53SJ" Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Adverteert in dit blad Provinciaal Nieuws. Het 27a htarnationale Eucharistische C^nqres te Amsterdam 22-27 Juli Openbare Vergadering Gemeenteraad te VENRAY. lagutndia UWdeelingen, Hier zegt men waar Zaterdag 19 Juli 1924 48e Jaargang No 29 PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81.' n,en' eroote reduc"e' PRIJS DER ADVERTENTIEN Dit nummer bestaat uit twee bladen I. Waarom het gehouden wordt. Alvorens de beteekenis der Congres sen zelve aan te geven, wilden we eerst doen voorafgaan een verklaring van het woordje: Eucharistie. Eucharistia is eigenlijk een Grieksch woord en beteekerit: dankzegging. Ge lijk de Evangelisten ons verhalen »Die (nl. Christus) daags vóór zijn lijden (Witte Donderdag Goede Vrijdag) het brood nam in zijne heilige en eerbiedwaardige handen, en zijne oogen ten hemel verheffend tot U, o God, zijn almachtigen Vader, en U dankend, het zegende, en brak en aan zijn leerlingen gaf, zeggendeneemt en eet, want dit is mijn Lichaam". Hetzelfde gebeurde met den kelk. Nu verhaalt ons de H. Justinus, dat de bisschop, na het toebereiden van brood en wijn (is offerande) lof en hulde brengt aan den Vader aller dingen, door den Zoon en den H Geest en dat hij deze eucharistia, is dankzeg ging, eenigen tijd voortzet, waarna het volk zijn goedkeuring, zijn instemming betuigt, door te zeggen Amen zoo zij het.) Gedurende die eucharistie, gedurende dat groote dankgebed, had de conse cratie plaats, door de woorden van Christus zelf. En zoodoende kreeg het geconsacreerde brood en wijn den naam van Eucharistie. En deze naam is be houden gebleven lot nu toe, zoodat hij nu algemeen gebruikt wordt om aan te duiden: het Allerheiligste Sacrament des Altaars. Wanneer we deze beteeke nis in het oog houden, zal het direct duidelijk zijn, waarom de internationale Eucharistische Congressen gehouden wordenals een openbare, plechtige getuigenis, belijdenis van ons geloof in het Sacrament des Altaars, afgelegd in naam van en door vertegenwoordi gers van alle katholieken der geheele wereld. Wat de katholieken der geheele wereld samentrekt als in een groot middelpunt, als een groote magneet der zielen, als een groote, machtige krachtbron, als de zon, waarvan alle leven en licht en warmte en bezieling en groeikracht uitgaat dat is het H. Sacrament des Altaars. En daarom wilden de katholieken der geheele wereld eens zooveel mogelijk te zamer. komen, om in het openbaar, op de meest plechtige wijze, hulde en eerher stel te brengen aan het Allerheiligste Sacrament, aan »God-met-ons", om aldus te werken aan de uitbreiding van Zijn sociaal Rijk in de wereld. En opdat dit schoone en verheven doel met des te meer vrucht zou. be reikt worden: i) zendt de Paus zelve een Kardinaal als zijn gezant (hetgeen ditmaal zal zijn de Nederlandsche Kardinaal van Rossum); komen van alle landen der wereld Kardinalen (er zullen er te A'dam 12 het Congres bij wonen); bisschoppen (ongeveer 80) en andere Kerkelijke Hoogwaardigheids- bekleeders komen er tallooze priesters en leeken. 2) Worden er tijdens het Congres vergaderingen gehouden waarin over het H. Sacament voor piesters en geloovigen gesproken wordten wordt vooral alle zorg besleed om te houden een grootsche slot processie, als open bare daad van eerherstel en liefde jegens het Allerheiligste Sacrament. 