Wonden Als U er geld voor over hebt om dure schoentjes te koopen, gebruik dan voor het onderhoud een goede schoencrême: Behandel ze in het vervolg geregeld met ERDAL, dan blijven ze lang nieuw en ge voorkomt het barsten. Gemengd Nieuwe. Daaruit werden verkregen 19094-2 Kg- boter, zoodat voor 1 Kg. boter is noodig geweest 25,6 Kg. melk, 't vorig jaar 25,8 Kg. 't Gemiddeld uitbetaalde vet gehalte was 3,3 evenals het vorige jaar. In totaal werden verkocht 190942 Kg. boter met eene opbrengst van f384,154,05 of gemiddeld f2,01 per Kg. tegen 't vorig jaar f2,21. Voor de karnemelk werd ontvangen t 7197,31, terwijl de consumptiemelk f 20741,84 opbracht. Aan ijs werd nog ontvangen f 385,40 en aan entreegelden f 101 zoodat de bruto-ontvangst bedroeg in totaal f412579,60 of gemiddeld f8,18 per 100 Kg. melk. 't Vorig jaar was dit f 8,88. Het totale onkostencijfer bedroeg dit jaar f 60354,03 of f 1,20 per 100 Kg. geleverde melk tegen f 1,33 per 100 Kg. 't vorig jaar, zoodat dit cijfer in het afgeloopen jaar met 13 ct. per 100 Kg. is gedaald. De totale ontvangsten en uitgaven bedroegen in het afgeloopen boekjaar respectievelijk f 412579,60 en f 409496,63 zoodat er een batig saldo was van f 2082,97 hetwelk overgebracht werd naar het vernieuwingsfonds. Er werden in het afgeloopen jaar 6 Bestuursvergaderingen en 2 gecombi neerde vergaderingen van Bestuur en Raad van Commissarissen gehouden. In de vergadering van 9 September werd besloten de vloer van de melk- ontvangst met ijzeren tegels tebéleg-'^ gen, hetgeen f725 gekost heeft. Verder werd op die vergadering breedvoerig' gesproken over de ondermelkverkoop aan Van Eechoudt. Ten slotte werd op die vergadering nog gesproken over aan zij in dat oogenblik alle eer be wees. Mijn eenige bezoeker was Ko Flinterman, de tolgaarder, die nu ook al ter ziele is; een goede beste kerel, zooals de meeste van de heeren weten. Wij hadden reeds drie uren onder een glaasje grog zitten smousjassen, toen Ko tegen me zeiJaspers, wat is er een leven én beweging bij den weg, zou er wat te doen wezen Hij schud de juist de kaarten door, om te geven, en wij zouden een nieuw spel begin nen, toen Bertha zich op straat begaf, om te zien wat daar gebeurde. Zij kwam bleek als een dooae terug, zoo dat wij beiden verschrikten, en op springende, vroegen Mensch Wat is er gebeurdWat is je overkomen Jasper, riep zij, naar den adem hijgende, geef me gauw een glaasje water, ik ben zoo geschrikt er is brand 1 Nu was ze toen en nog altijd als voor den dood bang voor brand. Ik voldeed aan haar verlangen, zocht haar zooveel mogelijk gerust te stellen, en toen zij een weinig bedaarde, besloot ik met Flinterman te gaan zien waar de brand was uitgebroken. Zij had daar niets op tegen, mits wij haar be loofden, dat wij spoedig zouden terug komen, om haar te berichten, of er voor ons al dan geen gevaar was. Nauwelijks waren wij buiten de deur, of Ko Flinterman zei: Nou, die is raak, dat is'n brandje dat aankomt I terwijl hij opzag naar de lucht, welke die akelige bloedroode flikkering vertoonde, zelden eenige twijfeling overlatende omtrent hetgeen het boren van een nieuwen put en het aanschaffen van een nieuwe pomp, om dat er geen voldoende water was. Aan den directeur werd opgedragen naar den prijs daarvan te informeeren. In de vergadering van 21 October werd na eene uitvoerige bespreking besloten de put te laten maken en een nieuwe riemwaterpomp aan te schaffen. Nogmaals werd in die vergadering de ondermelklevering aan Van Eechoudt besproken, wijl Van Eechoudt verschil lende bestuursleden daarnaar gevraagd had. Van Eechoudt wenschte echter voor niet langer dan 6 weken in eens te koopen, daarom werd daarop niet verder ingegaan. Eenige leden zouden er wel voor te vinden zijn geweest, maar dan voor een termijn van 6 maanden, anderen waren daar echter ook niet voor, omdat men geen goede waarborgen kon krijgen. In