Portretten Attentie Schoenwerk Nieuwe Modeblad M gouden Bidsnoer Jos. Strijbosch t; M. Vennekens JOS. KENDRIKX H. Smits, Meubelmaker Zaterdag 14 Juni 1924 No. 24. De Kippenhouderij op het platteland KKUIÏ.LKTON, Proza en poëzie in het visschen. Geen Lïkdoori ZIM-Pleisters Asthma AKKER's ABDIJSIROOP Vergrootmgs- L Portretten h> r Th. van Opbergen Heerencostuums naar maat Mooie collectie Stalen mager stukkolen. vetnóotjes, bruinkoolbriketten en turf. Naaimachines, zelfbinders, Zeisen en zichten, Motor-Dorschmachines, Op Marktdagen levert alle Meubelen, Losse Nummers door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kippenhok. VRAAGWij zijn van plan een nieuw kippenhok te bouwen, voor on geveer 30 hoenders. Hoe groot dient dat te zijn en hoe breng ik de ramen het best aan De bedoeling is, het zoo te bouwen, dat de kippen 's winters bij slecht weer binnen kunnen blijven, zonder daar veel hinder van te hebben. H. te M. ANTWOORD Zulke brieven beant woord ik altijd graag, omdat ze komen van kippenhouders, die begrijpen, dat zonder eene goede huisvestig voordeelig kippenhouden niet mogelijk is. JU schrijfteen nieuw kippenhok. Daaruit maak ik op, dat de dieren nu reeds een hok hebben. Op veel plaatsen nog is zulks niet het geval: daar moeten ze maar een onderkomen zoeken in den stal bij het andere vee. Voor ongeveer 30 hoenders moet u een hok bouwen, dat circa 9 vierkante meters grondoppervlakte heeft, dus b.v. 3,5 M. lang en 2,6 M. breed. Verder aan de voorkant 2,50 M. hoog en achter 1.70 M. Dan kunt u er altijd flink recht op in gaan staan, om alles te reinigen want dat moet geregeld gebeuren en hebben de dieren volop lucht. De ramen brengt u aan de Z. of Zuid-Oostzijde, zoodat er de beste zon, die van den voormiddag vooral, invalt. Veel ramen is gewonnen. Breng ze aan van boven tot bijna onder, dan wordt de t heele vloer flink verlicht. Dus vertikaal. Hoe meer lucht in het hok hoe beterZonder licht en lucht is geen gezondheid mogelijk. Wanneer mijn buurman een zeer donker nachthok heeft en ik een goed verlicht, dan zal men opmerken, dat buurmans kippen veel langer slapen dan de mijne en ook veel vroeger op stok gaan. Vooral voor losloopende hoenders is laat opstaan en vroeg op $tok gaan, heel erg, vooral het eerste. Want in den vroegen morgen zijn er op het veld de lekkerste en beste hapjes te vinden. En wie dan lang slaapt, krijgt niets. Hoe langer de kippen buiten scharre len, hoe beter. De chemische werking van het licht is mede een belangrijke reden, waarom de nachtramen flink van licht moeten voorzien zijn. In een kamer, waar het zonnelicht fel binnentreedt, verschieten de kleuren van meubelen en gordijnen. Dal ver schieten is een gevolg van de chemi sche werking van het licht, die niet alleen de kleur veranderen doet, maar zelfs het weefsel van de slof aantast en langzamerhand verteert. Gordijnen, die lang in de felle zon gehangen hebben, kunt ge als rag van elkander scheuren. Door deze chemi sche werking van het licht wordt ook de lucht gezuiverd en de daarin aan wezige ziektekiemen gedood. Daarom legt de tegenwoordige geneeskunde zooveel nadruk op licht in ziekenhuizen Ge kent immers het spreekwoord Als ge uw huis voor de zon sluit, moet ge de deur voor den dokter openen." Wel nu, dit geldt ook voor het kippenhuis. Een andere reden is ook nog, dat men er veel beter het vuil uit kan Kalen en dat de kippen er bij slecht weer voldoende kunnen zien, om het zaad onder het haksel of kaf uit te zoeken. Luchtverversching is echter even onmisbaar. En dat is ook nog lang niet overal in orde. 't Lijkt er zelfs niet naar I Breng de ventilators hoog aan, en zorg, dat ze nimmer trek op de kippen laten vallen. Goed succes Hanen opruimen. VRAAG: Ik heb alles en alles samen denkelijk wel 50 jonge haantjes. Wan neer is het 't voordeeligst ze weg te doen Ze loopen bij mij los. P'. te A. ANTWOORD De voordeeligste weg is, ze van de hand te doen, zoo gauw als men ze kent. Hier in Lent kocht dezer dagen iemand 92 jonge haantjes (4 weken oud) tegen 17i/2 cent per stuk. Ze zijn afkomstig van Eist en zijn machinaal uitgebroed. Onze Lentsche vriend kwam met een van blijdschap stralend gezicht bij me en riep triomfantelijk uit: »Daar heb ik een koopje gedaan! Bijna 100jonge haantjes voor 17i/t