SCHOUW der WATERLOSSINGEN BEKENDMAKING. Gemengd Nieuws Burgemeester en Wethouders van YENRAY brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer ver melde tijdstippen LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 2 Waterlaat de Scheide, op 22 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 3 de Leunsche Beek met zijtak, op 22 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Waterlaat uit Brugskensche Pas, op~22 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 5 Van Breevennen, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 6 de Oirlosche Pas, op 19 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 7 de Brugskensche Beek, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 9 de Waterlaat, op 25 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 10 de Weverslosche beek met zijtakken, op 26 Augustus, van 7 uur voor middags tot 7 uur namiddags 11 van Giesevennekens, op 21 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 12 Loonsche Pas, op 21 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 13 Smakter Spurkt, op 21 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 14 de Burggraaf, op 21 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags LEGGER B. 1 Lollebeek, op 18 Augustus, van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 2 Oostrumsche Beek op 25 Augustus, van 7 uurvoormiddags tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 26 Augustus van 7 uurvoormiddags tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met zijtak, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen geves tigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provin cialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen ge constateerd op 18, 19 en 21 Augustus op 12 September d.a.v. en voor de overtredingen geconstateerd op 22, 25 en 26 Augustus op 13 September d.av. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aange plakt en aangekondigd in het Weekblad «Peel en Maas" te Venray. VENRAY, 16 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Aangeplakt op de gebruikelijke O. VAN DE LOO plaats aan het Raadhuis te De Secretaris, Venray 16 Juli 1924. VAN HAAREN. De Veldwachter, A. FILA. Gaan we nu de wasscherij binnen- Het is een helsch lawaai. Voor een ieder is begrijpelijk, dat steen zwaarder weegt als steenkool, zoo niet, men probeert maar eens deze wetenschap past men in de wascherij toe, de glij baan, die uit de zeverij komt, stoot de kolen weerom in een z.g. zeefin- richting, die de kolen weerom op maat verdeelt, o.m. nootjes V, IV, III, II, fijnkolen 0/6 enz., maar hierbij zijn de steenen en het steengruis. Machinaal wordt elke soort naar een afzonderlijk waschbak gevoerd, waar het water door stroomt, door dit proces, natuur lijk nauwkeuriger uitgewerkt dan ik het u hier vertel, zakken de steenen en het steengruis, en glijden de kolen met het water weg naar de groote kolenbakken, waar tientallen ton ingaan. Onder die groote kolenbakken is een glijgleuf, die, als men ze open trekt, de soort kolen doorlaat en ze doet neerkomen in den wagon, die men eronder heeft gezet. Als de wagon vol is, gebeurt wederom hetzelfde, als met de volle wagons door de glijbanen der zeverij geladen. De steenen en het steengruis wordt ook vergaard, en weg gereden naar den steenberg of naar beneden gezonden ter aanvulling. Op sommige mijnen heeft men ook kolenbrekers, die de gesorteerde/groote soort kolen breken tot kleinere soorten. Ook is aan een mijn veelal een briket, fabriek verbonden, waar menhetgruis- vermengd met een hoeveelheid pek, door