Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede blad. tiet gouden Bidsnoer, De Kippenhouderij op het platteland KKUL LJ LTIJJTOISI De Wereldbrand. een paar goed ge poetste schoenen aan te kunnen trek ken is een klein levensgenot. Eniede- ren morgen is het een genoegen te zien, hoe fijn ze glanzen, (sedert ik ze met bruine of donker bruine ERDAL behandel. Zaterdag 3 Juli 1924 4Be Jaargang No 27 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo uitbetaling) f L30 afzonder!. nummei s 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7'/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. door JOS BOSHOUWERS te LENT. Kippendiefstallen. Aanhoudend lezen wij in de dag- en weekbladen over kippendiefstallen, die eene al brutaler dan de andere. Het is zelfs zoo erg, dat de menschen hun dieren vaak niet meer buiten de boer derij durven laten overnachten. Ook in de streek, waar dit blad ge lezen wordt, komen zulke diefstallen voor. en als er geen radicale middelen ter bestrijding worden aangewend, zal het o. i. in de toekomst gewoon een onhoudbare toestand worden. Velen toch zijn werkeloos, vooral in de groote streken en juist de ongure individuen zakken het platteland af, om hun slag te slaan. De Kring Oss van den Noord-Brab. Chr. Boerenbond is nu bij zijne afdee- lingen eenige krachtige actie begonnen. Namens de Kring zijn alle afdeelingen in dat ressort verzocht bij hunne ge meentebesturen aan te dringen op een vervoerverbod van pluimvee tusschen zonsondergang en zonsopgang. Alleen wanneer het hoofd der politie een ver- voerbiljet afgeeft, is de vervoerder dan gedekt. De Kring geeft aan de politie een premie voor bekeuring bij elke over treding, die een vonnis ten gevolge heeft. Ravenstein heeft een prachtig voor beeld tot navolging gegeven. De raad daar stelde met algemeene stemmen eene verordening vast, waar bij verboden werd pluimvee te ver voeren tusschen zonsondergang en zonsopgang. Het hoofd der politie alleen kan ontheffing verleenen. De raad keurde verder met alge meene stemmen goed, dat de politie voor elk procesverbaal, dat een vonnis tot gevolg heeft, behalve den premie van den Kring ook nog een premie uit de gemeentekas zal ontvangen, vari- eerende van f 10 tot f 50, dit ter beoor deeling van den Raad. Mij dunkt, dit alles zal ten gevolge hebben, niet alleen dat de politie nog actiever zal optreden dan tot nog toe, maar ook, dat er bij de langvingers meer de schrik in zal komen. Melk voor hoenders, kuikens en kinderen. Er is niets zoo goed voor hoenders (voornamelijk voor de productie van eieren) en kuikens als melk, in welken vorm ook verstrekt. Te samen met granen en groenvoer is het niet alleen een krachtvoeder, maar geeft de meest gewenschte resultaten. In een geneeskundig tijdschrift werd hieromtrent het volgende geschreven »Melk is rijk aan alle levendmaken de bestanddeelen. En dit moet ook zoo wel zijn, daar alle zoogdieren voor geruimen tijd niets anders, nuttigen 20. Op mijne vraag of al de bewoners van «Doeblenburg" gered waren, gaven zij ten antwoord, dat hun meester zich zeiven had gered, hetgeen mij bijna onmogelijk toescheen daan hij van zijne kneuzingen nog niet genoegzaam her steld was, maar in tijd van nood be proeft men het onmogelijke, en zoo kon het hier ook zijn De jonkvrouw was de eenige, die zich nog in gevaar bevond; maar mijnheer Van derWilk zou haar redden; zij stonden er al juist over te praten, dat, als het nog een beetje duurde, het wel eens voor beiden te laat kon worden, om de vlammen te ontkomen. Werkelijk zag ik den rentmeester de breede houten ladder, die men tegen den nog onge- deerden rechtervleugel had aangezet, reeds voor een groot gedeelte opge klommen. Hij scheen, ter halve hoogte °P het bekende plat, Jat zich aan weerszijden bevond, gekomen, te be raadslagen. Zijn besluit was echter spoedig genomen. Indien hij schielijk handelde, kon hij de kamer van de freule nog bereiken langs een weg, n^aiV ^erïl geen beletsel was. Dit beproefde hij. Eenige seconden verliepen en ik voelde mijn hart hoor baar kloppen. Een daverend hoera ging Melk is feitelijk het eenigste volmaakte voedsel. Voor opgroeiende