Abdijsiroop Stop dien hoest... Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Inkwartiering. Het gouden Bidsnoer. Verlaging cokesprijzen Sportisme. De Kippenhouderij op het platteland Marskramer Tabak Volkstabak Tabaksindustrie Victoria '„■jm Zaterdag 20 September 1924 40e Jaargang No 88 FEEL EN MAAS A IIONNEMENTSPRIJS 1'ER KWARI'AAL: voor VENRAY 65 c. ft«000 por post 75 e. voor hot buitenland (bij voo-uitbetaling) f L30 nfzooderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENT1EN 1- 8 regels 60 et elke regel meer 7*/« ci Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat in verband met de te houden militaire oefeningen van 24 op 25 en van. 25 op 26 Sept. a.s. een groot aantal militairen zonder yoeding zal ingekwartierd worden. liet aantal zal waarschijnlijk zoo groot zijn, dat alle ingezetenen, die hiervoor in aanmerking komen op inkwartiering moeten rekenen. Aangezien dus wel alle geschikte kwartieren door militairen zullen bezet zijn, zal uitbesteding slechts in zeer dringende gevallen kunnen worden toegestaan. Slechts in aller uitsterste gevallen zal men zich derhalve om toestemming tot uitbesteding tot den Burgemeester kunnen wenden. Elke landbouwer, die beschikbare ruimte heeft moet bovendien rekenen op het stallen van dienstpaarden. Grootere bedrijven waarschijnlijk 510 paarden. Per paard dient ver strekt te worden 4 K.G. stroo en 3 K.G. hooi. Hiervoor worden later de gemiddelde marktprijzen betaald, ter wijl verder voor de inkarliering en het stallen der paarden het daarvoor vastgesteld bedrag wordt vergoed. Een ieder wordt verzócht, in hel belang der militairen, zijn volle mede werking te willen verleenen. Venray 17 September 1924. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Burgemeester, en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat zij besloten hebben, ten einde het gebruik van gascokes voor huisbran meer bekend te maken en om een ieder in de gelegenheid te stellen zich op voordeelige wijze voor den winter van brandstof te voorzien, van- ai' heden tot nadere aankondiging de prijzen der gascokes aanmerkelijk te verlagen en te brengen op geklopte cokes van f 1.40 per H.L op f 1.20 per H.L. grove cokes van f 1.20 per ILL. op f 1 per H.L. gruis cokes van f0.50 per II.L. op f 6.35 per H.L. Voor aan huis bezorgen wordt in rekening gebracht 1 tot en met 5 H.L. 15 cent per H.L. 6 tot enmet25H.L. 10 cenlperH.L. boven 25 H.L. 5 cent per H.L. De cokes kunnen aan de gasfabriek worden afgehaald op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag, des voormiddags van 912 uur, des namiddags van 25 uur. Voor hoeveelheden van 10 ton en hooger gelden speciale prijzen. Venray, 19 September 1924. Sport is een goed ding. «Een gezonde ziel in een gezond lichaam" wil nog wel eens uitkomen. Ofschoon er ook heel wat kerngezonde zielen huizen in lichamen, die niet gedragen worden door een paar voet- balbeenen. Maar we willen toegeven sport is een goed ding. Mits beoefenaars en bewonderaars zich hoeden voor overdrijving. «Natuurlijk", zegt er een. «Bij alles moet je oppassen voor overdrijviug". «A/la bonheur", zeggen wij. «Maar er is. overdrijving en overdrijving". En met de sport gaat het welzoowat als met den borrel. Er zijn gladjassen, die meenen de bestrijding van het alcoholisme in eens morsdood te kun nen slaan met de opmerking, dat te veel koffie drinken ook niet goed is. Wat een waarheid is als een vette koe. Evenwel... nog nooit heeft iemand vloekend en tierend zijn boeltje kapot geslagen en vrouw en kinderen mis handeld, omdat hij te veel koffie leb berde. En onze paarsneuzige mede burgers, die te veel glaasjes omkeeren, plegen zich veelal door dergelijke vriendelijkheden bemind te maken. Vandaar, dat er een alcoholisme be staat, doch geen koffie-isme. Van sportisme zou men evenwel kunnen spreken. De NiR.Ct. vertaalde dezer dagen uit Sporting Life het volgende »R. W. Peattie, den winnaar van het golfkampioenschap voor jongens te Coombe Hill op Vrijdag, viel Zaterdag bij zijn terugkeer in zijn geboorteplaats Cupar, Fifeshire, een geestdriftige ont vangst ten deel. Hij werd ontvangen door vertegenwoordigers van het be-, stuur der gemeente, benevens door de officials van Je golfclub en op de schouders zijner bewonderaars uit den trein naar het op hem wachtende rij Peattie, dat hij verheugd was, de eer van Cupar te hebben opgehouden." 