de vergadering van 10 Februari werd de aanbesteding der melkritten besproken en het leidingwerk der nieuwe pomp gegund aan de Firma van Riel uit Tilburg. Door den heer Fonck alhier was voor datzelfde werk ingeschreven voor f 1482, of ruim f 500 hooger. Tevens werd op die vergade ring gesproken over den verkoop van room, doch daar men vleesde dat het maar van korten duur zou zijn, is daar niet op ingegaan. In de vergadering van 18 Maart had de aanbesteding der melkritten plaats en werd besloten een nieuwe Alfa Centrifuge aan te schaffen van 5000 L. per uur voor de som van f 1350. Aan het slot van zijn verslag merkte de directeur op, dat de vereeniging over het afgeloopen jaar ook wederom er plaats vindt. Het gezicht van die akelig roode weerkaatsingen in de lucht heeft altijd mijne zenuwen aan gegrepen, en ik heb mij nooit kunnen begrijpen, dat de meeste lieden er een pleziertje van maken om naar een brand te gaan kijken, en met een on gevoelig hart voor de ongelukken, die er bij kunnen gebeuren, u ten ant woord geven, wanneer gij het ver schrikkelijk noemt: maar o, 'twas zoo'n mooi gezicht! Je weet het, Dirk en Peter, ik ben anders voor geen klein geruchtje vervaard, en ik zou me, geloof ik, bij eene overstrooming of bij een aanval op den publieken weg dapper weren en verdedigen, maar brand maakt mij altijd zenuwachtig, 't Gebeurt dan toch ook niet zelden, dat er menschenlevens bij te betreuren zijn, en ofschoon nu de liefhebbers van dat zoogenaamde »mooie gezicht" nooit vrees hebben voor fïnancieele schade, daar zij altijd roepenoch, het is immers ge- assurreerd, ik vind het dan al zeer onmedelijdend, om niet aan zijn even mensch te denken, en het zachtste woord, wat ik er voor vinden kan, is onnadenkéndheid. Ko Flinterman keek maar onop houdelijk naar de lucht, en dwong mij nu en dan ook op te zien. Alle men- schen, die met ons meeliepen, keken omhoog, zoodat er velen met hun neus tegen een boom liepen en er één in een breede sloot viel, dien wij er met moeite uithaalden. Mijne heeren, Je kunt je geen begrip vormen, wat een leven en bedrijvig- uiterst tevreden mocht zijn. De ver eeniging was èn wat ledental èn wat de aangevoerde melk betrof, flink vooruitgegaan en ook het vetgehalte, wat het vorig jaar al zoo hoog was, was dit jaar zelfs nog iets beter. Met den wensch, dat de vereeniging onder de schutse van den H Isodorus mocht groeien en bloeien en vooral de goede verslandhouding en samen werking, welke tot op heden de ver eeniging bezielde, mocht blijven bestaan, ja zelfs nog inniger mocht worden, besloot de directeur zijn verslag. De voorzitter vroeg of iemand iets had op- of aan te merken naar aan leiding van de uitgebrachte rekening en verantwoording en het gedetailleerd verslag of misschien nog nadere in lichtingen verlangde. Niemand maakte echter eenige aanmerkingj waarna de voorzitter, mede namens de vergade ring, den directeur en het bestuur dank bracht voor het samenstellen van dit jaarverslag. Alsdan kwam aan de orde de ver kiezing van een lid van den Raad van Commissarissen wegens periodieke af treding van den heer Henri Asselberghs De voorzitter deelde mede, dat door de leden tijdens den daarvoor gestel den termijn geen tegencandidaten waren gesteld en stelde het Bestuur mitsdien voor den héér Asselberghs bij accla matie te herbenoemen. Werd goedge vonden. Op de vraag van den voorzitter of hij deze benoeming aannam, antwoord de de heer Asselberghs bevestigend en dankte hij de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf haar de verzekering, dat hij steeds de be langen der fabriek naar best vermogen zou behartigen. Als bestuurleden waren aan de beurt van aftreden de heeren Jan Poels en Mart. Claessens en werden deze heeren op voorstel van het bestuur eveneens bij acclamatie herkozen. Er traden in het afgeloopen jaar 43 leden met 96 koeien toe en werden 6 leden met 15 koeien