Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Het gouden Bidsnoer. Dit Dum mei- bestaat uit twee bladen Schildknapen en Jonge Ridders. KHJU1 LLKTONl De Kippenhouderij op het platteland Aanneming nieuwe Leerlingen aan de Openbare Lage School te VEMRAY (Kom) Gemengd Nieuws. Zaterdag 26?Juli 1924 46e Jaargang No SO ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1»30 afzooderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon BI. PRIJS OER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. De goede, blijmoedige St. Franciscus van Assisië heeft, zevenhonderd jaar geleden, drie Orden gesticht: de Eerste, de Tweede en de Derde Orde. Tot de Eerste behooren de paters en broeders Franciscanen (Minderbroe ders), gelijk hier in het klooster. De Tweede Orde zijn de Zusters Clarissen, zooals in Megen en Ammerzoden. De Derde Orde is voor menschen in de wereld. Tot de Derde Orde behoo ren milHoenen menschen van alle rangen en standen. Eenige jaren geleden zou men ge zegd hebbende Derde Orde heeft haren tijd gehad en kwijnt dood. Maar ziet: eensklaps, en overal te gelijk, daar begint de Derde Orde weer te bloeien en te groeien, dat het ver bazend is. Dit is duidelijk de Vinger Gods Wie het dan ook op zijn geweten durft nemen de Derde Orde tegen te werken, die zal geen gemak kelijke verantwoording hebben voor God. In Venray zijn ver over de duizend menschen lid van de Derde Orde. De Derde Orde is niets anders dan leven volgens Christus' Evangelie. Nu, dat moeten we allemaal. Maar, wat komt er bij velen van Welnu, de Derde Orde maakt het den mensch gemakkelijker om volgens Christus' Evangelie goed en blijmoedig te leven. De Derde Orde maakt den mensch gerust. Kwezelarij en zulke dingen zijn aan de Derde Orde vreemd. Wie hel anders zegt, die praat als een kip zonder kóp. De wereld, dwaalt van God en Hemel af. Maar, de goede Katholieken wor den beter en vuriger en dapperder. En vele andersdenkenden worden Ka tholiek. Meer en meer verdeelt zich de menschheid in twee kampen: het geloovige leger van Christus en het ongeloovige leger van Satan. Het is duidelijk, dat God daarom de Derde Orde tegenwoordig zoo zegent en dat daarom de laatste Pausen de christe nen zoozeer dringen om zich aan te sluiten bij de Derde Orde. Men moet minstens veertien jaar oud zijn om in de Derde Orde te wor den ingekleed, en vijftien om tot de Professie te worden toegelaten. Met iets goeds kan men niet licht te vroeg beginnen. En het wordt voor jonge menschen al langer hoe moei lijker om braaf te blijven en stand te houden in het leger van Christus. Daarom (aldus de laatste Pausen) moet de Jeugd in de'Derde;Orde 1 Wie zegt (Vervolg van Tweede Blad) Het scheen of de blauwe zee, boven de wijzerplaat afgebeeld, veel on stuimiger werd en de schepen zich nog onrustiger bewogen, terwijl de volle maan op dat alles met zwijgend wel gevallen nederzag. Op het welzijn van mijne geachte bezoeker, die mij wel de eer hebben aangedaan den oudejaarsavond bij mij door te brengen; dat het hun allen wel moge gaan sprak Jasper, opstaan de en zijn glas op de beurt tegen het onze klinkende. Wij allen klonken daarna met elkander. Toen ging de hoefsmid naar Bertha, gevolgd door den wagenmaker en mij (Krelis kwam het laatst met zijn glas water), en wij wenschten de goede vrouw a'len voor spoed en zegen in het nieuwe jaar Naar onze plaatsen teruggekeerd, begon het ons eerst recht goed te be vallen, toen wij met nieuwe onsluimig heid den wind op de deur hoorden beuken en den hagel, waarschijnlijk van een goeden voorraad sneeuw door- mengd, tegen de glazen hoorden klette ren. Jasper pookte dan ook nog eens flink de kachel op, en sprak