Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De Fruitveiling te Venray. Het gouden Bidsnoer, Dit num mei- bestaat uit twee bladen Vergadering Sloomzfbrk. H. Maria FEUILLETON. De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag IS September 1924 43e Jaargang No 37 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVEKTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. De volgende circulaire werd dezer dagen gezonden aan de besturen van de rond om Venray liggende Tuinbouw- vereenigingen De Fruitveilingen te Venray-Oostrum zullen beginnen Woensdag 17 Sept. a.s. om half 10 precies. Voor eene goede regeling hebben wij het volgende bepaald a. Het fruit moet uiterlijk 9 uur op het veilingsterrein gereed staan. Wat na 9 uur aangevoerd wordt, zal waar schijnlijk niet verkocht worden. b. Elke afdeeling of lid moet zorgen dat de manden behoorlijk en direct dichtgemaakt worden. Van wat niet betioorlijk of direct dichtgemaakt is zal 10 ct. per mand in rekening gebracht worden. c. Het opladen moet door of van wege de vereeniging geschieden. Voor elke mand die niet direct op verzoek der directie opgeladen wordt, moet 5 ct. laadgeld betaald worden. d. De huur van manden, bushels en kisten bedraagt 5 ct. voor deksels 1 ct. Voor manden, bushels en kisten afge haald te Oostrum bedraagt de huur 8 ct., voor deksels 1 ct- Deze bepalingen zullen stipt worden nageleefd. Denk ook aan goede sorteering en verpakking. Zonder twijfel zullen ook de ver schillende leden dier afdeelingen met den inhoud van deze circulaire gaarne kennis maken en er hun voordeel mede doen. De prijzen van het minderwaardige fruit zijn op het oogenblik op de veilingen zeer gering; dit neemt echter niet wesr, dat de prijzen van onze goede late soorten appelen veel doen ver wachten. Het zou daarom diep treurig zijn en weinig blijk geven van eenigen kijk op den handel, als men nu die goede soorten fruit voor een appel en ei onderhands ging verkoopen. De handel zal van deze lijdelijke prijs daling zeker willen profiteeren. Daarom, opgepast 1 De Directeur TH. DERKX. op 8 Sept. te Wanssum. De voorzitter, A. Litjens, opende de vergadering met den chr. groet, heette allen welkom, in 't bijzonder 't be stuurslid, de heer Rieter, aan wien op 31 Aug. de ridderorde van Oranje Nas sau was verleend, dankte hem voor al 't goede aan de vereeniging bewezen en feliciteerde hem, mede namens de vergadering, met de hooge onderschei ding hem te beurt gevallen. Ilij sprak verder den wensch uit, dat deze onder scheiding hem den weg mocht banen naar 's Landsvergaderzaal in den Haag. Luid applaus bewees, dat de leden 37. Vervolg van Tweede Blad Noch de uitgestrekte bezittingen van »Doeblenburg" met het kasteel en den nasleep van rijk gegalonneerde lakeien daaraan verhonden, noch het onnoemelijk vermogen, haar door hare ouders nagelaten, dat haar in staat stelde iedere begeerte, iederen harte- wensch te bevredigen, brachten haar troost aan in den ongelukkigen toe stand, waa rin zij zich bevonden het was niet alleen het gemis van Reinold's genegenheid, zoo hoog door haar ge schat, waarom zij treurde, maar ook de erkenning, de zekere' overtuiging, dat zij het lijden, wat zij onderging, had door te staan als eene welver diende straf voor hare maagdelijke ijdelheid, waardoor zij eenmaal den edelen jonkman teruggestooten en zijne mannelijke eigenwaarde had gekwetst. Jarenlang leefde ik met den fabri kant in oprechte vriendschap, en niet zelden gebeurde het, dat ik hem op merkzaam maakte op den kwijnenden hiermede volkomen eens waren. Als punt 1 stond op de agenda de vergrooting der fabriek en aanschaffing eener nieuwe karn. De voorzitter deelde mede, dat de fabriek ongeveer 12 jaren in werking is en inmiddels te klein is geworden omdat de melkaanvoer sinds de oprich ting is verdubbeld. In 1914, 't eerste volle jaar, dat de fabriek werkte, werd aangevoerd 1824896 Kg. melk, terwijl in 't eerste halfjaar 1924 reeds werd aangevoerd 1786072 Kg., dus