Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De Veulenmonstering te Horst. Waarom de prijzen zoo stijgen. Eere wien eere toekomt. De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag 18 October 1924 40e Jaargang No 42 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. vóór het buitenland (bij vooiuilbeialing) f 1,30 afzonderl. iiummrr* 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie- Dit nummer bestaat uit twee bladen Reinigen van Auto's De Burgemeester van Venray waar schuwt de houders van auto's, dat het ten strengste verboden is, hunne wa gens op den openbaren weg of op de bleekpoelen aan de z.g. Paterskuil en Henscheniuskuil te reinigen. Bij overtreding van dit verbod zal zonder waarschuwing procesverbaal worden opgemaakt. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. dan ook, dat Jac. Fonck den mooisten prijs van den geheelen wedstrijd heeft gewonnen. Niet alleen in ons land, ook elders houdt men zich bezig met de toenemen de stijging der levensmiddelenprijzen. Ook in Engeland, waar de Manch. Guardian een en ander over de hooge boterprijzen vertelt De prijzen van natuurboter hebben op het oogenblik in Engeland den stand bereikt, waarop zij in den oor- logs- en rantsoeneeringstijd stonden. Het eigenaardige daarbij is, dat even als toen, deze prijsstijging ook thans weer aan Duitschland wordt geweten. Voor Duitsche rekening toch wordt op groote schaal Nederlandsche, Deensche en Noorsche boter gekocht; hierdoor zijn de prijzen zeer geslegen. Tegelijkertijd beslaat er echter een groot tekort aan boter uit Nieuw Zee land, waarvoor buitensporig hooge prijzen worden betaald. De prijsstijging houdt ook verband met de geringe voorraden. Naar bekend is, hebben enkele groo te Londensche firma's weliswaar be langrijke hoeveelheden nieuwe Austra lische boter gekocht, maar deze kun nen niet voor begin December in Engeland aankomen. De Frf. Ztgy meldt, dat, in verge lijking met den ergsten inflatietijd, het verbruik van natuurboter in Duitsch land inderdaad is gestegen, vooral ook omdat een deel der bevolking het ge dwongen gebruik van margarine heeft laten varen. Dit alleen zou echter geen voldoende reden zijn geweest voor de prijsstijging, doch, daarnaast beslaat er een internationaal tekort aan boter, waarbij het bijna algeheel uitvallen van den aanvoer van Siberische boter een belangrijke rol speelt. Tenslotte oefenen ook de hooge graanprijzen in zekere mate invloed op de prijzen van allerlei andere pro ducten. Aan een verslag van den 3den Kam- pioensrit der K.N.M.V. in het Motor rijwiel en de Kleinauto van 9 October j.l. ontleenen wij het-volgende Wij passeerden Gorinchem, Dalen, Vuren, Waardenburg, Heesselt, Tiel, IJzendoorn en kwamen in Lent aan op hetzelfde oogenblik, dat Mr. Mulock Houwer, die naast veel mannelijke hulp ook een uitgelezen collectie dames mo biel had weten te maken voor het con- trolewerk, bezig was bij het licht van onze lampen controlekaarten in te vullen. Hier kwamen wij te weten, dat de sympathieke rijder Jac. Fonck, de kranige winnaar van den Gooirit, zich van zijn allerbesten kant had doen kennen. Hij werd, bij Hardingsveld rijdend, opeens door een wielrijder aangehou den, die hem mededeelde, dat er even te voren een kind uit de rivier was opgehaald, welks leven misschien wel te redden zou