TABAK. ESsJJ Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. vTT-s Varkensmarkt en Groentenmarkt VENRAY Het Kiesreglement. Halen van Zand. Maandag 3 November a.s. Hoestsiropen voor kinderen De mode en de vrouw. EEN DER FijNSTE PRODUCTEN DER NEDERLANDSCHE TABAKSINDUSTRIE De Kippenhouderij op het platteland P.UROL Vrijdag SI October 1924 4BeTJaargang No 44 _PEEL EN MAAS PEK IA AL: HM PRIJS DER voor net puiienidnq e|kc regel meer 7ct i&'numS s c Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 31. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat het halen var. zand op openbare wegen IS VERBODEN. Met name wordt hiervan misbruik gemaakt op den weg nabij Weverslo. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. Venray 30 October 19*24 De Burgemeester van Venray, 0. VAN DE L00. TE Woensdag 5 November De gang van zaken. De «Maasbode" geeft in een artikel «Stadium II" een duidelijk overzicht van den gang van zaken in de R. K Staatspartij tot het samenstellen der officieele candidatenlijsten. Wij laten het hiei onverkort volgen, omdat het een over zichtelijk beeld geeft van den nog al langen en preciesen gang van zaken. «Er komt heel wat kijken, voor dat de Katholieke lijst, waarmee onze partij de verkiezingen ingaat, gereed is. Ongetwijfeld zal ten slotte het «advies," dat het College van Advies geven zal, zeer veel gewicht in de schaal leggen. Maar dit geven-van- advies door het daartoe aangestelde college is slechts een van de vele stadiën, waarin de candidaatstelling van onze partij zich beweegt. Immers na het advies volgt de stem ming door onze georganiseerde kiezers die het geheel in hun macht hebben het advies al of niet te volgen. En daarvóór doorloopt de candidaatstelling nog verschillende stadiën meer. Dat alles is er op gericht, om het advies zooveel mogelijk van zijn al te grooten invloed te benemen, zooveel als slechts overeen te brengen is met het onmisbaar quantum aan leiding. Wij zien de verschillende stadiën, waarin de candidaatstelling geschiedt als volgt I. Het Bondsbestuur, uit afgevaar digden van de verschillende Rijkskies- kringbesturen bestaande, vult zichzelf aan met een aantal personen, die om dat zij door de Rijkskieskringbesturen als vertrouwensmannen op een voor dracht zijn geplaatst, alg extra-vertegen woordigers der kiezers optreden. II. Dit college van advies, samen gesteld uit Bondsbestuur en extra-ver tegen woo'rdigers der kiezers, treedt in overleg met personen en besturen van vereenigingen, op wier oordeel het prijs stelt. III. Het adviseerend college komt bijeen om zeer in het algemeen de aanstaande verkiezing te hespreken. IV. De afgevaardigden van de kring- organisaties brengen het resultaat van de eerste besprekingen van het advies college ter kennis van hun besturen en zoo noodig verder omlaag naar kiesvereenigingen en kiezers. V. Iedere kiesvereeniging kan can didaten stellen, ten hoogste vijf. Buiten de kiesvereenigingen om kunnen de leden van de kiesvereenigingen ook candidaten stellen50 leden kunnen een candidaat stellen. Ook een aantal candidaten kan worden gesteld en wel ten hoogste vijfmaar dan zijn min stens honderd leden noodig. VI. Al deze candidaatstellingen wor den verzameld, de candidaten alpha- betisch gerangschikt en in de pers bekend gemaakt. Desgewenscht kan het Adviseerend College de candidaten- lijst nog aanvullen. VII. Het politiek advies, dat niets anders is dan een raad aan de kiezers die over de samenstelling van de katholieke candidatenlijst beslissen wordt opgesteld en gepubliceerd. VIII. De kiezers, leden van de kies vereenigingen, stemmen over de can didaten, en die candidaten, die den kiesdeeler halen, worden op de officieele Katholieke lijst geplaatst. Bij deze stemming hebben ook niet-geadviseerde candidaten een kans. Zij kunnen als zij maar genoeg stemmen halen, zelfs geheel naar voren komen. Men kan onmogelijk beweren, dat dit stelsel, werkende in acht verschil lende trappen, niet met zorg is gekozen. Leiding en vrijheid zijn telkens legen elkander afgewogen. Hij nu, die zich aan dit stelsel houdt en van de rechten gebruik maakt, welke het biedt, zal in geen geval voor een slecht partijman mogen worden uitgemaakt. Zelfs in