STR00H0EDEN Fotografie. vlechtwerk Losse nummers H. Smits, Meubelmaker P. J. van den Munckhof Phoenix en Teu'onia NAAIMACHINES A. II BE HAEN. Laagste prijzen Nieuwste modellen Groote keuze Beste kwaliteit Firma IVL MN MESSEN ft In. M, Koper- en Blikslagerij MAGAZIJN van Huishoudelijke artikelen De Kippenhouderij op het platteland Gemengd Nieuws. Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. Houthandel Alle soorten Foto's, Vergroo tingen en Olieverf-portretten Bezoekt ons atelier. Assurantiën, levert alle Meubelen, J. Coenen-Houtackers. Belastingzaken, Kadastrale zaken, gegarandeerd Culemeta Koop- en Huurcontrac- 80 fijnheid, 'JE e"z- enz 90 oplosbaarheid Gr. W. JlIushcnS nieuwe verpakt in zakken, beste Naaimachine Om even den moord op Alexander en Draga te laten rustenDragoetin Dimitrijewit8j werd, ondanks zijn hooge functies bij het Servische leger, de geheime raadsman der Yoego- Slavische organisaties, die anti-Oosten- rijksche plannen beraamden, maar de kastanjes zelf liet hij liefst door jeug dige dolkoppen uit het vuur halen. Te Belgrado bevonden zich vertakkin gen van meer specifiek Bosnische organisaties. Bosnië was in 1914; onbe trouwbaar, geannexeerd Oostenrijksch grondgebied. Lid van een dier heftigste geheime bonden werd de dweepsche knaap Prinzip, die den 29sten Juni 1914; indirect de ontsteker van den wereldoorlog zou worden. Prinzip werd met een aantal andere samenzweerders afgevaardigdhet toeval zou hem, en niet een der vele anderen, thans in het niet der vergetel heid verzonkenen, historisch-berucht maken. Wie was die Prinzip Wat voor organisatie hing hij aan Het Europa van Juni 1914;, dat zich vermaakte met het sprinkhanerige ge doe der Engelsche suffragettes, dat griezelde om de zoo maar wegzakkende straatplaveisels van Parijs, dat lachte om de vrijgezellenbelasting in Duitschland en dat een sensatio neele bevrediging vond in het Alba- neesche avontuur van den Mbret en de Hollanders, dat Europa gaf zich vrijwel geen rekenschap van wat er in het oogenschijnlijke rustige zuiden van Oostenrijk-Hongarije gistte. Een onnoozel berichtje, dat »einde Juni groote legermanoeuvres in de streken van Serajewo (Bosnië) zouden worden gehouden onder leiding van den Oostenrijksch-Hongaarschen troon opvolger", ontging vrijwel ieders aan dacht. Prinzip en de andere samenzweer ders loerden echter op alle details van die manoeuvres bij Serajewo, en zij zaten te springen op een geheim teeken van »losP' Nu juist voor 10 jaar bereikte hen dat bevel »alles in orde voorwaarts Toen slopen de moordenaars op Sera jewo af. Wat was er »in orde"? Eerst een brokje geschiedenis in vliegtuigsnelheid. Na 1870 begonnen de Yoego-Slavenen aanverwante stammen op den Balkan opstandig te worden tegen de min of meer uitgeleefde Turken. In 1876 be gonnen Montenegro en Servië den oorlog. Slavisch Rusland sprong den Balkanschen Slaven bij (strijd om Plewna) 1878: vrede van Stefano en Congres van BerlijnMontenegro, Servië en Roemenië herkrijgen volledige vrijheid, maar Bosnië en Herzegowina werden aan Oostenrijk afgestaan en in welwillende voogdij aanbevolen. De Bosniërs voelden zich van den drup in den regen verzeild de Turken hadden zij gehaat en dien haat droegen zij verdubbeld op den op annexatie belusten Oostenrijker over. Anti-Oos- tenrijksche organisaties schoten als paddestoelen op. Steeds weer vloeide nieuwe jeugd toe. Narodna Odbrana e. d. wilden den vrede en een moreelen dwang op Weenen om de annexatie ongedaan te krijgen andere organisaties huldigden de opvatting dat sluipmoorden e. d. j het doel zouden heiligen en gewenscht waren. Steeds strenger lijfde Oostenrijk Bosnië en Herzegowina in; steeds taaier groeide het verzet. Eindelijk kregen de typisch-Slavische organisa ties de beschikking over dwepers van de soort van Prinzip, opgeschoten heethoofden, die tot alle vaderlands lievende misdaad bereid waren, en die geloofden in de magie van eeden en leuzen zooals Dragoetin Dimitrijewitsj wist op te stellen. Men kende diens anii-Obrenowitsjen- eed als een heldenspreuk, als een gevleugeld woord, uit het hoofd: »Wij haten het verval van ons vaderland Wij haten de verwekkers van dat vervalWij zweren