zijn, indien er onmid dellijk medische hulp, maar dan snel, werd ingeroepen. Fonck luisterde en begréép 1 Een seconde later had hij z'n trouwen Douglas reeds gekeerd en het volgende oogenblik stoof hij in dolle vaart den weg af, dien hij gekomen was, 7 K.M. achtereen. Wèl kwam hij even later met den dokter terug, wèl wist de eenvoudige Limburger, dat hij gedaan had, wat menschelijkerwijs maar eenigszins mogelijk was, maar het resultaat van zijn ingrijpen heeft hij niet mogen af wachten. Hij moest voort, zijn concur renten waren hem vèr en vèr vooruit I Fonck kwam slechts 1 minuut te laat in Lent aan. Als 't een vol uur was geweest zou 't ook niet hebben gegeven. En als 't gelukt is en het jonge leven is inderdaad door het intermediair van den Douglasrijder behouden, dan staat vast afgezien van welk resultaat Onder zeer groote belangstelling had te Horst wederom de jaarlijksche veulenmonstering plaats, uitgeschreven door de Hengsten-Aseociatie «Vooruit gang"- De uitslag was als volgt: Afstammelingen van Cavalier de Grubben (B 696). Merrieveulens, geb. in 1924 (27). 1 Mia v. P. Vullings, Horst en Armada v. Wed. Duykers, Venray. 2. Paula v. G. Coumans, Sevenum en Irma v. G. Hoeijmakers, Sevenum. 3. Irma de Helpeney v. J. Soberjé, Horst. 4. Lieza v. P. J. Goumans, Venray, Emma v. A. Alardts, Horst. 6. Liza v. Wed. L. Lan ders, Horst. 7. Cavalier van Timmer manshof v. H. Strijbos, Castenray. Een uitgebreide collectie goede veulens, waarvan n. 1 later ook het «kampioen schap" van alle veulens behaalde. Id. geb. in 1923 (11) 1. Ella van H. Vullings, Horst. 2. Emmy v. J. L, Peeters, Horst en Elske v. Wed. L. Peeters, Velden. 3. Ella v. H. Vullings Horst en Galine de Helpeney v. J. So berjé, Horst. 4. Marie v. J. Jacobs, Horst. 5. Wiesje v. W. Verheijen, Sevenum. 6. Bles de Loonenhof v. P. J. Weys, Venray. Hoe ouder de veulens worden, hoe minder uitgebreid de collectie wordteen bewijs, dal hier veel verkocht wordt. Aan het hoofd stonden goede veulens. Id. geb. in 1922 (4) 1. Roza v.'Wed. Verstappen, Meterik. 2. Cavalier de Vullingshoeve v. J. Vullings, Horst. 3. Rosalie v. G. Smits, Castenray. 4. Mina v. P. J. Rutten, Wanssum. Wat wij voor de vorige catergorie schreven, geldt ook voor deze. Afstammelingen van Germinal de Loyers (B 382). Merrieveulens geb. in 1924 (24). 1 Gordula v. Jac. Smeets, Maasbree. 2. Vista v. P. J. Houben te Meterik en Germania v. J. Hanssen, Broekhuizen- vorst. 3. Bertha v. J. Rambaghs, Cas tenray, Theodora de Rooth v. P. J. Cox, Horst, Princes de Steeg v. G. Hendrikx te Grubbenvorst en Marie v. J. van Osch, Merselo. 4. Nelly v. H Meys te Sevenum, Emma de Germinal v. J. Litjens te Horst en Truusuitden Hoek v. P. M. Baeten, Sevenum. Eerv. verm Gravin v. P. J. Geurts te Horst, Liza v. J. Wijnen te Sevenum en Mina v. G. Bovee, Broekhuizen. Een uit stekende klasse, waaruit men kon aflezen, dat Germinal een echte merrie maker is. Id. geb. in 1923 (6). 1. Irma de Gral- jes v. P. Haer.en te Sevenum en Agnes de Gratjes v. J. Litjens, Horst 2. Irma de Gratjes v. P. Haenen te Sevenum en Agnes v. Wed. Thielen te Oostrum. 3. Annie de Erve v. Wed. Simons te Grubbenvorst. De eerste is een enorm breed veulen. Id. geb. in 1922 (11). 1. Roza v. P. Baeten, Sevenum en Fiorina v. Wed, Thielen, Oostrum. 2. Lies v. G. Bovee te Broekhuizen en Lieza de Clarse v. H. Rijs, Sevenum. 