de achtste der hier genoemde instanties kan men als niet-geadviseerd candidaat een poging wagen en wan neer men er in slaagt, een wel-geadvi- seerden candidaat te wippen, dan nog doet men niet anders dan gebruik maken van zijn officieel recht. Deze niet-geadviseerde candidaten zullen het beste bewijs vormen, dal het advies geen bevel is. Thans echter zijn wij in die achtste instantie nog niet aangeland. Wij zijn eerst aan stadium II. Immers men heeft van de samen stelling van het Adviseerend College kunnen lezen. (Naar onze meening zal dit college bij de uitoefening van zijn uiterst zware taak aanspraak mogen maken op het vertrouwen van alle soorten van kiezers). Terstond na zijn installatie zal het Adviseerend College beginnen zijn ooren te luisteren te leggen en zich in verbinding te stellen met verschil lende personen en besturen, Wij gelooven, dat stadium II alle belangstelling van de georganiseerde kiezers verdient, en dat personen en besturen, die geraadpleegd zullen worden, naar best vermogen zullen medewerken om aan het Adviseerend College een goed beeld van de wen- schen der kiezers te schenken. Doch zij niet alleen. In dit stadium II kan men aan het Adviseerend Col lege zeker geen ondienst bewijzen, wanneer men op gepaste wijze zijn inzichten als kiezer vertolkt. Kiesvereenigingen, welke meenen zouden, dat ook haar stem in dit stadium van pas kan zijn, zouden door het beleggen van een ledenvergadering het slagen van stadium II kunnen bevorderen. Daar in stadium II het Adviseerend College zich nog slechts in algemeene trekken met de candidatenlijsten zal inlaten, zullen de kiesvereenigingen in stadium II verstandig doen zich tot het meer algemeene te bepalen. Hier en daar worden thans reeds vergaderingen gehouden. Men kan ze beschouwen als blijken van belangstel ling, als een bewijs van medewerking voor het welslagen van het thans loopende tweede stadium der candi daatstelling". Mjjnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mynliardt's Thjjmsiroop Anga-siroop (bij Kinkhoest) sk( f 0.75 f 1.75 Bij Apothekprs en Drogisten 9 Ik heb al eens hooren beweren, dat een vrouw niet zoo zachtzinnig is, als ze lijkt. Behalve, dat er onder het blozerige zwakke geslacht zijn, die 't zoover in de wereld gebracht hebben dat haar man ineenkrimpt als ze haai oogen op hem richt en bij het hooren van haar stem wel door het vuur zou willen vliegen wat hij een weekje voor den trouw ook verklaarde voor haar te willen doen zijn er ook vrouwtjes, die iets of wat van de wreed heid van Nero in zich hebben. Zij leg gen deze kwaal in het publiek bloot, doch en hier treffen we weer een der tegenstrijdige instincten van haar sexe aan ze kunnen geen bloed zienZe torsen zware dierenvellen mee, ze steken hun handen in beesten huiden en kleeden zich intusschen warm op die hoogte, waar 't niet meer noodig is. Als we eens nagaan, wat voor de vrouw is geslacht, en dat ze met zich draagt, dan vinden we haar kleeding heel erg naar den wreede- lijken kant. En als we dan nog weten, dat enkele dieren, welker huiden op een vrouw gehangen zijn, een gruwe- lijken dood moeten sterven, zouden we meer en meer moeten gaan aannemen, dat zij niet zoo gevoelig is als men wel eens wii vertellen.... Wie de vrouw zoover van het rose- roode pad der zachtzinnigheid afbrengt Wie haar modern heeft gemaakt en voor wie ze buigt tot in 't zand? Het is de mode. Want de vrouw buigt voor de mode en toont zicli daarom de slavin. Ik citeer hier enkele gedachten van een bekende vrouwelijke schrijfster in een tijdblad Nog zelden is de geschiedenis in de mode zoo lyranniek opgetreden als in dezen tijd, waarin zij zoo overvol is van de déccdence en de perversieit onzer dagen. Was het voor enkele jaren nog vol doende, dat het kostuum niets meer te raden liet, thans mag er in 't geheel niets meer te raden zijnZelfs de slanke vrouw wordt niet meer geto lereerd de décadentie van onze tijd gunt alleen aan de magere vrouw recht op de algemeene belangstelling. En de vrouw, als altijd gehoorzaam aan wat naar «van hooger hand" be volen wordt, heeft ook hier weer kans gezien om te zorgen, dat haar lijn in overeenstemming met die van de mo deplaten blijft. Kind-vrouwtje