middel van stoom (waterdamp) tot de ons wel bekende brikettensoorten samengeperst wordt. Ziezoo, nu hebben we het voornaam ste van het mijnbedrijf gehad 1 Nu kunt ge, begrijpend hoe alles werkt en in elkaar «zit", een mijnbe drijf samengevat voorstelleneen schacht, waardoor de kooi de arbeiders naar beneden gevoerd wordt per kooien, die door de ophaalmachine worden op en neergelaten, waardoor de kolen, die de arbeiders er onder delven, naar boven komen, en er verwerkt en ver zonden worden, passeerend ofwel alleen de zeverij, ofwel ook nog de wasscherij of den kolenbreker. Verder diverse machines, o.a. om de lucht beneden te ververschen, en een centrale, die licht geeft. Dit is kort samengevat. Maar als ik u nu vertel, dat ge deze korte samenvatting vergelijken moet, met hetgeen ik in deze drietal opstellen schreef, dan zoudt ge zeggen «Dat is zoo maar ruw weg, dat is lang niet kompleet." Welnu, de opstellen van mij vergelijkend met wat een mijnbe drijf werkelijk is en inhoudt, zeg ik u dat deze schetsen dan in diezelfde mate niet kompleet zijn als uwe korte samen vatting vergelijkend met mijne schetsen. Maar een goed begrip ervan zult ge wel bij een eenigszins aandachtig lezen gekregen hebben. Ik vertrouw eveneens, dat ze u even wel hebben geinterresseerd. Een andere maal wil ik u eens vertellen, hoe de kolen zich feitelijk gevormd hebben, Hij ontdekte zelfs tranen van blijd schap in de oogen van zijn kind, die hem reeds bij voorbaat gelukkig maak- j ten, en hij was tevreden zich zelf over wonnen te hebben. Daarbij, zoo hij zich al een offer moest getroosten, door de hand van Constance aan een burger te schenken, die burger had ten volle j aanspraak op zijne erkentelijkheid, en hiervan besloot hij den jongeling des s anderen daags een duidelijk bewijs te leveren. Hij verheugde zich reeds in stilte, welke verrassing hij zou teweeg brengen want ik moet het jonker Zeilker eervol nageven, hij zag gaarne] gelukkige lieden om zich heen, en het was hem een waar genoegen, zoo hij eenige lafenis kon toebrengen aan hen die leden. Vastbesloten zich aan het oordeel van anderen niet te storen, begaf hij zich op weg. Zijn hart klopte bij de gedachte, dat hij, vólgens zijn begrip, een edele daad ging verrichten. Het scheen hem toe, dat hij, door op het eenmaal geweigerde aanzoek van den fabrikant terug te komen en diens wensch te bevredigen, iets wegschonk, wat boven de waarde van een konink rijk was verheven. Zijne eenige dochter, een braaf, godsdienstig meisje, deugdzaam jen edel van hart en daarbij geboren «Jonk- vrouwe Zeilker Van Doeblenburg." De: laatste titel verdrong altijd de eerstge-* noemde beminnelijke eigenschappen die immers den echten zielenadel uit-' maken, in zijn geest; want geboorte en stand gingen bij hem, als bij de meeste edellieden, boven alles. Hij had echter J nog nimmer nagedacht waarom. Zoo peinzende, trad hij langzaam voort, leunende op den hechten stok, welke hem onontbeerlijk bleek, daar zijn gaan zeer bemoeilijkt werd door de pijn en de uit zijne kneuzingen voortvloeiende verzwakking. Hij zag er opgeruimder uit dan voor ettelijke maanden geleden, en had dien dag eene meer dan gewone zorg aan zijne kleeding besteed. Een glimlach krulde zijne lippen, en met welgevallen sloeg hij den blik in het ronde. Eindelijk kwam hij, na eene lange wandeling, aan de woning van Reinold, welke aan de fabriek grensde. Met een nederbui- gende goedheid in zijne oogen, welke hem iets flauws en kinderachtigs gaf, belde hij aan. De gewone huisknecht, Cristiaan, opende de deur en liet hem binnen. Het