3. Martha v. P. Rongen, Oirlo en Roza de Eikelen bosch v. W. Jeurissen, Horst. 4. Cecile v. G. Weys te Castenray en Mina v. R. Verrijdt, Oostrum. Een uitsteken de collectie uniforme jonge merries, waardige dochters van hun zwaren ■fader. De eerste prijswinster werd ook «kampioen" van alle tweejarigen. Afstammelingen van Togo d'Elène (B 70) Merrieveulens, geb. in 1924 (6). 3- Lieske v. J. Thielen, Oirlo. Id geb. in 1923 (9). 1. Emma v. J. L Peeters te Horst en Heideprinses v. W. v. Meyel te Heide. 2. Rosa v. F. Smul ders, Horst. 3. Rosa v. Jos. Verstappen, Oirlo. 4. Rosalina v. Wed. Verhoeven, Well. Id. geb. in 1922 (2). 1. Lena v. J. Wijnen, Sevenum. 2. Lieza v. Gebr Geurts, Veulen-Venray. Afstammelingen van Karei (B 764). Merrieveulens, geb. 1924 (3). v. H. Janssen, Heide-Venray. 2. Rosa v. P. J. Bartels, Meerlo. Merrieveulens, geb. 1922 (3). 1. Roza v. Wed. L. Landers, Horst. 2. v. W. Lemmen, Horst. Hengstveulens. Hengstveulens, geb. in 1924 (35). 1. Cavalier de Laatberg v. J. Joosten, Helden en Cavalier de Giesen v. J. Raedts, Sevenum. 2. Mozes v. H. Strij bos, Castenray en Germinal de Smakt v. P. Geurts, Smakt. 3. Germinal de Sevenum v. Wed. P. M. Philipse te Sevenum, Willy van Dijkerhof v. Jen- Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gelaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten niskens te Wanssum, Ideal de Cavalier v. W. Thielen, Castenray en Cavalier de Helpeney v. J. Soberjé, Horst. 4. Cavalier v. Ger. Dirckx, Oostrura, Cavalier de Riebroek v. Wed. Duykers Venray en Clairon v. H. Smits, Casten ray. 5. Max van Germinal v. M. Houben, Horst, Cal van America v. P. J. Hoex, America, Germinal de Sloor v. H. Heidens, Horst. Eerv. verm.Hertog v. G. Bouten, Sevenum, Jacob de Mulders v. J. Jacobs, Horst, Bert v. G. Kleuskens, Sevenum. 1, 1, 2, 3, 3, 3, 4, 4, 4 d. Cavalier de Grubben, 2, 3, 5, 5, 5 d. Germinal de Loyers. Id. geb. in 1923 (4). 1. Prins de Steeg d. Germ. v. J. Hendrix, Grubbenvorst. 2. Lorens d. Cavalier v. Wed. J. Steeghs Castenray. Id. geb. in 1922 (2). 1. Germinal de Krukkem v. P. J. Smits, Sevenum. 2. Furioso v. J. Vullings, Horst, beide d. Germinal de Loyers. De eerste hengst, door de associatie in 1914 gekocht, was Togo d'Elène, thans nog aanwezig. In hetzelfde jaar werden nog gekocht National deThuil- lies, Cosaque de Claquebois, die slechts enkele maanden gedekt heeft en Pol de Graesen. Het begin was dus goed men liep tiink van stapel. In 1916 werd Fleuron du Casteau gekocht, in 1917 werd besloten tot aankoop van Moustic de Grandglise voor f 40,000, doch men verlangde f 50,000; toen werd nog tot f 45,000 geboden, doch tevergeefs. Enkele dagen later kocht de associatie Germinal de Loyers voor f 25.000. In 1920 werden nieuwe hengstenstallen gebouwd, terwijl Karei aangekocht werd in Zeeland. Terstond na de eerste nationale tentoonstelling van het Neder landsche trekpaard te 's Gravenhage, in 1921, werd op een ledenvergadering der associatie onder donderend applaus met 136 van de 139 aanwezige stemmen besloten voor f 45,000 aan te koopen den kampioen van Nederland Cavalier de Grubben. Dit Noordlimburgsche fokproduct, dit wondere paard, is sedert doende een hengslenstam te vormen, waarop de Nederlandsche fokkers reeds thans met gerechtvaardigden trots kunnen wijzen. In 1922 