Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Onderwijs in het Patronaat. Het gouden Bidsnoer. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON, De Kippenhouderij op het platteland Spoedeisehende Raadsvergadering Gemengd Nieuws. Zaterdag 28 Augustus 1924 48e Jaargang No 84 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/» cl Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Lees s.v.p. dit artikeltje, gij die er iets mee te maken hebt en knip het uit. Het is, in onzen tijd, voor een kind veel beter, dat zijn ouders hem van alles later leeren, dan dat zij hem bij hun dood een paar duizend gulden nalaten. Ouders van gezond verstand zien dit goed in. Velen leeren op een avond méér dan vroeger gedurende een ganschen dag, toen zij nog op school waren en het verstand minder ontwikkeld was. In het St. Antonius-Patronaat is gevestigd de Handclscursus. De naam zelf zegt voor wie dit on derwijs bestemd is. Men gelieve hierbij ook aan het volgende te denken wie in de toekomst geen of geen voldoende boekhouding heeft, zal vruchteloos reclameeren tegen z.i. te hooge belas ting. Deskundige personen verzekeren dat verscheidene jongens al te jong het Landbouw-onderwijs volgen en het voor hen veel en veel beter zoude zijn, dat zij eerst minstens gedurende één winter den Handelscursus meemaakten. In het St. Antonius-Patronaat is ook gevestigd de Yakteekenscliool, bestemd voor toekomstige timmerlieden, metselaars, smeden, schilders enz. Dit avondonderwijs wordt gegeven op Dins dag, Donderdag en Vrijdag. Tevens is in het St. Antonius-Patronaat gevestigd Herhalingsonderwjjs, d.w.z. men noemt het zoo het is feite lijk een onderdeel van de Vakteeken- school. Dit onderwijs, gegeven op Maandagavond en Woensdagavond, moet gevolgd worden door degenen, die teekenen leeren. Maar het mag gevolgd worden ook door hen, die geen teekenles hebben. Dit z.g. Herhalings- onderwijs omvat de volgende vakken REKENEN en MEETKUNDE, zooals men in de ambachten enz. noodig heeft. NEDERLANDSCHE TAAL, d.w.z. het schrijven van zakenbrieven, rekeningen enz., het invullen van formulieren enz., alles berekend op de praktijk. MAATSCHAPPIJ-LEER, zoo b.v. het verklaren van vreemde woorden, die gebruikt worden in het verenigings leven, in sociale geschriften enz. WETSKENNIS (leeraar de Edelachtb Heer Van Haaren, gemeentesecretaris) d.i. kennis van die wetten, welke men in het dagehjksch leven noodig heeft als vakarbeider of anderszins. GODSDIENSTLEER, vooral ingericht 32. ^Vervolg van Tweede Blad. Spoedig had ik het dorp bereikt, en het met versnelden pas intredende, ook de stalhouderij, waar ik een rijtuig nam, dat mij in vliegende vaart naar den spoortrein bracht. In koortsachtige opgewondenheid nam ik plaats. De drukte en het gewoel om mij heen gaven mij eene aangename ver strooiing, en bepaalden mijn geest op andere zaken, dan waarmee ik ge durende den nacht gedwongen was, mij bezig te houden. Wat kwam de tijd, die paar minuten welke nog moesten verstrijken vöör mijn vertrek, mij lang voorDaar ging de bengel. Het toeslaan der portieren volgdetoen het fluitje van den con ducteur, welke oorverdoovend was, en hos hos 1 de trein zette zich in be weging. Hij was over zijn tijd vertrok ken, en trachtte zijn verlies weer in te halen; snorrend en rinkelend vlogen wij de schoonste buitenplaatsen voor bij, welke ik wel eens in den zomer op mijn gemak in oogenschouw had willen nementoch was die snelle vaart voor mij te langzaam, die met een onbedwingbaar heimwee naar huis verlangde. De passagiers naast mij wilden eenig op mogelijken omgang met andersden kenden. En misschien nog meer. Dit hangt af van, vooral geldelijke, omstandig heden. De kosten zijn voor drie avonden teekenles en twee avonden z.g. Her- halingsonderwijs twee gulden per maandvoor twee avonden z.g. Her- halingsonderwijs (zonder