't Is bijna niet te gelooven. Zooveel drukte voor zoo'n snotneus 't Zal echter wel waar zijn. Sporting Life en N.R.Ct. zijn beide ernstige bladen. En 1 April zijn we een heel eind voorbij. «Verdwazing 1" zet de N.R.Ct. boven het berichtje. En als er «Idiotisme!" boven gestaan had, zou het niet te erg zijn geweest. Zelfs niet voor het deftige blad uit de Rottestad. Maar.... doen vele Nederlandsche bladen ook' niet een tikje mee aan de verbreiding der verdwazing? We herinneren ons, dat we eens perplex hebben gestaan, toen we in een voetbalverslog in de... N.R.Ct. lazen, dat een of ander Nederlandsch voetbalwonder een goal maakte na.... «een goddelijken dribbel". En dat is toch ook nogal bar dunkt ons. «Verdwazing" en «sportisme". door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Ganze«,teelt. VRAAGWij hebben van 't jaar voor 't eerst een drietal ganzen met een gent gefokt. Denkt u dat deze teelt winst kan afwerpen Wat is de beste voeding W. te O. ANTWOORD Ganzen gebruiken voornamelijk plantaardig voedsel. Wil men ze dus zoo voordeelig mogelijk houden, dan moet men zorgen, dat ze gelegenheid hebben dat voedsel zelf te zoeken. Ze moeten daarvoor een grasveld ter beschikking hebben, liefst aan een beekje of stroom, want ze hebben nu en dan behoefte aan een frisch zwem- fcf KUILLETON 39. Vervolg van Tweede Blad. Zou mijn broeder uit de dooden zijn weergekeerd? vroeg zij met eene zenuwachtige beweging van haar hoofd, terwijl hare armen en voeten trilden. Houd u zooveel mogelijk bedaard, en bedwing u zelve, maande ik haar aan er is hier iets duister, dat ons op morgen eerst zal ontdekt worden. Wees echter verzekerd, dal dit briefje door een levend wezen geschreven is. Spoken, althans zooals men mij wel eens heeft verhaald, al doen zij nog zoo wonderlijk, schrijven niet. Dit alles zal morgen lot opheldering komen. Wat ik u bidden mag, veront rust u zelve niet. Alles zal wel goed afloopen. Ik zal u hedenavond nog eens komen bezoeken. Indien gij kunt verschaft u in dien lusschentijd zooveel mogelijk verstrooiing en maak van uw tuin gebruik, om frissche lucht in te ademen. Een enkel geopend venster geeft geene koelte genoeg, gij moet de volle natuur hebben. En geheel uur had ik mij met haar beziggehoudentoen geleidde ik haar naar den tuin, en haar thans zoo goed als hersteld wetende, vertrok ik met de woorden Houd goeden moed en vertrouw op mij. een der fijnste producten der Nederlandsche Tabaksindustrie. Goedkoope door lagen prijs onder ieders bereik. Maakt het rookgenot volledig. TE GELEN tuig gebracht, dat, nadat men de paar den had afgespannen, door het publiek door de stad werd gereden. Fabrieken waren stopgezet en een groot aantal stadgenooten was bijeen gekomen om den nieuwen kampioen toe te juichen. Op de gelukwenschen met het behalen van het kampioenschap antwoordde Toen ik 's avonds terugkwam vernam ik van de bedienden, dat zij zich reeds ter ruste had begeven, en hunne meesteres zich in tamelijk goeden welstand bevond. Daar ik den anderen dag 's mor gens met bezigheden van allerlei aard overladen was, moest ik mijne nieuws gierigheid en belangstelling tot 's mid dags bedwingen, en opgeruimder schijnende dan ik werkelijk was, trad ik, na mij bij haar te laten aandienen, de kamer binnen. Zij had mijn raad opgevolgd, en zich zooveel mogelijk verstrooiing verschaft; het middel daartoe in die oogenblikken aange wend, bestond uit zeker borduurwerk, waarmede zij zich voor een der ramen had neergezet en zich ijverig bezig hield. Op mijne vraag, hoe het met den staat harer gezondheid gesteld was, antwoordde zij met een flauwen glim lach, dat het voor heden nog al ging, en zij een rustigen nacht had doorge bracht. Ik maakte haar opmerkzaam dat de tijd voor het onderhoud, door haar broeder bepaald, naderde, en zij wel zou doen, zich gereed te maken. Zij stond met meer moed op, dan ik had verwacht, en na zich een geringen tijd verwijderd te hebben, trad zij gekleed de kamer weer binnen. Ik ben gereed, zeide zij, zoo 't u goeddunkt zullen wij vertrekken, in dien het althans niet beter is om te blijven. Dat