werden Fleuron de Casteau en Pol de Graesen verkocht. Ik wH er nog op wijzen, dat in 1919 totaal 536 merries werden gedekt en de associatie f 10,000 netto winst maakte, het volgend jaar daalde het aantal gedekte merries lot 390. In 1923 behaalde Germinal de Loyers op de jubileumtentoonstelling te 's Gravenhage het nationale kam pioenschap dit was een dubbele vol doening voor de mannen van Venray en omstreken, die in November 1918 toonden tot de hechtste steunpilaren van ons vorstenhuis te behooren. In 1924 vermeerderde het hengsten- bezit aanzienlijk door den aankoop van den reserve-kampioen Carnaval d'Ahea (voor f 17,000) en op de nationale ten toonstelling te Dordrecht stonden Ca valier de Grubben en Germinal de Loyers aan de spits der vaderpaarden. Tot heden in de Nederlandsche trek paardenfokkerij ongekende resultaten waren de belooning voor het werken dezer Noordlimburgsche fokkers van den zandgrond. Geen wonder dan ook dat vele Nederlandsche en buitenland- sche fokkers thans de fokdagen en veulenmonsteringen te Horst bezoeken en in deze streek hun aan koopen doen. Deze week hield de associatie haar jaarlijksche veulenkeuring. Meer en meer blijkt deze keuring de bijzondere belangstelling te trekken der koud- bloedpaardenfokkers uit verschillende provinciën van ons land en uil het land onzer oostelijke buren. Dit behoeft geen verwondering te baren. Immers de aanwezigheid der afstammelingen van onze nationale kampioenen Cava lier de Grubben en Germinal de Loyers, tevens eerste en tweede prijswinners der vaderpaarden op de jongste natio nale tentoonstelling te Dordrecht, recht vaardigt deze belangstelling. Het land van Venray, Horst en Sevenum is een centrum geworden van goede fokpaar- den. Voor en op de deze week gehouden keuring verwisselden wederom 'n groot aantal veulens van eigenaar. Naar alle hemelstreken gingen ze naar Duitsch land, Noord-Brabant, Gelderland en het zuiden van Limburg. Er werden mer rieveulens, geb. in 1924, verkocht voor f 800, één zelfs voor f 1050. Een in 1924 geboren hengstveulen van Cava lier de Grubben ging voor den prijs van f 1100.. Spreekt het geen boekdee- len, dat de fokkers van de löss-gronden van Zuid-Limburg hun hengstveulens gaan koopen op de zandgronden van Noord-Limburg Moet ik daaraan nog iets toevoegen? Moet ik nog wijzen op het voorbeeld, dat deze op een gezonde basis opgebouwde vereeniging van eensgezinde fokkers van de zandgronden geeft aan anderen, die op veel beteren bodem werken door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAG. Wij zijn in het bezit van een 70-tal hoenders, veelal model Leg horns, doch we rapen nog al veel bruine eieren er van en dit jaar had den we veel broedsche kippen er onder. We hebben besloten, het volgend voor jaar eens broedeieren bij een ander te halen. Welk ras raadt voor ons aan. We hebben een boerderijtje van 2i/i H.A. waar de dieren steeds los mogen loopen. H. te G. ANTWOORD. We raden u aan W. Leghorns te nemen. Deze zijn snel groeiende hoenders, die betrekkelijk vroeg legrijp zijn, soms al met de 5 maanden of nog jonger. De practische fokker is op zoo'n extra vroegen leg niet erg gesteld, daar hem bij hei haling is gebleken, dat die voorloopers niet de meeste winst opleveren. Hij tracht daarom liever den leg nog eenige weken te rekken. De W. Leghorns