volgens kostuum en haar dracht, pervers wezentje volgens houding en gebaar... Ligt daarin niet heel de twee-slachtigheid opgesloten van de moderne vrouw, die jarenlang gestreden heeft voor gelijke rechten met den man, en, nu zij die gekregen heeft, niet weet, wat zij er mee moet aanvangen Zal het tegenwoordige onvrouwelijke ANTWOORDNeen, géén houtwol. Die geeft maar aanleiding tot krop- ziekten. Breng een laagje turfmolm op den bodem aan. Men kan er desnoods wat tabakszand door mengen. Hierover wat stroohaksel, 4 a 5 cM. lang. Turfmolm houdt ook de luis tegen, evengoed als tabakszand. Ook op de mestplanken strooie men goed fijn turfstrooisel, evenzoo op den bodem. Een goed turfstrooise! houdt de hok ken volkomen droog en zonder reuk. VRAAGGaarne zou ik eens een hoenderpark gaan bekijken. Kunt u mij soms een adres geven uit deze buurt? L. te B. ANTWOORDEen heel goede in richting is die van den heer J. Hoede- makers te Velden bijArcen. Dat is ook dichtbij, meen ik. Hier wordt duidelijk gedemonstreerd, hoe men de bedrijfs- pluimveehouderij moet inrichten, om verzekerd te zijn van hare rendabili teit. Voor menig lezer van «Peel en Maas" is deze inrichting m.i. aange wezen om er eens een kijkje te gaan nemen. Toen ik er zelf eens geweest ben, fokte de heer Hoedemakers naast W. Leghorns ook Indische loopeenden Het terrein, eenige H. A. groot, ligt vlak bij de tramhalte Velden. De heer Hoedemakers is een vriendelijk man, die gaarne ieder kippenhouder de noo- dige inlichtingen en aanwijzingen ver schaft. Als u op 'n Zondagmiddag niet goed weet waarheen, dan springt u maar eens op de fiets en koerst naar Velden. Je zult u over dat uitstapje niet beklagen. Ik was er tenminste zéér over voldaan. VRAAGGaarne vernam ik van u hoe groot een hok voor 60 kippen moet zijn. We hebben het plan den eenen hoek van de schuur in te rich ten voor hok, d.w.z. voor dag-en nacht hok. Zou ik er een zolder op leggen, of is het geen bezwaar, dat het binnen wat hoog wordt? H. te O. u de dieren binnen, nietwaar 't Duurt niet lang meer, of ze vinden buiten toch niet veel meer. Is het droog en niet al te koud, dan kuntu ze 's mor gens, niet te vroeg echter, wel los laten, Krijgen ze bij u het ochtend- voer aangemaakt, dan hield ik ze daarna nog maar een uurtje binnen, want vlak daarop zijn ze doorgaans wat lusteloos en zouden buiten maar kou lijden. Goed succesHoor ik later uwe bevinding eens Ingeaaaien MuJacUeUngen, kostuum zich weten te handhaven Het bijna maandelijks veranderen der mode wijst er niet op, dat het zich erg safe voelt. Steeds sneller en sneller wisselt de smaak. En iedere nieuwe dracht verlangt weer opnieuw, te kunnen worden ge dragen verlangt weer nieuwe maar steeds slappe, on-elegante houdingen en een nieuwe, maar steeds onnatuur lijke manier van loopen en zich bewe gen.... maar permitteert vooral niet, dat de draagster ook maar iets van haar vrouwelijkheid behoudt. Ja, George Sand heeft toch gelijk gehad. Het is wel moeilijk, een vrouw te zijnB. N.L. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAG: Ik heb zwart-Hollandsche witkuiven, doch ze groeien m.i. slecht door. Is dat een zwak ras. Wat dunkt u, zou ik eene laag kaf in het hok aanbrengen Of is dat voor kuifhoen- ders misschien minder geschikt? L. te B. ANTWOORD Kuifhoenders moeten met de uiterste zorg behandeld wor den. Geen kippen zijn zoo moeilijk te behandelen als deze. Een openfronthok is ongeschikt. Het hok moet volkomen beschermd zijn tegen invallende wind en regen. Kaf is voor kuifhoenders niet geschikt. Als kuifhoenders veel in den regen loopen, krijgen ze veel lichter hot snot dan andere dieren. De natte kuiven blijven te lang koud. Noodig is dus op de eerste plaats eene volkomen droge ren, van boven afgedekt en liefst ook op zij met ramen. VRAAGWat doet men het best in de legnesten Houtwol? L. te B. Goede eetlust, goede spijsvertering goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 ANTWOORDEen hoek van de schuur kan in de boerderij meestal zéér goed voor dag- en nachthok wor den ingericht, als de hoek maar zoo danig gelegen is, dat u ramen kunt aanbrengen aan den Z.O. of Zuidkant. Want u moet zien te profiteeren van de zon, de beste