Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Jaarmarkt te Venray Het gouden Bidsnoer. Het belang der Kies vereniging. Klaassen-Hoedemakers le klas Dames- eu Heereu- kleermakerii De Kippenhouderij op het platteland De Rijwielbelasting. Verslag Keuringsdienst Waren voor bet gebied Eindhoven 1923. Gemengd Nieuws. Zaterdag 12 Juli 1924 48e^ Jaargang No 28 abonnementsprijs PER kwartaal: voor VENRAY 65 c. franco p«*r post 75 c. voor het buitenband (bij voo'uitbetaling) f 1_,30 afzowJerl. nummer- 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 61. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Woensdag 16 Juli Rekeningen en Declaratiën dienst 1924 Burgemeester en Wethouders van Venray noodigen leveranciers en ande ren, die wegens leverantiën of ver richte werkzaamheden voor de ge meente in het tweede kwartaal 1924 (dus van 1 April30 Juni 1924) vor deringen op de gemeente hebben hunne declaratiën vöór 15 Juli a.s. ten kantore van den Gemeenteontvanger in te dienen. Bij accoordbevinding zullen deze vanaf 15 Augustus a.s. worden be taalbaar gesteld. Wij verwachten, dat al degenen, die iets te vorderen hebben, van deze gelegenheid gebruik zullen maken, om spoedige uitbetaling van het hun toe komende te erlangen. Venray, 3 Juli 1924. Bu. gemees er en We houders voornd. O VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAKEN De tijd nadert weer, dat het Katho lieke leger front heeft te maken tegen de slagorde van talrijke tegenstanders. We vinden hen tegenover ons in ver schillende politieke organisaties veree- nigd. En wij kunnen ons niet afdoen de verdedigen en niet met succes op verovering uitgaan, wanneer wij daar tegenover geen krachtig en sterk katholiek politiek vereenigingsleven bezitten. De eenling kan in onze tegenwoor dige maatschappij geen macht ontwik kelen en evenmin een groot aantal los naast elkaar slaande eenlingen. In organisatie ligt onze kracht Dit wordt nog te weinig beseft. Men heeft veelal nog te weinig begrip van de groote beteekenis der kiesvereeni- ging voor de katholieke zaak, voor de verdediging van het katholiek begin- sel. Zeker, men kan ook zonder lid te zijn van de katholieke kiesvereeniging daaraan medewerken. Duizenden ka tholieken in ons land, al zijn ze geen lid van de kiesvereeniging, zullen hun stem uitsluitend geven aan de kath. lijst. Maar veel beter is het, zich te scharen onder het katholieke vaandel in de organisatie. Dan werkt men dubbel Daardoor wordt op de eerste plaats het aanzien der Katholieke Staatspartij verhoogd. Hoe grooter het aantal strijders, hoe meer ontzag een leger inboezemt. KtóUlLLETON. 23. (Vervolg van 2e Blad) 't Was guur en koud weer, erg grimmig, zoodat 't me door de knoken ging. 'n Killen motregen sloeg me den heelen weg over in mijn gezicht. Toen ik aan Doeblenburg kwam, bleef ik een poos staan kijken en dacht zoo bij me zeiven jullie woont hier toch erg eenzaam, ik zou niet in je plaats willen wezen zoon'n groot hol huis, dat daar heelemaal zoo alleen staat, daar zou ik niel in willen wonen, ten minste niet in den winter. Daar hoor ik opeens wat achter me kraken in 't bosch, want ik stond met den rug daar naar toe, en ik krijg me een geweldigen klap op mijn kop, dat ik suizebolde Ik schrikte me halt dood, meneer, bij deze woorden wendde hij zich tot mij en meende 't op een loopen te zetten, zonder om te kijken, wie me dat bakte. Maar ik werd aan de pand van mijn buis vast gehouden en 'k moest wel omzien, of 'k wou of niet. Kan je me niet goejenavond zeggen, lompe boer? vroeg een. holle stem, of ze uit het graf kwam. En toen ik omkeek, zag ik een gedaante naast me staan, met een blauw kleed, n soort jas met 'n kap erop die neer hing en met rood gevoerd was. De Vervolgens wordt de ijver der leiders, de strijders in de voorste rijen, daar door aangewakkerd. Zij