leenen zich uitste kend voor de boerderij., daar ze een groot ei leggen en weinig broedsch worden. Ook zijn ze zeer gehard. Bij op den leg gefokte stamming is de winterleg uitnemend. Informeer maar eens bij kennissen, die hun eendaags- kuikens of broedeieren van Horst be trokken, en eene goede huisvesting aan de dieren geven. Zonder dit laatste haalt het in den winter ook met prima legsters niets uit. Tracht dus éérst uw hok volkomen in orde te maken en ga pas daarna over tot het aanschaffen van prima materiaal. Met uwe dieren moet ge niet door fokken, want uit uwe beschrijving maak ik op, dat er veel gekruiste lus- schen loopen. U hebt bloed van middel zware rassen in uw soort Leghorns. Vandaar de broedschheid en de bruine eikleur. We zijn nu onderdehand toch wel over den tijd heen, dat men gekruiste hoenders de beste acht. VRAAG. In mijn dag- en nachthok heb ik eene dikke laag wit zand laten brengen. Wat acht u daarop de beste bedekking? Mij dunkt, dat kaf zooveel slof veroorzaakt. P. te L. ANTWOORD. Zeer verstandig van u, dat ge er wit zand in hebt laten brengen. Zeker wel ter dikte van mins tens 10 duim? Want bij u in de buurt is wil heidezand genoeg in voorraad, en dat kan daar buitengewoon voor dienen. Als bekekking hierboven kunt u nemen roggestroohaksel. Voor iederen vierkante meter bodemoppervlakte b.v. een bos of schoof, gelijk die in uwe streek aangetroffen worden. Dit stroo wordt met de machine kort- gehakt, tot b.v. 4 cM. lengte. Dit haksel kan van nu af tot tegen Maart in het hok blijven liggen. Kosten zijn er dus voor u niet aan verbonden alleen wat moeite. Wanneer u het hardvoer telkens met een riek of hark hier onder werkt, dan zult u ervaren, dat de hoenders een groot gedeelte van den dag, vooral bij slecht weer, ijverig werkzaam zijn. Beweging is het beste legpoeder, dat er bestaat. De kippen eten daarbij langzamer, wat de spijsvertering ten goede komt, kropziekten zullen alsdan veel minder voorkomen. Ook is 't een probaat mid del tegen vervetting en bij vastzittende kippen tegen het vervelende en moeilijk af te leeren veerenplukken. Bovendien blijven de pooten steeds droog en zullen de eieren veel proper der uit de nesten gehaald worden, daar het loopen tusschen het haksel de voeten reinigt. Haverstroohaksel is niet zoo goecj, omdat het eerder kort wordt. Neem dns een proef en deel de resultaten later ook aan andere mede. Ik kan me maar niet begrijpen, dat vele kippenhouders nog zoo weinig aandacht aan de hokken schenken. Alles stellen sommigen in het werk, om dieren van prima afstamming te krijgen en vroeg in het voorjaar de kuikens le hebben. Ze denken, dat ze dan klaar zijn. Maar ik geef u de verzekeringj dat het allemaal niets baat als de dieren in den winter bij slecht weer geen passend dag- en nachtver blijf hebben. 's Zomers is een hok al gauw vol doende, omdat de beesten dan zoo lang buiten kunnen genieten van de zon en de frissche lucht. Dan raapt men ook overal aardig wat eieren. Maar 's win ters 1 's winters, wanneer de eieren duur zijn, het dubbele en soms nog meer van den overigen tijd des jaars Men moest zich wat meer de vraag stellen «Waar ligt dat aan Een luxe-hok hoeft het niet te zijn, mag het ook niet wezen, maar toch doel matig frisch, ruim, vol licht, droog en gemakkelijk te reinigen. Zegt het voort I aan