de schuldige ver wekkers, Alexander en Draga, te zullen doodenMet hun bloed zullen wij den troon van Belgrado schoonwasschen. Wij zullen den neef van Zwarten George den Vozd in des Vozden-eere herstellen. Dat zweren wij bij Servië en bij ons Serviërsbloed 1" Voorde Bosnische anti-Oostenrijksche organisaties stelde genoemde Dragoetin dergelijke leuzen en eeden op en ze gingen er in als koek. Bij die geheime terroristische organisaties waren de indeeling en inrichting zóó, dat meestal de eene groep zelfs van het bestaan der andere niet af wistmeestal ken den de leden van eenzelfde groep elkaar niet eens. •De hoofpersoon van het drama te Serajewo zou »een zekere" Prinzip worden. Prinzip's lichaam en ge%est waren beide, reeds jong, ziek. Hij was tuber culeus, zwak en dweepzuchtig tot in het verblinde toe. De weinigen, die hem gekend heb ben noemen hem zwijgzaam, baloorig soms impulsief, meestal stil-wreed, be zield met een grenzenloozen haat tegen dé annexeerders van zijn vaderland; hij droomde verhit eens de bevrijder te zullen worden van het Bosnisch- Slavische volk. Wegens zijn overdreven politiek fanatisme werd hij reeds als gymnasiast verbannen, en zocht een goed heen komen naar Belgrado, de stad van Dragoetin.... beangstigen als het nu bij toeval zoo eens gebeurde, maar dit te wenschen, is niet mooi. B Jao, meneer, ik kan 't niet hel pen, ik kan me zoo kwaad er om maoken.... Maar Krelis, nu van je eigen geschiedenis, viel ik hem in de rede hoe heb jij het spook ontmoet? Welke kleeding droeg het toen Toe was ie in 't blauw, antwoord de de boer met een vlijmenden zucht. Dat heeft ie gedaan ter eere van jou, Krelis, omdat je Blaauw heet, riep de wagenmaker spottend, die al dien tijd ons gesprek zwijgend, maar mét een onderdrukten lach had aan gehoord. Maar hoe ging 't zoowat in zijn werk, vertel ons dat eens, hernam de hoefsmid met eene belangstelling, welke Krelis tot mededeeling noopte. Wel, antwoordde de landman, die nu op dreef kwam, ik heb 't je toch al meer verteld- maar meneer wou 't zeker ook wel ereis hooren. Jullie moet dan weten, 't was op een ouwejaarsaovend, net als nou't is, leuf 'k, van aovend drie jaor geleden. Ik had drie zieke koeien op stal staon, en je weet, we hebben op ons dorp geen koeiendokterdaarom ging ik een half uur voorbij het kasteel, waar een oude vrouw woont, die allerlei middeltjes voor zieke beesten weet. Ik kwam terug met den drank in de hand en wist van den prins geen kwaad. (Vervolg zie le Blad). door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Kalkoenkuikens. VRAAG 1. Van 't jaar heb ik voor 't eerst kalkoeneieren laten uitbroeden Uit de 5 eieren kreeg ik 4; jonge kal koentjes, waarvan er 3 gestorven zijn. Met het oog op het volgend jaar ver nam ik gaarne, welke de beste voeding Hanen en ganzen mesten. 2. Op welke wijze zou ik het best jonge hanen en ganzen kunnen mesten Ik heb enkel Leghorns, en de haantjes daarvan zijn ongemest niet veel waard voor den pot. H. te H. ANTWOORD1 Het voedsel voor kalkoenkuikens bestaat de eerste 4; dagen uit kruimels wittebrood of be schuit en brandnetel of knoflook, tot een kruimelige massa vermengd met een rauw ei, dat met ongeveer een zelfde hoeveelheid zoete melk wordt geklopt; de eerste 24; uur mag geen voedsel worden verstrekt. Als drinken zoete melk, wat echter nimmer in bedorven of gedeeltelijk bedorven toestand magworden verstrekt. Voorts kan men miereneieren geven, alsmede eenige meelwormen. Ook in melk geweekt wittebrood, fijn gebroken boekweit of havergrutjes. Na dien tijd is het gewone kuiken- voer aangewezenop een leeftijd van pl.m. 3 maanden voegt men aan het zachte voeder een zeer geringe hoe veelheid peper toe, benevens een weinig bloem van zwavel. Hoe langer de jongen bij de kloek blijven, hoe beter. Droog houden is eene eerste ver- eischte. Het voedsel moet tamelijk veel eiwit bevatten, als men jonge hanen mest. Naast gemakkelijk verteerbaar graan (boekweit, rijst, gebroken haver of tarwe) geeft men als zachtvoer een mengsel van boekweitmeel en melk, of afgeroomde melk. Voor drinken óók ondermelk. De bodem der mesthokken bestaat uit latten en de mest dagelijks verwijderen is beslist noodig. Mesten