onontbeerlijke fijn geglaceerde visitekaartje, dat hij terstond in de hand van de dienstbode liet glijden werd door dezen naar boven gebracht en zijn meesier overhandigd, nadat de deur van de antichambre voor den jonkheer geopend was. Statig was hij binnengetreden, en sloeg zijne blikken met opmerkzaamheid in 't rond. Het ameublement van de ruime kamer scheen zijne goedkeuring weg 'te dragen. Wel getuigde 't niet van die buitensporige weelde, welke er op zijn kasteel heerschende was, doch men kon er den goeden smaak niet aan ontzeggen, en krachtiger dan de vorige keer maakte dit alles indruk op zijn gemoed. Na een paar minuten kwam hoe namelijk de kolen zijn ontstaan. Voor den lezer, die gaarne eenige bedrijfskieken (ansichten) van een mijn, zoowel ondergronds als bovengronds, zou hebben, wil ik gaarne de moeite doen om een stel voor hem hier te koopen, en hem toe te sturen. Er zijn drie series, van zes stuks, het stel kost 32 ct. franco, de 18 samen 94 ct. Wie er dus dat voor over heeft, zende mij adres Eikske 7 te Schaesberg (bij Heerlen), dit bedragje franco toe. Een stier in de wolken. In de »Tel." dicht Clinge Doorenbos een lied over den stier, die per vlieg machine naar Frankrijk werd vervoerd, dat wij met een kleine wijziging hier laten volgen Brief van den stier Nico II uit Parijs aan zijn moeder te Rotterdam. Lieve Moe, nu 'k in Parijs zit, Ver van u en Rotterdam, Wil ik U vlug even schrijven Wat me zooal overkwam. Gistermiddag op het vliegveld Wist ik niet wat of ik zag, Want drie honderd vee-magnaten Zeiden mij daar goedendag. Een muziekcorps speelde plechtig Eerst een soort van welkomstlied, Daarna Toreador uit Carmen, Maar 't is Fransch, 'k begreep het niet. Toen werd een speciale penning Om mijn stierennek gedaan, Een heel leger fotografen Kiekte me, ja, heusch hoor Ma. Kijkt U maar eens op de foto-pagina. Zwermen dames kwamen kijken Wat ik liet en wat ik deed, Denk er om Moe, dat ik voortaan Nicolaas van Stirum heet. Ik had echt schik in het reisje, Echt wat je zoo noemtplezier Holland ging me knap vervelen, 'k Had het land soms als een stier, Met dat mond- en met dat klauwzeer En het neemt nog maar niet af, 'k Vond het zóó zuur, dat ik dikwijls Bijna karnemelek gaf. 'k Ben inééns beroemd geworden. Leve de moderne tijd Stier van Potter en van Pottum Zijn groen van jaloerschigheid. De piloot zat al te wachten, Dat was de Heer Duimelaar Eerst was ik een beetje angstig, Ik verstond éérst: Tuimelaar, Hij moest erg voorzichtig vliegen Volgens aller grooten wensch, Nog al glad een stierenleven Kost meer dan dat van een mensch. Ha, daar kwam de Heer Trompetter, Praeses van de B. Vee Vee, Dit'n weemoedigafscheidswoord sprak 't Motto wasScheiden tut Weh Es war zu schön gewesen, dacht ik En ik nam een pluiihpje hooi. Hier een knip en daar een knipoog, Hier een poot, en toen alras Was ik d.eerste stier op aarde Die echt in de wolken was. 't Eerste wat ik onderscheidde Was het sted'lijk abattoir 'k Spuugde stikum naar beneden Met een zeer voornaam gebaar, 't Laatste wat ik onderscheidde Was 't gezicht van mijn vriend Braat, Hij wou nog iets naar me roepen, Maar helaas, 't was al te laat. Wellicht heeft de brave Braat iets Over melkerij gezeid, Of misschien over den Zomer- Of van den Komkommertijd. Moe, 'k begin al Fransch te loeien En ze noemen me Toreau Doe de groeten aan de vrinden En aan kleine zusje Veau. Moe, 't is hier een reuzenleven Voor een flinken jongen vent, Die 't verschil tusschen't Wilhelmus En de Marseillaise kent. Vreeselyke moord te Goch. De politie te Goch is achter