cents per stuk. Ik laat ze een tijdje bij mij losloopen, en verkoop ze dan met een zoet winstje." Je hadt zijn gezicht eens moeten zien, toen ik daarop antwoordde: »De Elstenaar is slimmer dan jij, tvant je hebt er een strop aan Wij samen aan 't rekenen. En wij kwamen tot deze conclusie Houdt hij ze zoolang, lot ze elk voor 25 cents hebben opgevreten, dan kosten ze hem 17i/2 et. en 25 et. is 42i/s cent en brengen ze hem hoogstens 40 ets. op. Verlies per haantje 2i/2 ets. Besteedt hij per stuk 40 ets. dan kosten ze 40 en 17 is 57 cents en kunnen ze opbrengen 50 cents. Verlies per haantje 7 ets. Voederen we 300 lang, tot ze 55 ets. hebben opgevreten, dan wordt het per haantje 17 ets. en 55 ets is 72 ets. en leveren ze misschien op 60 cents. Ver- ljes 12 cents. Precies is dat natuurlijk niet te be rekenen, maar dit is toch zeker, dat hij er des te meer op toegeeft, naarmate hij ze langer houdt. We zijn van de veronderstelling uit gegaan, dat er géén sterven, géén ver- ongeluken, géén worden weggehaald. Maar dat alles kan ook nog gebeu ren En misschien worden ze onder de andere kuikens losgelaten, zoodat zijn eigen gefokte hennetjes van de bak gepikt worden en zich daardoor tevreden moeten stellen met de restjes en de overschotjes. 't Gevolg wordt dan geldverlies en minder krachtige henkuikens. Wie de haantjes beschouwt als schade lijk gedierte, die is op den goeden weg. Op de boerderij loopt alles door mekaar, en weet -men dus bij slot van rekening niet, waar 't allemaal aan opgegaan is. Koop nimmer jonge haantjes, om die voor de slacht nog een tijdje aan te houden. En de eigengefokte mannekes doe je zoo gauw mogelijk de laan uit. Is het u nooit opgevallen, dat de hennetjes zoo verrassend snel doorgroeien, als die bazige, vechtlustige kereltjes maar weg zijn Die rakkerds vreten het beste weg niet alleen, doch zijn ook den ganschen dag nog aan 't vervelen, vooral wanneer ze reeds mooi kunnen kraaien en papa-achtige streken krijgen. Co-educatie is hier dus zeer noodlot- tig 1 15. Rechtvaardigheid en netheid zijn twee goede eigenschappen, wanneer zij bij andere gelegenheden worden aangewendmaar gij begrijpt toch wel, dat ik de man er niet naar ben om mij een oogenblik over die zaak moeilijk te maken, zeide Reinold op sarcaslischen toon. Mijnheer, je moet vechten riep de secondant, driftig wordende. En ik zal het niet doen, sprak de fabrikant bedaard. Het kan u toch niet onverschillig zijn, voor een eerlooze en lafaard te worden uitgekreten Ja, wel zeker is mij dat geheel en al onverschillig, althans van lieden, die tot hetzelfde soort behooren als den jonker. Weldenkende en verstan dige lui zullen mij om mijne weigering acnten. Ik raad u aan den jonker niet tot het uiterste te drijvende zaak moet haar loop hebben mijn vriend geeft u de keus der wapenen. Dat is heel beleefd van hem, maar ik zal er geen gebruik van maken. Ik raad u het pistool aan, op twintig passendat eindigt dikwijls met een gunsiigen afloop. Het alom bekende adres in alle soorten SCHILDERWERK SCHAEFFERS, Patersstraat 14 Gij kunt uw raad op een anderen keer houden, tot ik er om vraagik zal noch met het pistool, noch met den degen vechten. Mijnheer Flenking, wees nu niet dwaas, hernam de secondant zeer ge moedelijk, en drijf niet langer den spot met mij, want zonder te vechten komt gij er niet af; de jonker dorst naar uw bloed. Mijnheer, antwoordde Reinold, terwijl hij eindelijk zijne bedaardheid begon te verliezen, en tot dicht onder de oogen van den secondant trad. Jon ker Zeilker, zegt ge, dorst naar mijn bloed breng hem de boodschap over, dat mijn bloed nog te veel waarde be zit om er nutteloos een druppel van te doen vergieten. Door Gods goedheid ben ik in staat gesteld aan vijfhonderd menschen door den arbeid voeding en kleeding te ver schaffen het zou verantwoordelijk zijn mijn leven in gevaar te stellen. Nie mand heeft daarover te beschikken dan God, die 't mij geschonken heeft. Ja, mijnheer, dat klinkt alles heel mooimaar meestal, wanneer ik in dergelijke zaken iemand zoo vroom heb hooren spreken, was het gebrek aan moed. Ik kan bewijzen leveren, dat het mij nooit aan moed ontbrak, en heeft jonker Zeilker zijne hersens nog een weinig bij elkaar en is hij niet geheel en al gek, dan zal hij zich nog wel een