bijna zoo veel als over 't geheele jaar 1914. Ook de karn was te klein geworden voor den tegenwoordigen melkaanvoer. Het bestuur vermeende dan ook, dat 't nu tijd werd over te gaan tot verbouwing der fabriek en aanschaffing eener nieuwe karn. Het plan bestaat om aan de oostzijde, langs den schoorsteen een nieuw karnlokaal te bouwen van circa 55 h 60 M2. De kosten der verbouwing en nieuwe karn waren globaal begroot op 5 èi 6000 gulden. De directeur lichtte een en ander nog nader toe en toonde duidelijk aan om welke redenen er niet langer ge wacht mocht worden. Ook zou er wel licht binnen afzienbaren tijd nog een nieuwe stoomketel moeten-worden aan geschaft, wijl de tegenwoordige niet alles meer trekken kan. Hierover kon thans echter nog niet beslist worden. Na deze toelichting vroeg de voor zitter hoe of de vergadering over een en ander dacht. Niemand wenschte hierover nog het woord en met algemeene stemmen werd besloten tot verbouwing der fabriek en aanschaffing eener nieuwe karn. Alsdan kwam aan de orde de be spreking van het Mond- en Klauwzeer en in "verband daarmede het leveren van melk van door deze ziekte aange taste koeien. De voorzitter deelde mede, dat deze ziekte zich niet verder meer had uit gebreid en waren er momenteel nog slechts 15 leden die het mond- en klauwzeer op stal hadden. Door het bestuur was indertijd besloten om de melk van zieke koeien wel te laten leveren, maar moest deze afzonderlijk aan de fabriek bezorgd worden. Aan dezen maatregel was het te danken, dat deze ziekte zich niet verder uitge breid had. Wijl het wel niet zoo aan genaam was, dat deze maatregel streng werd gehandhaafd, vroeg de voorzitter de medewerking der leden in deze om eventueele verdere uitbreiding te voor komen. Ilad een der leden misschien een ander voorstel, dan moest hij zulks maar mededeelen en kon de vergade ring daarover alsdan beslissen. Volgens de door het bestuur getroffen maat. regelen, mocht een lid, dat de ziekte bij zijn vee had geconstateerd, in 20 dagen de melk niet met de gewone melkkar medegeven, doch moest deze gedurende dien tijd afzonderlijk bezorgd worden. Was de ziekte echter eerder geweken, dan mocht de melk wederom met de gewone kar geleverd worden, mits een bewijs van den veearts werd overgelegd, dat de ziekte geheel ge weken was. Sommige leden maakten bezwaren tegen het overleggen van een attest van den veearts, wijl daarmede weder om kosten gemoeid waren. Het lid M. Classens Oirlo, vermeende dat het een mooi besluit van het be stuur was, dat zij de leden in staat gesteld hadden om, ondanks ziekte hunner koeien, toch nog de melk te toestand, waarin freule Constance ver keerde, terwijl ik niet onduidelijk liet doorschemeren, dat het alleen het zelf verwijt was van hem vroeger miskend te hebben, wat haar zoo deed lijden. - Hij gaf hierop altijd een ont wijkend antwoord en tot zijne eer moet ik zeggen, dat, hoewel menigeen zich in zijne plaats zou verlustigd hebben in het verdriet van de jonkvrouw, en haar lijden hem eene genoegdoening zou hebben geweest, hij immer met de meeste achting van haar sprak, en zelfs deernis toonde met hare smart. Hij scheen ondertusschen maar niet te denken aan een huwelijk, en wanneer er gesproken werd over eene hem waardige partij, of men hem het oog liet vestigen op een meisje dat ge schikt mocht zijn om hem gelukkig te maken, dan schudde hij altijd het hoofd en zeide: Ik heb eenmaal een meisje gevraagd en ben geweigerd, ik zal nimmer weer aan een ander denken. - Ik vind die fabrikant wel een weinig onverzettelijkmisschien ook bezit hij geen al te gevoelig hart, waagde ik aan te merken toen de ver- haler een oogenblik zweeg. Geen gevoelig hart, mijnheer dan zoudt ge u vergissenik heb daar verscheidene staaltjes van gezien, vervolgde de rentmeestermaar hij kunnen leveren en daarom moesten de leden ook allen zonder uitzondering medewerken. Het lid Verstappen zou de boeren zelf laten conlroleeren en hun de melk maar laten leveren als zij