kinderen is daar niets betersniets bevordert den groei heter en geeft beter voeding. Na melk, zijn eieren het beste en komen de bestanddeelen van melk het meest nabij. Koemelk is rijk aan calcium en dit zout is zoo belangrijk en nuttig voor een krachtige ontwikkeling, ter wijl het verdei de zoo noodige vita- ninen bevat, om het meeste uit het voedsel te trekken." En zoo kunnen wij dit uitstekende product ook meer aanwenden voor ons pluimvee, daar melk in alles voorziet, wat onze dieren noodig hebben, om gezond te ontwikkelen en productief te zijn. De dokter verklaarde ons als kin deren dagelijks een halve liter melk gebruiken, zullen zij nooit aan onder voeding lijden. Men wake er echter voor, dat de melk niet verzuurt. Dan helpt zij ook de ruiende hoen ders vlug in de veeren. De eieren zijn duur op 't oogenblik, zullen van den winter waarschijnlijk heel prijzig zijn, omdat er bij het vroeg-broeden zooveel tegenslag was, daarom is het noodig dat wij alle zeilen bij zetten, om zoo veel eieren te rapen als maar eenigs zins kan. We geven dus ook de kuikens eens per dag eene portie melk, Hoe krach tiger deze worden, hoe eerder toch ze aan den leg gaan en hoe meer weer standsvermogen ze in den winter zul len hebben. Karnemelk is ook buitengewoon goed voor kuikens zoowel als voor leggende en ruiende hoenders. Karnemelk geeft bovendien levens lust en wekt op tot flink eten. De toekomst is voor den kippen houder o.i. zeer hoopvol. Laat ons daarom zorgen voor krach tige dieren, m.a.w. maken wij steeds meer en meer gebruik van melk, karnemelk en onderroom. Onder eiken vorm is melk buitengewoon verster kend. Hanen aanschaffen. Wie een flink stel kuikens heeft gefokt, moet nu trachten daar een vol doend aantal onverwante hanen bij te krijgen. Hanen met papieren 1 Dat wil zeggen, hanen van erkende afstamming. Wij weten zeker, dat er nog een massa lezers van Peel en Maas zijn, die geen kuikens hebben, afkomstig van Horst. Dezulken moeten nu eenige hanen zien te krijgen, die wèl van Horst afstammen. Allicht zijn ze nu in de gelegenheid bij den een of anderen vriend of ken nis klaar te komen tegen een schap pelijke prijs. In 't najaar of nog later gaat dal zoo goed niet meer. De haan beinvloedt alle broedeieren de kuikens, die daaruit geboren wor den, hebben allemaal 50 pet. van zijn bloed. Laat dus de gelegenheid niet voor bijgaan. Denk er aan, dat de eieren £uur zijn, nog veel duurder zullen worden ook. Niet klagen over slechte tijden, maar handelen 1 Dat wij alles toch zoo vaak moeten herhalen 1 Schaft liever een paar te oude hennen meer af en koop voor dat geld prima fokhanen. Of ze in Horst te krijgen zijn, isme onbekend. Zoo ja, dan moet men daar heengaan Een gang naar Horst is immers geen doktersgang er op, toen hij met het ontstelde meisje verscheen, wier gelaat, bleek als een doode, door de roode vlam werd be schenen. Zij had al hare geestkracht en moed verzameld, en ofschoon lang zaam en trillend, bewoog zij zich aan de hand van haar redder voort, zonder diens hulp zooals men gedacht had, noodig te hebben om gedragen te worden, daar het volstrekt geene ver wondering zou gebaard hebben, indien de schrik haar hui ten kennis had ge bracht. Met haar redder eindelijk behouden het plat genaderd, fluisterde zij hem iets in het oor deze schudde het hoofd, als wilde hij bepaald zijne af keuring te kennen geven toen klonk hare slem op een vlijmenden, angst- verwekkenden toon, door de lucht: Mijn rozenkrans 1 mijn rozen krans 1 o, moeder, hij is verloren!.... en zij zonk in onmacht neer, terwijl mijnheer Van der Wilk, door andere helpers, die eensklaps toesnelden, bij gestaan, met de grootste moeite haar de ladder afdroeg. Eindelijk was zij in veiligheid. Het duurde eenige oogenblikken en zij herstelde langzaam. De rentmeester had bevel gegeven om een rijtuig uit het dorp te halen en freule Constance naar het voornaamste logement te brengen. Doch zij weigerde, hare han den wringende en weeklagende over het kostbare, geheiligde bidsnoer, dat zij tegen den wensch van hare sterven de moeder nu voor altijd had verloren Haar blik drong zoekend door de menigte heen, maar zij vond