degenen, die nooit een krant lezen. VRAAG. Gaarne vernam ik eenige adressen van pluimveeweekbladen, liefst met prijs en uitgever. ANTWOORD, a. «Avicultura", mooi geillustreerd weekblad, dat reeds 39 jaar bestaat. Uitgever firma W. van Gorcum te Asseh. Prijs ongeveer f 10 per jaar, dat ligt er aan, of men de gekleurde platen er bij wenscht ja dan neen. b. De Bedrijfspluimveehouder, ook aardig geillustreerd. Uitgave van C. Misset te Doetinchem. Prijs f 0,87s per 3 mnd. c. «De Kleinveeteelt," ook wel «De Groene" geheeten. Per jaar een zeker aantal kleurplaten, benevens ongeveer 1000 zwarte teekeningen en dito foto's. Prijs f 1,10 per 3 maanden. Uitgave Drukkerij «De Vlijt" te Arnhem, Ko ningstraat 15. Vraag maar eens gratis proefnummers aan. Hierin wordt elke week ook een bijblad gelegd, getiteld »De Kleinveeteelt op de Boerderij" onder redactie van de meest vooraan staande adviseurs op pluimveeteelt- gebied. Dit blad heeft bovendien zoo'n handig formaat, dat de nummers bij 't einde van 't jaar gemakkelijk tot een lijvig boekwerk ingebonden kunnen worden. De vorige jaargang gaf alles en alles samen ongeveer 1500 bladzijden druks. Gemengd Nieuws. Treindiefstal van f 60.000. Men deelt het «Volk" mede, dat Vrijdagavond in den trein Rotterdam Amsterdam, die 6.29 uur aan het centraal station te Amsterdam aankomt een belangrijke diefstal heeft plaats gehad. Een reiziger, die een citybag met f 60 000 bij zich had, verwijderde zich nabij Haarlem even uit de coupé en- begaf zich naar het toilet. Hij liet zijn kostbare tasch in de coupé achter. Toen hij terugkwam was de tasch verdwenen. Vermoedelijk is de dief uit den trein gesprongen, daar in den wagon niets word ontdekt. Ljjk herkend. Het de vorige week te Roermond uii de Roer opgevischte lijk is door de familie herkend. Het was W. Timmer mans, 65 jaar, geboren te Susteren, laatst wonende te Isenbrouck (Duitsch land). Ned. ballon in België gedaald. Tusschen Turnhout en Oostmalle in België is een luchtballon neergekomen, bemand met twee Nederlandsche pas sagiers, de heeren P. C. Visser en dr. H. Gannegieter van het Meteorelogisch Instituut te De Bilt. De luchtreizigers waren te Zeist opgstegen voor het doen van - wetenschappelijke waarnemingen doch door den wind waren zij zonder het te merken, boven Belgisch grond gebied gedreven. Toen ze uit de wolken kwamen, bemerkten zij het kanaal en bevonden ze dat ze boven België waren. Ze zijn toen gedaald en eenige uren later naar Nederland vertrokken. Ergerlijke dierenmishandeling. Maandagnacht hebben tot dusver nog onbekend gebleven personen den groo- ten waak- en trekhond van den leurder van Groenhout te Oss van het hok losgemaakt, meegenomen, en het dier een eind van de woning in het veld aan een boom vastgelegd. Daarna heb ben de beulen den hond met een speciaal daarvoor zwaar met prikkel draad aan het eind omwonden paal tot een vormlooze massa geslagen. De politie doet ernstig onderzoek en meent de daders op het spoor te zijn. Tusschen de buffers doodgedrukt. De rangeerder Koet. in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, is Maandag bij het Havenslation te Vlis- singen tusschen de buffers c-oodgedrukt. De man, ongeveer 50 jaar oud, woont te Souburg en laat een vro- -w met drie kinderen achter.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1