teekenen) slechts één gulden per maand. Voor on- en minvermogenden minder of zelfs gratis. De Handelscursus kost maar weinig meer, terwijl aan kinderen van leden van de Vereeniging R. K. Middenstand reductie wordt toegestaan. Men gelieve voor bovengenoemd Onderwijs geen leerlingen aan te geven die nog niet de Lagere School door- loopen hebben. Verdere inlichtingen verschaft gaarne de directeur Pr. A. NIELEN. door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Ontroomde melk. VRAAG Bij 't opfokken van kuikens heb ik dit jaar voor het eerst veel ge bruik gemaakt van onderoom en 't is mij zeer best bevallen. Denkt u, dat het ook goed is voor leghoenders En in den rui? Meent u, dat.ik er ook het ochtendvoer mee kan aanmaken P. te V. ANTWOORD Optroomde melk bevat ongeveer 3i/2 pCt. eiwit i/io pCt. vet en 4i/2 pCt. melksuiker en is dus een uitstekende drank voor kuikens. Ook kan men er zeer goed het ochtendvoer voor volwassen hoenders mee aanmaken en het als drinken voorzetten. Karnemelk is minstens even goed. Misschien hebt u dat ook ter uwer beschikking. Dat houdt den eetlust gaande. Men kan karnemelk op dezelf de wijze gebruiken als ondermelk. In den ruitijd make men er zooveel mogelijk gebruik van. Gemakkelyk ochtendvoer. VRAAGGaarna had ik eene een" voudige samenstelling voor een deug" delijk ochtendvoer P. te V. ANTWOORD Ik raad u aan, ook eens eene proef te nemen met vetarm vischmeel. Eene zeer eenvoudige samenstelling is de volgende Men neme gelijke maatdeelen 1 deel vischmeel (vetarm) 2 deelen tarwegrint of tarwezemelen 1 deel maismeel 1 deel havermout. Men heeft dus niet te wegen. Als men telkens ongeveer even groote scheppen neemt, is 't in orde. Op den legwedstrijd te Nijmegen heeft men dit tot nog altijd met groot succes ge bruikt. Het gevolg daarvan is, dat eene der allergrootste coöperaties te Nijme gen thans ditzelfde ochtendvoer inden handel heeft gebracht en in zelfs 11 filialen daar ter stede druk verkoopt. gesprek met mij aanknoopen, doch ik antwoordde hen op alles beleefd maar kort, en ziende, dat er op dit punt met mij niets was aan te vangen, moesten zij eindelijk hunne poging opgeven. Mijn hoofd was te vol met gedach ten van allerlei aard, dan dat ik mij bezig had kunnen houden met zaken, welke mij niet de minste belangstel ling inboezemden. De vroolijkheid en opgewektheid van dezen en genen, om mij heen, deden mij echter geen kwaad, want ik had behoefte aan opgeruimde gezichten, welke mijne zwaarmoedige ziel moes ten overtuigen, dat niet alles op deze wereld bedorven wordt door rampen en tegenspoeden, en dat ook daar de vreugde nog wel eens verkwikking brengt. Zwijgend staarde ik, aan het portier gezeten, naar den helderen winter hemel, welke mij nooit zoo diep had toegeschenen als thans. Het denkbeeld van oneindigheid, daardoor in mijn binnenste opgewekt verruimde mijne ziel en gaf mijn geest eene richting naar het bovennatuurlijke. De genoe gens, door mij in de omstreken der woning van mijne goede, oude tante gesmaakt, waren al weer genoten, al die vermakelijkheden voorbij, zooals alles voorbijgaat. Ik weet al geen oogenblik, waarin ons meer het ver gankelijke in dit leven treft, dan bij den terugkeer naar huis, na een uit stapje van eenige dagen, waarop wij eens recht genoten hebben. Al het gebeurde lost zich in rook op, en nog eenige oogenblikken zich aan Voor de smaak der eieren behoeft u niet bevreesd te zijn, als het maar vetarm vischmeel is (verkrijgbaar o.a. bij H. Hennekam te Rotterdam, Bol werk, doch misschien ook wel bij u ter plaatse. Dat is dan nog eenvoudiger) Vischmeel is tamelijk rijk aan phosphorzure kalk en daarom ook in den ruitijd zoo aanbevelenswaardig, en ook bij 't opfokken van kuikens. In plaats van vischmeel mag men ook een gelijke hoeveelheid Liebigs vleeschmeel nemen. Eenvoudiger kan het toch niet. Het geven van