geloof ik niet, was mijn antwoord: in ieder geval vind ik het bad. De weide behoeft niet te. bestaan uit gras van de beste kwaliteit. Lage, natte, drassige gronden, braakland, boschweiden en zelfs heidegronden er tusschen door zijn uitstekend voor dit doel geschikt. Zulke gronden vindt men veel in noodig te hooren, wat uw broeder kan te zeggen hebben mogelijk zoudt gij er naderhand spijt van hebben, zoo gij zijn verzoek niet had toegestaan. Ik neem dan volgaarne uw geleide aan, sprak zij ernstig, want ik weet, dat het vertrouwen, in u gesteld, niet zal beschaamd worden. Ik gaf mij de moeite tot eene sierlijke buiging, als tot dank voor het fraaie compliment, en wij vertrok ken. Het was in het laatst van October, en de bloedrood ondergaande zon wierp hare fonkelende stralen op hel dichtbewassen woud. Heldere mistdrop- pels hingen aan de takken en de bladeren hadden die gele en roode tint aangenomen, die ons als met zachten weemoed het afscheid van den zomer kenbaar maakt, en een zeker gevoel van droefgeestigheid en ver latenheid in de ziel teweegbrengt, waarvoor het moeilijk is de juiste uitdrukking te vinden. Het afgevallen loover kraakte onder onze schreden, en het ruischen van een kleinen waterval in onze nabijheid noopte ons eenige oogenblik ken tot zwijgen, dat pijnlijker werd, naarmate het duurde. Na een halfuur wandelend te zijn voortgegaan, nader den wij den bouwval, welke in zijn dichterlijken omvang voor onze blik ken verrees, prachtig gekleurd door het tintelend schijnsel der ondergaande zon. Eenige losgebroken steenen vielen met donderend geraas naar beneden, sommige daarvan bleven halverwege hangen. Zij zag mij met eene ont Twente en den Gelderschen Achterhoek. Dit is eene der redenen, waarom de ganzenteelt daar altijd zooveel beoefe naars heeft gevonden. Kan men hen tot deze plaatsen toe gang verschaffen, dan heeft verder de Voedering niet veel te beteekenen want als men ze dan 2 maal da u een beetje hardvoer bij geeft, is men er af. Dat bijvoer kan beslaan uit zacht- voer des morgens en graanvoer des avonds. Het zachtvoer make men van allerlei afval var. tafel en keuken, vermengd met aardappels of zemelen en dikke melk tot een stijve brij, of men vermengt geweekte zemelen met gekookte wortelen. Het graanvoer kan zijn gerst, haver, mais en boekweit. Kan men ze geen vrijen uitloop op zulke gronden geven, dan zit er niet veel voordeel aan. Onder de nutganzen neemt de Emder gans wel eene der eerste plaatsen in. Wanneer aan den leg? VRAAG. Wij hebben Wit Leghorns, geboren 19 Mei. Wanneer denkt u, dal ze aan den leg zullen gaan Ze zijn goed doorgegroeid en stammen af van Horst, ofschoon niet rechtstreeks. Doch de boer, waar wij broedeieren van be trokken, heeft het vorig jaar broed eieren van Horst gehad. P. te V. ANTWOORD Goed soort Leghorns zijn meestal, bij goede verzorging en huisvesting, reeds binnen de 6 maanden aan den leg. Het zou dus kunnen zijn omstreeks de eerste helft van Novem ber. Veel hangt in deze ook weer al van den haan, die bij deze moeder kippen geloopen heeft. Is dat er een zonder afstamming, «zonder papieren,' dan kan het best zijn, dat hij oorzaak is van lateren leg dan op 6 maanden leeftijd. De haan heeft buitengewoon veel invloed op de kuikens. Een onzer kennissen had steeds eendaagskuikens betrokken van Beekbergen. Hij woont in 't Geldersche. Dit jaar zijn de hen nen, ofschoon W. L. zijnde, bijzonder veel broedsch geweest. Vroeger had hij daar nooit last van, ofschoón de voeding steeds dezelfde was en de hennen allemaal van dezelfde inrichting waren Maar de hanen werden, om familie teelt te voorkomen, telken jare van particulieren betrokken, 't Vorig jaar heeft er dus in den foktoom een haan geloopen, die zelf wel niet broedsch werd natuurlijkmaar die de zoon was van een moeder, die wel veel broedsche neigingen vertoonde. Menschen, hecht toch veel waarde aan den fokhaan Ook gij, die voor tentoonstellingen fokt! Want zij bederven soms ook het model en de vederleekening van de afstammelingen. En de pootkleur, be nevens de kopversierselen. Een massa menschen besteden alle zorg aan de fokhennen en koopen dan later hier of daar zoo'n aanstaanden vader, die geen knip voor z'n neus waard is. 