een Christiaan beneden, met een excuus van zijn patroon, dat het -hem zeer speet, maar dat hij bezigheden had, welke nog een half uur zouden aan houden, en de vraag, of de jonkheer wenschte terug te komen, of zoolang wilde wachten. Dit verdroot den jonker niet weinig; toch behield hij, ofschoon met moeite, een kalm gelaat en zeide Neen, wanneer het niet langer dan een half uur du-urt, zal ik maar wachten. In dat geval heeft mijnheer mij bevolen u te zeggen, dat de boeken en de nieuwsbladen welke daar op tafel liggen, tot uwe beschikking zijn, zoo u lust gevoelt u daarmede den tijd te korten. Een forsche knik, niet van spijtig heid vrij te pleiten, was het antwoord van den edelman en Christiaan ver trok. »A1 de boekwerken, voor hem op tafel uitgespreid, getuigden van fijn gevoel en goeden smaak, en terwijl hun innerlijk de hoogste waarde bezat, bekoorde het uitwendige door de rijke prachtbanden het oog Meest alle waren het werken van wetenschappelijken aard, maar poëzie en romantiek waren ook ruimschoots vertegenwoordigd, en wel door bijdragen van de beste dich ters en schrijvers. Hoewel het bezit dier werken nog volstrekt geen bewijs is van verstands ontwikkeling of 't gevoel des eigenaars, deed dit fraai gezicht toch eene goede uitwerking op zijn gemoed, en de jon geling, dien hij zich tot schoonzoon verwaardigde aan te nemen, rees daar- Geen pijn, geen jeuk, geen bulten als gjj djfect Akker's Kloosterbalsem - er op doet. Wrijf wat op Uw huid, D v IC li dan laten de insecten U met rost. m#» Gloeit en steekt Uw huid? Akker's mmliII6 Kloosterbalsem verkoelt heerlijk en geneest in één nacht. Probeer het dllU eens, dan zult ge verbaasd staan! OU behoeven U niet te hinderen. Doe §9 6 II er wat Akker's Kloosterbalsem op, #%lr g^%l«» dan is dadelijk de pijn weg. Zuivert VlISClv en geneest Uw open huid in één nacht. en doorzitten bij fietsen (zadel- pijn) kunt gij gemakkelijk en da- delijk verhelpen met den alom ge- lOOpeil prezen Akker's Kloosterbalsem. door schrijnen of overmatig trans- f# C 11 pireeren is lastig en erg pijnlijk. h. m 5 Akker's Kloosterbalsem erop ver- li 1 Q zacht dadelijk, zuivert en geneest. 711IAaI roode plekken, huidafschilfering «■WlSd^en uitslag verdwijnen snel met Akker's Kloosterbalsem, die Uw |JWI5IJ©5 huid zuiver en gezond maakt. schandelijke moordgeschiedenis geko men. Zekere 23jarige fabrieksarbeidster Petronella Hemmers uitAsperden, was sedert het begin der vorige week spoor loos verdwenen. Bij de herberg «Jager hof" had men ze het laatst gezien. Deor de ijverige nasporingen der politie is tenslotte eindelijk licht ge komen in deze donkere zaak. De ver- dwenene was als offer van een vreese- lijken moord gevallen. Vorige week ontmoette de politieman Reijnders uit Asperden, die op inspec tie uit was, een landbouwer, die hem vertelde dat in 't naastbij liggende bosch zich een verdachte plek bevond, waar de grond nog een weinig omge woeld was geworden. De politieagent stak met een stok in het versche losse zand, waarop hij iets merkte. Bij nader graven vond men het lijk van de vermiste Hemmers, gedeeltelijk ontkleed, met het hoofd naar beneden in een diep gat met grondwater er in. In den hals teekende zich een 5 cM br§ede bloedende snee af, terwijl slag ader en luchtpijp geheel doorgesneden waren. Buitendien had het lijk twee diepe steekwonden in het hoofd. Het verminkte lijk werd in beslag genomen en naar Goch getranspor teerd. Een jongeman, die met dit vermoor de meisje in liefdesbetrekkingen stond wérd als verdacht gearresteerd op grond, dat men hem het laatst bij het