vermeenden, dat hun koeien genezen waren. Het lid Moorrees, Oostrum, zeide, dat wanneer de boeren zelf konden controleeren en de veearts er niet meer bij te pas behoefte te komen, alle koeien spoedig beter zouden zijn. Hierna ontspon zich een drukke en langdurige discussie. Het lid Reijnen uit Blitterswijck stelde voor om het besluit van het bestuur te handhaven. Wel zou spreker er voor zijn om van den kleinen man met slechts één koe geen bewijs van den veearts te vorderen maar dezen na 20 dagen gewoon te laten leveren, doch van boeren met meer koeien zou hij overlegging van een bewijs van den veearts verplichtend stellen. De heer Rieter zeide, dat hij nu van alle kanten deze kwestie al eens ge hoord had, doch vermeende hij toch te moeten waarschuwen, dat men hiermede niet voorzichtig genoeg kon zijn. Door het bestuur waren strenge maatregelen genomen en deze waren door den directeur stiptelijk uitgevoerd maar zulks was in het belang der vereeniging. Verder wees spreker er op, hoe de besmetting zich uitbreidde en hoe het Rijk de vroeger toegepaste maatregelen thans om financieele redenen niet meer kon uitvoeren. In Overloon heerscht reeds vanaf het begin van de lente deze gevreesde ziekte en de schade welke de boeren daarvan ondervinden is niet te bereke nen. -Spreker vond dan ook het voor stel Reijnen de eenigste oplossing. Het bestuur was wel sireng geweest, maar kon in zoo'n moeilijke kwestie als deze niet anders handelen. Was de verga dering of een der leden echter een andere meening toegedaan, dan moest deze kenbaar gemaakt woeden, wijl daarvoor toch deze vergadering belegd was. Het lid M. Classens vond er geen bezwaar tegen liet voorstel Reijnen aan te nemen. Wijl geen der leden een ander voor stel ter tafel bracht werd met alge meene stemmen het voorstel Reijnen aangenomen en besloten het besluit van het bestuur te handhaven. Hierna nam de heer Rieter nogmaals het woord, dankte den voorzitter voor zijne sympathieke woorden bij't openen der vergadering tot hem gericht. Door den voorzitter waren echter woorden gesproken, die hij liever niet gehoord had, n 1. om spr. nog eens als lid der Tweede Kamer te zien. Hij zou zulks echter niet kunnen en niet willen aannemen, omrede hij zich hiervoor niet voldoende beslagen acht; al zou de geheele streek zulks wenschen, dan nog zou hij daarvoor moeten bedanken. Spr. vond 't jammer genoeg, dat er menschen gevonden werden, die zich hiervoor leenden en daartoe evenmin als hij zelf bekwaam waren. Verder sprak de heer Rieter den wensch uit, dat het den sympathieken voorzitter vergund mocht zijn nog vele jaren als voorzitter der fabriek te fun- geeren, aan wier hoofd hij thans onge veer 12 jaren stond. Toen deze fabriek was opgericht, was zij al aanstonds geheel modern ingericht, doch was rekening gehouden met de financieele maakt een goed gebruik van het ver stand, dat hem geschonken is. Ik moet u zeggen, ik heb achting, en zeer veel achting, voor een gevoelig hart, en de mensch, die het niet bezit, is een on gelukkig, beklagenswaardig wezen in mijn oog; maar, evenzeer heb ik mede lijden met den man, die gevoel bezit en het niet door zijn verstand weet te beheerschen. Een gevoelig hart, dat niet door het gezond verstand geleid en geregeld wordt, vervalt dikwerf tot uitersten. Wat bij den een welbegre pen en gematigde liefdadigheid is, wordt bij den ander een domme, mon sterachtige, niet zelden belachelijke edelmoedigheid. De man van gevoel, om een enkel voorbeeld aan te halen, die zijn ver stand raadpleegt, of hij in staat is de lijdende menschheid hulp te brengen, die zij vraagt, zonder dat hij in andere zaken te kort zal schieten, plukt dik wijls goede en welverdiende vruchten van zijn bemoeiingen, is echter in zul ke gevallen het gevoel alleen de baas, dan is de toeschouwer in de gelegen heid eene zelfopofferende deugd te bewonderen, die volkomen zelfopoffe rend mag heeten, omdat de uitoefening daarvan met de verwaarloozing van eigen belangen