zeker voorval herinneren, wat binnenkort heeft plaats gegrepen. Ik zeg dit evenwel niet, om hem in zijne uitdaging te sussen. d'Eerste Juni is een dag van Neder-waterlandsch jolijt Dan begint de frische vrije Nooit volprezen visscherstijd. Dagen, weken van te voren Staat de hééle boel al klaar, 't Hollandsch landschap komt in 't teeken Van den slimmen hengelaar. Met een onverschillig jasje En een dito pontalon, Met een breedgerande stroohoed (Zelfs bij regen) voor de zon, Met een vouwstel en een fleschje, Met een hengel en een mand, Met wat pieren en sigaren En voor zes man proviand, Gaat papa om drie uur opstaan Met een slaperig gezicht. Want, uit vrees te lang te slapen Deed papa geen oogje dicht. Moeder kreeg speciaal instructies Heden voor den middagdisch Slager is vandaag niet noodig. Want vandaag eten we visch. Uren staan ze daar te turen Met een soort van dobber-staar, Uren staan ze onbeweeglijk Als een twee-beens ooievaar, 't Is een wedstrijd in het slim zijn Tusschen mensch en tusschen dier Met welwillend medewerken Van den trait d'union de pier. 't Visschen is een beeld van't leven d'Eéne eet den ander op, Drijven, zinken, eind'loos wurmen, Lokken en verlakken, strop. Levenskunst is net als vischkunst En de hoofdzaak is wel dit Zorg steeds, dat je aan het goede Einde van den hengel zit. CLINGE DOORENBOS. met behulp^ van AKKER's^l Dadelijk verlichting j Spoedig genezing Prijs 0,35 bij Uw drogist I Ingezoodcm Mededeel Ingeu Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop of hun gezond heid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van opkomen de nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonne- schijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischen al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen vol doen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemakken en onrust, veroorzaakt door nierverschijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, rheumatische pijnen en zenuw overspanning. Zelra—gevorderde nierstoornissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes betreden door Fos ter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten Bpdruk). 31 't Is een netelige zaak, mijnheer riep de secondant. Och, dat zie ik volstrekt niet in. sprak Reinold zeer onverschillig. Gij weet toch wel.... begon de adellijke losbol weder. Ik weet, ik weet, riep de fabrikant driftig, dat ik niet zal vechten, om de doodeenvoudige reden, dat het twee gevecht met mijne beginselen strijdig is. Het staat den jonker vrij mij voor een lafaard te houden, zoo hij wil, maar ik zeg u, dat ik te veel gods dienst bezit, om, nog niet eens denken de dat »ik" zou kunnen vallen, den jonker-zijne ziel beladen met misdaden voor den rechterstoel van God te bren gen, ofschoon de wereld daardoor een grooten dienst zou worden bewezen. Dat klinkt alles zeer schoon, mijnheer, maar.... Of het schoon klinkt of niet, mijnheer, viel Reinold hem in de rede, het is mij hetzelfde maar ik zeg u ik zal niet vechten, en dit is mijn laatste woord. Ik vermeen, dat ik u over deze ijdele zaak al langer ten antwoord heb gestaan, dan mijne bezig heden veroorloven mijn tijd is kost baar en ik verklaar u daarom, dat ons gesprek is geëindigd. Zeg aan jonker Zeilker, dat hij mij uit de voeten blijft, want bij den hemel I Ik zou hem wel eens op eene andere manier kunnen toonen, dat ik een gebrek bezit, wat men gewoon is overmoedig te noemen. Christiaan, laat mijnheer eens uit Onder deze woorden was hij op den secondant toegeloopen, die bij ieder van zijne schreden achteruitweek, tot Wanneet Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheden op de borst, maak dan de taaie slijm los met de beproef de Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoe dig bevrijd zijn van die angstige beklem ming. Ook beroemd bij bronchitis, kink en slijmhoest, catarrh, griep en influenza. Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50. 550 gram 2.75 en db '000 gram 4.50 Eischt kokerverpakking. Uw eerste taak 's morgens zij zorg 1 te dragen voor goede ontlasting. Ten-j zij dit geregeld geschiedt, krijgt gij j hinder van hoofdpijn, gedruktheid,j maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillengenezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en ver- j sterken zoodoende uwgeheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apothëken en drogist zaken. 