3) Worden er, volgens voorschrift van de bisschoppen, in de katholieke kerken der geheele wereld, tijdens de Congresdagen, kerkelijke diensten ge houden, ter eere van het H. Sacrament, algemeene en kinder-communies ge organiseerd enz., om ook daadwerkelijk de geheele katholieke wereld te doen medewerken om het doel van het Con gres te bereiken. Welk een machtige uiting van j Roomsche eenheid, Roomsche geestdrift, Roomsche belijdenis We kunnen derhalve aldus in het kort samenvatten Een internationaal Eucharistisch Congres is een bijeen komst (is Congres) van Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleders en Katho lieken uit alle landen der wereld (is internationaal) om openlijk hulde en eerherstel te brengen aan het Aller heiligste Sacrament (is Eucharistie) en aldus de godsvrucht tot dat Sacrament vooral door het veelvuldig bijwonen van het H. Misoffer en de veelvuldige H.» Communie, te bevorderen. II. Waarom liet te Amsterdam ge houden wordt. Emilie Tamisier, een eenvoudige Fransche dame, genaamd »de bede- laresse van het II. Sacrament" was reeds in 1880 naar Holland gekomen om te beproeven het 1ste internat, euch. congres in ons land te doen plaats hebben. In 1883 werd die poging nog eens herhaald, maar de gunstige tijd scheen nog niet aangebroken, tot dat dit jaar Holland die groote eer zal hebben, nadat reeds 26 congressen heb ben plaats gehad. Holland is een neutraal land en nog altijd werkt de oorlog na in den dommen en rampzaligen haat onder de volkeren. Waar zou beter het groote verbroederingsfeest kunnen gevierd worden dan rondom het «Sacrament van eenheid en vrede en liefde" (H. Augustinus) in een land, dat met den oorlog niets heeft uit te staan gehad Bovendien in een land, dat mee van het beste ter wereld heeft geluisterd naar de stem van Paus Pius X, heiliger nagedachtenisover de veelvuldige H. Communie en de vroegtijdige kin dercommunie, zoodat Paus Pius XI eenigen tijd geleden Holland noemde »het rijkste vertrek" in de Kerk. En dan was verder Amsterdam de aangewezen stad tot het houden van het Congres, niet alleen, omdat het de hoofdstad is van ons land, maar meer nog omdat Amsterdam nu al honderden jaren genoemd wordt de stad van het mirakel, van het groote wonder, van hel H. Sacrament, hetwelk aldaar plaats had in het jaar 1345. van den Maandag 14 Juli, nam. 4 uur. Afwezig de Heer Winters. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na voorlezing werden goedgekeurd. 2. Kasopname Gemeente-ontvanger 2e kwartaal 1924. Het procesverbaal van kasopname werd, na door den Voorzitter te zijn voorgelezen, voor kennisgeving aan genomen. 3. Vaststelling der gemeentel yke vergoeding ingevolge art. 101 der L. 0. wet 1920 over 1922 ten behoeve der bijzondere scholen der Zusters Ursuli- nen en het St. Joseplisgesticht. De Voorzitter deelde mede dat thans tot definitieve vaststelling dezer ver goeding kon worden overgegaan, deze bedroeg voor de Zusters Ursulinen f 3608.38 en voor de Zusters van het St. Josephsgesticht f 1430.72. Beide instellingen hadden echter op deze bedragen reeds een voorschot ontvan gen en wel de Zusters Ursulinen f 1540 en het St. Josephsgesticht f 588. Werd goedgevenden deze bedragen aldus vast te stellen. 4. Benoeming van een lid Burger! Armbestuur. (Aftr. de Heer O. L. P. van de Loo). Op voorstel van Wethouder Janssen werd de Heer van de Loo bij accla matie herbenoemd. 5. Benoeming van 2 leden van het College van Zetters. Op 31 December zijn aftredend de heerenMartens A. H. en Poels J. A. De Voorzitter deelde mede dat dit feitelijk geene benoeming gold, maar slechts het opmaken eener voordracht, daar de benoeming door Ged. Staten geschiede. B. en W. stelden voor om voor de vacature Martens voor te dragen be doeld aftredend lid als no. 1 en als no. 2 H. Oudenhoven voor de vacature Poels bedoeld aftredend lid als no. 1 en als no. 2 J. V. Fonck. Werd goedgevonden. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot onttrekking van een strookje grond te Oirlo aan den openbaren dienst, b. tot verkoop hiervan aan Chr. Steeghs e.a. te Oirlo. De Voorzitter deelde mede dat tegen de onttrekking aan den openbaren dienst van het bedoelde strookje grond geene bezwaren zijn ingebracht en hij ook nog persoonlijk een onderzoek ter plaatse had ingesteld. Hem was daarbij gebleken, dat er geen bezwaren be stonden tegen onttrekking aan den openbaren dienst. B. en W. stelden mitsdien voor om bedoeld perceeltje groot 6.93 Are te verkoopen aan de aanschietende eigenaren Chr. Steeghs e. a. voor f 20 per Are. Werd goedgevonden. 8. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en invorde ring van reinigingsrechten te Venray. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds lang het voornemen hadden om tot instelling van dezen dienst over te gaan, doch daarmee moet in het begin voorzichtig worden te werk ge gaan en niet teveel hooi op de vork genomen. B. en' W. stelden dan voor om voorloopig te beginnen met 's Za terdags een vuilniskar te laten rijden in de kom van het dorp en wel van voorm. 8 tot nam. 5 uur. Alsdan zal echter alleen huisafval en asch wor den afgehaald, dus geen fabrieksafval of puin. De afval zal dan 's Zaterdags in daarvoor bestemde gesloten bakken of bussen van een bepaalden inhoud, aan de deur moeten worden gezet en dan door den reinigingsdienst worden afgehaald. De komst van de vuilniskar zal door een luidklinkende bel of iets dergelijks worden aangekondigd. Verder zeide de Voorzitter dat B. en W. zich voorstelden, om, wanneer deze dienst eenmaal goed functionneerde, ook over te gaan tot het doen afhalen van fabrieksafval en wel ééns per maand, en ten slotte nog tot het op verzoek doen ledigen van zgn. zink- of sterf putten. Echter moet eerst de reini gingsdienst eens goed loopen, eer tot geleidelijke uitbreiding zal worden overgegaan. In verband met de verordening op de heffing en de invordering van rei nigingsrechten, zeide de Voorzitter, dat B. en W. gemeend hadden den reini gingsdienst in eigen beheer te moeten uitvoeren en de retributie daarvoor niet te hoog te stellen. Zij stelden voor deze retributie te bepalen op f 5.per jaar en per huisgezin voor het afhalen van huisafval en asch, f 0.75 per M3 met een minimum van f 1.50 voor het afhalen van fabrieks afval enz. f 3.per M3 voor het ledigen van zinkputten. De voorzitter vermeende dat de Raad sympathiek stond tegenover dezen dienst en vertrouwde dat de leden zich met de voorstellen van B. en W. konden vereenigen. De heer Odenhoven had er niets tegen dat de gemeente beproefde om voorloopig dezen dienst in eigen beheer uit te voeren, maar hij zou dezen ech ter een volgend jaar liever publiek aanbesteed zien. De Voorzitter zeide dat er bij pu blieke aanbesteding een contract moest worden opgemaakt, waarbij alles dui delijk omschreven werd, alsdan zou 't nog moeilijk te controleeren zijn of 't contract werd nagekomen. De heer Odenhoven zeide dat dan maar iemand toezicht moest houden. De Voorzitter antwoordde dat het de gemeente dan nog wel meer geld zou kosten, als daar ook nog iemand voor aangesteld moest worden. De heer Odenhoven meende dat de gemeente toch opzichters genoeg had die dat konden doen. Nog zou hij gaarne zien, dat, wanneer de gemeente den reinigingsdienst invoert, er op de volgende begrooting een post werd ge plaatst voor de opbrengst van den af val «compost". De Voorzitter zeide, dat de heer Oden hoven zich voorloopig maar niet te veel moest voorstellen van die opbrengst, wijl die nog wel heel miniem zou zijn. Wel waren B. en W. voornemens om daarmede afgegraven grond wederom aan te vullen en deze daardoor minder waardeloos te maken. De heer Jacobs vond de tarieven wel wat laag; de bewoners vandegehuch ten hadden er niets op tegen dat het dorp een streepje voor heeft, maar dat streepje moest geen streep worden. De Voorzitter zeide dat B. en W. er in dit geval niets op tegen hadden om dezen dienst gratis ie verrichten, doch om den gulden middenweg te bewan delen, hadden zij gemeend deze bil lijke retributie te moeten voorstellen. De heer Geurts merkte nog op dat men de opbrengst van de compost maar niet te hoog moest schatten, want tijdens den oorlog had hij persoonlijk eenige wagens laten komen en die was nog geen f 10 per wagon waard. De heer Nelissen beaamde dit. Zonder hoofdelijke stemming werden dan ook de beide voorstellen van B. en W. aangenomen. 