weten immers, dat een ontzaglijk aantal katholieken achter hen staat, gereed om hen bij te staan en te verdedigen. Een groot aantal leden versterkt ook de middelen. Geen partij kan iels be reiken, wanneer zij over geen gelde lijke middelen beschikt. Er wordt in onze katholieke partij slechts een kleine contributie gevraagd. Maar vele kleintjes maken één groot en stellen de plaatselijke kiesvereeniging, den Provincialen Kiezersbond en den Alge- meenen Bond in staat tot een krach tige actie. Werkelijk, de Katholieke Staatspartij is het waard, dat men er lid van is. Elders in het land wordt dit levendiger gevoeld dan in ons Limburg, omdat men daar van ouds den politieken beginselstrijd kent, meer dan hier, waar deze nog eerst van jongeren datum is. Het katholieke beginsel wordt meer dan ooit bestreden, ook in onze om geving. Op politiek terrein woedt tegen de katholieken de felste strijd. Het is feitelijk de strijd der eeuwen, voor of tegen het Christendom. Tegenover hen, die in het openbaa leven rekening willen houden met Gods wet, staan zij, die verkondigen, dat de mensch geen hooger wetgever kent dan zich zelf. In de katholieken zien deze hun talrijkste, maar ook hun voornaamste tegenstanders. De Katholieke Staatspartij, be lichaamd in den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, waarvan de Limburgsche R. K. Kiezersbond een onderdeel is, neemt daartegen stelling en strijdt voor de overwinning der Katholieke beginselen. Hare voorvechters zendt onze partij in het parlementaire strijdperk. Maar onze Kamerleden moeten daar een hechten ruggesteun hebben in een ge organiseerd leger van katholieke kiezers, dat een krachtige eenheid vormt. Aan de vorming van dat katholieke leger moet elk katholiek naar de mate zijner krachten medewerken. Moge men overtuigd zijn, zooals vorige ge slachten van katholieken dat waren, dat onze heiligste goederen op het spel staan. Elk soldaat in dat leger moet geest drift hebben voor de.katholieke zaak; hij moet eigen inzicht ten offer kun nen brengen één geest moet er heer- schen. Wanneer dat katholieke leger in beweging wordt gebracht, moet het één richting gaan, één gedachte moet het bezielen, één commando moet het leidende richting, de gedachte, het commando van onze beginselen, steu nende op onze geloofsbelijdenis, waar voor het eene katholieke' geslacht na het andere offers van geld en goed, van het leven zelfs heeft gebracht. Mannen zoowel als vrouwen moeten medewerken om die eenheid van ge dachte en wil te verkrijgen. Dat vordert ons katholiek-zijn, de grootheid onzer katholieke beginselen, vooral in onzen tijd, nu zoovelen lijnrecht tegenover onze beginselen partij kiezen. jas hing tot op den grond, De gedaante had een blauwen bril op met groote glazen en een langen grijzen baard had hij om zijn kin, die hem zoo leelijk maakte, dat ik 't niet zeggen kan. De geest, want 't was bepaald 'n geest, was met zijn bloote hoofd en zijn haren waren half grijs en half zwart. Ik kon in 't eerst niet antwoor den, maar eindelijk, toen ik zag dat hij me anders niet losliet, zei ik bevend van angst Is dat een mensch aan het schrik ken makenhoe kan ik je goejen avond zeggen, als ik je niet zie. Je moet me zien als ik 't wil, riep hij, en schudde me door mekaar, dat me de hersens in mijn hoofd dan sten en ik bijna niet meer zien kon uit mijn oogen, zoo duizelig als ik was. Laat me alsjeblieft los, want ik moet naar mijn vrouw, smeekte ik. Waarom stond je daar naar het kasteel te kijken begon het spook weer, op mijn verzoek geen acht ge vende. Toen kwam hij al dichter en dichter bij me en 'k voelde zijn asem aan mijn rechteroor en met een grin nikenden lach (ik heb nooit zoo'n lach gehoord) sprak hij Sta je hier te wachten of het kasteel weer af zal branden, net als voor zeven jaren Was je maar mee verbrand, dan had