tot zijne vrouw Wel, Bertha, wat zeg je er nu dat veertien jaar te jong is, weet het nog beter dan de Paus, Christus' Stedehouder, en weet het dus nog beter dan Onze Lieve Heer zelf. Met zöö'n gladden vogel kunnen we ons niet verder bemoeien. Nu verzoeken wij uw geheel bijzon dere aandacht. Want dit is iets nieuws, althans voor Venraai. De H. Kerk dan keurt tegenwoordig goed dat Jeugd en Jongelingschap (b.v. tot 19 jaar) een afzonderlijke afdeeling vormen, met eigen gekozen Bestuur. De jongelui van onzen tijd zijn nu eenmaal zoo en het is niet erg ook, als het maar in goede banen wordt geleid. Zulk een afzonderlijke afdeeling telt drie soorten van leden Ten eerste de geprofesten, dus die de gelofte hebben afgelegd. Ten tweededegenen die alleen nog maar zijn ingekleed. Ten derdede postulanten (of adspi- ranten); dat zijn degenen die het om zoo te zeggen willen probeeren, ter liefde Gods. Postulant in zulk eene afdeeling kan men zijn al is men nog geen veertien. Postulant kan men natuurlijk ook worden al is men boven de veertien. Postulant kan men een heelen tijd blijven, desnoods jaren, en dan pas zeggen wat men verder wil. Deze jeugdige Postulanten dragen nog niet het koord en scapulier en bidden dagelijks niet twaalfmaal doch zesmaal Onze Vader, Wees-gegroet en Eere zij den Vader enz. Zij dragen bij gelegen heid, of gedurig, het schoone insigne der Derde Orde. Sint Franciscus van Assisië is juist de heilige voor onze jongens, niet voor de suffers en de gluipers, maar voor de echte ronde jongens. Omdat hijzelf zoo'n vroolijke Frans is geweestliefhebber van zang en m uziek, turnen, gezonde spelen, gezellige bijeenkomsten, enz. Omdat hij, ook in die dagen, zijn godsdienstplichten braaf en flink ver vulde. Omdat hij zoo'n eerlijke, jtrouwe, ridderlijke jongen was, dat Onze Lieve Heer wel heel bijzonder veel van hem moest houden en hem daarom, bij al zijn bruisende levenslustigheid, door buitengewone genade bewaarde voor dingen die slecht, laag en gemeen zijn. Omdat hij altijd graag wat voor een ander overhad. Om allerlei redenen, te veel om hier allemaal op te noemen. Omdat hij, ten slotte, na kloek zijn fouten en gebreken bij den nek te hebben, gepakt, toch heel zijn verder heilig leven die aangename eigenschap pen heeft bewaard waar een echte jongen veel van houdt. Het is duidelijk dat God in den Hemel deze laatste jaren tot Sint Franciscus gezegd heeftgij zijt de Veldheermaak van de jongens in van, zijn we vanavond niet plezierig bij elkaar? Kom, geef me een kus, wijfje; dat we samen een gelukkig ^jaar mogen hebben, en God ons met onze kinderen moge zegenen I Bertha liet zich zijne liefkoozing welgevallen en sprak Dat hoop ik Jasper; als jij zoo je plicht doet als altijd, zal het nog wel gaan. Daarop dronk zij een glaasje wijn, en begon eerst recht in haar humeur te komen. Ook de kachel scheen deel in onze opgewektheid te nemen, want na Jas per's aansporing, vertoonde zij een paar roode wangen, welke men zoude gezegd hebben, dat zij aan een hevige lachtbui te danken had. VI. Een onrustige nacht. Ik ben blij, dat de vertelling uit is, riep Krelis vergenoegd zijne handen wrijvende. Blaauw, wat zou jij nu wel zeg gen, als die kerel vannacht eens voor je bed kwam staan vroeg de plaag- lustige wagenmaker. De verschrikte boer schudde zich als een poedelhond, en zeideDirk 'tis naor, dat je mijn altijd mot hebben; is 't nou nog niet genoeg? Je hebt nou je zin, Jasper heit verteld wat jelui hooren wou, spreek er nou asje blieft niet meer over. Wij allen lachten over den angst van den eenvoudigen landman, en de hoefsmid sprak Maar Krelis, je weet nog niet eens, welken kerel Pulman bedoelt. wier