doodster van alle ziektekiemen. De grootte voor 60 kippen moet on geveer 20 vierkante Meter zijn, wal den bodem aangaat, dus 4 bij 5. De ramen brengt u tamelijk laag aan, zoodat het daglicht den heelen vloer helder verlicht. Wees dus niet erg zuinig met glas. U haalt een spit grond er uit en vult dat aan met wit heidezand, of beter nog rivierzand, als u dit gemak kelijk kunt bekomen. De laag zand zij minstens 10 cM. dik. En hierboven brengt u een flinke laag stroohaksel aan. Dat kan er dan den heelen winter wel in blijven, voor al wanneer u er wat heel fijn turf- strooisel door mengt. Tegenover de ramen maakt u den mestvloer, ongeveer 80 tot 90 cM. boven den grond en 30 cM. hooger de zit- stokker.. Deze laatste liefst los, op schraagjes bevestigd b.v., zoodat u ze er bij 't reinigen in d'r geheel afkunt nemen. Voor 60 kippen hebt u ongeveer 10 M. zitstok noodig Deze maakt u 6 cM breed, dus dubbel zoo dik en dubbel zoo breed als panlatten. De scherpe kanten er eerst afronden. En de latten flink glad schaven en daarna insmeren met carbolineum. Ruwe zitstokken met noestoneffenheden zijn gewilde schuil plaatsen voor het ongedierte. Is de schuur heel hoog, dan kan 't zeer zeker gewenscht zijn, een zolder van riet boven het hok te maken, dat is warmer. De legnesten brengt u aan langs de zijwanden. U zult er 2 maal 6 noodig hebben, 't Is beter een te veel, dan te weinig. Wanneer het slecht weer is, houdt Gesprongen Handen DOOS 30, 60.90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Phorm.Fabr A.Miinhardt Zeist Gemengd Nieuws. De passenformaliteiten. Men meldt uit Venlo Er heerscht onder de bevolking een algemeene ontstemming over het hand haven der passenformaliteiten. De han del en nijverheid, die voor hun ver- koop-debiet geheel op Duitschland zijn aangewezen, lijden daar gevoelig schade onder. De schade, die de bevolking toegebracht wordt door dien overheids maatregel, waarvan niemand het nut inziet, bleek ten duidelijkste, toen dezer dagen tijdens de Venlosche Handels tentoonstelling het grensverkeer zoo goed als onbelemmerd kon geschieden en duizenden Duitschers hier heen stroomden, om hun inkoopen te doen. Het waren toen goede dagen voor den handel en het is natuurlijk, dat men die gaarne wenscht voort te zet ten. Men betreurt het ten zeerste, dat de gelegenheid, om zaken te doen, door de eigen overheid afgesneden wordt. De hoop wordt gekoesterd, dat spoedig het vrije grensverkeer geoorloofd wordt. Doodgereden. Men meldt uit Nijmegen: Op den spoorweg NijmegenArnhem is Dins dagmorgen de spoorwegwerker B. uit Nijmegen door den sneltrein naar Amsterdam gegrepen. Beide beenen- werden hem afgereden. De» man was direct dood. Een smokkelaar gedood. De kommiezen te Barger Ooslerveen schoten Maandagavond op den smok kelaar J. B., toen hij niet wilde staan blijven. Hij kreeg een niet gevaarlijk schampschot en vluchtte verder, sprong in de vaart en verdronk. De ongeluk kige had eenige flesschen gedistilleerd bij zich. Schip vergaan De drie opvarenden omgekomen Men meldt uit Goedereede Nog steeds verkeert men in het on zekere omtrent het uitblijven van de blazerschuit G. O. 15, welke hoogst waarschijnlijk de vorige week Woens dagnacht op de Noordzee vergaan is. De opvarenden waren C. Lokker, schipper, oud 42 jaar en zijn broer M. Lokker, 33 jaar, met zijn zoon oud 19 jaar. De schipper laat een vrouw na met 9 kinderen, en zijn broer een vrouw met 2 kinderen. De verslagenheid in het dorp is groot. Naar men verneemt was schipper Sperling, van Ouddorp, in genoemden nacht nabij het Goereesche hoofd, toen hij vermoedelijk de verongelukte blazer in gevaar zag. Daar hij zelf in ge vaarlijke positie verkeerde door den hevigen storm, kon hij geen hulp ver- leenen en verdween de blazer plotse ling uit het gezicht. Sperling klom boven in de mast, maar bespeurde niets meer. R. K. Demokratische Bond „St. Michaël." Zaterdag 25 October werd te Utrecht» opgericht het Verbond »St. Michaël" van klubs ter bevordering der K8tho- liek-Demokratische gedachte in de R.K. Staatspartij. 250 Billioen Mark gevonden. Ten gemeentehuize te Oeffeit is aan gifte gedaan, dat onder die gemeente

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1