gedroogd groenvoeder door het ochtendvoer kan voor den wintertijd en 't najaar niet genoeg worden aanbevolen, 's Zomers is dat niet zoo zeer noodig, omdat men dan voor opgesloten hoenders over versch groen beschikt, en de losloopende het overal kunnen vinden. Fijngehakt hooi van in jonge toe stand gehooide klaver en lucerne neemt, wegens zijn hoog gehalte aan eiwit stoffen en aschbestanddeelen, waaronder de kalkzoulen in de eerste rij staan, vooraan. Vooral witte klaver. Neem eens een proef, ze zal u wel bevallen Op vele pas ontgonnen gronden zag ik van 't jaar overvloedig witte klaver gegroeid. Valnestcontróle. Een dik woord, waarmede den laatsten tijd veel wordt geschermd. Hoe verheu gend het ook is, dat het controleeren op den leg meer' en meer ingang vindt, beteekent deze controle zonder legcijfers weinig. Het doel de productie voor iedere hen afzonderlijk te bepalen wordt niet bereikt met eene controle, die midden in 't jaar aanvangt. Betrouwbare gegevens krijgt men alleen door de eieren van een hen te tellen van af het eerste ei, dat zij legt, tot ze gaat ruien. De betrouwbaarheid van cijfers, die men hier en daar wel eens leest, wordt vaak in twijfel getrokken. Legwedstrij den en fokstalions stellen deze echter vast, boven eiken twijfel verheven. Zooveel waarde een fokker zelf aan zijn door valnestcontrole verkregen legcijfers hecht, zoo sceptisch worden ze door Jan Publiek beoordeeld en wordt deze alleen door officieele cijfers overtuigd. Valnestcontrole is voor de meeste particulieren te tijdroovend. Men stel len dus hoofdzakelijk z'n vertrouwen in de fokstations. Iedereen spreekt tegenwoordig over vitamines, precies of 't knollen zijn Zoo ook over valnestcontrole 1 op Donderdag 11 Aug. v.m. lialf 12 Afwezig de heer Dr. A. Janssen. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en ging onmiddellijk over tot punt 1 van de agenda. a. Benoeming van een hoofd der school aan de nieuw te openen O. L. School te Venray-Heijde. het aangename, wat de herinnering ons laat, vasthechtende, tasten wij, altijd naar meer hakende, in het ijle rond. De rusteloosheid, deze zucht naar genietingen, waarvan de ziel nooit ver zadigd wordt, levert de opmerkelijke verklaring van ons voortbestaan na dit leven. Wij streven naar een blijvend geluk, wie heeft het ooit op aarde gevonden En ofschoon het denkbeeld van oneindigheid te omvangrijk is, om door onzen beperkten geest omvat te worden, gevoelen wij, dat ons ver scheiden het begin is van een nieuw en beter leven, als ons zielsoog voor eeuwig zal aanschouwen dat onbe grijpbare Wezen, naar welks bezit wij hier beneden vruchteloos blijven ha ken God 1 Dus peinzende, waren wij hel station Amsterdam genaderd. De tijd was mij korter gevallen dan ik had verwacht, en nauwelijks stond de trein stil, of ik sprong er uit en liet mij per as naar mijne woning brengen, den voer man eene goede fooi belovende, wan neer hij wat sneller reed dan zijn ge woonte was. Een kwartier verliep, en ik snelde mijne huisgenooten tegemoet, als kwam ik van eene Oost-Indische reis. Han den werden gedrukt, kussen gewisseld, en toen kwam er een zacht verwijt, dat ik eerst nu en niet in hel oude jaar was thuis gekomen. Dit bracht mij te binnen, dat ik een zekeren plicht had verzuimd, en opstaande bracht ik hun mijne hartewenschen bij den aanvang van den nieuwen tijdkring. b. Benoeming eener onderwijzeres aldaar. Wijl in verband met deze pun ten besprekingen van persoonlijken aard moesten plaats hebben, schorstle hij de openbare vergadering. Na heropening der openbare verga dering werd met algemeene stemmen benoemd tot hoofd de heer W. J. Dries- sens te Weert. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Driessens verklaard had eene eventueele benoeming onvoorwaardelijk te zullen aannemen en kon deze ver moedelijk met 1 October a.s in dienst treden. Voor onderwijzeres waren uitgebracht op Mej. P. L. M. van Helden 2 en op Mej. M. M. Vermeulen 10 stemmen, zoodat benoemd was Mej. Vermeulen met ingang van den datum waarop het hoofd der school in functie zou treden. 2. Wijziging legesverordening Ven- ray. De Voorzitter deelde mede, dat deze verordening andermaal van Ged. Staten was terug ontvangen en kon deze ver ordening niet worden goedgekeurd als de leges voor jachtakten op f 7,50 be paald bleven. B. en W. stelden dan ook voor het bedrag dezer leges te verminderen en terug te brengen van f 7,50 op f 3. Werd goedgevonden. De heer Oudenhoven vroeg hoe het tond met de schoolcommissie. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de Commissie in gebreke was gebleven hare werkzaamheden te vervullen en dat het College van B. en W. door den Heer Commissaris der Koningin met de laak dier commissie belast was. De heer Haenen vermeende, dat het niet geheel juist was te zeggen, dat de commissie in gebreke was gebleven de secretaris der Commissie had alleen bedankt voor die functie, omdat de Raad hem daarvoor de gevraagde ver goeding van f200 niet wilde toekennen en nu was er in de commissie niemand te vinden, die deze functie wilde over nemen. De Voorzitter wees er den heer Haenen echter op, dat de commissie wel degelijk in gebreke was gebleven, wijl alle brieven gewoonweg ter secre tarie werden gebracht en aan den heer Inspecteur officieel was medegedeeld, dat da commissie niemand bezat, die het secretarisschap wenschtte waar te nemen en de Inspecteur had op zijn beurt den Heer Commissaris der Ko ningin in kennis gesteld. De heer Stoot' vroeg of de burge meester niet in overleg was getreden met de commissie, zijns inziens had alsdan veel voorkomen kunnen worden. De Voorzitter antwoordde, dat de Inspecteur zich, na ontvangst van dat officieele bericht, onmiddellijk tot den heer Commissaris had gewend en deze laatste daarop onmiddellijk de taak der commissie aan B. en W. had overge dragen. Het geval deed zich hier voor dat we van den eenen kant hadden eene commissie, die niet bedankte en van den anderen kant eene commissie, die hare werkzaamheden niet vervulde. Te zijner tijd zou er echter wel weer een nieuwe commissie komen. De heer Stoot vermeende echter, dat Eene verschooning voor mijn weg blijven was spoedig gevonden ik be hoefde ook alleen de waarheid maar te zeggen, om ze allen op dit punt te bevredigen ik had de diligence, welke mij naar den trein moest bren gen, gemist, en omdat ik geen lust gevoeldè in het barre winterweer naar het dorp te loopen om een rijtuig te nemen, was ik in »De gekroonde Post hoorn" blijvert overnachten. Alle nevelbeelden, welke mij in mijne nachtelijke mijmeringen over huis hadden beangstigd, losten zich nu dadelijk voor mij op. Daar zat mijne familie, al de huisgenooten bijeen, vroolijk en wel, en niemand wie iets deerd. Opmerkelijk is het, dacht ik bij mij zeiven, dat, wanneer wij van hen, die ons dierbaar zijn, afzwerven, wij ons een hemel van genot voorstellen, bij de gedachte, na eenigen tijd onze geliefden weder te ontmoeten en zoo dit treffend oogenblik eindelijk plaats heeft, hoe gulhartig en lief wij ook ontvangen worden, hoe beminnelijk en goed wij ons onzerzijds weder ver- toonen, toch zien wij ons niet zelden in onze verwachting teleurgesteld, en vinden wij altijd eenige leemten in ons kloppend hart, welke onaangevuld blijven, omdat alles in ons en om ons heen onvolmaakt is I Die treurige ervaring deed ik ook nu weder opdoch de woelige nieuw jaarsdag, met zijne eigenaardige drukte en gejaagdheid, verbande ieder onte vreden gevoel uit mijn geest. Na mijn bestoven reisgewaad met eene nettere kleeding verwisseld te hebben, was het het zoover niet gekomen zou zijn, als de burgemeesten zich eens in verbin ding gesteld had met den voorzitter der commissie. Hij vroeg