11 van Modern Photograflsch Atelier SEVENUM Telefoon 17 SPECIALITEIT in naar elk portret. Overal aan huis te j ontbieden zonder j VtT prijsverhooging. Kleermaker Hoenderstraat beveelt zich beleefd aan voor het maken van vanaf f 16en hooger vanaf 85 ct per el, 2 el breed. Voor degelijk werk en goed passen wordt ingestaan. Minzaam aanbevelend. Het eenigst adres voor je BEHANGSELPAPIEREN vanaf 8 cent SCHAEFFERS, Patersstraat 14 STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, Fr. Sijbers-Poels. hij aan de deur was genaderd, waar de gang begon, die naar de straatdeur leidde. Toen keerde de teleurgestelde edelman zich om en zeide op een ge- maakten toon, die zijne verlegenheid moest verbergen Het spijt mij, mijnheer, dat ik niet meer voldoening heb mogen sma ken van mijne bemoeiingen, en ik hoop, dat de afloop voor u beiden be vredigend moge zijn. Daarna een diepe buiging makende, alsof hij van plan was zijn mager lichaam uit wanhoop in tweeën te breken, trad hij langzaam voort en werd door Christiaan uitge leide gedaan, terwijl Reinold zich weder boven aan zijne bezigheden be gaf, en met zijne gewone bedaardheid werkte alsof er niets gebeurd was. Eenige dagen verliepen voor dat Reinold den verwoeden edelman op zijne morgenwandeling weer ontmoette ook had hij in al dien tijd niets meer van hem gehoord. Het onaangename voorval was hem bijna geheel ontgaan, toen hij op zekeren morgen eene arbeiderswoning wilde binnentreden, en Richard op een afstand van vijftig pas in zijn gewonen woesten draf zag aanrennen. Hij hield zich op alles voorbereid, en vreezende dat de jonker zijn verdwijnen in de werkmanswoning voor angst zou aan zien, ging hij deze voorbij, en liet den ruiter naderen alsof hij niets bemerkte. Zooals vroeger gebeurde, hield Richard ook thans weer de teugels van zijn paard in toen hij den fabri kant gewaar werd, die van den ruiter verwachtte, dat hij weer den straat Engelsche Albion Origineele Deericg en Osborte Dultsche RheiDmetall en Fahrs breed- en gladstroodorsch- machlr.es, Lister MOTOREN, Reform wanmolens, maalmolens Cultivators, Ploegen, Eggen leverbaar uit voorraad aan uiterst lage prijzen. Aanbevelend, Stationsweg Telef. 61 Voor het a. s. Seizoen alle soorten voorradig aan concurreerende prijzen. ook met alle schoenwerk op de markt SCBOENHANDEL. EINDT. MARKTSTRAAT 4 Slaap-. Eet-, Salon- en Kaotoorameuble- menten van eigen fabrikaat, geen buiten- 'acdsch goed. Verder Ledikantpoofen. Iafelpooten. Ledikant en Meubel beslag. Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer- artikelen, Spiraalmatrassen, bovenmatras- 3en, alle Stoffeerwerk aan concurreerende orijzen. Beleefd aanbevelend van het verkrijgbaar aan het Bureau van dit Blad. weg verlaten zou om hem zijn voort gang op het voetpad te belemmeren. Hier gebeurde echter niets van. Toen hij Reinold Flenking genaderd was, reed hij stapvoets en hem met een blik aanziende, waarin de felste haat en dorst naar zijn bloed te lezen was, beet hij hem toe Lafaard I Ellendige lafaard De jonkman ontving dit onverdiende verwijt als had hij zijn hond hooren blaffen, en met een glimlach, die de meeste onverschilligheid aan den dag legde. De jonker reed voorbij en met deze gemoedsuitstorting liep het af. Diezelfde geschiedenis herhaalde zich dagelijkser scheen eene bijzondere genoegdoening voor Richard in ge legen te zijn den heer Flenking voor lafaard te schelden een ellendige laffe wraak, omdat hij zijn gemoed niet aan hem koelen kon. Geen enkel oogenblik trok Reinold zich dit aan en hij ging zijn gewonen weg, schijnbaar zonder den jonker eenige aandacht waardig te keuren. Meestal had hij het hoofd zoo vol mei zijne zaken, dat er geen tijd overschoot aan iets anders te denken. Hij bleef ook eveneens zijne morgenbezoeken in de arbeiderswoningen afleggen, en vermeed volstrekt den weg nieC welke hem het onaangename gezelschap van den altijd nog wraakzuchtigen edelman tegemoet voerde. Dagelijks moest hij echter van den ondankbaren jongeling, wiens zuster hij met zooveel moed en krachtsinspanning het leven had gered, vernemen, dat hij een lafaard was. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5