in een vies en onzindelijk hok gaat niet. De meslhokjes plaatst men in het halfdonker het voer wordt verstrekt in een trogje of bakje aan den voorkant, waar de haantjes hun kop door het latwerk heen kunnen steken. Meestal maakt men de hokjes zoo klein, dat de diertjes zich slechts heel weinig kunnen bewegen. De ganzen hoeft men niet in af zonderlijke hokken te plaatsen. Vóór dat men ze gaat mesten voert men volop graan. De bodem, waar de gan zen verblijven tijdens het mesten moet geregeld gereinigd worden. Als voedsel geeft men fijngestampte gekookte aardappels en mais- of boek weitmeel. Dit mengsel maakt men aan met koud water, liever nog met onderroom echter niet te nat. In 3 weken is het mesten der ganzen af- geloopen, dat der haantjes in de helft van dien tijd. In 't buitenland stopt men de ganzen wel machinaal volProficiat Toonbeeld van yver! De heer G. van Bergèn te Gennep zette onlangs een Duitsche kip op eieren te broeden. Het dier bleef ech ter nog geregeld doorleggen, tot eenige dagen voor de blijde gebeurtenis zou plaats hebbenDe eigenaar maakte zich daar ongerust over en vroeg ons, wat het worden zou. Wij voorspelden er niet veel goeds van en schreven hem dat vlak-weg. Waarschijnlijk heeft de man onzen brief wat te luid gelezen, zoodat de Duitsche dame met onze booze ge dachte omtrent haar op de hoogte kwam. Ze heeft misschien wel uitge- kaaskoppen daar nu vanDuitschers kunnen alles 1 Deutschland über alles I Gisteren me'dde de heer van Bergen mij den afloop van den krachttoer van de 12 eieren 11 kuikens Daar sta je nou met je gefilosofeer 1 zei ik tegen m'n eigen zelvens. Ik had spijt als haren op mijn reeds ijlwor dend hoofd, dat ik me zoo positief had uitgedrukt. Je prestige, zie je! Het advies had moeten luiden»zoo iets loopt nog wel eens goed af, als er niets bij komt." Dat zegt men bij gevaarlijke operaties ook. En dan is je eer toch gered, al bezwijkt de patiënt. 't Geval uit Gennep is voor kippen- professoren weer een waarschuwing om zich altijd toch hoogst voorzichtig uit te drukken. Collega's mogen dit mede ter harte nemen. Die Duitsche mama heeft haa kroost voorbeeldig groot gebracht. Niets was haar te veel ze schrobbelde scharrelde van vroeg tot laat, alzoo een voorbeeld gevend aan de legio vereerders der arbeidsschuwheid. De kleintjes volgden moeders voor beeld en groeiden natuurlijk als jonge mofjes. Toen er 4; weken verstreken waren, begon de Duitsche weer te leggen, even trouwvol als voorheen. Dat is nu nog eens een praestatie nietwaar Er diende wel een gedenkteeken vóórhaar te worden opgericht: die Wacht am Niers Kreupelrijmpjes. Al ben ik kip, geit of bok, Ziek word ik in 'n donker hok 1 Geeft ge mij niets dan enkel graan, Ik weinig eitjes los laat gaan 1 Leest Peel en Maas, vriend of vriendin Dan komen eiers 't korfjen in Ingezonden Mededeelingeu Er z\jn twee manieren om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkee- rende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op ver schijnselen als de volgendete veel vuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoe veelheden, te donkere of te lichte kleur,- branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan nood lottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver beteren en regelen de urine, helpen en versterke zwakke nieren en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheu- matische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 34; later op een stuk weiland in het dorp T T7/x«,Uyxr»,l, Nieuwenhoorn, nabij Den Briel. v3T Jj, V C3x OCGK Eenige honderden dorpsbewoners waren na de daling samengestroomd. De veldwachter zorgde voor de hand having der orde en gaf, zooals gebrui kelijk is te doen, op speciaal verzoek van den heer Pollum, den omstanders de instructie om toch vooral met te; rooken of lucifers te ontsteken met: hel oog op het gevaar. Een der om-} standers heeft toen toch een sigaar] aangestoken, waarop het nog in den j ballon aanwezige gas onmiddellijk] vuur vatte. Een groote steekvlam trof over het hoofd van den heer Pottum heen de eerste rij der naaste omstan- Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen. Maas- en Waalsclie Bank. Tegen