of de burgemeester ook met geen enkel lid der commissie overleg gepleegd had, waarop de voor zitter antwoordde, dat hij vanaf het begin met geen jenkel lid der commis sie overleg had gepleegd. De heer Fonck vroeg of er al iets naders bekend was omtrent het raads besluit, waarbij de trottoirbelasting was ingetrokken, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit besluit was goedge keurd. Verder deelde de heer Fonck nog mede, dat de op de Markt geplaatste caroussel nog niet veel fraais was en werden aldaar de kinderen, wanneer zij b.v. een dubbel lie gaven, gedwongen om meerdere malen te rijden, want dan ontvingen zij niets terug. De Voorzitter antwoordde den heer Fonck dat deze hem daarmede onmid dellijk in kennis had moeten stellen, dan zou zulks niet dikwijls meer ge beurd zijn. De heer Odenboven had het treurig gevonden, dat onze mooie trottoirs met de kermis ook al voor varkensmarkt moesten dienst doen, terwijl er elders toch nog zoo'n mooie plaats voor was. Indertijd, toen de trottoirbelasting ter sprake kwam, had spreker eerst niet geweten, welke zijde te kiezen, maar thans was hij toch maar blij, dat hij toen tegen gestemd had. De heer Pubben zou den marktdag tijdens de kermis afschaffen. De Voorzitter antwoordde, dat daar over vroeger ook al eens gesproken was, doch Jiad men het alstoen beter gevonden aan de eenmaal vastgestelde marktdagen niet te tornen, wijl de markten dan langzamerhand gingen verloopen. De heer Nelissen vroeg, hoe het stond met de brandspuit te Oostrum waarop de voorzitter antwoordde, dat daarvoor thans eene pomp was aangekocht. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangen de sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Meer boerderijen. Te Winterswijk is Dinsdag de alge meene vergadering gehouden van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van landbouw. De voorzitter, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wees op »het stichten van boerderijen op woesten grond". Mede door een adres der afdeeling Winterswijk der G. O. M. v. L. is hiervoor nog een post van f 50.000 op de begrooling gebracht. Nu de staats financiën geen hoogere bijdragen toe laten, rijst de vraag wat moet er wor den gedaan om een einde te maken aan de wanverhouding in het zoeken naar en het aanbod van boerderijen. Het tekort aan boerderijen bedraagt naar schatting 10 15 duizend stuks, terwijl de bevolking van ons land jaarlijks bovendien met een honderd duizend menschen vermeerdert. ruim tien uur geworden. Ik rees op uit de gemakkelijke houding, waarin ik mij sedert eenigen tijd door eene aangename rust had verkwikt, en be gaf mij naar de kerk, om de hoogmis van halfelf bij tewonen. Voldaan over de gesmaakte genoegens, droeg ik het heilig offer aan God op, met mijn innigen dank, dat ik mijne familie in goeden welstand had terug mogen vinden, en zegen voor haar afsmeeken- de in het nieuwe jaar, waarvan reeds eenige uren waren verstreken. Het verder gedeelte van den dag vlood henen, onder het bespottelijk en onsmakelijk genoegen van bezoeken te brengen en ze van lieden te ontvangen, welke ons de schrale vreugde verschaf fen van zich slechts één keei* per jaar te laten zien, en ons dan voor twaalf maanden lang, om niet te veel te loopen, ineens zooveel zegen en voor spoed wenschen, als zij denken, dat wij gedurende het geheele jaar ge bruiken kunnen. Wanneer houden wij op, kinderen te zijn Adeltrots gefnuikt en burgerdeugd erkend. In de gewone sleur van het alle- daagsche teruggeworpen bij de her vatting mijner werkzaamheden, gaf het altijd bedrijvige Amsterdam mij ruimschoots afleiding, en werd de on aangename gebeurtenis, door mij bij gewoond en de spookachtige zijden mijner herinnering, door de geschiede nis mij verhaald, spoedig op den achtergrond gedrongen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1