de wereld van zoo'n ezel geen last meer. Blijf je vannacht bij me slapen in 't bosch, misschien gebeurt 't vannacht nog wel, dat je 't nog ereis af ziet branden. Toen pakte hij me in m'n nek en ik dacht, Het is nu geen lijd meer voor den katholiek om als toeschouwer langs den weg te blijven staan. De poorten van het gebouw van onzen Katholie ken Limburgschen Kiezersbond staan wijd open. Duizenden nieuwe leden, mannen en vrouwen, moeten er binnen gaan, om in het belang der katholieke zaak onze rijen te versterken. Het volgend jaar gaat het er weer op los. Dan is er weer een groote verkiezingsstrijd: de Tweede Kamer verkiezing. Dan zal de geestdrift er wel weer zijn onder de onzen. Maar dan moet het groote werk der voorbe reiding gedaan zijn, waarvan zal af hangen of de laatste man en de laatste vrouw in Katholiek Limburg naar de stembus zal gaan om katholiek te stemmen. Die liefde en geestdrift voor het katholiek beginsel moet nn aan sporen tot arbeid. Nu is hét de tijd om de katholieke rangen aan te vullen, de soldaten te oefenen, om straks des te beter front te kunnen maken. Daarom nog eens wordt NU lid van de katholieke kiesvereeniging Besturen en propagandaclubs onzer kiesvereenigingen, werft nu leden aan. Straks vraagt ander werk al Uwe krachten. Doet nu, wat in dit uur noodig is ROELAND. BOXMEER Prachtige coupe. Fjjne stoffen. Billeken prys. Levering direct. door JOS. BOSHOUWERS le LENT. Zwakke kuikens. VRAAGWij hebben ongeveer 70 kuikens, wit Leghorn. De jongste zijn 3 weken, doch de meeste zijn uitgeko men in 't laatst van April en de eerste helft van Mei. Het valt mij op, dat de laatste broedsels zooveel slechter groei en, ofschoon ze toch goed weer hebben gehad en steeds vrij kunnen rond loopen, Is dat altijd zoo P. te V. ANTWOORD: De latere broedsels leggen het bijna altijd af tegen de vroegere kuikens, ook al treffen ze beter weer. Een bewijs, dat de oorzaak niet op de eerste plaats in het weer gezocht moet worden. Hebt u wel eens nagedacht over het feit, dat leggende kippen op 't eind kunnen verzwakken Omdat van hun legorganen zooveel gevergd wordt Dit iz zeer zeker van invloed op de sterkte der kuikens. De sterkste kuikens krijgt men van kippen, die nog niet zoo bijzonder veel gelegd hebben. Daarom is een foktoom bestaande nit overjarige dieren, de beste. Die kippen leggen inden winter betrekkelijk weinig, zijn dus bij 't begin van 't broedseizoen nog op volle dat hij 'm stuk kneephij deed me zoo'n pijn, dat ik hard begon te schreeuwen en juist voornemens was om eens te probeeren mijn handen te gebruiken, maar hij liet me opeens los en riep met een akelige stem Domkop, maak nou maar dat je naar je vrouw komtmaar als ik je hier weer zie, dan kom je er niet levend af.... ik wou je villen, braden en, als je niet te taai bent, opvreten. Heb je 't gehoord Toen gaf hij me een harden schop onder hier, (de boer wees op dat gedeelte van het lichaam, waardoor het uitgemaakt is dat de mensch een zittend wezen is) en toen mocht ik gaan. Eene vreemde geschiedenis, zeide ik nadenkend, daar de ontmoeting van den boer zoo juist met de mijne van dien avond overeenkwam. Er is in dit alles iets geheimzinnigs, dat ik niet ontsluieren kan. Zonderling was het echter van mij, dat ik volstrekt geen lust gevoelde, iets omtrent hetgeen mij in den voor avond voor »Doeblenburg" wedervaren was, mede te deelen. Ik heb naderhand in mij zeiven naar de oorzaak daarvan gezocht, en ik geloof, dat het kwam, omdat ik niet voor bijgeloovig wilde doorgaan. Ik vreesde, dat men zou denken, dat ik ook aan spoken geloof de, en dat denkbeeld kon ik niet ver dragen. Niettegenstaande de onder vinding, welke ik voor het kasteel had opgedaan, geloofde ik ook in werke lijkheid niet daaraan. Dat het eene zonderlinge en zelfs meer onaangename kracht. Hoe dieper wij het