meisje gezien heeft. Men heeft hem achter slot en grendel in de Clever gevangenis opgeborgen. Later zijn er ook nog een tweetal andere verdachten gearresteerd. Ook loopen er geruchten, dat de kuil in het bosch reeds voordat 't meisje dood was, werd gegraven en de onge lukkige onbewust naar haar eigen graf werd gelokt, alwaar de moord voltrokken is. Onrust aan de Staatsmijnen. Men schrijft aan de Msb. Onze staatsmijnen zijn weer eens in opspraak. In geheimzinnige opspraak nog wel. Er zou een stille terreur woeden, vooral onder het talrijke be- ambtenpersoneel. Zooals bekend, doet men aan de Staatsmijnen aan bedrijfscontrole, meer onomwonden spionnage geheeten. Elke opzichter, beambte, ambtenaar, inge nieur, hoofdingenieur, enz. weet, dat hij door iemand anders bespied en gerapporteerd wordt. Zelfs de driehoof dige opperdirectie zou geobserveerd worden, meenen welingelichlen. Aan het hoofd dezer bedrijfscontrole staat een algemeen hoofdingenieur, die alle rapportjes in handen krijgt en die dus zeer wel weet waar er iets rots is in door voor hem nog meer in waarde. Twintig minuten ongeveer had hij zich daarmee beziggehouden, toen er voetstappen in den gang werden ver nomen, die al nader kwamen, en weldra werd de deur geopend en trad Reinold binnen. Vergeef mij, jonker, dat ik u zoo lang moest laten wachten, maar het was mij onmogelijk vroeger bij u te zijn, klonk de verontschuldiging van Reinold, vergezeld van een diepe bui ging, die met belachelijke stijfheid door den heer Van Doeblenburg werd beantwoord. Waaraan, als ik u vragen mag, heb ik de eer van uw bezoek te danken Kunt ge dat nog vragen, edele menschenvriend 1 Waar anders aan, dan aan de zucht, om mijn innigen dank te betuigen, voor mijn leven, dat gij, met gevaar van uw eigen te ver liezen, hebt gered. Ik heb u wel mijn dank in een paar letteren doen toeko men, maar gereikhalsd naar het oogen- blik, dat ik u mondeling mijne erken telijkheid kon betuigen en zoo gelukkig ben ik op heden. Dit zeggende, was hij naar den jongeling toegetreden en drukte hem met warmte de hand. Gij bewijst mij al te veel eer, jonker, en ofschoon uw lof en dank mij zeker niet onaangenaam zijn, moet ik u doen opmerken, dat de daad op zich zelve zooveel genoegdoening voor mij met zich voert, dat ik reeds te veel beloond ben voor hetgeen ik heb ge- daan. Dat is uwe nederigheid, die u dit zoo doet beschouwen, en de daad wordt Denemarken, wanneer de gegevens tenminste betrouwbaar zijn. Daarover verschillen deskundigen van meening. De collegialiteit onder de Staatsmijn ambtenaren zou voor verbetering vat baar wezen, wantrouwen, rechteloos heid, onderlinge verklikkerij hebben in dit bedrijf een geest geschapen, die het instellen van een onpartijdig onderzoek wel wettigt. Onlangs werd door de directie der Staatsmijnen naar de inzichten van hoofdambtenaren gevraagd omtrent een meer economische bedrijfsorganisatie. De opperste der controleerenden moet toen, op grond van zijn groote feiten kennis, een zeer uitgewerkt plan heb ben ingediend, dat aangenomen werd. Sindsdien ontstond zijn groote macht. En de onrust mede. Een geest van fascisme en materialisme, strevingen naar toepassing van taylorsysteem wer den vaardig. Met harde hand werd geregeerd hoofdingenieurs met langen en eervollen diensttijd werden op zij gezet en vervangen door nieuwe krach ten, waarvan een het parool gaf «ik ken geen arbeiders, ik ken alleen maar kolen". Onder de slachtoffers van deze Mussolini-politiek. bevindt zich ook de hoofdingenieur der Staatsmijn Wilhel- mina, een man, die hoewel niet