afgeschreven. De directeur verzocht om, als er eens hier of daar een vergissing voorkwam alsdan de briefjes mede terug te geven, waarop de fout gemaakt was. Verder deelde de directeur nog mede, dat er thans ook wederom melkkannen, uit één stuk geperst, verkrijgbaar waren en wel tegen den prijs van f 8,30. De voorzitter bracht thans nog eens den verkoop der ondermelk ter sprake en zou hij wei eens het gevoelen der algemeene vergadering daarover ver nemen. Zooals we straks uit het ver slag van den directeur gehoord hebben, aldus de voorzitter, wilde de heer Van Eechoudt zich slechts voor 6 weken binden en moest om de 6 weken over eventueele prijsverandering gesproken kunnen worden. De heer Manders hoopte, dat, wan neer wederom werd overgegaan tot verkoop van ondermelk aan Van Eechoudt, alsdan degenen, die de een ten in den zak kregen, ook de rotte onder melk van Van Eechoudt zouden terug ontvangen en niet diegenen, die geen ondermelk leverden. Spreker had daar voor indertijd zijn schadevergoeding gevraagd, doeh was hem deze gewei gerd. Mocht spreker nogmaals van die rotte ondermelk terugontvangen, dan zal hij in 't vervolg geen melk meer aan de fabriek leveren. De voorzitter van het bestuur deelde mede, dat het bestuur er geen andere weg op wist en ook in de toekomst niet anders zou handelen als tot nog toe geschied was. De voorzitter stelde daarna voor, dat igenen, die hun ondermelk op de fabriek wilden laten, er zouden gaan staan. Wijl hieraan slechts door 'n vijftal leden werd voldaan, constateer de de voorzitter, dat de vergadering niet vybv den verkoop der ondermelk *"as-. De heer Joh. Reijntjes zou het bestuur heid het hier in de buurt was. Ik ver gat dat wij zeiven zoo hard liepen en sprak ontevreden tot den tolgaarder Wat loopen die menschen toch allemaal hard, 't is of er geld te halen isl Ik kan het maar niet velen, dat men er een pretje van maakt. Kijk is, riep Flinterman »'t wordt waarachtig nog erger, zie je wel, de lucht is nog rooier geworden zie je dat flikkeren wel Wil je wel gelooven, dat je hier op de straat üit een boek je avondgebeden zoudt kunnen lezen? Ik geloof het wel, antwoordde ik, maar ik bid ze toch liever op mijn gemak thuis. Ko, ik kan je niet zeg gen hoe akelig ik brand vind. Ik nok, zei Ko, maar 't is nu eenmaal zoo, en 't is immers ook niet bij jou of mij. Je moet je die zaken niet zoo erg aantrekken. Geloof me, waarlijk, ik zie liever dat een ander zijn hals breekt dan ik mijn pink. De eigenliefde, zeide ik, die ieder mensch van nature aangeboren is, doet ons allen, ik houd het er voor, zoo denken maar Ko, neem me niet kwalijk, het is niet plezierig om zoo iets te hooren. Nou stel je tevreden, sprak de tolgaarder, die zich bitter weinig aan trok, ik zal mijn leven beteren ik zal het voortaan net als jij alleen maar denken. Ik heb je nog niet gezegd, dat ik er zoo over denk, gaf ik hem ten ant woord. Vervolg zie le Blad. veroorzaakt door branden, snijden of stoo- ten, moeten dadeÜjk met Akker's Klooster balsem behandeld worden. Deze voortreffe-s lijke balsem 19 niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn, zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis ie hebben, het kan U dagelijks te pas komen. in overweging' willen geven eens een onderzoeken in te stellen naar de kos ten eener inrichting voor het bereiden van melkpoeder en gecondenseerde melk om dan later eventueel zelf tot het verwerken der ondermelk te kun nen overgaan. De voorzitter antwoordde, dat hij hedenmorgen daarover ook nog met den directeur gesproken had en als- toen vernomen had, dat deze kosten pl.m. f40000, zouden bedragen. Verder wees de voorzitter op een dergelijke fabriek te Cuijk, die dit een paar jaren gedaan had en thans over de kop was gegaan. Weliswaar zou zulk een in richting aan onze fabriek met veel mindere kosten gepaard gaan, doch zijn persoonlijke meening was om deze zaak voorloopig nog aan te houden en het bestuur op te dragen in deze eens een nader onderzoek in te stellen. Werd goedgevonden. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Strijbos stemming over het voorstel om het melkwagentje af te schaffen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur van oordeel was dat 't een groot voordeel voor de fabriek was a's het melkwagentje bleef bestaan. Boven dien waren de landbouwers eeniger mate verplicht tegenover de burgerij en de kleinere man om het melkwa gentje te handhaven. Het bestuur was er dan ook ten volle van overtuigd, dat het met de handhaving van het melkwagentje de burgerij en den kleinen man een grooten dienst be- De heer Croymans, Overloon zeide, dat de kleine man en de burgerij met de karnemelk varkens konden mesten en de boeren kiegen grootendeels water terug. De directeur vond het niet correct van den heer Croymans om hier zoo maar klakkeloos in de vergadering te slingeren, dat de boeren grootendeels water terugkregen, want allen kregen toch van dezelfde melk. De heer Croymans zeide, dat zijn gezegde op volkomen waarheid berust te. In den vorigen zomer was de kar nemelk zeer slecht geweest, doch wist spreker niet of dit te wijten was aan het feit, dat Overloon de laatste kar was. Spreker vond dit echter een mid del om het kwaad in de hand te wer ken. Er was dan ook indertijd wel eens iets gebeurd, doch spreker wilde hier geen namen noemen. Hij steunde echter het voorstel Strijbos om over het voorstel over al of niet opruiming van het melkwagentje tot stemming over te gaan. De heer Strijbos vroeg bij aldien zijn voorstel voldoende gesteund werd schriftelijke stemming daarover. De Voorzitter antwoordde, dat over zaken mondeling gestemd werd. De heer Strijbos vroeg dan maar een mondelinge stemming *te houden. De Voorzitter vermeende echter, dat deze zaak van te groot belang was om daarover hedenavond te beslissen. In dien de heer Strijbosch zijn voorstel eerder had kenbaar gemaakt, dan was dit punt door het bestuur op de agenda geplaatst en had er hedenavond over beslist kunnen worden. Hij stelde dan ook voor, dat het bestuur dit punt nader in overweging zou nemen en daarover binnen 'n half jaar een bui tengewone vergadering zou beleggen, ten einde daarover definitief te beslis sen. De heer Strijbos nam echter met dat voorstel geen genoegen. De voorzitter zeide dat velen der aanwezigen slechts als gemachtigden hier tegenwoordig waren en deze niet aan de stemming konden deelnemen als zij geen schriftelijke volmacht hadden. Bovendien kon dit voorstel niet in behandeling genomen worden, indien niet-minstens 2/3 van het aantal der aanwezige leden zich vóór behan deling verklaarde. Spr vroeg dan nog maals den heer Strijbos of deze zich er mede kon vereenigen, dat't bestuur dit punt nader onderzocht en dan bin nen een half jaar daarvoor een buiten gewone alg. vergadering opriep De heer Strijbos verklaarde echter nogmaals pertinent met het voorstel van den Voorzitter niet accoord te kunnen gaan. De heer P. J. Arts, Leunen, wees er op dat de verstandhouding tusschen landbouwers en burgerij en kleinere man tot op heden goed was geweest en kon hij zich best vereenigen met het voorstel van het bestuur. Ook hier zou hij in toepassing gebracht willen zien Bemint uw evenaaste gelijk u zeiven". Spreker wilde dan ook in geen geval met de oppossanten mede werken en ongenoegen met de burge rij veroorzaken. De heer Reijntjes vermeende straks van den voorzitter vernomen te heb ben, dat gemachtigden voorzien moes ten zijn van een schriftelijke volmacht om aan de stemming te kunnen deel nemen; hij concludeerde daaruit dat de vergadering voor een groot gedeelte oncompetent zal zijn om aan de stem ming deel te nemen. De heer Strijbos zag dit nu ook in en nam daarom thans genoegen met het voorstel van den voorzitter. Nadat eenige leden uit Overloon