de beschikking der Arrondis" sements-Rechtbank te Arnhem van den 27 Juni jl., waarbij aan de Maas- en Waalsche Bank Kneppers en Cie. te Nijmegen voorloopige surcéance van betaling is verleend, is bij het Ge rechtshof te Arnhem hooger beroep ingesteld. Het appèl is aangeteekend namens eenige crediteuren door den heer mr. Bondam, advokaat te Arnhemde krediteuren zullen nu waarschijnlijk opnieuw ter vergadering worden opge roepen, om te beslissen over de vraag voortzetting der surcéance of faillisse ment. Yerduisteraar aangehouden. Men schrijft uit VenJo De aangehouden kantoorbediende H. bevindt zich nog steeds te Antwerpen in afwachting van zijne uitlevering. Van het verduisterde bedrag aan geld, dat zeer hoog moet zijn juist is het niet bekend was bij de aanhouding zoo goed als niets meer over. Te voren was H. le Antwerpen door burgers van Venlo aldaar reeds gezien. Met de ont vreemde gelden heeft hij aldaar wel goeden sier gemaakt. Ongeluk met een luchtballon. 9 gewonden. De heer Pottum zou Zaterdagavond om 9 uur te Hellevoetsluis bij gele genheid van een tuinfeest aldaar met zijn ballon opstijgen, toen kort voor dat uur de ballon was voor de op stijging gereed en dus geheel met gas gevuld in de onmiddellijke nabij heid een brand uitbrak in een stoom- caroussel. In een oogwenk stond de caroussel in lichte laaie en de wind dreef vele brandende stukken en lappen in de richting van den gasballon. Geen vonk kwam met den ballon in raking en de caroussel was spoedig tot den grond afgebrand. De heer Pottum steeg om kwartier roepen: »Wat weten die Hollandscheover negen op en daalde een poosje drie%?„rreS:~enZ»inaofnmeeer Z°"dagsblad verkrijgbaar aan Bureau van uit Blad. KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVER HOOGING. ernstig gewond. De man, die de lucifer ontstak, moet zeer waarschijnlijk onder de gewonden zijn. Intusschen beteekent het verlies van den ballon, die geheel verbrandde, voor den heer Pottum een schade van f 1500. 15-YOudige moord. Aangaande den vreeselijken moord, welke te Hannover aan het licht is gekomen, wordt nader gemeld, dat Ilamann, de moordenaar curieuze omstandigheid een tijd lang als speurder bij de politie werkzaam was. Tot dusver is vastgesteld, dat het aantal slachtoffers van den moordenaar Hamann (die jongelieden met afschu welijke bedoelingen in zijn huis lokte en later vermoordde) vijftien bedraagt. Den laatsten tijd had hij een handel in oude kleeren en daarenboven ver kocht hij ook vleesch naar men vermoedt, het vleesch van zijn slacht offers. De moordenaar ging bij de uitvoe ring van zijn misdaden heel systema tisch te werk. Hij scheidde de afzon derlijke lijkengedeelten van elkaar, verwijderde het vleesch van de been deren en bewaarde de ingewanden zoo lang in zijn woning, tot hij ze onge merkt uit den weg kon ruimen. In andere gevallen wierp hij ze eenvoudig voor zijn woning in de Leine. Van de meeste zijner slachtoffers kende hij niet eens de namen. Hij sprak ze meestal op het station aan en overreedde ze met hem mee te gaan, waarna hij ze dagen lang in zijne woning hield. De ouders, broers en zusters van Onderge.eekrnde houdt zich beleefd den moordenaar z.jn menschen die m aanbevolen voor HET VERBENEN VAN Hannover als achtbare lieden bekend HULP en INLICHTINGEN bij MARKTSTRAAT 4 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantoorameuble menten van eigen fabrikaat, geen buiten- landscb goed. Verder Ledikantpooten. Tafelpooten, Ledikant en Meubelbeslag, Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer- artikelen, Spiraalmatrassen, bovenmatras- sen. alle Stoffeer werk aan concurreerende nrfirpn. Releefd aanbevelend Steeds voorradig ic alle maten vier en zeskant Aanbevelend, 12 Schoolstraat 22. Voor de Schoonmaak de alom bekende BLANC FIXE SCHAEFFERS, Patersstraat 14: zijn merken van waarvan de honderden gebruikers te Venray en omstreken hebben ondervonden dat ze voldoen aan de hoogste eischen die men aan eene stellen kan Daarbij zijn de prijzen laag en kan men ter plaatse alle mogelijke onderdeelen verkrijgen of reparatie laten verrichten Aanbevelend. SCHOOLSTRAAT 1 VBNRAY

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6