN MMS" prijzen. Wij staan voor fle kwaliteit in. Firma UEZg. MARTENS - BOXMEER Speculaas Fijne taaitaai &eroaia?aoTOia. £3 Onze LAGE PRIJZEN brengen hoe langer hoe meer op- O schudding te weeg. Bij ons Etalages te SCHIJNEN, uitgaven ZOO worden gaarne alle goederen uit de verstrekt. Wij trachten niet voordeelig maar in werkelijkheid altijd Uwe KLEIN MOGELIJK te maken. Th. Pouwels WINTERS Alle modellen en mantels zijn van DIT SEIZOEN. Uitsluitend de NIEUWSTE modellen en PRIMA kwaliteiten. Zaterdag 8 November 1924 No. 45 Politieke ontwikkeling. Fijne per pond 45 cent, per blik h 40 ct per pd. per pond 45 cent Prima Jongedames Mantel f 4.75 Zuiver Wollen Dames Mantels f 5 75 Zuiver wollen Velours de Laine Damesmantels f 9.75 Dames Bontjekkers, met zijde gevoerd f 15.75 Fluweelen Dames Japonnen f 4.75 Zuiver Wollen Kinderjurken f 1 90 Zuiver wollen Heeren Ulsters, geheel gevoerd f 5.95 Moderne Heeren Overjas met fluweelen kraag t 6.75 Prima Gummi Heeren Regenjassen i 5.90 Zuiver wollen Heerencostuums f 7.75 Prima Heeren Motorjekkers, zwaar gevoerd f 6.75 Prima Manchester Marsbroeken f 3.25 Zuiver wollen Jongeheeren Overjassen f 5.75 's ZONDAGS NA 4 UUR GESLOTEN.Q Herkeuring voor den Dienstplicht De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de herkeu- ringsraad in November en December in verschillende gemeenten een zitting zal houden. De Voorzitter van den herkeurings- raad kan aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest en na hunne keuring ziekten of ge breken gekregen hebben, de gelegen heid geven om opnieuw gekeurd te worden. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ter Secretarie. Venray 5 November 1924 De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Hot hoofd koel. Heden heeft de eerste bijeenkomst van dit Adviseerend College plaats, der Katholieke Staatspartij, dat op 18 Oct. j.l. door het Bestuur van den Alge meenen Bond van R. K. Rijks kies kringorganisaties is aangewezen, om het te inslalleeren en tot het houden van de eerst noodige besprekingen, o.m. van de vraag, met welke personen en besturen vsn vereenigingen het College overleg zal plegen over de a.s. verkiezingen. Dit overleg zal op Zater dag 29 November plaats vinden. Op Zaterdag, 20 December komt het Adviseerend College vervolgens voor de derde maal bijeen ter bespreking van de a.s. Kamerverkiezing, om het aantal voor de katholieke Staatspartij te verwachten Kamerzetels vast te stellen en de te stellen candidaten te bespreken. Daarna hebben de leden der Katho lieke Kiesvereeniging gelegenheid can didaten te stellen. Te gelegener tijd komen we daarop wel eens terug. Vandaag wenschen we een kalm en kort woord te wijden aan de beroering, die het politiek leven thans kenmerkt. We zullen daarbij, niet spreken over het al of niet gerechtvaardigd zijn van de salaris-eischen van het Rijksperso neel, alleen over de wijze, waarop soms actie wordt gevoerd. We zullen in het algemeen dit voorop stellen Ieder mag in onze katholieke partij gerust voor zijne belangen uitkomen. Het is lofwaardig te streven naar zijn welzijn en dat van zijn huisgezin, 'tls goed gedaan, dat iemand vooruit tracht te komen, zich en de zijnen hooger op tracht te voeren naar een hooger cul tureel leven, naar hoogere ontwikke ling, naar dieperen godsdienstzin en ook naar hoogeren welstand. Naar dit laatste wordt gewoonlijk met de meeste ambitie gestreefd, 't Is menschelijk 1 En als er overheidsmaat regelen worden genomen, die een hoogeren wels'and kunnen tegenhou den, is het verklaarbaar en alleszins geoorloofd, dat men zegtIs dat noodig? Kan het ook niet anders Maar men overschatte bij het aan wijzen van dien weg niet eigen ver stand en inzicht. En bovenalmen houde het hoofd koel. Vele schijnen te meenen, dat bij den tegenwoordigen toestand zooveel graden stoom wensche lijk, ja noodzakelijk is. Dit heeft tot gevolg, dat er meer wordt gezegd, dan men verantwoorden kan. Zoo bij het uiten van beschul digingen. Daarin wordt dikwijls de eigen meening, steunende op een oogenblikkelijke opwinding, voor het feit genomen. Er worden b.v. beschul digingen geuit tegen de Katholieke Kamerfractie. Alsof men wist, wat er in deze fractie omging, alsof men hare besprekingen met de Regeering op een duimpje kende. Natuurlijk kan noch mag de Katholieke Kamerfractie over dit alles verslagen gaan publiceeren Dat doet trouwens geen enkele fractie. De Voorzitter der Alg. R.K. Ambte- narenvereeniging heeft dan ook tegen dit optreden moeten waarschuwen, zoo als hij in de Maasbode deed. Men beschuldigt verder de Katholieke Staatspartij, de geheele