niet, wat 28 Juni herdachten wij als den zwarten dag, waarop de moord te Serajewo in 1914 plaats had. Nog enkele weken, en het zal 10 jaren geleden zijn, dat de wereldbrand uitbrak. Zonder eenig adjectief zijn het woord en het begrip «wereldoorlog" al in drukwekkend genoeg. Ieder, behalve kinderen, weet nog van den schok die de politiek van de XXe eeuw in andere beddingen zou werpen, en niet alleen de politiek; alles, zelfs het huiselijke leven der nomaden in het ontoeganke lijkste hartje van Azië is gegrepen en veranderd. In eenige artikeltjes welke door ons ontleend zijn aan het R. Nbld. zal het voornaamste van wat er voor 10 jaren gebeurde in de maanden Juni, Juli, Augustus en September 1914, worden vermeld en, waar noodig, met enkele nog niet gepubliceerde onthullingen uitgebreid. Neem een kaart voor u, van Europa, zooals het er uitzag in het uiterlijk- kalme begin van 1914. Hoe machtig en groot was het keizerrijk Rusland 1 waar zijn thans nog .Romanows wat is er van 'swerelds grootste rijk over?.... Het moest 1924 worden eer men wist dat het beetje overgebleven asch van de vernederde Russische keizerlijke familie in Frankrijk en in Peking be land is. Een grijze keizer regeerde over een •ijk, dat we kenden als Oöstenrijk- Hongarije. De man is gestorven, «na dat hem niets bespaard was gebleven". Toch!, één ding is hem bespaard ge bleven. Hij heeft het niet meer gehoord, hoe het kraakte en scheurde van de Alpen tot de Karpathen, en hoe al de rassen enstammen tusschen Adriatische Zee en de Proeth den Habsburgschen boedel zouden scheiden. Weenen leeft nog, maar herleeft het ooit weer tot zijn vroegeren staat?.... De Balkan. Twee Balkan-oorlogen hadden den Turk, reeds voor 1914, verdreven. De wereldoorlog zou den Turk den genadeslag toebrengen. Van den Zieken Man zou alleen de klank van zijn naam overbIijven.\Nog nooit heeft een rijk zooveel slagen gehad en zooveel verliezen geleden als Turkije.... edoch; van de verliezers en beroofden is het het eenige rijk dat, hersteld en ontdaan van lastige corpulentie en te grootheid, weer meedoet. In 1914 was Turkije iets, datoostelijk van Adrianopel ergens begon". Nu is het 1924; de Turk zit, branie achtiger dan ooit, weer westelijk van Adrianopel, maar heeft veiligheidshalve een nieuwe hoofdstad aangeschaft, Angora, ergens in Klein Azië. Houd het in de gaten I zij zocht. Bevende aan al haar leden, vroeg zij dezen dan genen of mén haar vader had gezienzoo hij gered was, moest hij zich hier bevinden; doch niemand die een bevredigend antwoord kon geven. De rentmeester had haar gezegd, dat haar vader het gevaar was ontkomen, maar hij had dit bericht van een ander vernomen, en als zij zich tot den berichtgever wendde verhaalde die haar, dat hij het ook van een der bedienden had hoord. Het dienstpersoneel, dat altijd nóg in eene bonte groep bijeenstond, werd ondervraagd aoch geen der zes personen had den jonker, nadat de brand was uitgebroken, in veiligheid gezien. Zij liep nu met den snellen tred van een radelooze op mij toe, vatte mijne beide handen en riep: Jasper, Jasper, zeg mij toch, waar is mijn vader I Zij hebben mij gezegd, dat hij gered is, maar ik geloof het niet, want dan moest hij hier zijn 1 O, mijn hart zegt het mij, dat hij nog in gevaar ishelp hem, help hem Jasper, Jasper, red mijn vader vaneen vreeselijken dood. Och, nu eerst gevoel ik, hoe dierbaar hij mij is 1 Zij wachtte niet eens op mijn ant woord, en begaf zich weer naar een anderen toeschouwer om diens hulp in te roepen, maar allen aarzelden, en het was ook bijna zeker, dat eene po ging tot hulp den redder zelf het leven zou kosten. Mijn hart was goed genoeg. Ik voelde zelfs dat het mijn plicht was, het onmogelijke te beproeven, maar ronduit gezegd, ik had er den moeu 99 Duitschland en de Duitsche koloniën wat is ervan over, en in welke gedaante Waar is de vreemde glans van Hohenzollerns? Wie is het, die er winkelend door de straten van een Utrechtsch dorp wandelt? Zoo zou men alle landen stuk voor stuk kunnen noemen en nagaan. In dien noodig, zal dat ook gebeuren. Maar er is meer. Wij zitten met de vraagWie en wat waren schuld aan den Wereldbrand? Welke