borst wat mooi's, goeds, edels is, schildknapen en jonge ridders van Koning Jezus Christus. Zondag 24 Augustus en Maandag 25 Augustus is er in Sitlard een Congres van knapen en jongelingen der Derde Orde. Reiskosten (zeer laag, want voor jongens onder de achttien is het maar even meer dan één gulden) zijn voor eigen rekening. Maar maaltijden, nacht verblijf enz. worden hun van harte aangeboden door de Nederlandsche Derde Orde, en er moet door de jon gens niets voor betaald worden. Wij moeten er echter tegen waken dat iemand zich opgeve als postulant alleen om die reis naar het Congres. Dat immers is niet de hoofdzaak, doch bijzaak. Jonge leden der Derde Orde (gepro festen, ingekleeden en postulanten) die meegaan, moeten zich een dezer dagen aangeven. Aanstaanden Dinsdagavond wordt de lijst gesloten. Pr. A. N. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Voor te broeden. VRAAG Dit jaar heb ik veel moeten tobben, om eenige kuikens op tijd te krijgen, want mijn kippen, Wit Leg horns werden niet veel broedsch, en dan nog te laat. Mijn plan is daarom eenige zware dieren te koopen, uit sluitend met het oog op 't broeden in 't a.s. voorjaar. Welke raadt u mij aan, Wyandottes of Reds L. te O. ANTWOORDDat is een verstan dige vraag van u, die mij tevens ge legenheid bied, aan de lezers van dit blad te adviseeren, nu als 't kan eenige middelzware dieren te koopen. Kijk eens rond in de buurt of de omgeving daarvan, waar ze rassen houden, die bekend staan als echte broedsters. 't Is nu tegen den ruitijd en dan denken er de menschen ge woonlijk aan een deel op te ruimen, dat of te oud is, of wel vervangen wordt door jonge, die meer eieren leggen. Meestal vraagt men nu geen hooge prijzen, ze worden veelal verkocht voor de slacht. Ziet er daar eenige van machtig te worden. Ze verrichten in 't a.s. voor jaar den dienst van levende broedma chine. Een kip, die op tijd broedsch wordt, is meer waard dan menigeen denkt. Ieder voorjaar wordt er gezucht, ge kermd, gelamenteerd, omdat men niet kan laten broeden. Men loopt stad en land af om tegen betrekkelijk hooge prijzen hier of daar een broedsche kip machtig te worden. Maar 't lukt bijna nooit. Ja, ja, riep Krelis, naar zijn nek voelende, ik begrijp hem wat goed. Nu, jullie moest er nu maar eens mee uitscheiden, hernam de waardin, Je plaagt dien armen Blauw ook altijd, en hij heeft er, dunkt me, reeds genoeg van. Och ja, ieder heeft zoo zijn stok paardje, vulde haar man aan de een is bang en de ander lichtgeloovig maar Krelis is een te goede kerel om altijd zoo in 't zonnetje gezet te wor den. Beste vent, ga jij maar naar huis en naar bed... Dat durft hij niet, viel de wagen maker Jasper in de rede; ik wed om vijf gulden, dat hij alleen den weg niet opgaat. Eene nieuwe windvlaag, vergezeld van hagel en sneeuw, deed weder de straatdeur in hare scharnieren ram melen, en door den grooten schoor steen gilde de storm als de stervens zucht van een reus, toen de deur van straat af in werkelijkheid werd ge opend, en een nieuwe bezoeker met afgemeten stappen langzaam binnen trad. De wind, welke hierdoor vrijen toe gang lot de gelagkamer kreeg, waaide twee lichten uit, terwijl Krelis, op het gezicht van het zonderling personage, dat hij te aanschouwen kreeg een gil uitende, met stoel en al achterover sloeg, en Sultan uit zijn sluimering opsprong en hevig begon te blaffen. Met moeite werd hij door Jasper terug gehouden, en hoe gehoorzaam anders, nu wilde hij den vreemdeling te lijf. Het eerste werk van den waard was, de lichten weer aan te steken, terwijl Daarom thans reeds voorzorgsmaat regelen genomen. Wie 100 Leghorns houdt, koope nu 7 of 8 van die zware dieren (Wyandottes, Orpingtons, Reds, 't doet er niet toe) wie er 50 heeft kan wel met 4 volstaan. Als hij er eentje meer koopt, zal hij toch geen berouw daarover hoeven te hebben, want een ander wil ze in Maart of April gaarne voor goeden prijs overnemen. 