katho liek, hier ook onder de katholieke arbeiders aller achting genoot. Hij verkreeg langdurig «ziekenverlof." Over de persoonlijkheid van den «Mussolini der Staatmijnen,", zooals de man reeds gedoopt werd, loopen de meeningen nogal uiteen. De een scheldt hem voor een eerzuchtige, een kamer despoot, die in Indië tot conflicten aanleiding gaf en hier nu een koelie systeem wil invoeren. Anderen prijzen hem, als een correct en beleefd man, die nu eindelijk eens orde zal scheppen in chaotische toestanden. Nogal verschil van waardeering dus. Hoe het ook zij, die nieuwe koers aan de Staatsmijnen begint geweldig kwaad bloed te zetten. Het krasse op treden tegen geziene hoofdambtenaren heeft onder de arbeiders mede groote ontslemming en onrust gewekt en wel zoo sterk, dat reeds gedreigd werd met den arbeid neder te leggen, wanneer aan deze hardhandige regeermethode geen einde komt. Het een en ander is geschied bij af wezigheid van den president der direc tie van de Staatsmijnen, die eenige weken vacantie nam in 't buitenland. Of verband tusschen deze afwezigheid en het gebeurde bestaat is niet zeker. De arbeidersorganisaties, die tot nog toe niet direct bij het geval zijn be trokken, nemen een afwachtende hou ding aan. Bij verdere toepassing van facisme aan de Staatsmijnen zullen ze evenwel vrij zeker optreden, want ze duchten ook dat haar menschen weldra onder het nieuwe harde regime te lijden zullen hebben. Reeds verschenen uitingen van onrust van arbeiderszijde in de gewestelijke pers. Mynongevallen. Zaterdagmiddag is de arbeider K. uit Simpelveld op de Oranje-Nassau mijn te Heerlen tusschen twee wagen- tjes bekneld geraakt, met het nood lottig gevolg, dat de man even later overleed. De arbeider T. P. uit Groenstraat geraakte Zaterdagmiddag op de mijn Laura te Eygelshoven onder afstortend gesteente bedolven, waardoor een voet bijna geheel werd verbrijzeld. Doodeljjk ongeluk. Te Eindhoven ls het 3-jarig jongetje v. d. V. door een vallende zware kist, welke zijn vader aan de goederenloods aan het opladen was, getroffen en gedood. In den moutketel verbrand. Op de Phoenix brouwerij te Amers foort was een werkman in een mout ketel bezig met schoonmaken Terwijl hij in elk geval nog in den ketel was, heeft men de stoom leiding open gezet, er niet minder om. Dit alles neemt ook niet weg, dat ik mij zeer aan u verplicht gevoel, want het is niet de eerste keer, dat gij mij zulk een grooten dienst bewijstook mijne dochter heeft haar leven aan u te danken. Onder het spreken van deze woor den hadden beiden plaats genomen. Men is niet voor zich zeiven alleen op de wereld, ook anderen heb ben recht op onze hulp; het is onge lukkig, dat velen dit niet begrijpen, antwoordde de fabrikant. Gij hebt gelijk, sprak de jonker menigeen denkt, dat hij slechts voor zijn genoegen op de wereld isik moet oprecht bekennen, ik kan mij er wel eens een verwijt van maken, dat ik mij zoo weinig nuttig weet. Och, dat zijn van die zaken, zei Reinold, afhankelijk van geboorte en opvoeding, en men is daar dikwerf zelf de schuld niet van. Volgens mijn begrip is het de arbeid, die adelt. Lieden van uw stand denken er weer anders over. Ja, zeg maar de waarheid voluit, riep de jonker, zij schamen zich te werken, alsof hun geslachtswapen daardoor bezoedeld zou worden. Dit zijn van die valsche begrippen, maar welke edelman heeft den moed zich daarboven te verheffen I Ik wensch mij daarover geen oordeel aan te matigen, sprak de jon geling bedaardmen vindt onder alle standen goede menschen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6