geheime machten wroetten er Waar lag een lont, en wie stak die aan? Algemeen wordt, gemakkelijkheids- halve, aangenomen, dat de moord te Serajewo, van den Servischen opge schoten jongen op den Oosten rij ksch- Hongaarschen troonopvolger en diens gemalin, den oorlog ontketend heeft, 'mdat het een aan den dag getreden feit is?, dat, voor iedereen begrijpelijk, wel conflicten van grooter omvang tengevolge moest hebben waarschijn lijk wel. niet toe en ik was overtuigd dat, zoo de oude jonker zich nog in 't kasteel bevond, en ik het waagde door de vlammen heen te dringen om hem te redden, het zeker mijn eigen leven zou gekost hebben. Voor zulk eene daad moet men vastberaden zijn en mijn geest was zoodanig in de war, dat ik vreesde verkeerde middelen aan te grijpen en op het oogenblik van handelen te bezwijken. Tusschen de vlammen, die zich als twee reusach tige longen verdeelden, bevond zich een enkel raam, dat nog niet geheel was aangetast. Aller blikken waren daarop gericht, toen opeens een angst kreet daaruit onze ooren trof, die een dof gemompel van ontzetting door de menigte deed heengaan. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich de jonker voor het venster, zijne armen uitste kende als tot een smeekgebed, om het behoud van zijn leven. Jonkvrouw Constance gaf een vlij menden gil. Zij vloog naar de bedien den en smeekteRedt, redt mijn vader, ik zal u rijk beloonen. AP es, alles zal ik u geven God zal u daar enboven zegenen voor die goede daad. Hebt ge aan niets meer voor uw ouden meester over riep zij, hare handen wringende, toen zij zag dat het dienstpersoneel roerloos bleef staan. Het is te laat, freule, was het antwoord, wij zouden ons leven ten offer brengen, zonder uw vader van dienst te zijn Gevoellooze, ondankbare men schen 1 verweet zij hun ten onrechte in haar waanzin, uwe lafhartigheid De wereldoorlog echter, lag reeds lang klaar. In het geheim wachtte hij. En toch was het een tamelijk-knus Europa, dat Europa van medio-Juni 1914 Juni 1914: laat ons de knusse wan deling langs enkele landen beginnen In Frankrijk had men politiek.... pleizier gehad in heteendagsministerie Ribot, en Viviani kwam aan het be wind, maar geen rustig burger dacht dat Viviani het moeilijker of makke lijker zou hebben dan Ribot. Veeleer maakte men zich druk over stakende postbeambten, en drukker nog over de «zichtbaar" verzakkende straten van Parijs. U zonnig Frankrijk! In Engeland kwamen de politie agenten handen tekort, om de tierende magere suffragettes (vrouwenkiesrecht- dames) nachtjes te laten brommen. Engeland grinnikte. Engeland ergerde zich amper. Tusschen - Griekenland en Turkije heerschte spanning: dat bracht nu maakt de dochter uws meesters to1 eene wees Niettegenstaande de spuitgasten en ook zij die aan de pompen stonden, al hunne krachten inspanden, nam de brand met teugellooze woede toe. Vonken en sintels vlogen tusschen den laaien gloed met vreeselijk ge knetter de lucht in, en tusschenbeide scheen het of er zware kanonschoten werden gelost. Nog altijd speelden de vlammen om het raam heen, dat tot nu toe vrij was gebleven, doch hare vurige tong lekte nu bijwijlen het kozijn en het verschroeide hout werd insgelijks aangetast. De jonker, die waarschijnlijk door de felle hitte zich genoodzaakt had gezien terug te trek ken, vertoonde zich weer voor het venster en schreeuwde met heesche stem om hulp. Ik kan u de ijselijk heid van het tooneel niet beschrijven, en nu nog beef ik, als ik eraan denk, Verschrikkelijk! verschrikkelijk! riep ik, en de drie toehoorders, die, evenals ik, met angstige spanning zaten te luisteren, herhaalden met mij dat woord. Bertha was uit hare slui mering ontwaakt en wierp haar brei kous terzijde om den loop van het het verhaal te volgen, en Jasper ging voort met eene stem, die van ontroe ring en vermoeienis tevens getuigde Ik geloof niet dat een enkel man, van allen die bij de ramp tegenwoor dig waren, nog een oogenblik aan de mogelijkheid van eene redding geloof de. Flinterman, dien ik sedert lang was kwijtgeraakt, kwam ik in het ge woel weer tegen. Zijn gelaat had

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5