'I Ideaal op een boerderij is deze toestand Kippen van erkende afstamming (Horst, Beekbergen of goede particu liere inrichtingen) van het lichte ras (hij voorkeur Wit Leghorn) en daarbij eenige zwaardere dieren, die wel op tijd broedsch worden, b.v. 7 5 8 pCt. Gevaar is daaraan niet verbonden, want de eieren der zware mokkels zijn allemaal min of meer donkergekleurd die der Leghorns daarentegen wit. Men hoeft dus niet bang te zijn, dat men verkeerde broedeieren zal uit zoeken. Hanen van Horst. In dit blad heeft laatst eens eene advertentie gestaan van iemand, die fokhanen te koop aanbood van Wit- Leghorns, geboren uit broedeieren van het fokstation Horst. Ik hoop dat de goede man ze alle maal kwijt is, niet zoozeer in 't belang van hem zeiven (ofschoon ook) als wel in 't belang der kippenhouders uit de omgeving van Venray. Men weet hier deksels goed, wat een goede hengst, een goede stier be- teekent voor de paarden- en rundvee fokkerij. En dat is een heugelijk feit. Voor de kippenho'aderij is een »stam- boekhaan" al even noodzakelijk. Wie nog niet in 't bezit daarvan is, kijke daarom eens rond, of er hier of daar nog disponibel zijn. De veulens kan men kennen aan den hengst, de kalveren aan den stier, de kuikens aan den haan. Op productie-verhooging kunnen de meesten onzer niet werken, daar heb ben ze geen tijd, geen gelegenheid, geen lust soms en ook geen kennis genoeg voor. En toch is 't noodzakelijk, dat het gebeurt. Het fokstation Horst verricht voor u die taak. Welnu, profiteer daarvan, al is 't maar door de hanen ervan aan te schaffen. Alle kuikens, uie uit een toom ge fokt worden, waar een haan uit Horst bij is, hebben 50.pCt. Horster-bloed in zich. Nu is er nog kans, voor betrekkelijk weinig geld den hoenderstapel zonder moeiten reeds aanmerkelijk te ver beteren. Als u dan ook nog eens voor eene doelmatige huisvesting zorgt, want die is al even onmisbaar 1 dan zult ge ondervinden, dat de opbrengst steeds grooter wordt. Een slechte kip eet evenveel als een goede. Men onthoude dit wel. Vroeger zei men ook: een koe is een koe. Maar op den dag van heden, denkt men daar heel anders over. Te veel koeien liepen er, die d'r onderhoudskosten niet goed maakten. Met de kippen is dat ook zoo. ik Krelis Blauw van den grond op hielp, die aan alle leden beefde, en mij toefluisterde Dat is 'm, dat is 'm waarachtig 1 Pulman, die ook wel wat vreemd zat te kijken, maar toch zijn spotten en geplaag niet kon laten, boog zich naar Krelis over, en sprak insgelijks op fluisterende toon: Ik geloof waar achtig, dat het de wandelende jood is, Blauw, heb je hem wel meer gezien Krelis riep niets anders dan Hij is 't, zoo waar als ik hier zit, 't 's dezelfde, en hij wrong zich met zijn rug tegen het buffet, als wilde hij er doorheen. Hij zorgde, wat hij sprak, altijd op onderdrukten toon te zeggen, als vreesde hij, dat zijn spreken de gramschap des vreemdelings op zou wekken. Ik moet eerlijk bekennen, dat het verschijnen van den laten bezoeker, die niemand anders was dan de zon derlinge persoon, waarmee ik in den vooravond zulk eene vreemde ontmoe ting had, mij ook niet bijster aanstond. En wanneer ik daar bijvoeg, dat het zeggen van Krelis, als zijnde het dezelfde, die hem op zulk eene onaan- §ename wijze tracteerde, mij in een ooihof van raadselen bracht, welke ik niet wist op te lossen zal het niemand bevreemden. Hij was in dezelfde kleeding, als