Katholieke pers, lfs zijn er organisaties van rijks personeel, die hun eigen vakbond- bestuur laken om een vermeende lak- sche houding. Goede hemel, bij welke overheidspersoneel-organisatie zou deze witte raaf te vinden zijn Ja, velen hebben hun koele hoofd verloren 1 We beleven merkwaardige dingen. De ongedurige professor Veraart, die van de boekdrukkers naar de midden standers is gegaan en na van de mid denstanders hardhandig afscheid te hebben genomen, als leider is gaan optreden van politieke democratie, deze prof. Veraart schiet de wapenrusting aan van Sinte Michiel zooals menig eerzaam papa straks den meer pacifie- ken labberd van Sinterklaas en slaat met het vlammend zwaard naar Re geering, Katholieke Partij en Katholieke Pers, zonder te bedenken, dat zulk generaliseeren alleen reeds ongelijk toont. Vele kalme toeschouwers van dit proces vragen zich af: loopt het dan mis met onze Katholieke Staatsparlij? Het feit, dat de groote massa der 900.000 katholieke kiezers tot deze kalme toeschouwers behoort, is vol doende om te bewijzen, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Wij gelooven in de kracht der Ka tholieke Staatsparlij, een kracht, die zij in de eerste plaats ontleent aan de katholieke beginselen. Wij hebben man nen als Schaepman en Bahlman, twee leiders, die lang niet-altijd en overal hetzelfde dachten, aan het hechte ge bouw onzer partij zien arbeiden, niet voor hun tijd alleen, maar ook voor het nageslacht. Bij overlevering weten we, hoe de grondslag werd gelegd van onze partij, een eeuw en langer gele den, hoe de Katholieke, Staatspartij zich immer krachtiger ontwikkelde uit den drang der omstandigheden, maar vooral ook gevormd door bekwame, uit hare beginselen levende mannen die ook van verschillende schakeering waren binnen de partij, in dien zin, dat de een verder wenschte te gaan, anderen meer behoudsgezind waren. Vele stormen zijn ovei3 hel hoofd der partij heengegaan, hebben zelfs gewoed in haar midden. Men denke aan vroe gere kwesties over grondwetsherzie ning, over kiesrecht, over dienst- en leerplicht, 't Waren veelal zelfs vraag stukken, die in verband werden gebracht met onze beginselen. Maar door alle moeilijkheden heen werd de Partij voortdurend krachtiger, de eenheid bleef bewaard en werd sterker. Het is ons een genoegen meermalen te spre ken en te schrijven over dat verleden onzer Partij, 't Is goed, dat de jonge ren, die nog geen historie, beleefd hebben, en alleen het heden kennen, die geschiedenis eens nu en dan hoo- ren. Een geschiedenisles is van grooler nut dan menigeen wel denkt. Wat gebeurde bij de verkiezing van 1922 We vonden toen de N. K. P. tegen ons, de Kath. Volkspartij, ver scheidene dissidente katholieke lijsten. Maar de Katholieke Partij ging in kracht en zetels vooruit. Maar nu is de strijd niet rondom de partij, maar in de partij zelve, zalmen zeggen. Des te beter, antwoorden we opti mistisch, daar hoort hij thuis en daar kan en zal hij worden uitgestreden. We hebben aan de N. K. P.'ers immers juist verweten,' dat ze zich in hun actie buiten de Kath Staatspartij gingen stellen, waar ze het vrije woord hadden. Maar is die strijd in de partij dan zonder gevaar? Zeker, er is gevaar voor een aantal leden, die op eigen kompas willen zeilen en zoo afdrijven. Doch we heb ben te veel vertrouwen in de Kath. Staatspartij en in hare leden, ook in de meerderheid van hen, die op het oogenblik hun hoofd niet koel houden, dan dat wij zouden meenen, dat de partij dat stormpje, dat overigens geen principieele gronden heeft, niet zou kunnen doorstaan. De groote massa der Kath. kiezers blijft kalm en ver trouwend. Men onderschat hare kracht wel eens, omdat het een zwijgende massa is, die zich dus op het oogen blik niet laat gelden. Maar die massa weet, dat onze Partij er een is voor allen, bij wie aller belangen het vei ligst zijn, omdat zij alle geledingen der maatschappij gelijktijdig omvat, omdat zij steunt op het christelijk be ginsel der rechtvaardigheid, omdat zij hoog wil en zal houden de echte chris telijke solidariteit: allen voor dén en één voor allen, ook in dezen lijd van een leege schatkist en malaise, een tijd, die gelukkig voorbijgaat. Wij willen maar zeggen, dat men zijn hoofd koel moet houden, dan werkt het verstand vanzelf. ROELAND. Aanbevelend, 25 Holstraat Jumperwol Rokkenwol Dassenwol 40 moderne kleuren 4 en 8 draads, Breiwol Breisajet Alle kleuren en dikten. Boerenwollen garen, gewasschen wit, wit ongewasschen, zwart geverfd, schapengrauw Laagste prijzen. 15 450

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5