broedseizoen inkomen, hoe meer de kippen verzwakt zullen zijn, hoe zwakker dus ook de kuikens kunnen wezen. Ook de hanen kunnen door het lang durig en veelvuldig treden al meer verzwakt zijn. Daarvandaan dat er om dezen tijd van 't jaar meer kippen sterven, dan bijv. in Februari of Maart Ik raad u aan, eens een fleschje ruwe, d.i. ongezuiverde levertraan bij een der Venraysche drogisten te halen hiervan eiken dag een eetlepel vol in een soepbord te gieten en hierdoor het kuikenzaad te rollen. Als u daar een tijdje mee doorgaat, zult u zien, dat de beestjes aardig bijkomen. Levertraan werkt bij kuikens precies eender als bij kleine kinderen, die maar niet willen doorgroeien. Zeer waarschijnlijk zal de wet op de rijwielbelasting metl Augustus a.s. in gaan. Is dil zoo, dan zullen 15 Juli de plaatjes reeds bij de postkantoren ver krijgbaar zijn. De plaatjes zijn reeds aan de kantoren toegezonden. De re geering heeft er totaal 1.700.000 laten aanmaken. Natuurlijk rekent men niet op zooveel rijwielen. Hoofden van gezinnen, die volgens artikel 1, eerste lid van de wet, vrij gesteld zijn van de belasting, krijgen een plaatje, waar een rond gat in ge slagen is. Artikel 1, eerste lid, zegt, dat hoofden van gezinnen, die niet aangeslagen zijn in de Rijksinkomsten belasting en die hun rijwiel voor hun bedrijf of voor hun beroep noodig heb ben, de belasting niet verschuldigd zijn. Tegen 1 Augustus moeten diegenen, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, op formulieren, die bij den ontvanger der accijnzen te verkrijgen zijn, een verzoek indienen. De vrijgestelden ontvangen ook een strook met afdruk van het kantoor stempel, wat als bewijs dient, dat zij werkelijk vrijgesteld zijn. Voor dienstrijwielen worden plaatjes beschikbaar gesteld, waarin een vijf- puntige ster geslagen is. Gewone rijwielen, die door middel van een hulpmotor voortbewogen wor den, zullen voortaan vrijgesteld wor den van personeele belasting, maar vallen onder deze wet. Daarvoor moet dus ook een plaatje gekocht worden. Slechts korten tijd na het inwerking treden van de wet, zullen de ambte naren waarschuwen. Daarna zullen bekeuringen worden opgemaakt. Iedere ontvanger is bevoegd zulk een zaak met den bekeurde bij transactie af te doen binnen 2 maal 24 uur. Den be keurde zal een boete opgelegd worden die hem vrijstelt van de belasting. Personen, dié tijdelijk in ons land komen, krijgen een kaart, nadat zij zich gelegitimeerd hebben. Het is wenschelijk, dat de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het niet. Wel is het verplicht op elk verzoek van den bevoegden ambtenaar de kaart te toonen. Op Zon- en Feestdagen zullen aan menschen, die slechts één dag over de ontmoeting was geweest, moest ik voor mij zeiyen bekennenmaar ik hield staande, dat ik in waarheid met vleesch en bloed te doen had en niet met een wezen uit het andere leven. Ik begon in die oogenblikken spijt te gevoelen, dat ik mij tegenover mijn brutalen aanvaller niet manhaftiger gedragen had, maar ik verschoonde mijn gedrag, omdat er in een schrik niets lafhartigs gelegen is, en besloot, wanneer hpt geval zich weer mocht voordoen, het zoogenaamde spook voor zijne zonderlingheden zuur te doen boeten. Om den zenuwachtigen landbouwer genoegen te geven, bleef ik mijn strak en geloovig gelaat behouden, te meer omdat ik nog eene vraag wilde beant woord hebben, en deze was En welk ongeluk is u overkomen Wanneer men het spook ziet, heeft er immers, volgens uw zeggen, een of ander onheil plaats? 