waarin ik hem had ontmoet, met dit onderscheid, dat hij zijn grijzen hoed kwijt was en de kap, welke ik op zijn rug had zien hangen, thans zijn hoofd bedekteook droeg hij een langen berkeiak, zooals de Oosterlingen, bij wijze van staf, welken hij bij lederen We zorgen dus le voor goede fokhanen; 2e voor 'n goed hok; 3e voor broedkippen (of eene broed machine) in 't voorjaar. Wie het fokmateriaal rechtstreeks uit Horst kan betrekken (eieren of eensdaagskuikens), die hoeft natuurlijk geen fokhanen of broedkippen aan te schaffen, maar als alle menschen te gelijk verstandig werden, zou het fok station weer niet aan de vele aan vragen kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders van VENRAY brengen ter kennis van ouders, voog den en verzorgers, die hunne kinderen aan de O. L. School te Venray-Kom op 2 September a.s. als leerling wen- schen aangenomen te zien, dat zij hiervan aangifte moeten doen bij het Hoofd der School, den Heer J. J. HENDERICKX en wel zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 1 Augustus a.s. De kinderen, die niet tijdig worden aangemeld, kunnen later niet meer worden aangenomen. De kinderen moeten op 1 September den leeftijd van ZES jaren bereikt hebben. Venray 23 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, J. v. d. BOOM 1. s. Brandstichting. Voor het Bossche gerechtshof had den zich te verantwoorden de gebroe* ders L. en A. H. uit Sevenum, be klaagd van brandstichting. A. H. had een huis gekocht van H. v. d. Sterren aldaar, waarvan deze het vruchtgebruik zou blijven behouden. Toen de man te lang bleef leven, had A. H. het plan opgevat om het huis in brand te steken. Dan zou hij het verzekeringsgeld krijgen en een nieuw huis kunnen bouwen. Hij had zijn broer, een 16-jarigen jongen overge haald om den brand te stichten. Deze had het strooien dak aangestoken en alles was in de vlammen opgegaan. L. H. bekende zijn daad, maar zei dat zijn. broer hem niet had opgestookt Dat beweerde A. H- zelf ook. L. had gewild dat A. den boel aanstak, maar toen deze weigerde, heeft hij het zelf gedaan. De adv.-generaal vond het geniepig dat bekl. A. H. zijn broer den brand heeft laten stichten. Hij is de hoofd schuldige en daarom eischte spr. tegen hem 4 jaar en tegen L. H. 2 jaar, welke straffen ook door de Rechtbank te Roermond waren opgelegd. tred met onnoodige kracht op den grond zette. Houd dat beest bij je, riep hij tegen mij, met een heesche stem, die van uitputting getuigde, op den hond wijzende, die nog altijd zat te grommen en hem gaarne eens te lijf wilde. Sultan, hier! riep de waard, en hij trok het dier bij zijne ooren naar de plaats waar hij eerst gelegen had, doch de hond, die nu gedwongen ge hoorzaamde, deed dit blijkbaar met weerzin. Wat zal mijnheer gebruiken vroeg Jasper den onsangenamen en onwelkomen vreemdeling, die inmiddels plaats had genomen op den stoel, en bezijden het tafeltje, hetwelk voor de gangdeur geplaatst was, welke naar de trap geleidde, die naar boven voerde. Dat weet ik nog niet, was het norsche antwoord. Je hebt een van je twee slaapkamers voor me disponibel, hoop ik, want ik moet hier dezen nacht blijven ik verkies niet verder te gaan. Jasper zag eenigszins vreemd op, hoe de man kon weten, dat hij voor goede bekenden ofschoon slechts het nederig vak van herbergier uitoefende, altijd twee logeerkamers beschikbaar haden daar hij het zonderlinge per sonage liever wilde loozen, zeide hij 't Is waar, mijnheer, ik heb twee logeerkamers, maar ze zijn niet aan kant; ook is er reeds eene van de twee door gindschen heer besproken, voegde hij er bij, op mij wijzende. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1