nog eenige inlichtingen gevraagd hadden in verband met het heerschen van het mond- en klauwzeer en de melkleve- ring en de voorzitter in deze een nader onderzoek had toegezegd, werd de ver gadering gesloten. Een verpachting met geld toe. Een eigenaardige verpachting had deze week in Vuren plaats, van de z.g. »aanwas", d i. het lage grasland grenzende aan de rivier de Waal. Werd dit land vorige jaren duur ver pacht, ditmaal was de belangstelling voor dit onlangs onder water geloopen gras minder groot. Een stuk land van circa 4 H. A. kwam pas aan den man toen vanwege den eigenaar werd be loofd, behalve het gras f 7 bovendien. Voor een ander stuk waarvoor f 25 extra werd toegezegd, werd geen lief hebber gevonden. Ter toelichting diene, dat de land eigenaren willen, dat dit gras gemaaid wordt, doch het vee wil het niet gretig eten en men meent dat het ook na- deelig voor runderen en paarden is. Ernstig rywielongeluk. Toen de heer E. uit Buggenum bij Roermond met zijn jongste kind een fietstochtje maakte, kwam de kleine zoo ongelukkig uit zijn zitplaats te vallen, dat hij na korten tijd aan de bekomen kneuzingen overleed. Smokkelen. Te Reuver werden door de rijks ambtenaren 400 liter spiritus in beslag genomen, toebehoorende aan Duitschers die over de grens de vlucht namen. De slaapziekte. Men begint zich in Engeland eenigs- zins ongerust te maken over de voort durende nieuwe gevallen van slaap ziekte. Er hebben zich thans weer vijf nieuwe gevallen voorgedaan in Glasgow waardoor het totaal voor het geheele land sedert begin April is gestegen tot bijna 300, waarvan er reeds 23 een doodelijken afloop hadden- Doodelpk ongoluk. Te Hoensbroek speelden kinderen bij een in aanbouw zijnd huis, toen plotseling een partij planken omsloeg Een der jongens de 8-jarige J. B., ge raakte onder planken bedolven en be kwam daarbij zoodanige verwondigen, dat hij spoedig na het gebeurde over leed. De herstellingen der Maasbrug. Vorige week droeg de Maasbrug te Venlo den Mei-tak, een teeken, dat de werkzaamheden van het herstel van het bovendek, zooal niet geheel geëin digd, toch ten deele afgeloopen waren. De geheele brug is reeds vgn een nieuwe balk- en planklaag voorzien en voor het grootste deel tevens van blokjes Jarra-hout. Had het weer niet tegengewerkt en het water, dan was de herstelling reeds ten einde. Ook het opvijzelen der brug, dat tevens ter hand genomen werd, hield vrij lang op, maar vordert thans goed. Het wankele kippenladdertje, waarover het publiek tijdens de werkzaamheden over het opengelegde deel moest klauteren, is reeds verdwenen. Wanneer het opvijzelen klaar is, zal de brug binnen enkele dagen zoover voltooid zijn, dat de passage voor voertuigen weer mogelijk is. Het werk lijkt in alle op zichten degelijk uitgevoerd, zoodat het een prachtige verbetering mag heeten. Een brutaal stukje. Donderdagavond omstreeks 7 uur, toen de 15-jarige loopjongen P. D. te Maastricht naar den winkel van zijn patroon in de Kleine Staat terugkeer de, werd hem door een 11 12-jarigen kwajongen een zakje met f 125 uit de hand gerukt De jongen ging er vlie gensvlug met de buit van door, doch de ander hem na. Nabij het station sprong de dief op een vrachtauto, die daar juist passeerde. Bij de spoorover weg kwam van de andere zijde ook een lastauto. Net als in de cinema, sprong de bestolene op dit voertuig en tot zijn vreugde bemerkte hij, dat dit in dezelfde richting ging. Toen de dief bemerkte dat hij achtervolgd werd en dat de achterste auto steeds dichterbij kwam, gooide hij het zakje met geld uit den wagen. Uit de auto springen, het zakje oprapen en het geld natellen was voor den vervolger het werk van een oogenblik. Overgelukkig dat er niets aan het geld mankeerde sloeg hij welgemoed te voet den weg naar huis in. Van het gebeurde is aangifte bij de politie gedaan.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6