'n Ongeluk nou wel niet, meneer, sprak Krelismaar toen 'k thuis kwam, kreeg ik met mijn vrouw 'n ruzie, zooals ik nog nooit in mijn leven met 'r gehad heb, en den anderen dag werd er een schaap van mijn land gestolen. En hoe kwam die ruzie, Krelis? Wel, ze zei dat ik dronken was, en dat kon ik niet velen. Je hadt dan toch zeker wel een glaasje te veel gedronken, zeide ik. Ik zal 't je zeggen, meneer, ging de eenvoudige boer voort. Piet Baarding had 's morgens een paard verkocht, dat alle oogenblikken voor grens komen, geen kaarten worden uitgereikt. Het rijwielmerk moet met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, öf aan de halhoofdbuis, óf aan een der buizen van het stuur, óf aan de bovenhuis van het frame, bin nen 15 c.M. van het stuur. Aan dit verslag ontleenen wij, wat de Gemeente VENRAY betreft, het volgende Op het laboratorium werden uit Venray onderzocht de navolgende be monsterde waren Melk 60. Boter, Margarine 1. Vetten, oliën 1. Vleeschextract 1. Granen en meel 2. Brood en beschuit 8. Pudding poeders 1. Alcoholische dranken 2. Koffie en Thee 3. Azijn 4. Specerijen 2. Caoutchoucartikelen 1. Eet-en drink gerei 2. Totaal 88 partijen. Te Venray werden ter plaatse afge keurd de volgende waren Boonen, erwten 2. Granen en meel 12. Azijn 2. Specerijen 1. Gedroogde en ingemaakte vruchten 12. Kinder speelgoed 1. Eet- en drinkgerei 1. To taal 31 partijen. Te Venray werden gedurende 1923 de volgende inspecties verricht in winkels 125, bakkerijen 49, magazijnen 25, fabrieken 2, stallen 1, venterskar- ren 1, markten 1. Totaal 204 inspec ties. Uit Venray werd 1 hoeveelheid azijn afgekeurd op het laboratorium. Van volle melk (57 monsters) waren 10 on deugdelijk van samenstelling, 8 vetge halte beneden 2.8 pCt., 4 beneden 8 pCt. vetvrije droogrest, 5 wegens ver menging met water, 10 onvoldoende rein, 4 vuil, 1 zeer vuil, 18 ondeugde lijke samenstelling in pCt., 26 onrein in pCt. Van wittebrood 4 monsters, waarvan 2 met niet voldoende droog gewicht. Van roggebrood 4 monsters, waarvan 1 alsvoren. Van melkbrood 3 monsters, waarvan 1 niet voldeed aan de eischen van samenstelling uit het Broodbesluit. Tegen plaatselijke keuze. Na de aanneming door de Tweede Kamer van het wetsvoorstel Rutgers, inzake plaatselijke keuze, heeft zich een comité gevormd, teneinde alsnog zoo mogelijk te voorkomen, dat dit wetsvoorstel tot Wet zal worden ver heven. Dit comité stelt zich op het stand punt, dat invoering van Plaatselijke Keuze een ernstige en ongemotiveerde aantasting van de persoonlijke vrijheid zou beteekenen en dat de praktijk in de Vereenigde Staten van Noord Ame rika heeft bewezen, tot welk een bende en moreel verval voor een natie een drankverbod leidt (tot welk verbod men Mr. Rutger's voorstel een eersten stap acht. Ten einde het Nederlandsche volk de kar zoo schichtig werd, dat hij 't niet meer gebruiken kon. Nou is 't een leepe kerel, die Piethij weet velerlei kunstjes om 't gebrek van een paard le verbergen, dat zoolang duurt lot hij 't verkocht heeft; maar die 't koopt, snijdt er zich mee in de vingers, meneer. Dat had hij dien morgen weer gedaan en vijftig gulden meer voor 't heest gekregen als 't waard was. Toen zei hij tegen meKrelis, jongen, daar kan een borrel op af, en toen hebben we een glaasje meer gedronken als we gewoon waren, maar ik was toch niet dronken. Zie je, Krelis, als je niet zooveel tedronken hadt, zou je waarschijnlijk ien kwaden geest op je weg niet ont moet hebben, dat is zeker voor je straf geweest, sprak ikdoe dat nooit weer, want het kon wel eens slimmer met je afloopen. Zou meneer dat denken 't kan wel mogelijk wezen ook, sprak de landman nadenkend. Mij dunkt, die akelige histories moesten nu maar uitwezen, riep de waardin, die ook geene heldin was je moest liever eens over wat anders praten. Laat ik nu mijn verhaal voort zetten, zei Jasper, vrouwtjelief, het is zoo uit. Jasper begon opnieuw: Toen jonker Zeilker twee dagen na het ongeval een weinig tot zich zei ven kwam, was zijn eerste werk een brief van dankbetuiging tot den moe digen redder van zijn leven te richten. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1