9. a Aanbieding rekening Burgerl. Armbestuur 1923 b. Aanbieding begrooting Burgerl. Armbestuur 1925. Tot het nazien der aangeboden re kening en begrooting werden door den Voorzitter aangewezen de Heeren Dr. Janssen, Verstraelen en Pubben. 10. Voorstel tot aanvulling en wij ziging begrooting 1923. De Voorzitter las de verschillende posten tot aanvulling en wijziging dier begrooting voor, waarna dit voorstel z. h. s. werd aangenomen. 11. Ingekomen scliryven van Ged. Staten in zake regeling jaarwedde en toelage keuringsveearts, hoofd v. d. keuringsdienst en gemeente-veearts. De voorzitter deelde mede, dat dit punt, in 'n vorige vergadering op ver zoek van een lid in geheime zitting was behandeld en wenschte hij daarom ook de verdere behandeling in geheime zitting te doen plaats hebben. Hij schorste de openbare vergadering. Na heropening der openbare verga dering deelde de voorzitter mede, dat de agenda was afgehandeld en vroeg of een of meer der leden wellicht nog iets te vragen had. De heer Stoot vroeg, waarom er heden nog geen hoofd is benoemd voor de school aan de Heijde, zijns inziens waren er den vorigen keer toch genoeg candidaten. De voorzitter antwoordde hierop, dat B. en W. zich, nadat de heer Swarte kennis gegeven had zijne benoeming niet aan te nemen, onmiddellijk in verbinding hadden gesteld met den heer Inspecteur op het Lager Onder wijs en deze bericht had gezonden, dat er een nieuwe oproeping moest gedaan worden. De heer Odenhoven vermeende, dat dit tot gevolg zou hebben dat de school zooveel later zou geopend worden. De voorzitter antwoordde, dat hel beter was de school 14 dagen later te openen met een prima leerkracht dan zooveel eerder met een mindere kracht. De heer Odenhoven vroeg verder hoe het momenteel stond met de ka naalplannen. De voorzitter antwoordde, dat hij daaromtrent momenteel noch officieel noch officieus 'n enkele mededeeling kon doen. Spreker wist ook niets meer dan hetgeen daaromtrent in de Prov. bladen had gestaan en wat door Ged. Staten aan de Prov. Staten zou worden voorgesteld, en diende dus het besluit van Prov. Staten te worden afgewacht De heer Stoot zeide1 van den heer burgemeester van Deurne vernomen te hebben, dat er van de voorgestelde kanaalplannen in Deurne niets kon komen. In verband met de benoeming van een hoofd der school aan de Heijde vermeende den heer Fonck op spoed te moeten aandringen en daarvoor des noods een spoedeischende vergadering te beleggen. Spreker deelde verder mede, vernomen te hebben dat het in de vorige vergadering benoemde hoofd, de heer Swarte, wanneer hij zijne be noeming ook zou hebben aangenomen, toch niet langer dan hoogstens 'n half jaar aldaar gebleven zou zijn en dan al naar elders zou gesolliciteerd heb ben. Hij verzocht dan ook om hiermee bij een volgende benoeming rekening te willen houden. De Voorzitter antwoordde, dat een hoofd der school, wanneer het eenmaal zijne benoeming heeft aanvaard, zich in verband met de gewijzigde Lager Onderwijswet wel zal wachten om zoo spoedig al elders te solliciteeren, wijl dat tegenwoordig zoo gemakkelijk niet meer gaat. De heer Fonck informeerde nog eens of er nu ook gezorgd was voor een mooiere mallemolen en andere spullen op de markt met de kermis. De Voorzitter antwoordde dat B. en VV. daarvoor hun best gedaan hadden en moesten we dus maar afwachten. De heer Odenhoven bemerkte dat er ook te veel inrichtingen kunnen ko men. De Voorzitter bevestigde dit ten volle en deelde mede dat B. en W. er in geslaagd waren om dit jaar tijdens de kermisdagen ook de schouwburg van Piet Vink hier te krijgen. Nadat de heer Pubben nog inlichtin gen gevraagd had omtrent de Vrede- peel, en de Voorzitter geantwoord had dat hij hierover geen nadere inlichtin gen kon verstrekken, werd de verga dering door den Voorzitter met gebed gesloten. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu- ig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijs vertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maag- pillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 1. Onrechtvaardig verkregen goed Komt zelden tot het derde bloed. 2. Drankmisbruik is de weg van den duivel naar den mensch en de weg van den mensch naar den duivel. 3. Als er iets is, waarbij men niet buiten Gods zegen kan, dan is het de opvoeding van het kind. 4. Men schijnt tegenwoordig meer ge kleed te zijn, naarmate men min der gekleed is. 5. Slechte boeken, kranten enz. leveren de brandstof voor de hel. 6. De dood is het oogenblik, waar een gansche eeuwigheid van afhangt. 7. De H. Franciscus van Sales zegt, dat onze eigenliefde pas een kwar tier na onzen dood sterft. Zegt het voort VENRAY, 19 Juli 1924. Concours Hippique. Begunstigd door prachtig zomerweer werd jl. Zondag het jaarlijksch Con cours Hippique gehouden, uitgeschre ven door de Ruitersclub alhier. Een zeer groote menigte toeschouwers vulde het prachtige sportterrein aan den Leunschen weg. Jammer, dat door de strenge grens bepalingen vele ingeschreven Duitsche renners niet aan den kamp konden deelnemen. Toch waren verschillende ruiters van naam uit verren omtrek opgekomen en konden de toeschouwers dikwijls genieten van een feilen strijd om de prijzen. De wedstrijden hadden den volgenden uitslag 1. Harddraven Landbouwpaarden (B.T.) voor leden der Vereeniging. Ie. H. Goumans, Lull2e. A. van Dijck, Lull; 3e. J. van Dijck, Heide. 2. Harddraven voor alle rassen, voor leden der vereeniging: le. A. Poels, Venray 2e. P. Verschuren, Overbroek; 3e. Chr. Goumans, Venray. 3. Dogear- of Tilburydraven le A. Poels, Venray2e. H. Strijbos, Casten- ray; 3e. Th. Douven, Lottum. 4. Harddraven Landbouwpaarden le. Th. Douven, Lottum; 2e. P. J. Dee- nen, Groeningen; 3e. A. Smits, Vortum. 5. Sulky-draven: le. Th. Peiner, Rheinberg (D.)2e. R. Janssen, Cranen- burg (D.)3e. A. Poels, Venray. 6. Rennen voor alle rassen le. W. Janssen, Ubbergen 2e. A. v. d. Poeh Boxmeer 3e. J. Hombergen, Boxmeer. 7. Harddraven voor alle rassen le Th. Peiner, Rheinberg (D2e Rob. Janssen, Cranenburg (D.)3e Th. Douven, Lottum. L Springconcoursle II. van Ris- wick, Oirlo 2e van Boekei, Rijkevoort, 3e P. Verschuren, Overbroek. Rennen met hindernissenle A. van de Poel, Boxmeer; 2e W. Jans sen, Ubbergen3e H. van Riswick. Oirlo. Gedurende de wedstrijden gaf Ven- raysch Fanfarecorps een welgeslaagd concert, op het terrein. Tol laat in den avond heerschte er eene gezellige drukte, vooral op het Henseniusplein, waar de Fanfare van Leunen eene muziekuitvoering gaf, die bij de talrijke toehoorders zeer in den smaak viel. Dinsdagmorgen dreef boven ons dorp op groote hoogte een luchtballon. Naar wij vernemen daalde deze nabij Arcen. De inzittenden waren een luitenant-vliegenier en Dr. Cannegieler uit Zeist. De heeren waren Maandag avond om 9 uur te Zeist opgestegen en na een prachtige nachtelijke vaart arriveerden ze Dinsdagmorgen om streeks 8 uur te Arcen. De ballon was in een uur tijds opgerold en per auto naar Venlo getransporteerd. Voor het examen Duitsche Han delscorrespondentie slaagde onze dorpsgenoot de heer M. Wijnhoven. Onze kranige Schutterij »St. Anna" behaalde jl. Zondag op het concours te Siebengewald den 5en korpsprijs. Dezer dagen had de molenaar C. te Oostrum het ongeluk met zijn hand tusschen een in werking zijnden motor bekneld te geraken, met het ge volg dat een vinger gedeeltelijk werd afgeknepen en een ander werd ver brijzeld. C. is in het ziekenhuis te Venlo opgenomen.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1