gepaard gaat, waaron der niet zelden ook zij die hem dier baar zijn, lijden. draagkracht der leden. Waar hier nu echter na 12 jaren zulk een vooruit gang te constateeren viel moest men er ook niet tegen opzien om thans nog eens 'n tien mille te besteden voor uitbreiding en verbetering en zouden deze weder spoedig hunne voordeelen afwerpen. De voorzitter bedankte den heer Rieter voor de waardeerende woorden tol hem gesproken. De voorzitter bracht nog hartelijk dank aan den directeur voor diens werkzaamheid en nauwgezet beheer en hoopte, dat de leden het vertrouwen lot op heden in het bestuur gesteld, ook in de toekomst zouden blijven bewaren, wijl het bestuur niets zou doen, wat niet in het belang der ver eeniging was. Hierna sloot hij de vergadering met den christelijken groet. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Lange Rui. VRAAG Onder onze kippen zijn er bij, die zoo heel lang in den rui blij ven. Ook hebben we dit jaar te weinig eieren naar onzen zin geraapt, ofschoon we het aan de voeding toch niet toe schrijven. We hebben steeds gevoerd, zooals dat door u aangegeven is in het boekje Nutpluimveeteelt. De M. te M. ANTWOORDDe rui duurt door gaans lang hij oude dieren. Hierdoor alleen zijn oude hennen dus reeds minder aan te bevelen. Ook slecht gevoede kippen blijven lang in den rui. Dit zal bij u echter niet de oor zaak zijn, veronderstellen we. Dus te oud? Niet? Dan zal het liggen aan een of ander ongedierte of aan den slechten gezondheidstoestand. Onder menig hoenderstapel ten plattenlande heerscht in meer of mindere mate tuberculose, omdat de hokken veel te dompig en te vunzig zijn. Tuberculose kippen ruien heel langzaam, ja laten soms het geheele jaar door wel veeren los. Ik raad u aan, de hokken eens ter dege te reinigenalles er dus uit. daarna de wanden eens flink gewit met kalk en 5 pet. creoline 1 Liter op een vollen emmer). De zitstokken en legnesten vooral niet te vergelen. Voorts krachtig eiwitrijk voer (l est ochtendvoer dus) en een flinke portie phosphorzure voederkalk er onder mengen, b.v. 4 pond op een zak van 100 pond. Zorg ook, dat de dieren een zandbad kunnen nemen. Tuberculeuse hoenders moeten op geruimd worden, daar ze toch niet door u te genezen zijn. U kunt ze hieraan kennen, dat ze steeds goed blijven eten en toch immer magerder worden. Frissche, goed geventileerde nacht hokken, benevens zonnige uitloopter reinen voorkomen veel tuberculose. Bruine eikleur. VRAAGWij houden van Barnevel ders omdat ze zulke mooie bruine eieren leggen. Ofschoon wij telkens de donkerste broedeieren nemen, krijgen wij er toch telkens weer kippen bij, die witte eieren leggen, of heel licht bruine. Het schijnt dus aan den haan te liggen. Kunt u-ons een middel aan Weldadigheid, deernis met ongeluk kigen, medelijden met armen en ver iatenen, bewondering voor het goede en het schoone, zijn allen deugden, zoo gij wilt, uit een gevoelig hart ontspruitende, maar, niet geleid door een helderen geest, zijn zij gelijk aan te wild en te weelderig ontkiemde planten en vruchten van een akker grond waarvan de meststof door te grooten overvloed verspild is. Gevoelen en denken zijn twee ;zaken mijnheer, laten wij dat niet vergeten, en het is de schoonste menschelijke natuur, waarin beide krachten gelijkmatig werken In die oogenblikken kwam de ge dachte hij mij op, dat ik met een phi- losoof, of liever met een anti-philan- troop, in plaats van met een rentmees ter te doen had; misschien, dacht ik, is hij beiden tegelijk. Hoe het zij, zijne wijze van verhalen boezemde mij belangstelling in. Hoe ik zoo op de hoogte kwam van de eigenlijke smart, die freule Constance kwelde, daar wel geen meis je ooit dit geheim aan een tweeden man zal openbaren, is doodeenvoudig ging hij voort. Om eenige afleiding en verstrooiing te vinden, was het gezel schap van hare vriendinnen, zoo het scheen, haar niet voldoende. Deze wa de hand doen, om voortaan zekerder te zijn van enkel diepdonkere eieren Ons plan