'n Paar slechte hennen in den foktoom is lang zoo erg niet als 1 kwade haan. Want van dezen krijgen alle nakomelingen 50 pCt. bloed. zetting aan, welke mij weinig goeds voorspelde, en wij trokken ons een weinig terug, om bij eene mogelijke instorting buiten gevaar te zijn. Een groot kwartier hadden wij ons in den omtrek bewogen, toen wij op nieuw de voorzijde der ruïne naderden. Wij poosden eenige seconden, toen het geweld van vallende steenen opnieuw ons oor trof, thans vergezeld van een zeker bekend gekraak, dat naderende voetstappen aanduidt. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich aan den ingang der ruïne eene gedaante, die het mij, ware ik in eene minder erns tige stemming geweest, zeker had doen uitschateren van lachen. De jonkvrouw gaf een gil van schrik, welke mij door merg en been drong, en greep mij in haar angst zoo stevig vast, dat ik een kreet van pijn niet kon onderdrukken. Houd goeden moed, maande ik haar aan, en vertrouw op mij. De potsierlijke gedaante naderde ons met afgepaste schreden. Een roode soldatenrok, blijkbaar van Engelschen oorsprong, niet genoeg gesloten om een morsig overhemd onzichtbaar le maken een blauwe pantalon, gedeeltelijk ge scheurd, waaruit een paar bloote voeten kwamen, verwond en opengereten, en een vuile paarse doek om den langen hals geslagen, ziedaar hetcostuum van het ongelukkig individu. Een bril met groote blauwe glazen bedekte de oogen van den persoon, die eindelijk gekomen ter plaatse, waar wij hem afwachtten, het genoemde voorwerp wegnam, en een paar oogen te aanschouwen gaf, die al het akelig Een boer, die nu eenmaal denkt, dat hij niet veel geld voor de hoenders mag uitgeven onverstandig! doet daarom toch goed, hanen van Horst te nemen. Hij brengt daardoor toch 50 pCt. goed spul in de dieren- 't Helpt allemaal echter nog niks, als niet eerst gezorgd wordt voor een luchtige, ruime, heider verlichte ver blijfplaats. Vele menschen schaffen wel goede dieren aan, maar zorgen niet vooreen doelmatige huisvesting. Dan kan hel resultaat niet beviedigend zijn. En dat is het ook niet. Maar men moet dan niet zeggen: De kippen van bepaalde afstamming gaan niet boven de andere Goede afstamming! Goede hokken Op tijd broeden Doelmatig voederen Dan alleen komt men erMaar dan ook zeker1 voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's Overal per keker De groote flacon» Gtemengd Nieuws. Eieren. In de eerste 6 maanden dezer jaars werden in België nog 76 millioen eieren meer ingevoerd dan uitgevoerd. De Belgische hoenderstapel heeft dus nog niet veel te beteekenen in verge lijking met den Nederlandschen. Faillissement Cuykscho Melkproducten- fabriek. Het nieuwsblad «Handelsbelangen" bevat de crediteurenlijst in het faillis sement der N. V. Cuyksche Merkpro- ductenfabriek, Cuyk aan de Maas. Het actief bedraagt f 153.718.19 tegenover een passief van f 807.332.06. De Maasbrug te Vcnlo. De opbrengst der bruggelden (Maas brug) te Venlo bedroegen in 1923 holle, met de afzichtelijke diepte van een doodshoofd, in zich vereenigden. Hij was blootshoofds en zijne lange haren zwierden verwilderd in het rond. Constance, herkent gij mij? vroeg hij met eene heesche slem, welke van vermoeienis of uitputting, wellicht van beiden gelijk, getuigde Zijl gij mijn broeder? vroeg zij, met eene trilling in hare slem, welke van hare diepe ontroering getuigde, terwijl zij huiverend eenige passen terugtrad. Richard, Richard, wat ziet gij er ongelukkig uit! - Zij bedekte haar gelaat met beide handen, waarachter een heele tranen stroom ontvloeide, en een hevig snikken belette haar verder voort te gaan. - Met welk doel hebt gij uwe zuster hier bescheiden vroeg ik den ramp zaligen man. Om haar voor het laatst een woord loe te spreken, voor ik sterf want ik wil niet langer leven was het treurige antwoord. - Men waande algemeen u bij den brand omgekomen; zoudt ge ons willen vertellen, op welk eene wijze gij u het leven hebt gered? Dit zal uwe zuster zeker kalmer stemmen en u met meer bedaardheid doen aanhooren. - HaMeent zij in mij een spook te zien Ik weet wel, dat ik vee) van een vogelverschrikker heb, maar dacht het nog niet zoover gebracht te hebben, riep hij akelig lachende. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1