is het getal telken jare wat uit te breiden, tot b.v. 80 stuks. H. te V. ANTWOORD Zeker vriend, 't zit 'm bij u in de hanen, althans onge twijfeld óók in de hanen. Misschien wel in deze alleen. Door eene proef- paring kan men vaststellen, of de dieren, welke donkerbruine eieren leggen die eigenschap constant zullen vererven. Men pare ze tot dat doel met een wit eierleggend ras. b.v. Leg horns, Minorcas, Braekels e d. Wanneer zoo'n dier constant in overerving is, dan zal het kuikens leveren, welke slechts bruine eieren zullen leggen, ondanks den invloed in de kruising van het wit-eierleggend ras. U doet het dus in het a.s. voorjaar aldus Neem b.v. 3 Barnevelderhanen en paar die aan W. L. hennen, dus in 3 afzonderlijke rennen. Deze kruislingen merkt u bij de geboorte in de vliezen tusschen de teenen. De kuikens van toom No. 1 b.v. krijgen alle één gaatje tusschen de teenen van den linkerpootdie van toom No. 2 één gaatje in de vliezen van den linker- en één in die van den rechterpoot; verder van toom No. 3 allen enkel één gaatje tusschen de teenen van den rechterpoot. De hennen hiervan houdt u aan, de haantjes slacht u af. U moet nu wachten tot het najaar, als de leg begint. Dan zullen misschien sommige hen nen witte of lichtbruine eieren geven, anderen weèr donkere. De toom waar uit de dieren met witte eieren komen heeft een haan gehad, die voor de fok niet deugt. Die, welke bruine eieren leggen stammen af van een haan, die voor u de gewenschte is. In 1926 plaats u dien bij uwe hen nen, nadat al de kruislingen verwijderd zijn, dus bij uwe overjarige Barnevel ders. U zoekt de donkerste eieren uit en zult hennen fokken, die allemaal diep donkere eieren leggen. Een nadeel is, dat u het pas een jaar daarna weet. Het volgend jaar zult u dus op goed geluk af moeten gaan. Ik raad u echter aan, eens naar het fokstation te Horst te gaan. Mogelijk hebben ze daar nog wel hanen be schikbaar, die zuiver zijn voor den factor sbruine schaalkleur." Aan zulke inrichtingen worden na tuurlijk proefparingen genomen, zoo dat u er ten volle op vertrouwen kunt. Voor particulieren is het wel wat omslachtig. En bovendien... hei duurt zoo lang eer men er iets aan heeft, 't Is meer het werk van fokstations en hoenderparken. Wit-Leghorns. Wij hopen, dat het volgend voorjaar door onze lezers vooral veel W. Leg horns van erkende afstamming gefokt zullen worden. Deze dieren zijn voor de boerderij de kippen. Kijk alle leg- wedstrijden van ons land maar eens na. De klasse Wit-Leghorns verslaat alle anderen. En 't groote voordeel voor de boerderij is, dat ze niet veel broedsch worden, dus weinig zorg in dat opzicht vereischen. Maar niet laat broeden, dan geeft het nimmer iets. Zorg, dat ge de kuikens ter wereld hebt tusschen half April en half Mei. Niet later hoor 1 ren allen zonder onderscheid meisjes van een ander karakter dan zij, aan wien zij de oorzaak van haar leed niet kon mededeelen, zonder bespot te wor den. Een waren troost in haar lijden vond zij in mijne vrouw, die zij dikwijls kwam bezoeken, wanneer zij zeker was mij niet thuis te vinden. Ik geloof, dat het haar onverschillig was of mijne echtgenoote het door haar besprokene naderhand aan mij overbracht, dit heb ik tenminste wel eens kunnen bemerken, wanneer ik de jonkvrouw op het kasteel bezocht, maar om mij mondelings, om mij per soonlijk hare klachten te doen hooren dit belette hare maagdelijke schroom valligheid. Meestal tweemaal per week, wanneer zij mij niet tusschentijds deed ontbie den, bracht ik haar een bezoek, en ik behoefde haar dan slechts aan te zien, om te weten hoe welkom mijn gezel schap haar was. Zij scheen mij met de genegenheid eener dochter te beminnen, ik bezat voor haar de gehechtheid eens vaders en zonder de belangrijke geldelijke belooning aan mijn ambt van rent meester verbonden, had ik toch gaarne hare goedereiv bestuurd, alleen omdat het mij goed was voor haar welzijn te waken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1